Płace i Kadry
Nowości
- Wskaźniki
Konfiguracja/Program/Płace/Wynagrodzenia
Wartości obowiązujące od 01.01.2025
- Przeciętne wynagrodzenie (skł. zdrowotna) – 8 549,18 zł
- Współczynnik ekwiwalentu: 20,75
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie: 8 477,21 zł
- Najniższa emerytura: 1 878,91 zł
- Minimalne wynagrodzenie uczniów I roku: 678,18 zł
- Minimalne wynagrodzenie uczniów II roku: 762,95 zł
- Minimalne wynagrodzenie uczniów III roku: 847,72 zł
- Młodociany – przyuczenie: 593,40 zł
- Kwota wolna od potrąceń dotycząca zasiłków ZUS dla potrącenia alimentacyjnego: 806,67 zł
- Kwota wolna od potrąceń dotycząca zasiłków ZUS dla potrącenia z innych tytułów: 1 331,03 zł
- Wskaźnik waloryzacji zasiłków: 105,5%
Podstawa prawna:
Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 lutego 2025 r. w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń
Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 lutego 2025 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2024 r. M.P. z 2025 r. poz. 124
Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 lutego 2025 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2025 r.(M.P. 2025, poz. 161)
- Import e-zwolnień. Wprowadzono możliwość automatycznego pobierania e-zwolnień (e-ZLA) z ZUS. Aby skorzystać z tej funkcji, należy najpierw odpowiednio skonfigurować usługę w eZUS. W sekcji Zaświadczenia lekarskie należy podać login i hasło do usługi oraz ustalić częstotliwość sporządzania raportu ze zwolnieniami.Instrukcja dotycząca tej usługi została zamieszczona na stronie ZUS:Krok po kroku. Obsługa elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA)oraz w artykule: Co należy ustawić po stronie eZUS, aby móc automatycznie pobierać zwolnienia dla pracowników? W programie Comarch ERP Optima import e-zwolnień pracowników jest możliwy z poziomu Płace i Kadry/Import e-Zwolnień / Pobierz z eZUS.
Przy pierwszym uruchomieniu opcji Pobierz z eZUS Użytkownik będzie musiał podać dane, które umożliwią pobranie raportów zawierających informacje o nieobecnościach pracowników z eZUS:
- adres email,
- hasło do usługi
- hasła do pliku zip zawierającego raport.
Dane te muszą być zgodne z ustawieniami dla harmonogramów cyklicznych na eZUS. Dodatkowo, podczas pobierania raportów, system sprawdzi zgodność numeru NIP płatnika.
- Urlop macierzyński. Wprowadzono obsługę zasiłku macierzyńskiego uzupełniającego dla rodziców wcześniaków.
- Wprowadzono obsługę zasiłku macierzyńskiego uzupełniającego dla rodziców wcześniaków. Po dodaniu nowej nieobecności Urlop macierzyński uzupełniający w wypłacie zostanie naliczony zasiłek macierzyński w wysokości 100%. W celu wypłaty wyrównania zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego uzupełniającego należy skorzystać z elementu wypłaty Wyrówn. zasiłku macierzyńskiego (uzup.). Urlop macierzyński uzupełniający będzie wykazywany na deklaracji ZUS RSA z kodem 341, a wyrównanie zasiłku z kodem 342.
- W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w przypadku złożenia wniosku o urlop macierzyński uzupełniający należy odnotować nieobecność Wł. urlop macierzyński uzupełniający.
- Obsłużono wykazywanie zasiłku macierzyńskiego uzupełniającego i wyrównania tego zasiłku na wydrukach.
- Podstawa składek społecznych. Umożliwiono określenie rodzaju podstawy składek społecznych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Na formularzu właściciela na zakładce Etat zostało dodane pole Podstawa składek społecznych, w którym można wskazać jedną z trzech opcji:
- Dochód deklarowany – podstawę składek społecznych będzie stanowiła kwota będąca 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego obowiązująca w miesiącu, za który jest naliczana wypłata. Jest to opcja domyślna podczas wprowadzania właściciela.
- Preferencyjny ZUS – podstawę składek społecznych będzie stanowiła kwota będąca 30% najniższego wynagrodzenia dla etatu obowiązująca w miesiącu, za który jest naliczana wypłata.
- Inna kwota – podstawę składek społecznych będzie stanowiła kwota wpisana przez Użytkownika. Tę opcję należy wybrać np. w przypadku korzystania z Małego ZUS Plus.
Podczas konwersji baz danych z wersji wcześniejszych, jeżeli w bazie konwertowanej zaznaczony był parametr Dochód deklarowany domyślnie zaznaczana będzie ta sama opcja. Gdy parametr nie był zaznaczony to podczas konwersji ustawiona będzie opcja Inna kwota
- Ubezpieczenia pracowników/właścicieli. Wprowadzono automatyczne uzupełnianie informacji o ubezpieczeniach pracowników, właścicieli oraz osób współpracujących
- Pracownicy etatowi – w momencie zatrudnienia pracownika na zakładce [Ubezpieczenie (etat)] zostanie ustawiony kod tytułu ubezpieczenia taki jaki najczęściej występuje w danej firmie dla pracowników lub w przypadku braku pracowników 0110 oraz daty zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zgodne z datą zatrudnienia.
- Uczniowie – w momencie zatrudnienia automatycznie uzupełniana jest na zakładce [Ubezpieczenie (etat)] informacja o ubezpieczeniach – kod tytułu ubezpieczenia 0120 oraz daty zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zgodne z datą zatrudnienia.
- Właściciele – po uzupełnieniu daty zatrudnienia automatycznie uzupełniana jest na zakładce [Ubezpieczenie (etat)] informacja o ubezpieczeniach. W przypadku wskazania podstawy składek społecznych jako Dochód deklarowany podpowiada się kod 0510, dla Preferencyjnego ZUS kod 0570. Dodatkowo dla tych kodów uzupełniane są daty zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zgodne z datą zatrudnienia. Gdy właściciel jako podstawę składek społecznych ma wskazaną opcję Inna kwota to kod tytułu ubezpieczenia nie jest proponowany.
- Osoba współpracująca – po uzupełnieniu daty zatrudnienia automatycznie uzupełniana jest na zakładce [Ubezpieczenie (etat)] informacja o ubezpieczeniach – kod tytułu ubezpieczenia 0511 oraz daty zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zgodne z datą zatrudnienia.
W przypadku zatrudnienia po przerwie, podczas aktualizacji danych kadrowych związanej ze zmianą daty zatrudnienia, na zakładce [Ubezpieczenia] uzupełniane są nowe daty powstania ubezpieczeń społecznych – zgodne z nową datą zatrudnienia.
Dane dotyczące kodu tytułu ubezpieczeń są również aktualizowane w przypadku zmiany rodzaju zatrudnienia, a w przypadku właściciela przy zmianie rodzaju podstawy składek społecznych
- Wypłaty walutowe. Umożliwiono naliczanie dodatków w PLN w wypłatach walutowych oraz wyświetlanie kwoty netto w walucie. Dodatkowo w programie zostały dodane nowe kolumny dostępne do wyboru:
- Waluta – kolumna dostępna z poziomu listy dodatków pracownika,
- Do wypłaty w walucie – kolumna dostępna z poziomu okna wypłat pracowników.
