Ogólne i Kasa/Bank

image_print

Ogólne

Nowości

  1. Automatyczne pobieranie UPO. Umożliwiono automatyczne pobieranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru dla plików JPK_V7. Po upływie 5 minut od wysłania deklaracji program spróbuje odebrać dla niej UPO. Jeżeli zostanie ono pobrane, w prawym dolnym rogu programu pojawi się powiadomienie:

Jeżeli deklaracja została wstępnie przetworzona, ale nie zostało jeszcze dla niej wygenerowane UPO, program będzie ponawiał próbę jego pobrania.

W przypadku odrzucenia pliku JPK przez serwer e-Deklaracji, również wyświetlane jest dla Użytkownika powiadomienie informujące o tym fakcie:

Jeżeli wystąpią problemy z nawiązaniem połączenia z serwerem Ministerstwa Finansów, Comarch ERP Optima podejmie po 5 minutach kolejną próbę odbioru UPO, a jeżeli ona również się nie powiedzie – wyświetlone zostanie następujące powiadomienie:

W każdym z tych przypadków Użytkownik zamyka powiadomienie klikając na ikonę czerwonego krzyżyka po prawej stronie (powiadomienia nie są zamykane samoczynnie, umożliwiając Użytkownikowi zapoznanie się z ich treścią).

Jeżeli użytkownik znajduje się w Konfiguracji, powiadomienia nie są wyświetlane (zaległe powiadomienia zostaną pokazane bezpośrednio po wyjściu z Konfiguracji).

  1. Połączenie z Comarch ERP Menadżer Kluczy. Wprowadzono zmiany w komunikacji z Comarch ERP Menadżer Kluczy, polegające na odejściu od korzystania z loginu SQL CDNHasp przy pobieraniu modułów przez program.
    Comarch ERP Optima podczas logowania operatora próbuje połączyć się ze wskazanym serwerem klucza za pomocą:
  • loginu CDNOperator,
  • loginu zintegrowanego Windows.

Jeżeli serwer klucza jest odnajdywany, ale nie udaje się zalogować do niego na żaden z powyżej wymienionych sposobów, wyświetlane jest okno umożliwiające wskazanie loginu i hasła do komunikacji z serwerem SQL, gdzie jest zainstalowany Menadżer Kluczy:

Wskazany na tym oknie login SQL musi istnieć na serwerze baz danych oraz posiadać odpowiednie uprawnienia. W przypadku wpisania błędnych danych (nieistniejący użytkownik, nieprawidłowe hasło, uprawnienia uniemożliwiające zalogowanie, itp) wyświetlany jest komunikat: „Wskazany użytkownik lub hasło są nieprawidłowe”.

Po wprowadzeniu prawidłowej nazwy użytkownika wraz hasłem, dane te zapisywane są w formie zaszyfrowanej w bazie konfiguracyjnej Comarch ERP Optima i od tej pory będą wykorzystywane w pierwszej kolejności do połączenia z Menadżerem Kluczy.

Na oknie możliwe jest zaznaczenie parametru Skorzystaj tymczasowo z dotychczasowego połączenia poprzez login CDNHasp (zostanie usunięty w kolejnych wersjach programu). Umożliwia to tymczasowe pobranie modułów z klucza przez login CDNHasp, o ile jest on dostępny na serwerze SQL.

