W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z karty towaru, z listy towarów i podczas wystawiania dokumentu przy danej pozycji towarowej. Po wywołaniu opcji synchronizacji z menu kontekstowego, można sprawdzić aktualny stan wybranego towaru na magazynach dostępnych dla przedstawiciela.
Uwaga
Przy tworzeniu ZS, gdy na nagłówku dokumentu zostanie ustawiony dystrybutor/magazyn: na liście towarów tego dokumentu będą dostępne stany tylko z bezpośrednio podpiętych pod centrum magazynów.
Synchronizacja zasobów uruchamiana po wywołaniu z menu kontekstowego opcji: [Sprawdź stan]
Menu kontekstowe na liście towarów.W menu kontekstowym dla całej listy towarów użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Przyjmij wszystkie], [Przyjmij wybrane], [Zwróć], [Zwróć z dok. źródłowego] oraz [Ustawienia listy].
Opcje [Przyjmij wszystkie], [Przyjmij wybrane] umożliwiają przyjęcie towarów dostępnych na dokumentach MM - zostały one opisane zostały TUTAJ.
Opcja [Zwróć] umożliwia dodanie dokumentu MM - została ona opisana TUTAJ.
Opcja [Ustawienia listy] została opisana TUTAJ.
Menu kontekstowe na pozycji towaru
Menu kontekstowe dla pojedynczego towaru
W menu kontekstowym na pozycji danego towaru użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Szczegóły towaru] oraz [Sprawdź stan].
Opcja [Szczegóły towaru] przeniesie użytkownika na kartę towaru - została ona opisana TUTAJ.
Opcja [Sprawdź stan] spowoduje synchronizację stanów pojedynczego towaru - została ona opisana TUTAJ.
Menu kontekstowe na zdjęciu towaru
Menu kontekstowe dla zdjęcia towaru
Aby przejść do menu kontekstowego zdjęcia towaru, należy wybrać z listy artykułów towar, a po wyświetleniu informacji o danych artykułu nacisnąć na zdjęcie.
W menu kontekstowym dla całej listy towarów użytkownik ma możliwość wyboru następujących opcji: [Powiększ], [Pomniejsz] oraz [Obróć w lewo].
Na zakładce [Przyjęcia] prezentowane są wszystkie dokumenty PM i MMP zsynchronizowane z Centrali, ich ilość oraz wartość wszystkich dokumentów MMP.
Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]Kolorem białym oznaczone są dokumenty, z których wszystkie towary zostały już przyjęte w aplikacji Comarch Mobile. Na pomarańczowo zostały oznaczone dokumenty, które zostały częściowo przyjęte (np. przyjęto dwa towary z trzech). Dokumenty zaznaczone na zielono to dokumenty, z których żadne towar nie został jeszcze przyjęte w aplikacji.
Dodatkowo, przy każdym dokumencie widoczna jest data jego wystawienia i ilość towarów dodanych na dokument (w przypadku dokumentu MMP także jego wartość).
Przyjmowanie towarów na magazyn mobilnych możliwe jest z poziomu listy oferowanych towarów z menu kontekstowego (opisanego TUTAJ).
Opcja [Przyjmij wszystkie]
Jeżeli podczas przyjmowania towarów zostanie wybrana opcja [Przyjmij wszystkie], wówczas zostanie wyświetlony komunikat, czy na pewno mają zostać przyjęte wszystkie towary.
Przyjmowanie towarów - komunikat
Po wybraniu opcji [Tak], wszystkie towary znajdujące się na zsynchronizowanych dokumentach PM i MMP zostaną przyjęte na magazyn mobilny.
Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]Wybór opcji [Nie] spowoduje, że użytkownik powróci do listy towarów.
Opcja [Przyjmij wybrane]
Przyjęcie może odbyć się poprzez wskazanie konkretnych towarów do przyjęcia lub wszystkich towarów, które mają zostać przyjęte do magazynu. Po wybraniu opcji [Przyjmij wybrane] zostanie wyświetlone okno z dokumentami PM i MMP zawierającymi towary do przyjęcia.
Kafel [Towary], zakładka [Przyjęcia]Edytując konkretny dokument PM bądź MMP istnieje możliwość zatwierdzenia wszystkich pozycji, które znajdują się na danym dokumencie. Aby wybrać towary, które mają zostać przyjęte na magazyn mobilny należy przejść na zakładkę [Towary do przyjęcia]. Znajduje się tam lista towarów, które nie zostały jeszcze przyjęte na magazyn mobilny, a znajdują się na dokumentach PM lub MMP zsynchronizowanych z Centrali.
