Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch ESEF w wersji 2022.5

Automatyczna kopia zapasowa

Użytkownik ma możliwość utworzenia kopii zapasowej budowanego raportu. Wymaga on jednak zachowania pewnej systematyczności w jego tworzeniu, którego brak może skutkować utratą znacznej części pracy. Jednocześnie jak można zauważyć użytkownicy często eksportują raporty będące swojego rodzaju „kamieniami milowymi”, które np. są wysyłane do oceny przez audytora.

Dlatego wraz z tworzeniem pliku .ZIP na dysku będzie równocześnie w tle tworzona kopia zapasowa, którą będzie można szybko przywrócić.

Automatyczna kopia
Automatyczna kopia

Na liście kopii bezpieczeństwa danego raportu pojawi się nowa pozycja opisana notatką „Auto, export” informującą, że ta kopia bezpieczeństwa została utworzona automatycznie podczas eksportu.

Plik ten będzie nadpisywany, czyli kolejny zwalidowany raport, który zdecydujemy się wyeksportować będzie tworzony w miejscu poprzedniego. Pozwala to na ograniczenie wielkości bazy, przy równoczesnym zapewnieniu, że przywracany będzie zawsze ostatnio wyeksportowany raport.

Rezygnacja z walidacji wewnętrznej

Znaczna część pracy użytkownika w aplikacji polega na poprawianiu otagowanego raportu, czyli budowania odpowiednich reguł kalkulacji, czy wprowadzaniu uwag audytora. Po wprowadzeniu większej zmiany najczęściej przeprowadzana jest walidacja, która sprawdza czy błąd został już usunięty i czy nie spowodowała ona innych ostrzeżeń. Tutaj kluczowa jest walidacja Arelle, która do tej pory była poprzedzana wewnętrzną walidacją, sprawdzającą przede wszystkim obecność obowiązkowych znaczników. Ponieważ wszystkie te elementy i tak są weryfikowane przez Arelle, krok ten został usunięty. Dodatkowo został położony większy nacisk na zoptymalizowane działania walidatora. Powoduje to odczuwalne przyspieszenie sprawdzania i modyfikowania układu taksonomii.

Opcje obramowania

W trybie edycji raportu umożliwiono modyfikację obramowania dla zaznaczonych komórek z menu kontekstowego dostępnego pod prawym przyciskiem myszy Obramowania / Opcje obramowania

Opcje obramowania
Opcje obramowania

Zmiana nazwy ZIPa

ESMA zachęca emitentów do przyjęcia nazewnictwa, które łączy ze sobą elementy {base}, {date} i {lang}.zip.

Nowo generowane raporty będą trzymać się tej konwencji dodając również skrót języka raportu do obecnej nazwy spółki w formacie LEI oraz daty bilansowej.

 

Czy ten artykuł był pomocny?