Instalacja Comarch DMS Repozytorium za pomocą instalatora
Od wersji 2024.2.0 umożliwiono:
- Instalację serwera MongoDB z poziomu instalatora Comarch DMS;
- Instalację aplikacji Comarch DMS Repozytorium za pomocą instalatora Comarch DMS;
- Aktualizację aplikacji Comarch DMS Repozytorium z poziomu instalatora Comarch DMS.
Z pobranego pliku instalacyjnego, do instalacji Comarch DMSRepozytorium należy wykorzystać katalog z instalatorem – Comarch DMS {numer wersji} instalator Comarch DMS
W wersji 2024.2.2 w Comarch DMS Repozytorium wprowadzono szyfrowanie connection stringów znajdujących się w pliku appsettings.json w folderze z plikami Comarch DMS Repozytorium.
Wybór języka instalacji
Po uruchomieniu instalatora zostaje wyświetlone okno początkowe, w ramach którego dostępne jest pole „Język instalatora”, w którym należy dokonać wyboru języka, w jakim ma zostać przeprowadzona instalacja aplikacji. Dostępne są następujące języki:
- Polski
- Angielski
- Niemiecki
- Francuski
Po wyborze języka instalacji należy nacisnąć przycisk [Dalej], aby przejść do kolejnego kroku instalacji, okna instalacji wymaganych dodatków. Jeżeli operator naciśnie przycisk [Anuluj] albo spróbuje zamknąć okno za pomocą znaku x, wówczas zostanie wyświetlony następujący komunikat:
Jeśli użytkownik wybierze przycisk:
- Tak – instalator zostanie zamknięty
- Nie – użytkownik pozostanie w tym samym oknie, a komunikat będzie zamknięty
Od wersji 2024.0.1 po przejściu do okna instalacji wymaganych dodatków wyświetlany jest komunikat, który informuje o braku możliwości instalacji Comarch DMS w systemach wcześniejszych niż:
- Windows Vista x64;
- Windows Server 2008 x64;
- Windows 7 x64
- Windows Server 2008 R2 x64
- Windows Server 2012 x64.
Po kliknięciu w przycisk [OK] instalator zostaje zamknięty.
Okno przygotowania komponentów
W kolejnym kroku instalatora zostaje wyświetlone okno, informujące o tym, że instalator przygotowuje potrzebne komponenty. Przejście do następnego okna nastąpi automatycznie.
W następnym kroku instalatora wyświetlone zostaje okno powitalne instalatora.
Okno powitalne instalatora
Jeżeli użytkownik chce kontynuować instalację, wówczas powinien nacisnąć przycisk [Dalej], aby przejść do kolejnego kroku instalacji. Jeżeli operator naciśnie przycisk [Anuluj] albo spróbuje zamknąć okno za pomocą znaku x, wówczas zostanie wyświetlony komunikat analogiczny do przedstawionego powyżej.
Wybór aplikacji
Po przejściu do okna Wybór aplikacji należy wybrać opcję Instalacja aplikacji Comarch DMS oraz Comarch DMS Repozytorium.
Po kliknięciu przycisku [Dalej] użytkownik przechodzi do okna „Wybór aplikacji cd.”.
Wybór aplikacji cd.
W ramach okna „Wybór aplikacji cd.” operator może wybrać jedną z trzech opcji:
-
-
- Instalacja aplikacji Comarch DMS – aby instalować jedynie Comarch DMS;
- Instalacja aplikacji Comarch DMS oraz Comarch DMS Repozytorium – aby instalować zarówno Comarch DMS, jak i Comarch DMS Repozytorium (zob. dla Comarch DMS Standalone; dla Comarch DMS we współpracy z Comarch DMS we współpracy z Comarch ERP XL, dla Comarch DMS we współpracy z Comarch ERP Optima);
- Instalacja Comarch DMS Repozytorium – aby instalować jedynie Comarch DMS Repozytorium. – taka instalacja zostanie opisana poniżej
-
Jeżeli operator chce zainstalować tylko aplikację Comarch DMS Repozytorium do wybranej aplikacji Comarch DMS – wówczas powinien zaznaczyć opcję „Instalacja Comarch DMS Repozytorium” i nacisnąć [Dalej].
