Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch WMS w wersji 2021.5

Wstęp

W najnowszej wersji Comarch WMS 2021.5 zostały dodane obsługa opakowań kaucjonowanych oraz jednorazowych we współpracy z Comarch EPR XL, które wprowadzają szereg zmian w działaniu aplikacji. Ponadto w nowej wersji rozbudowano możliwość konfiguracji magazynów zbiorczych oraz dodano szereg usprawnień w ramach działających już funkcjonalności.

Aplikacja Comarch WMS została wzbogacona o:

  • Obsługę opakowań kaucjonowanych oraz jednorazowych we współpracy z Comarch ERP XL;
  • Powiązanie typu jednostki logistycznej z kartą towarową w ERP XL;
  • Dodanie parametru Dodatkowy unikalny numer nośnika w konfiguracji typów jednostek logistycznych;
  • Rozbudowę w konfiguracji i obsługi magazynów zbiorczych;
  • Inwentaryzację magazynu zbiorczego z obsługą położeń zmiennych;
  • Grupowanie dyspozycji względem wysyłki;
  • Konfigurację interfejsu WMS Zarządzanie;
  • Historię ruchów jednostki logistycznej w Comarch WMS Magazynier;
  • Rozbudowę konfiguracji nadrealizacji;
  • Mechanizm umożlwiający ustawienie daty przyjęcia zasobów;
  • Możliwość dodawania kolumn na liście dyspozycji oczekujących;
  • Przesuwanie całych jednostek logistycznych w procesach dwuetapowych z włączonymi rezerwacjami na procesie.
  • Zmiany w szyfrowaniu haseł dla aplikacji WMS Magazynier oraz WMS Zarządzanie.

 

Comarch WMS 2021.5 współpracuje z:

  • Comarch ERP XL 2020.2.3 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP XL 2021.1.0 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP XL Start C8 – aplikacja Comarch WMS Magazynier;
  • Comarch ERP Altum 2019.5.2 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Altum 2021.5 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2021.3.1.1073.

 

W celu zaktualizowania aplikacji do wersji Comarch WMS 2021.5 wymagany jest Comarch ERP Auto Update co najmniej w wersji 2021.5.4565.6.

 

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch WMS Zarządzanie i Comarch WMS Magazynier

1. Obsługa opakowań kaucjonowanych oraz jednorazowych

W najnowszej wersji Comarch WMS została dodana nowa funkcjonalność obsługi opakowań kaucjonowanych oraz jednorazowych we współpracy z systemem Comarch ERP XL. Dotychczasowa funkcjonalność jednostek logistycznych została rozbudowana właśnie pod tym kątem:

  • Dodano powiązanie karty towarowej z systemu ERP z typem jednostki logistycznej – w celu umożliwienia kontroli ilościowej stanów pustych oraz zajętych jednostek logistycznych w obu systemach;
  • Obsłużono automatyczne dodawanie pozycji na podstawie realizacji w Comarch WMS;
  • Dodano obsługę opakowań jednorazowych oraz kaucjonowanych;
  • Wprowadzono oznaczanie pozycji kaucjonowanych;
  • Dodano nowy raport wyliczający stany jednostek logistycznych.

kaucje1

 

1.1 Opakowania kaucjonowane

Opakowania kaucjonowane są typem opakowań zwrotnych, dla których sprzedawca pobiera od nabywcy kaucje za takie opakowanie, a gdy opakowanie wraca do sprzedawcy zwracana jest też kaucja. Tak oznaczone jednostki logistyczne, w obrocie pomiędzy firmą, a konkretnym kontrahentem mogą być rozliczane na podstawie dokumentów PKA/WKA. Dokumenty te generowane są na podstawie pozycji towarowych powiązanych z jednostką logistyczną, które dodawane są automatycznie na dokument magazynowy. Ilości dodane na dokument wynikają bezpośrednio z realizacji w Comarch WMS Magazynier.
kaucje

