Dyspozycja wydania z systemu ERP

Aby rozpocząć realizację wydania z systemu ERP należy wejść na listę wydań i kliknąć w daną dyspozycję.

Realizacja pozycji

Schemat kroków podczas realizacji wydania magazynowego z systemu ERP wygląda następująco (z uwzględnieniem wszystkich kroków):

Kolorem białym zostały zaznaczone kroki obowiązkowe. Kroki oznaczone kolorem czerwonym, są krokami opcjonalnymi i uwarunkowane są uzupełnieniem informacji na karcie towaru w systemie ERP oraz ustawieniami magazynu. Jeśli na karcie towaru nie zostaną uzupełnione cechy, data ważności, atrybut, a magazyn nie posiada struktury położeń – kroki te zostaną pominięte – nie będą się wyświetlać w aplikacji Comarch Magazynier.

Uwaga
Jeśli dana dyspozycja została rozpoczęta przez operatora, wówczas zostaje oznaczona loginem tego operatora i inni operatorzy mogą tylko podejrzeć tą dyspozycję (w ramach swojego centrum praw), ale nie mogą jej realizować i edytować.
Uwaga
Możliwość zmiany położenia dotyczy dyspozycji realizowanych dokumentami WM oraz ZWM z zaznaczonym parametrem Pozwalaj na zmianę położenia na definicji dokumentu po stronie XL-a.

Po znalezieniu wyszukiwanej pozycji otworzy się okno, na którym należy potwierdzić kod towaru.

Uwaga
W przypadku zeskanowania nieprawidłowego kodu towaru, pole zostanie podświetlone na czerwono.

Jeśli magazyn ma zdefiniowaną strukturę położeń należy zeskanować kod położenia lub wybrać położenie z listy:

Uwaga
Na liście położeń nie są wyświetlane położenia nieobsługiwane.

W następnym kroku należy potwierdzić wartość cechy towaru, którego wydanie jest aktualnie realizowane. Jeżeli przy przyjęciu towaru (dostawie) nie została przypisana wartość cechy, to wartość ta będzie nieokreślona.

W przypadku, gdy dostawa towaru została oznaczona datą ważności, to należy potwierdzić datę ważności zasobu, z którego będzie wydawany towar.

W każdym momencie operator ma możliwość dodania opisu i atrybutów do pozycji dyspozycji, wybierając przycisk zostanie wyświetlone okno jak poniżej.

Po naciśnięciu przycisku „Uwagi” operator ma możliwość dodania opisu do pozycji dyspozycji.

Po wybraniu przycisku „Informacje dodatkowe” operator ma możliwość dodania atrybutów do pozycji dyspozycji.

Kolejnym krokiem jest wpisanie ilości zasobu, którego wydanie zostanie zrealizowane. Domyślnie podczas realizacji danej pozycji podpowiada się cała zadysponowana ilość. Jeżeli towar posiada jednostkę pomocniczą, to będzie ona także widoczna.

Zwiększanie ilości wydawanego zasobu realizuje się poprzez naciśnięcie przycisku dysmag_iko27.
Zmniejszenie ilości wydawanego zasobu realizuje się poprzez naciśnięcie przycisku dysmag_iko28.
Ilość można wprowadzić także bezpośrednio w pole numeryczne.
Naciśnięcie przycisku dysmag_iko29 spowoduje przejście do następnego kroku.

Po potwierdzeniu ilości, aplikacja powróci na listę pozycji dyspozycji oraz zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat potwierdzający realizację pozycji.

W przypadku wpisania ilości mniejszej niż zadysponowana pojawi się okno z pytaniem czy kontynuować dalszą realizację tej pozycji.

W przypadku wybrania przycisku „Tak”, operator będzie kontynuował realizację danej pozycji. Po wybraniu przycisku „Nie”, aplikacja powróci na listę pozycji dyspozycji.

Aby wyjść do listy pozycji wydania magazynowego należy nacisnąć na przycisk dysmag_iko19 lub dysmag_iko17 . Otworzy się wówczas okno z pytaniem czy przerwać proces realizacji pozycji. Należy potwierdzić swój wybór.

Na liście pozycji domyślnie będą widoczne tylko pozycje, które zostały do realizacji. Aby pokazać także zrealizowane pozycje należy nacisnąć na przycisk dysmag_iko30. Naciśnięcie przycisku zmieni widoczność pozycji na dysmag_iko31.
Będąc w tym oknie istnieje możliwość filtrowania pozycji po: kodzie, EANie, nazwie i cesze. Jeżeli widoczne są pozycje tylko do realizacji, a w pole wyszukiwania wprowadzi się pozycję już zrealizowaną, to zostanie ona odnaleziona, a filtr wyświetlania pozycji automatycznie przełączy się na [Wszystkie].

Aby zakończyć pracę z dyspozycją należy nacisnąć na przycisk dysmag_iko11.

W przypadku, gdy dyspozycja nie została zrealizowana w całości, czyli istnieją pozycje niezrealizowane i operator wybierze przycisk dysmag_iko11, zostanie wyświetlone okno, jak poniżej.

Wybranie przycisku „Zapisz”, skutkuje zapisaniem dyspozycji z procentowym stopniem realizacji do tzw. bufora i użytkownik jest w stanie dokończyć dyspozycję w późniejszym czasie. Jeśli użytkownik wybierze przycisk „Zatwierdź” zostanie wyświetlony komunikat.

Wybór przycisku:

  • TAK – spowoduje częściowe zamknięcie dyspozycji i dogenerowanie nowego dokumentu o nowym numerze (o tym samym dokumencie źródłowym),
  • NIE – spowoduje trwale zamknięcie dyspozycji bez generowania dokumentu na niezrealizowane pozycje.
    W aplikacji Comarch Magazynier taki dokument będzie widziany pod filtrem zrealizowane.
Uwaga
Komunikat z pytaniem: „Czy chcesz dogenerować dokument na niezrealizowane pozycje?” dotyczy dokumentów magazynowych powiązanych z dokumentami: ZS (Zamówienie sprzedaży), ZZ (Zamówienie zakupu), ZW (Zamówienie wewnętrzne). Wyświetlanie komunikatu w aplikacji Comarch Magazynier jest zależne od parametru „Dogenerowanie dokumentów na niezrealizowane pozycje” w Konfiguratorze Comarch Magazynier.
Wskazówka
Jeżeli jakaś pozycja została zrealizowana, a dyspozycja nie jest jeszcze zatwierdzona, to istnieje możliwość edycji pozycji, bądź jej szczegółów. W tym celu należy przełączyć filtr, aby widzieć wszystkie pozycje (zrealizowane i do realizacji). Po wybraniu zrealizowanej pozycji zostanie wyświetlone okno (jak poniżej).

Naciskając przycisk [Edytuj], operator rozpocznie ponowną realizację pozycji, a kolejność kroków będzie taka sama jak przy pierwszej realizacji. Aby anulować pozycję już zrealizowaną, należy w kroku z wybraniem ilości wpisać ilość równą 0.

Po naciśnięciu na przycisk dysmag_iko29 pojawi się okno z pytaniem czy przerwać proces realizacji pozycji. Aby anulować wydanie pozycji należy potwierdzić wybór.

Czy ten artykuł był pomocny?