Formularz deklaracji VAT-8

image_print

Formularz deklaracji VAT-8(12)

Formularz deklaracji VAT-8(12) służy do rozliczania za okres od marca 2025 r. Po wskazaniu na oknie dodawania deklaracji VAT-8(12) okresu rozliczeniowego wcześniejszego niż marzec 2025 roku pojawia się ostrzeżenie uniemożliwiające utworzenie deklaracji: Błąd wyliczenia deklaracji. Formularz deklaracji obowiązuje za okres od 01.03.2025.

Formularz deklaracji VAT-8(11) służy do rozliczenia za okres od października 2020 r. do lutego 2025 r. Po wskazaniu na formularzu deklaracji VAT-8(11) okresu rozliczeniowego wcześniejszego niż październik 2020 roku pojawia się ostrzeżenie uniemożliwiające przeliczenie deklaracji: Formularz służy do rozliczenia za okres od października 2020 roku. Należy naliczyć deklarację na formularzu obowiązującym za dany okres rozliczeniowy. Po wskazaniu na formularzu deklaracji VAT-8(11) okresu rozliczeniowego późniejszego niż luty 2025 roku pojawia się ostrzeżenie uniemożliwiające przeliczenie deklaracji: Formularz służy do rozliczenia za okres do lutego 2025 roku. Należy naliczyć deklarację na formularzu obowiązującym za dany okres rozliczeniowy.

Formularz deklaracji VAT-8(10) służy do rozliczenia za okres od listopada 2019 r. Po wskazaniu na formularzu deklaracji VAT-8(10) okresu rozliczeniowego wcześniejszego niż listopad 2019 roku pojawia się ostrzeżenie uniemożliwiające przeliczenie deklaracji: Formularz służy do rozliczenia za okres od listopada 2019 roku. Należy naliczyć deklarację na formularzu obowiązującym za dany okres rozliczeniowy. Po wskazaniu na formularzu deklaracji VAT-8(10) okresu rozliczeniowego późniejszego niż wrzesień 2020 roku pojawia się ostrzeżenie uniemożliwiające przeliczenie deklaracji: Formularz służy do rozliczenia za okres do września 2020 roku. Należy naliczyć deklarację na formularzu obowiązującym za dany okres rozliczeniowy.

Poz. 10-19 na formularzu deklaracji VAT-8 wyliczane są automatycznie na podstawie dokumentów wprowadzonych do rejestru VAT sprzedaży. Klasyfikacja dokumentów odbywa się według poniższej tabeli:

Poz. Na VAT-8Stawka VATRodzaj fakturyRodzaj sprzedażyRodzaj transakcjiUwagi
10, 11wszystkieDowód wewnętrznyTowary,Wewnątrzunijna
Śr. TransportuWewnątrzunijna trójstronna
12, 13wszystkieDowód wewnętrznyUsługiEksport, Eksport – zwrot
14, 15wszystkieDowód wewnętrznyUsługiWewnątrzunijna
Wewnątrzunijna trójstronna

16, 17

wszystkie

Dowód wewnętrzny
Towary,Wewnątrzunijny – podatnikiem jest nabywca
Śr. TransportuPozaunijny – podatnikiem jest nabywca
18, 19wszystkieDowód wewnętrznyUsługiKrajowa – podatnikiem jest nabywca Tylko podatnicy VAT czynni

W poz. 10-19 sumowane są transakcje danego typu, a następnie kwota zaokrąglana jest do pełnych złotych.

Użytkownik ma możliwość uzupełnienia kwoty w poz. 20 Podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu. Kwota jest ograniczana do kwoty z poz. 11 Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Do poz. 22 Nadwyżka wpłat do rozliczenia z poprzedniego miesiąca przenoszona jest kwota z poz. 24 Nadwyżka wpłat do rozliczenia z formularza deklaracji VAT-8 za poprzedni miesiąc. Użytkownik ma możliwość pomniejszenia tej kwoty. Jeżeli w poprzednim miesiącu kwota w poz. 24 wyniosła 0 lub w poprzednim miesiącu nie dodano deklaracji VAT-8 to użytkownik ma możliwość wprowadzania w poz. 22 dowolnej kwoty.

Kwota w poz. 23 Podatek podlegający wpłacie do urzędu skarbowego wyliczana jest jako różnica pomiędzy sumą kwot z poz. 11, 13, 15, 17 i 19 a sumą kwot z poz. 20, 21 i 22. Jeżeli różnica jest liczbą ujemną to kwota w poz. 23 wynosi 0.

Kwota w poz. 24 Nadwyżka wpłat do rozliczenia wyliczana jest jako różnica pomiędzy sumą kwot z poz. 20, 21 i 22 a sumą kwot z poz. 11, 13, 15, 17 i 19. Jeżeli różnica jest liczbą ujemną to kwota w poz. 24 wynosi 0.

