Obsługa aplikacji

Przycisk: Powrót

Urządzenia pracujące na systemie operacyjnym Android są wyposażone w przycisk [Powrót]. W związku z tym wszystkie okna aplikacji można zamknąć wykorzystując ten przycisk.
Przycisk: Powrót na dwóch urządzeniach różnych producentów telefonów

Wielojęzyczność aplikacji

W aplikacji istnieje możliwość pracy w różnych interfejsach językowych. Dostępne wersje językowe:
  • polska,
  • angielska,
  • niemiecka,
  • francuska.
Uwaga
Aby uruchomić aplikację w obcym języku należy ustawić odpowiedni język w ustawieniach urządzenia.

Pisanie cyfr palcem na klawiaturze

Wpisywanie cyfr palcem na klawiaturze tekstowej
Aby przyśpieszyć możliwość wprowadzania cyfr, głównie w filtrach, istnieje możliwość wpisywania cyfr poprzez ich rysowanie na klawiaturze. Funkcjonalność dostępna jest zarówno w klawiaturze tekstowej, jak również numerycznej. Istnieje również możliwość wymazywania tekstu przez narysowanie trzech poziomych kresek oraz narysowanie kropki. Dzięki temu przedstawiciel może jeszcze szybciej wprowadzać zmiany we wpisanych frazach.
Gesty - wymazywanie tekstu

Okna słownikowe

W oknach słownikowych takich jak: karta towaru, karta kontrahenta nie wprowadzono zakładek. W pierwszym oknie danej karty prezentowane są podstawowe dane, a ich rozwinięcie dostępne jest pod przyciskiem: .
Przykłady kart towaru

Menu kontekstowe

Standardowym gestem otwierającym menu kontekstowe rekordu jest dłuższe przytrzymanie palca na danej pozycji. Dodatkowo w miejscach, gdzie takie menu kontekstowe jest dostępne znajduje się przycisk: , który również umożliwia jego otwarcie.
Menu kontekstowe listy kontrahentów

Paski górne oraz zakładki

Pasek górny

W aplikacji zostały obsłużone paski górne - actionbary. Pasek górny każdego okna podzielony został na trzy sekcje zaprezentowane poniżej:
Pasek górny na dokumencie ZS
Przycisk  widoczny jest wówczas, gdy w danym oknie dostępne są więcej niż dwa przyciski na pasku górnym. Po naciśnięciu na wspomniany przycisk wyświetlane są pozostałe dostępne opcje.
Pasek górny na dokumencie ZS, pozostałe dostępne przyciski

Obsługa zakładek

W przypadku, gdy okno posiada więcej niż jedną zakładkę wówczas w górnej jego części pojawiają się kropki oznaczające ilość zakładek oraz informację, na której zakładce w danym momencie znajduje się przedstawiciel handlowy.
Przykład oznaczenia zakładek okna
Pomiędzy zakładkami można przechodzić przesuwając je w prawo lub w lewo w zależności od tego, która zakładka jest obecnie wyświetlana. Dodatkowo można od razu otworzyć wybraną zakładkę wykonując gest „uszczypnięcia” – najprościej go wykonać w następujący sposób: dotknąć ekranu palcem wskazującym u góry ekranu oraz kciukiem u dołu ekranu, a następnie złączyć oba palce przeciągając po ekranie. Jeżeli gest zostanie wykonany prawidłowo, to wyświetlane są obrazy prezentujące wszystkie dostępne zakładki z możliwością wskazania dowolnej z nich.
Wybranie dowolnej zakładki okna

Filtrowanie list

Na listach istnieje możliwość wykorzystania różnego rodzaju sposobów filtrowania, aby uzyskać zawężoną listę rekordów. Służy do tego pole z przyciskami dostępne na dole listy.
Filtr na listach

Filtrowanie poprzez wybór z kryterium z listy

Naciśnięcie przycisku  podnosi listę filtrów dostępnych na danej liście.
Wyszukiwanie w liście towarów dostępnych z poziomu dokumentu ZS
Dłuższe przytrzymanie na danym kryterium powoduje wyświetlenie okna przedstawionego poniżej.
Opcje dostępne w filtrze po dłuższym przytrzymaniu palca w zależności od kryterium
W przypadku wyboru opcji [Szybkie wybieranie] dany filtr zostanie umieszczony na liście w sposób zaprezentowany poniżej.
Filtr dostępny na liście po wybraniu opcji: [Szybkie wybieranie]
Naciśnięcie kryterium otwiera okno pozwalające na wybór wartości.
Wybór wartości filtra Grupy na liście towarów
W oknie można wpisać część tekstu, aby zawęzić listę wartości, które mają zostać wyszukane - zostało to przedstawione poniżej.
Filtrowanie za pomocą tekstu - wpisywanie treści w pole wyboru grupy towarów
W przypadku wyboru [Opcji filtra] zostanie wyświetlone okienko z możliwością wyboru typu dokumentów.
Opcje filtra – zawężanie typu dokumentów historycznych

Filtrowanie za pomocą tekstu

Wpisując tekst w pole tekstowe lista jest automatycznie zawężana do wierszy spełniających kryterium wpisanego tekstu – nie ma potrzeby naciskania dodatkowych przycisków. Użycie spacji oddziela wpisywany ciąg znaków.
Przykład
Wyszukanie towaru o nazwie: Farba czerwona 10 litrów mogłoby się odbyć po wpisaniu tekstu: „Fa cz 10.”
Istotne jest również to, że sprawdzane frazy niekoniecznie muszą być widoczne na wyświetlanej liście.
Filtr tekstowy na liście towarów
Dłuższe przytrzymanie przycisku spowoduje usunięcie tekstu wpisanego do filtra.

Filtrowanie głosowe

Przycisk  umożliwia filtrowanie głosowe. Jeżeli wypowiedziany tekst zostanie rozpoznany, to lista zostanie zawężona do rekordów spełniających wypowiedziane słowa.
Uruchomienie opcji wprowadzania głosowego

Filtrowanie za pomocą kodu kreskowego

Przycisk  umożliwia sczytywanie kodów kreskowych kontrahentów lub towarów.

Obsługa atrybutów

Aby była możliwość wyświetlania atrybutów w grupach należy w systemie Comarch ERP XL na liście Atrybutów z poziomu zakładki [Grupy klas] stworzyć odpowiednie grupy atrybutów - zostało to opisane TUTAJ.

Wyświetlanie atrybutów w grupach

Aplikacja Comarch Mobile umożliwia wyświetlanie atrybutów w grupach. Podczas dodawania informacji dodatkowej do danego obiektu na wyświetlonej liście, atrybuty wyświetlane są w grupach. Wymaganiem, które musi zostać spełnione aby grupa była widoczna na liście jest przypięcia takiej grupy do danego obiektu po stronie systemu ERP oraz to aby co najmniej jeden atrybut należący do takiej grupy był udostępniony w aplikacji.
Wyświetlanie atrybutów w grupach na liście wszystkich informacji dodatkowych
Prezentacja atrybutów na liście w postaci pogrupowanej umożliwia także bardzo szybkie dodawanie wielu atrybutów jednocześnie. Po kliknięciu w nagłówek grupy, wszystkie atrybuty należące do tej grupy zostaną dodane.
Dodanie wszystkich atrybutów należących do danej grupy jednocześnie
Jeżeli do obiektu dodanych zostanie wiele atrybutów (np. należących do kilku grup) istnieje możliwość wyfiltrowania interesujących nas atrybutów – przypisanych do danej grupy. Po zaznaczeniu danej grupy z listy, atrybuty zostaną odfiltrowane tylko do tych należących do wybranej grupy.
Możliwość filtrowania atrybutów po grupach, na liście dodanych atrybutów

Możliwość filtrowania po wielu atrybutach jednocześnie

Aplikacja została wzbogacona o możliwość filtrowania po wielu atrybutach jednocześnie. Opcja ta została dodana na wszystkich listach, na których do tej pory obsługiwane było filtrowanie po informacjach dodatkowych (lista dokumentów, kontrahentów oraz towarów). Po wypełnieniu wartości dla danych atrybutów i wybraniu opcji: Zapisz, lista zostanie odfiltrowana zgodnie z wartościami atrybutów wybranymi w filtrze.
Możliwość filtrowania po wielu atrybutach jednocześnie

Obsługa załączników

W aplikacji Comarch Mobile jest możliwość dodawania załączników dla następujących obiektów:
  • Karta kontrahenta,
  • Karta towaru,
  • Dokumenty,
zgodnie z poniższym zestawieniem:
Typ dokumentuNagłówekPozycja
ZS
OS
PA
FS
WZ
RLS
WKA
WKK
ZSR
MMW
WM
(K)MMW
 – dodanie załącznika możliwe  – dodanie załącznika niemożliwe Istnieje możliwość dodania załącznika z menu kontekstowego oraz z poziomu belki Załączniki:
Opcja dodania załącznika
Po wywołaniu opcji: „Dodaj załącznik” na danym obiekcie w aplikacji zostanie wyświetlone okno z możliwością wybrania typu załącznika. Możliwe opcje to:
  • Zdjęcie – możliwość wykonania zdjęcia bezpośrednio z poziomu aplikacji, opcja domyślna,
  • Nagranie – możliwość wykonania nagrania bezpośrednio z poziomu aplikacji, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Zdjęcie,
  • Plik – możliwość wczytania pliku z pamięci urządzenia, aby przełączyć się na tę opcję należy kliknąć w przycisk: Nagranie.
Okno dodawania załącznika
Wszystkie dodane w aplikacji załączniki przechowywane są w katalogu: Documents/MoSAttachments, który znajduje się w pamięci urządzenia. W mobilnej bazie danych przechowywane są natomiast powiązania (linki) do odpowiednich plików w pamięci urządzenia.
Uwaga
W przypadku urządzeń firmy Samsung bez systemowego rejestratora dźwięku, do poprawnego działania załączników typu „dźwięk”, należy pobrać aplikację Samsung Voice Recorder korzystając z oficjalnego sklepu Samsunga Galaxy Store.

Opcja: Zdjęcie

W celu dodania zdjęcia do obiektu, w oknie dodawania załącznika należy nacisnąć przycisk , po czym uruchomiony zostanie aparat. Po wykonaniu zdjęcia, w oknie dodawania załącznika:
  • zostanie automatycznie wypełnione pole z nazwą załącznika (zgodnie z nazwą pliku), użytkownik może wpisać także nazwę ręcznie lub zeskanować nazwę przy użyciu aplikacji Barcode Scanner,
  • pojawi się informacja o rozmiarze wykonanego zdjęcia,
  • pojawi się ikona: umożliwiająca podgląd wykonanego zdjęcia.
Okno dodawania załącznika o typie Zdjęcie
Jeżeli użytkownik ma uprawnienia do zaznaczania/odznaczania parametru: Przesyłaj do centrali, wówczas w oknie dodawania załącznika, opcja Przesyłaj do centrali będzie aktywna. Jeżeli parametr: Przesyłaj do centrali zostanie:
  • Zaznaczony – dodany załącznik zostanie przesłany do systemu ERP,
  • Odznaczony – dodany załącznik nie zostanie przesłany do systemu ERP.
Uwaga
Za konfigurację przesyłania załączników do systemu ERP odpowiada parametr [CanSendAttachment]. Więcej informacji na temat jego konfiguracji znajduje się TUTAJ.
Jeżeli na urządzeniu zainstalowanych jest kilka aplikacji umożliwiających przeglądanie zdjęć, wówczas przy próbie podglądu dodanego zdjęcia wyświetlona zostanie lista z możliwością wyboru odpowiedniej aplikacji.
Przykład dodanego załącznika o typie: Zdjęcie i próba jego podglądu
Uwaga
Opcja skanowania nazwy załącznika jest niedostępna jeśli na urządzeniu nie jest zainstalowana aplikacja Binary Eye.

Opcja: Nagranie

W celu dodania nagrania do obiektu, w oknie dodawania załącznika należy nacisnąć przycisk , po czym uruchomiony zostanie dyktafon. Po wykonaniu nagrania i jego zaznaczeniu (w zależności od urządzenia może to być np. ikona spinacza lub polecenie tekstowe: użyj nagrania), w oknie dodawania załącznika:
  • zostanie automatycznie wypełnione pole z nazwą załącznika (zgodnie z nazwą pliku), użytkownik może wpisać także nazwę ręcznie lub zeskanować przy użyciu skanera kodów kreskowych,
  • pojawi się informacja o rozmiarze wykonanego nagrania,
  • pojawi się ikona umożliwiająca odtworzenie wykonanego nagrania.
Okno dodawania załącznika o typie: Nagranie
Jeżeli na urządzeniu zainstalowanych jest kilka aplikacji umożliwiających otwieranie plików audio, wówczas przy próbie odtworzenia wykonanego nagrania wyświetlona zostanie lista z możliwością wyboru odpowiedniej aplikacji.
Przykład dodanego załącznika o typie: Nagranie i próba jego odtworzenia
Uwaga
W przypadku urządzeń firmy Samsung bez systemowego rejestratora dźwięku, do poprawnego działania załączników typu „dźwięk”, należy pobrać aplikację Samsung Voice Recorder korzystając z oficjalnego sklepu Samsunga Galaxy Store.

Opcja: Plik

W celu dodania pliku do obiektu, w oknie dodawania załącznika należy nacisnąć przycisk , po czym wyświetlona zostanie lista wszystkich aplikacji umożliwiających przeglądanie plików na urządzeniu. Po wybraniu odpowiedniej aplikacji, a następnie docelowego pliku, który chcemy załączyć w aplikacji:
  • zostanie automatycznie wypełnione pole z nazwą załącznika (zgodnie z nazwą wybranego pliku), użytkownik może wpisać także nazwę ręcznie lub zeskanować przy użyciu skanera kodów kreskowych,
  • pojawi się informacja o rozmiarze wczytanego pliku,
  • pojawi się ikona umożliwiająca odtworzenie wykonanego nagrania,
Okno dodawania załącznika o typie: Plik
W aplikacji możliwe jest załączanie plików o dowolnym rozszerzeniu. To czy uda się odtworzyć dany plik w aplikacji Comarch Mobile zależy z kolei od tego czy na urządzeniu została zainstalowana aplikacja umożliwiająca otwieranie plików w takim formacie.
Przykład dodanego załącznika o typie: Plik

Lista załączników

Wszystkie dodane do obiektu załączniki prezentowane są w postaci listy w sekcji: Załączniki. W nagłówku sekcji prezentowana jest także liczba aktualnie dodanych załączników oraz przycisk  umożliwiający dodanie nowego załącznika. Na liście załączników, dla każdego załącznika prezentowana jest informacja na temat:
  • rozszerzenia (np. png, jpg),
  • nazwy załącznika,
  • przycisk  umożliwiający wyświetlenie opcji dodatkowych dla załącznika,
  • ikona  wyświetlana tylko dla załączników zsynchronizowanych z systemu ERP lub dodanych w aplikacji, dla których został zaznaczony parametr: „Przesyłaj do centrali”,
  • ikona  wyświetlana tylko na liście załączników dodanych na karcie towaru oraz tylko w przypadku zdjęć, informuje ona, które zdjęcie jest domyślne dla towaru (wyświetlane bezpośrednio po wejściu w kartę towaru oraz w widoku katalogowym).
Przykłady list dodanych załączników: na karcie towaru oraz na kalkulacji pozycji

Po rozwinięciu opcji dodatkowych dla załącznika poprzez wybranie przycisku  możliwe do wyboru opcje to:
  • Podgląd – po wybraniu tej opcji załącznik zostanie wyświetlony/odtworzony w aplikacji. Podgląd załącznika możliwy jest także poprzez bezpośrednie wybranie załącznika z listy (kliknięcie w załącznik),
  • Edytuj – po wybraniu tej opcji użytkownik może dokonać zmiany:
    • Nazwy załącznika,
    • Parametru: Przesyłaj do centrali,
    • Dodanego załącznika, poprzez kliknięcie w ikonę: wykonania zdjęcia, wykonania nagrania lub dodania pliku. Zostanie wówczas wyświetlony odpowiedni komunikat (więcej informacji TUTAJ).
  • Usuń – po wybraniu tej opcji i potwierdzeniu odpowiedniego komunikatu załącznik zostanie usunięty,
  • Oznacz jako domyślny – opcja dostępna tylko dla załączników dodanych na karcie towaru oraz tylko w przypadku zdjęć, umożliwia wskazanie, które zdjęcie ma być domyślne dla towaru (wyświetlane bezpośrednio po wejściu w kartę towaru oraz w widoku katalogowym).
Opcje dostępne w menu kontekstowym załączników
Uwaga
Istnieje możliwość zablokowania opcji edycji oraz usuwania załączników, które zostały już wysłane do systemu ERP lub zsynchronizowane z systemu. Za konfigurację tej funkcjonalności odpowiadają parametry CanEditSynchronizedAttachment oraz CanDeleteSynchronizedAttachment. Więcej informacji na temat konfiguracji znajduje się TUTAJ.

