Zgłaszanie przestoju

Użytkownik Operator Panelu za pomocą przycisku PRZESTÓJ może deklarować przestoje na produkcji.

W aplikacji występują 4 rodzaje przestojów:

  • setup planowany;
  • setup nieplanowany;
  • planowany;
  • nieplanowany.

W momencie kliknięcia przycisku PRZESTÓJ (rys. 1) czas przestoju jest naliczany i w aplikacji pojawiają się rodzaje przestojów do zadeklarowania (rys. 2), które należy wybrać zgodnie z instrukcją poniżej lub anulować za pomocą przycisku ANULUJ.

Rys. 1.

Po ustaleniu przyczyny zatrzymania produkcji operator będzie chciał wybrać jego powód, przykładowo na rysunku 2 przestój o nazwie Planned Setup.

Rys. 2.

Następnie operator musi wybrać kolejny poziom przestoju Setup, na przykładzie jest to Rozpoczęcie produkcji (rys. 3).

Wskazówka
Rodzaje i poziomy przestojów są definiowane i ustawiane według potrzeb.
Rys. 3.

Gdy zostaną wybrane wszystkie poziomy przestoju, to zatwierdzenie następuje po kliknięciu przycisku ZMIEŃ STAN (rys. 4).

Rys. 4.

Użytkownik zostanie poinformowany o poprawnym zadeklarowaniu przestoju w postaci wyskakującego okna w prawym górnym rogu (rys. 5). Widoczny jest timer liczący czas trwania zatrzymania produkcji, a belka informująca o stanie produkcji zmienia kolor na szary oraz zmienia nazwę na obecnie trwający przestój (rys. 6).

Rys. 5.
Rys. 6.

Także w widoku wyboru stanowiska pracy znajduje się obecny status, w którym znajduje się dane stanowisko (rys. 7).

Rys. 7.
Uwaga
Podczas trwania przestoju niedostępne są akcje związane z menu po lewej stronie (rys. 8), w przypadku próby naciśnięcia jednej z zakładek pojawi się informacja o niedostępnej funkcjonalności (rys. 9); natomiast reszta przycisków jest dostępna.
Rys. 8.
Rys. 9.

Kiedy następuje koniec przestoju, operator stanowiska wraca do produkcji, naciskając ZAKOŃCZ PRZESTÓJ (rys. 10). Pojawia się okno dialogowe z pytaniem “Czy chcesz kontynuować bieżącą operację?”, gdzie należy potwierdzić przyciskiem KONTYNUUJ (rys.11).

Czas przestoju zostaje zapisany przez aplikację, a stan produkcji wraca do Produkcji i wyświetlona zostaje informacja o wznowieniu produkcji i zapisaniu przestoju (rys. 12).

Rys. 10.
Rys. 11.
Rys. 12.

Dla kolejnych typów przestoju wygląda to tak samo i pokazane jest to na poniższych rzutach ekranu.

Dla stanu Planned (rys. 14) istnieją 4 zdefiniowane rodzaje przestojów drugiego poziomu (rys. 15). Użytkownik wybiera jeden z nich, na rysunku 15 Preventive maintenance.

Rys. 14.
Rys. 15.
Rys. 16.

Kolor stanu Planowany jest koloru szarego (rys. 17). Tak samo w widoku wyboru stanowiska pracy status jest Planowany, a jego czcionka jest szara (rys. 18).

Rys. 17.
Rys. 18.

Ostatni typ przestoju Nieplanowany zostanie wybrany po przyciśnięciu przestoju poziomu 1 Unplanned (rys. 19), a następnie Breakdown/Maintenence (rys. 20).

Rys. 19.
Rys. 20.
Rys. 21.

Kolor stanu Nieplanowany jest koloru czerwonego (rys. 22). W widoku wyboru stanowiska pracy status jest Nieplanowany, a jego czcionka jest czerwona (rys. 23).

Rys. 22.
Rys. 23.
Wskazówka
W aplikacji Operator Panel istnieje możliwość zdefiniowania „Przerwy na kawę„, więcej o tym przestoju tutaj.

 

KOMENTARZ DO PRZESTOJU

Do trwających przestojów operator może dodawać komentarze. Są one dostępne tylko dla przestojów typu: planowany i nieplanowany.

Komentarz można dodawać po wciśnięciu ikony dymku (rys. 23).

Rys. 23

Pojawi się okno do dodania komentarza do przestoju, w przypadku rys. 24 do przestoju typu „Nieplanowany przestój”.

Operator może dodać zapisek składający się do 300 znaków.

Rys. 24.

W celu dodania komentarza należy wcisnąć przycisk ZAPISZ (rys. 25).

Rys. 25.

Po pomyślnie dodanym komentarzu wyświetli się informacja (rys. 26) oraz ikona dymku będzie zawierała „i”.

Rys. 26.

AUTOMATYCZNY PRZESTÓJ WYWOŁANY Z MASZYNY

Przestoje w systemie MES mogą być także wywoływane automatycznie, gdy maszyna przestanie działać/wyśle sygnał przestoju. Wznowienie produkcji odbywa się automatycznie po wysłaniu sygnału pracy przez urządzenie. Przestoje deklarowane ręcznie i wywołane przez maszynę są rozróżniane przez system do późniejszej analizy wskaźników produkcyjnych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Leave A Comment?

You must be logged in to post a comment.