Elementy edytora szablonów

Główna belka

Na górnej (głównej) belce okna edycji szablonu znajduje się nazwa szablonu oraz podstawowe opcje. W lewym górnym rogu znajduje się nazwa szablonu, którą można zmienić klikając na nią lewym przyciskiem myszy i wpisując pożądaną wartość. Na środku belki znajdują się przyciski przejścia pomiędzy trybem edycji, a podglądem. Przycisk Tworzenie jest odpowiedzialny za tryb edycji (Patrz Tworzenie szablonu), przycisk Podgląd jest odpowiedzialny za tryb podglądu (Patrz Podgląd). Aktualnie wybrany tryb jest podświetlony jasnoniebieskim kolorem. Po prawej stronie belki znajdują się cztery przyciski:
  • Zapisz - Przycisk służy do zapisu szablonu, po jego kliknięciu pojawi się okno zapisu. W wersji bez repozytorium pojawi się systemowe okno zapisu pliku.
Na otwartym oknie użytkownik ma możliwość wpisania nazwy szablonu. Dostępne jest opcjonalne pole Opis, w którym maksymalna ilość znaków wynosi 200. Poniżej użytkownik ma możliwość wybrania ścieżki w repozytorium, w której ma być zapisana kopia szablonu. W tym momencie użytkownik może utworzyć nowy folder za pomocą przycisku Nowego folderu. Nowy katalog tworzy się w ścieżce, w której obecnie znajduje się użytkownik. Pojawi się on na dole listy folderów i szablonów. Na dole okna tworzenia kopii dostępne są dwa przyciski (obie opcje spowodują zamkniecie okna zapisu szablonu):
  • Anuluj - Pozwala anulować tworzenie kopii szablonu.
  • Zapisz - Pozwala zapisać szablon.
Uwaga
Uwaga! Po zapisaniu szablonu przycisk Zapisz zniknie z głównej belki oraz zostanie włączony autozapis. Informacja o włączonym autozapisie pojawi się obok nazwy raportu. Klikając na ta informację użytkownik może rozwinąć komunikat o stanie zapisu, a także przejść do repozytorium za pomocą przycisku Przejdź do Repozytorium.
  • Symbol gwiazdek - Przycisk uruchamia okno ChatERP w Comarch sPrint. Więcej informacji o ChatERP jest dostępnych tutaj.
  • Ikona znaku zapytania - Przycisk pozwalający na otworzenie samouczka.(Patrz Samouczek)
  • X - Naciśnięcie przycisku spowoduje zamknięcie edycji szablonu. Użytkownik zostanie przeniesiony do miejsca w Repozytorium gdzie znajduje się szablon.

Menu

W głównym menu dostępne jest pięć grup opcji:
  • Plik - Opcje związane tworzeniem, otwieraniem, kopiowaniem, przenoszeniem, drukowaniem, zmianą ustawień szablonu.
  • Edytuj - Opcje związane edycją szablonu.
  • Widok - Opcje związane z widocznością podstawowych elementów edytora szablonu.
  • Wstaw - Opcje związane wstawianiem elementów na szablon.
  • Dane - Opcje związane danymi szablonu.
Po naciśnięci lewym przyciskiem myszy na jedną z nich pojawi się lista opcji dostępnych dla danej grupy.  

Lewy panel Edytora szablonów

Na lewym panelu znajduje się wyszukiwarka tabele i kolumny wyciągnięte przez zapytanie z połączenia oraz parametry.

Wyszukiwarka

Użytkownik może wyszukiwać potrzebne kolumny za pomocą pola Wyszukaj. Aktualizacja listy w sekcji Nazwa wybranego połączenia (aby podejrzeć listę użytkownik powinien rozwinąć sekcję Nazwa wybranego połączenia oraz znajdujące się w niej połączenie) odbywa się dynamicznie podczas edycji przez użytkownika pola Wyszukaj. Aktualizację listy można uzyskać również poprzez naciśnięcie przycisku lupy. Za pomocą przycisku X użytkownik może usunąć wprowadzoną frazę z pola Wyszukaj co spowoduje zaktualizowanie listy, czyli wyświetlenie pełnej listy kolumn zapytania. Po prawej stronie tego panelu znajduje się przycisk zwijania/rozwijania panelu za pomocą, którego użytkownik może ukryć/otworzyć lewy panel.

Nazwa wybranego połączenia

W tej sekcji użytkownik może podejrzeć połączenie, które zostało wybrane w Konfiguratorze danych szablonu oraz tabele, które zostały zaciągnięte przez zapytanie (Patrz Pobieranie danych). Sekcję można rozwinąć za pomocą przycisku strzałki w dół. Po rozwinięciu w jej miejsce pojawi się strzałka w górę za pomocą, której można zwinąć sekcję. Obok strzałki rozwijania/zwijania znajduje się przycisk + za pomocą którego możemy Dodać miarę wyliczaną na źródle lub Dodać dane.
Po rozwinięciu połączenia na liście pojawi się nazwa zapytania, wskazana w kroku 3 Kreatora danych szablonu. Jeśli użytkownik pominie kreator lista będzie pusta.
  • Dodaj miarę wyliczaną — Opcja pozwala na dodanie miary wyliczanej na źródle. Są wyliczane niezależnie o ilości zwracanych rekordów przez zapytanie szablonu. Nawet jeśli zapytanie użyte do konfigurowania danych szablonu nie zwróci żadnych rekordów to miara na źródle będzie wyliczona. Miary takie możemy udostępniać z podszablonów na szablony wyżej w hierarchii, gdzie możemy wykorzystać je do tworzenia innych miar wyliczanych na źródle, warunków widoczności czy kodów.
  • Dodaj dane — Opcja pozwala przejść do 3 kroku konfiguratora danych szablonu 3. Pobieranie danych aby zmienić dane pobierane przez zapytanie (krok ten będzie wyglądał inaczej w zależności o wybranej opcji w kroku 2. Sposób pobierania danych).
W tej sekcji znajduje się zapytanie stworzone w konfiguratorze danych szablonu. Obok nazwy zapytania widoczne są trzy poniższe przyciski:
  • przycisk + otwierający okno dodawania miary wyliczanej (Patrz Miara wyliczana). Miary dodane na tabeli wyliczają się dla danego zapytania szablonu. Są wyliczane tylko jeśli zapytanie zwraca co najmniej jeden rekord. Miary wyliczane na tabeli możemy udostępniać z podszablonów na szablon wyżej w hierarchii, gdzie możemy wykorzystać je do tworzenia innych miar wyliczanych na tabeli, warunków widoczności, kodów.
  • przycisk dwóch strzałek góra-dół za pomocą, którego użytkownik może sortować listę pól połączenia
  • przycisk strzałki rozwijający/zwijający listę tabel połączenia.
Po najechaniu wskaźnikiem myszy na nazwę zapytania lub wybranego pola na liście po prawej stronie w dymku pojawia się opis pola wprowadzony w kroku 4 Konfiguratora danych szablonu lub informacja o jego braku jeśli nie został wprowadzony w kreatorze. Dodawanie pół na szablon odbywa się metodą drag and drop poprzez upuszczenie na wybrane miejsce na obszarze roboczym szablonu.
Uwaga
Miary obu typów można udostępniać z podszablonu na szablon wyżej w hierarchii oraz użyć je do tworzenia miar, warunków widoczności warunkowej, kodów. Do tworzenia miary wyliczanej na źródle można wykorzystać tylko miary na źródle udostępnione z podszablonów. Do tworzenia miary wyliczanej na tabeli można wykorzystać tylko miary na tabeli udostępnione z podszablonów.

Udostępnione miary wyliczane

W sekcji Udostępnione miary wyliczane znajdują się są miary wyliczane wykorzystywane na szablonie z użytych podraportach. Standardowo lista jest pusta. Aby móc użyć miarę wyliczaną na danym szablonie, której definicja znajduje się na jednym z podszablonów należy skorzystać z przycisku plusa dostępnego w tej sekcji. W oknie Dodaj udostępnione miary wyliczane dostępna jest lista podraportów oraz miar jakie zostały zdefiniowane i udostępnione na podraportach oraz wyszukiwarka, która przyspieszy odnalezienie potrzebnej miary w przypadku dużej ich liczby. Wybrane miary można dodać poprzez zaznaczeniu checku obok wybranej miary. Użytkownik może również zaznaczyć wszystkie miary wyliczane za pomocą jednego checku. Za pomocą przycisku Dodaj użytkownik może potwierdzić dodanie wybranych miar do aktualnego szablonu. Skorzystanie z tego przycisku zamknie aktywne okno Dodaj udostępnione miary wyliczane. Za pomocą przycisku Anuluj lub przycisku X w górnej części okna użytkownik może zamknąć okno bez wprowadzania zmian. Udostępnione miary można wykorzystać przy tworzeniu innych miar wyliczanych, warunków widoczności, formuły dla wartości kodu kreskowego oraz QR. Udostępnione miary wyliczane można również umieszczać na szablonie głównym, a także wykorzystać do bindowania parametrów.
Uwaga
Uwaga! Aby miara wyliczana była widoczna w oknie Dodaj udostępnione miary wyliczane musi zostać zaznaczony check Udostępnij miarę dostępny w oknie dodania/edycji danej miary.

Parametry szablonu

W sekcji Parametry szablonu użytkownik może dodawać oraz edytować parametry szablonu. Za pomocą przycisku + użytkownik może dodać nowy parametr szablonu. Po naciśnięciu tego przycisku otworzy się okno Dodaj parametr aplikacyjny. Za pomocą przycisku strzałki użytkownik może zwijać/rozwijać sekcję Parametry szablonu. Parametry szablonu można użyć do definicji miary wyliczanej (Patrz Miara wyliczana) lub przy definiowaniu widoczności warunkowej obiektów na szablonie (Patrz Formatowanie elementów szablonu).

Dodaj parametr aplikacyjny

W oknie dodawania parametrów użytkownik ma do wyboru dwie opcje: wybranie parametru z dostępnej listy (zakładka Wybierz z listy) oraz stworzenia własnego parametru (zakładka Własny).

Wybierz z listy

Na zakładce Wybierz z listy znajduje się lista dostępnych parametrów (sekcja Dostępne parametry) oraz lista wybranych parametrów (sekcja Wybrane parametry). W sekcji Dostępne parametry użytkownik ma do wyboru następujące parametry:
  • Nazwa aplikacji - Parametr zawierający nazwę aplikacji.
  • Autor -Parametr zawierający nazwę autora szablonu.
  • Data wydruku - Parametr zawierający datę wydruku.
Dodawanie parametrów z listy odbywa się metodą drag and drop poprzez upuszczenie na pole w sekcji Wybrane parametry. Parametry można usunąć z tej listy za pomocą ikony kosza. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania operacji i zamknięcia okna oraz Dodaj służący do zamknięcia okna i dodania parametrów upuszczonych na listę Wybrane parametry. Po dodaniu parametrów z listy pojawią się one na w sekcji Parametry szablonu, aby usunąć wybrany parametr należy kliknąć przycisk +, a następnie w otwartym oknie kliknąć ikonę kosza i zatwierdzić przyciskiem Dodaj. Parametry szablonu można dodawać na raport metodą drag and drop poprzez upuszczenie na wybrane miejsce na obszarze roboczym szablonu.

