Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch ESEF w wersji 2023.3

Tagowanie tabeli

W procesie tagowania może się zdarzyć, że odpowiednie ujawnienie tekstowe znajduje się tylko w pojedynczej tabeli informacji dodatkowej bez otaczającego go tekstu. W takim przypadku powinna być oznakowana tylko ta tabela. Warto zwrócić uwagę, że ESMA zaleca, aby nie znakować blokowo pojedynczych kolumn czy wierszy, tylko całą tabelę jako taką.

Aby usprawnić tagowanie blokowe tabel wprowadzono mechanizm ułatwiający zaznaczenie całego jej obszaru. Odbywa się to poprzez kliknięcie w lewym górnym rogu danej tabeli.

Zaznaczenie całej tabeli
Zaznaczenie całej tabeli

Po kliknięciu można standardowo przypisać znacznik blokowy, poprzez jego przeciągnięcie na podświetlony obszar.

Usuwanie elementu z układu prezentacyjnego

Podczas budowania drzewka w układzie prezentacyjnym możemy natknąć się na wpisy, dotyczące nieużywanych elementów. Przede wszystkim są te elementy abstrakcyjne służące do grupowania (abstract), ale wśród nich znajdują się też inne typy jak wymiary i osie. Jest to widoczne szczególnie w Zestawieniu zmian w kapitale własnym, którego budowa opiera się na elementach liczbowych oraz abstrakcyjnych różnego typu.

Poniżej zaprezentowano przykład układu prezentacyjnego, zbudowanego równocześnie z elementów taksonomii przypisanych do roli [610000] Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym jak i [800400] Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym, dodatkowe ujawnienia. Widać tutaj duplikaty, które mają różnych rodziców.

Zduplikowane elementy abstrakcyjne
Zduplikowane elementy abstrakcyjne

Powyższy układ będzie się prawidłowo walidował, ale możemy chcieć go przerobić na bardziej czytelną formę. Chcemy zatem powyższe elementy scalić do jednej grupy, tworzące układ tabeli o następującej strukturze:

  • Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym [table)]
    • Składniki kapitału własnego [axis]
    • Kapitał własny [member]

Po posegregowaniu elementów pozostaje nam zbędna grupa wymiarów i innych elementów abstrakcyjnych. Możemy je uprzątnąć za pomocą opcji Usuń element.

Referencja pozycji taksonomii
Referencja pozycji taksonomii

Usuwać można także nadmiarowe elementy liczbowe. W przypadku, jeśli usuwany element był wykorzystany do tagowania, to zostanie on znów przywrócony podczas próby eksportu raportu do paczki ZIP. Nie ma zatem obawy o przypadkowe uszkodzenie budowanej taksonomii.

Inne zmiany

Czyszczenie znaków podziału strony

Aplikacja Comarch ESEF ułatwia tagowanie blokowe, posiłkując się nagłówkami, gdzie obszar od jednego nagłówka do kolejnego jest podpowiadany jako potencjalny blok. Proces ten mógł być jednak zaburzony przez znaki podziału stron pochodzące z importowanego dokumentu Word (.docx).

Obecnie informacje o podziału strony <div> są usuwane na etapie konwersji z dokumentu Word.

Obsługa znaków specjalnych w tekście

W tekście informacji dodatkowej sprawozdania finansowego mogą się znajdować znaki specjalne jak & czy <. Aby podczas tagowania blokowego nie wpływały one na proces walidacji, do znaczników blokowych dodawany jest atrybut escape.

Powyższe nie ma wymaga żadnej interakcji użytkownika. Proces jest w pełni automatyczny i dotyczy także raportów już utworzonych.

Czy ten artykuł był pomocny?