Integracja ERP Enterprise - IoT MES
System IoT MES ma możliwość integracji z systemami ERP. Bieżący rozdział opisuje komunikację dwustronną pomiędzy Comarch ERP Enterprise, a Comarch IoT MES.
Comarch IoT MES w wersji 2024.1 zapewnia integrację z Comarch ERP Enterprise 6.2, 6.3 oraz 6.4.
Aby odczytać zlecenie produkcyjne w IoT MES w pierwszej kolejności musi zostać ono przygotowane po stronie CEE. Poniżej przykład już przygotowanego zlecenia produkcyjnego składającego się z 3 operacji produkcyjnych. Wyrobem końcowym zlecenia jest produkt o nazwie Krzeslo.
Przygotowane zlecenie można zwolnić do produkcji poprzez akcję "Dispatch and release...", a następnie należy z wykorzystaniem aplikacji "Send Production Orders" wysłać to zlecenie do produkcji.
Po wykonaniu wysłania zlecenia z ERP informacje o tym zleceniu są dostępne w IoT MES
Godzina i data rozpoczęcia poszczególnej operacji jest zarejestrowana w systemie i wysłana do ERP Enterprise. Zmienia się też stan operacji, z Inactive na Active.
Deklaracja wyrobów na operacji jest automatycznie wprowadzana w ERP. Aktualizowana jest zmiana w ilości wyprodukowanych sztuk danej partii czy też usunięcie wybranej partii wyrobu.
Obsługiwana jest również deklaracja wyrobów wadliwych, która w ERP Enterprise rejestrowana jest jako Scrap
W momencie zakończenia operacji na Panelu Operatora odpowiednia informacja jest przekazywana do systemu ERP i zmianie ulega stan tej operacji. Zapisany jest faktyczny czas jej trwania.
Po wykonaniu wszystkich operacji ERP zmienia stan zlecenia.
Uwaga
Przy definicji produktu należy zaznaczyć kategorię metody produkcji "Bill of resources"
Integracja ERP XL - IoT MES
System IoT MES ma możliwość integracji z systemami ERP. Bieżący rozdział opisuje komunikację dwustronną pomiędzy Comarch ERP XL a Comarch IoT MES.
Comarch IoT MES w wersji 2024.1 zapewnia integrację z Comarch ERP XL 2024.1.
Poniżej przedstawione jest zlecenie utworzone w ERP XL. Zlecenie obejmuje 5 operacji z zaplanowanymi datami rozpoczęcia i zakończenia. Po zwolnieniu do produkcji operacje wyświetlane są zarówno na na Panelu Operatora jak i na liście zleceń produkcyjnych w Supervisor. W technologii zdefiniowanej w ERP XL wykorzystywane w operacjach zasoby produkcyjne muszą być oznaczone jako typ Maszyna w celu powiązania ich ze stanowiskami roboczymi w IoT MES.
Aby sprawdzić szczegóły zlecenia w aplikacji Supervisor, z listy po lewej stronie wybrać należy Produkcja. Zlecenia posortowane są domyślnie po dacie ostatniej aktualizacji. Jeśli zlecenie nie jest widoczne - użyć należy wyszukiwania na górnej belce (Zakładka Produkcja). Widok zawiera informacje na temat statusu, faktycznego wykonania (informacje z panelu operatorskiego) oraz planowanych wartościach produkcji (Kolumna Ilość w ERP XL <-> Kolumna Wyprodukowano ), czasach rozpoczęcia/zakończenia (Kolumna Start/Koniec ERP XL <-> Planowany czas ) oraz stanowiska pracy.
Aby odnaleźć operację na panelu operatorskim, wybrać należy stanowisko robocze wybrane podczas tworzenia zlecenia w XL. Następnie w wyszukiwarce w górnej belce wpisać należy nazwę zlecenia/operacji - wyświetlona zostanie lista pasujących dopasowań.
Po rozpoczęciu operacji (Produkcja) dodana została sztuka wyprodukowana (OK). Liczba sztuk zostaje automatycznie zaktualizowana w ERP XL - zarówno wyprodukowanych jak i konsumowanych (Konfiguracja automatycznego rozliczania materiałów).
Dodanie jednej sztuki produktu
Widok operacji XL po dodaniu 1 sztuki
W przypadku deklaracji sztuki nieprawidłowej (NOK) - informacja ta także trafia do ERP XL - liczba materiałów skonsumowanych zwiększa się o zadeklarowaną wartość na panelu operatora.Widok XL po dodaniu 10 sztuk produktu oraz dodatkowego Scrapu 1 kg materiału
Po ukończonej pracy operacja jest zamykana, status zmienia się w ERP XL.Widok zamkniętej operacji na panelu operatora
Widok zamkniętej operacji w widoku zlecenia ERP XL
Integracja z maszynami - obsługiwane sygnały
System IoT MES ma możliwość integracji z maszynami poprzez protokół MQTT. Bieżący rozdział opisuje dostępne sygnały obsługiwane przez system.