Uwaga
Jeżeli z danego dokumentu nie zostaną wybrane do przyjęcia wszystkie towary, to dokument wciąż będzie możliwa jego edycja i przyjęcie reszty towarów.
Na zakładce [Zwroty] prezentowane są wszystkie dokumenty MMW i WM wygenerowane w aplikacji poprzez opcję [Zwróć].
Kafel [Towary], zakładka [Zwroty]
Opcja [Zwróć]
Po wyborze w menu kontekstowym (opisanym TUTAJ) opcji [Zwróć] należy wybrać, jaki dokument ma zostać wystawiony. W zależności od uprawnień nadanych w systemie Comarch ERP XL dostępne są trzy rodzaje dokumentów: [Wydanie międzymagazynowe (MMW)], [Wydanie magazynowe (WM)] i [Rozchód wewnętrzny (RW)].
Zwrot towarów, wybór dokumentów
Po wyborze dokumentu zostanie wyświetlone okno z listą towarów aktualnie posiadających stany na magazynie oddziałowym.
Ręczny zwrot towarów
Zwrot towarów może odbyć się poprzez wybranie konkretnych lub wszystkich towarów, które aktualnie znajdują się na magazynie. Za pomocą opcji [Dodaj seryjnie] w menu kontekstowym na wybranym dokumencie (menu kontekstowe dla dodawanych w aplikacji dokumentów jest opisane TUTAJ) możliwe jest dodanie do dokumentu takiej samej ilości wszystkich dostępnych towarów (np. 50 sztuk każdego towaru z aplikacji - w przypadku, gdy dostępna ilość jest mniejsza niż wpisana przez użytkownika, na dokumencie będzie widoczna maksymalna dostępna ilość towaru).
Ręczny zwrot towarów
Zatwierdzenie dokumentu nastąpi po wybraniu przycisku . Po zatwierdzeniu tworzony jest dokument z dodanymi elementami.
Kafel [Towary], zakładka [Zwroty]
Automatyczny zwrot towarów
W przypadku, gdy w ustawieniach aplikacji (sekcja: Parametry dokumentów) jest wybrana opcja [Zwrot zasobów: Automatycznie] (opisana TUTAJ), po naciśnięciu przycisku [Zwróć] dostępnego w menu kontekstowym na liście towarów, nastąpi automatyczne dodanie wszystkich pozycji towarowych dostępnych na magazynie na wybrany dokument.
Zatwierdzenie dokumentu nastąpi po wybraniu przycisku .
Automatyczny zwrot towarów
Po wybraniu przycisku z menu kontekstowego lub po kliknięciu w daną pozycję na liście towarów otwarta zostaje karta wybranego towaru.
Karta (szczegóły) towaru
Uwaga
Pola dotyczące widoczności ceny zakupu oraz marży minimalnej są prezentowane w przypadku, gdy karcie Operatora zalogowanego do aplikacji został zaznaczony parametr: [widzi ceny zakupu] w systemie Comarch ERP XL (lista wszystkich parametrów dostępnych w aplikacji Comarch Mobile znajduje się TUTAJ).
Uwaga
Pola dotyczące widoczności promocji oraz ceny zostaną ukryte przy wyłączonej widoczności promocji.
Zdjęcie towaru
Z poziomu szczegółów towaru istnieje możliwość wyświetlenia zdjęcia lub animacji w postaci GIF produktu poprzez wybranie miniatury zdjęcia.
Zdjęcie towaru w aplikacji
Aby powiększyć zdjęcie należy wykonać gest "zoomu" (dotknięcie ekranu jednocześnie dwoma palcami i oddalenie ich od siebie) lub wybrać opcję [Powiększ] z menu kontekstowego (jest ono opisane TUTAJ).
Jeżeli zdjęcie towaru jest animacją zapisaną w pliku GIF, to w celu jej odtworzenia należy nacisnąć na miniaturkę‑zdjęcie na karcie towaru.
Wskazówka
W aplikacji domyślnie ustawione jest, że dłuższa krawędź zdjęcia powinna mieć maksymalnie: 1024 piksele. Funkcjonalność ta jest szczególnie istotna w przypadku niektórych modeli smartfonów, które mają problemy z wyświetlaniem zdjęć o dużej rozdzielczości. Dodatkowo pozwala to na ograniczenie wielkości mobilnej bazy danych.
Istnieje możliwość zmiany tego ustawienia - zostało to opisane TUTAJ.
Jednostka sprzedaży
Po wybraniu wartości w zakładce [Jednostki] zostaną wyświetlone wszystkie jednostki zdefiniowane dla towaru.