Własny

Na zakładce Własny użytkownik może zdefiniować własny parametr. W polu Wpisz nazwę parametru użytkownik może wprowadzić dowolną nazwę parametru zawierającą do 3 do 100 znaków. Pole jest obowiązkowe do uzupełniania.
Uwaga
Uwaga! Nazwa parametru może zawierać tylko litery, cyfry i znaki _(.). W przypadku gdy użytkownik wprowadzi nazwę z nieprawidłowym znakiem bezpośrednio pod polem pojawi się odpowiedni komunikat.
Typ parametru użytkownik może wybrać z listy rozwijanej, wybór jest obowiązkowy. Dostępne typy to: String, Int64, Boolean, Double, Data Time. Z prawej strony okna znajduje się lista rozwijana Lista wartości, na której użytkownik może wybrać źródło wartości. Dostępne opcje to Lista statyczna, Lista dynamiczna oraz Brak. Domyślnie wybrana jest wartość Brak.
Lista Statyczna
Przy wybraniu wartości Statyczna dla Listy wartości poniżej użytkownik może wskazać czy wybór wartości parametru z listy ma być Jednokrotny a Wielokrotny. Poniżej znajduje się lista wartości. W polu Wartość użytkownik uzupełnia wartość parametru, w polu Opis użytkownik określa nazwę pod jaką parametr ma być wyświetlany na liście. Oba pola są obowiązkowe. Za pomocą przycisku Dodaj kolejną opcję użytkownik może dodać następną pozycję na liście. Wartości można usuwać z listy za pomocą ikony kosza znajdującej się po prawej stronie pola Opis. Na liście mu znajdować się co najmniej jedna pozycja dlatego usuwanie nie jest dostępne dla pierwszego elementu. Kolejność elementów na liście można zmieniać poprzez przeciągnięcie ich w pożądane miejsce. Poniżej dostępna jest opcja Zezwalaj na brak wartości, która określa czy parametr ma być obowiązkowy. Niżej znajduje się lista rozwijana Wartość domyślna parametru. Pozwala ona na wybranie, która wartość z powyższej listy ma być wartością domyślną. Poniżej znajduje się opcja Zablokuj możliwość wprowadzania innej wartości parametru niż domyślna, wybranie jej nie pozwoli użytkownikowi na późniejszy wybór wartości parametru.
Lista dynamiczna
Pry wybraniu wartości Dynamiczna dla Listy wartości poniżej użytkownik może wskazać czy wybór wartości parametru z listy ma być Jednokrotny a Wielokrotny. Niżej znajdują się pola:
  • Wybierz tabelę - Lista pozwalająca na wybór tabeli ze źródła danych.
  • Wybierz pole wartości - Lista pozwalająca na wybór kolumny, z której będą zaciągane wartości.
  • Wyświetlaj pole wartości jako - Lista pozwalająca na wybór kolumny, z której dane będą wyświetlane zamiast wartości. Np. jeśli w polu Wybierz pole wartości zostanie wybrana kolumna z ID pracownika, a w polu Wyświetlaj pole wartości jako kolumna z nazwiskiem pracownika to wybierając wartość parametru na raporcie użytkownik nie będzie widział numerów ID pracowników tylko ich nazwiska.
  • Sortuj jako - Lista pozwala wybrać kolumnę, po której lista będzie sortowana.
Po wybraniu kolumny do sortowania po prawej stronie pojawi się lista Określ kolejność sortowania za pomocą której użytkownik może wybrać sposób sortowania: Domyślna, Rosnąca, Malejąca. Poniżej znajduje się opcja Zezwalaj na brak wartości, która określa czy parametr ma być obowiązkowy.
Brak listy wartości
Pry wybraniu wartości Brak dla Listy wartości poniżej znajdują się trzy nieobowiązkowe opcje, których użycie odbywa się za pomocą zaznaczenia/odznaczania checku po ich lewej stronie:
  • Zezwalaj na brak wartości - Opcja określająca czy parametr ma być obowiązkowy.
  • Zezwalaj na wprowadzenie wielu wartości - Opcja określa czy parametr będzie mógł zwierać więcej niż jedną wartość.
Pole Wpisz domyślną wartość parametru służy do definiowania domyślnej wartości parametru. Jest to pole obowiązkowe jednak przy wybraniu opcji Zezwalaj na brak wartości pole nie będzie wymagane. W przypadku gdy użytkownik wybierze opcję Zezwalaj na wielokrotne wartości poniżej pola pojawi się przycisk Dodaj kolejną wartość domyślną. Po prawej stronie każdego pola (oprócz pierwszego) znajduje się ikona kosza służąca do jego usuwania z listy. Poniżej znajduje się opcja Zablokuj możliwość wprowadzania innej wartości parametru niż domyślna, wybranie jej nie pozwoli użytkownikowi na późniejszy wybór wartości parametru. W dolnej części okna dostępne są standardowe przyciski: Anuluj służący do anulowania dodawania parametru i zamknięcia okna oraz Dodaj służący do dodania parametru i zamknięcia okna. Przycisk Dodaj nie będzie dostępny w przypadku gdy jedno lub więcej pól obowiązkowych pozostaje puste lub zawiera niepoprawne wartości. Po dodaniu parametru pojawi on się w sekcji Parametry szablonu. Po najechaniu wskaźnikiem myszy na wybrany parametr własny użytkownik ma możliwość edycji parametru poprzez przycisk ołówka oraz usunięcia parametru własnego poprzez przycisk kosza. W przypadku edycji parametru otworzy się okno Edycji parametru aplikacyjnego zawierające te same opcje, które znajdują się na oknie dodawania parametru własnego. Parametry szablonu można dodawać na raport metodą drag and drop poprzez upuszczenie na wybrane miejsce na obszarze roboczym szablonu.

Parametry SQL

W sekcji Parametry SQL znajdują się parametry dodane przez użytkownika w Konfiguratorze danych szablonu w kroku 3 Pobieranie danych. (Patrz Pobieranie danych) Parametry SQL można dodawać na raport metodą drag and drop poprzez upuszczenie na wybrane miejsce na obszarze roboczym szablonu. W przypadku kiedy na liście znajduje się co najmniej jeden parametr każdorazowo przy przejściu do trybu podglądu użytkownik zostanie poproszony o wprowadzenie wartości parametru. W nowo otwartym oknie użytkownik ma możliwość wprowadzenia wartości parametru w pole Wprowadź wartość parametru. Przycisk Zapisz służy do zamknięcia okna, użytkownik pozostanie w trybie edycji szablonu. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski: Anuluj służący do zamknięcia okna, użytkownik pozostanie w trybie edycji oraz Zapisz służący do zapisania wartości parametru i przejścia do trybu podglądu. Jeśli którykolwiek parametr jest obowiązkowy przycisk Zapisz nie będzie aktywny do momentu wprowadzenia wartości.

Prawy panel Edytora szablonów

Prawy panel po otwarciu szablonu

Na prawym panelu dostępne są opcje formatowania szablonu, sekcji oraz poszczególnych elementów.
Po otwarciu nowego szablonu na prawym panelu znajdują się dwie sekcje: Formatowanie oraz Ustawienia tła szablonu.

Formatowanie

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu szablonu. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję. Dostępne opcje:
  • Czcionka - Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu na raporcie. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki - W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania - Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko:
Podświetlona ikona pochylonego tekstu
  • Wyrównanie tekstu - Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie).

Ustawienia tła szablonu

W sekcji Ustawienia tła szablonu użytkownik ma możliwość sformatowania tła szablonu. Dostępne opcje:
  • Kolor tła - Możliwość wyboru dowolnego koloru tła. Domyślna opcja to brak koloru.
Uwaga
Uwaga! Brak koloru nie jest równoznaczny z kolorem białym. Podczas poglądu użytkownik może nie zauważyć różnicy jednak różnica będzie widoczna np. w przypadku gdy raport będzie drukowany na kartkach w kolorach innych niż biały.
  • Znak wodny - Użytkownik może ustawić znak wodny w postaci obrazu lub tekstu poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji. Domyślna opcja to Brak znaku wodnego.

Znak wodny - Obraz

Po zaznaczenia opcji Obraz poniżej pojawi się przycisk dodawania obrazu z dysku Wybierz obraz. Po jego naciśnięciu pojawi się standardowe okno otwierania pliku. Plik powinien być w formacie .png lub .jpg. Po wybraniu odpowiedniego pliku i otworzeniu podgląd pliku oraz jego nazwa pojawi się w części Wybrany obraz. Za pomocą przycisku Wybierz obraz użytkownik może zmienić obraz. Poniżej znajdują się opcje formatowania znaku wodnego. Każdą zmianę poniższych opcji widać na obszarze roboczym szablonu. Dostępne opcje:
  • Krycie - Opcja pozwala na ustawienie przezroczystości obrazu. Użytkownik może użyć suwaka do zmiany lub wpisać wartość w pole obok niego (wraz ze znakiem %) i kliknąć lewym przyciskiem poza polem. Domyślna wartość to 100%.
  • Układ tła - Opcja pozwala wybrać jedną z dwóch opcji:
    • Nie powielaj obrazu - Przycisk pozwala na wstawienie znaku wodnego jako jednego obrazu
    • Powiel obraz - Przycisk pozwala na powielenie wybranego obrazu i rozłożenie go na całej stronie raportu.
Zaznaczona opcja będzie podświetlona na niebiesko. Domyślnie wybrana jest opcja Nie powielaj obrazu.
  • Pozycja obrazu względem strony - Za pomocą przycisków strzałek użytkownik może wybrać, do którego rogu lub krawędzi ma być wyrównany obraz. Przycisk w środku ustawia obraz na środku strony, ta pozycja jest ustawiona domyślnie.
  • Rozmiar obrazu - użytkownik może wybrać z listy jedną z trzech opcji rozmiarów:
    • oryginalny - obraz pozostanie w oryginalnym rozmiarze,
    • dopasuj do szablonu - Obraz dopasuje się do szerokości lub wysokości obszaru roboczego tak, aby zmieścił się na stronie raportu w maksymalnej wielkości nie zmieniając jego proporcji,
    • rozciągnij aby wypełnić szablon - obraz zostanie rozciągnięty na całą stronę raportu.
  • Widoczność znaku wodnego - Pozwala na ustawienie widoczności znaku w różnych trybach za pomocą suwaków:
    • Pokazuj w trybie tworzenia - Opcja odpowiada za widoczność znaku wodnego w trybie tworzenia.
    • Pokazuj w trybie podglądu i na wydruku - Opcja odpowiada za widoczność znaku wodnego w trybie podglądu oraz na wydruku.

Znak wodny - Tekst

Po zaznaczenia opcji Tekst poniżej pojawią się opcje dotyczące formatowania tekstowego znaku wodnego. Dostępne opcje:
  • Wybrany tekst - Pole pozwala na wprowadzenie tekstu, który ma być znakiem wodnym lub wybranie jednego z listy: KOPIA, KOPIA ROBOCZA lub NIE KOPIOWAĆ.
  • Czcionka - Opcja pozwala na wybranie z listy czcionki w jakiej ma być zapisany tekst znaku wodnego. Domyślna wartość to Verdana.
  • Rozmiar czcionki - W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, które pojawią się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Kolor - Opcja pozwala na zmianę koloru tekstu znaku wodnego. Domyślny kolor to czerwony.
  • Orientacja - Opcja pozwala na zmianę orientacji tekstu. Do wyboru: Horyzontalnie, Diagonalnie do przodu, Diagonalnie do tyłu lub Wertykalnie. Domyślna wartość to Diagonalnie do przodu.
  • Widoczność znaku wodnego - Pozwala na ustawienie widoczności znaku w różnych trybach za pomocą suwaków:
    • Pokazuj w trybie tworzenia - Opcja odpowiada za widoczność znaku wodnego w trybie tworzenia.
    • Pokazuj w trybie podglądu i na wydruku - Opcja odpowiada za widoczność znaku wodnego w trybie podglądu oraz na wydruku.

Prawy panel dla sekcji szablonu

Po zaznaczeniu na obszarze roboczym wybranej sekcji szablonu na prawym panelu  znajdują się trzy sekcje: Formatowanie, Układ oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla sekcji

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu danej sekcji. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję. Dostępne opcje:
  • Czcionka - Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu znajdującego się w obrębie sekcji. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki - W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania - Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko
Podświetlona ikona pochylonego tekstu
  • Wyrównanie tekstu - Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej, jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie), wyrównaj do góry, wyrównaj do środka oraz wyrównaj do dołu.
  • Styl obramowania - Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania wszystkich tabel i pól z bazy danych znajdujących się w sekcji oraz tych, które zostaną później wstawione do sekcji. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii - Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania wszystkich tabel i pól z bazy danych znajdujących się w sekcji oraz tych, które zostaną później wstawione do sekcji. Domyślnie: 1px.
  • Kolor - Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pól tabel (domyślnie: brak) oraz obramowania wszystkich tabel i pól z bazy danych znajdujących się w sekcji oraz tych, które zostaną później wstawione do sekcji (domyślnie: czarny).

Układ dla sekcji

Użytkownik ma możliwość zmiany rozmiaru sekcji. Może ustawić wysokość oraz szerokość wybranej sekcji za pomocą strzałek, które są widoczne po najechaniu wskaźnikiem myszy na pole lub poprzez wpisanie wartości w dostępne pola.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu *Plik* > *Ustawienia strony*. Domyślnie są to centymetry.

Opcje sekcji

Opcja Pokazuj sekcję na jednej stronie w trybie podglądu i na wydruku pozwala aby elementy sekcji nie były dzielone na dwie strony jeśli mogą zostać wydrukowane na jednej stronie. Jeśli na danej stronie zostało za mało miejsca aby cała sekcja się zmieściła to po zaznaczeniu tego checku cała sekcja zostanie wydrukowana na kolejnej stronie. Opcja dostępna dla sekcji:
  • Nagłówek szablonu
  • Nagłówek grupy
  • Szczegóły
  • Stopka grupy
  • Stopka szablonu

Widoczność warunkowa (dla sekcji)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonej sekcji na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku sekcje, które nie wyświetlają wartości z bazy w polach użytych w danej sekcji. Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne dane, Widoczność warunkowa dla sekcji, Dostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla sekcji)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności sekcji. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla sekcji

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku widoczności. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla sekcji)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (dla sekcji)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności, Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza. Po dodaniu warunku po prawej stronie danej sekcji pojawi się ikona oka.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla sekcji Nagłówek grupy oraz Stopka grupy

Po zaznaczeniu na obszarze roboczym sekcji Nagłówek grupy lub Stopka grupy na prawym panelu zostaje wyświetlony zbiór opcji FormatowanieUkładOpcje grupowania oraz Widoczność warunkowa. W przypadku opcji FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa są takie same jak dla dowolnej sekcji szablonu.
W części Opcje sekcji dostępna jest opcje:
  • Powtarzaj sekcje na każdej stronie - opcja pozwala aby elementy danej sekcji będą widoczne na każdej stronie wydruku.
  • Pokazuj sekcję na jednej stronie w trybie podglądu i na wydruku - opcja pozwala aby elementy sekcji nie były dzielone na dwie strony jeśli mogą zostać wydrukowane na jednej stronie. Jeśli na danej stronie zostało za mało miejsca aby cała sekcja się zmieściła to po zaznaczeniu tego checku cała sekcja zostanie wydrukowana na kolejnej stronie.

Prawy panel dla tabeli

Dla zaznaczonej tabeli prawy panel zawiera sekcje FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla tabeli

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu wybranej tabeli. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję. Dostępne opcje:
  • Czcionka - Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu znajdującego się w wybranej tabeli. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki - W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania - Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko
Podświetlona ikona pochylonego tekstu
  • Wyrównanie tekstu - Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie). Jednocześnie użytkownik może wyrównać tekst do góry, do środka, do dołu każdej komórki tabeli.
  • Obramowanie - Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie tabeli będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna.
  • Styl obramowania - Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania tabeli. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii - Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania tabeli. Domyślnie: 1px.
  • Kolor - Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pól tabeli (domyślnie: brak) oraz obramowania tabeli (domyślnie: czarny).

Układ

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić współrzędne położenia tabeli na szablonie, a także jej rozmiar. Pozycje X i Y odpowiadają pozycji lewego górnego rogu tabeli. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości całej tabeli, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości całej tabeli.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony. Domyślnie są to centymetry.

