Produkcja


[pyt. 1669] [XL] Co oznacza parametr „ilość domyślna na ZP” w oknie dodawania produktu na technologii (zakładka Parametry)?

  • W Systemie Comarch CDN XL od wersji 10.5. Parametr związany jest ściśle z ilością produktu na Zleceniu Produkcyjnym i Technologii. Przy zaznaczonym parametrze, po dodaniu produktu na ZP,  na pozycji zlecenia w kolumnie ilość pokazana jest ilość pochodząca z technologii. W przypadku odznaczonego parametru w kolumnie ilość zawsze pojawi się 1.

 

[pyt. 1661] [XL] W jaki sposób uzyskać sumę kosztów surowców na zleceniu produkcyjnym ? Jakie są relacje i powiązania tabel ?

  • select SUM(pke_Kwota)from cdn.ProdZlecenia join cdn.ProdZlecElem on PZL_Id= PZE_Zleceniejoin cdn.Prodprocesy on PZL_Id=PPC_Zleceniejoin cdn.ProdCzynnosci on PCZ_Proces =PPC_Idjoin cdn.ProdZasoby on PCZ_Id=PZA_Czynnosc join cdn.ProdKosztyElemon PZA_Id=PKE_ObiNumer where PKE_ObiTyp = 14346 and PZA_TypZasobu =1 and PZL_Id = (ID zlecenia produkcyjnego )

 

[pyt. 1625] [XL]Co przedstawia wydruk “Produkcja w toku”?

  • Na Wydruku: Produkcja w toku prezentowane są te produkty czynności, do których wykonano realizację, które nie zostały jeszcze pobrane do kolejnych czynności lub nie zostały przyjęte za pomocą dokumentu PW na magazyn.

 

[pyt. 1503] [XL] Dlaczego przy realizacji zlecenia produkcyjnego dla surowców trzeba ręcznie ustawiać magazyn z którego ma być pobrany ?

  • Powyższy przypadek jest spowodowany tym, iż podczas tworzenia technologii produkcji , przy dodawaniu surowców do czynności na formatce „Materiał w technologii” w polu Magazyn nie został wybrany jeden konkretny magazyn, tylko pozostawiono wyrażenie .

 

[pyt. 1502] [XL] Dlaczego na liście zleceń produkcyjnych w kolumnie produkt nie widać nazwy produktu?

  • Produkt nie jest widoczny jeżeli zlecenie produkcyjne jest zaplanowane w 0%, lub na zleceniu produkcyjnym produkt nie został określony.

 

[pyt. 1442] [XL] Z jakich tabel należy skorzystać, by odnaleźć w bazie powiązania pomiędzy ZP/HPR z RW/PW?

  • Dokumenty RW/PW związane z ZP można odnaleźć korzystając z połączenia tabel:Cdn.ProdZlecenia, Cdn.ProdProcesy, Cdn.ProdCzynnosci, Cdn.ProdZasoby, Cdn.TraSElem, CDN.TraNag.

 

[pyt. 900] [XL] Z jakim programem kosztorysowym współpracuje system CDN XL?

  • System Comarch CDN XL współpracuje z następującymi programami kosztorysowymi: • Zuzia • Norma Pro

 

[pyt. 899] [XL] Czy modyfikacja jednostek: podstawowej lub pomocniczej materiału na technologii powoduje odpowiednie przeliczenie drugiej jednostki?

  • W wersji 9.0 systemu Comarch CDN XL przelicznik jednostek na technologii produkcyjnej działa w jedną stronę – modyfikacja jednostki pomocniczej materiału powoduje odpowiednie przeliczenie jednostki podstawowej zgodnie z przelicznikiem określonym na karcie towaru na zakładce: Opakowanie.

 

[pyt. 898] [XL] Czy z poziomu realizacji czynności można na zleceniu produkcyjnym modyfikować ilość materiału?

  • Tak, pod warunkiem, że na formatce: Materiał w technologii, na zakładce: Parametry zaznaczono opcję: Edycja ilości przy realizacji.

 

[pyt. 897] [XL] Czy na liście zleceń produkcyjnych można wyświetlić zlecenia w zależności od ich statusu?

