Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch ESEF w wersji 2023.2

Zwiększenie ilości nagłówków

Standard ESEF dopuszcza oprócz normalnego tekstu, również 6 poziomów nagłówków. Ze względu na konieczność tagowania blokowego emitenci mogą spotkać się z koniecznością zagnieżdżania znaczników na większej ilości poziomów niż było to dotychczas możliwe.

Aplikacja wspomaga teraz wszystkie poziomy dopuszczalnych nagłówków (od h1 do h6). Dla uproszczenia zrezygnowano też z określenia stylu „Tytuł” przypisując mu nagłówek 1 poziomu i konsekwentnie zmieniając oznaczenie pozostałych styli.

Dopuszczalne poziomy nagłówków
Dopuszczalne poziomy nagłówków

Przypisywanie abstracta

Wraz ze sprawozdaniem w pliku ZIP znajduje się cały układ stosowanej taksonomii, który oprócz kalkulacji znaczników liczbowych zawiera także wszystkie elementy poukładane w grupy i role sprawozdania (układ prezentacyjny). Rodzicem takiej grupy jest zazwyczaj element, który sam nie jest wykorzystywany do tagowania, czyli tzw. „abstract”.

Aplikacja sama zarządza tymi elementami, budując ich ścieżkę na podstawie domyślnych rodziców wykorzystywanych elementów. Gdy taka grupa jest pusta, usuwa również niepotrzebne wpisy.

Emitent może jednak zdecydować, że domyślny układ tych abstractów mu nie pasuje, bądź podczas ich przesuwania został przypadkowo usunięty. Aplikacja wspomaga takie sytuacje przez możliwość ręcznego wskazania rodzica. Na układzie prezentacyjnym pod symbolem 3 kropek została dodana opcja Przypisz abstract.

Opcja przypisywania abstractu
Opcja przypisywania abstractu

Po jej wybraniu użytkownik może wskazać dowolny element abstrakcyjny z drzewka ESMA, jako rodzica dla wskazanego znacznika.

Referencja pozycji taksonomii
Referencja pozycji taksonomii 

Jeśli zostanie wybrany abstract, który jest już widoczny na drzewku, to zostanie on przeniesiony na drzewku w układzie prezentacyjnym pod wskazany element.

Czy ten artykuł był pomocny?