Komunikaty i ostrzeżenia

W niektórych sytuacjach w aplikacji wyświetlane są komunikaty mające ostrzec użytkownika przed wykonaniem niepoprawnej operacji, bądź też takie, które wyświetlane są informacyjnie. Poniżej znajduje się opis komunikatów, które mogą zostać wyświetlone podczas dodawania lub edycji załącznika:
  • Zapisanie załącznika bez podania nazwy – jeżeli użytkownik wczyta załącznik, jednak nie określi nazwy załącznika i spróbuje go zapisać, w aplikacji zostanie wyświetlony komunikat jak na poniższym rysunku.
Próba zapisu załącznika bez podania nazwy
  • Dodanie załącznika o takiej samej nazwie – jeżeli użytkownik spróbuje dodać do obiektu załącznik o takiej samej nazwie jak załącznik, który został wcześniej dodany do obiektu, wówczas w aplikacji zostanie wyświetlony komunikat jak poniżej.
Komunikat wyświetlany jeśli użytkownik spróbuje dodać załącznik o takiej samej nazwie jak w przypadku załącznika dodanego wcześniej do obiektu
  • Dodanie załącznika o dużym rozmiarze – jeżeli użytkownik spróbuje wczytać załącznik o rozmiarze przekraczającym 15 MB zostanie poinformowany o tym odpowiednim komunikatem. Komunikat ma jedynie rolę informacyjną – po jego potwierdzeniu załącznik zostanie dodany i będzie można zsynchronizować go do systemu ERP.
Komunikat wyświetlany w przypadku dodania załącznika o dużym rozmiarze
Uwaga
Istnieje możliwość dodatkowej parametryzacji wielkości poszczególnych typów załączników dodawanych do bazy mobilnej. Za konfigurację tej funkcjonalności odpowiadają parametry ImageAttachmentSizeLimit, AudioAttachmentSizeLimit oraz FileAttachmentSizeLimit. Więcej informacji na temat konfiguracji znajduje się TUTAJ.
Komunikat wyświetlany przy próbie dodania załącznika przekraczającego limit
 
  • Podmiana dodanego wcześniej załącznika – jeżeli użytkownik wyedytuje dodany wcześniej załącznik i spróbuje go podmienić, poprzez wczytanie nowego załącznika, wówczas wyświetlony zostanie komunikat jak na poniższym rysunku. W zależności od opcji, która zostanie wybrana:
    • Tak – użytkownik będzie mógł zastąpić dodany wcześniej załącznik nowym,
    • Nie – rezygnacja z podmiany dodanego wcześniej załącznika.
Komunikat wyświetlany przy próbie podmiany dodanego wcześniej załącznika
  • Usunięcie dodanego wcześniej załącznika – jeżeli użytkownik spróbuje usunąć zapisany wcześniej załącznik, zostanie poinformowany odpowiednim komunikatem. W zależności od opcji, która zostanie wybrana:
    • Tak – załącznik zostanie usunięty,
    • Nie – rezygnacja z usunięcia załącznika.
Komunikat wyświetlany przy próbie usunięcia załącznika
  • Anulowanie edycji załącznika – jeżeli użytkownik wyedytuje załącznik, a następnie anuluje tę czynność pojawi się komunikat:
Komunikat wyświetlany podczas anulowania edycji załącznika
  • Niemożliwy podgląd załącznika – jeżeli użytkownik spróbuje podejrzeć załącznik, jednak żadna z aplikacji zainstalowanych na urządzeniu nie pozwala na podgląd pliku o takim rozszerzeniu, wówczas w aplikacji zostanie wyświetlony komunikat, jak poniżej.
Komunikat wyświetlany, jeśli podgląd załącznika jest niemożliwy
  • Nie można znaleźć pliku- jeżeli użytkownik spróbuje dodać załącznik, którego nie ma w bazie, pojawi się komunikat jak na rysunku poniżej:
Komunikat: Nie można znaleźć pliku (załącznika)
 

Zarządzanie danymi osobowymi

RODO – Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych

RODO – Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (ang. GDPR - General Data Protection Regulation) - właściwie: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE jest aktem prawnym obowiązującym na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej od 25 maja 2018 roku. Rozporządzenie jest aktem prawnym stosowanym bezpośrednio - i jako takie nie wymaga ono dodatkowej implementacji w krajowych porządkach prawnych. Niemniej jednak w poszczególnych krajach członkowskich mogą być wprowadzane przepisy krajowe uściślające obowiązki i prawa wynikające z treści Rozporządzenia. RODO (GDPR) wprowadza zasadniczą zmianę podejścia do ochrony danych osobowych: na każdy gromadzący i przetwarzający je podmiot zostanie nałożony obowiązek aktywnego zabiegania o ochronę prywatności na każdym etapie przetwarzania oraz na każdym etapie projektowania procesów wymagających przetwarzania danych – dotyczą tego m.in. zasady Privacy by Design oraz Privacy by Default.

Obsługa funkcji w aplikacji

W aplikacji mobilnej obsłużono funkcje wspomagające zarządzanie danymi osobowymi oparte na zgodach definiowanych w Słownikach kategorii w module Administrator ERP XL (więcej informacji znajduje się TUTAJ).
Słowniki kategorii: Ochrona danych osobowych, Rodzaje zgód dla danych osobowych
Za funkcjonalność w Comarch Mobile odpowiada parametr AccessToConsentsToProcessingPersonalData (więcej informacji znajduje się TUTAJ).
  1. Możliwość rejestracji zgody na kontrahencie:
    Jeżeli operator posiada uprawnienie do rejestracji zgód, zgodę można dodać z poziomu:
  • Bezpośrednio z poziomu karty kontrahenta
  • Z poziomu okna edycji/dodawania kontrahenta
  • Z poziomu okna edycji/dodawania adresu – tylko jeśli w definicji zgody określono, że jest ona powiązana z adresem lub kontaktem.
  1. Możliwość wycofania zgody na kontrahencie:
    Jeżeli operatorzy posiadają odpowiednie uprawnienie mogą wycofać zgodę z tych samych poziomów, z których odbywa się rejestracja zgody, a zatem:
  • Bezpośrednio z poziomu karty kontrahenta
  • Z poziomu okna edycji/dodawania kontrahenta
  • Z poziomu okna edycji/dodawania adresu – tylko jeśli w definicji zgody określono, że jest ona powiązana z adresem lub kontaktem.
  1. Anonimizacja danych kontrahenta – W Comarch Mobile operator nie może wykonać anonimizacji danych. Taka funkcja jest dostępna wyłącznie z poziomu centrali – w systemie ERP. Do Mobile zostaną przesłane zmiany wprowadzone na kontrahencie w wyniku anonimizacji w ERP.

Towary

Synchronizacja stanów pojedynczego towaru

W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z karty towaru, z listy towarów i podczas wystawiania dokumentu przy danej pozycji towarowej. Po wywołaniu opcji synchronizacji z menu kontekstowego, można sprawdzić aktualny stan wybranego towaru na magazynach dostępnych dla przedstawiciela.
Uwaga
Przy tworzeniu ZS, gdy na nagłówku dokumentu zostanie ustawiony dystrybutor/magazyn: na liście towarów tego dokumentu będą dostępne stany tylko z bezpośrednio podpiętych pod centrum magazynów.
Synchronizacja zasobów uruchamiana po wywołaniu z menu kontekstowego opcji: [Sprawdź stan]

Menu kontekstowe

Menu kontekstowe na liście towarów.
W menu kontekstowym dla całej listy towarów użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Przyjmij wszystkie], [Przyjmij wybrane], [Zwróć], [Zwróć z dok. źródłowego] oraz [Ustawienia listy]. Opcje [Przyjmij wszystkie], [Przyjmij wybrane] umożliwiają przyjęcie towarów dostępnych na dokumentach MM - zostały one opisane zostały TUTAJ. Opcja [Zwróć] umożliwia dodanie dokumentu MM - została ona opisana TUTAJ. Opcja [Ustawienia listy] została opisana TUTAJ.  
Menu kontekstowe dla pojedynczego towaru
W menu kontekstowym na pozycji danego towaru użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Szczegóły towaru] oraz [Sprawdź stan]. Opcja [Szczegóły towaru] przeniesie użytkownika na kartę towaru - została ona opisana TUTAJ. Opcja [Sprawdź stan] spowoduje synchronizację stanów pojedynczego towaru - została ona opisana TUTAJ.
Menu kontekstowe dla zdjęcia towaru
Aby przejść do menu kontekstowego zdjęcia towaru, należy wybrać z listy artykułów towar, a po wyświetleniu informacji o danych artykułu nacisnąć na zdjęcie. W menu kontekstowym dla całej listy towarów użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Powiększ], [Pomniejsz] oraz [Obróć w lewo].

Przyjęcie towarów

Zakładka "Przyjęcia"

Na zakładce [Przyjęcia] prezentowane są wszystkie dokumenty PM i MMP zsynchronizowane z Centrali, ich ilość oraz wartość wszystkich dokumentów MMP.

Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]
Kolorem białym oznaczone są dokumenty, z których wszystkie towary zostały już przyjęte w aplikacji Comarch Mobile. Na pomarańczowo zostały oznaczone dokumenty, które zostały częściowo przyjęte (np. przyjęto dwa towary z trzech). Dokumenty zaznaczone na zielono to dokumenty, z których żadne towar nie został jeszcze przyjęte w aplikacji. Dodatkowo, przy każdym dokumencie widoczna jest data jego wystawienia i ilość towarów dodanych na dokument (w przypadku dokumentu MMP także jego wartość).

Przyjmowanie towarów na magazyn mobilnych możliwe jest z poziomu listy oferowanych towarów z menu kontekstowego (opisanego TUTAJ).

Opcja [Przyjmij wszystkie]

Jeżeli podczas przyjmowania towarów zostanie wybrana opcja [Przyjmij wszystkie], wówczas zostanie wyświetlony komunikat, czy na pewno mają zostać przyjęte wszystkie towary.
Przyjmowanie towarów - komunikat
Po wybraniu opcji [Tak], wszystkie towary znajdujące się na zsynchronizowanych dokumentach PM i MMP zostaną przyjęte na magazyn mobilny.
Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]
Wybór opcji [Nie] spowoduje, że użytkownik powróci do listy towarów.

Opcja [Przyjmij wybrane]

Przyjęcie może odbyć się poprzez wskazanie konkretnych towarów do przyjęcia lub wszystkich towarów, które mają zostać przyjęte do magazynu. Po wybraniu opcji [Przyjmij wybrane] zostanie wyświetlone okno z dokumentami PM i MMP zawierającymi towary do przyjęcia.
Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]
Edytując konkretny dokument PM bądź MMP istnieje możliwość zatwierdzenia wszystkich pozycji, które znajdują się na danym dokumencie. Aby wybrać towary, które mają zostać przyjęte na magazyn mobilny należy przejść na zakładkę [Towary do przyjęcia]. Znajduje się tam lista towarów, które nie zostały jeszcze przyjęte na magazyn mobilny, a znajdują się na dokumentach PM lub MMP zsynchronizowanych z Centrali.
Uwaga
Jeżeli z danego dokumentu nie zostaną wybrane do przyjęcia wszystkie towary, to dokument wciąż będzie możliwa jego edycja i przyjęcie reszty towarów.
Kafel [Towary], zakładka [Towary do przyjęcia]

Zwrot towarów

Zakładka "Zwroty"

Na zakładce [Zwroty] prezentowane są wszystkie dokumenty MMW i WM wygenerowane w aplikacji poprzez opcję [Zwróć].
Kafel [Towary], zakładka [Zwroty]

Opcja [Zwróć]

Po wyborze w menu kontekstowym (opisanym TUTAJ) opcji [Zwróć] należy wybrać, jaki dokument ma zostać wystawiony. W zależności od uprawnień nadanych w systemie Comarch ERP XL dostępne są trzy rodzaje dokumentów: [Wydanie międzymagazynowe (MMW)], [Wydanie magazynowe (WM)] i [Rozchód wewnętrzny (RW)].
Zwrot towarów, wybór dokumentów
Po wyborze dokumentu zostanie wyświetlone okno z listą towarów aktualnie posiadających stany na magazynie oddziałowym.

Ręczny zwrot towarów

Zwrot towarów może odbyć się poprzez wybranie konkretnych lub wszystkich towarów, które aktualnie znajdują się na magazynie. Za pomocą opcji [Dodaj seryjnie] w menu kontekstowym na wybranym dokumencie (menu kontekstowe dla dodawanych w aplikacji dokumentów jest opisane TUTAJ) możliwe jest dodanie do dokumentu takiej samej ilości wszystkich dostępnych towarów (np. 50 sztuk każdego towaru z aplikacji - w przypadku, gdy dostępna ilość jest mniejsza niż wpisana przez użytkownika, na dokumencie będzie widoczna maksymalna dostępna ilość towaru).
Ręczny zwrot towarów
Zatwierdzenie dokumentu nastąpi po wybraniu przycisku . Po zatwierdzeniu tworzony jest dokument z dodanymi elementami.
Kafel [Towary], zakładka [Zwroty]

Automatyczny zwrot towarów

W przypadku, gdy w ustawieniach aplikacji (sekcja: Parametry dokumentów) jest wybrana opcja [Zwrot zasobów: Automatycznie] (opisana TUTAJ), po naciśnięciu przycisku [Zwróć] dostępnego w menu kontekstowym na liście towarów, nastąpi automatyczne dodanie wszystkich pozycji towarowych dostępnych na magazynie na wybrany dokument. Zatwierdzenie dokumentu nastąpi po wybraniu przycisku .
Automatyczny zwrot towarów

Karta towaru

Po wybraniu przycisku  z menu kontekstowego lub po kliknięciu w daną pozycję na liście towarów otwarta zostaje karta wybranego towaru.
Karta (szczegóły) towaru
Uwaga
Pola dotyczące widoczności ceny zakupu oraz marży minimalnej są prezentowane w przypadku, gdy karcie Operatora zalogowanego do aplikacji został zaznaczony parametr: [widzi ceny zakupu] w systemie Comarch ERP XL (lista wszystkich parametrów dostępnych w aplikacji Comarch Mobile znajduje się TUTAJ).
Uwaga
Pola dotyczące widoczności promocji oraz ceny zostaną ukryte przy wyłączonej widoczności promocji.

Zdjęcie towaru

Z poziomu szczegółów towaru istnieje możliwość wyświetlenia zdjęcia lub animacji w postaci GIF produktu poprzez wybranie miniatury zdjęcia.
Zdjęcie towaru w aplikacji
Aby powiększyć zdjęcie należy wykonać gest "zoomu" (dotknięcie ekranu jednocześnie dwoma palcami i oddalenie ich od siebie) lub wybrać opcję [Powiększ] z menu kontekstowego (jest ono opisane TUTAJ). Jeżeli zdjęcie towaru jest animacją zapisaną w pliku GIF, to w celu jej odtworzenia należy nacisnąć na miniaturkę‑zdjęcie na karcie towaru.
Wskazówka
W aplikacji domyślnie ustawione jest, że dłuższa krawędź zdjęcia powinna mieć maksymalnie: 1024 piksele. Funkcjonalność ta jest szczególnie istotna w przypadku niektórych modeli smartfonów, które mają problemy z wyświetlaniem zdjęć o dużej rozdzielczości. Dodatkowo pozwala to na ograniczenie wielkości mobilnej bazy danych. Istnieje możliwość zmiany tego ustawienia - zostało to opisane TUTAJ.

Jednostka sprzedaży

Po wybraniu wartości w zakładce [Jednostki] zostaną wyświetlone wszystkie jednostki zdefiniowane dla towaru.
Okno: Szczegóły towaru, jednostki sprzedaży

EANy

Po wybraniu kodu w zakładce [EANy] zostaną wyświetlone wszystkie kody zdefiniowane dla towaru oraz jednostek pomocniczych.
Okno: Szczegóły towaru, kody EAN

Stany

W aplikacji Comarch Mobile dostępne są trzy rodzaje stanów towarów:
  • W centrali – stany na wszystkich magazynach nieoddziałowych, które są przypisane do danego centrum mobilnego.
  • Do sprzedaży – stany dostępne na wszystkich magazynach oddziałowych, które są przypisane do danego centrum mobilnego.
  • Marketingowe – stany towarów przyjętych dokumentem PM (stany marketingowe dostępne są do wydania tylko i wyłącznie na dokumentach WM)
Po wybraniu wiesza [W centrali] dotyczącym Stanu towaru zostaną wyświetlone wszystkie magazyny nieoddziałowe, oraz stany towaru na wskazanych magazynach w systemie Comarch ERP XL.
Okno: Szczegóły towaru, Stany w centrali
Po wybraniu wiesza [U mnie] dotyczącym Stanu towaru zostaną wyświetlone wszystkie magazyny oddziałowe, które zostały zdefiniowane dla oddziału Comarch Mobile oraz stany: do sprzedaży i marketingowe towaru na wskazanych magazynach w systemie Comarch ERP XL.
Okno: Szczegóły towaru, Stany u mnie
W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z poziomu karty towaru, listy towarów i podczas wystawiania dokumentu przy danej pozycji towarowej – ta opcja została opisana TUTAJ. Istnieje funkcjonalność umożliwiająca wyświetlanie/ukrywanie stanów magazynowych w centrali – została ona opisana TUTAJ.

Cena sprzedaży

Po wybraniu wiersza dotyczącego Cen towaru zostaną wyświetlone wszystkie ceny zdefiniowane dla towaru w systemie Comarch ERP XL. W Comarch Mobile jest możliwe określenie dla cenników formy i terminu płatności. W tabeli dotyczącej rodzajów cen zostały dodane kolumny, których odpowiednie zasilenie danymi (zsynchronizowanie) umożliwia wymuszenie ustalenia formy i terminu płatności po wyborze konkretnego cennika na nagłówku dokumentu. Istnieje również możliwość wyliczenia cennika zdefiniowanego zapytaniem SQL. Cennik wyliczeniowy zostanie zastosowany jeżeli dany towar nie posiada przypisanego cennika wybranego na nagłówku wystawianego dokumentu lub jeżeli wartość w cenniku wynosi 0. Wszystkie ceny dostępne na karcie towaru odnoszą się do jednostki domyślnej.
Okno: Szczegóły towaru, Ceny
W aplikacji Comarch Mobile udostępniono synchronizację cenników w walutach obcych. W przypadku, gdy cena towaru w systemie Comarch ERP XL została określona w innej walucie wówczas taka informacja prezentowana jest na karcie towaru wraz z symbolem tej waluty (np. EUR).
Ceny zdefiniowane w walucie obcej (EUR)
W aplikacji możliwe jest wyświetlanie ceny ewidencyjnej towaru. Cena ta jest wyświetlana na karcie towaru.
Karta Towaru, zakładka [Cena]
Uwaga
Wyświetlanie ceny ewidencyjnej na karcie towaru jest niezależne od wyświetlania ceny zakupu. Operator może mieć udostępnioną widoczność ceny ewidencyjnej, a zablokowaną widoczność ceny zakupu (lub na odwrót). Jeśli w aplikacji została udostępniona cena ewidencyjna, kontrola minimalnej marży opierać się będzie na tej właśnie cenie.

