Menu kontekstowe na liście towarów
W menu kontekstowym dla całej listy towarów użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Przyjmij wszystkie], [Przyjmij wybrane], [Zwróć], [Zwróć z dok. źródłowego] oraz [Ustawienia listy].
Opcje [Przyjmij wszystkie], [Przyjmij wybrane] umożliwiają przyjęcie towarów dostępnych na dokumentach MM - zostały one opisane zostały TUTAJ.
Opcja [Zwróć] umożliwia dodanie dokumentu MM - została ona opisana TUTAJ.
Opcja [Ustawienia listy] została opisana TUTAJ.
Menu kontekstowe na pozycji towaru
Menu kontekstowe dla pojedynczego towaru
W menu kontekstowym na pozycji danego towaru użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Szczegóły towaru] oraz [Sprawdź stan].
Opcja [Szczegóły towaru] przeniesie użytkownika na kartę towaru - została ona opisana TUTAJ.
Opcja [Sprawdź stan] spowoduje synchronizację stanów pojedynczego towaru - została ona opisana TUTAJ.
Menu kontekstowe na zdjęciu towaru
Menu kontekstowe dla zdjęcia towaru
W menu kontekstowym dla całej listy towarów użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Powiększ], [Pomniejsz] oraz [Obróć w lewo].
Na zakładce [Przyjęcia] prezentowane są wszystkie dokumenty PM i MMP zsynchronizowane z Centrali, ich ilość oraz wartość wszystkich dokumentów MMP.
Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]Kolorem białym oznaczone są dokumenty, z których wszystkie towary zostały już przyjęte w aplikacji Comarch Mobile. Na pomarańczowo zostały oznaczone dokumenty, które zostały częściowo przyjęte (np. przyjęto dwa towary z trzech). Dokumenty zaznaczone na zielono to dokumenty, z których żadne towar nie został jeszcze przyjęte w aplikacji.
Dodatkowo, przy każdym dokumencie widoczna jest data jego wystawienia i ilość towarów dodanych na dokument (w przypadku dokumentu MMP także jego wartość).
Przyjmowanie towarów na magazyn mobilnych możliwe jest z poziomu listy oferowanych towarów z menu kontekstowego - jest ono opisane TUTAJ.
Opcja [Przyjmij wszystkie]
Jeżeli podczas przyjmowania towarów zostanie wybrana opcja [Przyjmij wszystkie], wówczas zostanie wyświetlony komunikat, czy na pewno mają zostać przyjęte wszystkie towary.
Przyjmowanie towarów - komunikat
Po wybraniu opcji [Tak], wszystkie towary znajdujące się na zsynchronizowanych dokumentach PM i MMP zostaną przyjęte na magazyn mobilny.
Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]Wybór opcji [Nie] spowoduje, że użytkownik powróci do listy towarów.
Opcja [Przyjmij wybrane]
Przyjęcie może odbyć się poprzez wskazanie konkretnych towarów do przyjęcia lub wszystkich towarów, które mają zostać przyjęte do magazynu. Po wybraniu opcji [Przyjmij wybrane] zostanie wyświetlone okno z dokumentami PM i MMP zawierającymi towary do przyjęcia.
Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]Edytując konkretny dokument PM bądź MMP istnieje możliwość zatwierdzenia wszystkich pozycji, które znajdują się na danym dokumencie. Aby wybrać towary, które mają zostać przyjęte na magazyn mobilny należy przejść na zakładkę [Towary do przyjęcia]. Znajduje się tam lista towarów, które nie zostały jeszcze przyjęte na magazyn mobilny, a znajdują się na dokumentach PM lub MMP zsynchronizowanych z Centrali.
Kafel [Towary], zakładka [Towary do przyjęcia]
Po wybraniu przycisku z menu kontekstowego lub po kliknięciu w daną pozycję na liście towarów otwarta zostaje karta wybranego towaru.
