Konfiguracja systemu

Definicje materiałów

W zakładce Definicje materiałów znajduje się lista wszystkich definicji materiałów zdefiniowanych w bazie danych. Definicje materiałów są później widoczne przy deklaracji materiałów/produktów w trakcie trwania operacji. Lista definicji zawiera poniższe kolumny:
  • Kod materiału
  • Nazwa materiału
  • Opis
  • Data dodania
W celu przejścia do zakładki należy na menu bocznym wybrać opcje Podstawowe dane, a następnie zakładkę Definicje materiałów. Nastąpi wyświetlenie nowego okna zawierającego listę materiałów.
Przejście do zakładki Definicji materiałów
W zakładce dodano możliwość wyszukiwania materiałów po kodzie oraz nazwie materiału. W celu wyszukania materiału należy kliknąć w pole Szukaj, a następnie wpisać nazwę/kod materiału, jakiego chcemy odszukać. Jeśli materiał znajduje się w systemie - zostanie wyświetlony na liście.
Wyszukiwanie po kodzie lub nazwie materiału

Konfiguracja stanowisk produkcyjnych

W systemie Supervisor wprowadzono możliwość ustawienia globalnej oraz pojedynczej jednostki roboczej w systemie MES. W celu przejścia do ustawień systemowych należy kliknąć na menu bocznym w ikonę Ustawienia, następnie należy wybrać opcję Konfiguracja. Nastąpi przejście do nowego okna, w którym dostępne są dwie nowe zakładki:
  • Konfiguracja globalna
  • Konfiguracja jednostek roboczych
Konfiguracja globalna Ustawienie konfiguracji globalnej działa na wszystkich stanowiskach produkcyjnych, zastępując konfigurację domyślną. W skład konfiguracji globalnej wchodzą takie ustawienia jak:
  • Przerwa na kawę - identyfikator typu przerwy używanej dla funkcjonalności "przerwa na kawę"
  • Wyprodukowana ilość - domyślna wartość  wstawiana w pole do nowo utworzonego produktu w UNS
  • Konfiguracja skanera - wyrażenie regularne, określające sposób pobierania wartości ze skanera kodów kreskowych do odczytu kodu seryjnego materiału przez FE.
  • Czas braku aktywności użytkownika - liczba, określająca dozwolony czas braku aktywności użytkownika w MES. Po przekroczeniu tego czasu użytkownik zostaje wylogowany.
  • Liczba materiałów do zakończenia operacji - warunek określa, kiedy występuje możliwość zamknięcia segmentu ma zostać odblokowana. Dostępne są następujące warunki:
  1. Taki sam jak planowano
  2. Mniej niż planowano
  3. Mniej lub tyle samo niż planowano
  4. Więcej niż planowano
  5. Tyle samo lub więcej niż planowano
  • Przyciski wyników - opcja pozwala na ręczne ustawienie wskazań przycisków w systemie MES podczas deklaracji materiału oraz określenie domyślnej wartości.
  • Drukowanie etykiet - typ drukowania etykiet na jednostkach roboczych, gdzie "wyprodukowane liczby porządkowe" to rodzaj drukowania bez wyboru partii, a "kody partii materiałów" to inny typ z wyborem partii materiałów. Wyróżniamy dwa typy drukowania: Wyprodukowana liczba porządkowa oraz Kody partii materiałów
 