Promocje

Okno promocji składa się z dwóch części:
  • Nagłówek okna
  • Informacje na temat promocji
Nagłówek okna zawiera informacje na temat typu promocji i nazwy promocji.
Nagłówek promocji
Na informacje na temat promocji składają się:
  • Priorytet – priorytet promocji.
  • Łączenie – sposób łączenia promocji.
  • Okres obowiązywania – okres obowiązywania promocji, jeżeli został określony.
  • Parametry – parametry promocji:
    • Pomiń następne promocje / Nie pomijaj następnych promocji.
    • Pozwalaj na zmianę ceny / Nie pozwalaj na zmianę ceny (parametry te dostępne są w systemie Comarch ERP XL na promocji stała cena).
  • Obowiązuje dla (jeżeli którakolwiek z sekcji nie będzie mieć zdefiniowanych wartości wówczas nie będzie prezentowana):
    • Towary – towary, których dotyczy dana promocja.
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Towary zostanie wyświetlona lista towarów, na które działa dana promocja. Okno Towary w promocji składa się z dwóch części:
  • Nagłówek okna
  • Lista towarów
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie towarów objętych daną promocją. Lista towarów zawiera te towary, które podlegają danej promocji. Dla poszczególnych towarów prezentowane są następujące informacje:
  • Kod i Nazwa towaru
  • Próg
  • Upust / Narzut – wartość liczbowa bądź procentowa promocji.
Okno promocji z liczbą towarów objętych promocją
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Kontrahenci zostanie wyświetlona lista kontrahentów, na których działa dana promocja. Okno Kontrahenci, dla których obowiązuje promocja składa się z dwóch części:
  • Nagłówek okna
  • Lista kontrahentów
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie kontrahentów objętych daną promocją. Lista kontrahentów zawiera tych kontrahentów, którzy podlegają danej promocji. Dla poszczególnych kontrahentów prezentowane są następujące informacje:
  • Kod i Nazwa kontrahenta
Okno: Promocja, Lista kontrahentów
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Formy płatności zostanie wyświetlona lista form płatności, na które działa dana promocja. Okno [Formy płatności], dla których obowiązuje promocja składa się z dwóch części:
  • Nagłówek okna
  • Lista form płatności
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie form płatności objętych daną promocją. Lista form płatności zawiera te formy płatności, które podlegają danej promocji. Dla poszczególnych form płatności prezentowane są następujące informacje:
  • Nazwa formy płatności
  • Maksymalny termin płatności
Okno: Promocja, Lista form płatności
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Sposoby dostawy zostanie wyświetlona lista sposobów dostawy, na które działa dana promocja. Okno [Sposoby dostawy], dla których obowiązuje promocja składa się z dwóch części:
  • Nagłówek okna
  • Lista sposobów dostawy
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie sposobów dostawy objętych daną promocją. Lista sposobów dostawy zawiera te sposoby dostawy, które podlegają danej promocji. Dla poszczególnych sposobów dostawy prezentowane są następujące informacje:
  • Nazwa sposobu dostawy
Okno: Promocja, Lista sposobów dostawy
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Magazyny zostanie wyświetlona lista magazynów, na które działa dana promocja. Okno [Magazyny], dla których obowiązuje promocja składa się z dwóch części:
  • Nagłówek okna
  • Lista magazynów
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie magazynów objętych daną promocją. Lista magazynów zawiera te magazyny, które podlegają danej promocji. Dla poszczególnych magazynów prezentowane są następujące informacje:
  • Nazwa magazynu
Okno: Promocja, Lista magazynów

Załączniki

Na karcie towaru w sekcji [Załączniki] widoczne są wszystkie pliki zaimportowane z systemu ERP oraz dodane bezpośrednio w aplikacji Comarch Mobile.
Załączniki towaru
W menu kontekstowym załącznika towaru użytkownik ma możliwość wyboru opcji: [Podgląd].
Opcje w menu kontekstowym załącznika towaru
Dodawanie nowych załączników różnego typu jest możliwe po wybraniu ikony spinacza w prawym górnym rogu okna:
Dodanie załącznika
Po wywołaniu opcji dodawania załącznika zostanie wyświetlone okno z możliwością wybrania typu załącznika. Możliwe opcje to:
  • Zdjęcie – możliwość wykonania zdjęcia bezpośrednio z poziomu aplikacji, opcja domyślna,
  • Nagranie – możliwość wykonania nagrania bezpośrednio z poziomu aplikacji, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Zdjęcie,
  • Plik – możliwość wczytania pliku z pamięci urządzenia, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Nagranie.
Okno dodawania załącznika
Uwaga
W przypadku urządzeń firmy Samsung bez systemowego rejestratora dźwięku, do poprawnego działania załączników typu "dźwięk", należy pobrać aplikację Samsung Voice Recorder korzystając z oficjalnego sklepu Samsunga Galaxy Store.

Filtrowanie listy towarów

Filtry na liście towarów

Istnieje możliwość zawężenia listy towarów poprzez wykorzystanie pola filtru dostępnego w dolnej części okna. Po wybraniu przycisku  istnieje możliwość określenia kryteriów, według których będzie odbywało się filtrowanie listy Oferowane towary.
Filtry na liście Oferowane Towary
Możliwe jest filtrowanie po następujących kryteriach:
  • Po towarach/po eanach
  • Marka
  • Producent
  • Kategoria
  • Grupa
  • Stany 0 (pokazuj/ukrywaj)
  • Sortowanie (po nazwie (rosnąco), po nazwie (malejąco), po kodzie (rosnąco), po kodzie (malejąco), po kodzie EAN (rosnąco), po kodzie EAN (malejąco))
  • Dystrybutor/Magazyn (<w centrali>,<u mnie>, magazyny powiązane z danym operatorem)
  • Informacja dodatkowa
  • Stany (wszystkie, do sprzedaży, marketingowe)
  • Rodzaj towaru
  • Typ towaru (towary, usługi, kaucje, produkty, koszty)
W aplikacji udostępniono filtrowanie listy towarów po kilku atrybutach jednocześnie. Po wybraniu opcji [Informacje dodatkowe] pokazuje się lista atrybutów:
Wybór klasy atrybutu w filtrze na liście towarów
Wpisując tekst w pole tekstowe lista jest automatycznie zawężana do wierszy spełniających kryterium wpisanego tekstu – nie ma potrzeby naciskania dodatkowych przycisków. Użycie spacji oddziela wpisywany ciąg znaków.
Przykład
Wyszukanie towaru o nazwie: Farba czerwona 10 litrów mogłoby się odbyć po wpisaniu tekstu: Fa cz 10
Uwaga
Sprawdzane frazy niekoniecznie muszą być widoczne na wyświetlanej liście.
Dłuższe przytrzymanie przycisku  spowoduje usunięcie tekstu wpisanego do filtra.
Opcje dostępne w filtrze po dłuższym przytrzymaniu palca na danym kryterium
Wybranie opcji [Szybkie wybieranie] spowoduje, że dany filtr zostanie umieszczony na liście w sposób zaprezentowany na rysunku poniżej, natomiast w przypadku wyboru opcji filtra zostanie wyświetlone okienko z możliwością wyboru typu dokumentów.
Filtr dostępny na liście towarów po wybraniu opcji [Szybkie wybieranie]
Naciśnięcie kryterium otwiera okno pozwalające na wybór wartości.
Wybór wartości filtra [Grupy] na liście towarów
W oknie można wpisać część tekstu, aby zawęzić listę wartości, które mają zostać wyszukane.
Filtrowanie za pomocą tekstu - wpisywanie treści w pole wyboru grupy towarów
Przycisk  umożliwia usunięcie wpisanego tekstu, a gdy opcja  jest włączona, to podczas podnoszenia okna automatycznie podnoszona jest też klawiatura.

Filtrowanie głosowe

Przycisk  umożliwia filtrowanie głosowe - po jego naciśnięciu, pojawi się poniższy ekran. Jeżeli wypowiedziany tekst zostanie rozpoznany, lista zostanie zawężona do rekordów spełniających wypowiedziane słowa.
Wyszukiwanie głosowe na liście towarów

Lista towarów

Na liście oferowanych towarów zostały zaprezentowane następujące informacje:
Lista towarów
Po wybraniu  na pozycji danego towaru zostanie rozwinięte menu kontekstowe z dostępnymi opcjami.
Menu kontekstowe
Lista oferowanych towarów prezentowana jest również w widoku katalogowym. Aby przełączyć się na widok katalogowy należy wybrać ikonę .
Wskazówka
Istnieje możliwość ustawienia, aby widok katalogowy był widokiem domyślnym. Informacja, w jaki sposób to zrobić, znajduje się TUTAJ.
Towary, których nie ma w danej chwili na stanie magazynu prezentowane są na czerwonym tle. Po wybraniu pozycji zostanie wyświetlone standardowe okno skróconego elementu dokumentu, umożliwiające wprowadzenie ilości i wejście w dużą kalkulację. W momencie dodania artykułu do koszyka pozycja na liście zostanie przyciemniona oraz zostanie wyświetlona zamówiona ilość i jej wartość. Aby powrócić na listę towarów należy wybrać przycisk .
Towary w widoku katalogowym
Wskazówka
Istnieje możliwość ukrycia kodu towaru na liście towarów. Informacja, w jaki sposób to zrobić, znajduje się TUTAJ.
W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z menu kontekstowego przy danej pozycji towarowej oraz na karcie danego towaru. Operator po wywołaniu opcji synchronizacji z menu może sprawdzić aktualny stan wybranego towaru na magazynach dostępnych dla przedstawiciela. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.

Kontrahenci

Karta kontrahenta

Zakładka: Działania

Okno prezentowane jest po wybraniu przycisku: w grupie Działania w wierszu Działania. Na zakładce dotyczącej Działań wyświetlane są działania zarejestrowane dla danego kontrahenta. Okno składa się z trzech zakładek:
  • Zaplanowane
  • Przeterminowane
  • Zakończone

Rejestrowanie działań z poziomu karty kontrahenta.

Po naciśnięciu przycisku:  w grupie Handlowe w wierszu Działania, zostanie otwarte okno z możliwymi działaniami, które można zarejestrować na danego kontrahenta. Po wyborze rodzaju działania otworzy się okno ze szczegółami rejestrowanego działania.
Rejestrowanie działania

Po wprowadzeniu szczegółów działania i wybraniu opcji Zapisz, okno ze szczegółami zostanie zamknięte a działanie zostanie dodane do zakładki Koszyk.

Rejestrowanie działania, Dodaj następną
 - Zapis działania;  - Planowanie działania; Po naciśnięciu na przycisku zostanie wyświetlone menu z opcjami zaprezentowanymi na rysunku poniżej.
Rejestrowanie działania, zakładka Koszyk
 - Edycja planowanego działania  - Usunięcie planowanego działania Na zakładce: Dzień można zobaczyć zaplanowane działania dla wybranego dnia. Z poziomu obu zakładek, po naciśnięciu przycisku Zaplanuj , będzie można do Koszyka dodać kolejne działanie tego samego typu na tego samego kontrahenta. Otworzy się okno ze szczegółami, a termin automatycznie ustawi się na pierwszy wolny dla Przedstawiciela Handlowego, zgodnie z jego terminarzem.
Uwaga
Dla działania typu Kontakt ustawi się aktualna godzina ze względu na charakter tego rodzaju działania.
Rejestrowanie działania, zakładka Dzień
Jeżeli rejestrowanie działania nie zostanie zakończone i użytkownik wybierze przycisk [Powrót] zostanie wyświetlone menu z opcjami zaprezentowanymi na poniższym zrzucie ekranu.
Menu po wybraniu opcji: Cofnij podczas rejestrowania działania

Z poziomu zakładki: Zaplanowane oraz Przeterminowane istnieje możliwość wykonania operacji zaprezentowanych na rysunku poniżej.

Działania zaplanowane, dostępne opcje
 - Ustawienia czasu oraz dni roboczych użytkownika

Jeżeli w aplikacji została zablokowana opcja usuwania zaplanowanych działań, wówczas niedostępna będzie operacja „Usuń”. Funkcjonalność dotyczy działań: Spotkanie i Zadanie.

Zakładka: Dokumenty

Okno prezentowane jest po wybraniu  w grupie Handlowe w wierszu Ostatni dokument. Na poniższym zrzucie ekranu zostały zaprezentowane dostępne na liście informacje.
Dokumenty powiązane z kontrahentem

Znaczenie symboli na liście dokumentów:

- dokument pobrany z centrali ERP.  - zatwierdzony dokument wystawiony w Comarch Mobile Sprzedaż.  - niezatwierdzony dokument wystawiony w Comarch Mobile Sprzedaż. Po naciśnięciu przycisku  zostanie wyświetlone menu z dostępnymi opcjami. Dostępność opcji zależy od statusu dokumentu: Dokument zatwierdzony, ale niewysłany do systemu ERP – dostępne opcje: - edycja dokumentu, otwarcie okna umożliwiającego odtwierdzenie dokumentu. - podgląd dokumentu, otwarcie okna dokumentu na pierwszej zakładce.  - wysłanie dokumentu, otwarcie okna: Wybierz sposób wysłania.

Dokument zatwierdzony, wysłany do systemu ERP – dostępne opcje:

- podgląd dokumentu, otwarcie okna dokumentu na pierwszej zakładce. - wysłanie dokumentu, otwarcie okna: Wybierz sposób wysłania.

Dokument niezatwierdzony – dostępne opcje:

- edycja dokumentu, otwarcie okna umożliwiającego potwierdzenie. - podgląd dokumentu, otwarcie okna dokumentu na pierwszej zakładce.  - usunięcie dokumentu będącego w buforze.

W przypadku, gdy dokument wystawiony w aplikacji Comarch Mobile został wcześniej zatwierdzony, wówczas z poziomu edycji istnieje możliwość cofnięcia go do bufora. Dokument można cofnąć do bufora pod warunkiem, że nie został wysłany do systemu ERP. Tylko dokumenty znajdujące się w buforze można modyfikować.

Lista Płatności

Okno prezentowane jest po wybraniu przycisku  grupie Handlowe w wierszu Płatności. Z poziomu okna: Płatności istnieje możliwość przeglądania nierozliczonych płatności oraz ich rozliczania. Na samej górze zaprezentowane zostało saldo płatności dla kontrahenta. Kwota czerwona to wartość płatności przeterminowanych, z kolei kwota biała to saldo wszystkich płatności kontrahenta.
Płatności danego kontrahenta
Na Liście Płatności zaprezentowane zostały następujące informacje przedstawione  na rysunku poniżej. Zawierają one dane o dokumentach, które posiadają nieuregulowane jeszcze płatności. Jeżeli płatność jest przeterminowana, wówczas jej kwota oraz termin wyróżnione są na liście kolorem czerwonym. Dodatkowo dla takich płatności w miejscu, gdzie znajduje się kwota zaległości, w nawiasie, wyświetlana jest liczba dni, o jaką jest ona przeterminowana.
Okno: Lista Płatności
Aby rozliczyć dany dokument należy nacisnąć na przycisk  , który znajduje się z prawej strony każdego wiersza, a następnie nacisnąć przycisk [Rozlicz]. Płatności, które zostały wystawione w kontekście innych firm są widoczne w Comarch Mobile (po ustawieniu widoczności), ale są niedostępne do edycji, rozliczenia, przy takich płatnościach nie znajduje się przycisk do zaznaczenia i rozliczenia płatności.

Promocje

Okno promocji wywoływane jest po wybraniu danej promocji z listy promocji dostępnych z poziomu karty kontrahenta.

Przykład
 
Okno: Promocja
Promocje definiowane są w systemie Comarch ERP XL.

Karta kontrahenta

Na karcie kontrahenta zaprezentowane zostały informacje dotyczące wybranego kontrahenta.

  • Akronim (Kod) i nazwa kontrahenta
  • Numer NIP kontrahenta
  • Adres główny kontrahenta
  • Domyślna osoba kontaktowa po stronie kontrahenta
  • Informacja czy istnieją działania na bieżący dzień
  • Nr ostatnio wystawionego dokumentu dla kontrahenta
  • Nr ostatnio wystawionego KP/KW dla kontrahenta
  • Płatności przeterminowane/ wszystkie płatności
  • Udostępniona dla kontrahenta grupa towarów
  • Domyślna forma płatności dla kontrahenta
  • Kontrahent główny
  • Informacja, czy istnieją obowiązujące promocje dla kontrahenta
  • Limit kredytowy
  • Oznaczenie kontrahenta jako „Ulubiony”
  • Wyświetlenie adresu na mapie
  • Wyświetlenie listy osób kontaktowych
  • Lista zaplanowanych działań
  • Planowanie działania
  • Informacje dodatkowe
Karta kontrahenta
  Dodanie dokumentu KW Wyświetlenie adresu na mapie Wyświetlenie trasy na mapie Każda sekcja, która posiada przycisk  umożliwia wywołanie powiązanych z kontrahentem:
  • Działań
  • Dokumentów
  • Wpłat/Wypłat
  • Płatności
  • Promocji
Po naciśnięciu przycisku , w przypadku podglądu karty kontrahenta dodanego w aplikacji (kontrahent nie został zsynchronizowany do systemu ERP) zostanie wyświetlone menu z dostępnymi opcjami: Dodaj adres, Dodaj osobę, Edytuj kontrahenta, Usuń kontrahenta, Raporty W przypadku, gdy dla nowododanego kontrahenta zostały zaplanowane działania, wystawione dokumenty bądź płatności po naciśnięciu przycisku: [Usuń kontrahenta] pojawi się informacja o braku możliwości usunięcia kontrahenta.

Lista adresów Kontrahenta

Naciśnięcie przycisku na Liście kontrahentów, w sekcji: Adres spowoduje przejście do okna, w którym zostały zaprezentowane wszystkie adresy Kontrahenta
Okno: Adresy
   Szczegóły danego adresu

Po wejściu w szczegóły danego adresu zostaną zaprezentowane informacje widoczne na rysunku poniżej (o ile te dane zostały wprowadzone).

Okno: Adresy, rozwinięta grupa dla adresu
 Ukrycie szczegółów danego adresu  Przeniesienie do okna umożliwiającego wykonanie połączenia na dany nr telefonu  Przeniesienie do okna umożliwiającego wysłanie wiadomości SMS na dany nr telefonu W kolejnych wierszach sekcji Handlowe zostały zaprezentowane następujące informacje:
  • Działania – informacja, czy w danym dniu istnieje zdefiniowane działanie (Spotkanie bądź Kontakt) dla Przedstawiciela dotyczące podniesionego kontrahenta
  • Ostatni dokument – numer dokumentu ZS/PA/WZ/FS/FPF, który został wystawiony jako ostatni:
  • Po naciśnięciu przycisku  istnieje możliwość wystawienia dokumentu ZS/PA/WZ/FS/RLS
  • Po naciśnięciu przycisku następuje przejście do listy ZS/PA/WZ/FS/RLSwystawionych dla danego Kontrahenta
  • Ostatnia wpłata/wypłata – ostatni dokument KP/KW zarejestrowany dla kontrahenta
  • Płatności – saldo płatności kontrahenta, kolorem czerwonym zostały oznaczone płatności przeterminowane
  • Limit kredytowy – wartość limitu kredytowego przyznanego dla kontrahenta
  • Promocje – lista promocji obowiązujących dla danego kontrahenta
Jeżeli kontrahent podlega promocjom wówczas w sekcji zostanie wyświetlona informacja: „Istnieją obowiązujące promocje”, w przeciwnym razie: „Brak obowiązujących promocji”.
  • Towary – funkcjonalność niedostępna przy współpracy z Comarch ERP Altum
  • Waluta - funkcjonalność niedostępna przy współpracy z Comarch ERP Altum
  • Domyślna forma płatności – domyślna forma płatności dla danego kontrahenta, pobrana z systemu ERP
  • Cena początkowa - domyślna cena sprzedaży dla danego kontrahenta, pobrana z systemu ERP
  • Sposób dostawy - domyślny sposób dostawy określony dla danego kontrahenta, pobrany z systemu ERP.
  • Kontrahent główny – kontrahent główny zdefiniowany dla danego kontrahenta
  • Płatnik – płatnik zdefiniowany dla danego kontrahenta
  • Opis - opis zdefiniowany dla danego kontrahenta, pobrany z systemu ERP
  • Informacje dodatkowe – atrybuty zdefiniowane dla danego kontrahenta, pobrane z systemu ERP

Podgląd historycznych zapisów kasowych

Historyczne zapisy kasowe, można podejrzeć z poziomu listy Wpłaty/Wypłaty na Karcie kontrahenta. Wszystkie zapisy kasowe wyświetlone z tego poziomu będą dotyczyć tylko tego konkretnego kontrahenta. Zapisy kasowe pobrane z systemu oznaczane są ikoną:  analogicznie jak w przypadku dokumentów oraz działań pobranych z systemu. Po wybraniu danego dokumentu KP/KW z listy zostaną wyświetlone jego szczegóły. Historyczne zapisy kasowe można wyświetlić także z poziomu kafla: Kasa. W tym widoku została dodana druga zakładka: Historyczne zapisy kasowe, z poziomu której wyświetlane są wszystkie historyczne zapisy kasowe – dotyczące wszystkich kontrahentów dostępnych w aplikacji.
Podgląd historycznych zapisów kasowych możliwy z poziomu karty kontrahenta oraz kafla: Kasa

Sekcja zgody na kontrahencie

Na karcie kontrahenta, pod informacją o adresie głównym kontrahenta jest widoczna sekcja: Zgody. Sekcja jest dostępna wyłącznie gdy:
  • W aplikacji uprawnienie do zgód zostało ustawione na co najmniej: Odczyt tzn. parametr AccessToConsentsToProcessingPersonalData ma wartość: 1 (lub 2 lub 3),
  • Jeżeli co najmniej jedna zgoda została udzielona, w sekcji wyświetlany jest komunikat: „Udzielono zgody: liczba_udzielonych_zgód”,
  • Jeżeli żadna zgoda nie została udzielona, wówczas w sekcji zostaje wyświetlony komunikat: „Brak udzielonych zgód”.
Sekcja: „Zgody” na karcie kontrahenta
Wyświetlanie szczegółów zgód kontrahenta – Zgody udzielone
Wyświetlanie szczegółów zgód kontrahenta – Zgody nieudzielone

Limit kredytowy

W aplikacji Comarch Mobile istnieje możliwość ukrycia kwoty przyznanego i wykorzystanego limitu kredytowego kontrahenta. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ. Na karcie kontrahenta prezentowane są dane dotyczące zdefiniowanych w systemie ERP limitów kredytowych. Konfiguracja limitów jest opisana TUTAJ. Jeśli limit kredytowy został zdefiniowany w walucie obcej wówczas na karcie kontrahenta będzie się on wyświetlał również w walucie obcej.
Karty kontrahentów wraz limitem kredytowym wyświetlanym w walucie krajowej i walucie obcej

Jeżeli kwota „Pozostała do wykorzystania” jest ujemna (czyli, kontrahent przekroczył kwotę limitu), wtedy zgodnie ze standardem aplikacji prezentowana jest w kolorze czerwonym.