Okno: Szczegóły towaru, jednostki sprzedaży
EANy
Po wybraniu kodu w zakładce [EANy] zostaną wyświetlone wszystkie kody zdefiniowane dla towaru oraz jednostek pomocniczych.
Okno: Szczegóły towaru, kody EAN
Stany
W aplikacji Comarch Mobile dostępne są trzy rodzaje stanów towarów:
W centrali – stany na wszystkich magazynach nieoddziałowych, które są przypisane do danego centrum mobilnego.
Do sprzedaży – stany dostępne na wszystkich magazynach oddziałowych, które są przypisane do danego centrum mobilnego.
Marketingowe – stany towarów przyjętych dokumentem PM (stany marketingowe dostępne są do wydania tylko i wyłącznie na dokumentach WM)
Po wybraniu wiesza [W centrali] dotyczącym Stanu towaru zostaną wyświetlone wszystkie magazyny nieoddziałowe, oraz stany towaru na wskazanych magazynach w systemie Comarch ERP XL.
Okno: Szczegóły towaru, Stany w centrali
Po wybraniu wiesza [U mnie] dotyczącym Stanu towaru zostaną wyświetlone wszystkie magazyny oddziałowe, które zostały zdefiniowane dla oddziału Comarch Mobile oraz stany: do sprzedaży i marketingowe towaru na wskazanych magazynach w systemie Comarch ERP XL.
Okno: Szczegóły towaru, Stany u mnie
W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z poziomu karty towaru, listy towarów
i podczas wystawiania dokumentu przy danej pozycji towarowej – ta opcja została opisana TUTAJ.
Istnieje funkcjonalność umożliwiająca wyświetlanie/ukrywanie stanów magazynowych w centrali – została ona opisana TUTAJ.
Cena sprzedaży
Po wybraniu wiersza dotyczącego Cen towaru zostaną wyświetlone wszystkie ceny zdefiniowane dla towaru w systemie Comarch ERP XL. W Comarch Mobile jest możliwe określenie dla cenników formy i terminu płatności. W tabeli dotyczącej rodzajów cen zostały dodane kolumny, których odpowiednie zasilenie danymi (zsynchronizowanie) umożliwia wymuszenie ustalenia formy i terminu płatności po wyborze konkretnego cennika na nagłówku dokumentu. Istnieje również możliwość wyliczenia cennika zdefiniowanego zapytaniem SQL. Cennik wyliczeniowy zostanie zastosowany jeżeli dany towar nie posiada przypisanego cennika wybranego na nagłówku wystawianego dokumentu lub jeżeli wartość w cenniku wynosi 0.
Wszystkie ceny dostępne na karcie towaru odnoszą się do jednostki domyślnej.
Okno: Szczegóły towaru, Ceny
W aplikacji Comarch Mobile udostępniono synchronizację cenników w walutach obcych. W przypadku, gdy cena towaru w systemie Comarch ERP XL została określona w innej walucie wówczas taka informacja prezentowana jest na karcie towaru wraz z symbolem tej waluty (np. EUR).
Ceny zdefiniowane w walucie obcej (EUR)
W aplikacji możliwe jest wyświetlanie ceny ewidencyjnej towaru. Cena ta jest wyświetlana na karcie towaru.
Karta Towaru, zakładka [Cena]
Uwaga
Wyświetlanie ceny ewidencyjnej na karcie towaru jest niezależne od wyświetlania ceny zakupu. Operator może mieć udostępnioną widoczność ceny ewidencyjnej, a zablokowaną widoczność ceny zakupu (lub na odwrót). Jeśli w aplikacji została udostępniona cena ewidencyjna, kontrola minimalnej marży opierać się będzie na tej właśnie cenie.
Promocje
Okno promocji składa się z dwóch części:
Nagłówek okna
Informacje na temat promocji
Nagłówek okna zawiera informacje na temat typu promocji i nazwy promocji.
Nagłówek promocji
Na informacje na temat promocji składają się:
Priorytet – priorytet promocji.
Łączenie – sposób łączenia promocji.
Okres obowiązywania – okres obowiązywania promocji, jeżeli został określony.
Parametry – parametry promocji:
Pomiń następne promocje / Nie pomijaj następnych promocji.
Pozwalaj na zmianę ceny / Nie pozwalaj na zmianę ceny (parametry te dostępne są w systemie Comarch ERP XL na promocji stała cena).
Obowiązuje dla (jeżeli którakolwiek z sekcji nie będzie mieć zdefiniowanych wartości wówczas nie będzie prezentowana):
Towary – towary, których dotyczy dana promocja.