Zmiany

  1. Faktura zakupu od rolnika w JPK_V7. Jeżeli w rejestrze zakupu VAT znajduje się dokument z zaznaczonym parametrem Rolnik, jako identyfikator podatkowy kontrahenta do pliku JPK_V7 przenoszony jest numer NIP, a w przypadku jego braku – numer PESEL. Jeżeli na dokumencie nie jest uzupełniony ani NIP ani PESEL, jako identyfikator podatnika w pliku pojawia się oznaczenie BRAK.
  2. Stawki VAT. Usunięte zostały stawki podatku VAT dla Luksemburga w wysokości: 7%, 13% i 16%. W ich miejsce zostały dodane nowo obowiązujące stawki VAT: 8%, 14% i 17%. Jeżeli Użytkownik we wcześniejszej wersji programu dodał samodzielnie w Konfiguracji Programu/ Ogólne/ Stawki VAT stawki podatku VAT dla Luksemburga w takiej wysokości, są one usuwane podczas konwersji bazy danych.
  3. Konwersja baz danych. Od wersji Comarch ERP Optima 2024.5.1 możliwa jest konwersja baz danych z wersji nie wcześniejszych niż 2019.0.1.
  4. Formularz kontrahenta. W związku z funkcjonalnością zamykania miesięcy w bazach Klientów Biura Rachunkowego, zmieniono układ sekcji na zakładce [Księgowe] karty kontrahenta. Na formularzu kontrahenta w bazie Biura Rachunkowego dodane zostały sekcje Automatyczne zamykanie miesiąca u Klienta oraz Status zamknięcia miesięcy w roku. Szczegóły w części księgowej ulotki.
  5. Formularz operatora – Analizy BI. W przypadku zaznaczenia znajdującego się w sekcji Operator używa Analiz BI parametru Prawo modyfikacji treści zapytania raportu wyświetlany zostaje komunikat: „Nadając uprawnienie 'Prawo modyfikacji treści zapytania raportu’ nadajesz nieograniczony dostęp do bazy danych.
  6. Zarządzanie pamięcią serwera. Na oknie Zarządzanie pamięcią serwera umożliwiono ustawienie większych ilości pamięci niż 64 GB. Określane na tym oknie wartości dla pamięci minimalnej i maksymalnej wyrażane są w GB.
  7. Słownik miejscowości. Zaktualizowano dostępny w programie słownik miejscowości.
  8. Automatyczne pobieranie banków i urzędów. Podczas pierwszego logowania do nowo dodanej bazy firmowej, przed uruchomieniem Kreatora konfiguracji parametrów firmy, następuje automatyczne pobranie listy banków i urzędów. W tym czasie wyświetlane jest okno informacyjne z treścią: „Trwa konfiguracja nowej firmy. Może to potrwać kilka minut. Proszę czekać…”.
    Warunkiem pobrania danych jest aktywne połączenie z Internetem oraz aktualna gwarancja na program.
  9. Serwis Operacji Automatycznych. Po konwersji bazy konfiguracyjnej usuwane są logi Serwisu Operacji Automatycznych.
  10. Instalator. Zaktualizowano wersję Microsoft SQL Server 2022 do najnowszego CU 13, który jest instalowany razem z Comarch ERP Optima.

Poprawiono

  1. Wysyłka plików JPK. Podczas wysyłki plików JPK o znacznej wielkości mógł pojawiać się komunikat: „Zgłoszono wyjątek typu 'System.OutOfMemoryException’.”. Działanie poprawiono.
  2. Kolumny użytkownika. Poprawiono odświeżanie wartości w kolumnach użytkownika dodanych na formularzach dokumentów i danych słownikowych.
  3. Raport wysłanych wiadomości SMS. Umożliwiono skonfigurowanie dodatkowych kolumn użytkownika na oknie Raport wysłanych wiadomości SMS.
  4. Automatyczna synchronizacja. Poprawiono działanie parametru Automatyczna synchronizacja w Konfiguracji Programu/ Internetowa Wymiana Dokumentów/ Aktywacja.
  5. Zadanie Automatu synchronizacji. Umożliwiono zdefiniowanie zadania Automatu synchronizacji dla operatora posiadającego hasło.
  6. Historia zmian. Poprawiono wyświetlanie informacji na oknie Historia zmian wywoływanym z poziomu formularza operatora.
  7. Odtwarzanie bazy z kopii – komunikat. Podczas odtwarzania bazy danych z kopii bezpieczeństwa utworzonej na nowszej wersji programu, pojawiał się komunikat o niewłaściwej treści: „Błąd usuwania bazy z harmonogramu backupu. Brak danych dostępowych do konta Comarch IBARD.” Poprawiono treść komunikatu na: „Wersja bazy danych [wersja] jest nowsza niż wersja programu. Zainstalowana wersja programu nie jest w stanie połączyć się z bazą danych pochodzącą z nowszej wersji programu. W celu połączenia się z bazą zaktualizuj program Comarch ERP Optima.
  8. Konwersja bazy danych. Podczas konwersji bazy firmowej, jeżeli pierwszy rejestr kasowy/bankowy jest rejestrem w walucie obcej, pojawiał się komunikat: „Wybrano domyślny rejestr walutowy. Rejestry walutowe należy definiować na liście rejestrów walutowych”. Działanie poprawiono.
  9. Dodanie bazy firmowej. Umożliwiono dodanie bazy firmowej zawierającej znak apostrofa w nazwie.
  10. Instalacja. Po wybraniu podczas instalacji Zezwól na łączenie się z serwerem SQL w niektórych przypadkach nie dodawały się wyjątki do zapory na SQL Server i SQL Browser. Działanie poprawiono.