Widoczność warunkowa dla tabeli

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonej tabeli na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku sekcje, które nie wyświetlają wartości z bazy w polach użytych w danej sekcji. Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneWidoczność warunkowa dla tabeliDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla tabeli)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności sekcji. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla tabeli

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla tabeli)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia miary wyliczanej. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje(dla tabeli)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje(dla tabeli)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności, Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla kolumny tabeli lub pojedynczej komórki tabeli

Dla zaznaczonej kolumny tabeli lub pojedynczej komórki prawy panel zawiera sekcje FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla kolumny lub komórki

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu wybranej kolumny lub komórki tabeli. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję. Dostępne opcje:
  • Czcionka - Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu znajdującego się w wybranej kolumnie lub komórce tabeli. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki - W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania - Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko
Podświetlona ikona pochylonego tekstu
  • Wyrównanie tekstu - Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie). Jednocześnie użytkownik może wyrównać tekst do góry, do środka, do dołu każdej komórki tabeli.
  • Zawijanie tekstu - Użytkownik ma możliwość ustawienia braku lub zawijania tekstu w komórce.
  • Obramowanie - Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie tabeli będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna.
  • Styl obramowania - Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania tabeli. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii - Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania tabeli. Domyślnie: 1px.
  • Kolor - Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pól tabeli (domyślnie: brak) oraz obramowania tabeli (domyślnie: czarny).
  • Powiększenie kontrolki - Opcja pozwala na automatycznie powiększenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Pomniejszenie kontrolki - Opcja pozwala na automatycznie pomniejszenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Wielowierszowość - Opcja pozwala na wprowadzanie tekstu w kilku wiersza w jednej komórce.

Układ dla kolumny lub komórki

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić wysokość i szerokość zaznaczonej kolumny lub komórki tabeli. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonej kolumny lub komórki tabeli, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonej kolumny lub komórki tabeli.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony. Domyślnie są to centymetry.

Widoczność warunkowa komórki (lub kolumny tabeli)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonej kolumny lub komórki tabeli na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku elementy, które nie spełniają danego warunku. Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneFormuła dla wartości koduDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla kolumny lub komórki tabeli)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Wartość warunkowa dla komórki

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla kolumny lub komórki tabeli)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia miary wyliczanej. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla kolumny lub komórki tabeli)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (dla kolumny lub komórki tabeli)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności, Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza. Po dodaniu warunku po prawej stronie danej sekcji pojawi się ikona oka.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla pola danych

Dla zaznaczonego pola danych prawy panel zawiera sekcje Formatowanie, Format wartości, Układ oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla pola danych

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu wybranego pola danych. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję. Dostępne opcje:
  • Czcionka - Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu znajdującego się w wybranej kolumnie lub komórce tabeli. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki - W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania - Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko
Podświetlona ikona pochylonego tekstu
  • Wyrównanie tekstu - Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie). Jednocześnie użytkownik może wyrównać tekst do góry, do środka, do dołu każdej komórki tabeli.
  • Zawijanie tekstu - Użytkownik ma możliwość ustawienia braku lub zawijania tekstu w komórce.
  • Obramowanie - Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie tabeli będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna.
  • Styl obramowania - Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania tabeli. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii - Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania tabeli. Domyślnie: 1px.
  • Kolor - Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pól tabeli (domyślnie: brak) oraz obramowania tabeli (domyślnie: czarny).
  • Powiększenie kontrolki - Opcja pozwala na automatycznie powiększenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Pomniejszenie kontrolki - Opcja pozwala na automatycznie pomniejszenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Wielowierszowość - Opcja pozwala na wprowadzanie tekstu w kilku wiersza w jednej komórce.

Format wartości

W sekcji *Format wartości* użytkownik ma możliwość zmiany formatu wyświetlanych danych. Dostępne opcje to:
  • Ogólny - ogólny format wartości, domyślny.
  • Data i czas - Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako daty. Po jej wybraniu pojawią się dwie listy rozwijane: Data i Czas. Użytkownik może wybrać czy chce wyświetlać datę/czas oraz w jakim formacie.
  • Liczba - Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako liczby. Użytkownik może wskazać ilość miejsc dziesiętnych oraz wybrać czy wartości mają zawierać separator tysięcy.
  • Procent - Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako procent. Użytkownik może wskazać ilość miejsc dziesiętnych oraz wybrać czy wartości mają zawierać separator tysięcy.
  • Waluta - Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako waluta. Z listy rozwijanej użytkownik może wskazać walutę jaka ma być widoczna przy wartości na wydruku. Może również wybrać czy powinien być wyświetlany kod ISO czy symbol waluty, określić ilość miejsc dziesiętnych, wybrać czy wartości mają zawierać separator tysięcy, wybrać czy wartości mają być wyświetlane w stylu księgowym.
  • Specjalny - Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako format specjalny. Użytkownik ma możliwość wybrania jednego z kilku dostępnych trybów.
  • Utwórz własny format - Opcja pozwala na sformatowanie wartości we własnym formacie. Po wybraniu tej opcji pokaże się okno Format własny.
Użytkownik może samodzielnie stworzyć dowolny format dla wartości Oto lista znaków często używanych w składni:
  • 0 - Cyfra w liczbie. W wynikach zostanie wyświetlone nieuwzględnione 0.
  • # - Cyfra w liczbie. W wynikach nie zostanie wyświetlone nieuwzględniane 0.
  • .(kropka) - Określa położenie kropki dziesiętnej. Wygląd kropki zależy od ustawień regionalnych.
  • , - Określa położenie przecinka. Wygląd przecinka zależy od ustawień regionalnych.
  • 'tekst' - Dodaje tekst do wzoru. Aby odpowiedni tekst został wyświetlony, wstaw go w cudzysłowie angielskim.
  • c - Konwertuje podaną liczbę na ciąg znaków reprezentujący kwotę w walucie, przy czym używane są bieżące opcje regionalne.
W dolnej części okna znajdują się dwa przyciski: Anuluj - służy do zamknięcia okna bez zapisywania zmiany oraz Utwórz - służy do utworzenia skonstruowanego formatu. Utworzony format będzie widoczny na liście Sformatuj jako na prawym panelu edytora. Poniżej widoczny będzie przykład użycia stworzonego formatu. Po dodaniu innego pola będzie możliwość wybrania stworzonego formatu z listy Sformatuj jako.

Układ pola danych

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić wysokość i szerokość zaznaczonego pola.
W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonego pola, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonego pola.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony.

Widoczność warunkowa (dla pola danych)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego pola na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku elementy, które nie spełniają danego warunku. Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneFormuła dla wartości koduDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla pola danych)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Wartość warunkowa dla pola tekstowego (pola danych)

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (pola danych)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (pola danych)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (pola danych)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności, Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza. Po dodaniu warunku po prawej stronie danej sekcji pojawi się ikona oka.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Obszar roboczy Edytora szablonów

W środkowej części okna znajduje się obszar roboczy oraz narzędziownik.

Narzędziownik

Narzędziownik podzielony jest na dwie części.
W pierwszej znajdują się opcje (kolejno od lewej):
  • Cofnij - Przycisk pozwala na cofnięcie ostatniej akcji wykonanej przez użytkownika.
  • Ponów - Przycisk pozwala na ponowne wykonanie ostatnio cofniętej akcji użytkownika.
  • Przybliż - Przycisk pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie obszaru roboczego. Dostępne opcje po kliknięciu w przycisk: Dopasuj, 50%, 75%, 100%, 125%, 150%, 175% oraz 200%. Domyślnie ustawiona wartość to 100%. Wybranie opcji *Dopasuj* dopasuje szerokość obszaru roboczego do szerokości miejsca pomiędzy lewym a prawym panelem.
  • Drukuj - Przycisk pozwala na otworzenie okna Drukuj.
Po lewej stronie okna konfiguracji wydruku znajduje się podgląd pojedynczej stronu wydruku, informacji o ilości stron oraz możliwość przechodzenia pomiędzy nimi za pomocą poniższych przycisków:
Dostępne przyciski kolejno od lewej: pierwsza strona, poprzednia storna, następna strona, ostatnia strona.
Opcje konfiguracji wydruku:
  • Drukarka - Użytkownik ma możliwość wybrania drukarki z listy.
  • Liczba kopii - Użytkownik może wpisać liczbę kopii lub zwiększyć/zmniejszyć ilość za pomocą przycisku strzałek góra-dół.
  • Dwustronnie - Check określający czy wydruk ma być dwustronny czy jednostronny.
  • Strony - Opcja pozwala na wybranie stron do wydruku poprzez zaznaczenie opcji Wszystkie lub Wybierz oraz określenie zakresu stron w polach Od i Do.
Uwaga! Liczba w polu Od musi być większa od liczby w polu Do, w innym wypadku użytkownik zostanie o tym poinformowany poniższym komunikatem
  • Rozmiar papieru - Użytkownik ma możliwość wybrania z listy rozmiaru papieru na jakim chce wydrukować szablon.
  • Orientacja - Użytkownik ma możliwość zmiany orientacji pomiędzy Pionową a Poziomą.
  • Podawanie papieru - Użytkownik ma możliwość wybrania podajnika papieru (jeśli drukarka ma taką opcję) dla wszystkich stron taki sam lub pierwszej strony inny niż dla pozostałych stron.
  • Obsługa papieru - Użytkownik ma możliwość wybrania drukowania jednostronnego lub dwustronnego.
  • Kolor wydruku - Użytkownik ma możliwość wyboru koloru wydruku pomiędzy Odcienie szarości lub Kolorowy. Na dole okna konfiguracji parametrów wydruku dostępne są dwa przyciski:
  • Anuluj - Pozwala anulować drukowanie.
  • Drukuj - Pozwala wydrukować szablon i zamyka okno konfiguracji wydruku. Użytkownik zostanie poinformowany o rozpoczęciu drukowania poniższym komunikatem w prawym dolnym rogu ekranu.
Druga część narzędziownika odpowiada za wstawianie elementów na szablon. Zawiera opcje, które znajdują się w menu Wstaw. (Patrz Menu Wstaw)