Warunki korzystania z oprogramowania
Po kliknięciu przycisku [Dalej] następuje przejście do okna Warunki korzystania z oprogramowania, gdzie należy zapoznać się z warunkami korzystania z oprogramowania Comarch DMS, zaznaczyć checkbox „Akceptuję warunki instalacji” i nacisnąć [Dalej], aby przejść do kolejnego etapu – przycisk nie jest aktywny, jeśli nie została zaznaczona zgoda na warunki instalacji.
Internetowe usługi informacyjne (IIS)
W kolejnym oknie Internetowe usługi informacyjne (IIS) następuje weryfikacja, czy na danym komputerze dostępny jest serwer IIS. Jeżeli:
Serwer IIS nie jest dostępny – wyświetlana jest informacja „ Serwer IIS nie jest dostępny na tym komputerze” i nie jest możliwe przejście do kolejnego etapu instalacji.
W takim wypadku użytkownik może:
- Nacisnąć przycisk [Zainstaluj IIS] – nastąpi wówczas instalacja IIS. Podczas instalacji wyświetlany jest komunikat „ Trwa instalacja serwera IIS”. Po zakończonej instalacji przycisk „Zainstaluj IIS” zostaje wyszarzony i wyświetlany jest napis „Serwer IIS został poprawnie zainstalowany”.
- Pozostawić otwarte okno instalatora Comarch DMS, zainstalować ręcznie IIS, a potem kliknąć [Odśwież]
- Zamknąć instalator za pomocą przycisku [Anuluj] lub znaku x, wykonać ręczną instalację IIS i ponownie przejść przez kolejne kroki instalatora do okna „Internetowe usługi informacyjne (IIS)”
Po zastosowaniu jednego z powyższych sposobów możliwe będzie przejście do kolejnego kroku instalacji aplikacji web Comarch DMS za pomocą przycisku [Dalej].
Serwer IIS jest dostępny – wyświetlana jest informacja „ Serwer IIS został poprawnie zainstalowany” i należy przejść do kolejnego kroku, klikając przycisk [Dalej].
Wymagane dodatki
Po kliknięciu przycisku [Dalej], następuje przejście do następnego okna, w ramach którego następuje instalacja dodatków wymaganych dla poprawnego działania Comarch DMS.
W ramach pola dostępnego w prawej części okna dostępne są następujące kolumny:
- Name – zawiera nazwę danego dodatku
- Required – zawiera numer wymaganej wersji danego dodatku
- Found – zawiera numer wersji danego dodatku zainstalowanej już na komputerze
- Action – zawiera nieaktywny przycisk Pomiń – jeśli na komputerze jest już odpowiednia wersja i dany dodatek nie wymaga instalacji, wówczas jego instalacja zostanie automatycznie pominięta
Aby zainstalować wymagane dodatki i przejść do następnego okna należy nacisnąć przycisk [Dalej].
Pula aplikacji Comarch DMS Repozytorium
W ramach okna „Pula aplikacji Comarch DMS Repozytorium” należy określić, na jakiej puli aplikacji ma pracować aplikacja Comarch DMS Repozytorium– w tym celu należy:
-
-
- Wybrać pulę aplikacji z listy znajdującej się po prawej stronie okna, klikając na nią
-
lub
-
-
- Dodać nową pulę aplikacji –wpisać nazwę puli, która ma zostać utworzona, w polu „„Nazwa nowej puli aplikacji”, a następnie nacisnąć przycisk [Dodaj pulę]. Wybór puli zostaje automatycznie ustawiony na nowoutworzonej puli . Dodana w ten sposób pula spełnia wymagania konieczne do instalacji aplikacji Comarch DMS Repozytorium.
-
Po wyborze puli aplikacji spełniającej wymagania należy przejść do następnego kroku instalacji , klikając przycisk [Dalej].