Karta (szczegóły) towaru
Uwaga
Pola dotyczące widoczności promocji oraz ceny zostaną ukryte przy wyłączonej widoczności promocji.
Zdjęcie towaru
Z poziomu szczegółów towaru istnieje możliwość wyświetlenia zdjęcia lub animacji w postaci GIF produktu poprzez wybranie miniatury zdjęcia.
Zdjęcie towaru w aplikacji
Aby powiększyć zdjęcie należy wykonać gest "zoomu" (dotknięcie ekranu jednocześnie dwoma palcami i oddalenie ich od siebie) lub wybrać opcję [Powiększ] z menu kontekstowego (jest ono opisane TUTAJ).
Jeżeli zdjęcie towaru jest animacją zapisaną w pliku GIF, to w celu jej odtworzenia należy nacisnąć na miniaturkę‑zdjęcie na karcie towaru.
Wskazówka
W aplikacji domyślnie ustawione jest, że dłuższa krawędź zdjęcia powinna mieć maksymalnie: 1024 piksele. Funkcjonalność ta jest szczególnie istotna w przypadku niektórych modeli smartfonów, które mają problemy z wyświetlaniem zdjęć o dużej rozdzielczości. Dodatkowo pozwala to na ograniczenie wielkości mobilnej bazy danych.
Istnieje możliwość zmiany tego ustawienia - zostało to opisane TUTAJ.
Jednostka sprzedaży
Po wybraniu wartości w zakładce [Jednostki] zostaną wyświetlone wszystkie jednostki zdefiniowane dla towaru.
Okno: Szczegóły towaru, jednostki sprzedaży
EANy
Po wybraniu kodu w zakładce [EANy] zostaną wyświetlone wszystkie kody zdefiniowane dla towaru oraz jednostek pomocniczych.
Okno: Szczegóły towaru, kody EAN
Stany
W aplikacji Comarch Mobile dostępne są trzy rodzaje stanów towarów:
W centrali – stany na wszystkich magazynach nieoddziałowych, które są przypisane do danego centrum mobilnego oraz do magazynów należących do innej firmy (magazyny przypisane na zakładce: Widoczność stanów, na karcie magazynu).
Do sprzedaży
Marketingowe – nieobsługiwane przy współpracy z systemem Comarch ERP Altum.
Po wybraniu wiesza [W centrali] dotyczącym Stanu towaru zostaną wyświetlone wszystkie magazyny nie oddziałowe, które zostały przypisane do oddziału Comarch Mobile oraz stany towaru na wskazanych magazynach w systemie ERP.
Okno: Szczegóły towaru, Stany w centrali
W aplikacji Comarch Mobile istnieje również możliwość podglądu stanów magazynowych danego towaru z podziałem na partie, które to są określone danymi cechami:
Okno: Szczegóły towaru, Stany u mnie
W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z poziomu karty towaru, listy towarów i podczas wystawiania dokumentu przy danej pozycji towarowej – ta opcja została opisana TUTAJ.
Istnieje funkcjonalność umożliwiająca wyświetlanie/ukrywanie stanów magazynowych w centrali – została ona opisana TUTAJ.
Ceny
Po wybraniu wiersza dotyczącego Cen towaru zostaną wyświetlone wszystkie ceny zdefiniowane dla towaru w systemie ERP oraz zdefiniowany czas dostawy. W systemie Comarch ERP Altum w cenniku, dla każdego artykułu, oprócz zdefiniowanej ceny można określać czas dostawy – ilość dni potrzebną na dostarczenie Klientowi zamówionego towaru. Przedstawiciel dzięki informacjom zdefiniowanym na cenniku, będzie mógł wykorzystać te dodatkowe dane podczas spotkania z Klientem czy wystawiania dokumentu.
Wszystkie ceny dostępne na karcie towaru odnoszą się do jednostki domyślnej.