  • Grupowanie planów jakości - metoda grupowania planów jakości zależy od wybranego typu. Istnieje możliwość wybrania typu grupowania jako: Rzeczywisty identyfikator materiału lub Numer próbki
  • Tryb skanowania: Skanowanie - lista zasad parsowania wartości z kodu ze skanera podczas pracy w Trybie Skanowania
  • Wyszukiwanie segmentów - lista reguł wyszukiwania segmentów w MES
  • Skanowanie identyfikowalności - lista reguł parsowania wartości z kodu ze skanera podczas raportowania identyfikalności
Wartości binarne do ustawień w systemie MES
  • Uzyskanie NOK z kontroli jakości - ustawienie umożliwiające automatyczne deklarowanie sztuki NOK przy wykonywaniu kontroli jakości w systemie MES
  • Zmniejszanie automatycznego deklarowania - ustawienie umożliwiające zmiany zachowania automatycznej partii w przypadku ręcznej deklaracji partii wyrobu
  • Wprowadzenie kodu LOT - ustawienie definiujące, czy pole do wprowadzenia LOT code ma być widoczne dla wyrobów i materiałów
  • Modyfikacja ilości produktu - możliwość modyfikacji zadeklarowanej ilości materiału/wyrobu
  • Wymagany powód NOK - ustawienie, umożliwiające wskazanie przyczyny NOK podczas deklaracji partii wyboru/materiału
  • Jednoczęściowy przepływ - ustawienie umożliwia deklarację partii wyrobu tylko po jednej sztuce
  • Raportowanie zużytych OK produktów - możliwość deklaracji OK dla materiałów konsumowanych
  • Tryb skanowania - ustawienie, umożliwiające włączenie opcji skanera w systemie MES
  • Wyświetlenie grup w operacjach - ustawienie, umożliwiające wyświetlenie opcji w systemie MES (pokaż operacje z innych jednostek pracy)
  • Logowanie PIN-em - opcja, umożliwiająca zalogowanie się do systemu MES przy użyciu kodu PIN
Po wprowadzeniu wszystkich ustawień należy kliknąć w przycisk Zmień, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu. Od tego momentu wszystkie ustawienia są już dostępne w systemie MES. Oprócz konfiguracji globalnej istnieje również konfiguracja danej jednostki roboczej. W celu zmiany ustawień danej jednostki roboczej należy przejść na zakładkę Konfiguracja jednostek roboczych, a następnie na liście dostępnych jednostek kliknąć w przycisk Ustaw konfiguracje. Zostaje wyświetlone nowe okno analogicznie jak przy ustawieniach globalnych.
Uwaga
W ustawieniach jednostki roboczej brak jest możliwości ustawienia: Czasu braku aktywności użytkownika, Przycisku wyniku oraz logowanie PIN-em. Są to ustawienia dostępne tylko z poziomu globalnego.
Po wprowadzeniu wszystkich ustawień należy kliknąć w przycisk Zmień, znajdujący się w prawym dolnym rogu formularza. Od tego momentu nowe ustawienia są dostępne w systemie MES.
Wskazówka
Ustawienia jednostki roboczej są ustawieniami nadrzędnymi do ustawień globalnych.
W konfiguracji jednostek roboczych wprowadzono możliwość ich wyszukiwania po jej nazwie oraz stosując odpowiedni Filtr. W celu wyszukania danej jednostki roboczej po jej nazwie należy kliknąć w pole Szukaj, znajdujące się na górnej belce wyszukiwania, a następnie wprowadzić nazwę szukanej jednostki. Po wpisaniu nazwy zostaną wyświetlone wszystkie rekordy, spełniające daną frazę wyszukiwania. Innym sposobem wyszukiwania jest zastosowanie narzędzia Filtruj. W celu zastosowania go należy kliknąć w przycisk Filtruj, a następnie z listy wybieralnej wybrać zamiennik. Po dokonaniu wyboru należy kliknąć przycisk Zastosuj. Nastąpi zamknięcie filtra zaawansowanego oraz wyświetlenie wszystkich rekordów spełniających kryterium wyszukiwania. W konfiguracji jednostek roboczych istnieje możliwość dodania zamienników stanowisk pracy. W tym celu należy kliknąć ikonę trzech kropek znajdującą się z prawej strony, a następnie wybrać opcje Dodaj zamiennik. Wyświetlone zostaje nowe okno z możliwością dodania zamienników do jednostki roboczej. W celu wybrania zamiennika należy kliknąć w pole Wybierz zamiennik stacji roboczej, a następnie z listy wybieralnej wybrać zamiennik. Po dokonaniu wyboru należy kliknąć w pole Dodaj. Nastąpi zamknięcie okna dodawania zamiennika oraz powrót do listy dostępnych jednostek roboczych. Nowo dodany zamiennik wyświetla się na liście prawidłowo.
Uwaga
Stanowisko robocze może mieć zdefiniowane maksymalnie 64 zamienników.