Obszar roboczy

Obszar roboczy domyślnie składa się z trzech sekcji, które są obowiązkowe:
  • Górny margines - Obszar górnego marginesu strony.
  • Szczegóły - Główna część szablonu, umieszczane są w niej główne treści wydruku. Sekcja jest powielana jednorazowo dla każdego rekordu ze źródła danych lub elementów dodanych na szablon.
  • Dolny margines - Obszar dolnego marginesu strony.
Nad obszarem górnego marginesu oraz z lewej strony obszarów znajdują się standardowe linijki, które można ukryć w menu Widok. Domyślnie są one widoczne na obszarze roboczym. Po jednokrotnym kliknięciu lewym przyciskiem myszy na dowolną sekcję po jej prawej stronie pojawi się przycisk ołówka. Za jego pomocą użytkownik ma dostęp do edycji wybranej sekcji.
W opcjach edycji sekcji Górny margines oraz Dolny margines użytkownik ma do wyboru następujące opcje:
  • Ukryj/Pokaż sekcję wydruku - Opcja pozwala na ukrycie danej sekcji na wydruku. Po jej wybraniu obszar zostanie wyszarzony, a po jego prawej stronie pojawi się ikona przekreślonego oka. Wszystkie elementy, które zostaną dodane do tej sekcji będą niewidoczne na wydruku.
  • Zmień nazwę - Opcja pozwala na zmianę nazwy wybranej sekcji. Po jej wybraniu pokaże się okno Zmiany nazwy.
W oknie użytkownik może zmodyfikować nazwę danej sekcji w polu Nazwa sekcji. Za pomocą przycisku X użytkownik może zamknąć okno bez wprowadzania zmian. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski: Anuluj służący do anulowania operacji zmiany nazwy i zamknięcia okna oraz Zapisz służący do zapisu wprowadzonych zmian i zamykający okno. Zmieniona nazwa zaktualizuje się od razu i będzie widoczna po lewej stronie danej sekcji.
W opcjach edycji sekcji Szczegóły użytkownik ma do wyboru następujące opcje:
  • Ukryj/Pokaż sekcję wydruku - Opcja pozwala na ukrycie danej sekcji na wydruku. Po jej wybraniu obszar zostanie wyszarzony, a po jego prawej stronie pojawi się ikona przekreślonego oka. Wszystkie elementy, które zostaną dodane do tej sekcji będą niewidoczne na wydruku.
  • Zmień nazwę - Opcja pozwala na zmianę nazwy wybranej sekcji. Po jej wybraniu pokaże się okno Zmiany nazwy. Działanie opisane powyżej.
  • Wstaw sekcję poniżej - Opcja pozwala na wstawienie kolejnej sekcji szczegółów poniżej aktualnie wybranej.
Jeśli jest kilka podsekcji tego samego typu np. kilka podsekcji szczegóły dostępne są następujące opcje:
  • Ukryj/Pokaż sekcję wydruku - Opcja pozwala na ukrycie danej sekcji na wydruku. Po jej wybraniu obszar zostanie wyszarzony, a po jego prawej stronie pojawi się ikona przekreślonego oka. Wszystkie elementy, które zostaną dodane do tej sekcji będą niewidoczne na wydruku.
  • Zmień nazwę - Opcja pozwala na zmianę nazwy wybranej sekcji. Po jej wybraniu pokaże się okno Zmiany nazwy. Działanie opisane powyżej.
  • Wstaw sekcję poniżej - Opcja pozwala na wstawienie kolejnej sekcji szczegółów poniżej aktualnie wybranej.
  • Usuń sekcję - Opcja pozwala na usunięcie danej sekcji.
W przypadku gdy użytkownik doda więcej niż jedną sekcję szczegółów dostępna będzie również opcja Kolejność sekcji dla sekcji szczegółów wstawionych przez użytkownika. Po jej wybraniu pojawi się okno Zarządzania kolejnością sekcji.
W otwartym oknie znajduje się lista sekcji szczegółów dodanych przez użytkownika. Aby zmienić ich kolejność należy przeciągnąć wybrana sekcję w nowe miejsce na liście. W prawym górnym rogu okna standardowo umieszony został przycisk X za pomocą, którego użytkownik może zamknąć okno bez zapisywania wprowadzonych zmian. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania zmian i zamknięcia okna oraz Zapisz za pomocą, którego użytkownik zapisze wprowadzone zmiany i zamknie okno. Użytkownik ma możliwość edycji sekcji wstawionych z wykorzystaniem menu Wstaw. (Patrz Menu Wstaw)
W opcjach edycji sekcji Nagłówek szablonu, Nagłówek strony, Stopka szablonu oraz Stopka strony użytkownik ma do wyboru następujące opcje:
  • Ukryj/Pokaż sekcję wydruku - Opcja pozwala na ukrycie danej sekcji na wydruku. Po jej wybraniu obszar zostanie wyszarzony, a po jego prawej stronie pojawi się ikona przekreślonego oka. Wszystkie elementy, które zostaną dodane do tej sekcji będą niewidoczne na wydruku.
  • Zmień nazwę - Opcja pozwala na zmianę nazwy wybranej sekcji. Po jej wybraniu pokaże się okno Zmiany nazwy. Działanie opisane powyżej.
  • Usuń sekcję - Opcja pozwala na usunięcie danej sekcji.
Wielkość obszaru poszczególnych sekcji można zmieniać za pomocą linii oddzielających poszczególne sekcje. Po najechaniu na nie wskaźnikiem myszy zmieni się on w ikonę strzałek. Uwaga! Obszar sekcji nie może być mniejszy niż obszar zajmowany przez elementy znajdujące się na danej sekcji. Po zdefiniowaniu grupowania (Patrz Grupowanie) w opcjach sekcji Nagłówek grupy użytkownik ma do wyboru następujące opcje:
  • Ukryj/Pokaż sekcję wydruku - Opcja pozwala na ukrycie danej sekcji na wydruku. Po jej wybraniu obszar zostanie wyszarzony, a po jego prawej stronie pojawi się ikona przekreślonego oka. Wszystkie elementy, które zostaną dodane do tej sekcji będą niewidoczne na wydruku.
  • Zmień nazwę - Opcja pozwala na zmianę nazwy wybranej sekcji. Po jej wybraniu pokaże się okno Zmiany nazwy. Działanie opisane wyżej.
  • Edytuj grupowanie według - Opcja pozwala na zmianę pola, po którym zostało zdefiniowane grupowanie.
W oknie Edytuj grupowanie według na liście rozwijanej użytkownik może wybrać pole, po którym dane mają zostać grupowane. Za pomocą przycisku X lub Anuluj użytkownik może zamknąć okno bez zapisywania zmian. Za pomocą przycisku Zapisz użytkownik zatwierdza wprowadzone zmiany oraz zamyka okno Edytuj grupowanie według.
  • Wstaw sekcję poniżej - Opcja pozwala na wstawienie sekcji Szczegóły pod domyślną sekcją Szczegóły.
  • Usuń sekcję - Opcja pozwala na usunięcie danej sekcji.
W opcjach edycji sekcji Stopka grupy użytkownik ma do wyboru następujące opcje:
  • Ukryj/Pokaż sekcję wydruku - Opcja pozwala na ukrycie danej sekcji na wydruku. Po jej wybraniu obszar zostanie wyszarzony, a po jego prawej stronie pojawi się ikona przekreślonego oka. Wszystkie elementy, które zostaną dodane do tej sekcji będą niewidoczne na wydruku.
  • Zmień nazwę - Opcja pozwala na zmianę nazwy wybranej sekcji. Po jej wybraniu pokaże się okno Zmiany nazwy. Działanie opisane wyżej.
  • Wstaw sekcję poniżej - Opcja pozwala na wstawienie sekcji Szczegóły pod domyślną sekcją Szczegóły.
  • Usuń sekcję - Opcja pozwala na usunięcie danej sekcji.

Prawy panel Edytora szablonów cd

Prawy panel dla obrazu

Dla zaznaczonego obrazu prawy panel zawiera sekcje Układ oraz Widoczność warunkowa.  

Układ dla obrazu

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycję na szablonie, wysokość i szerokość zaznaczonego obrazu. W polach X oraz Y znajdują się współrzędne położenia obrazu na szablonie. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonego obrazu, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonego obrazu.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu *Plik* > *Ustawienia strony*.

Widoczność warunkowa dla obrazu

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego obrazu na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku elementy, które nie spełniają danego warunku.   Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneWidoczność warunkowa dla obrazkaDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla obrazka)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności obrazu. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla obrazka

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności. Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla kształtu

Dla zaznaczonego kształtu prawy panel zawiera sekcje FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla kształtu

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania wybranego kształtu. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję. Dostępne opcje:
  • Obrót – Opcja pozwala na ustawienie o jaki kąt kształt na zostać obrócony. Użytkownik może wpisać w pole liczbę stopni lub zwiększyć ją za pomocą strzałek góra/dół. Domyślna wartość to 0. Użytkownik może skorzystać z przycisków obrotów w prawo, w lewo aby obracać kształt o 90 stopni w prawo lub w lewo.
  • Zaokrąglanie rogów - Opcja pozwala na zaokrąglenie rogów kształtu (dostępne tylko dla prostokąta). Za pomocą suwaka lub po wpisaniu ręcznie wartości w pole obok niego użytkownik może wskazać procent zaokrąglenia rogów (0 - brak zaokrąglenia, 100 - maksymalne zaokrąglenie).
  • Styl obramowania – Opcja pozwala na zmianę stylu kształtu.
  • Grubość linii – Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii kształtu.
  • Kolor – Opcje pozwalające na zmianę koloru wypełnienia kształtu oraz obramowania kształtu.

Układ dla kształtu

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycję na szablonie, wysokość i szerokość zaznaczonego kształtu. W polach X oraz Y znajdują się współrzędne położenia kształtu na szablonie. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonego kształtu, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonego kształtu.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony. Domyślnie są to centymetry.

Widoczność warunkowa dla kształtu

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego kształtu na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku elementy, które nie spełniają danego warunku. Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneFormuła dla wartości koduDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla kształtu)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Wartość warunkowa dla kształtu

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla kształtu)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności. Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza. Po dodaniu warunku po prawej stronie danej sekcji pojawi się ikona oka.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla pola tekstowego

Dla zaznaczonego pola tekstowego prawy panel zawiera sekcje FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa. W sekcji Formatowanie dla zaznaczonego pola tekstowego znajdują się następujące opcje:
  • Obrót – Opcja pozwala na ustawienie o jaki kąt tekst na zostać obrócony. Użytkownik może wpisać w pole liczbę stopni lub zwiększyć ją za pomocą strzałek góra/dół. Domyślna wartość to 0. Użytkownik może skorzystać z przycisków obrotów w prawo, w lewo aby obracać kształt o 90 stopni w prawo lub w lewo.
  • Czcionka – Opcja pozwala na wybranie z listy czcionki w jakiej ma być zapisany tekst w polu tekstowym. Domyślna wartość to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek, które pojawią się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania – Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu (kolejno od lewej): pogrubienie tekstu, pochylenie tekstu, podkreślenie tekstu oraz skreślenie tekstu.
Wskazówka
Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko.
  • Wyrównanie tekstu – Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków (od lewej): do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie). W kolejnej linii od lewej znajdują się przyciski odpowiadające za wyrównanie tekstu: do góry, do środka, do dołu pola tekstowego. W kolejnym wierszu znajdują się opcje zawijania tekstu (od lewej): nie zawijaj, zawijaj zbyt długi tekst.
  • Obramowanie – Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie pola tekstowego będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna. Domyślnie zaznaczona opcja: żadne.
  • Styl obramowania – Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania pola tekstowego. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii – Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania pola tekstowego. Domyślnie: 1px.
  • Kolor – Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pola tekstowego (domyślnie: brak) oraz obramowania pola tekstowego (domyślnie: czarny).
  • Automatyczna szerokość – Opcja pozwala na automatycznie dostosowanie szerokości pola do jego zawartości.
  • Powiększenie kontrolki – Opcja pozwala na automatycznie powiększenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Pomniejszenie kontrolki – Opcja pozwala na automatycznie pomniejszenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Wielowierszowość – Opcja pozwala na wprowadzanie tekstu w kilku wiersza w jednej komórce.
  • Ukryj powielone – Opcja pozwala na ukrycie powielanych wartości.

Układ dla pola tekstowego

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycję na szablonie, wysokość i szerokość zaznaczonego pola tekstowego. W polach X oraz Y znajdują się współrzędne położenia pola tekstowego na szablonie. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonego pola tekstowego, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonego pola tekstowego.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony. Domyślnie są to centymetry.

Widoczność warunkowa (dla pola tekstowego)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego pola tekstowego na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku elementy, które nie spełniają danego warunku. Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneWidoczność warunkowa dla pola tekstowegoDostępne elementy formuły.

Dostępne dane(dla pola tekstowego)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuje się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla pola tekstowego

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla pola tekstowego)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla pola tekstowego)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (dla pola tekstowego)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności, Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla załącznika

Dla zaznaczonego załącznika prawy panel zawiera sekcje Układ oraz Widoczność warunkowa.

Układ dla załącznika

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycję na szablonie, wysokość i szerokość zaznaczonego załącznika.
W polach X oraz Y znajdują się współrzędne położenia załącznika na szablonie. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonego załącznika, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonego załącznika.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony.

Widoczność warunkowa (dla załącznika)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego załącznika na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności.
Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne dane, Widoczność warunkowa dla załącznika, Dostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla załącznika)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu.
Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy.
Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane.
Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla załącznika

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej).
Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla załącznika)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla załącznika)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji.
Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej.
Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki.
Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (dla załącznika)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności,
Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora.
W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla podszablonu

Dla zaznaczonego podszablonu prawy panel zawiera sekcje Kontrolka subraportuUkład oraz Widoczność warunkowa. W sekcji Kontrolka subraportu użytkownik może wprowadzić nazwę podraportu.

Układ dla podszablonu

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycję na szablonie, wysokość i szerokość kontrolki zaznaczonego podszablonu.
W polach X oraz Y znajdują się współrzędne położenia kontrolki podszablonu na szablonie głównym. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonej kontrolki podszablonu, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonej kontrolki podszablonu.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony.

Widoczność warunkowa (dla podszablonu)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego załącznika na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności.
Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne dane, Widoczność warunkowa dla podszablonu, Dostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla podszablonu)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu.
Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy.
Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane.
Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla podszablonu

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku widoczności. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej).
Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla podszablonu)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla podszablonu)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji.
Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej.
Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki.
Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (dla podszablonu)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności,
Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora.
W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla kodu

Dla zaznaczonego kodu kreskowego lub QR prawy panel zawiera sekcje Układ oraz Widoczność warunkowa.

Układ dla kodu

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycję na szablonie, wysokość i szerokość kontrolki zaznaczonego kodu.
W polach X oraz Y znajdują się współrzędne położenia kontrolki kodu na szablonie. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonej kontrolki kodu, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonej kontrolki kodu.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony.

Widoczność warunkowa (dla kodu)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego kodu na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności.
Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne dane, Widoczność warunkowa dla kodu kreskowego/QR, Dostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla kodu)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu.
Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy.
Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane.
Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla kodu kreskowego / QR

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku widoczności. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej).
Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla kodu)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla kodu)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji.
Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej.
Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki.
Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (dla kodu)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności,
Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora.
W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla Podzielnika stron

Dla zaznaczonego podzielnika stron prawy panel zawiera sekcje Układ oraz Widoczność warunkowa.

Układ dla podzielnika stron

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycje podzielnika stron na szablonie. Pozycje X i Y odpowiadają pozycji lewego górnego rogu kontrolki podzielnika.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony. Domyślnie są to centymetry.

Widoczność warunkowa (dla podzielnika stron)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego podzielnika stron na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności.
Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne dane, Widoczność warunkowa dla podzielnika stron, Dostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla podzielnika stron)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu.
Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy.
Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane.
Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla podzielnika stron

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku widoczności. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej).
Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla podzielnika stron)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla podzielnika stron)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji.
Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej.
Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki.
Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (dla podzielnika stron)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności,
Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora.
W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla Numeracji stron

Dla zaznaczonego elementu Numeracja stron prawy panel zawiera sekcje FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa.  

Formatowanie

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu numeracji stron. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję. Dostępne opcje:
  • Czcionka – Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu na raporcie. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania – Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko .
  • Wyrównanie tekstu – Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie).
  • Zawijanie tekstu – Użytkownik ma do wyboru tekst bez zawijania lub z zawijanie w przypadku gdy nie zmieści się w komórce. Domyślnie ustawiona jest opcja zawijania tekstu.
  • Obramowanie – Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie pola zawierającego numerację będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna. Domyślnie zaznaczona opcja: żadne.
  • Styl obramowania – Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania pola zawierającego numerację. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii – Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania pola zawierającego numerację. Domyślnie: 1px.
  • Kolor – Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pola zawierającego numerację (domyślnie: brak) oraz obramowania pola zawierającego numerację (domyślnie: czarny).
  • Informacja na stronie – Użytkownik może wskazać jaka informacja dotycząca numeracji stron będzie widoczna. Domyślnie zaznaczona jest opcja Numeracja stron. Użytkownik ma do wyboru opcje:
    • Numer – Opcja pozwala na wyświetlenie numeru strony.
    • Numeracja stron – Opcja pozwala na wyświetlenie numeru strony oraz ilości wszystkich stron.
    • Numer strony (Rzymski, małe litery) – Opcja pozwala na wyświetlenie numeru strony za pomocą małych liter rzymskich.
    • Numer strony (Rzymski, duże litery) – Opcja pozwala na wyświetlenie numeru strony za pomocą małych dużych rzymskich.
    • Liczba stron – Opcja pozwala na wyświetlenie liczby wszystkich stron.
  • Początek numeracji stron – Opcja pozwala na określenie liczby, od której ma się rozpocząć numerowanie stron.
  • Format wyświetlania – Opcja pozwala na ustawienie formatu wyświetlania numeracji stron. Użytkownik może wpisać dowolny tekst, który będzie wyświetlany wraz z numerem strony. Za pomocą nawiasów { i } użytkownik wskazuje miejsce gdzie ma być umieszczany numer strony. W powyższym nawiasie użytkownik wpisuje „0”. W przypadku wybrania opcji Numeracja stron „0” oznacza aktualną stronę, natomiast „1” wszystkie strony.