Ujemna kwota limitu: „Pozostała do wykorzystania” na karcie kontrahenta

Jeśli dla kontrahenta nie został przyznany żaden limit kredytowy (oraz nie ma zaznaczonego nieograniczonego limitu kredytowego), wówczas na karcie kontrahenta będzie wyświetlana informacja „Brak bieżącego limitu kredytowego” jak na rysunku poniżej:

Karta kontrahenta- brak bieżącego limitu
Jeśli kontrahent posiada nieograniczony limit kredytowy, wówczas na karcie kontrahenta będzie wyświetlana informacja „Nieograniczony” jak na rysunku poniżej:
Karta kontrahenta – limit nieograniczony
Jeśli kontrahent posiada zdefiniowany i obowiązujący limit kredytowy, to po przejściu w szczegóły limitów kredytowych będą wyświetlane informacje odnośnie kwot:
  • Limitu kredytowego
  • Wykorzystana
  • Pozostaje do wykorzystania - do wyliczenia salda limitu pozostającego do wykorzystania uwzględniane są należności i zobowiązania wobec kontrahenta oraz nierozliczone wpłaty i wypłaty.
  • Dozwolona po terminie
  • Przeterminowana
[/su_list] Poniżej zostało zaprezentowane okno, w którym wyświetlane są informacje na temat limitów kredytowych danego kontrahenta.
Limity kredytowe zdefiniowane dla danego kontrahenta
Na rysunku poniżej zostało zaprezentowane okno, w którym ukrywana jest informacja nt. limitów kredytowych.
Ukrywanie informacji dotyczących kwot limitu na karcie szczegóły limitu kredytowego kontrahenta
Po naciśnięciu na przycisk   zostanie wyświetlone okno w którym zaprezentowane są wszystkie limity kredytowe określone dla danego kontrahenta.
Zdefiniowane przyszłe limity kredytowe kontrahenta

Edycja kontrahenta

Opcja: Dodaj informację dodatkową

Opcja dodania atrybutu do karty kontrahenta dostępna jest z kilku poziomów:
  • Bezpośrednio z poziomu karty kontrahenta, poprzez wybranie opcji „+” w sekcji: Informacje dodatkowe,
  • Poprzez wybór opcji: „Dodaj informację dodatkową” z poziomu opcji dodatkowych na karcie kontrahenta.
Opcje te przedstawiono na rysunku poniżej.
Opcje dodania atrybutu do karty kontrahenta
Po wybraniu opcji dodania atrybutu zostanie wyświetlone okno z możliwością wybrania odpowiedniej klasy atrybutu a następnie okno z możliwością wpisania/wybrania odpowiedniej wartości dla wybranej klasy.
Okna z możliwością wskazania klasy i wartości wybranego atrybutu
Możliwość przypisania atrybutu do karty kontrahenta istnieje także z poziomu okna edycji kontrahenta oraz dodawania nowego kontrahenta.
Możliwość dodania atrybutu podczas edycji oraz dodawania karty nowego kontrahenta.

Opcja: Dodaj załącznik

W aplikacji Comarch Mobile istnieje możliwość dodawania załączników z poziomu aplikacji. Opcja dodania załącznika do karty kontrahenta dostępna jest z kilku poziomów:
  • Bezpośrednio z poziomu karty kontrahenta, poprzez wybranie opcji „+” w sekcji: Załączniki,
  • Poprzez wybór opcji: „Dodaj załącznik” z poziomu opcji dodatkowych na karcie kontrahenta.
Opcje te przedstawiono na rysunku poniżej.
Opcje dodania załącznika na karcie kontrahenta.
Po wybraniu opcji dodania załącznika zostanie wyświetlone okno z możliwością dodania załącznika: wykonania zdjęcia, wykonania nagrania lub załączenia odpowiedniego pliku z pamięci urządzenia.
Okno dodawania załącznika
Po wywołaniu opcji dodawania załącznika na danym obiekcie w aplikacji zostanie wyświetlone okno z możliwością wybrania typu załącznika. Możliwe opcje to:
  • Zdjęcie – możliwość wykonania zdjęcia bezpośrednio z poziomu aplikacji, opcja domyślna,
  • Nagranie – możliwość wykonania nagrania bezpośrednio z poziomu aplikacji, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Zdjęcie,
  • Plik – możliwość wczytania pliku z pamięci urządzenia, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Nagranie.
Okno dodawania załącznika
Możliwość dodania załącznika do karty kontrahenta istnieje także z poziomu okna edycji kontrahenta oraz dodawania nowego kontrahenta.
Możliwość dodania załącznika podczas edycji oraz dodawania karty nowego kontrahenta
   

Edycja kontrahenta

Uwaga
Możliwość edycji danej karty kontrahenta w aplikacji jest uzależniona od uprawnień – na grupie operatorów oraz udostępnienia do modyfikacji tej karty centrum mobilnemu.
Po naciśnięciu przycisku dostępnego na karcie kontrahenta zostanie wyświetlone menu z opcjami zaprezentowanymi na rysunku poniżej.
Karta kontrahenta, Edycja kontrahenta pobranego z systemu ERP
Naciśnięcie przycisku [Edytuj kontrahenta] pozwala na pełną edycję karty kontrahenta, zarówno pobranego z systemu ERP jak i dodanego w aplikacji mobilnej. Edytując kartę kontrahenta Użytkownik może dokonać zmiany:
  • Akronimu
  • Nazwy kontrahenta
  • Adresu głównego wraz z przypisanymi mu kontaktami
  • Adresów dodatkowych wraz z przypisanymi im kontaktami
  • Rodzaju kontrahenta
  • Numeru NIP
  • Numeru REGON
  • Opisu
  • Atrybutów
  • Załączników
  • Warunków handlowych kontrahenta (formy i terminu płatności, ceny początkowej, sposoby dostawy, cechy transakcji czy dostępnej grupy towarowej, waluty)
Dodatkowo jest możliwa weryfikacja numeru NIP. Po sprawdzeniu numeru NIP i odnalezieniu kontrahenta w bazie danych, użytkownik może wybrać opcję Aktualizuj celem aktualizacji lub zmiany danych kontrahenta. Zanim użytkownik dokona ostatecznej zmiany danych kontrahenta, zostanie poinformowany odpowiednim komunikatem. Dopiero po potwierdzeniu komunikatu, dane kontrahenta zostaną zmienione.
Weryfikacja numeru NIP podczas edycji karty kontrahenta
Aktualizacja danych kontrahenta

W aplikacji jest również możliwość weryfikacji po numerze PESEL. Użytkownik w łatwy sposób może sprawdzić, czy kontrahent o podanym numerze NIP/PESEL został już zarejestrowany w bazie.

Weryfikacja kontrahenta po numerze PESEL
Opcję weryfikacji po numerze PESEL jest wywoływana analogicznie jak po NIP, z poziomu listy kontrahentów poprzez wybór opcji:  lub też bezpośrednio z poziomu dodawania lub edycji kontrahenta. Po wybraniu opcji:  Aktualizuj, numer NIP/PESEL kontrahenta zostanie automatycznie zaktualizowany. Dla nowododanego kontrahenta poza możliwością zmiany danych istnieje także możliwość usunięcia karty kontrahenta. Opcja dostępna jest po wybraniu przycisku .
Karta kontrahenta zarejestrowanego w aplikacji z otwartym menu
Opcja: [Usuń kontrahenta] dostępna jest dla nowo zarejestrowanych kontrahentów, niewysłanych jeszcze do systemu ERP. Usunięcie kontrahenta jest możliwe jedynie w przypadku, gdy na kontrahenta nie został wystawiony dokument, nie istnieją zapisy kasowe powiązane z kontrahentem oraz nie zostało zaplanowane działanie powiązane z kontrahentem. Dodany lub poddany edycji z poziomu aplikacji kontrahent jest oznaczony na liście kontrahentów ikonką w kolorze niebieskim.
Kontrahent zarejestrowany w aplikacji
Wskazówka
Pola obowiązkowe do wypełnienia są oznaczone czerwoną czcionką. Istnieje możliwość określenia wymagalności pól w pliku ...\Serwer synchronizacji\Methods\contractorstypes\contractorstypes.xl2017.statement. Dostępne opcje:
  • 1 - Pole jest wymagane,
  • 2 - Pole będzie dostępne do edycji,
  • 4 - Zmiana pola wpłynie na zmianę adresu.
Możliwe jest sumowanie powyższych wartości Istnieje możliwość określenia długości pola NIP.

Edycja osoby kontaktowej

Edycja osoby kontaktowej pozwala na lepsze zarządzanie osobami kontaktowymi kontrahenta dając możliwość usuwania osoby kontaktowej oraz edytowania jej kartoteki poprzez zmianę:
  • Domyślności osoby kontaktowej
  • Stanowiska
  • Imienia i nazwiska
  • Roli decyzyjnej
  • Kontaktów (telefonu, adresu e-mail itp.)
  • Notatki związanej z osobą kontaktową

Edycja waluty

W aplikacji Comarch Mobile jest wyświetlana domyślna waluta na karcie kontrahenta, która została ustawiona w systemie Comarch ERP XL. Walutę można edytować, (jeżeli operator posiada takie uprawnienia) wchodząc w edycje kontrahenta.

Rejestracja nowego kontrahenta

Dodawanie danych kontrahenta

Dodawanie danych kontaktowych kontrahenta

W sekcji: Kontakty istnieje możliwość dodania danych kontaktowych kontrahenta przypisanych do adresu głównego. Okno dodawania kontaktów w aplikacji mobilnej zostało zaprezentowane na rysunku poniżej.

Rejestracja kontaktu
 - Dodanie kontaktu  - Usunięcie kontaktu

Dodawanie innych adresów kontrahenta

W sekcji: Inne adresy lub z poziomu menu kontekstowego z opcji Dodaj adres istnieje możliwość dodania adresów dodatkowych. Okno dodawania adresu zostało zaprezentowane na rysunku poniżej.

Dodawanie adresu dodatkowego
Po uzupełnieniu wymaganych pól i zapisie adres zostaje dodany do sekcji: Inne adresy. Użytkownik może modyfikować wprowadzone dane za pomocą przycisków: Edytuj  , Usuń  lub dodać kolejny adres do sekcji: Inne adresy za pomocą przycisku: Dodaj  . Istnieje możliwość przypisania osoby kontaktowej do adresu. Od wersji Comarch Mobile 2024.0 i systemu ERP XL 2024.0.0 została wprowadzona możliwość wybrania nowego typu adresu: Korespondencyjny.
Lista z wyborem typu adresu dodatkowego
Na karcie kontrahenta może zostać dodany tylko  jeden adres o typie Korespondencyjny. Przy próbie zatwierdzenia nowego adresu jako korespondencyjny, gdy w Comarch Mobile już istnieje inny taki adres, wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat jak poniżej. W zależności od opcji, która zostanie wybrana:
  • Ok– użytkownik potwierdza zastąpienie wcześniejszego adres korespondencyjnego nowym,
  • Anuluj – rezygnacja ze zmiany dodanego wcześniej adresu korespondencyjnego.
Komunikat informujący o adresie korespondencyjnym w Comarch Mobile

Dodawanie osób kontaktowych kontrahenta

W sekcji: Osoby kontaktowe istnieje możliwość dodania osoby kontaktowej kontrahenta poprzez naciśnięcie przycisku:  . Okno dodawania osoby kontaktowej zostało zaprezentowane na rysunku poniżej.
Dodawanie osoby kontaktowej
Pole Nazwisko jest polem obowiązkowym, bez wypełniania, którego nie będzie możliwy zapis osoby kontaktowej. Zapisana osoba kontaktowa będzie dostępna w sekcji: Osoby kontaktowe. W sekcji tej użytkownik może modyfikować wprowadzone dane za pomocą przycisków: Edytuj  , Usuń   lub dodać kolejną osobę kontaktową za pomocą przycisku: Dodaj  .

Weryfikacja kontrahenta w bazach

W aplikacji Comarch Mobile na liście kontrahentów istnieje możliwość zweryfikowania numeru NIP kontrahenta w:
  • Systemie VIES (VAT Information and Exchange System)
  • Systemie GUS
  • Systemie VAT
  • Bazie danych systemu ERP
  • Bazie mobilnej Przedstawiciela
W celu uruchomienia funkcji weryfikacji numeru NIP kontrahenta należy z poziomu listy kontrahentów wybrać przycisk:   dostępny w pasku górnym listy kontrahentów. Po wybraniu tej opcji zostanie wyświetlone okno jak na rysunku poniżej:
Weryfikacja, czy kontrahent znajduje się w bazie danych
Istnieje także możliwość weryfikacji numeru NIP kontrahenta w momencie rejestracji karty nowego kontrahenta. Wówczas po wybraniu opcji dodawania nowego kontrahenta (przycisk „+”) zostaje wyświetlone okno do weryfikacji numeru NIP. Po wpisaniu numeru NIP i naciśnięciu przycisku „Sprawdź” aplikacja sprawdza czy kontrahenta o wskazanym numerze NIP znajduje się w :
  • Systemie VIES (VAT Information and Exchange System)
  • Systemie GUS
  • Systemie VAT
  • Bazie danych systemu ERP
  • Bazie mobilnej Przedstawiciela
Uwaga
Funkcjonalność weryfikacji numeru NIP w bazie systemu VIES oraz w bazie systemu ERP wymaga dostępu do Internetu.
Okno wyświetlane w przypadku poprawnej weryfikacji kontrahenta i przy braku połączenia z internetem
Funkcjonalność umożliwia różną konfigurację weryfikacji kontrahenta podczas dodawania:
  • Jeżeli kontrahent o podanym numerze NIP zostanie odnaleziony w bazie danych systemu ERP, opcja „Dodaj” jest aktywna i można dodać kontrahenta o takim samym numerze NIP. Formularz dodawania nowego kontrahenta zostanie automatycznie uzupełniony wcześniej wpisanym numerem NIP.
  • Blokada – jeżeli kontrahent o podanym numerze NIP zostanie odnaleziony w bazie danych, opcja „Dodaj” jest nieaktywna i nie można dodać kontrahenta o takim samym numerze NIP.
  • Jeżeli kontrahent nie został znaleziony w systemie ERP lub Comarch Mobile, opcja „Dodaj” jest aktywna. Po jej wyborze zostanie wyświetlone okno dodawania nowego kontrahenta, w którym to zostanie automatycznie wpisany numer NIP.
Uwaga
Za konfigurację tej funkcjonalności odpowiada parametr CanAddContractorWithChecking. Więcej informacji na temat konfiguracji parametru znajduje się TUTAJ.
Okno wyświetlane w przypadku poprawnej weryfikacji numeru NIP jeśli dodanie kontrahenta o takim
samym numerze NIP zostało zablokowane
Jeżeli kontrahent zostanie odnaleziony w bazie systemu VIES/GUS i opcja Dodaj jest aktywna, wówczas po jej wybraniu automatycznie wypełnione zostaną pola z:
  • Numerem NIP
  • Nazwą
  • Adresem kontrahenta
Automatyczne wypełnienie pól podczas dodawania nowego kontrahenta.
W Ustawieniach aplikacji istnieje także możliwość określenia z jakiego systemu (VIES czy GUS) mają być preferowane dane przy zakładaniu karty kontrahenta z weryfikacją numeru NIP. Domyślnie ustawiana jest opcja: VIES.
Ustawienie w aplikacji, z jakiego systemu mają być preferowane dane przy zakładaniu karty nowego kontrahenta z weryfikacją numeru NIP
Weryfikacja numeru NIP kontrahenta jest możliwa także podczas edycji kontrahenta. Po sprawdzeniu numeru NIP i odnalezieniu kontrahenta w bazie danych, użytkownik może wybrać opcję Aktualizuj celem aktualizacji lub zmiany danych kontrahenta. Zanim użytkownik dokona ostatecznej zmiany danych kontrahenta, zostanie poinformowany odpowiednim komunikatem. Dopiero po potwierdzeniu komunikatu, dane kontrahenta zostaną zmienione.
Weryfikacja numeru NIP podczas edycji karty kontrahenta
Aktualizacja danych kontrahenta
Również dostępna jest weryfikacja po numerze PESEL. Opcję weryfikacji po numerze PESEL jest wywoływana analogicznie jak po NIP.
Weryfikacja kontrahenta po numerze PESEL
 

Rejestracja nowego kontrahenta

Istnieje możliwość dodania nowej karty kontrahenta w aplikacji (jeśli operator posiada odpowiednie uprawnienia). W celu rejestracji nowej karty kontrahenta należy z poziomu listy kontrahentów wybrać przycisk:  dostępny w pasku górnym każdej z zakładek listy kontrahentów. W przypadku braku uprawnień danego operatora do dodawania nowych kontrahentów, przycisk rejestracji nowej karty będzie ukryty.
Przycisk na liście kontrahentów do dodawania nowego kontrahenta
Okno rejestracji nowego kontrahenta składa się z danych zaprezentowanych na rysunku poniżej.
Uwaga
Pola obowiązkowe do wypełnienia są oznaczone czerwoną czcionką. Istnieje możliwość określenia wymagalności pól w pliku ...\Serwer synchronizacji\Methods\contractorstypes\contractorstypes.xl2017.statement. Dostępne opcje:
  • 1 - Pole jest wymagane,
  • 2 - Pole będzie dostępne do edycji,
  • 4 - Zmiana pola wpłynie na zmianę adresu.
Możliwe jest sumowanie powyższych wartości.
Rejestracja nowej karty kontrahenta
Uwaga
W przypadku dezaktywacji formy płatności w systemie ERP podczas rejestracji nowego kontrahenta zarchiwizowana forma płatności nie będzie dostępna.
Uwaga
Od wersji Comarch ERP XL 2017.2 dostępna jest funkcjonalność zapłaty za towary i usługi mechanizmem podzielonej płatności (Split Payment). Jeśli kontrahent jest płatnikiem VAT, to na jego karcie jest możliwość zarejestrowania informacji czy kontrahent chce korzystać z mechanizmu Split Payment.
Parametr: Split Payment na karcie kontrahenta
W celu zapisania nowego kontrahenta należy wypełnić wszystkie wymagane pola i zaakceptować wprowadzone dane przyciskiem:  .