Kreowanie aplikacji Repozytorium
Następnie w dodanym w oknie Kreowanie aplikacji Repozytorium następuje konfiguracja aplikacji dla modułu Comarch DMS Repozytorium. W ramach okna Kreowanie aplikacji Repozytorium użytkownik:
-
-
- w polu „Wybierz lub utwórz witrynę web” – z listy dostępnych witryn wybiera witrynę, w której ma zostać utworzona aplikacja Comarch DMS Repozytorium;
-
-
-
- w polu „Port” – wpisuje numer portu, który przypisany jest do danej witryny;
- w polu „Wprowadź nazwę aplikacji Repozytorium” – wpisuje nadaną przez siebie nazwę aplikacji, np. DMSRepozytorium
-
Nazwa aplikacji nie może zawierać następujących znaków specjalnych: Jeżeli użytkownik wpisze nazwę zawierającą jeden lub więcej z powyższych znaków, wówczas nowa aplikacja nie zostanie utworzona, a w dolnej części okna pojawi się informacja o zakazanych znakach specjalnych. W takim wypadku użytkownik powinien zmodyfikować nazwę wpisaną w polu „Nazwa aplikacji” tak, aby nie zawierała już znaków specjalnych, a później ponownie nacisnąć [Utwórz aplikację].
Następnie należy kliknąć przycisk [Utwórz aplikację], aby nowa aplikacja została utworzona. Podczas tworzenia aplikacji w dolnej części okna widoczna jest informacja „Trwa kreowanie aplikacji”.
Jeżeli utworzenie aplikacji przebiegło pomyślnie, wówczas wyświetlana jest informacja „Aplikacja została utworzona pomyślnie”. Przycisk [Utwórz aplikację] nie jest aktywny do czasu wybrania witryny i wpisania nazwy aplikacji przez użytkownika.
Jeżeli podczas tworzenia aplikacji nastąpił błąd, wyświetlona zostanie informacja „Nie udało się utworzyć aplikacji”. W takim przypadku użytkownik powinien zmienić witrynę w polu „Nazwa witryny” i ponownie kliknąć [Utwórz aplikację].
Operator ma również opcję dodania nowej witryny, na której utworzy aplikację Comarch DMS Repozytorium, jednakże zaleca się, aby aplikację Comarch DMS Repozytorium zainstalować na tej samej witrynie, na której zainstalowano moduł Workflow Comarch DMS.
Aby jednak utworzyć nową witrynę operator powinien:
-
-
- W polu „Wybierz lub utwórz witrynę web” wpisać nazwę witryny, która ma zostać utworzona;
- W polu „Port” wpisać numer portu, który ma zostać przypisany do nowoutworzonej witryny
-
Następnie operator powinien nacisnąć przycisk [Utwórz witrynę].
Jeśli tworzenie witryny zakończyło się powodzeniem, wówczas w dolnej części okna wyświetlany jest napis Witryna została utworzona na serwerze IIS.
Po kliknięciu [Dalej] następuje przejście do okna „Witryny i aplikacje Comarch DMS”.
Witryny i aplikacje Comarch DMS
W ramach okna operator powinien:
-
-
- W pierwszym polu „Wybierz witrynę web” wybrać z listy witrynę, w której utworzono aplikację serwerową, z którą będzie współpracowała aplikacja Comarch DMS Repozytorium;
- W polu „Wybierz aplikację serwerową” wybrać z listy aplikację serwerową, z którą będzie współpracowała aplikacja Comarch DMS Repozytorium;
- W drugim polu „Wybierz witrynę web” wybrać z listy witrynę, w której utworzono aplikację WEB, z którą będzie współpracowała aplikacja Comarch DMS Repozytorium;
- W polu „Wybierz aplikację WEB” wybrać z listy aplikację WEB, z którą będzie współpracowała aplikacja Comarch DMS Repozytorium.
-
Kiedy operator wskazał witryny i aplikacje, a następnie kliknął przycisk [Dalej], wówczas następuje weryfikacja zgodności wersji wybranych aplikacji Comarch DMS z wersją modułu Comarch DMS Repozytorium, która jest instalowana.
Jeżeli weryfikacja wykaże, że wersje nie są zgodne, wówczas zostanie wyświetlony następujący komunikat:
Gdy operator kliknie przycisk [OK], instalator zostanie zamknięty.
Jeśli weryfikacja zgodności wersji wybranych aplikacji Comarch DMS z wersją modułu Comarch DMS Repozytorium zakończyła się powodzeniem, wówczas po kliknięciu przycisku [Dalej] następuje przejście do okna „Baza danych Comarch DMS Repozytorium”.
