Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch WMS w wersji 2025.1

 

Wstęp

W ramach najnowszej wersji Comarch WMS 2025.1 nacisk na kierunki implementacyjnie skierowany był głównie na kwestie stabilizacyjne oraz techniczne. Najistotniejsze zagadnienia realizowane w ramach tej wersji:

  • Mechanizm wycofania realizacji pozycji towarowej oraz jednostki logistycznej (również powiązanej z opakowaniem kaucjonowanym/jednorazowy) z poziomu kolektora.
  • Mechanizm dzielenia dużych dokumentów (powyżej 32 tys. pozycji) synchronizowanych do systemu ERP jako dokumenty różnicowe po przeprowadzonej inwentaryzacji ciągłej.
  • Stabilizacja i aktualizacja rezerwacji online podczas synchronizacji dokumentu.

Comarch WMS 2025.1 współpracuje z:

  • Comarch ERP XL 2024.1.4 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP XL 2025.0.2 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Altum 2024.5 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Altum 2025.0 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2025.0.1.0

W celu zaktualizowania aplikacji do wersji Comarch WMS 2025.1 wymagany jest Comarch ERP Auto Update co najmniej w wersji 2025.0.5905.2.

 

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch WMS Zarządzanie i Comarch WMS Magazynier

1. Mechanizm wycofania realizacji pozycji towarowej oraz wycofania jednostki logistycznej.

Wprowadzona funkcjonalność umożliwia wycofanie zrealizowanej pozycji towarowej lub wycofanie całej jednostki logistycznej (wszystkich towarów znajdujących się na jednostce) za pomocą nowododanych funkcji dostępny z poziomu kolektora. Wcześniejsze podejście w tym zakresie wiązało się z edycją pozycji oraz wyzerowaniem jej realizacji na kroku z ilością. Aktualny mechanizm pozwala na wycofanie realizacji pozycji w sposób wygodny i mniej pracochłonny. Po zastosowaniu mechanizmu wszystkie wycofane pozycje towarowe oraz opakowania kaucjonowane/jednorazowe trafiają na położenia źródłowe tj. położenia z których zostały pobrane na etapie realizacji dokumentu. Wycofane pozycje ponownie są dostępne do realizacji przez operatora.

1.1 Szybkie wycofywanie z realizacji.

Nowy mechanizm wycofania umożliwia:

  1. Wycofanie realizacji pozycji towarowej
  2. Wycofanie jednostki logistycznej (wycofanie realizacji wszystkich towarów znajdujących się na jednostce)

W celu wywołania funkcjonalności należy z poziomu kroku Pozycje dokumentu zeskanować kod towaru lub wskazać manualnie pozycję, którą chcemy wycofać. Wówczas operator może otrzymać możliwość wycofania pojedynczej pozycji towarowej lub w przypadku gdy zasób znajduje się na jednostce logistycznej może wycofać realizację wszystkich pozycji, które się na niej znajdują (wycofaj jednostkę logistyczną).

Mechanizm bierze również pod uwagę obsługę opakowań kaucjonowany/jednorazowych, które analogicznie jak towar po wycofaniu powracają na położenia źródłowe.

Rys.1. Poglądowy widok możliwości wycofania realizacji pozycji i jednostki logistycznej w Coamrch WMS Magazynier.

2. Mechanizm dzielenia dużych dokumentów synchronizowanych do systemu ERP po przeprowadzonej inwentaryzacji ciągłej.

W ramach rozwoju obszaru inwentaryzacji ciągłej zostało wprowadzonych szereg technicznych zmian, które pozwalają na zatowarowanie całego magazynu na nowo z poziomu aplikacji Comarch WMS. Jedną z kluczowych zmian jest dodanie mechanizmu dzielenia dużych dokumentów (powyżej 32 tys. pozycji) tworzonych jako dokumenty różnicowe po przeprowadzonej inwentaryzacji ciągłej w Comarch WMS. W przypadku, gdy dokument jest większy tj. powyżej 32 tys. pozycji dokumenty różnicowe są dzielone na mniejsze celem szybszego przetworzenia i ich obsługi po stronie systemu ERP.

3. Stabilizacja i aktualizacja rezerwacji online podczas synchronizacji dokumentu do systemu ERP.

Kolejnym elementem złożono technicznym, realizowanym w ramach tej wersji były rezerwacje online. Dodana została obsługa aktualizacji rezerwacji podczas synchronizacji. Mechanizm ma swoje szczególne uzasadnienie w przypadku dokumentów grupujących, wieloetapowych czy w momencie zmiany partii podczas realizacji dokumentu. Jest to element stabilizacyjny, ale wpływa również na wydajność całego mechanizmu rezerwacji online.

Czy ten artykuł był pomocny?