Kasa/Bank

Nowości

  1. Comarch Apfino dla biur rachunkowych. Poszerzyliśmy integrację z Comarch Apfino o usługę importu historii transakcji rachunku bankowego. Dla biur rachunkowych wprowadziliśmy możliwość:
  • importu historii transakcji z rachunków bankowych biura rachunkowego,
  • importu historii transakcji z rachunków bankowych klientów biura rachunkowego,
  • synchronizację kontrahentów, faktur i płatności w bazach klientów biura rachunkowego.

Opis funkcjonalności oraz listę dostępnych banków znajdziesz na www.apfino.pl – aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z działem obsługi klienta pod numerem +48 12 324 99 50 (w godz. 8:30-16:30).

Import historii transakcji rachunku bankowego dostępny jest z poziomu Listy zapisów kasowych/bankowych .

Biuro Rachunkowe, które w Comarch ERP Optima będzie korzystać z Importu historii rachunku powinno:

  • założyć darmowe konto w Comarch Apfino i zintegrować je z Comarch ERP Optima. Darmowe konto można też założyć bezpośrednio w programie Comarch ERP Optima. Po zalogowaniu się do bazy firmowej biura rachunkowego, na liście zapisów bankowych należy uruchomić Import historii rachunku. Pojawi się kreator, który pomoże w założeniu i integracji konta.
  • Na platformie Comarch Apfino należy aktywować usługę:
    • Rachunki bankowe firmy i dodać rachunki bankowe należące do biura rachunkowego. Pozwoli to w bazie firmowej biura rachunkowego na import historii rachunków bankowych biura.
    • Rachunki bankowe klientów biura, która umożliwi import transakcji z rachunków bankowych klientów biura rachunkowego. Biuro rachunkowe wysyła kontrahentów z Comarch ERP Optima do Comarch Apfino (Lista kontrahentów/ Przekaż do Comarch Apfino), a po zalogowaniu się do Comarch Apfino wysyła zaproszenia do klientów, z którymi chce wymieniać dane.Klient biura po otrzymaniu zaproszenia, rejestruje/loguje się na platformie Comarch Apfino, potwierdza zaproszenie i w ramach usługi Rachunki bankowe firmy dodaje rachunki bankowe, których dane mają być odczytywane przez biuro rachunkowe.
  • Biuro rachunkowe w programie Comarch ERP Optima w Konfiguracji/ Program/ Biuro Rachunkowe/ Parametry – wskazuje swoją bazę firmową.

W programie Comarch ERP Optima import historii rachunku bankowego dostępny jest z poziomu Listy zapisów kasowych/bankowych. Po spełnieniu wcześniej opisanych warunków wciśnięcie przycisku powoduje pojawienie się okna Import przelewów. Na oknie dostępne są parametry:

  • Rejestr – podajemy rejestr związany z rachunkiem bankowych, dla którego chcemy wykonać import. Domyślnie podpowiadany jest rejestr wskazany na Liście zapisów kasowych/bankowych.
  • Raport – wskazujemy konkretny raport. Domyślnie podpowiadany jest raport wskazany na Liście zapisów kasowych/bankowych.
  • Zakres dat – program domyślnie podpowiada zakres dat z wybranego wcześniej raportu. Po zaznaczeniu parametru mamy możliwość zawężenia okresu, którego będzie dotyczył import.
  • Wybierz definicję dokumentu dla importowanych przychodów i rozchodów – wskazujemy definicję dokumentu dla przychodów i rozchodów. Program zapamiętuje wybraną przez Użytkownika definicję i będzie ją podpowiadał przy kolejnym imporcie.
  • Wybierz sposób automatycznego rozliczania przelewów – w momencie importu program automatycznie rozliczy przelewy, stosując domyślne kryterium: podmiot oraz kwota. W programie mamy 4 kryteria rozliczania przelewów, są to:
    • wg podmiotu i kwoty – rozliczenie nastąpi, gdy w Preliminarzu płatnościznajduje się nierozliczona płatność na ten sam podmiot (rachunek bankowy) i taką samą kwotę co w importowanym przelewie oraz zgadza się kierunek przychód/ rozchód.
    • wg kwoty i opisu – program wyszukuje nierozliczone płatności o takiej samej kwocie jak na importowanym przelewie, jeżeli znajdzie taką płatność to dalej sprawdzane jest czy pole Opis na importowanym przelewie zawiera ciąg znaków z pola Numer obcy/ Opis do bankuze zdarzenia. W przypadku gdy uda się znaleźć odpowiednią płatność, następuje ich rozliczenie.
    • wg podmiotu i opisu – program wyszukuje nierozliczone płatności na ten sam podmiot jaki jest na importowanym przelewie, jeżeli znajdzie taką płatność to dalej sprawdzane jest czy pole Opisna importowanym przelewie zawiera ciąg znaków z pola Numer obcyOpis do banku ze zdarzenia. W przypadku gdy uda się znaleźć odpowiednią płatność, następuje ich rozliczenie.
    • chronologicznie wg podmiotu – wyszukiwane są nierozliczone płatności na ten sam podmiot, jaki jest na importowanym przelewie i następuje ich rozliczanie chronologicznie, zaczynając od najstarszego.

