Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch ESEF w wersji 2023.4

Zmiana nazwy paczki ZIP

Nazewnictwo paczek ZIP powinno być unikalne i zgodne z przyjętą konwencją {nazwa}-{data}-{język} np. 2594001MNJ3BH1UVVG70-31-12-2021-PL, gdzie:

  • {nazwa} to nazwa spółki lub jej identyfikator w formie LEI. Długość nazwy nie powinna przekraczać 20 znaków
  • {data} to data bilansowa np. 2022-12-31
  • {język} to dwuliterowy kod oznaczający język raportu. W przypadku raportów w języku polskim będzie to PL

System domyślnie podpowiada paczkę zawierającą jej numeru LEI, natomiast emitenci często preferują jednak skrótową nazwę swojej grupy kapitałowej. Aby to ułatwić podczas eksportu wyświetlana jest proponowana nazwa paczki ZIP z możliwością jej modyfikacji.

Zaznaczenie całej tabeli
Zaznaczenie całej tabeli

Zmiana preferred label

Dodatkowa etykieta (preferred label) pozwala na zmianę tytułu stosowanego znacznika w zależności od jego położenia w raporcie.

Elementy taksonomii ESMA, prezentowane na liście znaczników, czasem zawierają dodatkową (preferowaną) etykietę w zależności od roli, z której zostały pobrane. W takim przypadku odpowiednia etykieta zostanie też dodana do Układu prezentacyjnego na zakładce Sprawdzanie.

Zdecydowana większość elementów nie posiada jednak alternatywnej etykiety dostępnej w taksonomii, gdyż nie jest ona przewidziana przez ESMA. Może jednak być ona zalecana w konkretnym układzie raportu emitenta. W takim przypadku aplikacja umożliwia jej utworzenie na układzie prezentacyjnym, poprzez opcję Zmień typ etykiety.

Zmiana typu etykiety
Zmiana typu etykiety

Po jej wybraniu zostanie otwarte okno pozwalające na przypisanie odpowiedniego typu: Suma, Netto, Na początek okresu, Na koniec okresu.

Jeśli opcja nie jest dostępna, oznacza to, że taksonomia dysponuje już wariantami znaczniki z dodatkowymi etykietami i należy z nich skorzystać.

Informacja o kontynuacji znaczników

W sprawozdaniu finansowym często zachodzi konieczność zastosowania tego samego znacznika dla różnych not. Aby łatwiej ocenić poprawność zastosowanych znaczników oraz kolejności ich wykorzystania, został wprowadzony podgląd kontynuacji. W przypadku gdy przypisany do bloku znacznik był już wcześniej wykorzystany, oprócz informacji o jego przypisaniu, będzie również widoczna jego nazwa w sekcji Znaczniki kontynuowane – wcześniej.

Kontynuacja znaczników
Kontynuacja znaczników

W przypadku gdy znacznik jest wykorzystywany również dalej w raporcie, to także będzie odpowiednia adnotacja na ekranie podglądu znaczników.

Kliknięcie na nazwę znacznika spowoduje przewinięcie raportu do bloku tekstu, w którym został on wykorzystany.

Inne zmiany

Usuwanie tłumaczeń dodatkowych etykiet

Aplikacja automatycznie dodawała wcześniej wymagane tłumaczenia dla tworzonych dodatkowych etykiet. Obecnie nie jest to już wymagane i traktowane jako błąd. Eksport będzie teraz zawierał wyłącznie tłumaczenia etykiet niedostępnych w standardowej taksonomii.

Zmiana placeholdera dla informacji dodatkowej

Domyślny element podstawowy (tzw. placeholder), zawierający wszystkie znaczniki przypisane do roli Informacje dodatkowe, został zmieniony na identyczny, jak ten stosowany w Informacje ogólne, czyli NotesAccountingPoliciesAndMandatoryTags.

Było to zgłaszane jako błąd przez część audytorów. Zmiana nie wymaga żadnych akcji po stronie użytkownika. Kolejny eksport z aplikacji będzie posiadał zaktualizowany placeholder.

Ostrzeżenia podczas edycji znaczników XBRL

Po zakończeniu tagowania raportu często zachodzi potrzeba aktualizacji fragmentów opisów not. Wewnątrz widocznego tekstu mogą się jednak znajdować ukryte znaczniki XBRL oznaczające początek lub koniec bloku. Na oknie tagowania widoczne są one jako granice niebieskiej ramki.

Widoczne krawędzie znaczników XBRL
Widoczne krawędzie znaczników XBRL

Po przejściu na ekran edycji raportu, granice tagów nie są już oznaczane, co może prowadzić do ich przypadkowego nadpisania, co skutkowałoby uszkodzeniem raportu. Aby temu zapobiec system wykrywa niewidoczne znaczniki i blokuje niedozwolone zachowanie.

Ostrzeżenie przed przypadkową edycją
Ostrzeżenie przed przypadkową edycją

W przypadku wystąpienia ostrzeżenia najlepiej przejść do okna taksonomii XBRL oraz zdjąć znaczniki przypisane do tego obszaru. Można wtedy bezpiecznie wrócić do okna edycji, wprowadzić żądane zmiany, a następnie przywrócić tagowanie do zmienionych obszarów tekstu.

Wycofywanie z roli Informacje ogólne

Ujednolicenie elementu podstawowego z ról Informacje ogólne i dodatkowe redukuje zasadność utrzymywania dwóch oddzielnych ról i w kolejnych wersjach będą one systematycznie scalane. Obecnie nie jest już obowiązkowe przypisywanie żadnego nagłówka do roli Informacje ogólne.

Jeżeli spółka chce przenieść już zastosowane znaczniki z roli Informacje ogólne do Informacje dodatkowe należy zdjąć tagowanie z tych elementów i wycofać przypisany im nagłówek z roli Informacje ogólne.

Elementy z informacji ogólnych
Elementy z informacji ogólnych

Po usunięciu znaczników z roli Informacje ogólne należy skorzystać z opcji Przejdź do edycji i zmodyfikować jeden z nagłówków aby wymusić ponowne przyporządkowanie nagłówków do ról. Po wybraniu opcji Przejdź do taksonomii XBRL zostanie uruchomione ponowne przyporządkowanie.

Przyporządkowanie nagłówków do ról
Przyporządkowanie nagłówków do ról

Po wycofaniu wszystkich nagłówków z roli Informacje ogólne, ponowne tagowanie obowiązkowymi znacznikami blokowymi sprawi, że będą one się dodawały wyłącznie do jednej, wspólnej roli. Znacząco zwiększy to elastyczność ich stosowania.

Czy ten artykuł był pomocny?