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Towary zostanie wyświetlona lista towarów, na które działa dana promocja.
Okno Towary w promocji składa się z dwóch części:
Nagłówek okna
Lista towarów
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie towarów objętych daną promocją.
Lista towarów zawiera te towary, które podlegają danej promocji.
Dla poszczególnych towarów prezentowane są następujące informacje:
Kod i Nazwa towaru
Próg
Upust / Narzut – wartość liczbowa bądź procentowa promocji.
Okno promocji z liczbą towarów objętych promocją
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Kontrahenci zostanie wyświetlona lista kontrahentów, na których działa dana promocja.
Okno Kontrahenci, dla których obowiązuje promocja składa się z dwóch części:
Nagłówek okna
Lista kontrahentów
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie kontrahentów objętych daną promocją.
Lista kontrahentów zawiera tych kontrahentów, którzy podlegają danej promocji.
Dla poszczególnych kontrahentów prezentowane są następujące informacje:
Kod i Nazwa kontrahenta
Okno: Promocja, Lista kontrahentów
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Formy płatności zostanie wyświetlona lista form płatności, na które działa dana promocja.
Okno [Formy płatności], dla których obowiązuje promocja składa się z dwóch części:
Nagłówek okna
Lista form płatności
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie form płatności objętych daną promocją.
Lista form płatności zawiera te formy płatności, które podlegają danej promocji.
Dla poszczególnych form płatności prezentowane są następujące informacje:
Nazwa formy płatności
Maksymalny termin płatności
Okno: Promocja, Lista form płatności
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Sposoby dostawy zostanie wyświetlona lista sposobów dostawy, na które działa dana promocja.
Okno [Sposoby dostawy], dla których obowiązuje promocja składa się z dwóch części:
Nagłówek okna
Lista sposobów dostawy
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie sposobów dostawy objętych daną promocją.
Lista sposobów dostawy zawiera te sposoby dostawy, które podlegają danej promocji.
Dla poszczególnych sposobów dostawy prezentowane są następujące informacje:
Nazwa sposobu dostawy
Okno: Promocja, Lista sposobów dostawy
Po wybraniu przycisku: w wierszu dotyczącym Obowiązuje dla: Magazyny zostanie wyświetlona lista magazynów, na które działa dana promocja.
Okno [Magazyny], dla których obowiązuje promocja składa się z dwóch części:
Nagłówek okna
Lista magazynów
W nagłówku okna prezentowana jest informacja o kodzie promocji, nazwie a także w drugim wierszu o liczbie magazynów objętych daną promocją.
Lista magazynów zawiera te magazyny, które podlegają danej promocji.
Dla poszczególnych magazynów prezentowane są następujące informacje:
Nazwa magazynu
Okno: Promocja, Lista magazynów
Załączniki
Na karcie towaru w sekcji [Załączniki] widoczne są wszystkie pliki zaimportowane z systemu ERP oraz dodane bezpośrednio w aplikacji Comarch Mobile.
Załączniki towaru
W menu kontekstowym załącznika towaru użytkownik ma możliwość wyboru opcji: [Podgląd].
Opcje w menu kontekstowym załącznika towaru
Dodawanie nowych załączników różnego typu jest możliwe po wybraniu ikony spinacza w prawym górnym rogu okna:
Dodanie załącznika
Po wywołaniu opcji dodawania załącznika zostanie wyświetlone okno z możliwością wybrania typu załącznika. Możliwe opcje to:
Zdjęcie – możliwość wykonania zdjęcia bezpośrednio z poziomu aplikacji, opcja domyślna,
Nagranie – możliwość wykonania nagrania bezpośrednio z poziomu aplikacji, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Zdjęcie,
Plik – możliwość wczytania pliku z pamięci urządzenia, aby przełączyć się na tą opcję należy kliknąć w przycisk: Nagranie.
Okno dodawania załącznika
Uwaga
W przypadku urządzeń firmy Samsung bez systemowego rejestratora dźwięku, do poprawnego działania załączników typu "dźwięk", należy pobrać aplikację Samsung Voice Recorder korzystając z oficjalnego sklepu Samsunga Galaxy Store.
Istnieje możliwość zawężenia listy towarów poprzez wykorzystanie pola filtru dostępnego w dolnej części okna. Po wybraniu przycisku istnieje możliwość określenia kryteriów, według których będzie odbywało się filtrowanie listy Oferowane towary.