Terminale

Aplikacja Supervisor umożliwia także zarządzanie terminalami, czyli ekranami dotykowymi znajdującymi się na hali produkcyjnej. Na terminalach operatorzy logują sztuki, wykonują kontrolę jakości i wszystkie pozostałe działania związane z systemem MES. Terminal może być przypisany do 1 stanowiska, ale może obejmować kilka stanowisk produkcyjnych - w zależności od specyfiki pracy danej fabryki. W systemie Supervisor dodano możliwość tworzenia nowych terminali produkcyjnych dla systemu MES, edycję obecnie istniejących, przypisywanie stanowisk produkcyjnych do terminali oraz usuwanie terminali. W celu dokonania zmian w Terminalach - z menu bocznego należy wybrać zakładkę Ustawienia. Zostaną wyświetlone dostępne opcje, następnie w nowym oknie należy kliknąć w przycisk Ustaw w zakładce Terminale. Po wciśnięciu przycisku Ustaw w Terminalu zostanie wyświetlone nowe okno z dostępnymi terminalami (jeśli zostały stworzone podczas podczas pierwszej konfiguracji systemu) lub pusta lista. Wyszukiwanie terminali  W systemie wprowadzono możliwość wyszukiwania terminali po ich nazwie, id, a także filtrowania w zależności od podpiętych stanowisk produkcyjnych. W celu wyszukania terminalu  należy kliknąć w pole Szukaj znajdujące się na górnej belce, a następnie wpisać nazwę, id lub opis terminala, jakiego chcemy odszukać. Po wpisaniu nazwy zostaną wyświetlone rekordy, spełniające daną frazę wyszukiwana. Drugim ze sposobów wyszukiwania terminali jest zastosowanie narzędzia Filtruj, znajdującego się obok pola wyszukiwania. Po kliknięciu w dany przycisk zostanie wyświetlone nowe okno z Filtrami zaawansowanymi,  dzięki któremu istnieje możliwość wyszukiwania Terminali po ich stanowiskach pracy. W celu odszukania terminalu po jego stanowisku pracy należy kliknąć w pole rozwijalne Wybrane jednostki pracy, a następnie zaznaczyć interesujące nas jednostki pracy. Następnie należy kliknąć przycisk Zastosuj. Nastąpi zamknięcie okna Filtru i powrót do listy terminali. Wyniki wyszukiwania spełniają warunki ustawione w filtrze.   Dodawanie nowego terminala W systemie możliwe jest również dodanie nowego terminala. W tym celu należy kliknąć w przycisk Dodaj nowy terminal znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. Nastąpi załadowanie nowego okna do dodawania nowego terminalu. Formularz dodawania został podzielony na kilka pól:
  • ID - unikatowy numer danego terminalu
  • Nazwa - nazwa, pod którą znajduje się nazwa terminala na panelu operatora
  • Stanowiska pracy - lista stanowisk, z których zlecenia będą widoczne na danym terminalu
  • Opis - pole niewymagane - krótki opis, podsumowanie danego terminala
Wskazówka
Nazwa terminalu powinna opisywać terminal na którym znajduje się dane produkcja. Nazwa terminala będzie używana w linku w systemie MES.
  Po wprowadzeniu wszystkich danych do formularza należy kliknąć przycisk Utwórz, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu. Po zatwierdzeniu danych następuje powrót do listy terminali. Terminal został utworzony i znajduje się na liście. Edycja i usunięcie Terminalu Każdy stworzony terminal w systemie można edytować. W celu dokonania edycji należy obok nazwy terminalu kliknąć w ikonę trzech kropek znajdującą się z w prawej strony. Następnie z menu kontekstowego należy wybrać opcję Edytuj. Po kliknięciu w przycisk Edytuj następuje załadowanie kolejnego okna edycji terminalu. Podczas edycji istnieje możliwość zmiany:
  • Nazwy
  • Przypiętych stanowisk pracy
  • Opisu
Uwaga
Podczas edycji brak jest możliwości zmiany ID terminalu
Po wprowadzeniu zmian należy kliknąć przycisk Potwierdź, wtedy nastąpi powrót do listy terminali. Zmiany zostają zapisane i wyświetlają się na liście. Istnieje również możliwość usunięcia stworzonego wcześniej terminalu. W tym celu należy kliknąć w ikonę trzech kropek, znajdującą się z prawej strony. Z menu rozwijalnego wybrać należy opcję Usuń. Wyświetlone zostanie dodatkowe okno w celu potwierdzenia usunięcia danego terminalu. Po kliknięciu w przycisk Usuń dany terminal zostaje usunięty i zniknie on z listy terminali.