1.2 Opakowania jednorazowe

Opakowaniami jednorazowymi, można nazwać opakowania bezzwrotne. Zasadniczo obsługa opakowań kaucjonowanych i jednorazowych w aplikacji Comarch WMS się nie różni. Dodawane pozycje na dokument magazynowy posiadają inne oznaczenia, co wpływa na generowanie dokumentów handlowych po stronie systemu ERP XL. Opakowania jednorazowe trafiają na standardowe dokumenty handlowe wykorzystywane w rozliczeniu towarów.
konfiguracja

 

1.3 Dodatkowy unikalny numer nośnika w konfiguracji typów jednostek logistycznych

W ramach rozwoju jednostek logistycznych został również dodany nowy parametr na typie jednostki logistycznej, który odpowiada za możliwość oznaczania jednostek logistycznych dodatkowym numerem. Numer ten odzwierciedla konkretny nośnik i może być traktowany jako ‘tabliczka znamionowa’ jednostki logistycznej. Dzięki tej informacji możliwe jest śledzenie nośnika zarówno, gdy jest on na magazynie jak i po powrocie od kontrahenta.
nosniki

2. Rozbudowa konfiguracji oraz obsługi magazynów zbiorczych

W ramach rozwoju magazynów wirtualnych została dodana nowa opcja obsługi położeń zmiennych. Taka konfiguracja pozwala na uzyskanie jednej struktury magazynu dla wszystkich magazynów składowych, bez konieczności współdzielenia położeń. Odzwierciedla to scenariusz biznesowym w którym w jednym fizycznym magazynie jest kilka magazynów handlowych, które naprzemiennie wykorzystują wspólną przestrzeń magazynu.

2.1 Odblokowanie możliwości wystawiania dokumentów międzymagazynowych z poziomu systemu ERP w ramach magazynu zbiorczego

Została dodana możliwość wystawiania dokumentów MMW i MMP pomiędzy magazynami składowymi w ramach magazynu zbiorczego. Dotychczas obsługa dokumentów międzymagazynowych była realizowana w takiej konfiguracji wyłącznie z poziomu systemu Comarch WMS. Wraz z dodaniem takiej możliwości została wprowadzona automatyczna realizacja dokumentów magazynowych, w przypadku gdy zasób znajduje się na położeniach współdzielonych. Użytkownik nie musi w WMS Magazynier przesuwać zasobu między magazynami składowymi.

2.2 Zmiany w inwentaryzacji magazynów zbiorczych

W ramach obsługi położeń zmiennych została dodana możliwość inwentaryzacji wszystkich magazynów składowych jednocześnie na podstawie inwentaryzacji z systemu ERP XL. W systemie ERP XL została dodana możliwość wskazania wszystkich magazynów składowych, a w samym systemie Comarch WMS, zostały dodane dwa sposoby inwentaryzacji magazynu zbiorczego:

  • Proces inwentaryzacji w której użytkownik w WMS Magazynie świadomie wskazuje magazyn składowy, dla którego inwentaryzowany jest obecnie zasób;
  • Proces inwentaryzacji, gdzie użytkownik w WMS Magazynier wskazuje ilości oraz informacje o zasobie na odczytach, a system sam automatycznie rozdziela ilości pomiędzy magazyny składowe.

 

W ramach zmian do inwentaryzacji został wprowadzona możliwość uruchomienia nowego widoku listy na arkuszach inwentaryzacyjnych.
grupowanie

3. Grupowanie dyspozycji względem wysyłki

W najnowszej wersji zostały dodana możliwość grupowania według wysyłki dodanej w Comarch ERP XL. Jest to nowy kolejny warunek grupujący, który można skonfigurować per proces grupujący.

