Program Comarch ERP Optima w module Płace i Kadry Plus umożliwia pełną ewidencję zajęć wynagrodzeń.
Od wersji programu Comarch ERP Optima 2024.3.1, wprowadzono standardowe typy wypłat:
- Potrącenie alimentacyjne. Potrącenie nieopodatkowane i nieoskładkowane, wpływające na kwotę wypłaty. Składnik umożliwiający potrącenie w wypłacie pracownika kwoty zajęcia alimentacyjnego. Składnik jest przypięty do grupy ograniczeń potrąceń ‘Grupa potrąceń alimentacyjnych’, na zakładce [Dodatkowe], w sekcji Potrącenia podlegające ograniczeniu.
- Potrącenie komornicze. Potrącenie nieopodatkowane i nieoskładkowane, wpływające na kwotę wypłaty. Składnik umożliwiający potrącenie w wypłacie pracownika kwoty zajęcia komorniczego. Składnik jest przypięty do grupy ograniczeń potrąceń ‘Grupa potrąceń z innych tytułów’, na zakładce [Dodatkowe], w sekcji Potrącenia podlegające ograniczeniu.
Użytkownik może również utworzyć własny typ wypłaty będący potrąceniem (Start/Konfiguracja / Firma / Płace / Typy wypłat). Potrącenie musi mieć w konfiguracji zaznaczone parametry Potrącenie oraz Zajęcie wynagrodzenia na zakładce [Ogólne]. Następnie należy przypiąć dane potrącenie w odpowiedniej grupie ograniczeń potrąceń (Start/Konfiguracja/Firma/Płace/Grupy ograniczeń potrąceń) na zakładce [Dodatkowe], w sekcji ‘Potrącenia podlegające ograniczeniu’.
Zajęcia wynagrodzenia należy dodać na liście zajęć pracownika. Funkcjonalność dostępna jest z poziomu listy pracowników po rozwinięciu ikony . Z poziomu formularza danych kadrowych lub z listy pracowników po naciśnięciu prawego przycisku myszy będąc ustawionym na danym pracowniku.
Na formularzu zajęcia należy podać sygnaturę akt, datę dostarczenia decyzji oraz wskazać w polu Typ składnika potrącenie. Można wskazać całkowitą lub miesięczną wartość zajęcia oraz okres, w jakim ma być naliczane.
Na formularzu zajęcia należy także wybrać Komornika, dla którego ma się wygenerować płatność. Komorników wybiera się spośród kontrahentów, którzy mają zaznaczony parametr Komornik na formularzu kontrahenta. Parametr jest dostępny na nowej zakładce [Komornik] na formularzu kontrahenta.
Jeśli na formularzu komornika ustawiona jest forma płatności typu przelew, dodatkowo na formularzu zajęcia podstawia się domyślny rachunek wybranego komornika. Jeżeli wybrany komornik (kontrahent) ma ustawioną formę płatności typu gotówka, pola bank i numer rachunku są nieaktywne.
Od wersji Comarch ERP Optima 2020.0.1 wprowadzono możliwość wyliczania zajęcia wynagrodzenia z uwzględnieniem wszystkich wypłat pracownika w obrębie danego miesiąca deklaracji oraz naliczania zajęcia na liście płac o rodzaju ‘Inne’. W starszych wersjach programu zajęcia wynagrodzenia naliczały się zawsze w wypłatach etatowych, program nie naliczał zajęcia na liście o rodzaju ‘Inne’
Dodatkowo zajęcia wynagrodzenia mogą być naliczane w wypłatach umów cywilnoprawnych, jeśli na formularzu zajęcia zaznaczony jest parametr Egzekucja również z wypłat umów. Przy naliczaniu potrąceń komorniczych w wypłacie umów, kwoty obciążeń są ograniczane zgodnie z ustawieniem na formularzu danego zajęcia. Użytkownik może ustawić ograniczenie potrącenia z wypłat umów:
- do wysokości kwoty wypłaty,
- do wskazanej kwoty netto wolnej od potrąceń,
- do wskazanego procentu kwoty netto,
- do kwoty wolnej zależnej od czasu pracy.