Lista kontrahentów

Lista kontrahentów

W menu głównym aplikacji prezentowana jest informacja na temat łącznej liczby obsługiwanych kontrahentów
Widoku z menu głównego: Kontrahenci
Po naciśnięciu na kafel Kontrahenci zostaje wyświetlone okno składające się z sześciu zakładek:
  • Lista kontrahentów,
  • Ulubieni,
  • Często,
  • Ostatnie transakcje,
  • Dłużnicy,
  • Osoby kontaktowe
Okno: Kontrahenci

Uwaga
Jeżeli kontrahent został oznaczony jako archiwalny w systemie Comarch ERP XL wówczas jego kartoteka nie jest wyświetlana na liście kontrahentów.

Na liście kontrahentów znajdują się również informacje dodatkowe dla danego kontrahenta. Istnieje możliwość ukrycia akronimu kontrahenta na liście kontrahentów W menu: Ustawienia w grupie: Parametry aplikacji: Ustawienia listy kontrahentów, parametr: Pokazuj kody kontrahentów.
Parametr: Pokazuj kody kontrahentów
Na liście Kontrahentów dostępne są opcje zaprezentowane na poniższym zrzucie ekranu, aktywne po naciśnięciu na przycisk .
Opcje menu dostępne dla wybranego Kontrahenta
W przypadku wyboru opcji [Zadzwoń] bądź [Wyślij SMS] jeżeli kontaktów typu telefon jest więcej niż jeden, to po naciśnięciu przycisku zostanie udostępnione dodatkowe menu umożliwiające wybór numeru innego niż domyślny.
Wybór numeru innego niż domyślny
Opcje: Zadzwoń, Wyślij SMS oraz Wyślij e-mail, Przejdź na stronę www są dostępne jeżeli kontrahent posiada zdefiniowane odpowiednie dane kontaktowe: telefon, adres e-mail, URL. Jeżeli kontrahent został oznaczony jako archiwalny w systemie ERP wówczas jego kartoteka nie jest wyświetlana na liście kontrahentów. Ponadto, za pomocą różnokolorowych ikonek prezentowane są dodatkowe informacje dotyczące poszczególnych kontrahentów.   Kontrahent dodany lub zmodyfikowany w aplikacji Comarch Mobile Operator jest opiekunem czasowym Kontrahenta, brak możliwości edycji w aplikacji Kontrahenci posiadający nierozliczone i przeterminowane płatności są wyróżnieni na liście kolorem czerwonym oraz posiadają ikonę pieniążka Kontrahent mający wstrzymane transakcje Kontrahent mający zablokowane zamówienia Kontrahent jednorazowy Kontrahent edytowany aplikacji mobilnej i wysłany do systemu ERP (kafelek Stan) W widoku poziomym karta kontrahentów jest podzielona na dwie części:
  • z lewej strony znajduje się lista kontrahentów (wraz ze wszystkimi zakładkami),
  • z prawej strony: szczegóły kontrahenta.
Karta kontrahenta - widok poziomy

W górnym pasku okna widoczny jest kod i nazwa kontrahenta. Nawigując po prawym panelu istnieje możliwość otwarcia kolejnych szczegółów wybranej karty, np. listę wystawionych dokumentów. Szczegóły te są wyświetlane w bieżącym widoku za wyjątkiem listy działań , która jest otwierana w nowym oknie.

Filtrowanie listy kontrahentów

Istnieje możliwość zawężania listy kontrahentów poprzez wykorzystanie filtrów dostępnych w dolnej części okna. Po wybraniu przycisk:   pojawi się menu z wyborem kryteriów, według których będzie odbywało się filtrowanie listy Kontrahentów. Dostępne kryteria filtrowania przedstawia rysunek poniżej:
Filtr na liście kontrahentów
[Grupa] - wyszukanie kontrahenta w oparciu o grupę, do której należy [Rodzaj] - zawężenie listy kontrahentów w oparciu o rodzaj zdefiniowany w systemie ERP [Sortowanie [Po nazwie (rosnąco)]] - sortowanie listy po nazwie lub kodzie, rosnąco bądź malejąco [Informacja dodatkowa] - zawężenie listy kontrahentów w oparciu klasę i wartość atrybutu przypisanego do nich w systemie ERP Dodatkowo jest możliwość filtrowania po wielu atrybutach jednocześnie. Opcja ta została dodana na wszystkich listach, na których do tej pory obsługiwane było filtrowanie po informacjach dodatkowych (lista dokumentów, kontrahentów oraz towarów). Po wypełnieniu wartości dla danych atrybutów i wybraniu opcji: Zapisz, lista zostanie odfiltrowana zgodnie z wartościami atrybutów wybranymi w filtrze.
Możliwość filtrowania po wielu atrybutach
W zależności od typu atrybutu po kliknięciu na przycisk     wyświetlane są okna z możliwością wskazania odpowiedniej wartości poprzez wybranie wartości z listy lub wpisanie ręcznie.
Okno wyboru wartości z listy oraz wpisania wartości atrybutu.
Poza wykorzystaniem wspominanych filtrów listę kontrahentów można także zawęzić poprzez wpisanie odpowiedniej frazy w pole tekstowe filtra. Na liście kontrahentów umożliwiono wyszukanie Klienta po danych zawartych na adresach głównych i pomocniczych, takich jak: ulica, miasto, kod pocztowy, kod adresu, nazwa adresu, e-mail,  akronim lub nazwa Klienta.

Zakładki na liście kontrahentów

Lista ulubionych kontrahentów

Lista Ulubieni składa się z kontrahentów, którzy zostali oznaczeni przez użytkownika aplikacji, jako ulubieni. Dzięki tej funkcjonalności użytkownik może wyróżnić na liście kontrahentów, do których kart chce mieć szybki dostęp.

Każdy użytkownik aplikacji może sam definiować ulubionych kontrahentów.

Uwaga
Oznaczenie to jest dostępne tylko w aplikacji Comarch Mobile (nie jest synchronizowane do systemu Comarch ERP XL).
Kontrahent [Ulubiony] będzie wyświetlony na Liście kontrahentów Zakładka: [Ulubieni]. - Kontrahent nieoznaczony na liście jako „Ulubiony” - Kontrahent oznaczony na liście kontrahentów jako „Ulubiony”.
Lista ulubionych Kontrahentów

Lista najczęściej kupujących kontrahentów

Lista Często prezentuje kontrahentów, dla których została zarejestrowana największa ilość dokumentów.  Informacje dostępne na liście zostały zaprezentowane na rysunku poniżej.
Lista najczęściej kupujących kontrahentów

Lista ostatnio kupujących kontrahentów

Lista Ostatnie transakcje prezentuje kontrahentów, dla których w ostatnim czasie zarejestrowano transakcje. Jest ona posortowana wg daty ostatnio wystawionego dokumentu.

Na liście ostatnio kupujących kontrahentów zaprezentowane zostały następujące informacje, widoczne poniżej:

Lista ostatnio kupujących kontrahentów

Wskazówka
Dzięki temu Przedstawiciel może m.in. w szybki sposób odnaleźć kontrahentów, dla których wystawiał dokumenty w danym dniu, w szczególnym przypadku takich, które nie zostały jeszcze potwierdzone.

Lista dłużników

Lista Dłużnicy prezentuje kontrahentów, dla których istnieją nieuregulowane i przeterminowane płatności. Lista posortowana jest malejąco, tzn. na samej górze znajdują się kontrahenci, dla których suma nieuregulowanych płatności jest najwyższa.

Dłużnicy

Lista osób kontaktowych

Lista Osoby kontaktowe to odpowiednik książki telefonicznej, dzięki której Przedstawiciel w szybki i sprawny sposób odnajdzie interesującą go osobę i nawiąże z nią kontakt poprzez telefon, e-mail, czy SMS. Każdy z kontaktów posiada elementy informacyjne zaprezentowane na rysunku poniżej.
Osoby kontaktowe

Szybkie wybieranie numeru telefonu

Jeżeli Przedstawiciel chce szybko nawiązać połączenie telefoniczne z daną Osobą kontaktową wystarczy, że wybierze ją bezpośrednio z listy (kliknie na nią). W tej sytuacji Przedstawiciel zostanie przeniesiony bezpośrednio do okna połączenia telefonicznego.

Okno: Połączenie telefoniczne

Gdy osoba kontaktowa posiada więcej niż jeden numer telefonu, Przedstawiciel ma możliwość wyboru jednego z nich. W tym przypadku pojawia się okno „Wybierz” z numerami telefonu wybranego kontaktu.

Okno: Wybór numeru telefonu

Po dokonaniu wyboru odpowiedniego numeru telefonu użytkownik zostaje przeniesiony do okna połączenia telefonicznego.

Menu kontekstowe dostępne dla osoby kontaktowej

Przedstawiciel, po naciśnięciu przycisku , znajdującego się po prawej stronie wiersza, ma możliwość wywołania menu kontekstowego, w którym znajdują się opcje: Szczegóły kontrahenta, Zadzwoń, Wyślij SMS, Wyślij e-mail, Zaplanuj. Są one dostępne, jeżeli do kontaktu są przypisane odpowiednie dane (adres e-mail, numer telefonu).
Okno: Osoby kontaktowe, menu kontekstowe

Wyszukiwanie osoby kontaktowej

Istnieje kilka możliwości wyszukania osoby kontaktowej z listy:
  • Filtrowanie za pomocą tekstu
  • Wyszukiwanie osoby kontaktowej poprzez filtrowanie głosowe – należy wybrać ikonę mikrofonu
  • Filtrowanie za pomocą kodu kreskowego z zaszytymi w nim danymi osoby kontaktowej – należy wybrać ikonę kodu kreskowego 
Aby wyszukać osobę kontaktową za pomocą tekstu w pole filtra należy wprowadzić jedno z kryteriów wyszukiwania:
  • Imię osoby kontaktowej
  • Nazwisko osoby kontaktowej
  • Akronim kontrahenta
  • Nazwa kontrahenta
  • Numer telefonu osoby kontaktowej widoczny na liście
  • Adres e-mail osoby kontaktowej widoczny na liście
Filtr: Osoby kontaktowe

Synchronizacja

Synchronizacja

Przedstawiciel handlowy może z poziomu ekranu menu głównego aplikacji wywołać proces synchronizacji z systemem ERP. W tym celu należy nacisnąć na przycisk [Synchro], a następnie wybrać jedną z dostępnych opcji.
  • [Wszystko] - pobranie aktualnych danych z systemu Comarch ERP XL oraz wysłanie wszystkich danych dodanych na urządzeniu
  • [Wszystko bez załączników] - pobranie aktualnych danych z systemu Comarch ERP XL z wyłączeniem załączników oraz wysłanie wszystkich danych dodanych na urządzeniu
  • [Tylko wyślij] - wysłanie wszystkich danych z urządzenia oraz pobranie stanów płatności. Inne elementy nie są aktualizowane
  • [Anuluj] - anulowanie akcji i powrót do menu głównego
Procentowy postęp synchronizacji
Synchronizacja odbywa się wieloetapowo, o czym informują odpowiednie paski postępu synchronizacji, które pojawiają się po naciśnięciu procentowego postępu synchronizacji
Paski postępu synchronizacji
Synchronizowane są następujące elementy w ramach sekcji:
  • Słowniki
    • Skrypty
    • Konfiguracja
    • Konfiguracja widoków
    • Kraje
    • Kategorie
    • Marki
    • Producenci
    • Jednostki
    • Magazyny
    • Serie
    • Typy cen
    • Typy cen kontrahenci
    • Rodzaje towarów
    • Rodzaje kontrahentów
    • Typy adresów
    • Typy kontaktów
    • Stawki VAT
    • Sposoby dostawy
    • Formy płatności
    • Role decyzyjne
    • Stanowiska
    • Samochody
    • Rodzaje przejazdów
    • Ekspozycje towarów
    • Pieczątki
    • Rodzaje kontaktów
    • Żądania reklamującego
    • Realizacje reklamacji akcje
    • Raporty
    • Kody fiaska
    • Koncesje
    • Waluty
    • Programy lojalnościowe
    • Typy kursów walut
    • Kursy walut
  • Towary
    • Karty
    • Jednostki
    • Kody EAN
    • Ceny
    • Zasoby
    • Zasoby lokalne
    • Opisy
    • Grupy
    • Grupy linki
    • Kolory
    • Cechy
    • Cechy wartości
    • Cechy linki
    • Cechy wartości linki
    • Partie
    • Partie wartości cech
  • Kontrahenci
    • Potwierdzenia
    • Wysyłanie kontrahentów
    • Punkty lojalnościowe
    • Karty
    • Opieka czasowa
    • Adresy
    • Kontakty
    • Opisy
    • Grupy
    • Grupy linki
    • Osoby kontaktowe
    • Dystrybutorzy/Magazyny
    • Limity kredytowe
    • Limity kredytowe kwoty
    • Cykle działań
    • Koncesje
  • Przejazdy
    • Potwierdzenia
    • Wysyłanie przejazdów
  • Terminarz
    • Potwierdzenia
    • Wysyłanie działań
    • Działania
    • Kwestionariusze
    • Kwestionariusze pytania
    • Kwestionariusze odpowiedzi
  • Wizyty
    • Potwierdzenia
    • Wysyłanie wizyt
    • Ankiety
    • Ankiety pytania
    • Ankiety grupy pytań
    • Ankiety pytania linki
    • Ankiety odpowiedzi
    • Ankiety grupy odpowiedzi
    • Raporty
    • Raporty artykuły linki
    • Wizyty typy
    • Wizyty powody odrzucenia
    • Wizyty wzorce
    • Wizyty elementy wzorców
    • Wizyty elementy obiekty wzorców
    • Wizyty
    • Wizyty elementy
    • Wizyty elementy obiekty
    • Wizyty wzorce towary
    • Wizyty elementy towary
  • Dokumenty
    • Potwierdzenia
    • Potwierdzenia pozycji
    • Rezerwacje zasobów
    • Wysyłanie dokumentów
    • Wykorzystane limity promocji
    • Numeratory
    • Numery historyczne
    • Serie linki
    • Magazyny linki
    • Cechy transakcji
    • Wydruki
    • Wydruki obrazy
    • Przyjęcia
    • Przyjęcia pozycje
    • Przyjęcia dostawy
    • Dokumenty z centrali
    • Dokumenty z centrali pozycje
    • Dokumenty z centrali cechy
    • Realizacja
    • Realizacja pozycje
    • Realizacja pozycje cechy
    • Realizacje reklamacji
  • Promocje
    • Nagłówki
    • Towary
    • Kontrahenci
    • Formy płatności
    • Sposoby dostawy
    • Magazyny
    • Progi
    • Progi towary
    • Gratisy
    • Budżety
    • Refundacje
    • Informacje dodatkowe
  • Wysyłanie logów
    • Atrybuty klasy
    • Atrybuty klasy wartości
    • Atrybuty klasy obiekty
    • Atrybuty wartości
  • Płatności
    • Potwierdzenia
    • Wysyłanie raportów
    • Płatności
  • Kalendarze dostaw
    • Kalendarze
    • Okresy
  • Załączniki
    • Potwierdzenia załączników
    • Potwierdzenia powiązań załączników
    • Załączniki
    • Załączniki linki
Kolory elementów podczas synchronizacji
Po zakończeniu synchronizacji, aby wrócić do ekranu głównego aplikacji, należy nacisnąć na przycisk [Powrót] dostępny na urządzeniu. W aplikacji weryfikowane jest przeprowadzanie pierwszej synchronizacji. W przypadku niepoprawnej synchronizacji w aplikacji będą widoczne tylko trzy kafle (Synchro, Stan, Ustawienia). Pozostałe kafle pojawią się po prawidłowym wykonaniu się pierwszej synchronizacji.