Okno: Szczegóły towaru, Ceny
W aplikacji Comarch Mobile udostępniono synchronizację cenników w walutach obcych. W przypadku, gdy cena towaru w systemie Comarch ERP XL została określona w innej walucie wówczas taka informacja prezentowana jest na karcie towaru wraz z symbolem tej waluty (np. EUR).
Ceny zdefiniowane w walucie obcej (EUR)
Promocje
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym promocji towaru zostaną wyświetlone wszystkie obowiązujące promocje zdefiniowane dla towaru w systemie ERP. Przycisk nie będzie widoczny w sytuacji, gdy dla towaru nie będzie promocji. Aplikacja poinformuje o tym wyświetlając informację: „Brak obowiązujących promocji”.
Okno: Szczegóły towaru, Promocje
Po wybraniu danej promocji z listy zostanie otwarte okno ze szczegółami wybranej promocji.
Informacje dodatkowe
Okno informacje dodatkowe prezentuje zsynchronizowane z systemu ERP atrybuty.
W aplikacji Comarch Mobile zostały obsłużone następujące typy atrybutów:
Lista: zamknięta i otwarta (w aplikacji atrybut lista otwarta będzie zachowywał się analogicznie jak lista zamknięta: zostanie wyświetlona lista z wartościami określonymi w Comarch ERP Altum, nie ma możliwości dodania innych wartości niż zdefiniowane w systemie ERP)
Liczba
Tekst
Data
Słownik
Wartość logiczna.
Jeżeli dany atrybut jest oznaczony, jako Wymagany w systemie Comarch ERP Altum, w aplikacji Comarch Mobile jest oznaczony znakiem .
Okno: Szczegóły towary, Informacje dodatkowe
Załączniki
Na karcie towaru w sekcji [Załączniki] widoczne są wszystkie pliki zaimportowane z systemu ERP oraz dodane bezpośrednio w aplikacji Comarch Mobile.
Załączniki towaru
W menu kontekstowym załącznika towaru użytkownik ma możliwość wyboru opcji: [Podgląd].
Opcje w menu kontekstowym załącznika towaru
Dodawanie nowych załączników różnego typu jest możliwe po wybraniu ikony spinacza w prawym górnym rogu okna:
Dodanie załącznika
Po wywołaniu opcji dodawania załącznika zostanie wyświetlone okno z możliwością wybrania typu załącznika. Możliwe opcje to:
Zdjęcie – możliwość wykonania zdjęcia bezpośrednio z poziomu aplikacji, opcja domyślna,
Nagranie – możliwość wykonania nagrania bezpośrednio z poziomu aplikacji, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Zdjęcie,
Plik – możliwość wczytania pliku z pamięci urządzenia, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Nagranie.
Okno dodawania załącznika
Uwaga
W przypadku urządzeń firmy Samsung bez systemowego rejestratora dźwięku, do poprawnego działania załączników typu "dźwięk", należy pobrać aplikację Samsung Voice Recorder korzystając z oficjalnego sklepu Samsunga Galaxy Store.
Więcej informacji o załącznikach w aplikacji znajduje się TUTAJ.
Lista towarów
Na liście oferowanych towarów zaprezentowane zostały następujące informacje:
Łączna liczba oferowanych towarów
Kod towaru
Nazwa towaru
Dostępne stany magazynowe
Domyśla cena netto(N), brutto (B) towaru
Lista oferowanych towarów
Po wybraniu na liście oferowanych towarów lub na pozycji danego towaru zostanie rozwinięte menu kontekstowe opisane TUTAJ.
Menu kontekstowe na pozycji towaru
Lista oferowanych towarów prezentowana jest również w widoku katalogowym. Aby przełączyć się na widok katalogowy należy wybrać ikonę . Widok katalogowy może być widokiem domyślnym - ustawić to można w górnym menu kontekstowym lub w ogólnych ustawieniach aplikacji, więcej informacji znajduje się TUTAJ.