Układ dla numeracji stron

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycję na szablonie, wysokość i szerokość zaznaczonej numeracji stron. W polach X oraz Y znajdują się współrzędne położenia numeracji na szablonie. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonej numeracji, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonej numeracji.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony.

Widoczność warunkowa (dla numeracji stron)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonej numeracji na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku sekcje, które nie wyświetlają wartości z bazy w polach użytych w danej sekcji.   Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneWidoczność warunkowa dla numeracji stronDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla numeracji stron)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla numeracji stron

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku widoczności. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla numeracji stron)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla numeracji stron)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje(dla numeracji stron)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności. Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla linku

Dla zaznaczonej kontrolki linku prawy panel zawiera sekcje FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa. W sekcji Formatowanie dla zaznaczonej kontrolki linku znajdują się następujące opcje:
  • Obrót – Opcja pozwala na ustawienie o jaki kąt tekst na zostać obrócony. Użytkownik może wpisać w pole liczbę stopni lub zwiększyć ją za pomocą strzałek góra/dół. Domyślna wartość to 0. Użytkownik może skorzystać z przycisków obrotów w prawo, w lewo aby obracać kształt o 90 stopni w prawo lub w lewo.
  • Czcionka – Opcja pozwala na wybranie z listy czcionki w jakiej ma być zapisany tekst w kontrolce linku. Domyślna wartość to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek, które pojawią się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania – Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu (kolejno od lewej): pogrubienie tekstu, pochylenie tekstu, podkreślenie tekstu oraz skreślenie tekstu.
Wskazówka
Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko.
  • Wyrównanie tekstu – Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków (od lewej): do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie). W kolejnej linii od lewej znajdują się przyciski odpowiadające za wyrównanie tekstu: do góry, do środka, do dołu pola tekstowego. W kolejnym wierszu znajdują się opcje zawijania tekstu (od lewej): nie zawijaj, zawijaj zbyt długi tekst.
  • Obramowanie – Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie pola linku będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna. Domyślnie zaznaczona opcja: żadne.
  • Styl obramowania – Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania pola linku. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii – Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania pola linku. Domyślnie: 1px.
  • Kolor – Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pola tekstowego (domyślnie: brak) oraz obramowania pola tekstowego (domyślnie: czarny).
  • Automatyczna szerokość – Opcja pozwala na automatycznie dostosowanie szerokości pola do jego zawartości.
  • Powiększenie kontrolki – Opcja pozwala na automatycznie powiększenie komórki do tekstu znajdującego się w niej.
  • Pomniejszenie kontrolki – Opcja pozwala na automatycznie pomniejszenie komórki do tekstu znajdującego się w niej.
  • Wielowierszowość – Opcja pozwala na wprowadzanie tekstu w kilku wierszach w jednej komórce.
  • Ukryj powielone – Opcja pozwala na ukrycie powielanych wartości.

Układ dla kontrolki linku

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić pozycję na szablonie, wysokość i szerokość zaznaczonego pola linku. W polach X oraz Y znajdują się współrzędne położenia pola linku na szablonie. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonego pola linku, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonego pola linku.
Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony. Domyślnie są to centymetry.

Widoczność warunkowa (dla kontrolki linku)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego pola z linkiem na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku elementy, które nie spełniają danego warunku. Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneWidoczność warunkowa dla pola tekstowegoDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla pola linku)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuje się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla pola linku

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla pola linku)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.
Funkcje (dla pola linku)
Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.
Operacje (dla pola linku)
Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności, Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku. Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.
Uwaga
Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne. Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte. Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Menu

Plik

Po rozwinięciu grupy Plik z głównego menu użytkownik ma do wyboru poniższe opcje:
Część opcji dostępna jest tylko w wersji Standalone. Są to: Utwórz kopię, Przenieś do, Usuń szablon.

Nowy

Opcja pozwala na utworzenie nowego szablonu. Użytkownik ma możliwość utworzyć Pusty szablon lub Na podstawie szablonu.
Po wybraniu opcji Pusty szablon użytkownik zostanie przeniesiony do Konfiguratora nowego szablonu, który zostanie otwarty w nowej zakładce. (Patrz Nowy szablon)
Po wybraniu opcji Na podstawie szablonu zostanie otworzone systemowe okno otwieraniu pliku. Użytkownik może wskazać plik szablonu o rozszerzeniu .sp, który chce otworzyć. Dla wersji Standalone po wybraniu opcji Na podstawie szablonu zostanie otworzone okno Utwórz nowy szablon na podstawie wzoru.
Użytkownik ma możliwość wyszukania szablonu wzorcowego korzystając z wyszukiwarki. Po wpisaniu w pole Wyszukaj wzór szablonu nazwy wzoru lub jego części lista poniżej wyszukiwarki pokaże pasujące elementy. Aby wybrać szablon wzorcowy należy kliknąć jednokrotnie lewym przyciskiem myszy na wybrany szablon, a następnie zatwierdzić wybór przyciskiem Utwórz w prawej dolnej części ekranu. W przypadku niewybrania żadnego szablonu przycisk będzie niedostępny. Po naciśnięciu przycisku Utwórz szablon otworzy się w nowej karcie. Użytkownik ma możliwość anulowania wyboru za pomocą przycisku Anuluj w prawej dolnej części ekranu lub przycisku X w prawej górnej części ekranu.

Otwórz

Opcja pozwala na otworzenie istniejącego szablonu. Po jej wybraniu użytkownikowi pokaże się systemowe okno otwierania pliku. Użytkownik powinien wskazać plik szablonu o rozszerzeniu .sp. Dla wersji Standalone po wybraniu tej opcji pojawi się okno Otwórz szablon. Użytkownik mam możliwość wybrania szablonu do otworzenia z repozytorium lub z komputera lokalnego.
W przypadku wybrania opcji Z repozytorium użytkownik może wyszukać dany szablon poprzez pole Wyszukaj w sPrint… (wyszukiwanie odbywa się dynamicznie podczas wpisywania nazwy), odszukania szablonu w katalogach repozytorium lub wybrania z ostatnio używanych. Na dole okna znajdują się standardowe przycisku Anuluj za pomocą, którego użytkownik może zamknąć okno bez otwierania pliku oraz Otwórz służący do otwarcia szablonu z pliku. Druga opcja jest nieaktywna do momentu wskazania przez użytkownika pliku. Szablon zostanie otwarty w nowej karcie. W przypadku opcji Z komputera użytkownik może przeciągnąć plik na wyznaczone miejsce lub kliknąć opcję lub wybierz plik. W oknie znajduje się informacja, że pliki zawierające szablony powinny mieć rozszerzenie .sp. Po wybraniu opcji lub wybierz plik otworzy się standardowe okno Otwierania pliku. Po wskazaniu pliku oraz naciśnięciu przycisku Otwórz plik załaduje się na liście w oknie Otwórz szablon wraz ze statusem. Za pomocą przycisku X użytkownik może usunąć szablon z plików załadowanych do otwarcia. Na dole okna znajdują się standardowe przycisku Anuluj, za pomocą którego użytkownik może zamknąć okno bez otwierania pliku oraz Otwórz służący do otwarcia szablonu z pliku. Druga opcja jest nieaktywna do momentu wskazania przez użytkownika pliku. Szablon zostanie otwarty w nowej karcie.

Utwórz kopię (dla wersji Standalone)

Opcja służy do tworzenia kopii otwartego szablonu. Po jej wybraniu pojawi się okno Utwórz kopię. W oknie tworzenia kopii szablonu użytkownik może wpisać nazwę szablonu (Domyślnie jest to nazwa kopiowanego szablonu z dodaną liczbą w nawiasach okrągłych), opcjonalnie może uzupełnić opis kopii szablonu oraz wybrać miejsce w repozytorium gdzie ma być zapisana kopia szablonu. Na wysokości ścieżki zapisu po prawej stronie znajduje się przycisk tworzenia nowego folderu. Na dole okna użytkownik znajdzie standardowe przyciski Anuluj do zamknięcia okna bez utworzenia kopii (taki sam efekt da naciśnięcie przycisku X w górnej prawej części okna) oraz Zapis do zatwierdzenia zapisu kopii szablonu. Po kliknięciu przycisku Zapisz użytkownikowi ukaże się komunikat o utworzeniu kopii.

Pobierz

Opcja pozwala na pobranie wydruku w wybranym formacie. Jest ona dostępna po zapisaniu szablonu.
Użytkownik ma do wyboru jedną z dwóch możliwości.
  • Plik PDF - Opcja pozwala na pobranie pliku w formacie .pdf.
  • Plik XLS - Opcja pozwala na pobranie pliku w formacie .xls.
  • Plik XLSX - Opcja pozwala na pobranie pliku w formacie .xlsx.
  • Plik DOCX - Opcja pozwala na pobranie pliku w formacie .docx.
  • Plik źródłowy - Opcja pozwala na pobranie pliku w formacie .sp. Pliki w tym formacie można później otwierać w aplikacji za pomocą opcji Otwórz opisane powyżej.
Po wybraniu opcji Plik PDF w dolnej prawej części okna pojawi się komunikat o statusie pobrania pliku oraz plik zapisze się w domyślnej lokalizacji lub otworzy się okno do zapisu pliku (w zależności od ustawień przeglądarki). Po wybraniu opcji Plik źródłowy komunikat oraz pobranie pliku będzie analogiczne jak przy wybraniu opcji Plik PDF.

Zmień nazwę

Opcja pozwala na zmianę nazwy szablonu. Po jej wybraniu nazwa szablonu na głównej belce zostanie podświetlona, użytkownik będzie miał możliwość jej zmiany. Zmiana nazwy jest również możliwa poprzez jednokrotne kliknięcie na nazwę na głównej belce.

Przenieś do (dla wersji Standalone)

Opcja pozwala na przeniesienie szablonu do innego folderu w repozytorium. Po jej wybraniu użytkownikowi pokaże się okno Przenieś szablon. W prawym górnym roku okna znajduje się przycisk X za pomocą, którego użytkownik może zamknąć okno bez przenoszenia szablonu. Tuż pod nazwa okna znajduje się podgląd ścieżek Z (ścieżka, w której aktualnie znajduje się szablon) oraz Do (docelowa ścieżka przeniesiena szablonu). Poniżej znajduje się struktura repozytorium. Po wybraniu dowolnego folderu automatycznie aktualizuje się ścieżka Do. Jeśli użytkownik potrzebuje cofnąć się do folderu nadrzędnego wystarczy kliknąć jednokrotnie na jego nazwę w ścieżce Do. Na tym samym poziomie po prawej stronie znajduje się przycisk dodawania nowego folderu. Za jego pomocą użytkownik może stworzyć folder w lokalizacji, w której aktualnie się znajduje (ścieżka Do). Po jego kliknięciu otworzy się okno Nowy folder, w którym użytkownik może wprowadzić nazwę nowego folderu. W dolnej części okna znajdują się przyciski: Anuluj (zamyka okno bez przenoszenia szablonu) oraz Przenieś tutaj (przenosi szablon do ścieżki Do). Po naciśnięciu przycisku Przenieś tutaj okno Przenieś szablon zostanie zamknięte oraz na dole okna edycji szablonu pojawi się komunikat o przeniesieniu szablonu.

Drukuj

Opcja pozwala na wydrukowanie szablonu. Po jej wybraniu otworzy się okno Drukuj. Po lewej stronie okna konfiguracji wydruku znajduje się podgląd pojedynczej stronu wydruku, informacji o ilości stron oraz możliwość przechodzenia pomiędzy nimi za pomocą poniższych przycisków: Dostępne przyciski kolejno od lewej: pierwsza strona, poprzednia strona, następna strona, ostatnia strona.
Opcje konfiguracji wydruku:
  • Drukarka - Użytkownik ma możliwość wybrani drukarki z listy.
  • Liczba kopii - Użytkownik może wpisać liczbę kopii lub zwiększyć/zmniejszyć ilość za pomocą przycisku strzałek góra-dół.
  • Dwustronnie - Check określający czy wydruk ma być dwustronny czy jednostronny.
  • Strony - Opcja pozwala na wybranie stron do wydruku poprzez zaznaczenie opcji Wszystkie lub Wybierz oraz określenie zakresu stron w polach Od i Do.
Uwaga
Uwaga! Liczba w polu Od musi być większa od liczby w polu Do, w innym wypadku użytkownik zostanie o tym poinformowany poniższym komunikatem.
  • Rozmiar papieru - Użytkownik ma możliwość wybrania z listy rozmiaru papieru na jakim chce wydrukować szablon.
  • Orientacja - Użytkownik ma możliwość zmiany orientacji pomiędzy Pionową a Poziomą.
  • Podawanie papieru - Użytkownik ma możliwość wybrania podajnika papieru (jeśli drukarka ma taką opcję) dla wszystkich stron taki sam lub pierwszej strony inny niż dla pozostałych stron.
  • Obsługa papieru - Użytkownik ma możliwość wybrania drukowania jednostronnego lub dwustronnego.
  • Kolor wydruku - Użytkownik ma możliwość wyboru kolory wydruku pomiędzy Odcienie szarości lub Kolorowy. Na dole okna konfiguracji parametrów wydruku dostępne są dwa przyciski:
  • Anuluj - Pozwala anulować drukowanie.
  • Drukuj - Pozwala wydrukować szablon i zamyka okno konfiguracji wydruku. Użytkownik zostanie poinformowany o rozpoczęciu drukowania poniższym komunikatem w prawym dolnym rogu ekranu.