Profile synchronizacji

W aplikacji Comarch Mobile możliwa jest edycja profili synchronizacji lub wprowadzenie dodatkowych, które umożliwiają określenie, które elementy powinny być synchronizowane. Dzięki tej funkcjonalności użytkownik może ograniczyć synchronizację tylko do tych elementów, z których korzystają operatorzy podczas codziennej pracy, skracając w ten sposób czas synchronizacji. W folderze Serwer synchronizacji (domyślnie znajduje się on w lokalizacji C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji) znajduje się folder [SyncProfiles], w którym umieszczone zostały pliki .xml dla domyślnych opcji synchronizacji posegregowanych w katalogach ze względu na wersję systemu ERP:
  • Dla synchronizacji: Wszystko -> 1#FullSynchronization.xml
  • Dla synchronizacji: Wszystko bez załączników -> 2#FullSynchronizationNoAttachments.xml
  • Dla synchronizacji: Tylko wyślij -> 3#UploadOnly.xml
  • Dla synchronizacji: Wszystko -> 1#FullSynchronization.psql.xml, w przypadku współpracy aplikacji z bazą danych PostgreSQL (obecnie nie wspierane)

Utworzenie nowego profilu synchronizacji

W przypadku tworzenia nowego profilu synchronizacji należy pamiętać, aby ogólna nazwa pliku miała format Id#Name.xml, np. 4#ArtNoPhotos.xml.
Uwaga
Numery ID nowych profili synchronizacji muszą być unikalne (nie mogą się powtarzać).
Po dodaniu nowego profilu synchronizacji należy wykonać synchronizację w Comarch Mobile. Wówczas po kliknięciu w kafel [Synchro] będzie możliwość wyboru dodatkowego profilu. Po wybraniu nowego profilu synchronizacja będzie przebiegać zgodnie z ustawieniami zawartymi w pliku w odpowiednim podfolderze [SyncProfiles], tzn. synchronizowane będą tylko te sekcje określone w pliku zaznaczone jako aktywne (enabled="true"). Pozostałe elementy oznaczone w pliku jako enabled="false" nie będą synchronizowane.
Przykład
<definition>

<translations>

<translation culture="pl_PL" value="Towary bez zdjęć" /> <translation culture="de_DE" value="ArticlesNoPhotos" /> <translation culture="en_GB" value="ArticlesNoPhotos" /> <translation culture="fr_FR" value="ArticlesNoPhotos" />

</translations>

<positions>

<position id="articles" enabled="true" /> <position id="articlesbarcodes" enabled="true" /> <position id="articlesdescriptions" enabled="true" /> <position id="articlesgroups" enabled="true" /> <position id="articlesgroupslinks" enabled="true" /> <position id="articleslocalstocks" enabled="true" /> <position id="articlesphotos" enabled="false" /> <position id="articlesphotoslinks" enabled="false" /> <position id="articlesprices" enabled="true" /> <position id="articlesstocks" enabled="true" /> <position id="articlesunits" enabled="true" />

</positions>

</definition>

Utworzenie katalogu z profilami synchronizacji dla konkretnego operatora

Istnieje także możliwość przypisania konkretnego profilu synchronizacji dla konkretnego użytkownika. W tym celu należy w katalogu odpowiednim dla danego systemu ERP utworzyć nowy folder o nazwie danego użytkownika, wkleić i zmodyfikować odpowiednio procedurę.
Przykład
Nowo utworzony katalog operatora z indywidualnymi profilami

Synchronizacja stanów pojedynczego towaru

W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z karty towaru, z listy towarów i podczas wystawiania dokumentu przy danej pozycji towarowej. Po wywołaniu opcji synchronizacji z menu kontekstowego, można sprawdzić aktualny stan wybranego towaru na magazynach dostępnych dla przedstawiciela.
Uwaga
Przy tworzeniu ZS, gdy na nagłówku dokumentu zostanie ustawiony dystrybutor/magazyn: na liście towarów tego dokumentu będą dostępne stany tylko z bezpośrednio podpiętych pod centrum magazynów.
Synchronizacja zasobów uruchamiana po wywołaniu z menu kontekstowego opcji: [Sprawdź stan]

Powiadomienia o synchronizacji (automatyczna synchronizacja)

W aplikacji Comarch Mobile zostały dodane różne sposoby wymuszania synchronizacji (powiadomienia o synchronizacji):
  • w określonych dniach i co określony okres czasu
  • po wykonaniu określonej akcji np. wystawieniu dokumentu, po zrealizowanej wizycie
  • po zalogowaniu do aplikacji
  • przed dodaniem nowego dokumentu
Użytkownik ma możliwość zdecydowania, czy i które typy powiadomień o synchronizacji mają zostać włączone. Domyślnie przypomnienia o synchronizacji są wyłączone.
Wskazówka
Więcej informacji o przedstawionych w artykule parametrach znajduje się TUTAJ

Powiadomienia w określonym dniu i o określonej godzinie

Za powiadomienia o synchronizacji w określonym dniu i o określonej godzinie odpowiada parametr SynchronizationNotifications (X,Y), który może przyjąć następujące wartości:
  • 0 - powiadomienia o synchronizacji wyłączone (wartość domyślna)
  • X - liczba całkowita podawana w minutach określająca interwał czasu, po jakim pojawi się powiadomienie o synchronizacji
Wskazówka
  • Powiadomienia są wyświetlane w dni tygodnia określone w aplikacji mobilnej w ustawieniach Terminarza w sekcji Dni robocze oraz w godzinach określonych w sekcji Czas roboczy
  • Pierwsze przypomnienie pojawi się w czasie: godzina rozpoczęcia pracy + interwał (czas podany w minutach)
  • Kolejne powiadomienia pojawią się za kolejny interwał licząc od ostatniej synchronizacji
  • Y - liczba całkowita podawana w minutach określająca interwał czasu po jakim wyświetli się przypomnienie o odłożonej synchronizacji (w sytuacji, gdy użytkownik wybierze przycisk [Odłóż] w dowolnym miejscu aplikacji)
Wskazówka
  • Dodatkowo Y musi być mniejsze od X. W innym wypadku domyślną wartością dla Y jest 15, nawet jeśli użytkownik poda inną wartość
  • Jeżeli użytkownik nie uzupełni wartości Y, wówczas domyślną wartością dla Y jest 15
Przykład
‘SynchronizationNotifications’, ‘180,15’ gdzie X = '180' to wartość określająca interwał czasu powiadomienia a Y = '15' to wartość określająca czas pojawienia się powiadomienia po wybraniu przycisku [Odłóż]
Włączenie parametru spowoduje wyświetlenie w Comarch Mobile komunikatu z informacją o konieczności wykonania synchronizacji.
  • Jeżeli aplikacja nie jest aktualnie włączona lub działa w tle, wówczas na ekranie urządzenia mobilnego pojawi się powiadomienie z informacją o konieczności wykonania synchronizacji. Użycie przycisku [Odłóż] pozwoli na przełożenie synchronizacji. Powiadomienie pojawi się ponownie po określonej w parametrze liczbie (wartość Y) minut
Powiadomienie o synchronizacji - aplikacja jest wyłączona
  • Jeżeli aplikacja jest uruchomiona, wówczas zostanie wyświetlony komunikat o konieczności synchronizacji. Komunikat pojawi się tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się na ekranach, w których nie dokonuje się edycja bądź tworzenie obiektów np. dokumentów
Powiadomienie o synchronizacji - aplikacja jest włączona
Użycie przycisku [Odłóż] powoduje wyświetlenie komunikatu o odłożonej synchronizacji. Powiadomienie pojawi się ponownie po określonej w parametrze liczbie (wartość Y) minut.

Dla dokumentów i wizyt

Synchronizacja w momencie zatwierdzenia dokumentów

Za możliwość wykonania synchronizacji zaraz po zatwierdzeniu dokumentu odpowiada parametr SynchronizationAfterIssuingADocument, który może przyjąć następujące wartości:
  • 0 - synchronizacja podczas zatwierdzania dokumentu wyłączona (wartość domyślna)
  • 1 - możliwość wywołania synchronizacji podczas zatwierdzania dokumentu włączona. W momencie wystawiania dokumentów ZS, OS, FS, PA, ZW, RLS, RW, ZZ, OZ, WKA, WKK dostępne będą opcje [Zatwierdź i synchronizuj] oraz [Zatwierdź, wyślij i synchronizuj]. Wybór pierwszej opcji podczas tworzenia dokumentu spowoduje zatwierdzenie dokumentu, a następnie automatyczne rozpoczęcie synchronizacji, natomiast wybór drugiej opcji pozwoli dodatkowo na wysłanie dokumentu przed rozpoczęciem synchronizacji
Uwaga
Wybór opcji [Zatwierdź i synchronizuj] lub [Zatwierdź, wyślij i synchronizuj] spowoduje synchronizację do systemu ERP tylko tego dokumentu, który w tym momencie został wystawiony, bez pełnej synchronizacji danych.
Opcja Zatwierdź i synchronizuj i Zatwierdź, wyślij i synchronizuj

Synchronizacja w momencie zakończenia realizacji wizyty

Za możliwość wykonania synchronizacji zaraz po zakończeniu realizacji wizyty handlowej odpowiada parametr SynchronizationAfterEndingAVisit, który może przyjąć następujące wartości:
  • 0 - synchronizacja podczas zakończenia wizyty handlowej wyłączona (wartość domyślna)
  • 1 - synchronizacja podczas zakończenia wizyty handlowej włączona. W momencie zakończenia lub wyjścia z realizacji wizyty handlowej dostępna będzie opcja [Zakończ i synchronizuj]. Wybór tej opcji podczas kończenia wizyty handlowej spowoduje zakończenie wizyty, a następnie automatyczne rozpoczęcie synchronizacji
Uwaga
Wybór opcji [Zakończ i synchronizuj] spowoduje synchronizację do systemu ERP tylko danej wizyty wraz z jej elementami składowymi, bez pełnej synchronizacji danych.
Opcja Zakończ i synchronizuj

Synchronizacja w momencie wyjścia z ZSR

Parametr SynchronizationAfterIssuingAServiceOrder umożliwia wykonanie synchronizacji podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego. Parametr może przyjąć następujące wartości:
  • 0 - synchronizacja podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego wyłączona (wartość domyślna)
  • 1 - synchronizacja podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego włączona. Podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego dostępna będzie opcja [Przekaż do realizacji i synchronizuj]
  • 2 - synchronizacja podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego włączona. Podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego dostępna będzie opcja [Zatwierdź i synchronizuj]
  • 4 - synchronizacja podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego włączona. Podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego dostępna będzie opcja [Zakończ i synchronizuj]
Użytkownik ma możliwość łączenia parametrów używając do tego unikalnych sum:
  • 0 - wyłączony
  • 1 - przekaż
  • 2 - zatwierdź
  • 3 - przekaż i zatwierdź (1+2)
  • 4 - zakończ
  • 5 - przekaż i zakończ (1+4)
  • 6 - zatwierdź i zakończ (2+4)
  • 7 - przekaż, zatwierdź i zakończ (1+2+4)
Opcje synchronizacji podczas wyjścia ze zlecenia serwisowego
 

Synchronizacja w momencie logowania do aplikacji

Za możliwość wykonania synchronizacji w momencie logowania odpowiada parametr SynchronizationAfterLoggingIntoApplication, który może przyjąć następujące wartości:
  • 0 - synchronizacja w momencie logowania wyłączona (wartość domyślna)
  • 1 - synchronizacja w momencie logowania włączona. Pełna synchronizacja rozpocznie się automatycznie po zalogowaniu użytkownika do aplikacji

Synchronizacja przed wystawieniem dokumentu

Za możliwość wykonania synchronizacji przed wystawieniem dokumentu odpowiada parametr SynchronizationBeforeIssuingADocument, który może przyjąć następujące wartości:
  • 0 - synchronizacja przed wystawieniem dokumentu wyłączona (wartość domyślna)
  • 1 - synchronizacja przed wystawieniem dokumentu włączona. Przed wystawieniem dokumentu (z wyjątkiem dokumentów KP/KW) pojawi się okno z wyborem profilu synchronizacji
Uwaga
Opcja [Anuluj] w oknie wyboru profilu synchronizacji jest niedostępna. W tym momencie użytkownik nie ma możliwości pominięcia synchronizacji.
Synchronizacja przed wystawieniem dokumentu

Ustawienia

Parametry list w aplikacji

Ustawienia listy towarów

Ta opcja jest tożsama z opcją „Ustawienia listy” dostępną na kaflu Towary w menu kontekstowym. Jej wybranie spowoduje, że zostanie otwarte nowe okno z ustawieniami listy towarów.
Konfiguracja aplikacji, ustawienia listy towarów.

Ustawienia

W tej sekcji istnieje możliwość określenia:
  • czy na listach będą prezentowane kody towarów,
  • jaki widok towarów ma być domyślny w aplikacji (lista czy katalogowy). Po naciśnięciu na domyślną opcję [Lista] będzie możliwość zmiany domyślnego widoku na katalogowy,
  • ilości zdjęć prezentowanych w widoku katalogowym: wybór od 1 do 4,
  • co w przypadku długiej nazwy towaru ma zostać ucięte.
Na rysunku poniżej przedstawiono prezentację towarów w widoku katalogowym, gdy wybrano wyświetlanie jednego towaru w jednej linii:
Prezentacja widoku katalogowego.
W przypadku długiej nazwy towaru jest możliwość ucięcia części nazwy: początek, środek – wartość domyślna lub koniec. Rysunek poniżej przedstawia przykładowy widok z aplikacji mobilnej po zmodyfikowaniu parametru dotyczącego ucięcia części nazwy.
Parametr w ustawieniach listy towarów: W przypadku długiej nazwy towaru ucinaj.
 

Wyszukiwanie

W tej sekcji istnieje możliwość:
  • Wybrania kryterium, po jakim będą wyszukiwane towary. Domyślna opcja [Wszystkie] powoduje, że towary są wyszukiwanie po nazwie i kodzie. Po naciśnięciu na przycisk [Wszystkie] istnieje możliwość wyboru, aby wyszukiwanie odbywało się tylko po kodzie lub tylko po nazwie,
  • Określenia, po ilu znakach ma się rozpoczynać wyszukiwanie towarów. Dotyczy pola wyszukiwania, w którym możliwe jest wpisanie kodu towaru, nazwy towaru, kodu EAN towaru.
 

Ustawienia listy dokumentów

Ta opcja jest tożsama z opcją Ustawienia dostępną z poziomu kafla: Dokumenty. Wybranie tej opcji spowoduje, że zostanie otwarte nowe okno z ustawieniami listy dokumentów. Aktualnie na liście dokumentów umożliwiono wyświetlanie dodatkowych informacji o:
  • statusie realizacji zamówień
  • kodzie kontrahenta głównego
  • nazwie kontrahenta głównego
  • numerze NIP
  • kontrahencie docelowym
  • adresie kontrahenta docelowego
  • płatniku
  • statusie KSeF dla faktur sprzedaży.
To, czy informacje mają być widoczne na liście zależy od użytkownika aplikacji. Po wejściu w Ustawienia listy dokumentów użytkownik ma możliwość włączenia lub wyłączenia wyświetlania poszczególnych elementów na liście dokumentów.
Ustawienia listy dokumentów
Przykładowy widok listy dokumentów

Ustawienia listy kontrahentów

Ta opcja jest tożsama z opcja Ustawienia dostępną z poziomu:
  • listy prezentowanej z poziomu kafla: Kontrahenci,
  • listy wyświetlanej przy wystawianiu dokumentu z poziomu kafla: Dokumenty,
  • listy kontrahentów prezentowanej podczas planowania działania,
  • listy wyświetlanej przy zmianie kontrahenta na nagłówku dokumenty.
Wybranie tej opcji spowoduje, że zostanie otwarte nowe okno z ustawieniami listy kontrahentów.
Konfiguracja aplikacji, ustawienia listy kontrahentów

Zakładki

Użytkownik może określić zakładki, które będą dostępne z poziomu menu kontrahentów. Domyślnie wszystkie zakładki są dostępne. Ponadto istnieje także możliwość zmiany kolejności ich wyświetlania.

Na listach kontrahentów pokazuj

Istnieje możliwość określenia, które pola odnośnie kontrahentów będą dostępne na liście kontrahentów. W tej sekcji można m. in. ukryć kody na liście kontrahentów.

Na karcie kontrahenta pokazuj

Istnieje możliwość określenia, które atrybuty lub grupy atrybutów mają być widoczne na karcie kontrahenta.

Wyszukiwanie

Istnieje możliwość określenia kryterium, po jakim będą wyszukiwani kontrahenci. Domyślna opcja [Wszystkie] powoduje, że kontrahenci są wyszukiwani po nazwach i kodach. Po naciśnięciu na przycisk [Wszystkie] istnieje możliwość określenia, czy wyszukiwanie będzie odbywało się tylko po kodach czy tylko po nazwach. Dodatkowo, ze względów wydajnościowych, został wprowadzony parametr określający, po ilu znakach ma się rozpoczynać wyszukiwanie. Domyślnie wyszukiwanie wpisanej frazy w nazwie lub kodzie kontrahenta rozpoczyna się już po wpisaniu pierwszego znaku, więc wedle potrzeby istnieje możliwość zwiększenia wartości tego parametru.  

Ustawienia listy zleceń, czynności i urządzeń serwisowych

Ta opcja umożliwia określenie jakie informacje mają być prezentowane na liście zleceń, czynności i urządzeń serwisowych.
Uwaga
Opcja dostępna dla użytkowników posiadających licencję na aplikację Comarch Mobile Serwis.
Konfiguracja aplikacji, ustawienia listy zleceń, czynności i urządzeń serwisowych

Na listach zleceń pokazuj

W tej sekcji istnieje możliwość określenia jakie informacje dotyczące zleceń serwisowych będą widoczne na liście zleceń. Możliwe jest wyświetlenie takich informacji jak: kod kontrahenta, adres, kontrahent docelowy, płatnik, serwisant, urządzenia, planowany termin realizacji, atrybuty oraz określenie liczby wyświetlanych wierszy dla opisu zlecenia.
Przykładowy widok listy zleceń serwisowych

Na listach czynności pokazuj

W tej sekcji istnieje możliwość określenia jakie informacje dotyczące czynności serwisowych będą widoczne na liście czynności. Możliwe jest wyświetlenie takich informacji jak: kod kontrahenta, adres, kontrahent docelowy, płatnik, serwisant, urządzenia, planowany termin realizacji, zasoby, atrybuty oraz określenie liczby wyświetlanych wierszy dla opisu czynności.
Przykładowy widok listy czynności serwisowych

Na czynnościach serwisowych w terminarzu pokazuj

W tej sekcji istnieje możliwość określenia jakie informacje dotyczące czynności serwisowych będą widoczne na danej czynności serwisowej. Możliwe jest wyświetlenie takich informacji jak kod kontrahenta, adres, numer zlecenia serwisowego oraz atrybuty.
Przykładowy widok czynności serwisowych w terminarzu

Na listach urządzeń pokazuj

W tej sekcji istnieje możliwość określenia jakie informacje dotyczące urządzeń serwisowych będą widoczne na liście urządzeń. Możliwe jest wyświetlenie takich informacji jak parametry urządzenia i ich wartości oraz określenie liczby wyświetlanych wierszy dla opisu urządzenia.
Przykładowy widok listy urządzeń serwisowych
 

Ustawienia przechowywania bazy mobilnej

Jeżeli na urządzeniu dostępna jest karta SD możliwe jest utworzenie bazy danych na karcie SD. W tym celu należy zaznaczyć ustawienie dot. używania zewnętrznej pamięci [Używaj zewnętrznej pamięci].
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, tworzenie bazy mobilnej
Parametr [SaveAttachmentsOnAdditionalDatabase] umożliwia dodatkowo przechowywanie załączników w dodatkowej bazie danych MoSAttachments.db. Więcej informacji nt. tego parametru znajduje się TUTAJ. Przedstawiciel zostanie poinformowany o zmianie przechowywania załączników odpowiednim komunikatem:
Komunikat o zmianie sposobu przechowywania załączników w Comarch Mobile

Ustawienia połączenia do serwera synchronizacji

Wybrane połączenie

Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, wybrane połączenie
  • [Aktualne] – określa serwer, z którym będzie dokonywana synchronizacja (Główny, Pomocniczy 1, Pomocniczy 2).
  • [Port] – port, na którym działa usługa synchronizacji (serwer).

Adresy serwera

Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, adresy serwera
[Główny], [Pomocniczy 1], [Pomocniczy 2] – to adresy serwerów, na których uruchomiona została usługa Comarch Mobile Server. Adresy [Pomocniczy 1] i [Pomocniczy 2] to dodatkowe adresy serwerów do synchronizacji. Przedstawiciel handlowy ma możliwość wyboru spośród zapisanych w aplikacji serwerów, z jakim serwerem chce wykonać synchronizację. Wybór serwera dokonywany jest w sekcji [Wybrane połączenie] w opcji [Aktualne]. Po naciśnięciu wybranej opcji, w otwartym przez aplikację oknie należy wprowadzić odpowiednie dane do połączenia z serwerem synchronizacji - adres IP lub nazwę DNS serwera. Zmiany można zapisać naciskając przycisk [OK], bądź unieważnić naciskając na przycisk [Anuluj].