Towary, których nie ma w danej chwili na stanie magazynu prezentowane są na czerwonym tle. Po wybraniu pozycji zostanie wyświetlone standardowe okno skróconego elementu dokumentu, umożliwiające wprowadzenie ilości i wejście w dużą kalkulację. W momencie dodania artykułu do koszyka pozycja na liście zostanie przyciemniona oraz zostanie wyświetlona zamówiona ilość i jej wartość.
Aby powrócić na listę towarów należy wybrać przycisk .
Oferowane towary w widoku katalogowym
Istnieje możliwość ukrycia kodu towaru na liście towarów - jest to opisane TUTAJ.
W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z menu kontekstowego przy danej pozycji towarowej oraz na karcie danego towaru - jest to opisane TUTAJ.
Przyjęcie i zwrot towarów
Aby móc przyjąć zasoby na magazyn mobilny Przedstawiciela handlowego, w centrali firmy (w systemie ERP) powinno zostać wystawione i zatwierdzone przesunięcie między-magazynowe, które użytkownik (po wykonaniu synchronizacji) musi potwierdzić. Przesunięcie takie będzie dostępne z poziomu kafelka Towary na zakładce Przyjęcia. Niezrealizowane przyjęcia wyświetlane są na zielono, natomiast dokumenty, częściowo zrealizowane wyświetlane są na żółto.
Zsynchronizowane z systemu ERP przesunięcie na magazyn mobilny, widoczne z poziomu listy przyjęćZsynchronizowane z systemu ERP przesunięcie na magazyn mobilny, częściowo zrealizowane
Towary znajdujące się na takim przesunięciu można przyjąć na dwa sposoby:
Przyjmowanie towarów na magazyn mobilny
poprzez wybór `Przyjmij wszystkie`: wówczas automatycznie wszystkie towary z przesunięcia przyjmowane są na stan magazynu mobilnego,
Po wybraniu opcji przyjmij wszystkie, aplikacja zapyta nas czy na pewno chcemy przyjąć wszystkie towary z przesunięcia.
Komunikat wyświetlany w aplikacji, po wyborze opcji ‘Przyjmij wszystkie’
poprzez wybór `Przyjmij wybrane`: wówczas z poziomu Towarów do przyjęcia (druga zakładka na kaflu Towary) sami wybieramy, które towary chcemy przyjąć na magazyn mobilny.
Zaznaczenie towarów, które chcemy przyjąć na magazyn mobilnyPojedyncze zatwierdzenie dokumentu MM+
Przyjęcie towaru na magazyn mobilny możliwe jest również z poziomu karty towaru. Jeśli na dokumencie MM+ znajduje się dany towar na jego karcie w sekcji „U mnie”, pojawia się możliwość przyjęcia tego towaru oraz wyświetla się ilość sztuk do przyjęcia, jak na rysunku poniżej:
Przyjęcie towaru z poziomu karty danego towaru
Zwrotu towarów do centrali, także dokonuje się z poziomu kafelka Towary poprzez wybranie opcji `Zwróć`:
Możliwość zwrotu towaru z magazynu mobilnego na magazyn lokalny
W zależności od tego jak w aplikacji został skonfigurowany proces dokonywania zwrotów, zwrotu można dokonać ręcznie lub automatycznie.
Przy opcji ręcznego zwrotu towarów po wybraniu pozycji, które chcemy zwrócić, dokument MM- należy zatwierdzić.
Zatwierdzenie dokumentu MM-
Jeżeli na dokumencie chcemy jeszcze dokonać zmian, przed dokonaniem synchronizacji można go zapisać do bufora. Będzie wówczas wyświetlał się na liście zwrotów w kolorze zielonym:
Niezatwierdzony dokument MM-
Jeśli towar podzielony jest na partie, podczas dokonywania zwrotu towaru istnieje możliwość wskazania danej cechy, w zależności od tego z jaką cechą towar ma zostać zwrócony:
Szczegóły zwracanego towaru
W oknie: Koszyk podczas generowania dokumentu, również prezentowana jest cecha, która została wskazana w oknie szczegółów pozycji.