Kolumny domyślnie są ukryte, można je dodać za pomocą opcji Wybór kolumn.
- GUS Z-12.Umożliwiono eksport danych do sprawozdania GUS Z-12 do pliku *.csv za 2024 rok.
- Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3. Dostosowano zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 do nowego wzoru opublikowanego w dniu 19.03.2025 r. na stronach ZUS.

Powyższe dane zostaną zapisane w konfiguracji firmy w sekcji Płace/eZUS. Przy kolejnym uruchomieniu pobierania zwolnień z eZUS Użytkownik nie będzie już pytany o te dane. Zostaną one pobrane z konfiguracji firmy. Z tego poziomu będzie można je także zaktualizować, gdyby była taka konieczność.
Na podstawie pobranych raportów z eZUS na oknie [Zaświadczenia lekarskie w eZUS] zostanie wyświetlona lista zwolnień chorobowych oraz urlopów opiekuńczych dla osób, które są wprowadzone na listę pracowników. Weryfikowany jest numer PESEL lub paszport. Aby zaimportować nieobecności do kalendarza czasu pracy, Użytkownik powinien zaznaczyć odpowiednie e-zwolnienia i wybrać opcję Przenieś do (Nie)obecności. Domyślnie, system automatycznie proponuje do przeniesienia e-zwolnienia pobrane z najnowszego raportu.
Podczas przenoszenia nieobecności pomijane są zwolnienia o statusie Anulowane, Wsteczne – do wyjaśnienia oraz Wsteczne – nieuzasadnione.
Dodatkowo sprawdzane jest czy na dany dzień nie została wprowadzona inna nieobecność lub obecność. e-Zwolnienie zostanie dodane na listę nieobecności pracownika w zależności od ustawień parametru Zastąp obecność/nieobecność pracownika zwolnieniem pobranym z e-ZUS. Parametr dostępny jest z poziomu zakładki Start/Konfiguracja/Firma/Płace/Parametry/Dane kadrowe i deklaracje.
Na formularzu nieobecności, która została dodana za pomocą opcji pobierania danych z eZUS w polu Opis będzie znajdowała się informacja: Nieobecność zaimportowana z eZUS w dniu [data].
Po wykonaniu przeniesienia nieobecności, na liście [Zaświadczenia lekarskie w eZUS] zostaną jedynie te, które nie zostały dodane do nieobecności pracowników np. ze względu na istniejącą inną nieobecność. Użytkownik ma możliwość usunięcia z listy tych nieobecności, których nie chce wprowadzić pracownikom.
Prawo do pobierania nieobecności z eZUS jest zależne od ustawień wprowadzonych na karcie Operatora (Start/Konfiguracja/Program/Użytkowe/Operatorzy). Na zakładce [Parametry] [Księgowość, Płace i Kadry] został dodany parametr Prawo do pobierania nieobecności z eZUS. Domyślnie parametr jest zaznaczony dla operatorów będących administratorami.
Zmiany
- Deklaracje PIT:
- Umożliwiono wykazywanie na deklaracji PIT-11 w wierszu 8 przychodów z tytułu umowy zlecenie otrzymanych przez podatnika od ukończenia wieku emerytalnego – stanowiących jedynie podstawę składki zdrowotnej, od których była pobierana zaliczka podatku.
- Zmodyfikowano sposób wyświetlania daty na oknie [Lista deklaracji pracownika]. Okres od-do jest ustawiany na podstawie daty bieżącej. Dla deklaracji PIT-11 oraz PIT-8C, gdy data bieżąca przypada w styczniu danego roku domyślnie jako okres od-do proponowany jest rok poprzedni, natomiast od lutego rok bieżący. W przypadku deklaracji IFT-1/1R do końca lutego danego roku proponowany jest rok poprzedni, a od marca rok bieżący.
- Import e-Zwolnień z pliku. Zablokowano import e-zwolnień z pliku *.csv ze statusem ‘Wsteczne - do wyjaśnienia’ oraz ‘Wsteczne – nieuzasadnione’.
- Nieobecności. Nieobecności Urlop macierzyński dodatkowy oraz Wł.urlop macierzyński (dodatkowy) ustawiono jako nieaktywne.
- Wydruki:
- Na wydruku podsumowanie list płac umożliwiono wykazywanie składek właściciela podlegających zwolnieniu z tytułu wakacji składkowych.
- Zmodyfikowano sposób wyświetlania danych na oknie Ustalenie wartości parametrów wydruku dla wydruków Karta wynagrodzeń wg deklaracji oraz Karta wynagrodzeń wg okresu. Domyślnie proponowany jest początek okresu jako pierwszy dzień bieżącego roku.
- Na wydruku Kwitek wypłaty dla wypłat walutowych dodano informacje o kursie i dacie wypłaty.
- Wydruki (sPrint). Dodano wydruki: Skierowanie na badania lekarskie, Karta wynagrodzeń wg okresu, Karta wynagrodzeń wg deklaracji, Kwestionariusz osobowy, Naliczanie podstawy zasiłku - szczegóły, Karta pracy.
Poprawiono
- Wypłaty.
- Podczas seryjnego zamykania wypłat dla zleceniobiorców posiadających naliczone zajęcie komornicze pojawiał się komunikat błędu. Działanie poprawiono.
- W sytuacji, gdy pracownik w danym miesiącu miał zwolnienie z powodu siły wyższej na dni i inną nieobecność wynagrodzenie z tego miesiąca było niepoprawnie dopełniane podczas ustalania podstawy zasiłku chorobowego. Działanie poprawiono.
- W sytuacji, gdy pracownik przebywał na urlopie rodzicielskim z wybraną przyczyną Urlop rodzicielski 70% (do 9 tygodni) zajęcie komornicze od zasiłku macierzyńskiego za ten okres było niepoprawnie naliczane. Działanie poprawiono.
- Nadgodziny
- Naliczane były nadmiarowe dopłaty do nadgodzin za pracę w czarnej dziurze, niepowodujące przekroczenia normy średniotygodniowej. Działanie poprawiono
- W sytuacji, gdy w dniu wolnym była odnotowana nieobecność, a dodatkowo w konfiguracji kalendarza zaznaczono parametr Licz dopłaty do nadgodzin po przekroczeniu doby pracowniczej nadmiarowo były naliczane dopłaty do nadgodzin. Działanie poprawiono.
- Nadmiarowo naliczane były dopłaty do nadgodzin 100% w przypadku przekroczenia doby pracowniczej i wypłaty naliczanej z opcją miesięcy wstecz, gdy zaznaczono parametr Licz dopłaty do nadgodzin po przekroczeniu doby pracowniczej. Działanie poprawiono.
- Przy zaznaczonym parametrze Licz dopłaty do nadgodzin po przekroczeniu doby pracowniczej w niektórych przypadkach niedogodziny niewłaściwie pomniejszały nadgodziny. Działanie poprawiono.
- Limit urlopu.
