Walidacja reguł Kodeksu pracy w planie i czasie pracy

Walidacja reguł Kodeksu pracy w planie i czasie pracy

W momencie zapisu danych dotyczących planu lub czasu pracy program dokonuje kontroli naruszeń reguł Kodeksu pracy. Weryfikowane są naruszenia:

  • doby pracowniczej,
  • 11 godzinnego dobowego odpoczynku,
  • 35 godzinnego odpoczynku tygodniowego,
  • co 4 wolnej niedzieli.

Jeżeli wprowadzone przez Użytkownika dane spowodują naruszenie, co najmniej jednej z powyższych reguł zostanie to zasygnalizowane w postaci czerwonego alertu w prawym, dolnym rogu ekranu oraz czerwonej ikony wykrzyknika na kafelku dnia, w którym zostało wykryte naruszenie. Po najechaniu na ikonę wykrzyknika zostaną wyświetlone szczegóły naruszonej reguły. Dodatkowo w widokach centrum – miesiąc, centrum – tydzień oraz centrum – tydzień roboczy, nazwisko i imię pracownika, którego dotyczy naruszenie zostaje zaznaczone na czerwono.

Wskazówka
Na urządzeniach mobilnych szczegóły naruszonej reguły należy sprawdzać poprzez dłuższe przytrzymanie kafelka dnia, na którym znajduje się ikona wykrzyknika.

 

Użytkownik może również samodzielnie dokonać kontroli naruszeń powyższych reguł w dowolnym momencie poprzez wybór opcji Sprawdź plan pracy/Sprawdź czas pracy dostępnej pod ikoną 3 kropek . Wówczas wyświetlone zostanie okno, na którym można wskazać, które reguły mają zostać sprawdzone. Domyślnie są zaznaczone wszystkie.

Sprawdź plan pracy

Jeśli żadna z zaznaczonych reguł nie została naruszona w prawym, dolnym rogu pojawi się odpowiedni komunikat w kolorze zielonym.

Walidacji podlega wyświetlany aktualnie okres, a więc może to być wybrany miesiąc w widokach pracownik oraz centrum – miesiąc lub tydzień w widokach centrum – tydzień i centrum – tydzień roboczy. Jeśli w danym widoku jest większa liczba pracowników, którzy są wyświetlani na kilku stronach sprawdzenie planu pracy należy wykonać na każdej stronie oddzielnie.

Uwaga
Walidacja nie jest dostępna w widoku Centrum – dzień. W widoku Centrum – tydzień roboczy nie jest dostępna walidacja 35 godzin odpoczynku tygodniowego oraz co 4 wolnej niedzieli.

Doba pracownicza

Doba pracownicza to 24 kolejne godziny, zaczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Doba pracownicza jest jednostką rozliczeniową czasu pracy i kolejne doby pracownicze nie mogą się na siebie nakładać. Podczas kontroli tej reguły sprawdzane jest, czy pracownik nie rozpoczyna pracy w tej samej dobie pracowniczej. Praca w danym dniu nie może się rozpocząć wcześniej, niż dnia poprzedniego. Jeśli pracownik jednego dnia zaczyna pracę od godziny 7:00 to jego doba pracownicza trwa do godziny 7:00 kolejnego dnia. Rozpoczęcie pracy następnego dnia o godzinie 6:00 będzie stanowiło naruszenie doby pracowniczej. Odnotowanie planu pracy w powyższy sposób, w momencie zapisu (lub ręcznego wywołania funkcji Sprawdź plan pracy) spowoduje wyświetlenie czerwonego alertu w prawym dolnym rogu ekranu oraz czerwonego wykrzyknika na kafelku dnia, w którym wystąpiło naruszenie. Po najechaniu myszką na ikonę wykrzyknika wyświetlony zostanie szczegółowy opis: Pracownik nie powinien rozpoczynać pracy w godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim.

Odpoczynek dobowy (11 godzin nieprzerwanego odpoczynku)

Program dokonuje weryfikacji 11-godzinnej przerwy na odpoczynek pomiędzy godzinami wyjścia, a godzinami wejścia w następujących po sobie dniach pracy. W przypadku, gdy nie zostanie zachowana 11-godzinna przerwa system ostrzega w analogiczny sposób jak przy naruszeniu pozostałych reguł: czerwonym alertem oraz wykrzyknikiem na kafelku dnia. Komunikat po najechaniu na ikonę wykrzyknika jest następujący: Nie zapewniono 11 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Odpoczynek tygodniowy (35 godzin nieprzerwanego odpoczynku)

Pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Program weryfikuje, czy w każdym tygodniu jest przynajmniej jedna przerwa minimum 35 godzin od zakończenia pracy w jednym dniu do początku pracy w następnych dniach.

Według Kodeksu pracy tydzień rozpoczyna się z początkiem okresu rozliczeniowego. Zatem dla jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego np. wrzesień 2021 pierwszym weryfikowanym tygodniem będzie okres od 1.09.2021 do 7.09.2021, a więc od środy do wtorku. Jeśli w tym okresie nie zostanie zachowane co najmniej 35 godzin odpoczynku to ikona czerwonego wykrzyknika pojawi się na kafelku w dniu 7.09.2021, czyli w ostatnim dniu weryfikowanego tygodnia. Po najechaniu na ikonę wykrzyknika zostanie wyświetlona informacja: Nie zapewniono 35 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.

Uwaga
Walidacja odpoczynku tygodniowego przeprowadzana jest dla pełnych tygodni, więc w przypadku np. miesiąca wrzesień 2021 ostatnim sprawdzanym okresem jest tydzień od 22.09 do 28.09. Dni 29.09 oraz 30.09 nie podlegają walidacji.

Co 4 wolna niedziela

Sprawdzane są trzy niedziele poprzedzające aktualnie modyfikowaną, jeśli odnotowano w niej czas pracy w strefie wliczanej do czasu pracy. Komunikat wyświetlany po najechaniu na wykrzyknik sygnalizujący naruszenie to: Nie zapewniono co 4 wolnej niedzieli.

Czy ten artykuł był pomocny?