Baza danych Comarch DMS Repozytorium
W oknie „Baza danych Comarch DMS Repozytorium” operator powinien uzupełnić:
-
-
- W ramach pola „Nazwa serwera” – nazwę serwera, na którym znajduje się serwer MongoDB;
-
-
-
- W sekcji „Logowanie do serwera MongoDB”:
- W ramach pola „Login” – login administratora MongoDB
- W ramach pola „Hasło” – hasło administratora MongoDB
- W sekcji „Logowanie do serwera MongoDB”:
-
Następnie należy sprawdzić poprawność wprowadzonych danych, klikając w przycisk [Połącz].
Jeśli próba nawiązania połączenia zakończyła się powodzeniem, w dolnej części okna wyświetlony zostaje napis „Nawiązano połączenie z serwerem MongoDB”.
Następnie operator powinien wybrać bazę w ramach pola „Lista baz danych” (jeśli wcześniej przygotowano bazę przeznaczoną dla Comarch DMS Repozytorium) albo nacisnąć przycisk [Dodaj bazę], aby utworzyć nową bazę danych dla aplikacji Comarch DMS Repozytorium.
Jeżeli operator kliknął w przycisk [Dodaj bazę], wówczas zostaje otwarte okno w ramach którego należy wprowadzić nazwę nowej bazy danych Comarch DMS Repozytorium, a następnie kliknąć [Zapisz].
Jeżeli użytkownik nie chce jednak dodać nowej bazy, wtedy powinien nacisnąć przycisk [Anuluj] albo znak X.
Po naciśnięciu przycisku [Zapisz] baza Comarch DMS Repozytorium zostaje dodana i w ramach instalatora wyświetla się informacja „ Baza danych została utworzona”.
Następnie operator powinien nacisnąć przycisk [Zmień hasło].
W otwartym oknie w polu „Hasło” należy ustawić hasło dla użytkownika MongoUser serwera MongoDB, za którego pośrednictwem będzie odbywać się komunikacja aplikacji Comarch DMS Repozytorium z bazą danych.
Hasło należy następnie wpisać ponownie w polu „Powtórz hasło”, a później kliknąć przycisk „Zapisz”.
Hasło powinno spełniać następujące warunki:
-
-
- Składać się z min. 12 znaków;
- Zawierać cyfry;
- Zawierać małe i wielkie litery;
- Zawierać znaki specjalne.
-
Od wersji 2024.2.2 można używać powyższych znaków w ramach loginu i/lub hasła. Nie należy natomiast używać spacji w loginie ani w haśle.
Kiedy pola zostały poprawnie uzupełnione, a użytkownik nacisnął przycisk [Zapisz], okno zmiany hasła dla MongoUsera zostaje zamknięte, a hasło użytkownika MongoUser zostaje zmienione. Następnie operator powinien kliknąć [Dalej].
Po kliknięciu w przycisk [Dalej] następuje przejście do okna „Klucze licencji”.
Klucze licencji
W ramach okna operator powinien uzupełnić:
-
-
- W ramach pola „Serwer klucza licencji Comarch DMS” – klucz licencji dla Comarch DMS
- W ramach pola „Serwer klucza licencji Comarch ERP XL”/ „Serwer klucza licencji Comarch ERP Optima” – w przypadku współpracy Comarch DMS z systemem ERP, odpowiednio: z Comarch ERP XL lub Comarch ERP Optima
- W ramach pola „Adres e-mail administratora” – adres email, który będzie widoczny w Comarch DMS w komunikatach, w których wymagany jest kontakt z administratorem
-
Instalacja
Po uzupełnieniu pól w ramach okna „Klucze licencji” operator powinien kliknąć [Instaluj]. Następuje wówczas przejście do kolejnego okna „Instalacja”.
Koniec pracy instalatora
Po zakończeniu instalacji następuje przejście do końcowego okna instalacji aplikacji. Gdy użytkownik kliknie przycisk [Zakończ], instalator zostanie zamknięty, natomiast zostanie otwarta przeglądarka na ekranie logowania do nowej aplikacji WEB Comarch DMS, zgodnie z nazwą aplikacji, którą wybrano w instalatorze.
Dalsze kroki dotyczące konfiguracji Comarch DMS Repozytorium należy wykonać w ramach aplikacji desktop Comarch DMS , a następnie w zakładce [Repozytorium] w aplikacji web Comarch DMS (zob. Repozytorium – konfiguracja początkowa dla administratora).