W przypadku, gdy w ustawieniach aplikacji w sekcji: Parametry dokumentów zostanie wybrana opcja: Zwrot zasobów: Automatycznie, wówczas po naciśnięciu przycisku [Zwróć] dostępnego na liście towarów, nastąpi automatyczne dodanie wszystkich pozycji towarowych dostępnych na magazynie na dokument.
Zatwierdzenie dokumentu nastąpi po wybraniu przycisku .
Istnieje możliwość zawężenia listy towarów poprzez wykorzystanie pola filtru dostępnego w dolnej części okna. Po wybraniu przycisku istnieje możliwość określenia kryteriów, według których będzie odbywało się filtrowanie listy Oferowane towary.
Filtry na liście Oferowane Towary
Możliwe jest filtrowanie po następujących kryteriach:
Po towarach/po eanach
Marka
Producent
Kategoria
Grupa
Stany 0 (pokazuj/ukrywaj)
Sortowanie (po nazwie (rosnąco), po nazwie (malejąco), po kodzie (rosnąco), po kodzie (malejąco), po kodzie EAN (rosnąco), po kodzie EAN (malejąco))
Dystrybutor/Magazyn (<w centrali>,<u mnie>, magazyny powiązane z danym operatorem)
Informacja dodatkowa
Stany (wszystkie, do sprzedaży, marketingowe)
Rodzaj towaru
Typ towaru (towary, usługi, kaucje, produkty, koszty)
W aplikacji udostępniono filtrowanie listy towarów po kilku atrybutach jednocześnie. Po wybraniu opcji [Informacje dodatkowe] pokazuje się lista atrybutów:
Wybór klasy atrybutu w filtrze na liście towarów
Wpisując tekst w pole tekstowe lista jest automatycznie zawężana do wierszy spełniających kryterium wpisanego tekstu – nie ma potrzeby naciskania dodatkowych przycisków. Użycie spacji oddziela wpisywany ciąg znaków.
Przyklad
Wyszukanie towaru o nazwie: Farba czerwona 10 litrów mogłoby się odbyć po wpisaniu tekstu: Fa cz 10
Uwaga
Sprawdzane frazy niekoniecznie muszą być widoczne na wyświetlanej liście.
Dłuższe przytrzymanie przycisku spowoduje usunięcie tekstu wpisanego do filtra.
Opcje dostępne w filtrze po dłuższym przytrzymaniu palca na danym kryterium
Wybranie opcji [Szybkie wybieranie] spowoduje, że dany filtr zostanie umieszczony na liście w sposób zaprezentowany na rysunku poniżej, natomiast w przypadku wyboru opcji filtra zostanie wyświetlone okienko z możliwością wyboru typu dokumentów.
Filtr dostępny na liście towarów po wybraniu opcji [Szybkie wybieranie]Naciśnięcie kryterium otwiera okno pozwalające na wybór wartości.
Wybór wartości filtra [Grupy] na liście towarówW oknie można wpisać część tekstu, aby zawęzić listę wartości, które mają zostać wyszukane.
Filtrowanie za pomocą tekstu - wpisywanie treści w pole wyboru grupy towarów
Przycisk umożliwia usunięcie wpisanego tekstu, a gdy opcja jest włączona, to podczas podnoszenia okna automatycznie podnoszona jest też klawiatura.
Filtrowanie głosowe
Przycisk umożliwia filtrowanie głosowe - po jego naciśnięciu, pojawi się poniższy ekran. Jeżeli wypowiedziany tekst zostanie rozpoznany, lista zostanie zawężona do rekordów spełniających wypowiedziane słowa.
Wyszukiwanie głosowe na liście towarów
Społeczność Comarch
Dzięki społeczności Comarch ERP rozwiązujemy problemy, dzielimy się pomysłami oraz informujemy o różnych nowościach.