  • Tak. Od wersji 9.0 systemu Comarch CDN XL, na liście zleceń produkcyjnych dostępny jest filtr: Pokaż status realizacji, który umożliwia wyświetlanie zleceń w zależności od tego czy dane zlecenie ma status: Zaplanowane, Zgrubnie, Zrealizowane, Rozliczono, Do zamknięcia, Zamknięte, Wszystkie.

 

[pyt. 896] [XL] Czy w trakcie realizacji zlecenia produkcyjnego można do procesu dodać czynność, która nie została zdefiniowana w wykorzystywanej na zleceniu technologii?

  • Tak. Od wersji 9.0 systemu Comarch CDN XL, po zaznaczeniu na Technologii produkcyjnej, na zakładce: Czynności, parametru: Dodawanie czynności w trakcie realizacji, możliwe jest zdefiniowanie na zleceniu produkcyjnym dodatkowej czynności – w tym celu należy użyć opcji: Dodaj nową czynność, dostępnej z poziomu menu rozwijalnego obok plusa na zakładce: Procesy ZP. Nowododana czynność zostanie również zapisana na technologii produkcyjnej.Uwaga: Zaznaczenie parametru: dodawanie czynności w trakcie realizacji, jest możliwe, gdy technologia nie jest zatwierdzona.

 

[pyt. 895] [XL]Czy ze zlecenia produkcyjnego można wygenerować wiele dokumentów RW, ale każdy na inny magazyn?

  • Tak. Aby tego dokonać należy na definicji RW dodać wszystkie magazyny, z których mają być wydawane poszczególne surowce, a następnie zaznaczyć w obszarze: Sprzedaż z magazynu opcję: wszystkie pozycje na dokumencie z jednego magazynu. Podczas generowania dokumentu RW z ZP pojawi się okno z listą magazynów do wyboru – wybór odpowiedniego magazynu spowoduje, że z tego magazynu zostaną pobrane pozycje na dokument RW.

 

[pyt. 894] [XL]Co oznacza opcja: Niezrealizowane w oknie: Generowanie zamówień, które pojawia się podczas generowania zamówienia zakupu ze zlecenia produkcyjnego?

  • Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że na ZZ wygenerowanym z ZP zostaną przeniesione te surowce, które nie zostały zrealizowane, czyli nie znalazły się na realizacji danej czynności ale odpowiednie rezerwacje są widoczne z poziomu czynności zaplanowanej (niezrealizowanej).

 

[pyt. 687] [XL] Co oznacza komunikat: “Czy aktualizować powiązania do nowszej wersji technologii?”, który pojawia się podczas zapisu nowej wersji technologii?

  • Po zaznaczeniu opcji “Tak” będą aktualizowane powiązania pomiędzy nowo utworzoną wersją technologii, a technologiami, które wykorzystują produkty/półprodukty pochodzące z technologii, dla której tworzymy nową wersję.Przykład: Tworzymy wersję technologii T1, której produkty/półprodukty są wykorzystywane jako surowce w technologii T2. Po zapisaniu dyskietką zmian otrzymujemy komunikat: “Czy aktualizować powiązania do nowszej wersji technologii?”. Jeśli zaznaczymy opcję “Tak”, wówczas zostaną zaktualizowane powiązania pomiędzy nową wersją technologii T1, a technologią T2. Surowce wykorzystywane w technologii T2 będą odtąd pobierane z nowej wersji technologii T1.

 

[pyt. 686] [XL] Czy istnieje możliwość generowania dokumentów magazynowych ze zlecenia produkcyjnego?

  • Tak. Od wersji 9.0 systemu CDN XL z poziomu Zlecenia produkcyjnego można wygenerować dokumenty WM i PM. Dodatkowo dokument WM można wygenerować z poziomu czynności planowanej. Funkcja generowania dokumentów magazynowych do zleceń produkcyjnych, dostępna jest z poziomu: Okna: Harmonogram czynności, Okna: Lista zleceń produkcyjnych, Okna: Zlecenie produkcyjne, na zakładce: Ogólne, Okna: Zlecenie produkcyjne, na zakładce: Procesy.

 

[pyt. 434] [XL]Do czego służy funkcjonał „Planowanie ponowne”?