- W sytuacji, gdy w trakcie roku zmieniono wymiar etatu, limit urlopu nie był ponownie przeliczany zgodnie z zapisami historycznymi i wprowadzonymi zmianami. Działanie poprawiono.
- Podczas przeliczania limitu nieobecności dla pracownika, który w danym roku nabył prawo do urlopu dodatkowego (niepełność.) oraz miał w tym roku wykonywane 2 lub więcej zmiany wymiaru etatu, program zawieszał się. Działanie poprawiono.
- W niektórych przypadkach niepoprawnie naliczany był limit urlopu proporcjonalnego po zmianie wymiaru etatu i normy dobowej. Działanie poprawiono.
- PIT-11.
- W przypadku osób korzystających ze zwolnienia PIT (wychowanie co najmniej czworga dzieci, powrót z zagranicy), jeśli w wypłacie przekroczony został limit 85 528 zł i jednocześnie występował ujemny element brutto, na deklaracji PIT-11 przychód był zawyżony o wartość tych elementów. Działanie poprawiono.
- Przy indywidualnym naliczaniu PIT-11, jeśli na oknie z listą deklaracji PIT danego pracownika ustawiono okres obejmujący przełom roku, w deklaracji zapisywał się niepoprawny rok. Działanie poprawiono.
- Dla zleceniobiorców powyżej 60/65 roku życia, którzy podlegali ubezpieczeniu ZUS, ale ze względu na odliczanie diet w ramach pakietu mobilności lub zwolnienie niektórych składników z opłacania składek społecznych, składki społeczne nie były poprawnie wykazywane na PIT-11 – te przychody były prezentowane w wierszu 6 zamiast 8. Działanie poprawiono.
- Dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicę, którzy na liście płac mieli wypłacane składniki z ustawioną opcją „Waluta w wypłacie: Dowolna waluta”, kwoty tych składników nie były uwzględniane na deklaracji PIT-11. Działanie poprawiono.
- ZUS DRA:
- Jeśli właściciel korzysta z „Małego ZUS Plus” i w styczniu podlegał zwolnieniu ze składek społecznych w ramach „wakacji składkowych”, nadmiarowo generowana była deklaracja ZUS RCA cz. II, mimo że rozlicza się on indywidualnie na ZUS DRA. Działanie poprawiono.
- Wysyłka deklaracji ZUS DRA bezpośrednio do ZUS w przypadku pracy terminalowej kończyła się błędem. Działanie poprawiono.
- Zapisy historyczne. W przypadku wykonywania aktualizacji zapisu dla pracownika oddelegowanego w celu odnotowania powrotu do kraju, po odznaczeniu parametru Oddelegowany do pracy za granicę parametr Najniższe wynagrodzenie stawał się nieaktywny. Działanie poprawiono.
- Import danych kadrowych z arkusza Excel. W przypadku importowania danych z pliku zawierającego dane pracownika, który nie znajdował się na liście pracowników import był przerywany. Działanie poprawiono.
- Wydruki. W wypłatach naliczanych z przesunięciem, na wydruku Kwitek wypłaty (sPrint) wykazywana była stawka zaszeregowania zgodna z datą wypłaty, zamiast tej obowiązującej w okresie, za który wypłata została naliczona. Działanie poprawiono.
Księgowość
Księgowość
Nowości
- Rejestry VAT. Deklaracje. Umożliwiono naliczenie deklaracji: VAT-8(12), VAT-9M(11) na nowych formularzach obowiązujących za okres rozliczeniowy od marca 2025 roku wraz z ich wydrukami oraz wysyłką do systemu e-Deklaracje.Po naciśnięciu na liście deklaracji VAT-8/ VAT-9M przycisku plusa pojawia się okno z możliwością wskazania za jaki okres ma zostać dodana deklaracja: domyślnie dla deklaracji VAT-8 w wersji 12, dla deklaracji VAT-9M w wersji 11.Po wskazaniu na oknie dodawania deklaracji VAT-8 w wersji 12, VAT-9M w wersji 11 okresu rozliczeniowego wcześniejszego niż marzec 2025 roku pojawia się ostrzeżenie uniemożliwiające utworzenie deklaracji: Błąd wyliczania deklaracji. Formularz deklaracji obowiązuje za okres od 01.03.2025.Po wskazaniu na formularzu deklaracji VAT-8 w wersji 11, VAT-9M w wersji 10 okresu rozliczeniowego późniejszego niż luty 2025 roku pojawia się ostrzeżenie uniemożliwiające przeliczenie deklaracji: Formularz służy do rozliczenia za okres do lutego 2025 roku. Należy naliczyć deklarację na formularzu obowiązującym za dany okres rozliczeniowy.
Formularz deklaracji VAT-8(12), VAT-9M(11) otwierany jest w aplikacji Comarch Deklaracje Podatkowe. Z programu Comarch ERP Optima przenoszone są następujące dane:
- Identyfikator podatkowy NIP podatnika – pobierany z Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/ Pieczątka firmy, nie podlega edycji na formularzu deklaracji.
- Okres, za który składana jest deklaracja, – pobierany z okna dodawania deklaracji VAT-8/ VAT-9M, nie podlega edycji na formularzu deklaracji.
- Urząd Skarbowy, do którego jest adresowana deklaracja – pobierany jest Urząd wskazany w Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/Deklaracje i pełnomocnictwa, podlega edycji na formularzu deklaracji.
- Cel złożenia formularza (złożenie informacji, korekta informacji) – nie podlega edycji na formularzu deklaracji.
- Rodzaj podatnika– pobierany z Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/ VAT, AKC-WW, CUK, nie podlega edycji na formularzu deklaracji.
- Dane identyfikacyjne podatnika- dane pobierane z Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/ VAT, AKC-WW, CUK, podlegają edycji na formularzu deklaracji.
- Imię i nazwisko podatnika lub osób upoważnionych przez podatnika – dane pobierane z Konfiguracji Firmy/ Dane firmy/ VAT, AKC-WW,CUK,podlegają edycji na formularzu deklaracji.
Jeżeli na deklaracji VAT-8 (12) /VAT-9M (11) nie uzupełniono wszystkich wymaganych pól to podczas próby zapisania formularza wyświetlany jest komunikat: Niektóre pola nie zostały uzupełnione. Popraw błędy na formularzu.
Z poziomu otwartego formularza deklaracji VAT-8/ VAT-9M pod przyciskiem - Usługa Comarch OCR dla Ewidencji dodatkowej przychodów/kosztów. Pod listą dokumentów w Ewidencji dodatkowej przychodów/kosztów dodano nowy przycisk Dodaj notę lub rachunek ze zdjęcia, skanu lub PDF
, który w przyszłych wersjach posłuży do dodawania not księgowych oraz rachunków za pomocą usługi Comarch OCR. Na chwilę obecną trwają pracę nad udostępnieniem tej funkcjonalności. Przesłane przez Klientów noty i rachunki pozwolą udoskonalać ten mechanizm.Po kliknięciu przycisku Dodaj notę lub rachunek ze zdjęcia, skanu lub PDF otwarte zostaje okno, w którym Użytkownik ma do wyboru następujące opcje: Dodaj notę, Dodaj rachunek, Anuluj.