Ustawienia szablonu

Opcja pozwala zmienić ustawienia szablonu.
Opcje dostępne w ustawieniach szablonu:
  • Orientacja - Użytkownik może wybrać orientację pionową lub poziomą. Domyślna to orientacja pionowa.
  • Rozmiar szablonu - Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać odpowiadający rozmiar stron szablonu. Do wyboru: letter, A3, A4, A5, B4, B5, niestandardowy.
Przy każdej opcji podane są wymiary w centymetrach. Domyślnie wybrany rozmiar to A4. Po wybraniu opcji Niestandardowy użytkownik może wpisać własne wymiary strony w jednej z trzech jednostek: centymetry, cale, piksele.
  • Marginesy - Użytkownik ma możliwość ustawienia marginesów: lewy, prawy, górny, dolny. Domyślne wartości to 2,5 cm. Jednostka dla wartości marginesów to centymetry.
Uwaga
Uwaga! Dolny i górny margines na obszarze roboczym są przedstawione jako sekcje domyślne, których nie można usunąć. (Patrz Sekcje)
  • Tło szablonu - Użytkownik ma możliwość ustawienia koloru tła szablonu. Domyślnym kolorem jest kolor biały. Po naciśnięciu na przycisk koloru rozwija się standardowe okno wyboru koloru.
Uwaga
Uwaga! Kolor tła szablonu będzie widoczny tylko w trybie podglądu.
W dolnej części okna znajdują się standardowo przyciski Anuluj do zamknięcia okna ustawień szablonu bez zapisywania zmian oraz Zapisz do zapisania zmian i zamknięcia okna ustawień szablonu.

Zobacz szczegóły szablonu

Opcja pozwala na wyświetlenie okna ze szczegółami szablonu.
Dane przedstawione na oknie Szczegóły szablonu:
  • Nazwa — Nazwa szablonu.
  • Opis — Opis szablonu lub informacja o jego braku.
  • Połączenie — Połączenie użytego do konfigurowania danych szablonu.
  • Baza danych — Baza wybrana w połączeniu w konfiguratorze danych szablonu.
  • Lokalizacja — Lokalizacja szablonu (w repozytorium dla wersji Standalone).
  • Ostatnio modyfikowany — Data i godzina ostatniej modyfikacji szablonu oraz nazwa użytkownika, który modyfikował szablon.
  • Utworzono — Data i godzina utworzenia szablonu oraz nazwa użytkownika, który utworzył szablon.
W dolnej części okna znajduje się przycisk Zamknij służący do zamknięcia okna. Taki sam efekt da naciśnięcie przycisku X w górnym prawym rogu okna.

Usuń szablon (dla wersji Standalone)

Opcja pozwala na usunięcie szablonu. Po jej wybraniu otwiera się okno do potwierdzenia operacji usunięcia. Za pomocą przycisku Anuluj użytkownik może anulować usuwanie szablonu. Za pomocą przycisku Usuń użytkownik potwierdza usunięcie szablonu. W takim przypadku użytkownik zostanie przeniesiony do repozytorium, a szablon zostanie usunięty.

Edytuj

Po rozwinięciu grupy Edytuj z głównego menu użytkownik ma do wyboru poniższe opcje:

Cofnij

Opcja pozwala na cofnięcie ostatniej akcji wykonanej przez użytkownika.

Ponów

Opcja pozwala na ponowne wykonanie ostatnio cofniętej akcji użytkownika.

Wytnij

Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego elementu lub elementów na szablonie. Opcja niedostępna w przypadku gdy nie jest zaznaczony żaden element na szablonie.

Kopiuj

Opcja pozwala na skopiowanie do schowka zaznaczonego elementu lub elementów na szablonie. Opcja niedostępna w przypadku gdy nie jest zaznaczony żaden element na szablonie.

Wklej

Opcja pozwala na wklejenie zaznaczonego elementu lub elementów na szablonie.

Usuń zaznaczone

Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego elementu lub elementów na szablonie. Opcja niedostępna w przypadku gdy nie jest zaznaczony żaden element na szablonie.

Zaznacz wszystko

Opcja pozwala na zaznaczenie wszystkich elementów na szablonie.

Znajdź i zmień

Opcja pozwala na wyszukanie danej frazy lub wyszukanie i zmianę jej na inną. Nowo otwarte okno można przesuwać przytrzymując lewy klawisz myszy na górnej części okna. Przycisk X służy do zamknięcia okna. Użytkownik może wyszukać dany ciąg znaków wpisując go w pole Wyszukiwana fraza. W prawej części tego pola dostępna jest informacja o ilości znalezionych fraz. Wyszukiwanie odbywa się dynamicznie podczas wpisywania ciągu znaków, wyszukana fraza podświetli się na szablonie. W polu Wpisz frazę użytkownik może wpisać ciąg znaków na jaki chce zmienić wyszukiwaną frazę. Poniżej znajdują się trzy opcje:
  • *Ignoruj znaki diakrytyczne (np. ą = a, ę = e) - Opcja pozwala na ignorowanie znaków diakrytycznych. Jest ona domyślnie zaznaczona.
  • Uwzględniaj wielkość liter - Opcja pozwala na rozróżnianie wielkości liter wyszukiwanej frazy. Np. gdy użytkownik wpisze w pole Wyszukiwana fraza słowo “tekst”, to wyszukiwarka nie odnajdzie słowa “Tekst”. Opcja jest domyślnie zaznaczona.
  • Znajdź tylko wpisaną frazę - Opcja pozwala na wyszukanie tylko wpisanej frazy. Np. gdy użytkownik wpisze w pole Wyszukiwana fraza słowo “tekst”, to wyszukiwarka nie odnajdzie słowa “tekst2”.
W dolnej części okna znajdują się cztery przyciski:
  • Zmień - Przycisk służy do wprowadzenia zmian w aktualnie zaznaczonej frazie.
  • Zmień wszystko - Przycisk służy do wprowadzenia zmian we wszystkich wyszukanych frazach.
  • Poprzedni oraz Następny- Przyciski służą do poruszania się między wyszukanymi elementami. W przypadku gdy wyszukiwana fraza występuje na szablonie tylko raz przyciski te będą niedostępne.
Uwaga
Uwaga! Nie można zmienić danych, które są pobierane z bazy poprzez zapytanie. Użytkownik może zmienić tylko dane, które wprowadził na szablonie w polach tekstowych.
W przypadku braku wpisów zgodnych z wartością wyszukiwaną zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat nad przyciskami.
Uwaga
Uwaga! Wyszukiwać danych fraz można również za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + F. Po jego wprowadzeniu pojawi się okno wyszukiwania w górnej części obszaru roboczego. W polu Search użytkownik może wpisać wyszukiwaną frazę. Wyszukiwanie obywa się dynamicznie. W komórce pojawia się informacja ile wyników znaleziono oraz który jest aktualnie zaznaczony. Strzałkami w górę oraz w dół użytkownik może przechodzić pomiędzy wynikami wyszukiwania. Są one niedostępne w przypadku gdy żaden element nie zostanie odnaleziony lub zostanie odnaleziony jeden element. Za pomocą ikony trzech kropek użytkownik może otworzyć okno Znajdź i zmień opisane powyżej. Standardowo za pomocą ikony X użytkownik może zamknąć okno.

Widok

Po rozwinięciu grupy Widok z głównego menu użytkownik ma do wyboru poniższe opcje:
  • Pokaż linijkę - Opcja odpowiada za widoczność linijki nad oraz z lewej strony obszaru szablonu.
  • Pokaż siatkę - Opcja pozwala na widoczność siatki na obszarze szablonu.
  • Pokaż panel danych - Opcja odpowiada za widoczność lub zwinięcie lewego panelu Dostępne dane.

Wstaw

Po rozwinięciu grupy Wstaw z głównego menu użytkownik ma do wyboru poniższe opcje:
  • Tabela - Opcja pozwala na wstawienie na szablon tabeli o wybranym przez użytkownika rozmiarze.
  • Obraz - Opcja pozwala na wstawienie obrazu na szablon.
  • Kształt - Opcja pozwala na wstawienie figury na szablon. Dostępne kształty to: linia pionowa, linia pozioma, prostokąt, koło.
  • Pole tekstowe - Opcja pozwala na wstawienie pola tekstowego na szablon.
  • Wzbogacone pole tekstowe - Opcja pozwala na wstawienie wzbogaconego pola tekstowego na szablon.
  • Załącznik - Opcja pozwala na wstawienie załącznika na szablon.
  • Podszablon - Opcja pozwala na wstawienie podszablonu pustego szablonu lub szablonu z repozytorium.
  • Sekcja - Opcja pozwala na wstawienie dodatkowej sekcji na raport.
  • Kod - Opcja pozwala na wstawienie kodu kreskowego lub kodu QR.
  • Podzielnik strony - Opcja pozwala na wstawienie podziału strony.
  • Numeracja stron - Opcja pozwala na wstawienie numeracji stron.
  • Link - Opcja pozwala na wstawienie pola z linkiem.
Opcje dostępne są również z poziomu narzędziownika nad obszarem roboczym.

Dane

Po rozwinięciu grupy Dane z głównego menu użytkownik ma do wyboru poniższe opcje:

Konfigurowanie danych szablonu

Opcja pozwala na zmianę danych szablonu. Po jej wybraniu użytkownik zostanie przeniesiony do Konfiguratora danych szablonu (Patrz Konfigurator danych)
Uwaga
Uwaga! Zmiana sposobu pobierania danych (przejście z kroku 2 do kroku 3 w konfiguratorze danych szablonu) zresetuje obecnie wybrany sposób. Użytkownik nie będzie miał możliwości cofnięcia wprowadzonych zmian.

Grupowanie

Opcja pozwala na zgrupowanie danych. Po jej wybraniu użytkownik zostanie przeniesiony do konfiguratora tworzenia grupowania. (Patrz Utwórz grupowanie)

Filtrowanie

Opcja pozwala na dodanie warunków filtrowania danych. Po jej wybraniu otworzy się okno edytora filtru. Dodawanie warunków filtrowania w tym miejscu jest analogiczne do dodawania warunków podczas definiowania zapytania. (Patrz Filtr)
Uwaga
Uwaga! Opcja Edytor kodu odpowiada za Tryb zaawansowany opisany w Filtr

Zobacz zapytanie SQL

Opcja pozwala podejrzeć zapytanie SQL. W nowo otwartym oknie Podgląd zapytania SQL użytkownik może podejrzeć treść zapytanie, które jest wykorzystane do wyciągnięcia danych. Z tego poziomu użytkownik może je zaznaczyć i skopiować ale nie ma możliwości jego edycji. W dolnej części okna znajdują się dwa przyciski: Zamknij, który pozwala zamknąć okno oraz Kopiuj, który pozwala skopiować całą treść zapytania SQL

Edytuj zapytanie SQL

Opcja pozwala na edycję zapytania SQL. Po jej wybraniu użytkownik zostanie przeniesiony do 3 kroku Konfiguratora danych szablonu *3. Pobieranie danych* gdzie może edytować zapytanie bez konieczności ponownego przechodzenia przez cały Konfigurator danych szablonu.
Krok ten różni się w zależności od wybranego sposobu pobierania danych:
- Zdefiniuj samodzielnie (Patrz 3. Pobieranie danych Zdefiniuj samodzielnie)
- Wybierz procedurę SQL z listy (Patrz 3. Pobieranie danych Wybierz procedurę SQL z listy )
- Wpisz własne zapytanie SQL (Patrz 3. Pobieranie danych Wpisz własne zapytanie SQL)

Tworzenie grupowania

Konfigurator tworzenia grupowania jest podzielony na trzy sekcje: Dostępne dane, Struktura grupy oraz Grupuj według. W górnym prawym rogu znajduje się przycisk X zamykający konfigurator bez zapisywania wprowadzonych zmian.

Dostępne dane

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności sekcji. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Struktura grupy

W części Struktura grupy użytkownik może zdefiniować nagłówek, szczegóły oraz stopkę grupy. Dane do Nagłówka grupy oraz Stopki grupy użytkownik może dodawać metodą drag and drop z sekcji Dostępne dane. Po wybranej kolumny pojawi się ona na liście w odpowiedniej sekcji. Kolumnę można usunąć z nagłówka lub stopki za pomocą ikony kosza. W części Szczegóły grupy znajdują się elementy, które zostały już umieszczone w sekcji szczegóły.

Grupuj według

W sekcji Grupuj według znajduje się lista rozwijana, z której użytkownik może wybrać po jakiej kolumnie dane mają być grupowane. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski: Anuluj za pomocą, którego użytkownik może anulować operację dodawania grupowania i zamknąć konfigurator oraz Utwórz za pomocą, którego użytkownik może potwierdzić utworzenie grupowania oraz zamknąć konfigurator.

Kolejność sortowania

Użytkownik ma wybór wybrania sortowania grupowania rosnąco lub malejąco.