  • Funkcja ta ma za zadanie ponowne zaplanowanie zlecenia w taki sposób, aby możliwe było jego zaplanowanie na wcześniejszą godzinę (w przypadku planowania w przód) lub możliwie najpóźniejszą (w przypadku planowania wstecz).Przykład: Zdefiniowana została technologia z jedną czynnością, w której przewidziano użycie funkcji: F. Funkcję tą może realizować jeden z trzech zasobów (pracowników): Z1, Z2 i Z3. Są to pracownicy, którzy pracują tylko na 1 zmianie (w godzinach 7-15) i tak mają zdefiniowane okresy dostępności. Zostało zaplanowane zlecenie wstecz na dzień: 24.01.2010 na godzinę 20.00. Czas trwania czynności = 5 godzin. Ze względu na okresy dostępności zasobów, zlecenie zostało zaplanowane na 24.01.2010 w godzinach 10.00 – 15.00 (zgodnie z czasem zmiany zasobu). Do zlecenia został dobrany zasób: Z1. Później dodano jednak dodatkowy okres dostępności dla pracownika: Z1, na dzień 24.01.2010, w godzinach: 15.00 – 20.00 i uruchomiono funkcję: Planowanie ponowne. System wyszuka jak można zaplanować zlecenie, by zaczęło się ono najpóźniej, tak by jego realizacja skończyła się o godz. 20.00. Po odnalezieniu dodatkowego okresu dostępności zasobu: Jan Nowak, zlecenie zostanie zaplanowane na godz. 15.00 – 20.00 (na dzień 24.01.2010).

 

[pyt. 433] [XL]Do czego służy funkcja “Przeplanowanie konfliktów”?

  • Funkcjonalność ma na celu usuniecie konfliktów, które powstały w wyniku planowania zlecenia produkcyjnego. Przykładowo – umożliwia przeplanowanie zleceń o niższym priorytecie, jeśli w wyniku zaplanowania zlecenia o priorytecie wyższym powstał konflikt uniemożliwiający realizację zlecenia o priorytecie niższym, np. ze względu na to, że do zlecenia o priorytecie wyższym zostały pobrane zasoby, które zostały wcześniej dobrane do zlecenia o priorytecie niższym. W wyniku przeplanowania konfliktów, konflikt na obydwu zleceniach zostanie usunięty – albo poprzez dobranie innego zasobu na zlecenie o niższym priorytecie, dzięki czemu możliwa będzie realizacja tego zlecenia we wskazanym terminie, lub poprzez zmianę terminu realizacji zlecenia.

 

[pyt. 432] [XL]Czy można na ZP przypisać dodatkowe koszty, które nie wynikają ze sposobu definiowana technologii?

  • Tak. Generalnie koszty w produkcji przypisywane są do obiektów produkcyjnych w ramach kategorii. Kategorie ewidencjonowane są w oknie: Słownik kategorii (folder: Inne), dostępnym z poziomu modułu: Administrator. W systemie istnieją kategorie predefiniowane, wyświetlone w oknie na niebiesko. Oprócz nich, Użytkownik może dodawać nowe kategorie kosztów. Dodatkowe koszty mogą wynikać z wartości konkretnych dokumentów lub mogą być definiowane „ręcznie” bez podawania konkretnego źródła kosztów. Dodatkowy koszt opcjonalnie może być uwzględniany na dokumencie PW przyjmującym produkt końcowy do magazynu. Przypisywanie dodatkowych kosztów odbywa się za pomocą funkcji [Przypisywanie kosztu], dostępnej z poziomu zlecenia, listy zleceń produkcyjnych, a także listy czynności produkcyjnych. Więcej informacji na temat przypisywania dodatkowych kosztów znajduje się w dokumentacji do modułu Produkcja, w rozdziale 5.7.2.2. „Przypisywanie kosztów”.

 

[pyt. 431] [XL]Do czego służy parametr “Ustal koszt przy zamykaniu zlecenia”?