Po wybraniu opcji Dodaj notę/Dodaj rachunek istnieje możliwość wskazania dokumentów z dysku.Przycisk Anuluj powoduje zamknięcie okna.
- Wydruk sPrint. Udostępniono następujące wydruki w formacie sPrint:
- Część deklaracyjna pliku JPK_V7M oraz JPK_V7K (JPK_V7M, JPK_V7K (sPrint): Wzór standard JPK_V7M, JPKV7K / JPK_V7 z załącznikami)
- Lista faktur- wydruk dostępny z poziomu formularza Zawiadomienie VAT-ZD (Lista faktur (sPrint))
- Deklaracja ORD-ZU- (Formularz deklaracji ORD-ZU (sPrint))
- Zaliczka na PIT-36(22) (Zaliczka na PIT-36 (sPrint): Zaliczka do deklaracji PIT-36 / Ulga na złe długi – lista dokumentów)
- Zaliczka uproszczona na PIT-36(2) (Zaliczka uproszczona na PIT-36 (sPrint))
- Zaliczka na PIT-36L(10) Zaliczka na PIT-36L (sPrint): Zaliczka do deklaracji PIT-36L / Ulga na złe długi – lista dokumentów)
- Zaliczka uproszczona na PIT-36L(3) (Zaliczka uproszczona na PIT-36L (sPrint))
- Zaliczka na PIT-28(17) (Zaliczka na podatek(17)(sPrint))
- Zaliczka na CIT-8 (Zaliczka na CIT-8 (sPrint))
- Ulga na złe długi – lista dokumentów, wydruk dostępny z poziomu formularza zaliczki PIT-36, PIT-36L oraz CIT-8. (Zaliczka na PIT-36(PIT-36L/CIT-8)(sPrint)/ Ulga na złe długi – lista dokumentów)
- Ewidencja ryczałtowa pełna (Ewidencja pełna (sPrint))
- Ewidencja ryczałtowa narastająco ( Ewidencja narastająco (sPrint))
- Ewidencja ryczałtowa najmu (Ewidencja najmu (sPrint))
- Ewidencja ryczałtowa przychodów produktów rolnych (Ewidencja przychodów produktów rolnych (sPrint))
- Lista księgowań na kontach analitycznych – wydruk dostępny z poziomu Księgowość/Dzienniki (Lista księgowań na kontach analitycznych (sPrint): analityczne (ekonomiczne))
- Księgowość. Zestawienia księgowe. Dodaliśmy nowe wzorcowe zestawienia księgowe dla jednostki dużej i małej uwzględniające najnowsze zmiany wprowadzone w Ustawie o rachunkowości:
- R_Z_S_-_pd_[3] Rachunek zysków i strat- wariant porównawczy dla jednostki dużej
- R_Z_S_-_kd_[3] Rachunek zysków i strat – wariant kalkulacyjny dla jednostki dużej
- R_Z_S_-_pm_[3] Rachunek zysków i strat- wariant porównawczy dla jednostki małej
- R_Z_S_-_km_[3] Rachunek zysków i strat – wariant kalkulacyjny dla jednostki małej







Zmiany
- Księgowość. Plant kont. Na liście w menu kontekstowym oraz po rozwinięciu strzałki obok
przycisku dodano operację seryjną Zmień znaczniki JPK.
Funkcja pozwala na dodanie, zmianę oraz usunięcie znaczników JPK na zaznaczonych kontach księgowych. Dodanie znaczników jest konieczne do prawidłowego wygenerowania pliku JPK_KR_PD.W przypadku gdy na oknie seryjnej zmiany parametrów nie zostanie wskazany żaden znacznik to kliknięcie ikony pioruna spowoduje usunięcie wybranych znaczników na zaznaczonych kontach księgowych.
Przycisk pioruna uaktywnia się po zaznaczeniu przynajmniej jednej z trzech dostępnych opcji: Znacznik konta (S_12_1), Dodatkowy znacznik konta (S_12_2), Dodatkowy znacznik konta PD (S_12_3)
- Księgowość. Zaktualizowano listę Organizacji Pożytku Publicznego na podstawie wykazu opublikowanego 9 stycznia 2025 r.
- Księgowość kontowa. Zapis księgowy. Na zapis księgowy przenoszony jest numer KSeF z faktur sprzedaży wysłanych do KSeF z modułu Handel lub wprowadzonych do Rejestru VAT sprzedaży.
- Księgowość. Deklaracja PIT-36. Jeżeli w ciągu roku nie dokonano wpłaty zaliczek, w przesłanym do Urzędu Skarbowego pliku XML w polu 409 pojawi się wartość 0,00.
- Księgowość. Deklaracja PIT-28(26). Umożliwiono dodanie deklaracji PIT-28 na licencji Księga Handlowa/Księga Handlowa Plus niezależnie od wskazanego rodzaju księgowości w Konfiguracji.
- Rejestry VAT. Procedura SME. Dla dokumentów w Rejestrze VAT z rodzajem transakcji Procedura SME zablokowano możliwość dodania na zakładce [4 KSeF/JPK] kodów JPK_V7 oraz atrybutów JPK_VAT i JPK_V7
- Środki trwałe. Amortyzacja. Na formularzu dokumentu amortyzacji dodano możliwość wprowadzenia ujemnych wartości w polach Stanowiąca KUP oraz Niestanowiąca KUP.
- Informacje o firmie. Biuro rachunkowe. W sekcji Dokumenty otrzymane od Klientów zmieniono zakres importowanych dokumentów z Bieżącego miesiąca na Ostatnie 30 dni.
- Operacje wielofirmowe - VAT-8. Generowana z poziomu modułu Operacje wielofirmowe deklaracja VAT-8 jest w wersji 12 formularza. Udostępniona została również możliwość: zatwierdzenia, podglądu, wydruku, eksportu do e-Deklaracji dla tej wersji deklaracji.
- Operacje wielofirmowe - VAT-9M. Generowana z poziomu modułu Operacje wielofirmowe deklaracja VAT-9M jest w wersji 11 formularza. Udostępniona została również możliwość: zatwierdzenia, podglądu, wydruku, eksportu do e-Deklaracji oraz eksport do Pulpitu Menadżera dla tej wersji deklaracji.
Poprawiono
- Księgowość. Deklaracje. Poprawiono generowanie deklaracji CIT-8(33), PIT-37(30) oraz PIT-36(31) z załącznikiem PIT/ZG na systemie operacyjnym Windows 11 (wersja 24H2).
- Księgowość. Korekta na podatek dochodowy w deklaracji CIT-8. Umożliwiono naliczenie korekty deklaracji CIT-8, w przypadku gdy dołączano korektę podatku dochodowego z dużą ilością pozycji.
- Księgowość. Deklaracja CIT-8(33). Jeżeli w ustawieniach systemowych jako separator dziesiętny wybrano kropkę, nie było możliwe zapisanie deklaracji CIT-8(33). Działanie poprawiono.
- Księgowość. Deklaracja CIT-10Z. Poprawiono sumowanie wartości w polach 40 i 41 na deklaracji CIT-10Z(6) w formacie XML.