Wstaw

Tabela

Tabela

Opcja pozwala na wstawienie na szablon tabeli o wybranym przez użytkownika rozmiarze. Użytkownik na siatce tabeli zaznacza pożądaną liczbę kolumn i wierszy, a następnie poprzez jednokrotne kliknięcie wstawia tabelę na szablon. Maksymalna wielkość tabeli (za pomocą siatki) to 20 wierszy i 20 kolumn. Jest również dostępna opcja Wstaw tabelę, która pozwala na wstawienie tabeli o dowolnych rozmiarach (również większych niż 20x20). Po wstawieniu tabeli użytkownik może ją przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Po zaznaczeniu tabeli po jej prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Ukryj/Pokaż tabelę wydruku - Opcja pozwala na ukrycie/pokazanie tabeli na wydruku szablonu.
  • Scal komórki - Opcja pozwala na scalenie zaznaczonych komórek.
  • Wyrównaj szerokość kolumn - Opcja pozwala na zmianie szerokości wszystkich kolumn tak aby miały jednakową szerokość, nie powiększając wielkości tabeli.
  • Wyrównaj wysokość kolumn - Opcja pozwala na zmianie wysokości wszystkich kolumn tak aby miały jednakową wysokość, nie powiększając wielkości tabeli.
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonej tabeli.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonej tabeli.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonej tabeli. Do usuwania tabeli może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
W przypadku zaznaczenia jednej komórki dostępne są poniższe opcje:
  • Wstaw link — Opcja pozwala na wstawienie linku do komórki tabeli. Po wybraniu tej opcji pojawi się okno Wstaw link, w którym użytkownik może wprowadzić link do hiperłącza lub wyszukać pole z bazy zawierające link oraz opcjonalnie tekst jaki ma być wyświetlany na wydruku zamiast adresu linku. Adres powinien zaczynać się od http lub https.
  • Wstaw kolumnę — Opcja pozwala na wstawienie kolumny z lewej lub z prawej strony zaznaczonej komórki. Opcja nie zmienia rozmiaru całej tabeli
  • Wstaw wiersz — Opcja pozwala na wstawienie wiersza powyżej lub poniżej zaznaczonej komórki.
  • Usuń kolumnę —  Opcja pozwala na usunięcie całej kolumny, w której znajduje się komórka. Do usuwania kolumny może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
  • Usuń wiersz — Opcja pozwala na usunięcie całego wiersza, w którym znajduje się komórka. Do usuwania wiersz może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
  • Wstaw komórkę — Opcja pozwala na podział wybranej komórki na dwie, o jednakowych szerokościach.
  • Ukryj/Pokaż komórkę na wydruku — Opcja pozwala na ukrycie/pokazanie komórki na wydruku szablonu.
  • Utwórz formułę dla wartości — Opcja pozwala utworzyć formułę dla wartości w komórce.
  • Usuń —  Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonej komórki. Nie zmieni to wielkości tabeli. Rozmiar komórki sąsiedniej zostanie zwiększony. Do usuwania komórki może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze. Po usunięciu jednej komórki zostaje powiększona komórka po prawej stronie (jeśli usuniemy skrajną prawą komórkę to powiększy się komórka po jej lewej stronie).
W przypadku zaznaczenia całego wiersza dostępne są poniższe opcje:
  • Wstaw wiersz - Opcja pozwala na wstawienie wiersza powyżej lub poniżej zaznaczonego wiersza.
  • Scal komórki - Opcja pozwala na scalenie komórek w zaznaczonym wierszu. Operacja jest nieodwracalna więc użytkownik zostanie poproszony o potwierdzenie wykonania operacji.
Uwaga
W tym momencie użytkownik może zaznaczyć check Nie pokazuj ponownie co będzie skutkowało brakiem tego komunikatu przy następnych próbach scalania komórek. Użytkownik może zrezygnować z operacji scalenia poprzez naciśnięcie ikony X zamykającej okno. Taki sam efekt użytkownik może uzyskać poprzez przycisk Anuluj lub potwierdzić operację scalenia za pomocą przycisku Zatwierdź. Scalanie będzie można cofnąć jednak komunikat ostrzega przed tym, że nie będzie możliwości cofnięcia do pierwotnej formy. Na przykład dla scalania komórek, w których znajduje się tekst będzie możliwość cofnięcia scalenia komórek jednak nie rozdzieli to tekstu znajdującego się w nich.
  • Ukryj/Pokaż wiersz - Opcja pozwala na ukrycie/pokazanie wiersza na wydruku szablonu.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego wiersza. Do usuwania wiersza może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
W przypadku zaznaczenia kilku dowolnych komórek dostępne są poniższe opcje:
  • Ukryj/Pokaż komórki na wydruku - Opcja pozwala na ukrycie/pokazanie zaznaczonych komórek na wydruku szablonu.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonych komórek. Rozmiar sąsiednich komórek zmieni się tak by rozmiar całej tabeli się nie uległ zmianie. Do usuwania komórek może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
Dla zaznaczonych kilku komórek sąsiadujących ze sobą, które znajdują się w jednym wierszu dostępna jest również opcja scalania.
W komórkach tabeli użytkownik może umieszczać pola dostępne z połącznia za pomocą metody *drag and drop*. Po zaznaczeniu komórki zawierającej pole z bazy w menu kontekstowym (ikona ołówka) dostępna jest dodatkowo opcja:
  • Usuń pole danych — Opcja pozwala na usunięcie pola danych z komórki tabeli.

Obraz

Opcja pozwala na wstawienie obrazu na szablon. Po wybraniu opcji pojawi się okno Wstaw Obraz. Użytkownik ma do wyboru jedną z trzech opcji:
  • Adres URL - Opcja pozawala na wstawienie adresu URL do wybranego pliku graficznego, który użytkownik chce umieścić na szablonie.
  • Wybierz wartość z bazy danych - Opcja pozwala na wskazanie pola z bazy danych, z którego będzie pobierana grafika. Po wybraniu tej opcji użytkownik z listy rozwijanej może wybrać dowolne pole dostępne dla skonfigurowanego połączenia.
  • Wybierz z dysku - Opcja pozwala na wybranie pliku z dysku. Po jej wybraniu dostępny będzie przycisk Dodaj. Naciśnięcie przycisku Dodaj otwiera systemowe okno otwierania plików. Użytkownik może odnaleźć plik, wskazać go i zatwierdzić przyciskiem Otwórz.
Po wybraniu i uzupełnieniu jednej z trzech powyższych opcji dostępny będzie przycisk Wstaw za pomocą, którego użytkownik może zatwierdzić wprowadzone zmiany. Po jego wybraniu obraz pojawi się na szablonie. W oknie Wstaw Obraz dostępny jest również przycisk Anuluj za pomocą, którego użytkownik może zrezygnować z wprowadzonych zmian bez ich zapisywania. Użycie tego przycisku spowoduje zamknięcie okna Wstaw Obraz.
Po naciśnięciu przycisku Wstaw należy jednokrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na wybrane miejsce na szablonie aby wstawić obraz.
Po wstawieniu obrazu użytkownik może go przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Przy zaznaczonej kontrolce obrazu po jego prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Wstaw link - Opcja pozwala na wstawienie linku do obrazu. Po wybraniu tej opcji pojawi się okno Wstaw link, w którym użytkownik może wprowadzić link do hiperłącza lub wyszukać pole z bazy zawierające link. Adres powinien zaczynać się od http lub https. W oknie widoczny będzie również podgląd obrazu, do którego użytkownik dodaje link.
  • Zastąp zdjęcie - Opcja pozwala na wybranie lub zmianę obrazu. Po jej wybraniu otworzy się okno Wstaw Obraz. W tym miejscu użytkownik może zmienić sposób pobierania grafiki. Po zatwierdzeniu obraz pojawi się na szablonie.
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego obrazu.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonego obrazu.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego obrazu. Do usuwania obrazu może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
Opcja skalowania obrazka dostępna na panelu po prawej stronie. Normalny – Obraz jest umieszczany w lewym górnym rogu ramki graficznej. Obraz jest przycinany, jeśli nie mieści się w granicach kontrolki. Rozciągnięty - Obraz jest rozciągany lub zmniejszany w celu dopasowania do bieżących wymiarów kontrolki. Rozmiar automatyczny - Rozmiar kontrolki jest dostosowywany do rozmiaru zawartego w niej obrazu. Wyśrodkowany – środkuje obraz w kontrolce Powiększony - Obraz jest wymiarowany proporcjonalnie (bez przycinania), tak aby jak najlepiej pasował do wymiarów kontrolki. Jeśli stosunek wysokości do szerokości kontrolki i obrazu są równe, rozmiar obrazu zostanie zmieniony, aby dokładnie pasował do wymiarów kontrolki. W przeciwnym razie najbliższa pasująca strona obrazu (wysokość lub szerokość) zostanie dopasowana do kontrolki, a druga strona zostanie dopasowana proporcjonalnie (ewentualnie pozostawiając puste miejsce w kontrolce). Ściśnięty - Jeśli wymiary kontrolki przekraczają wymiary zawartej w niej w nim obrazu, obraz jest wyśrodkowany i wyświetlany w pełnym rozmiarze. W przeciwnym razie rozmiar obrazu zostanie zmieniony w celu dopasowania do wymiarów kontrolki. Powielony - Obraz jest powielany w kontrolce, zaczynając od lewego górnego rogu. Obraz jest przycinany, jeśli nie mieści się w wymiarach kontrolki.

Kształt

Opcja pozwala na wstawienie figury na szablon. Dostępne kształty to:
  • Linia pionowa
  • Linia pozioma
  • Prostokąt
  • Koło
Po wybraniu odpowiedniego kształtu należy jednokrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na wybrane miejsce na szablonie. Po wstawieniu kształtu użytkownik może go przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Przy zaznaczonej kontrolce kształtu po jego prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Wstaw link - Opcja pozwala na wstawienie linku do kształtu. Po wybraniu tej opcji pojawi się okno Wstaw link, w którym użytkownik może wprowadzić link do hiperłącza lub wyszukać pole z bazy zawierające link. Adres powinien zaczynać się od http lub https. W oknie widoczny będzie również kształt, do którego użytkownik dodaje link.
  • Zmień kształt - Opcja pozwala na zmianę na inny kształt.
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego kształtu.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonego kształtu.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego kształtu. Do usuwania kształtu może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.

Pole tekstowe

Opcja pozwala na wstawienie pola tekstowego na szablon. Po wybraniu opcji należy jednokrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na wybrane miejsce na szablonie. Po wstawieniu pola tekstowego użytkownik może je przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Przy zaznaczonej kontorlce pola tekstowego po jego prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Wstaw link — Opcja pozwala na wstawienie linku do pola tekstowego. Po wybraniu tej opcji pojawi się okno Wstaw link, w którym użytkownik może wprowadzić link do hiperłącza lub wyszukać pole z bazy zawierające link oraz opcjonalnie tekst jaki ma być wyświetlany na wydruku zamiast adresu linku. Adres powinien zaczynać się od http lub https.
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego pola.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonego pola.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego pola. Do usuwania pól może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
W polach tekstowych użytkownik może umieszczać pola dostępne z połącznia za pomocą metody drag and drop. Aby umieścić pole z bazy nie jest konieczne wcześniejsze dodanie pola tekstowego, pola można umieszczać bezpośrednio na w obszarze roboczym. Po zaznaczeniu komórki zawierającej pole z bazy w menu kontekstowym (ikona ołówka) dostępne są opcje:
  • Wstaw link — Opcja pozwala na wstawienie linku do pola tekstowego. Po wybraniu tej opcji pojawi się okno Wstaw link, w którym użytkownik może wprowadzić link do hiperłącza lub wyszukać pole z bazy zawierające link oraz opcjonalnie tekst jaki ma być wyświetlany na wydruku zamiast adresu linku. Adres powinien zaczynać się od http lub https.
  • Usuń pole danych - Opcja pozwala na usunięcie pola danych z pola tekstowego,
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego pola.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonego pola.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego pola. Do usuwania pól może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
W przypadku gdy pole danych jest miara wyliczaną dostępna jest dodatkowa opcja:
  • Edytuj - Opcja pozwala na edycję miary wyliczanej. Po jej wybraniu pojawi się okno edycji miary wyliczanej.

Załącznik

Opcja pozwala na wstawienie załącznika na szablon w formacie PDF. Po wybraniu opcji należy jednokrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na wybrane miejsce na szablonie. Po wstawieniu załącznika użytkownik może go przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Na wydruku załącznik będzie widoczny na następnej pustej stronie. Po zaznaczeniu załącznika po jego prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Zastąp załącznik - Opcja pozwala na wybór lub zmianę załącznika. Po wybraniu tej opcji otworzy się okno "Wstaw załącznik".
  • Wybierz wartość z bazy danych - umożliwia wybór kolumny skąd ma być pobierany plik.
  • Wybierz z dysku - pojawi się standardowe okno systemowe otwierania plików. Po wybraniu pliku i naciśnięciu przycisku Otwórz na szablonie w polu załącznika zostanie wyświetlona nazwa otworzonego pliku.
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego załącznika.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonego załącznika.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego załącznika. Do usuwania załącznika może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.

Podszablon

Opcja pozwala na wstawienie podszablonu pustego szablonu lub szablonu z repozytorium.
Przykład
Opis tworzenia przykładowego podszablonu znajduje się tutaj.

Dodaj z pliku

Po wybraniu tej opcji pojawia się systemowe okno otwierania pliku. Użytkownik po odnalezieniu pliku szablonu (rozszerzenie .sp), wybraniu go i zatwierdzeniu przyciskiem Otwórz może umieścić kontrolkę podszablnu na szablonie nadrzędnym.