Zasoby Produkcyjne

Zakładka Zasoby produkcyjne zawiera listę kont użytkowników potrzebnych do działań na Panelu Operatora. Lista powinna być zgodna z zasobami w systemie ERP.  Głównym zadaniem powyższej zakładki jest możliwość powiązania zasobów z użytkownikami utworzonymi w systemie IoT MES. Zakładka daje także możliwość dodawania zasobów do bazy. W celu utworzenia nowego Zasobu produkcyjnego w systemie należy z menu bocznego po lewej stronie rozwinąć opcję Podstawowe dane, a następnie Zasoby produkcyjne.
Przejście do zakładki Zasobów Produkcyjnych
Po przejściu do nowej zakładki wyświetlana zostaje listy wszystkich wcześniej utworzonych zasobów lub w przypadku jego braku lista jest pusta. W celu stworzenia nowego zasobu produkcyjnego należy kliknąć w opcje Dodaj zasób produkcyjny.
Dodawanie zasobu produkcyjnego
  Nastąpi wyświetlenie się nowego okna do dodawania zasobów produkcyjnych.
Widok formularza dodawania zasobów produkcyjnych
Formularz tworzenia nowego zasobu produkcyjnego składa się z następujących pól:
  • Kod - identyfikator danego zasobu produkcyjnego
  • Nazwa - nazwa danego zasobu produkcyjnego
  • Opis - pole umożliwiające wprowadzenie opisu dane zasobu
Uwaga
Kod zasobu produkcyjnego musi być unikalny, w przypadku wprowadzeniu nazwy która istnieje już w systemie zostanie wyświetlony komunikat Kod już istnieje
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól w formularzu należy kliknąć przycisk Utwórz dzięki któremu formularz zostanie zapisany i nastąpi powrót do listy Zasobów produkcyjnych.
Wskazówka
Zasób produkcyjny jest wymagany do działań na panelu operatora oraz wykonywania czynności utrzymania ruchu i edycji kontroli jakości z poziomu Supervisor. (Patrz rozdział: Zakładanie konta użytkownika)
Każdy stworzony wcześnie Zasób produkcyjny można edytować. W tym celu należy odszukać na liście zasób a następnie kliknąć ikonę znajdująca się z prawej jego strony. Nastąpi przejście do formularza edycji danych takich jak Nazwa oraz Opis. Po wprowadzeniu nowych danych należy potwierdzić wprowadzone dane klikając przycisk Zapisz. Następuje powrót do listy Zasobów produkcyjnych.
Edycja zasobu produkcyjnego
Uwaga
Kod nie jest możliwy do zmiany podczas edycji