- Księgowość. Deklaracja PIT-28(26). Jeżeli na deklaracji lub korekcie deklaracji PIT-28(26) za 2023 rok dodano załącznik PIT/O(28) z uzupełnioną kwotą odliczeń od dochodu, to przy wysyłce deklaracji pojawiał się komunikat: Nieuzupełnione pole PozycjeSzczegolowe w załączniku PIT_O (Wartość: wartość musi być większa lub równa: 0, ilość cyfr: 16, ilość cyfr po przecinku: 2). Działanie poprawiono.
- Księgowość. Deklaracja PIT-36L(20). W pliku XML dla deklaracji PIT-36L(20) poprawiono sumowanie kwot wynikających z załącznika PIT/O(29).
- Księgowość. Deklaracja IFT-2R. W specyficznych przypadkach podczas wysyłki korekty deklaracji IFT-2R pojawiał się komunikat: Nieuzupełnione pole. Działanie poprawiono.
- Księgowość. Zapis księgowy. W specyficznych przypadkach podczas edycji zapisu księgowego dokumentu amortyzacji wyświetlał się komunikat: Rekord, który edytowałeś został w międzyczasie zmieniony na innym stanowisku systemu. Działanie poprawiono.
- Księgowość kontowa. Przywrócono możliwość odblokowania zaliczki na PIT-28 w Księgowości kontowej.
- Księga podatkowa. W specyficznych przypadkach na zapisach księgowych powstałych z księgowania zbiorczego rejestrów VAT sprzedaży podstawiała się nieprawidłowa data. Działanie poprawiono
- Księgowość. Ewidencja środków trwałych. W szczególnych przypadkach, w wyniku likwidacji/zbycia środka trwałego, na jego karcie została usunięta stawka amortyzacji oraz numer KŚT. Działanie poprawiono.
- Księgowość. Ewidencja środków trwałych. Na skopiowaną kartę środka trwałego nie przenoszono numeru KŚT. Działanie poprawiono.
- Księgowość. Dokumenty środków trwałych. W przypadku, gdy na karcie środka trwałego wprowadzono stawkę amortyzacji różną od stawki przypisanej do KŚT tego środka, na wydruku OT przenoszona była stawka z KŚT. Działanie poprawiono
- Deklaracja PIT-36(31). Poprawiono sposób przenoszenia wartości z pól 475, 482, 483, 484 na wydruk deklaracji PIT-36(31).
- Rejestry VAT. Kategorie. Operator, który posiadał zakaz dostępu do wybranego konta księgowego, nie mógł na dokumencie w Rejestrze VAT wybrać kategorii, w której wskazano to konto księgowe. Działanie poprawiono.
- Rejestry VAT. Kategorie. Operator, który logował się bez licencji Księga Handlowa/ Księga Handlowa Plus nie miał możliwości wyboru na dokumencie w rejestrze VAT kategorii, w której wskazano konto walutowe. Działanie poprawiono.
- Kwoty dodatkowe. Na oknie kwot dodatkowych nie było możliwości wskazania kategorii, która w kodzie miała wpisaną wartość liczbową. Działanie poprawiono.
- Ewidencja dodatkowa. Po zmianie kategorii na dokumencie w ewidencji dodatkowej nie aktualizował się opis. Działanie poprawiono.
- Ewidencja kasowego PIT. Poprawiono działanie personalizacji okna Ewidencji kasowego PIT.
- Rejestry VAT. Comarch OCR. W specyficznych przypadkach, przy dodawaniu dokumentu do rejestru VAT za pomocą Comarch OCR pojawiał się błąd: Wystąpił błąd przy imporcie składnika. Konwersja typu danych nvarchar na typ danych datetime spowodowała utworzenie wartości leżącej poza zakresem. Działanie poprawiono.
- Konfiguracja firmy. Poprawiono mechanizm kopiowania Rejestrów VAT sprzedaży/zakupów oraz Rejestrów przychodów/kosztów z poziomu Konfiguracji firmy/Księgowość.
Ogólne i Kasa/Bank
Ogólne
Nowości
- Generowanie plików JPK_KR_PD. Umożliwiono generowanie plików JPK_KR_PD. Na oknie Pliki JPK, dostępnym po przejściu do menu JPK/ Pliki JPK, po rozwinięciu ikony plusa widoczna jest opcja Pliki JPK obowiązkowe:


- CIT estońskiego
- Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej




- NIP, REGON oraz nazwa i adres podatnika – pobierane z pieczątki firny,
- Cel złożenia pliku – oznaczenie czy jest to plik pierwotny czy korekta,
- Informacja czy podatnik korzysta z CIT Estońskiego lub MSSF,
- Dane kontrahentów – kod oraz numer NIP kontrahentów wskazanych w nagłówkach zapisów księgowych z okresu, za jaki generowany jest plik,
- Zestawienie obrotów i sald dla kont – obejmuje konta, na których wystąpiły zapisy księgowe w danym okresie lub posiadają BO, łącznie z przypisanymi do kont znacznikami S_12_1, S_12_2 i S_12_3.
- znacznik S_12_1 jest obowiązkowy i musi być uzupełniony na każdym koncie, na którym wystąpiły zapisy księgowe w okresie uwzględnionym w pliku.
- dotyczy to także kont nadrzędnych, ponieważ te również są przenoszone do pliku,
- z poziomu planu kont dostępna jest operacja seryjna Zmień znaczniki JPK ułatwiająca proces ustawiania tych znaczników na kontach.
- Dane z nagłówków zapisów księgowych;
- jako kwota operacji gospodarczej przenoszona jest suma pozycji dekretu (Wn lub Ma), w zależności od tego, która z nich jest mniejsza, lub wartość z pola Kwota operacji gospodarczej w nagłówku zapisu księgowego, jeśli jest większa od 0 i mniejsza od sumy zapisów dekretu;
- jako rodzaj dowodu księgowego przenoszone jest oznaczenie umieszczone na zapisie księgowym w polu Rodzaj dowodu księgowego; jeżeli to pole jest nieuzupełnione, wówczas dla ręcznych księgowań do pliku przenoszone jest oznaczenie PK, natomiast w przypadku zapisów dodanych na podstawie dokumentów źródłowych – odpowiedni opis dla tego rodzaju dokumentu,
- jeżeli nie jest uzupełniony opis w nagłówku zapisu księgowego, w pliku pojawia się oznaczenie BRAK.
- Dane z pozycji zapisów księgowych;
- jeżeli nie jest uzupełniony opis pozycji zapisu księgowego, w pliku pojawia się oznaczenie BRAK.
- Dane dotyczące rozliczenia podatku dochodowego.

- Naglowek– cel złożenia pliku, zakresy dat, kod urzędu;
- IdentyfikatorPodmiotu – dane podatnika;
- AdresPol – dane adresowe podatnika;
- Kontrahent – dane kontrahentów wskazanych w nagłówkach zapisów księgowych;
- ZOiS – zestawienie obrotów i sald wraz ze znacznikami kont;
- Dziennik – dane z nagłówków zapisów księgowych;
- KontoZapis – pozycje zapisów księgowych;
- Ctrl – sumy kontrolne
- RPD – dane dotyczące rozliczenia podatku dochodowego.
