Jeśli wypłaty, w których należy skorygować składkę wypadkową, są zamknięte i zaksięgowane oraz nie ma możliwości ich odksięgowania, to można skorzystać z jednego z poniższych rozwiązań. Przed wykonaniem poniższych kroków należy w konfiguracji firmy (Start / Konfiguracja / Firma / Płace / Składki ZUS) ustawić odpowiedni procent składki wypadkowej, we wskazanym miesiącu.
- Korekta wynagrodzenia – wypłaty z niepoprawną składką wypadkową należy anulować, następnie utworzyć listę płac korygującą (np. EKOR) i naliczyć na niej wynagrodzenia. W wypłatach naliczy się nowa składka wypadkowa pobrana z konfiguracji. Po wykonaniu korekty należy zaksięgować listy korygujące.
- Dodatkowa lista płac – należy utworzyć dodatkową listę płac o rodzaju ‘Inne’, za miesiąc i rok, w którym chcemy skorygować składkę wypadkową. Po przejściu na Wypłaty pracowników, przy zielonym plusie wybieramy opcję 'Wypłać seryjnie dodatek’, dla zaznaczonych pracowników na liście. W oknie Seryjne wypłacanie elementu należy wskazać dowolny składnik, który jest oskładkowany, czyli w konfiguracji (Start / Konfiguracja / Firma / Płace / Typy wypłat), na zakładce [Podatki/Nieobecności] ma ustawione Sposób naliczania składek ZUS: ‘naliczać’. W oknie Seryjne wypłacanie elementu należy również zaznaczyć parametr Zapisywać wypłaty również wypłaty o wartości zerowej. Takie ustawienie spowoduje naliczenie wypłaty z zerowym elementem. Następnie z poziomu zakładki [Narzędzia] należy wykonać operację Korekty danych/ Korekta składki wypadkowej. Wykonanie korekty spowoduje, że w wypłatach z zerowym dodatkiem, naliczonych na ‘Innej’ liście płac naliczy się różnica składki wypadkowej pomiędzy starą, a nową jej wysokością. W przypadku korekty składek zleceniobiorców przed naliczeniem listy płac I Inna, kod tytułu ubezpieczenia (taki sam jak w umowie) należy również wypełnić na formularzu danych pracownika – zakładka [4 Ubezpieczenie (etat)].
Po skorygowaniu składki wypadkowej w wypłatach można przygotować korygującą deklarację DRA do ZUS. W tym celu należy przejść do okna Deklaracje ZUS rozliczeniowe, dodać nową deklarację i wybrać odpowiedni miesiąc/rok, za który chcemy przygotować korektę. Program automatycznie zaproponuje kolejny identyfikator np. 02/06/2024, gdzie 02 – oznacza numer kolejno naliczonej deklaracji za 06.2024.