Użytkownik może wykonać import bez automatycznego rozliczenia. W tym przypadku należy wskazać opcję: nie rozliczaj.

W momencie importu program odrzuca duplikaty. Duplikaty sprawdzane są wg następujących kryteriów:

  • Podmiotu (numer rachunku kontrahenta),
  • Kwota przelewu,
  • Opis,
  • Data przelewu.

Synchronizacja kontrahentów, faktur i płatności w bazie klienta biura rachunkowego.

Dla biur rachunkowych, które mają uruchomioną usługę Rachunki bankowe klientów biura oraz klient tego biura w Comarch Apfino wyraził zgodę na wymianę danych z biurem rachunkowym, biuro po zalogowaniu się do bazy klienta może synchronizować kontrahentów, faktury i płatności. Biuro rachunkowe w bazie swojego klienta może uruchomić funkcje:

  • Przekaż do Comarch Apfino– usługa dostępna z poziomu listy kontrahentów. Zaznaczeni na liście kontrahenci są przekazywani do platformy Comarch Apfino. Warunkiem przekazania kontrahentów do Comarch Apfino jest uzupełnienie numeru NIP na karcie kontrahenta. Przekazujemy informacje o NIP, nazwie, adresie mailowym, statusie nieaktywny.
  • Usługi finansowe – Faktury / płatności – synchronizuj – usługa dostępna jest z listy faktur sprzedaży oraz z preliminarza płatności. Synchronizacja powoduje przesłanie faktur i płatności do Comarch Apfino.
  • W bazie klienta biura rachunkowego usługi finansowe: Faktoring – finansuj faktury, Windykacja – odzyskaj pieniądze, Płatności – generuj link do płatności oraz Sprawdź w rejestrze dłużników są niedostępne
  1. Comarch Apfino dla Klienta, który nie jest biurem rachunkowym. Użytkownik programu Comarch ERP Optima, który nie świadczy usług księgowych (nie jest biurem rachunkowym) w celu importowania historii swoich rachunków bankowych powinien:
  • założyć darmowe konto na platformie Comarch Apfino i wykonać jego integrację lub założyć konto bezpośrednio w programie Comarch ERP Optima. Po uruchomieniu usługi Import historii rachunku pojawi się kreator, który w łatwy i szybki sposób poprowadzi przez proces zakładania i integracji konta na platformie Comarch Apfino

  • zalogować się na platformie Comarch Apfino, aktywować usługę Rachunki bankowe firmy i dodać swoje rachunki bankowe.

Zasady importu, rozliczania przy imporcie oraz weryfikacji duplikatów zostały opisane w części dotyczącej importu historii rachunku dla biur rachunkowych.

Informacja
Funkcjonalność po stronie Comarch Apfino dostępna od 9 lipca 2024 roku.
  1. OCR i wyciągi bankowe. Pracujemy nad możliwość odczytywania wyciągów bankowych. Jeśli chcesz nam w tym pomóc wejdź na listę zapisów kasowych/bankowych i prześlij swój wyciąg, a my powiadomimy Cię gdy funkcja zostanie udostępniona.

Poprawiono

  1. PKO BP Webservice. W niektórych przypadkach po zaimportowaniu przelewów MPP pole Opis było puste. Działanie poprawiono.
  2. Funkcja CDN.RozliczeniaR2R. Poprawiono wykazywanie danych w kolumnie z numerem pełnym dokumentu. Zamiast 50 prezentujemy 256 znaków.

Czy ten artykuł był pomocny?