Zmiany
- Obsługa linków w kolumnach. Dodając kolumnę użytkownika na oknie Personalizacja listy, w polu Typ formatu wyświetlania można wybrać nowy typ: Hyperlink. Kolumna ta będzie wyświetlała wartości jako linki, a po kliknięciu na nie w przeglądarce otworzy się strona internetowa, której adres został podany w tej kolumnie. Aby link działał poprawnie, w kolumnie powinien znajdować się wyłącznie adres URL, bez dodatkowych opisów czy tekstów.
- Personalizacja wydruków. Przyspieszono działanie zakładki [Personalizacja] okna Konfiguracja wydruków.
- Zaktualizowano lokalizację wzorca dokumentu elektronicznego dla plików JPK_VAT.
- Konfiguracja stanowiska. W przypadku nowej instalacji programu, katalogi automatycznie uzupełniane w Konfiguracji Stanowiska są tworzone na podstawie zmiennej środowiskowej Windows: %UserProfile%, zamiast jak to miało miejsce wcześniej, zmiennej %ProgramData%. Automatycznie uzupełniane są następujące katalogi
-
- Konfiguracja Stanowiska/ Handel/ Parametry: Intrastat – katalog dla plików XML – ścieżka %UserProfile%\Comarch ERP Optima\Handel\Intrastat Import dokumentów – katalog dla plików XML – ścieżka %UserProfile%\Comarch ERP Optima \Handel\Import Eksport dokumentów – katalog dla plików XML – ścieżka %UserProfile%\Comarch ERP Optima \Handel\Eksport
- Konfiguracja Stanowiska/ Ogólne/ e-Deklaracje: Katalog przechowywania plików wymiany – ścieżka %UserProfile%\Comarch ERP Optima \Deklaracje
- Konfiguracja Stanowiska/ Ogólne/ Jednolity plik kontrolny: Katalog przechowywania plików JPK – ścieżka %UserProfile%\Comarch ERP Optima \JPK
- Konfiguracja Stanowiska/ Operacje wielofirmowe/ Parametry: Informacje o podatkach/ZUS – katalog dla plików pdf – ścieżka %UserProfile%\Comarch ERP Optima \Wydruki\Operacje wielofirmowe
- Konfiguracja Stanowiska/ Płace/ Parametry: Deklaracje ZUS – katalog dla plików XML – ścieżka %UserProfile%\Comarch ERP Optima \ZUS
- Konfiguracja Stanowiska/ Praca rozproszona/ Parametry: Praca rozproszona – katalog przechowywania plików XML – ścieżka %UserProfile%\Comarch ERP Optima \Wymiana danych
-
- Rozmiar danych binarnych. W Comarch ERP Optima w Chmurze Standard wprowadzono weryfikację ilości danych binarnych przechowywanych w bazie firmowej. Jeżeli rozmiar tych danych przekracza standardowo dostępne 2GB lub większy zakupiony rozmiar, wówczas pokazywane są odpowiednie komunikaty:
- jeżeli ilość miejsca dochodzi do limitu: „Pozostało tylko 200MB wolnego miejsca dla danych binarnych zapisanych w firmie [NAZWA]. Dodawanie kolejnych danych nie będzie możliwe. Zakup dodatkowe miejsce lub usuń zbędne dane. Dowiedz się więcej na ten temat klikając w przycisk „Sprawdź FAQ” poniżej.”
- jeżeli limit został przekroczony „Wielkość danych binarnych zapisanych w firmie [NAZWA] przekroczyła dopuszczalny limit. Dodawanie kolejnych danych nie będzie możliwe. Zakup dodatkowe miejsce lub usuń zbędne dane. Dowiedz się więcej na ten temat klikając w przycisk „Sprawdź FAQ” poniżej.”
Poprawiono
- Comarch ChatERP. Wyświetlany na oknie Automatyzacje systemu Comarch ERP Optima stan usługi Inteligentny asystent Comarch ChatERP zależy od ustawienia parametru Prawo do korzystania z ChatERP na karcie zalogowanego operatora. Jeśli parametr jest zaznaczony, usługa jest aktywna. Jeśli parametr nie jest zaznaczony, usługa ChatERP jest wyświetlana jako nieaktywna.
- Znaczniki kont. Poprawiono nazwy znaczników kont dla Zestawienia obrotów i sald dla organizacji pożytku publicznego i wolontariatu.
- Informacje bieżące. Umożliwiono przejście do Konfiguracji Programu/ Informacje/ Informacje bieżącedla operatora niebędącego administratorem.
- Zmiana języka programu. W przypadku zmiany języka na angielski, po ponownym uruchomieniu programu obiekty interfejsu są nadal wyświetlane w tym języku.
- Jeżeli na operatorze zaznaczony jest parametr Dostęp tylko do firmy startowej oraz został uzupełniony adres e-mail dla Comarch Cloud, podczas próby logowania do usług Comarch z poziomu programu pojawiał się komunikat 'Błąd logowania do Comarch Cloud. Wprowadź login i hasło ponownie'. Działanie poprawiono.
- Konwersja bazy. Podczas konwersji firmowej bazy danych o nazwie zawierającej znak apostrofa pojawiał się komunikat: Błędna składnia w pobliżu obiektu. Działanie poprawiono. (367957)
- Internetowa Wymiana Dokumentów. Podczas importu dokumentów od Klientów pracujących na Comarch ERP XT mógł pojawiać się komunikat: Wystąpił nieznany błąd przy imporcie paczki. Działanie poprawiono.
Kasa/Bank
Poprawiono
- Import wyciągów bankowych. W niektórych przypadkach, przy imporcie wyciągów bankowych walutowych, pojawiał się komunikat: Przelew nie został zaimportowany z powodu błędów. Niepoprawny numer rachunku. Ilość znaków w numerze rachunku jest nieprawidłowa. Działanie poprawiono.
- Citi Handlowy - API . Przy imporcie wyciągu bankowego do raportu w którym były już zapisy pojawiał się komunikat o duplikacji przelewów. Działanie poprawiono.
- ING WebService. Poprawiono rozpoznawanie duplikatów w przypadku, gdy wśród importowanych płatności znajdował się przelew i jego zwrot (płatności miały ten sam podmiot, daty i opis, różniły się kierunkiem płatności).
- Apfino – Import historii rachunku. Poprawiono rozpoznawanie duplikatów w przypadku, gdy wyciąg zawierał przelew i jego zwrot.
Handel z magazynem
Handel z magazynem
Nowości
- Anulowanie dokumentów MM. Umożliwiono anulowanie dokumentu przesunięcia międzymagazynowego wystawionego na magazyn lokalny. Funkcjonalność dostępna jest z poziomu listy dokumentów MM w menu kontekstowym otwieranym prawym przyciskiem myszy.
Anulowany dokument zgodnie ze standardami w programie zostanie wyświetlony na liście dokumentów w kolorze szarym.Należy pamiętać, że dokument MM nie generuje odrębnej dostawy. Anulowanie dokumentu jest możliwe tylko w przypadku, gdy towar z dostawy, przesuniętej dokumentem MM nie został rozchodowany.Nie ma możliwości anulowania dokumentu przesunięcia międzymagazynowego utworzonego na urządzeniu mobilnym.
