Funkcjonalność umożliwia cofnięcie dokumentu do wcześniejszego etapu w sytuacji, gdy dokument został przekazany do etapu na skutek pomyłki.
Możliwe jest cofnięcie do etapu poprzedniego lub jeszcze wcześniejszych, za każdym razem o jeden etap wstecz. Nie ma znaczenia, czy w danym typie obiegu zdefiniowany jest schemat obiegu dokumentu. Dokument przekazywany jest zawsze do etapu, z którego trafił do obecnego etapu. Funkcjonalnością cofania nie zostały objęte dokumenty wystawiane w obiektach typu repozytorium dokumentów.
Operator cofa dokumenty za pomocą ikony umieszczonej w sekcji „Przekazanie”.
Funkcjonalność cofania dokumentów jest dostępna dla każdego operatora, nie zależy od indywidualnych uprawnień. W momencie cofania dokumentu aplikacja wyświetla komunikat informujący operatora o wykonywanej czynności: „Cofnięcie dokumentu spowoduje przekazanie dokumentu do poprzedniego etapu. Czy chcesz kontynuować?”. Aby cofnąć dokument, należy wybrac opcję „Tak”.
Na dokumentach w statusie:
- „Nieprzypisane do mnie”
- „Zakończony, nieprzypisany do mnie”
nie jest prezentowana ikona cofania.
Może zdarzyć się sytuacja, w której operator przed cofnięciem dokumentu, modyfikował dokument w aplikacji. Na cofniętym dokumencie prezentowane są kontrolki widoczne w etapie, do którego został cofnięty dokument. Właściwość wymagalności wypełnienia kontrolek i ich edycja jest uzależniona od właściwości etapu, do którego został cofnięty dokument. Natomiast wartości w poszczególnych kontrolkach prezentowane są z etapu, z którego został cofnięty dokument.
Po cofnięciu dokumentu aplikacja uwzględnia zawężenie uprawnień, które zostały zdefiniowane na etapie, do którego dokument został cofnięty.
W sytuacji, gdy dokument zostaje cofnięty do etapu, na którym były zdefiniowane warunki wejścia do etapu, aplikacja ich nie sprawdza. Należy założyć, że dokument spełniał warunki wejścia do etapu skoro był w nim już wcześniej.
Jeżeli na etapie, do którego cofnięto dokument zostało ustawione uprawnienie „Stanowisko powiązane ze strukturą”, w takiej sytuacji po cofnięciu dokument powinien widzieć kierownik właściciela dokumentu z tego etapu. Nie ma tu znaczenia, że na etapie, z którego cofnięto dokument jest aktywny parametr „Automatyczna zmiana właściciela dokumentu”. Aplikacja zapamiętuje właściciela dokumentu z etapu poprzedniego (przed zmianą ręczną lub automatyczną).
Jeżeli na etapie, do którego cofnięto dokument ustawiony jest parametr:
- „Wyślij email do osób powiązanych z etapem”,
- „Wyślij email do obserwatora”,
- „Wyślij email o zaległościach”,
- „Wyślij email przypominający”
to w momencie cofnięcia dokumentu do tego etapu, zostają wysłane informacje mailowe.
Funkcjonalność cofania dokumentów działa w sposób analogiczny jak przekazanie dokumentu do następnego etapu. Jeżeli na etapie, z którego operator cofa dokument, ustawiony jest czas na realizację zadania, to w wyniku cofnięcia dokumentu, czas ulega przerwaniu. Podobnie jest w przypadku funkcjonalności „Umieść zadanie w Terminarzu”. Cofnięcie dokumentu powoduje zamknięcie zadania w Terminarzu pracownika i utworzenie nowego zadania w terminarzu dla etapu, do którego został cofnięty dokument (jeżeli na jego właściwościach był aktywny parametr o umieszczeniu dokumentu w terminarzu).