Skórki

Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, skórki
[Aktualna] – aktualnie wykorzystywana przez aplikację skórka odpowiadająca za kolorystykę. Użytkownik ma do wyboru cztery opcje:
  • czarna,
  • czarna – light,
  • biała,
  • biała – light.
Wyboru skórki aplikacji dokonuje się poprzez wybór jednej z dostępnych opcji - aktualnie wykorzystywana skórka jest oznaczona na liście.
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, wybór skórki aplikacji
[Rozmiar tekstu na listach] – pozwala na ustawienie rozmiaru tekstu na dostępnych w aplikacji listach. Możliwe wielkości czcionki:
  • Domyślny
  • Średni
  • Duży
  • Największy
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, wybór rozmiaru tekstu na listach

Parametry historyczności

[Pokazuj elementy historyczne] – parametr wprowadza możliwość kopiowania ilości i cen z poprzednich dokumentów wystawionych w aplikacji. Jeżeli parametr jest zaznaczony, na elemencie skróconym oraz pełnym użytkownik będzie posiadał dostępne dodatkowe przyciski pozwalające na korzystanie z cen i ilości historycznych. [Pobieraj dokumenty z systemu] – parametr umożliwia pobieranie dokumentów z systemu ERP, które:
  • zostały wystawione na kontrahentów dostępnych w aplikacji Comarch Mobile,
  • zostały wystawione przez dowolnego operatora w aplikacji Comarch Mobile i/lub systemie ERP – opis konfiguracji znajduje się TUTAJ.
  Aby dokumenty były pobierane z systemu ERP do Comarch Mobile Sprzedaż, należy określić w parametrze:
  • Okres czasu, z jakiego mają być pobierane dokumenty,
  • Typ dokumentów, które mają być synchronizowane.
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, ustawienia pobierania dokumentów z Comarch ERP XL
Wskazówka
Dzięki temu parametrowi Przedstawiciel handlowy ma dostęp do transakcji sprzedażowych zarejestrowanych dla swoich kontrahentów, które zostały zarejestrowane przez zalogowanego operatora i innych pracowników firmy.
[Pobieraj historyczne zapisy kasowe] - parametr umożliwia pobieranie historycznych zapisów kasowych. W ustawieniach aplikacji użytkownik może wybrać, z jakiego okresu elementy mają być pobrane. [Pobieraj historyczne działania CRM] - parametr umożliwia pobieranie historycznych działań CRM obsługiwanych w aplikacji Comarch Mobile, tj.: wizyt, spotkań, zadań oraz kontaktów. W ustawieniach aplikacji użytkownik może wybrać, z jakiego okresu elementy mają być pobrane.
Parametry historyczności aplikacji dotyczące pobierania historycznych zapisów kasowych oraz działań CRM
[Usuwaj obiekty] – parametr umożliwia usuwanie historycznych obiektów, np. dokumentów, spotkań, załączników czy zapisów kasowych z bazy danych aplikacji Comarch Mobile. Usuwane są wystawione przez przedstawiciela dokumenty ze statusem Zatwierdzony, które zostały zsynchronizowane z systemem Comarch ERP XL oraz te pobrane z systemu. W ustawieniach aplikacji użytkownik może wybrać, po jakim okresie elementy mają być usuwane z aplikacji.
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, ustawienia usuwania historycznych dokumentów
Uwaga
Użytkownicy posiadający licencje Comarch Mobile Serwis mają również możliwość skonfigurowania parametrów dotyczących zleceń serwisowych. Więcej informacji [TUTAJ].

Parametry załączników

[Przesyłaj do centrali] – parametr umożliwia przesyłanie dodanych w aplikacji załączników do systemu ERP. Jeżeli parametr jest odznaczony, wówczas załączniki są widoczne i przechowywane tylko w aplikacji Comarch Mobile (nie są synchronizowane z systemem Comarch ERP XL).
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, parametry załączników
Jeśli parametr jest zaznaczony, to w momencie dodawania załącznika będzie on domyślnie zaznaczony.
Okno dodania załącznika z zaznaczonym domyślnie parametrem

Parametry działań

[Wysyłaj po zaplanowaniu] – po ustawieniu parametru na [Tak] podczas planowania wizyty/spotkania zostanie automatycznie zaznaczony parametr [Wyślij po zaplanowaniu] umożliwiający wysłanie planu działań do systemu Comarch ERP XL podczas synchronizacji - wówczas przy planowaniu nie trzeba pamiętać o każdorazowym zaznaczaniu tej opcji, jeżeli działanie ma być wysłane do systemu Comarch ERP XL po zaplanowaniu. Istnieje możliwość takiej konfiguracji, aby administrator/kierownik mógł określić konkretną wartość dla swoich przedstawicieli w firmie:
  • Parametr na stałe odznaczony bez możliwości edycji (zaznaczenia)
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile – parametr na stałe odznaczony bez możliwości edycji (zaznaczenia)
  • Parametr na stałe zaznaczony bez możliwości edycji (odznaczenia)
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile – parametr na stałe zaznaczony bez możliwości edycji (odznaczenia)
  • Parametr domyślnie odznaczony z możliwością edycji (zaznaczenia)
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile – parametr na stałe odznaczony z możliwością edycji (zaznaczenia)
  • Parametr domyślnie zaznaczony z możliwością edycji (odznaczenia)
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile – parametr na stałe zaznaczony z możliwością edycji (odznaczenia)
Więcej informacji na temat konfiguracji parametru [CanSendAfterPlanning] znajduje się TUTAJ. [Planuj kolejną po realizacji] – zaznaczenie tego parametru spowoduje, że podczas planowania wizyty/spotkania/zadania automatycznie zostanie zaznaczony parametr [Po zrealizowaniu zaplanuj kolejną], a to z kolei spowoduje, że po zrealizowaniu danego wizyty/spotkania/zadania automatyczne podniesie się okno umożliwiające zaplanowanie kolejnej wizyty/spotkania/zadania dla wybranego kontrahenta. [Odbiorca wysyłanych zdjęć] – jeżeli w konfiguracji serwera synchronizacji została ustawiona opcja wysyłania elementu wizyty Merchandising za pomocą wiadomości e-mail (parametr [CanSendMerchandisingRealization] opisany TUTAJ), po naciśnięciu pojawi się dodatkowe pole [Odbiorca wysyłanych zdjęć], w którym należy uzupełnić adres e-mail osoby upoważnionej do odbioru takich wiadomości [Odbiorca wysyłanych raportów] – po wpisanie w polu adresu e-mail, podczas wysyłania raportów, adres e-mail ustawiany jest domyślnie.
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, ustawienia odbiorcy wysyłanych raportów
[Przypomnienia dla działań CRM] – włączenie tego parametru spowoduje, że użytkownik na urządzeniu mobilnym będzie otrzymywał powiadomienia PUSH w skonfigurowanym przedziale czasowym przed planowanym działaniem.
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, przypomnienia dla działań CRM

Model ASP

Opcja przeznaczona dla Klientów, którzy korzystają z modelu ASP (przy współpracy z Comarch ERP Optima).

Parametry kodów wagowych

Uwaga
Aplikacja Comarch Mobile obsługuje tylko kody EAN 13 - ilościowe i cenowe.
Konfiguracja aplikacji Comarch Mobile, parametry kodów wagowych
[Zapisuj pozycję automatycznie] – jeżeli parametr jest zaznaczony, to pozycja zostanie automatycznie dodana do koszyka na dokumencie. Odznaczenie tego parametru spowoduje, że po zaczytaniu kodu towaru podniesione zostanie okno kalkulacji. [Zewnętrzny czytnik kodów] – zaznaczenie parametru powoduje wykorzystanie kodów wagowych tylko w przypadku korzystania ze skanera – w przypadku wpisania kodu wagowego pozycja nie zostanie dodana. Aplikacja Comarch Mobile obsługuje kody wagowe - ilościowe i cenowe.
Uwaga
Kody wagowe obsługiwane są tylko w przypadku dodawania pozycji do dokumentu.
Kod EAN 13 ilościowy lub cenowy powinien mieć następującą postać: AABBBBCDDDDDE, gdzie:
  • AA – dwucyfrowy identyfikator typu kodu (24 – cenowy, 25, 27 lub 29 – ilościowy/wagowy)
  • BBBB – czterocyfrowy kod EAN towaru lub jednostki pomocniczej
  • C – pierwsza cyfra kontrolna
  • DDDDD – cena lub ilość/waga towaru
  • E – druga cyfra kontrolna
Jeżeli w aplikacji, w polu filtra zostanie wprowadzony czterocyfrowy kod przypisany do danego towaru w systemie Comarch ERP XL, to towar zostanie wyszukany oraz będzie można go dodać do koszyka z domyślną jednostką i ceną. Natomiast po zeskanowaniu kodu wagowego w formie kodu EAN 13 zawierającego cenę bądź ilość, towar zostanie dodany do koszyka dokumentu z ilością lub ceną, która została zawarta w zeskanowanym kodzie EAN 13. Powyższy scenariusz zostanie wykonany w przypadku, kiedy w konfiguracji aplikacji włączona jest opcja [Zapisuj pozycję automatycznie].
Przykład
Przykładowa karta towaru w systemie ERP XL z kodem kreskowym (wagowym) 0360
Widok małej kalkulacji po zeskanowaniu kodu wagowego w formie kodu EAN 13 z wyłączoną opcją „Zapisuj pozycje automatycznie”
  W przypadku kodów wagowych, gdy w systemie Comarch ERP XL zostanie zaznaczony parametr [Powielanie pozycji: Zezwalaj], to po ponownym zeskanowaniu kodu na dokumencie w koszyku zostanie dodana nowa pozycja. Nowa pozycja będzie zawierała ilość oraz cenę zgodną z zeskanowanym kodem wagowym. Warunkiem zapisu pozycji do koszyka jest włączenie opcji: [Zapisuj pozycję automatycznie] w konfiguracji aplikacji. Jeżeli opcja ta będzie wyłączona, to zamiast zapisu pozycji do koszyka zostanie otwarta kalkulacja elementu. W zależności od wartości parametru: [Używaj elementu skróconego] w konfiguracji aplikacji będzie to kalkulacja pełna lub skrócona.
Definicja dokumentu ZS w systemie ERP XL
Natomiast w przypadku, gdy powielanie pozycji na dokumencie będzie zablokowane, wówczas każde kolejne zeskanowanie tego samego produktu spowoduje wyświetlenie komunikatu: „Wybrany towar jest już na dokumencie z jednostką XXX. Czy chcesz zmienić jednostkę na YYY”? Do wyboru dostępne są następujące opcje:
  • TAK – nastąpi zmiana jednostki dla pozycji i dodanie odpowiedniej ilości w nowej jednostce;
  • NIE – zostaje pozostawiona jednostka z istniejącej pozycji i dodawana jest ilość wynikająca z kodu w jednostce istniejącej;
  • ANULUJ – towar nie zostanie dodany.
W przypadku kodów wagowych cenowych, gdy w systemie Comarch ERP XL zostanie zaznaczony parametr [Powielanie pozycji: Zezwalaj], to po ponownym zeskanowaniu kodu na dokumencie w koszyku zostanie dodana nowa pozycja. Nowa pozycja będzie zawierała cenę, która została zaszyta w zeskanowanym kodzie wagowym. Natomiast w przypadku, gdy powielanie pozycji na dokumencie będzie zablokowane oraz zostanie zeskanowany towar z inną ceną od tego samego towaru, który znajduje się już w koszyku dokumentu, wówczas zostanie wyświetlony komunikat: „Wybrany towar jest już na dokumencie z ceną XXX. Czy chcesz zmienić cenę na YYY?”. Do wyboru dostępne są następujące opcje:
  • TAK – nastąpi zmiana ceny na nową;
  • NIE – cena zostanie z istniejącej pozycji;
  • ANULUJ – towar nie zostanie dodany.

Ustawienia drukarek

Drukarka fiskalna

Aby skonfigurować drukarkę fiskalną:
  1. W aplikacji Comarch Mobile należy zmapować stawki VAT.
  2. Na drukarce należy kliknąć w strzałkę w prawo\konfiguracja\konf. Sprzętu\porty kom.\Moduł zewn\podać nazwę, pin, następnie parowanie\ tak\kliknąć w strzałkę w prawo. Zaczyna się odliczanie od 0 do 45.
  3. Na urządzeniu włączyć bluetooth, w konfiguracji drukarki wybrać sterownik i kliknąć w przycisk urządzenie. W tym momencie następuje wyszukiwanie.
  4. Po znalezieniu drukarki należy zapisać ustawienia na formatce konfiguracji w aplikacji Comarch Mobile.
Konfiguracja aplikacji, drukarka fiskalna
Wybór sterownika Posnet-FV powoduje:
  • podczas wystawiania Faktury Sprzedaży wydruk dwóch kopii dokumentu Faktura Sprzedaży przy spełnionych następujących warunkach:
    • Kierunek VAT: Brutto,
    • Fiskalny: Tak
  • podczas wystawiania Paragonu – wydruk 1 kopii paragonu.
Uwaga
Dla drukarki POSNET TEMO HS FV EJ wymagane jest ustawienie protokołu Thermal (już w samej drukarce).
Opcja [Użyj bezpiecznego połączenia] służy określeniu, czy urządzenie przenośne wymaga parowania z drukarką.

Drukarka termiczna

Naciśnięcie powoduje wyświetlenie okna: Ustawienia drukarki, gdzie określone zostały szczegółowe opcje drukowania w tym: wybór sterownika, urządzenia, rodzaju kodowania oraz ustawienie timeoutu. Timeout (s) – wartość standardowo nie powinna być zmieniana, dla starszych modeli (np. drukarki igłowe) wymagana jest większa wartość.
Konfiguracja aplikacji, drukarka termiczna

Terminal płatniczy

Po właściwej konfiguracji terminala płatniczego istnieje możliwość realizacji płatności poprzez karty płatnicze.
Konfiguracja aplikacji, terminal płatniczy
Uwaga
Istnieje możliwość sprawdzenia kompatybilności urządzenia z aplikacją SumUp na stronie producenta: Sprawdź kompatybilność z aplikacją SumUp

Ustawienia Monitorowania

Uwaga
Comarch Mobile Monitorowanie - opcja widoczna tylko w przypadku, gdy na urządzeniu zainstalowana jest aplikacja Comarch Mobile Monitorowanie. W celu korzystania z modułu wiadomości konieczne jest posiadanie licencji na aplikacje Comarch Mobile + Monitorowanie.
Po naciśnięciu na opcję [Ustawienia] pod nagłówkiem sekcji [Monitorowanie], zostanie otwarte okno konfiguracji Monitorowania
Okno: Ustawienia aplikacji Comarch Mobile Monitorowanie
Opcja [Wykonania backup bazy danych], umożliwia wykonanie kopii zapasowej bazy danych, która zostanie zapisana na karcie pamięci urządzenia z możliwością jej późniejszego przeglądania i kopiowania. Po wciśnięciu przycisku, baza zostanie zapisana na karcie pamięci urządzenia pod nazwą fleet.backup.sqlite.
  • Adres serwera – pole, w którym należy podać adres URL serwera, uzyskany od administratora systemu Comarch Mobile Monitorowanie. Adres powinien zawierać nazwę protokołu (http lub https), nazwę hosta oraz ścieżkę dostępu do katalogu, w którym znajduje się aplikacja na serwerze. Poszczególne elementy muszą być rozdzielone znakiem prawego ukośnika (z ang. slash). Konieczne jest też umieszczenie tego znaku na końcu adresu.
  • Bezpieczne połączenie – zaznaczenie opcji spowoduje automatyczną zmianę protokołu adresu serwera z http na https.
  • Powiadomienie GPS – zaznaczenie tej opcji spowoduje wyświetlenie komunikatu o konieczności włączenia modułu GPS, przy próbie uruchomienia rejestratora tras, w przypadku, gdy ten moduł jest wyłączony na urządzeniu.
  • Powiadomienia audio – zaznaczenie opcji spowoduje odtwarzanie sygnałów dźwiękowych w momencie otrzymania wiadomości od innych użytkowników.
  • Wibracje – zaznaczenie opcji powoduje wibrację telefonu w momencie otrzymania wiadomości od innych operatorów.

Parametry dokumentów

W ustawieniach aplikacji Comarch Mobile znajdują się następujące parametry dokumentów:
Konfiguracja aplikacji. Parametry dokumentów

Widok listy towarów

Użytkownik może wybrać jedną z trzech opcji dotyczących widoku listy towarów - widok:
  • standardowy,
  • uproszczony,
  • uproszczony z klawiaturą.
Po zaznaczeniu [uproszczonego] widoku listy towarów, podczas dodawania towarów na dokumentach pojawiają się kwadratowe przyciski, które umożliwiają szybkie dodawanie towaru do koszyka oraz spełniają funkcję informacyjną:  pozycja nie jest dodana do koszyka  pozycja jest prawidłowo dodana do koszyka.  ostrzeżenie – dodanie pozycji nie jest zablokowane, natomiast zaistniało zdarzenie, o którym Operator powinien być powiadomiony, by miał możliwość skorygowania ilości (np. dla towarów o zerowej wartości przy włączonej opcji [Ostrzegaj])  blokada – wprowadzona ilość jest niepoprawna i nie można zapisać pozycji (np. dla towarów o zerowej wartości przy włączonej opcji [Zablokuj]). Nie można przejść do innej pozycji do czasu poprawienia ilości na elemencie. W widoku katalogowym na pozycjach pojawia się cena i ilość wybranego towaru, a w przypadku błędu wyświetla się odpowiedni komunikat.
Widok listy towarów w trybie uproszczonym
Po zaznaczeniu opcji widoku [Uproszczony z klawiaturą] klawiatura pojawia się przy rozpoczęciu edycji danej pozycji. Umożliwia to wpisywanie wartości dwucyfrowych oraz ułamkowych. W celu wprowadzenia wartości ułamkowej należy kliknąć i przytrzymać przycisk [9]. Dłuższe przytrzymanie przycisku [0x] powoduje usunięcie pozycji z zamówienia.
Widok listy towarów w trybie uproszczonym z klawiaturą

Używaj elementu skróconego

Wybór opcji [Tak] spowoduje, że przy dodawaniu pozycji do koszyka będzie podnoszone okno małej kalkulacji. Wybór opcji [Nie] spowoduje, że przy dodawaniu pozycji na dokument podnoszone będzie okno pełnej kalkulacji.

Zwrot zasobów

Parametr decydujący o tym, czy:
  • zasoby będą wydawane automatycznie – w momencie wystawienia dokumentu MM. do koszyka zostaną dodane wszystkie towary w takich ilościach jakie znajdują się na magazynie mobilnym,
  • zasoby będą wydawane „ręcznie” –  podczas tworzenia dokumentów MM, operator sam wybierze towar i ilość jaką chce zwrócić do centrali.