- Weryfikacja faktur KSeF. Krajowy System e-Faktur wprowadził możliwość oznaczania faktur kodem QR, który pozwala na weryfikację, czy faktura została wystawiona w KSeF oraz czy zawarte w niej dane są poprawne. W związku z tym w programie dodano funkcje umożliwiające weryfikację faktury za pomocą kodu QR oraz linku weryfikacyjnego umieszczonego na wydrukach. Oznaczenie faktury ustrukturyzowanej kodem weryfikacyjnym będzie zasadne jeśli:
- faktura udostępniana jest w inny sposób niż przy użyciu KSeF
- faktura używana jest poza KSeF – głównie w sytuacjach gdy miejscem świadczenia usługi jest kraj inny niż Polska, a także kiedy nabywcą jest podmiot nie posiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia tej działalności w Polsce.
Formularz dokumentu
Na formularzu faktury oraz faktury korygującej na zakładce [KSeF] zostało dodane pole Link weryfikacyjny. Pole wyświetla link przekierowujący do strony KSeF, który będzie pobierany na wydruk faktury. Obok dodano przycisk - Numer KSeF na wydruku faktury. Na wydrukach faktur sPrint dodano informację o numerze KSeF. Numer KSeF pobierany z formularza faktury z zakładki [KSeF], z pola Numer dokumentu.
- Mapowanie pozycji importowanych poprzez OCR lub KSeF. Na karcie pozycji cennika, na zakładce [Ogólne] dodano ikonę
Towary dodawane podczas dodawania dokumentów za pomocą OCR lub KSeF . Ikona otwiera listę towarów, które zostały zmapowane z daną pozycją podczas importu dokumentu do programu za pomocą usługi OCR lub KSeF. Ikona pojawia się na formularzu pozycji cennika, jeśli przynajmniej raz zmapowano dowolną pozycję cennikową z pozycją dokumentu zaimportowanego poprzez usługę Comarch OCR lub KSeF.
Na liście istnieje możliwość usunięcia pozycji, które zostały powiązane z kartoteką w wyniku importu dokumentów za pomocą usługi OCR lub KSeF. Pozwoli to na rozpięcie przez użytkownika nieprawidłowo sparowanych pozycji.Funkcjonalność umożliwia również ręczne przypisanie towaru do pozycji cennikowej przed przetworzeniem dokumentu przez usługę OCR lub KSeF, co usprawni proces importu i wyeliminuje konieczność manualnego przypisywania pozycji w późniejszym etapie.
- Zamienniki nieaktywne. Jeżeli na formularzu towaru, na zakładce [Dodatkowe] zaznaczymy parametr Karta nieaktywna, a towar ten występuje jako zamiennik, wówczas pojawi się komunikat:
Tak – towar zostaje usunięty ze wszystkich list zamienników, na których występował.Nie – towar pozostaje na listach zamienników, ale wyświetlany jest w kolorze szarym.Na liście zamienników dodano parametr: Pokazuj nieaktywne. Parametr jest domyślnie odznaczony. Po zaznaczeniu, na liście zamienników wyświetlane są również towary oznaczone jako nieaktywne w kolorze szarym. Przy zastosowaniu funkcji seryjnej Ustaw kartę jako nieaktywną, nie pojawia się powyższy komunikat. Z poziomu cennika oraz listy zasobów dodano możliwość seryjnego usuwania zamienników nieaktywnych dla zaznaczonych pozycji. Opcja Dodaj/ usuń zamiennik towaru jest dostępna po rozwinięciu ikony operacji seryjnych.
Po zaznaczeniu parametru Usuń zamienniki nieaktywne i uruchomieniu funkcji, zostaną usunięte wszystkie zamienniki oznaczone jako nieaktywne, które były dodane na konkretną pozycję cennikową.
- Fundusz Promocji Roślin Oleistych. W związku z nowelizacją ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, która wejdzie w życie 1 kwietnia 2025r.,do funduszu promocji roślin oleistych został włączony słonecznik. W programie zmiany widoczne są na wydrukach:
- Faktura RR (GenRap) – Potrącenia na fundusze promocji produktów rolnych
- Lista faktur (GenRap) – Potrącenia na fundusze promocji produktów rolnych,
będą wyliczane potrącenia dla nasion słonecznika. Potrącenia te zostaną naliczone, jeśli na towarze znajdzie się kod PKWiU: 01.11.95.0. Dzięki tej aktualizacji system automatycznie rozpozna i uwzględni obowiązkowe potrącenia dla nasion słonecznik zgodnie z nowymi przepisami.
- Kolumna – Pozostaje do zapłaty PLN. Na listach faktur sprzedaży, paragonów oraz faktur zakupu dodano kolumnę Pozostaje do zapłaty PLN, która wyświetla aktualną kwotę pozostałą do uregulowania dla danego dokumentu w PLN.
- Zostały udostępnione wydruki:
- W języku polskim dla list:
- Listy faktury sprzedaży
- Listy paragonów
- W języku angielskim dla dokumentów:
- Faktura sprzedaży
- Proforma
- Faktura zaliczkowa
- Korekta kursu
- Korekta ilości
- Korekta wartości
- Korekta stawki VAT
- Korekta zbiorcza/rabat
- Korekta danych
- W języku polskim dla list:



Zmiany
- Kolumna Stawka VAT. Na formularzu dokumentów handlowo-magazynowych, na liście pozycji została dodana kolumna Stawka VAT w której wyświetlana jest stawka VAT przypisana dla pozycji dokumentu. Kolumna jest domyślnie ukryta.
- Lista Na formularzu dokumentów handlowo-magazynowych, na zakładce [Dokumenty], w sekcji Dokumenty powiązane wprowadzone zostało rozróżnienie kolorystyczne wyświetlanych dokumentów w zależności od ich stanu. Kolory wyświetlane są zgodnie ze standardami kolorystycznymi przyjętymi na listach dostępnych w programie.
Poprawiono
- Import AI z pliku XML. Poprawiono import arkusza inwentaryzacyjnego za pomocą funkcji Import AI z pliku XML dostępnej w funkcjach dodatkowych.
- Import dokumentów poprzez OCR. Usprawniono import dokumentów przez Comarch OCR – wyeliminowano komunikat dotyczący długości nazwy pozycji, który mógł uniemożliwiać dodanie dokumentu do programu.
- Pobranie ocechowanego towaru na zlecenia serwisowe. Poprawiono automatyczne pobieranie ocechowanych dostaw na zlecenie serwisowe..
- Wartość towaru na magazynie po korekcie. Poprawiono wpływ korekty kursu na wartość towaru na magazynie. Po wystawieniu korekty kursu waluty, cena i wartość towaru na magazynie są teraz prawidłowo obliczane, uwzględniając zmieniony kurs.
- Korekta ilości do dostawy. Poprawiono mechanizm obsługi korekt ilościowych w sytuacji, gdy wcześniej wystawiono dokumenty przesunięć międzymagazynowych i wydań zewnętrznych.
