W aplikacji obsłużona została kontrola limitu kredytowego. Do wyliczenia salda porównywanego z limitem uwzględniane są zobowiązania wobec kontrahenta oraz nierozliczone wpłaty.
W przypadku, gdy saldo należności od kontrahenta przekroczy ustalony limit, wówczas przy próbie zarejestrowania transakcji sprzedaży (potwierdzenia dokumentu sprzedaży) aplikacja zareaguje stosownie do uprawnień użytkownika, a ściślej do ustawień w definicji dokumentu: uniemożliwi zarejestrowanie transakcji lub wyświetli ostrzeżenie (w systemie Comarch ERP XL, okno: [Definicja dokumentu], zakładka: [Ogólne]). Uwzględniane są przy tym ustawienia w definicji dokumentu dla centrum struktury praw, do którego należy zalogowany do aplikacji operator. Szczegółowe informacje dotyczące ustawień na definicji dokumentu znajdują się TUTAJ.
W systemie Comarch ERP XL istnieje możliwość ustalenia limitu kredytowego:
- Nieograniczonego (w tym przypadku informacja na temat listy limitów kredytowych nie jest pobierana do aplikacji Comarch Mobile)
- Ograniczonego kwotowo z konkretną datą zakończenia
- Ograniczonego kwotowo, bezterminowego (bez określonej daty zakończenia)
(Należy pamiętać aby strefa czasowa na urządzeniu mobilnym była zgodna ze strefa czasową na serwerze.)
Dla danego kontrahenta można zdefiniować obecnie kilka limitów kredytowych. Każdy limit jest rejestrowany dla określonego okresu, w którym ma obowiązywać, a poszczególne okresy dodanych limitów nie mogą się pokrywać.
Do aplikacji Comarch Mobile pobierane są informacje na temat obecnych i przyszłych limitów kredytowych wraz z dozwoloną kwotą przeterminowania.W przypadku, gdy limit kredytowy w systemie Comarch ERP XL został wyrażony w walucie obcej, wówczas przy pobieraniu go do aplikacji Comarch Mobile zostanie on przeliczony na walutę systemową wg wybranego kryterium:
- Daty Od – kursu z dnia rozpoczynającego okres limitu kredytowego;
- Daty bieżącej – bieżący kurs;
- Dnia poprzedniego – kurs z dnia poprzedniego;
- Ustalony – zdefiniowany na limicie.
Ze względu na możliwą do zdefiniowania strukturę wielooddziałową kontrahentów w systemie Comarch ERP XL, wprowadzona została kontrola centralnego limitu kredytowego, który ustalany jest na centrali i dotyczy wszystkich kontrahentów, którzy są jej oddziałami. Jeśli dla centrali ustawiony zostanie limit kredytowy, to dany oddział nie będzie mógł go przekroczyć.
W przypadku struktury oddziałowej kontrola limitu kredytowego przebiega dwuetapowo:
- sprawdzany jest limit kredytowy danego kontrahenta i jeśli dany kontrahent jest oddziałem następuje przejście do drugiego etapu
- jeśli limit kredytowy oddziału nie został przekroczony lub został przekroczony, ale w definicji dokumentu zaznaczona jest opcja dotycząca zatwierdzania: Zezwalaj lub Ostrzegaj, następuje sprawdzenie limitu kredytowego centrali.
Jeśli dany kontrahent jest centralą, zawsze sprawdzany jest tylko jego limit. Dodatkowo, jeśli kontrolowany jest limit centrali, sprawdzane jest wykorzystanie limitu centrali oraz wszystkich kontrahentów, którzy są jej oddziałami.
Aktualny limit kredytowy dla danego kontrahenta prezentowany jest na karcie kontrahenta, w sekcji [Handlowe]. Możliwe jest również prezentowanie limitu kredytowego w walucie obcej, jeśli zdefiniowano to wcześniej w systemie Comarch ERP XL.
W przypadku, gdy kontrahent:
- nie posiada limitu kredytowego, wówczas w aplikacji prezentowany jest: Brak bieżącego limitu kredytowego
- posiada nieograniczony limit kredytowy, wówczas w aplikacji prezentowany jest: Nieograniczony.
Okno prezentowane jest po wybraniu przycisku grupie Handlowe w wierszu Limit kredytowy.
Poniżej zostało zaprezentowane okno, w którym wyświetlane są informacje na temat limitów kredytowych danego kontrahenta.
Okno jest podzielone na trzy sekcje:
Sekcja: Bieżący limit kredytowy:
- Okres obowiązywania – zakres dat, w którym obowiązuje dany limit kredytowy
- Parametry – parametry zaznaczone na definicji dokumentu FS w danym centrum głównym, zakładka Ogólne (Sekcja: W limicie kredytowym uwzględniaj)
- Limit z kontrahenta – informacja na temat tego, czy limit kredytowy jest pobierany z karty kontrahenta, czy karty płatnika. Ustawienia, odnośnie pobierania limitu kredytowego z kontrahenta znajdują się w systemie Comarch ERP XL na Karcie kontrahenta\zakładka: [Handlowe]\ Forma i termin płatności oraz limit kredytowy z kart.
Karta kontrahenta w systemie Comarch ERP XL w zakładce Limity kredytowe pokazuje wykorzystanie limitu kredytowego. Zawiera następujące informacje:
- Limitu kredytowego – kwota udzielonego limitu kredytowego
- Wykorzystana – odzwierciedla wykorzystaną kwotę kredytu.
- Pozostaje do wykorzystania – odzwierciedla kwotę kredytu możliwą do wykorzystania. Jeżeli kwota będzie ujemna, to zostanie wyświetlona w aplikacji w kolorze czerwonym
- Dozwolona po terminie – odzwierciedla kwotę dozwoloną po terminie obowiązywania limitu
- Przeterminowana – odzwierciedla kwotę przeterminowanych płatności. Jeżeli kwota przeterminowana będzie większa od kwoty dozwolonej po terminie, kwota ta zostanie wyświetlona w aplikacji w kolorze czerwonym
Sekcja: Następny limit kredytowy
Prezentowana jest w przypadku, gdy kontrahent posiada zdefiniowane kolejne limity kredytowe. Po naciśnięciu na przycisk zostanie wyświetlone okno w którym zaprezentowane są wszystkie limity kredytowe określone dla danego kontrahenta. Składa się z prezentowanych chronologicznie kolejnych limitów kredytowych zaplanowanych dla danego kontrahenta. W sekcji widoczne są następujące informacje:
W aplikacji Comarch Mobile istnieje możliwość ukrywania informacji o przyznanej oraz wykorzystanej kwocie limitu. Dzięki tej funkcjonalności przedstawiciel handlowy będzie miał dostęp tylko do kwoty limitu pozostającej do wykorzystania przez kontrahenta oraz kwot dozwolonych po terminie i przeterminowanych.