Filtry na liście Oferowane Towary
Możliwe jest filtrowanie po następujących kryteriach:
Po towarach/po eanach
Marka
Producent
Kategoria
Grupa
Stany 0 (pokazuj/ukrywaj)
Sortowanie (po nazwie (rosnąco), po nazwie (malejąco), po kodzie (rosnąco), po kodzie (malejąco), po kodzie EAN (rosnąco), po kodzie EAN (malejąco))
Dystrybutor/Magazyn (<w centrali>,<u mnie>, magazyny powiązane z danym operatorem)
Informacja dodatkowa
Stany (wszystkie, do sprzedaży, marketingowe)
Rodzaj towaru
Typ towaru (towary, usługi, kaucje, produkty, koszty)
W aplikacji udostępniono filtrowanie listy towarów po kilku atrybutach jednocześnie. Po wybraniu opcji [Informacje dodatkowe] pokazuje się lista atrybutów:
Wybór klasy atrybutu w filtrze na liście towarów
Wpisując tekst w pole tekstowe lista jest automatycznie zawężana do wierszy spełniających kryterium wpisanego tekstu – nie ma potrzeby naciskania dodatkowych przycisków. Użycie spacji oddziela wpisywany ciąg znaków.
Przykład
Wyszukanie towaru o nazwie: Farba czerwona 10 litrów mogłoby się odbyć po wpisaniu tekstu: Fa cz 10
Uwaga
Sprawdzane frazy niekoniecznie muszą być widoczne na wyświetlanej liście.
Dłuższe przytrzymanie przycisku spowoduje usunięcie tekstu wpisanego do filtra.
Opcje dostępne w filtrze po dłuższym przytrzymaniu palca na danym kryterium
Wybranie opcji [Szybkie wybieranie] spowoduje, że dany filtr zostanie umieszczony na liście w sposób zaprezentowany na rysunku poniżej, natomiast w przypadku wyboru opcji filtra zostanie wyświetlone okienko z możliwością wyboru typu dokumentów.
Filtr dostępny na liście towarów po wybraniu opcji [Szybkie wybieranie]Naciśnięcie kryterium otwiera okno pozwalające na wybór wartości.
Wybór wartości filtra [Grupy] na liście towarówW oknie można wpisać część tekstu, aby zawęzić listę wartości, które mają zostać wyszukane.
Filtrowanie za pomocą tekstu - wpisywanie treści w pole wyboru grupy towarów
Przycisk umożliwia usunięcie wpisanego tekstu, a gdy opcja jest włączona, to podczas podnoszenia okna automatycznie podnoszona jest też klawiatura.
Filtrowanie głosowe
Przycisk umożliwia filtrowanie głosowe - po jego naciśnięciu, pojawi się poniższy ekran. Jeżeli wypowiedziany tekst zostanie rozpoznany, lista zostanie zawężona do rekordów spełniających wypowiedziane słowa.
Wyszukiwanie głosowe na liście towarów
Lista towarów
Na liście oferowanych towarów zostały zaprezentowane następujące informacje:
Lista towarów
Po wybraniu na pozycji danego towaru zostanie rozwinięte menu kontekstowe z dostępnymi opcjami.
Menu kontekstowe
Lista oferowanych towarów prezentowana jest również w widoku katalogowym. Aby przełączyć się na widok katalogowy należy wybrać ikonę .
Wskazówka
Istnieje możliwość ustawienia, aby widok katalogowy był widokiem domyślnym. Informacja, w jaki sposób to zrobić, znajduje się TUTAJ.
Towary, których nie ma w danej chwili na stanie magazynu prezentowane są na czerwonym tle. Po wybraniu pozycji zostanie wyświetlone standardowe okno skróconego elementu dokumentu, umożliwiające wprowadzenie ilości i wejście w dużą kalkulację. W momencie dodania artykułu do koszyka pozycja na liście zostanie przyciemniona oraz zostanie wyświetlona zamówiona ilość i jej wartość.
Aby powrócić na listę towarów należy wybrać przycisk .
Towary w widoku katalogowym
Wskazówka
Istnieje możliwość ukrycia kodu towaru na liście towarów. Informacja, w jaki sposób to zrobić, znajduje się TUTAJ.
W aplikacji możliwa jest synchronizacja stanów dla pojedynczego towaru z menu kontekstowego przy danej pozycji towarowej oraz na karcie danego towaru. Operator po wywołaniu opcji synchronizacji z menu może sprawdzić aktualny stan wybranego towaru na magazynach dostępnych dla przedstawiciela. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.
Społeczność Comarch
Dzięki społeczności Comarch ERP rozwiązujemy problemy, dzielimy się pomysłami oraz informujemy o różnych nowościach.