Jak wysłać fakturę do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)?

W aplikacji Comarch Moje BR jest możliwa wymiana danych z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF).

Aby rozpocząć  wymianę danych z KSeF należy zintegrować Comarch Moje BR z Krajowym Systemem e-Faktur poprzez wprowadzenie tokenu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: Jak skonfigurować integrację z Krajowym Systemem e-Faktur (KSef)

Uwaga
Współpraca z platformą KSeF dotyczy zawsze środowiska produkcyjnego!

Wysyłka dokumentów do KSeF

Do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) można wysłać dokumenty typu: faktury sprzedaży oraz korekta. Wysłanie następuje w momencie zatwierdzenia dokumentu. Proces jest całkowicie automatyczny i składa się z kilku etapów:

  • weryfikacji, czy dokument spełnia wymogi wysłania
  • wysłania do KSeF – po przyjęciu dokument otrzymuje numer referencyjny
  • odebrania UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) – na tym etapie dokument otrzymuje swój numer KSeF
  • wysłania dokumentu do Biura Rachunkowego

Status dokumentu w KSeF oraz jego numer można sprawdzić na formularzu dokumentu w sekcji Krajowy System e-Faktur.

  • Weryfikacja dokumentu w KSeF

  • Proces zakończony

 

Powiadomienia o przebiegu wysyłki

Po zalogowaniu na konto w aplikacji dostępne jest Centrum powiadomień. W Centrum zbierane są powiadomienia dotyczące m.in. wysyłania dokumentów do KSeF i Biura Rachunkowego.

W momencie zakończenia procesu wysyłki w Centrum pojawia się nowa wiadomość dla Użytkownika, informująca o tym, czy udało się wysłać dokument do KSeF i do Biura Rachunkowego:

Po rozwinięciu szczegółów można sprawdzić, jak zakończył się proces, a po kliknięciu w konkretne powiadomienie – otworzyć formularz faktury i sprawdzić szczegóły:

Przerwanie procesu wysyłki

Proces może zostać przerwany z różnych powodów:

  • dokument nie zostanie przyjęty w KSeF
  • nie uda się pobrać UPO
  • nie uda się wysłać dokumentu do Biura Rachunkowego

W przypadku, jeśli dokument z jakiegoś powodu zostanie odrzucony w KSeF, otrzymuje status Nie wysłano do KSeF. Oznacza to, że dokument nie został przyjęty w KSeF oraz nie został wysłany do Biura Rachunkowego.

W takiej sytuacji możliwa jest jego ponowna wysyłka bądź można taki dokument anulować. Obie opcje dostępne są z poziomu formularza dokumentu:

W przypadku, gdy nie uda się pobrać UPO dla dokumentu, otrzyma on status Nie udało się pobrać UPO. Na takim dokumencie dostępny będzie przycisk Wyślij, który wznowi proces na przerwanym etapie, czyli dobierze UPO i wyśle dokument do Biura Rachunkowego.

W przypadku, gdy nie uda się wysłać dokumentu do Biura Rachunkowego, dokument ma status: Nie udało się wysłać do Biura Rachunkowego. Na dokumencie dostępny będzie przycisk Wyślij, który wznowi proces na przerwanym etapie, czyli wyśle dokument do Biura Rachunkowego, bez działań w obszarze integracji z KSeF.

Co oznacza anulowanie dokumentu?

Anulowanie dokumentu jest równoznaczne z jego wycofaniem. Zwalniany jest numer dokumentu i można wystawić kolejny poprawny dokument z tym samym numerem.
Na liście taki dokument jest nadal widoczny z oznaczeniem anulowany, nie można go jednak wysłać ponownie do KSeF ani do Biura Rachunkowego.

 

Czy ten artykuł był pomocny?