- Dowody wewnętrzne zakupu. Poprawiono obsługę dowodów wewnętrznych zakupu – przy zatwierdzaniu dokumentu wygenerowanego do faktury zakupu w walucie płatnej gotówką, zapis K/B rozliczający fakturę pozostaje na liście zapisów, a status płatności w preliminarzu nie ulega zmianie.
- Zmiana ceny pozycji na dokumencie walutowym po zmianie daty wystawienia/ kursu. Poprawiono działanie funkcji przeliczania wartości na dokumentach walutowych po zmianie daty. Aktualnie po zmianie daty wystawienia, kursu lub waluty dokumentu, wyświetli się komunikat: „Zostaną zmienione dane dotyczące waluty dokumentu. Czy przeliczyć dokument?”. Po wybraniu Nie cena nie będzie zmieniana.
- Zestawienia dla dostaw. Na liście dokumentów w menu Handel/ Inne/ Zestawienia wg dostaw po zastosowaniu filtra Rozchód nie będą pojawiały się dokumenty RO.
- Poprawiono działanie historii towaru w trybie personalizacji. wyeliminowano błąd pojawiający się przy otwieraniu dokumentów, gdy dla Administratora dezaktywowano sekcję Chronologiczne.
- Zoptymalizowano otwieranie formularza faktury zakupu. Poprawiono szybkość otwieranie formularza faktury zakupu.
- Pobieranie towaru z magazynu po dodaniu pozycji do faktury sprzedaży. Poprawiono mechanizm pobierania zasobów z magazynu w przypadku faktury sprzedaży przekształconej z dokumentu WZ. W trybie inicjacji dokumentu z włączonym parametrem Pobranie dla faktury sprzedaży. Program teraz pobiera towar z magazynu również w sytuacji, gdy użytkownik ręcznie dodaje dodatkową pozycję do FS bez wskazania partii dostaw oraz ze wskazaniem partii dostaw.
- Praca w trybie jednego okna. Poprawiono podgląd dokumentu OBD z załącznikiem oraz dokumentu pochodzącego z OCR podczas pracy w trybie jednego okna.
Detal
Poprawiono
- Wydruk zamknięcia zmiany na drukarce fiskalnej. Poprawiono wydruk raportów zmianowych na drukarce fiskalnej w przypadku ustawienia krótkiego formatu daty (d MM rrrr).
Instalacja i reinstalacja systemu
Szczegółowe informacje na temat instalacji znajdują się w Instrukcji instalacji.
Zmiany wymagań sprzętowych i systemowych
- Procesor firmy Intel lub AMD min. 2 GHz
- 2 GB pamięci RAM
- Dysk: 5 GB wolnej przestrzeni
- System operacyjny Windows 11, Windows 10, Windows Server 2025, Windows Server 2022, Windows Server 2019, Windows Server 2016 w wersji 64bit
- Microsoft .NET Framework w wersji minimum 4.7.2
- Drukarka pracująca w systemie Microsoft Windows
W instalacjach wielostanowiskowych zalecamy wykorzystanie dedykowanego serwera bazy danych. W sprawie konfiguracji sprzętowej dla takich instalacji prosimy o kontakt z Autoryzowanym Partnerem Comarch.
Reinstalacja programu
Reinstalacja z poprzedniej wersji
W celu wykonania reinstalacji programu, należy z poziomu kreatora umieszczonego na płycie Comarch ERP Optima uruchomić opcję instalacji (Zainstaluj/ Zainstaluj Comarch ERP Optima). Reinstalację programu Comarch ERP Optima można uruchomić również z jednoplikowych instalatorów, które dostępne są do pobrania po zalogowaniu na stronach indywidualnych dla Klientów www.comarch.pl/erp/dla-klientow. Reinstalacja spowoduje wykonanie konwersji baz danych.
Od wersji Comarch ERP Optima 2019.5.1 wymagana jest na komputerze obecność pakietu Microsoft .NET Framework 4.7.2. W przypadku jego braku zostanie on doinstalowany przez instalator Comarch ERP Optima.
Reinstalacja przebiega w podobny sposób, jak instalacja programu i jest dokładnie opisana w Instrukcji instalacji.
Reinstalacja musi być wykonana na wszystkich komputerach, gdzie działa program Comarch ERP Optima w wersji wcześniejszej niż 2025.3.1. Reinstalacja programu spowoduje uaktualnienie wersji.
Reinstalacja do najnowszej wersji 2025.3.1 jest możliwa z wersji 2020. W przypadku konieczności skonwertowania bazy z wcześniejszej wersji programu należy zrobić to dwuetapowo, czyli najpierw zainstalować wersję 2020, a dopiero następnie wersję 2025.3.1.
Współpraca z Microsoft SQL Server
Od wersji 2025.0.1 system Comarch ERP Optima nie współpracuje z silnikiem bazy danych w wersji wcześniejszej niż SQL Server 2016. Przed instalacją Comarch ERP Optima zalecamy wykonanie kopii bezpieczeństwa dla bazy konfiguracyjnej oraz wszystkich baz firmowych. W przypadku posiadania baz z MS SQL 2014, 2012, 2008, 2008 R2, 2005 lub 2000, aby móc pracować na Comarch ERP Optima 2025.3.1 należy zainstalować nowszą wersję silnika bazy danych i przenieść na niego bazy danych. Można do tego wykorzystać narzędzie Migrator baz danych, które znajduje się na Indywidualnych Stronach Klientów w obszarze aktualnych wersji (http://www.erp.comarch.pl/klienci/default.aspx?site=2248). W przypadku próby połączenia się użytkownika z silnikiem bazy danych MS SQL w wersji 2000 pojawi się komunikat: Wybrany serwer SQL jest w wersji 2000, ta wersja nie jest obsługiwana. Skonfiguruj połączenie z serwerem SQL w nowszej wersji.
Szczegółowe informacje dotyczące współpracy z Microsoft SQL Server znajdują się w Instrukcji instalacji.
Współpraca z innymi aplikacjami
Comarch ERP Optima 2025.3.1 współpracuje z następującymi aplikacjami:
Aplikacja | Wersja | Uwagi |
---|---|---|
Comarch e-Sklep | Najnowsza | |
Comarch e-Sale | Najnowsza | |
Comarch ERP Optima Pulpit Menadżera | 6.1.2 | |
Comarch HRM | 2025.0 lub wyższy | |
Comarch PPK | 2024.2 lub wyższy | |
Comarch Mobile Zarządzanie | 2023.2.2 lub wyższy | |
Comarch ERP Mobile Sprzedaż | 2023.2.2 lub wyższy | |
Comarch ERP Mobile BI | Najnowsza wersja dostępna w Google Play (aktualnie 3.0) | https://play.google.com/store/apps/details?id=com.comarch.mobile.bi |
Comarch ERP XL | 2024.1 lub wyższa | |
Comarch ERP Altum | 2024.5 | |
Comarch IBARD | Najnowsza | |
Comarch e-Sprawozdania | 2024.0.0 | |
Comarch DMS | 2024.2, 2024.3, 2025.0 |