Pusty szablon

Po wybraniu opcji Pusty szablon pojawi się okno Wstaw nowy podszablon, w którym użytkownik może nadać nazwę podszablonu lub zostawić domyślną. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski: Anuluj za pomocą, którego użytkownik może anulować operację i zamknąć okno (taki sam efekt da zamknięcie okna poprzez przycisk X w górnym prawym rogu okna) oraz Wybierz za pomocą, którego użytkownik potwierdza nazwę podraportu. Aby umieści kontrolkę podszablonu na szablonie głównym należy kliknąć w dane miejsce na obszarze roboczym. Przechodzić pomiędzy podszablonami można za pomocą zakładek znajdujących się w dolnej części okna. W przypadku zamknięcia podszablonu (przycisk X na zakładce podszablonu) zostanie usunięty z listy zakładek. Aby wejść w podszablon należy kliknąć dwukrotnie na kontrolkę podszablonu na szablonie lub kliknąć jednokrotnie na daną zakładkę w dolnej części strony. Po wstawieniu podszablonu użytkownik może go przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Przy zaznaczonej kontrolce podszablonu po jej prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego podszablonu.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonego podszablonu.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego podszablonu. Do usuwania podszablonów może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
  • Zdefiniuj łącza do podraportu — Opcja pozwala na zdefiniowanie łączy do podraportu jeśli zawiera on parametry. Opcja niedostępna jeśli na podszablonie nie zostały zdefiniowane parametry lub nie został on zapisany.
Uwaga
Uwaga! Aby opcja *Zdefiniuj łącza do podraportu* była dostępna należy zapisać podszablon.

Sekcja

Opcja pozwala na wstawienie dodatkowej sekcji na raport. Standardowo na wydruku znajdują się sekcje: Górny margines, Szczegóły, Dolny margines.   Użytkownik ma możliwość wielokrotnego wstawiania sekcji. Kolejne sekcje są dodawane jako podsekcje dla sekcji głównej. Nie ma możliwości wstawienia kilku sekcji Górny margines oraz Dolny margines. Użytkownik ma możliwość wstawienia:
  • Nagłówka Szablonu — Opcja pozwala na wstawienie nagłówka szablonu (wyświetlany tylko raz u góry pierwszej strony wydruku). Sekcja pojawi się tuż pod sekcją Górny margines. Można wstawić tylko jedną taką sekcję na szablonie.
  • Nagłówka Strony — Opcja pozwala na wstawienie nagłówka strony (wyświetlany u góry każdej strony wydruku). Nagłówek zostanie dodany na obszarze roboczym. Sekcja pojawi się tuż pod sekcją Górny margines lub Nagłówek Szablonu. Można wstawić tylko jedną taką sekcję na szablonie.
  • Stopki Strony — Opcja pozwala na wstawienie stopki strony (wyświetlana jest u dołu każdej strony wydruku). Stopka zostanie dodana tuż nad sekcją Dolny margines. Można wstawić tylko jedną taką sekcję na szablonie.
  • Stopki Szablonu — Opcja pozwala na wstawienie stopki szablonu (wyświetlana jest u dołu każdej strony wydruku). Stopka zostanie dodana tuż nad sekcją Dolny margines lub Stopka Strony. Można wstawić tylko jedną taką sekcję na szablonie.
  • Szczegółów — Opcja pozwala na wstawienie dodatkowej sekcji szczegółów. Sekcja szczegółów zostanie dodana na obszarze roboczym. Sekcja pojawi się tuż pod ostatnią sekcją Szczegóły. Można wstawić dowolną ilość takich sekcji na szablonie.
Uwaga
Sekcja Stopka szablonu będzie widoczna w miejscu gdzie kończy się szablon, natomiast Stopka strony będzie widoczna w miejscu gdzie kończy się strona. Jeśli ostatnia strona wydruku nie będzie w całości zajęta przez dane np. pół strony będzie puste, to Stopka szablonu nie wydrukuje się na dole strony tylko w miejscu gdzie kończą się elementy z innych sekcji.
Po kliknięciu na wybraną sekcję po jej prawej stronie widoczna jest ikona ołówka z poniższymi opcjami:
  • Ukryj sekcję na wydruku — Opcja pozwala na ukrycie wybranej sekcji na wydruku.
  • Zmień nazwę — Opcja pozwala na zmianę nazwy wybranej sekcji.
  • Wstaw sekcję poniżej — Opcja pozwala na dodanie nowej sekcji tego samego typu co wybrana.
  • Usuń sekcję — Opcja pozwala na usunięcie wybranej sekcji.
  • Kolejność sekcji — Opcja pozwala na ustawienie kolejności podsekcji. Jest ona dostępna w przypadku dodania więcej niż jednej podsekcji. Po jej wybraniu wyświetli się okno Zarządzaj kolejności sekcji. Użytkownik może zmienić kolejność podsekcji.
Dla sekcji Nagłówek grupy dostępna jest dodatkowo opcja Edytuj grupowanie według, która pozwala na zmianę pola wykorzystanego do grupowania danych. Sekcje Nagłówek grupy oraz Stopka grupy zostaną dodane do obszaru roboczego po zdefiniowaniu grupowania (Dane > Grupowanie).
Uwaga
Uwaga! Dla sekcji Margines górny oraz Margines dolny dostępne są tylko opcje Ukryj sekcję na wydruku oraz Zmień nazwę.

Kod kreskowy

Opcja pozwala na wstawienie kodu kreskowego. Po wybraniu kodu kreskowego zostanie wyświetlone okno Wstaw kod kreskowy z dostępnymi opcjami:
  • Standard - Opcja pozwala na wybór standardu kodu. Domyślnie: EAN13.
  • Wartość kodu - Opcja pozwala na wprowadzenie wartości kodu jako Numer lub Wybierz wartość z bazy danych.
W przypadku wybrania pierwszej opcji pojawi się pole Numer do wpisania wartości. W przypadku wybrania opcji Wybierz wartość z bazy danych pojawi się przycisk Dodaj wartość, który otwiera okno tworzenia formuły dla wartości kodu.

Dostępne są kody:

  • EAN8
  • EAN13
  • EAN128
  • GS1 DataMatrix
  • Code39 – Posiada możliwość dodania sumy kontrolnej. Jeśli zostanie ona włączona, wtedy na końcu kodu pojawi się „Y”.
  • Code39 Extended – Posiada możliwość dodania sumy kontrolnej. Nie dokleja na końcu kodu litery „Y”
  • Code128
  • ITF14

Sumy kontrolne

Istnieje możliwość dodania sumy kontrolnej dla kodów, które ją wspierają.

Utwórz formułę dla wartości kodu

W oknie Utwórz formułę dla wartości kodu użytkownik ma możliwość sformatowania wartości kodu wstawianego na szablon. Okno dzieli się na trzy sekcje: Dostępne dane, Formuła dla wartości kodu, Dostępne elementy formuły.

Dostępne dane

W sekcji Dostępne dane użytkownik znajdzie listę danych, które może użyć do tworzenia kodu kreskowego. Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuje się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy. Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy, zostaną wyświetlone wszystkie dostępne dane. Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych danych dla danego połączenia.

Formuła dla wartości kodu

W sekcji Formuła dla wartości kodu znajduje się pole do wprowadzenia formuły wartości kodu gdzie użytkownik może wpisać ją ręcznie w pole w tej sekcji lub skonstruować za pomocą kolumn dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej). Kolumny oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy kolumn powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia wartości kodu. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje. Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji. Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej. Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślnie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii lista zaktualizuje się wyświetlając funkcje z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki. Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania. Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia miary wyliczanej, Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora. W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia formuły kodu i zamknięcia okna Utwórz formułę dla wartości kodu oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonej wartości. W dolnej części okna Wstaw kod kreskowy znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania wstawiania kodu i zamknięcia okna Wstaw kod kreskowy oraz Wstaw służący do zamknięcia okna i wstawienia kodu kreskowego . Następnie użytkownik może umieścić pole z kodem na szablonie Po wstawieniu kodu użytkownik może go przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Po zaznaczeniu kodu po jego prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Ukryj/Pokaż wartość kodu na wydruku - Opcja pozwala na ukrycie/pokazanie wartości kodu na wydruku.
  • Edytuj kod kreskowy - Opcja otwiera okno edycji kodu kreskowego. Okno zawiera te same opcje, które znajdują się na oknie Wstaw kod kreskowy.
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonej tabeli.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonej tabeli.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonej tabeli. Do usuwania tabeli może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.
Jeśli przy wstawianiu kodu kreskowego użytkownik wybierze opcję Wybierz wartość z bazy danych w menu kontekstowym ołówka będzie dodatkowo dostępna opcja Usuń pole danych, która pozwoli na usunięcie formuły kodu składającej się z pól danych.

Podzielnik strony

Opcja pozwala na wstawienie podziału strony. Po wybraniu opcji należy jednokrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na wybrane miejsce na szablonie. Po wstawieniu podzielnika na szablon użytkownik może go przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Przy zaznaczonej kontrolce podzielnika po jego prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego podzielnika.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonego podzielnika.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego podzielnika. Do usuwania podzielnika może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.

Kod QR

Opcja pozwala na wstawienie kodu QR. Po wybraniu kodu QR zostanie wyświetlone okno Wstaw kod QR z dostępnymi opcjami:
  • Adres URL - Opcja pozwala na wprowadzenie adresu URL kodu QR w pole Adres.
  • Wartość tekstowa - Opcja pozwala na wprowadzenie wartości tekstowej kodu QR w pole Wpisz wartość tekstową.
  • Wybierz wartość z bazy danych - Opcja pozwala na wybranie wartości z bazy danych. Po jej zaznaczeniu dostępny jest przycisk Dodaj wartość, który otwiera okno Utwórz formułę dla wartości kodu (okno opisane dla kodu kreskowego).
Poniżej znajdują się opcje zaawansowane. Po ich rozwinięciu użytkownik może wybrać typ wartości z listy: Alfanumeryczny, Binarny, Numeryczny. Domyślna wartość to Binarny.

Numeracja stron

Opcja pozwala na wstawienie numeracji stron na szablon. Po wybraniu opcji należy jednokrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na wybrane miejsce na szablonie.
Po wstawieniu pola z numerem strony użytkownik może je przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Przy zaznaczonej kontrolce pola z numerem strony po jej prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Wytnij - Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonego pola.
  • Kopiuj - Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonego pola.
  • Usuń - Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonego pola. Do usuwania pól może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.

Link

Opcja pozwala na wstawienie pola z linkiem. Na wydruku link będzie aktywny więc będzie możliwość przejścia do wskazanej strony. Po wybraniu opcji pojawi się okno *Wstaw link*, w którym użytkownik może uzupełnić tekst jaki będzie wyświetlany w komórce.   Obowiązkowe jest podanie linku w polu Wklej link lub wyszukaj pole danych. Adres powinien zaczynać się od http lub https. Użytkownik może wyszukać pole danych z wybranego połączenia, z którego ma być pobierany link. Po uzupełnieniu obowiązkowego pola z linkiem dostępny będzie przycisk Wstaw za pomocą, którego użytkownik może zatwierdzić wprowadzone zmiany. Po jego wybraniu i jednokrotnym kliknięciu w dowolne miejsce na obszarze roboczym pole z linkiem zostanie dodane do szablonu. W oknie *Wstaw link* dostępny jest również przycisk *Anuluj* za pomocą, którego użytkownik może zrezygnować z wprowadzonych zmian bez ich zapisywania. Użycie tego przycisku spowoduje zamknięcie okna *Wstaw link*. Takie samo działanie ma przycisk X dostępny w górnym prawym rogu okna.
Po wstawieniu pola z linkiem użytkownik może je przesunąć w inne miejsce poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie. Przy zaznaczonej kontrolce pola z linkiem po jej prawej stronie pojawia się ikona ołówka, która zawiera poniższe opcje:
  • Otwórz link w nowej karcie — Opcja pozwala na otworzenie strony w domyślnej przeglądarce.
  • Skopiuj link — Opcja pozwala na skopiowanie linku do schowka systemowego.
  • Edytuj link — Opcja pozwala na otworzenie okna Edytuj link, w którym można edytować tekst pola oraz link.
  • Usuń link — Opcja pozwala na usunięciu linku z kontrolki. Po usunięciu linku na szablonie zostanie pole tekstowe. W polu tekstowym zostanie ciąg znaków, który był wstawiony w polu Tekst lub link jednak na wydruku nie będzie on interaktywny.
  • Wytnij — Opcja pozwala na wycięcie zaznaczonej kontrolki linku.
  • Kopiuj — Opcja pozwala na skopiowanie zaznaczonej kontrolki linku.
  • Usuń — Opcja pozwala na usunięcie zaznaczonej kontrolki linku. Do usuwania kontrolek może również posłużyć przycisk Delete na klawiaturze.

Wzbogacone pole tekstowe

Aby dodać wzbogacone pole tekstowe należy wybrać: Wstaw -> Wzbogacone pole tekstowe lub ikonkę z narzędziownika. Na prawym panelu dostępne są opcje formatowania: Czcionka – umożliwia wybór czcionki Rozmiar czcionki – umożliwia wybór rozmiaru czcionki Styl formatowania – umożliwia wybór stylu:
  • Pogrubienie
  • Kursywa
  • Podkreślenie
  • Przekreślenie
Wyrównanie tekstu – umożliwia wyrównanie tekstu
  • Wyrównaj do lewej
  • Wyśrodkuj
  • Wyrównaj do prawej
Obramowanie – umożliwia wybór obramowania kontrolki
  • Wszystkie krawędzie
  • Brak krawędzi
  • Krawędź dolna
  • Krawędź lewa
  • Krawędź prawa
  • Krawędź górna
Kolor -  umożliwia edycję koloru:
  • Tekstu
  • Wyróżnienia tekstu
  • Tła
  • Obramowania
Dodatkową zaletą jest możliwość przeniesienia sformatowanego tekstu np. z pliku doc. Przykład tekstu z edytora: Po skopiowaniu i wklejeniu tekstu do kontrolki w sPrint, następuje przekopiowanie tekstu wraz z formatowaniem.