Identycznie jak w przypadku deklaracji wyrobu OK:
"operationsRequestCodeTransformation": "$1" definiuje, że pierwszy z elementów odczytanego kodu informuje o tym, z jakiego zlecenia operacja ma zostać wybrana (na stanowisku pracy nie może być więcej niż 1 operacja z danego zlecenia).
"materialLotCodeTransformation": "$2_$3" definiuje, jaki kod partii zostanie nadany deklaracji.
Wiadomość zawierająca parametr value:
Po zakończeniu pomiaru i wysłaniu wyniku należy wywołać odczytanie zarejestrowanej wartości wskazanym poniżej przyciskiem.
Po pomyślnym odczycie, wartość jest wpisana do czynności kontroli.
Integracja z maszynami
Poniższa grafika przedstawia uproszczony schemat wymiany informacji między systemami w przykładowym wdrożeniu. Informacje z parku maszynowego są rejestrowane na operacjach produkcyjnych w Comarch IoT MES. Aktualizacja informacji o postępie operacji jest następnie przekazywana do zintegrowanego systemu ERP. Comarch IoT MES obsługuje informacje przychodzące poprzez protokół MQTT. W celu przeniesienia sygnałów z protokołów stosowanych w przemyśle (przykładowo OPC UA, IO-Link, Profinet) należy zastosować odpowiednie urządzenie, bądź oprogramowanie typu IoT Gateway. Pozwala ono na wysłanie odczytanych informacji w formie wiadomości MQTT.Dostępne sygnały
Comarch IoT MES umożliwia odczyt 4 typów sygnałów, które są odpowiednio interpretowane w aplikacji:- deklaracja wyrobu OK
- deklaracja wyrobu NOK
- deklaracja przestoju
- wartość pomiaru odczytanego przez czujnik
Wiadomości MQTT
Wiadomość MQTT zawiera m.in. informacje związane z adresowaniem wiadomości oraz treść samej wiadomości. Przykładowo: -h address -p 1883 -u username -t topic -P password -m {message} W ramach tego opisu omówiona zostanie sama treść wiadomości (message). W każdym z przypadków komunikat musi zawierać swój unikalny identyfikator (ID).Deklaracja wyrobu OK
Przykład
{"id":"20241015-001","type":"SIGNAL_OK","scope":"WORK_UNIT_2","amount":5,"value":""}
- ID - unikalny numer komunikatu;
- type - typ wiadomości;
- scope - kod maszyny na jaką wysyłamy wiadomość;
- amount - ilość zadeklarowanych wyrobów;
- value - przestrzeń na informacje z etykiety sztuki (opcjonalne)
Deklaracja wyrobu NOK
Przykład
{"id":"20241015-002","type":"SIGNAL_NOK","scope":"WORK_UNIT_2","amount":2,"value":""}
- ID - unikalny numer komunikatu;
- type - typ wiadomości;
- scope - kod maszyny na jaką wysyłamy wiadomość;
- amount - ilość zadeklarowanych wyrobów;
- value - przestrzeń na informacje z etykiety sztuki (opcjonalne)
Deklaracja wyrobu OK z kodem partii
Parametr value musi zawierać informację zgodną z konfiguracją trybu skanowania. Przykładowa konfiguracja trybu skanowania:Przykład
[
{
"pattern": "^SN_(\\S+)_(\\S+)_(\\S+)$",
"materialLotCodeTransformation": "$2_$3",
"operationsRequestCodeTransformation": "$1"
}
]
Przykład
{"id":"20241015-003","type":"SIGNAL_OK","scope":"WORK_UNIT_2","amount":1,"value":"SN_ZP-28/24_241015_001"}
Deklaracja przestoju
Przykład
{"id":"20241015-004","type":"WORKING","scope":"WORK_UNIT_2","amount":0}
- ID - unikalny numer komunikatu;
- type - typ wiadomości;
- scope - kod maszyny na jaką wysyłamy wiadomość;
- amount - stan pracy maszyny. 1 - praca, 0 - przestój;
Przykład
{"id":"20241015-005","type":"WORKING","scope":"WORK_UNIT_2","amount":1}
Wartość pomiaru odczytanego przez czujnik
Przykład
{"id":"20241015-006",
"type":"QUALITY_CONTROL_VALUE","scope":"kod_urządzenia","value":"30.5"}
- ID - unikalny numer komunikatu;
- type - typ wiadomości;
- scope - kod urządzenia z jakiego pochodzi pomiar;
- value - wartość odczytanego pomiaru (zapisana jako STRING);
Wskazówka
Plan kontroli określa jaka klasa urządzeń jest wykorzystywana w danej czynności kontrolnej. Aby wartość pomiaru była odczytana na wybranej czynności kontroli, wybrane przez scope urządzenie musi należeć do zdefiniowanej w planie kontroli klasie urządzeń.