  • Ustal koszt przy zamykaniu zlecenia – domyślne ustawienie parametru przenoszone jest z definicji dokumentu zlecenia produkcyjnego. Przy zaznaczonym parametrze, koszt na produktach zostanie ustalony dopiero wtedy, gdy zostanie zamknięte zlecenie. Przy odznaczonym parametrze, ustalenie kosztu nastąpi wtedy, gdy zostanie ustalony koszt na surowcach tej samej realizacji, w której uczestniczy produkt. W przypadku ustalenia kosztu przed zamknięciem zlecenia i wygenerowaniu dokumentu PW na ten produkt z ustaloną wartością dostawy, możliwe jest nadal przypisywanie kosztów do takiego produktu, rozbijanie na ten produkt dodatkowych kosztów itd. Jeśli po kolejnym rozliczeniu, koszt takiego produktu na ZP będzie inny niż wynosi wartość produktu na spiętym PW, wtedy możliwe będzie wygenerowanie do takiego PW korekty wartościowej na odpowiednią różnicę kosztów.

 

[pyt. 430] [XL]Do czego służy parametr “Dopasować ilość powstałego produktu o”, dostępny do edycji na Materiale w technologii (Produkcie), na zakładce Ogólne?

  • Parametr umożliwia zachowanie zgodności ilości surowców i produktów w sytuacji, gdy wytworzona ilość półproduktu nie jest w pełni wykorzystana do uzyskania różnych produktów. Parametr podaje się poprzez określenie procentowego ubytku lub nadwyżki półproduktu, jaka jest akceptowana do tego, aby zarejestrować uzyskanie z niego określonej ilości produktu końcowego.Przykład: Technologia składa się z dwóch czynności. Przewidujemy, że w czynności C1 uzyskujemy półprodukt PP1 w ilości 1szt. PP1 w ilości 1 szt. jest wykorzystywany następnie jako surowiec w C2.W ramach czynności C2 wytwarzany jest produkt P1 w ilości 2szt. Na technologii opisanej powyżej określamy wartość parametru: “Dopasować ilość powstałego produktu o” na 20 %. Oznacza że dla uzyskania 2szt produktu P1 dopuszczamy, aby ilość PP1 wynosiła, np. 0,9 albo 1,1. (Jeśli ilość półproduktu z założenia wynosi 1szt, to dopuszczalny przedział wartości, jakie może przyjąć wytworzony w ramach pierwszej czynności półprodukt, to (1-20%*1; 1+20%*1), a więc (0,8 ; 1,2)). Planujemy zlecenie i realizujemy pierwszą czynność. Rejestrujemy otrzymanie tylko 0,9 szt. PP1. Następnie realizujemy drugą czynność. Ze względu na to, że 0,9 szt. PP1 wystarcza do otrzymania produktu P1, nie zostanie dodana ilość PP1 w wysokości 0,1 szt. na realizacji C2.

 

[pyt. 277] [XL]Realizacja kilku wybranych czynności z poziomu listy czynności produkcyjnych

  • Aby tego dokonać należy zaznaczyć na liście te czynności, do których ma być wykonana realizacja, a następnie z menu obok plusa wybrać opcję Realizuj termin bez edycji lub Realizuj wszystkie bez edycji.

 

[pyt. 276] [XL]Zdefiniowanie na technologii parametru, którego wartość będzie zależała od okresu, w którym dokument ZP będzie realizowany?

  • Aby zdefiniować odpowiedni parametr, należy stworzyć klasę atrybutu typu Liczba, wybrać odpowiedni format, np. ‘1234’, a następnie zaznaczyć parametr Okresowy. Zdefiniowaną klasę atrybutu należy przypisać do obiektu [Produkcja].[Technologia-parametry].Na technologii produkcyjnej, na zakładce Parametry należy dodać zdefiniowaną klasę atrybutu, a następnie w oknie Wartość atrybutu wskazać odpowiednie wartości atrybutu i okresy ich obowiązywania. W wybranym miejscu na technologii, np. na zakładce Ogólne, na czynności w technologii, w obszarze Koszty, można zdefiniować odpowiednią stawkę za pomocą parametru, wskazując stworzony atrybut okresowy.Na zleceniu produkcyjnym zdefiniowane za pomocą atrybutu okresowego koszty, będą naliczane zgodnie ze zdefiniowanymi w danym okresie stawkami.

 

[pyt. 275] [XL]Dodawanie materiałów na zlecenie produkcyjne, które nie były zdefiniowane na technologii?

