Przeniesienie Microsoft SQL Server oraz Comarch ERP Optima na inne stanowisko.

image_print

Istnieje możliwość przeniesienia Microsoft SQL Server oraz programu Comarch ERP Optima na inne stanowisko. Przeniesienie należy wykonać w następujących krokach:

– Należy wykonać kopię bezpieczeństwa dla bazy konfiguracyjnej i baz firmowych. Jeżeli baz firmowych jest dużo, można wykorzystać do tego Migrator baz danych. Jest to narzędzie dostępne które można pobrać z poziomu Indywidualnej Strony Klienta (www.erp.comarch.pl/Klienci) w zakładce Comarch ERP Optima -> Aktualne wersje.

– Jeżeli licencja jest pobierana za pomocą klucza wirtualnego, należy go odpiąć ze starego stanowiska. Można to zrobić w programie Comarch ERP Menadżer Kluczy, na zakładce konfiguracja.

– Kolejnym krokiem jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania (Comarch ERP Optima oraz SQL Server) na nowym stanowisku. Należy pamiętać, że bazy danych możemy przenieść na serwer SQL w tej samej wersji lub wyżej. Wersję serwera SQL, z której korzysta Comarch ERP Optima można sprawdzić w zakładce Pomoc/O Programie/Informacje techniczne w polu Dane o serwerze SQL.

– Następnie, należy zainstalować program Menadżer Kluczy na nowym stanowisku i wprowadzić klucz licencyjny (wirtualny lub HASP). Menadżer Kluczy można pobrać na Indywidualnej Stronie Klienta wchodząc w zakładkę Comarch ERP Optima -> Aktualne wersje.

– Po zainstalowaniu obu programów, można ponownie wykorzystać program Migrator baz danych, na nowym stanowisku, aby odtworzyć bazy danych z wcześniej przygotowanych kopii.

Instrukcja wykorzystania programu Migrator Baz Danych znajduje się w poniższym linku:

https://download.comarch.com/wersje_pliki/opisy/optima/dokumentacja/2015.5.1/Comarch%20SQL%20Migrator.pdf

Opisana sytuacja dotyczy przeniesienia zarówno Comarch ERP Optima jak i Microsoft SQL Server. Jeżeli serwer SQL ma pozostać na starym stanowisku, a przeniesiony ma być sam program Comarch ERP Optima, to należy zainstalować go na nowym stanowisku oraz podłączyć się do drugiego komputera, który będzie pełnił rolę serwera.

Czy ten artykuł był pomocny?