3.1 Zmiany na liście oczekujących – możliwość sposobu grupowania

W ramach zmian w obszarze grupowania, została rozbudowana możliwość grupowania z poziomu listy oczekujących. Zostały dodane dwa znaczące elementy w tym obszarze funkcjonalnym:

  • Możliwość predefiniowanego grupowania na liście oczekujących – od razu po wejściu na listę dyspozycje będą zgrupowane według wybranego warunku grupującego;
  • Możliwość zmiany bezpośrednio na liście sposobu grupowania dyspozycji na liście oczekujących.

grupowanie1

3.2 Powiązanie procesu grupującego ze standardowym

W ramach konfiguracji procesów grupujących dodano możliwość powiązania procesu grupującego z procesem standardowym. Dzięki takiemu powiązaniu, będzie możliwa opcja grupowania dyspozycji, dla których nie został ustawiony proces realizacji podczas synchronizacji dokumentu.
grupowanie2

4. Konfiguracja interfejsu WMS Zarządzanie

Jako kolejny z elementów konfiguracyjnych został dodany moduł Konfiguracji interfejsu WMS Zarządzanie. Jest to zalążek konfiguracji parametrów, które wpływają na działanie aplikacji WMS Zarządzanie. Część parametrów była już dostępna w aplikacji, ale konfigurowana była z poziomu tabeli WMS.Configuration. Obecnie z poziomu konfiguratora można:

  • Ustalić dodatkową informacje wyświetlaną na liście oczekujących przy grupowaniu według wysyłki;
  • Wskazać domyślne grupowanie na liście oczekujących;
  • Ustawić sposób filtrowania – czy filtrowanie powinna działać już podczas wpisywania znaków, czy dopiero po naciśnięciu klawisza enter;
  • Umożliwić synchronizacje dokumentów bez wskazania na konkretny proces;
  • Włączyć lub wyłączyć ranking operatorów na liście dyspozycji.

grupowanie3

5. Historia ruchów jednostki logistycznej w WMS Magazynier

W aplikacji Comarch WMS Magazynier została udostępniona możliwość sprawdzenia informacji o tym na jakich dokumentach dana jednostka logistyczna była wykorzystywana. Umożliwia to śledzenie losów jednostki logistycznej w procesach magazynowych.
historia

 

6. Rozbudowa konfiguracji nadrealizacji w Comarch WMS

W najnowszej wersji Comarch WMS rozbudowano możliwość konfiguracji nadrealizacji w kontekście magazynów, na które powinna trafić nadwyżka. Dla każdego magazynu z osobna jest możliwość wskazania magazynu nadwyżek, na których taki zasób powinien trafić. Dotychczas była możliwość wskazania tylko jednego magazynu w ramach profilu operatora, obecnie w konfiguracji magazynów jest możliwość wskazania magazynu nadwyżek dla wybranego magazynu.
wirtualne

7. Pozostałe

7.1 Mechanizm umożlwiający ustawienie daty przyjęcia zasobów

W aplikacji został dodany punkt rozszerzeń, który umożliwia ustawienie własnej logiki podczas zatwierdzania dokumentu, pod kątem zmiany daty StoreDate w tabeli StructureObjectResources.

7.2 Możliwość dodawania kolumn na liście dyspozycji oczekujących

Od wersji Comarch WMS 2021.5 możliwe jest również definiowanie własnych kolumn na liście dyspozycji oczekujących w Comarch WMS Zarządzanie.

7.3 Przesuwanie całych jednostek logistycznych w procesach dwuetapowych z włączonymi rezerwacjami na procesie

W konfiguracji procesów wydań wieloetapowych dodano nowy parametr Przesuwanie całej jednostki logistycznej pomiędzy położeniami. Funkcjonalność ta pozwala przesuwać całej jednostki logistyczne pomiędzy etapami bez konieczności ich systemowego ‘przepakowywania’. By móc skorzystać z tej funkcjonalności, należy mieć włączone rezerwacje na procesie oraz dodany krok zasobów jednostki logistycznej.

7.4 Zmiany w szyfrowaniu haseł dla aplikacji WMS Magazynier oraz WMS Zarządzanie

Jako element zwiększający poziom bezpieczeństwa danych, zostały wprowadzone niezbędne zmiany w szyfrowaniu danych logowania do aplikacji Comarch WMS.

7.5 Specjalne oznaczenie dyspozycji, dla których nie ustawiono procesu za pomocą którego będą realizowane.

Każda dyspozycja, która synchronizuje się do aplikacji Comarch WMS bez ustawionego procesu, którym będzie realizowana została specjalnie oznaczona na liście dyspozycji w Comarch WMS Zarządzanie.

last

 

Czy ten artykuł był pomocny?