  • Jeśli na czynności w technologii zaznaczono parametr „Dowolne materiały”, wówczas z poziomu zlecenia będzie możliwe dodawanie do tej czynności materiałów, które nie były wcześniej zdefiniowane na technologii.

 

[pyt. 274] [XL]Funkcjonalność automatycznej obsługi zamienników dla surowców na zleceniach?

  • Tak. Automatyczne podpowiadanie zamienników dla brakujących surowców na ZP funkcjonuje od wersji 8.0 systemu CDN XL. (We wcześniejszych wersjach systemu, zdefiniowane na technologii zamienniki można wybierać jedynie ręcznie z poziomu zlecenia).

 

[pyt. 273] [XL]Dlaczego po wybraniu określonego terminu na wykresie Gantt’a termin ten nie jest zawsze zawężony na wykresie np. „wybieram datę 17.03 do 20.03, a widzę od 01.01 do 23.03?

  • Na wykresie Gantt’a w związku z przyjętymi założeniami, zawsze wyświetlają się w całości te terminy, które zazębiają się z terminem wskazanym na wykresie.

 

[pyt. 272] [XL]Możliwość wykonywania „dekompletacji”, tzn. wykorzystania istniejącej technologii w sposób odwrotny tak, by surowcem był produkt, a produktami wyjściowymi – składniki?

  • Funkcjonalność „dekompletacji” w Produkcji można osiągnąć odpowiednio definiując technologię produkcyjną. (jako surowce należałoby ustawić produkty, natomiast jako produkt finalny – surowce).

 

[pyt. 271] [XL]Rozliczanie akordów z Produkcji? Nawiązanie do systemu CDN OPT!MA?

  • Z poziomu modułu Produkcja możliwe jest wykonanie eksportu akordów do pliku MS Excel, w formacie, który umożliwia późniejszy import danych do CDN OPT!MA. Funkcjonalność polegająca na eksporcie akordów dostępna jest z poziomu okna: Lista zleceń produkcyjnych. Aby korzystać z funkcjonalności akordów, należy:- zdefiniować dwie klasy atrybutu: OptimaAkord i OptimaRodzajAkordu (typ atrybutu: Tekst, format atrybutu: Tekst)- przypisać zdefiniowane klasy atrybutu do obiektu: [Produkcja].[Technologia].[Czynności],- do czynności w technologii przypisać atrybuty i określić ich wartość (do eksportu wystarczy przypisanie atrybutu: OptimaAkord),- zaplanować zlecenie w oparciu o technologię, której czynności zostały opisane atrybutami,- wykonać realizacje zaplanowanych czynności,- uruchomić eksport z poziomu listy zleceń produkcyjnych.Podczas planowania i realizacji czynności, ależy zwrócić uwagę by czas rozliczeniowy realizowanych czynności był różny od zera informacje o akordach zostaną wyeksportowane, jeśli czas rozliczeniowy wskazany w oknie: Realizacja – edycja, jest niezerowy).Bardziej szczegółowy opis funkcjonalności akordów opisany jest w dokumentacji do modułu Produkcja, w rozdziale 5.10 “Współpraca z modułem kadrowo-pm”.

 

[pyt. 270] [XL]Blokada konkretnemu operatorowi możliwości otwarcia zamkniętego już zlecenia produkcyjnego?

  • Należałoby przypisać danego operatora do centrum, w którym na definicji dokumentu ZP, na zakładce Ogólne, nie zaznaczono parametru „Zatwierdzanie”. Należy jednak pamiętać, że nie zaznaczenie wymienionego parametru równocześnie spowoduje brak możliwości zamykania zleceń (w tym centrum, w którym odznaczono opcję).

 

[pyt. 268] [XL]Multiedycja zasobów produkcyjnych

  • W wersji 8.0 systemu CDN XL wprowadzono możliwość multiedycji zasobów produkcyjnych. Po zaznaczeniu kilku pozycji na liście i kliknięciu w kontrolkę multiedycji zasobów pojawi się okno Edycja parametrów zasobów. Zmiany wprowadzone z poziomu tego okna zostaną przepisane na zaznaczone wcześniej karty zasobów produkcyjnych.

Czy ten artykuł był pomocny?