Do poz. 26-29 pobierane są dane wprowadzone w Konfiguracji Firmy/ Dane Firmy/ VAT, AKC-WW, CUK. Użytkownik ma możliwość ich edycji. Adres e-mail podlega walidacji.

Formularz deklaracji VAT-8(12) otwierany jest w aplikacji Comarch Deklaracje Podatkowe. Z programu Comarch ERP Optima przenoszone są następujące dane:

  • Identyfikator podatkowy NIP podatnika – pobierany z Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/ Pieczątka firmy, nie podlega edycji na formularzu deklaracji.
  • Okres, za który składana jest deklaracja, – pobierany z okna dodawania deklaracji VAT-8/ VAT-9M, nie podlega edycji na formularzu deklaracji.
  • Urząd Skarbowy, do którego jest adresowana deklaracja – pobierany jest Urząd wskazany w Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/Deklaracje i pełnomocnictwa, podlega edycji na formularzu deklaracji.
  • Cel złożenia formularza (złożenie informacji, korekta informacji) – nie podlega edycji na formularzu deklaracji.
  • Rodzaj podatnika– pobierany z Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/ VAT, AKC-WW, CUK, nie podlega edycji na formularzu deklaracji.
  • Dane identyfikacyjne podatnika- dane pobierane z Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/ VAT, AKC-WW, CUK, podlegają edycji na formularzu deklaracji.
  • Imię i nazwisko podatnika lub osób upoważnionych przez podatnika – dane pobierane z Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/ VAT, AKC-WW,CUK, podlegają edycji na formularzu deklaracji.

Jeżeli na deklaracji VAT-8 (12)  nie uzupełniono wszystkich wymaganych pól to podczas próby zapisania formularza wyświetlany jest komunikat: Niektóre pola nie zostały uzupełnione. Popraw błędy na formularzu.

Z poziomu otwartego formularza deklaracji VAT-8 pod przyciskiem   jest dostępny jej wydruk. Podgląd wydruku deklaracji VAT-8 jest dostępny pod przyciskiem   .

Dotyczy wersji: 2020.2.1
Uwaga
Dla deklaracji z terminem płatności późniejszym niż 31.12.2019 r., podczas zapisywania deklaracji następuje weryfikacja czy uzupełniony został indywidualny numer podatkowy firmy, który ma pojawić się na płatności. Jeżeli nie został określony, wówczas pojawia się komunikat:

Indywidualny rachunek podatkowy firmy

Na oknie z komunikatem dostępny jest link do Generatora mikrorachunku wraz z polem do uzupełnienia numeru Indywidualnego rachunku podatkowego. Po jego uzupełnieniu i zapisaniu zmian za pomocą ikony , numer rachunku zostaje zapisany w Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/Deklaracje i pełnomocnictwa. Podany tu numer rachunku umieszczony zostaje na płatności z deklaracji.

Wybór opcji Anuluj zmiany (kliknięcie ikony )powoduje zapisanie deklaracji i wygenerowanie płatności bez uzupełnionego numeru rachunku bankowego. Należy uzupełnić go na płatności przed eksportem przelewów do banku bądź wydrukowaniem formularza przelewu.

Na liście deklaracji VAT-8 Przycisk  Zmień umożliwia edycję utworzonej wcześniej deklaracji. Podczas edycji deklaracji następuje weryfikacja, czy zmianie uległy dane przeniesione automatycznie na formularz VAT-8(12).
W przypadku, gdy dane te uległy zmianie pojawia się komunikat: Dane deklaracji zostały zmienione. Czy chcesz zaktualizować deklarację? Zaakceptowanie komunikatu powoduje aktualizację danych na deklaracji VAT-8. Wybór opcji Nie skutkuje pozostawieniem na formularzu pierwotnie przeniesionych danych.

Po rozwinięciu dodatkowego menu (czarna strzałka obok przycisku  ) dostępna jest opcja Podgląd UPO umożliwiająca podgląd Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Wysyłka i odbiór UPO dostępne są z poziomu listy deklaracji VAT-8.

Przycisk  Wyślij deklarację do systemu e-Deklaracje umożliwia wysłanie deklaracji VAT-8 do systemu e-Deklaracje za pomocą podpisu kwalifikowanego oraz podpisu niekwalifikowanego. Istnieje możliwość wysyłki zarówno o statusie obliczona, jak i zatwierdzona. Podczas wysyłki deklaracji o statusie obliczona jest ona automatycznie zatwierdzana.

Przycisk  Odbierz UPO służy do odebrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Czy ten artykuł był pomocny?