Obliczaj hipotetyczny rabat

Parametr decyduje o tym, czy na nagłówku dokumentu będzie widoczny aktualny hipotetyczny rabat przypisany do tego dokumentu.  

Pokazuj wagę towarów

Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że na kartach towaru, na dużej kalkulacji oraz na nagłówku dokumentu będzie prezentowana waga dodanych pozycji.  

Pokazuj limit kredytowy

Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że podczas wystawiania dokumentu, prezentowana będzie kwota limitu kredytowego pozostająca do wykorzystania przez kontrahenta, dla którego wystawiany jest dokument.

Pokazuj przeterminowane płatności

Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że podczas wystawiania dokumentu, prezentowana będzie kwota przeterminowanych płatności kontrahenta, dla którego wystawiany jest dokument.

Automatyczna zapłata

Parametr określa, czy będzie dokonywana automatyczna zapłata oraz dla jakich typów dokumentów handlowych ma być ona dokonywana. Po naciśnięciu tego obszaru pola podnoszone jest okno: [Wybierz typy dokumentów] z listą typów dokumentów handlowych wraz z ich symbolami, których wystawienie zostało umożliwione w centrum mobilnym, np.: Paragon (PA), Faktura sprzedaży (FS), Wydanie zewnętrzne (WZ), Wydanie kaucji (WKA).
Ustawienia aplikacji, automatyczna zapłata

Używaj szybkiego wybierania

W kaflu [Dokumenty] istnieje możliwość szybkiego dostępu do rejestracji określonych typów dokumentów, za pomocą przycisku w dolnej części okna. Wcześniej jednak należy określić, jakie typy dokumentów mają być widoczne w tym oknie dla operatora. W tym celu w ustawieniach aplikacji należy wybrać opcję: [Używaj szybkiego wybierania] i wybrać typy dokumentów, które mają być dostępne dla użytkownika w tym oknie.

Dzień

Zakończenie dnia

Po naciśnięciu na przycisk na dowolnej zakładce Podsumowania dnia zostanie wyświetlona informacja widoczna poniżej.
Komunikat wyświetlany po naciśnięciu przycisku Zapisz przy Podsumowaniu dnia
Po wybraniu opcji [TAK], zostanie wyświetlone okno: Zakończenie dnia zaprezentowane poniżej.
Zakończenie dnia
[Zamknij otwarty raport kasowy] - zaznaczenie opcji powoduje zamknięcie raportu kasowego i wyświetlenie poniższych opcji; [Generuj dokument KW rozliczenie] - zaznaczenie opcji spowoduje, że wraz z zakończeniem dnia automatycznie utworzony zostanie dokument KW rozliczający kasę. Opcja: Generuj dokument KW rozliczenie będzie dostępna po zaznaczenie opcji: Zamknij otwarte raporty kasowe. Wraz z zakończeniem dnia automatycznie utworzony zostanie dokument KW rozliczający kasę. Po zaznaczeniu tej opcji, poniżej pojawi się informacja o wysokości wypłaty wraz z możliwością jej modyfikacji. Istnieje możliwość wyboru, czy użytkownik będzie miał prawo do zmiany kwoty wypłaty poprzez odpowiednią konfigurację. Parametr [IsEditingSettlementsEnabled] jest opisany TUTAJ.
Uwaga
Jeżeli dokument KW rozliczenie generowany jest innego dnia niż zapisy kasowe znajdujące się na otwartym raporcie, raport ten zostaje zamknięty, a następnie otwierany jest nowy raport z datą wystawiania nowego KW.
Przycisk [Powrót] na urządzeniu umożliwia wyjście z okna bez zapisania wprowadzonych zmian.

W trakcie dnia

Spis treści
Po naciśnięciu na przycisk  , w pasku podsumowania dla raportu dnia zostaną wyświetlone informacje zaprezentowane na poniższym zrzucie ekranu. [Dystans] - Dystans przejechany w dniu dzisiejszym [Działania 2/3] - Działania wykonane/wszystkie [Rozliczono] - Saldo płatności Informacje te są prezentowane według powyższego wzoru od momentu rozpoczęcia dnia przez Przedstawiciela Handlowego do momentu jego zakończenia. Po naciśnięciu na przycisk [Dzień] przedstawiciel handlowy zostanie przeniesiony do okna prezentującego podsumowanie dnia, widocznego na poniższym zrzucie ekranu.
Raport dnia stan według „w trakcie dnia”, zakładka: [Podsumowanie]
W aplikacji istnieje możliwość konfiguracji automatycznego podnoszenia okna: [Stan licznika] podczas rozpoczęcia dnia lub jego zakończenia. W przypadku takiej konfiguracji, aplikacja podpowiada, że należy wypełnić bieżący stan licznika samochodu. Jeżeli w aplikacji samochód nie jest określony, przed uzupełnieniem licznika konieczne jest jego wskazanie z listy. Za tę funkcjonalność odpowiada parametr [IsOdometerReadingRequiredField]- więcej na ten temat znajduje się w dokumencie TUTAJ. Wyświetlanie aktualnego numeru kursu jest zależne od wartości parametru [CourseNumberOnVisit] - parametr został opisany TUTAJ. Po naciśnięciu na przycisk  następuje przejście do okna: Przejazdy zaprezentowanego na poniższym zrzucie ekranu.
Przejazdy
Menu z dostępnymi opcjami zostało przedstawione na rysunku poniżej.
Przejazd - menu kontekstowe

Działania

Na zakładce działania zaprezentowane zostały działania zaplanowane: niezrealizowane, zrealizowane bądź odrzucone, które zostały zaplanowane na dany dzień.

Raport dnia stan według „w trakcie dnia”, zakładka: Działania
 - Działanie przeterminowane  - Działanie zrealizowane  - Działanie odrzucone Po naciśnięciu na przycisk  zostanie wyświetlone menu z dostępnymi opcjami, zaprezentowane poniżej.
Dostępne opcje na Działaniach w Podsumowaniu dnia

Dzień

Na zakładce: Dzień prezentowana jest lista działań zdefiniowanych w danym dniu, zaprezentowana poniżej.
Raport dnia stan według „w trakcie dnia”, zakładka: Dzień

Możliwość wymuszenia Rozpoczęcia Dnia

W aplikacji Comarch Mobile istnieje możliwość wymuszenia Rozpoczęcia Dnia. W zależności od wartości, którą przyjmuje parametr [IsStartDayRequired] (opisany TUTAJ) może być wymagane (lub nie) rozpoczęcie dnia.

Gdy parametr wymuszenia rozpoczęcia dnia jest włączony wówczas po zalogowaniu do aplikacji będzie widoczny i dostępny tylko kafel Dzień, jak na rysunku poniżej.

Wymuszenie rozpoczęcie dnia
Po rozpoczęciu dnia dla pracownika będą widoczne wszystkie kafle standardowo dostępne w aplikacji.
Uwaga
Jeżeli Dzień nie zostanie zamknięty, to przed rozpoczęciem kolejnego Dnia aplikacja wymusi jego zakończenie.

Rozpoczęcie dnia

Pasek podsumowania według stanu [Rozpoczęcie dnia] prezentowany jest w postaci przycisku [Rozpocznij dzień] do momentu rozpoczęcia dnia przez przedstawiciela handlowego. W celu rozpoczęcia dnia należy nacisnąć na przycisk [Rozpocznij dzień].
Uwaga
W momencie rozpoczęcia/zakończenia dnia przez Operatora, zostaje automatycznie uruchomione/wyłączone rejestrowanie trasy w module Monitorowanie.
W momencie wystawienia pierwszego KP/KW w aplikacji otwierany jest raport kasowy. Wszystkie dokumenty KP i KW wykonane po rozpoczęciu dnia w aplikacji zostaną przekazane do synchronizacji do systemu ERP w momencie zamknięcia raportu kasowego. Opcja [Powrót] na urządzeniu – umożliwia wyjście z okna bez zapisania zmian.
Raport dnia, Rozpoczęcie dnia
Aby wybrać samochód należy nacisnąć na przycisk , a następnie wskazać go z listy.
Wybór samochodu
Dodatkowe informacje na temat wybranego samochodu wyświetlane są w oknie otwieranym za pomocą przycisku . Informacje dostępne z poziomu karty samochodu zostały zaprezentowane na poniższym zrzucie ekranu.
Opis i zarejestrowane przejazdy dla danego samochodu
W aplikacji istnieje możliwość podglądu oraz dodania nowego przejazdu. W tym celu w sekcji Ostatni przejazd należy kliknąć przycisk strzałki.
Podgląd przejazdów
W celu dodania nowego przejazdu konieczne jest kliknięcie znaku plusa  prawym górnym rogu.
Dodawanie nowego przejazdu
  • Samochód
Wybór samochodu, który będzie używany do przejazdu.
  • Cel
Podczas rejestracji przejazdu w aplikacji mobilnej pole [Cel] jest wymagane.
  • Stan licznika
Okno [Stan licznika] umożliwia wprowadzenie danych na temat bieżącego stanu licznika, poprzedniego stanu licznika i dystansu do przejechania.
Uwaga
Istnieje możliwość wymuszenia na operatorze wprowadzenia stanu licznika samochodu podczas rozpoczęcia dnia oraz przy zmianie samochodu na inny. Za tę funkcjonalność odpowiada parametr [IsOdometerReadingRequiredField]. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.
  • Szczegóły
Sekcja zawiera informacje na temat adresu przyjazdu i wyjazdu, daty przyjazdu i wyjazdu i czasu przejazdu. Aby wprowadzić adres przyjazdu lub adres wyjazdu, należy nacisnąć pole [Adres przyjazdu] lub [Adres wyjazdu] bądź nacisnąć na przycisk . W aplikacji zostanie otwarte okno [Zmień adres] z możliwymi do wprowadzenia danymi: Ulica, Nr domu/lokalu, Miasto, Kod pocztowy. Wprowadzone dane można zapisać wybierając przycisk [Zapisz] bądź wyjść bez zapisu wybierając przycisk [Anuluj]. Aby wprowadzić datę przyjazdu czy datę wyjazdu należy nacisnąć na pole Data przyjazdu czy Data wyjazdu bądź nacisnąć na przycisk . W aplikacji zostanie otwarte okno [Zmień datę], z możliwymi do zmiany: dniem, miesiącem, rokiem, a także godziną i minutami. Wprowadzone dane można zapisać wybierając przycisk [Zapisz] bądź wyjść bez zapisu wybierając przycisk [Anuluj]. W sytuacji, gdy Przedstawiciel Handlowy dodaje kolejny przejazd, to dane o wyjeździe pobierane są z poprzedniego przejazdu.
Dodaj przejazd, Zmień adres przyjazdu
Dodaj przejazd, Zmień datę
Czas przejazdu wyliczany jest na podstawie daty przyjazdu i daty wyjazdu. Aby zmienić czas przejazdu należy nacisnąć na pole Czas przejazdu bądź nacisnąć na przycisk . W aplikacji zostanie otwarte okno, w którym możliwy będzie do określenia czas przejazdu w minutach i godzinach. Wprowadzone dane można zapisać wybierając przycisk [Zapisz] bądź wyjść bez zapisu wybierając przycisk [Anuluj].
Czas przejazdu, zmiana czasu przejazdu
Aby wprowadzić stan początkowy kasy należy nacisnąć na przycisk  i wprowadzić wartość. Zmiany można anulować naciskając na przycisk [Anuluj], bądź potwierdzić naciskając na przycisk [OK]. W wyniku potwierdzenia aplikacja tworzy dokument KP lub KW z opisem: [Na otwarcie dnia].
Raport dnia, Rozpoczęcie dnia

Po zakończeniu dnia

Po zakończeniu dnia kafel Dzień będzie wyglądał w sposób zaprezentowany na rysunku poniżej.
Raport dnia, zakończenie dnia
Po naciśnięciu na kafel z podsumowaniem aplikacja wyświetli okno [Zakończenie dnia].
Raport dnia stan według „w trakcie dnia”, zakładka [Podsumowanie]
Raport dnia stan według „w trakcie dnia”, zakładka [Działania]
Po zakończeniu dnia, rozpoczęcie nowego dnia będzie możliwe dopiero w kolejnym dniu.

Stan

Stan

Użytkownik może w szybki sposób zweryfikować jaki stan synchronizacji posiadają stworzone przez niego obiekty. Odczytując informacje znajdujące się na kaflu [Stan], użytkownik może dowiedzieć się, ile elementów oczekuje na synchronizację oraz ile natomiast zostało wysłanych do systemu ERP, ale nie otrzymało jeszcze potwierdzenia z systemu. Naciśnięcie kafla [Stan] powoduje otwarcie okna składającego się z dwóch zakładek:
  • Stan synchronizacji
  • Administracja
Zakładka [Stan synchronizacji] pozwala użytkownikowi podejrzeć listę wszystkich obiektów wystawionych w aplikacji mobilnej oraz sprawdzić ich stan synchronizacji.
Zakładka [Stan synchronizacji]
W aplikacji istnieją następujące stany synchronizacji:
  • Oczekuje na synchronizację – element nie został jeszcze wysłany do systemu ERP – od momentu stworzenia elementu nie była wykonywana synchronizacja z systemem ERP lub obiekt nie został wysłany ze względu na brak synchronizacji wymaganych obiektów powiązanych,
  • Wysłany – obiekt został wysłany do systemu ERP podczas procesu synchronizacji,
  • Zsynchronizowany – obiekt został wysłany do systemu ERP podczas procesu synchronizacji, a jego zapis w bazie danych systemu ERP potwierdzony przez system ERP.

Filtrowanie obiektów na kaflu [Stan] w zakładce [Stan synchronizacji]

Użytkownik może zawężać listę obiektów wystawionych w aplikacji mobilnej oraz sprawdzić ich stan synchronizacji poprzez wykorzystanie pola filtru dostępnego w dolnej części okna. Po wybraniu przycisku: istnieje możliwość określenia kryteriów, według których będzie odbywało się filtrowanie listy.
Opcje filtra dostępne z poziomu kafla: Stan
Możliwe jest filtrowanie po następujących kryteriach:
  • Data od (po wybraniu należy wybrać datę z kalendarza, od kiedy dany element trafił do synchronizacji)
  • Data do (po wybraniu należy wybrać datę z kalendarza, do kiedy dany element trafił do synchronizacji)
  • Typ obiektu
  • Stan synchronizacji
Po wybraniu filtra: Data od wyświetla się:
Zastosowany filtr: Data od.
Po wybraniu filtra: Typ obiektu wyświetla się lista z opcjami:
Filtrowanie synchronizowanych obiektów po typie.
Po wybraniu filtra: Status synchronizacji wyświetla się lista z opcjami:
Filtrowanie synchronizowanych obiektów po statusie synchronizacji.
Uwaga
W aplikacji jest możliwość filtrowania listy po wszystkich filtrach jednocześnie.
Wpisując tekst w pole tekstowe lista jest automatycznie zawężana do wierszy spełniających kryterium wpisanego tekstu.
Widok filtrowanych synchronizowanych obiektów przed i po wpisaniu tekstu
Dłuższe przytrzymanie przycisku  spowoduje usunięcie tekstu wpisanego do filtra. Natomiast dłuższe przytrzymanie na danym kryterium spowoduje wyświetlenie okna przedstawionego poniżej:
Opcje dostępne w filtrze po dłuższym przytrzymaniu na danym kryterium.
Wybranie opcji [Szybkie wybieranie] spowoduje, że dany filtr zostanie umieszczony na liście w sposób zaprezentowany na rysunku poniżej:
Filtr dostępny na liście po wybraniu opcji [Szybkie wybieranie]

Skanowanie

Po wybraniu przycisku  uruchamia się aplikacja Binary Eye, która umożliwia odczyt kodu EAN za pomocą aparatu urządzenia.
Uwaga
Przycisk niewidoczny, jeżeli na urządzeniu nie jest zainstalowana aplikacja Binary Eye.

Filtrowanie głosowe

Przycisk  umożliwia filtrowanie głosowe – po jego naciśnięciu, pojawi się poniższy ekran. Jeżeli wypowiedziany tekst zostanie rozpoznany, lista zostanie zawężona do rekordów spełniających wypowiedziane słowa.
Wyszukiwanie głosowe

Administracja

Z poziomu menu [Stan] na zakładce zatytułowanej [Administracja] dostępne są opcje widoczne na rysunku poniżej:
Zakładka [Administracja]

Zdalna aktualizacja wersji

Aby rozpocząć proces zdalnej aktualizacji wersji należy nacisnąć na przycisk: [Uruchom instalator]. Po uruchomieniu instalatora zostanie wyświetlone okno, gdzie na samym dole jest możliwość kliknięcia w przycisk [Sprawdź aktualizacje].
Zdalna aktualizacja wersji – uruchomienie Instalatora
Aplikacja rozpocznie wyszukiwanie aktualizacji. Jeżeli będą dostępne aktualizacje to zostanie wyświetlony komunikat: „Aktualizacja jest dostępna”. W przeciwnym razie zostanie wyświetlona informacja: „Brak aktualizacji”. Jeżeli dostępne będą aktualizacje, to wówczas po naciśnięciu przycisku: [Instaluj] będzie można rozpocząć proces instalacji aktualizacji. Po zainstalowaniu aktualizacji udostępnione zostaną dwie opcje:
  • Uruchom – wybór tej opcji spowoduje ponowne uruchomienie aplikacji
  • Gotowe – wybór tej opcji spowoduje wyjście do listy aplikacji systemu Android

Wysyłanie logów do centrali

Aby rozpocząć proces wysyłania logów do centrali należy nacisnąć na przycisk: [Wyślij logi do centrali]. Po pomyślnym zakończeniu wysyłania logów na urządzeniu pojawia się komunikat: „Logi zostały przesłane”.
Wysyłanie logów do centrali
Przesłane logi znajdują się na serwerze synchronizacji w lokalizacji (domyślnie) C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji\Logs. Dodatkowo po nagłym zatrzymaniu aplikacji, logi z urządzenia podczas kolejnej synchronizacji wysyłane są automatycznie na serwer.

Tworzenie backupu bazy danych

Aby rozpocząć proces tworzenia backupu bazy danych należy nacisnąć na przycisk: [Wykonaj backup bazy danych]. Po pomyślnym zakończeniu tworzenia backupu na urządzeniu pojawia się komunikat: „Backup został wykonany”.
Wykonanie backupu bazy danych
Utworzony backup bazy danych znajduje się w pamięci urządzenia w lokalizacji Documents/MoSBackups.

Opcja: Serwis

Aby umożliwić serwisantowi dostęp do bazy mobilnej należy nacisnąć na przycisk: [Rozpocznij serwis]. Po naciśnięciu na przycisk zostanie otwarte okno, w którym należy ustalić hasło niezbędne do połączenia. Hasło to należy następnie przekazać osobie, która będzie wykonywała prace serwisowe.
Ustanawianie hasła do połączenia
Po ustaleniu hasła nie będzie możliwości pracy na urządzeniu, aż do momentu otrzymania stosownego komunikatu o zakończeniu prac serwisowych.
Rozłączenie się z opcją [Serwis] z rezultatem sukcesu