[pyt. 2341] Po przeksięgowaniu przychodów i kosztów na wynik finansowy, zestawienie ‘Rachunek Zysków i Strat’ jest zerowe, ponieważ zerowe jest saldo kont wynikowych. W jaki sposób można zdefiniować zestawienie zysków i strat, aby pomijało ostatni dekret przeksięgowujący.
- W tej sytuacji, można wykorzystać funkcjonalność ‘Warunków dekretów’. W tym celu na pozycje dekretu przeksięgowującego należy dodać atrybut tekstowy (np. ‘przeksięgowanie na wynik’). Następnie należy uaktualnić definicję zestawienia księgowego. Na zakładce ‘Ogólne’ zestawienia, zaznaczamy check ‘Warunki dekretów’ i dodajemy warunek, aby zestawienie było obliczane tylko dla dekretów, dla których nie istnieje dodany wcześniej atrybut. Następnie na definicji pozycji zestawienia należy również zaznaczyć check ‘Warunki dekretów’ i wybrać ;Domyślnie’. Przy takim ustawieniu, zestawienie nie będzie uwzględniało dekretu przeksięgowującego.
[pyt. 2340] Przy próbie dodania dokumentu dla Środków Trwałych (OT,AM, LT…) nic się nie dzieje.
- Przyczyną problemu w tej sytuacji jest zazwyczaj zdarzenie losowe, polegające na zaburzeniu w bazie danych programu ERP XL. Wystarczy w tej sytuacji, w module Administrator, włączyć funkcję specjalną ‘Odbudowa tabeli CDN.Wolne’ za rok w którym dodawany jest dokument.
[pyt. 1776] [XL] Dlaczego na wydruku zlikwidowanego środka trwałego amortyzowanego jednotorowo prezentowana jest amortyzacja podatkowa?
- Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (par. 16g, pkt 16 i 17) amortyzacja podatkowa jest kosztem poniesionym, który nie powinien być wyprowadzany na dokumentach LT i MW. Dlatego na wydrukach dla środków trwałych zlikwidowanych, prezentowana jest wartość amortyzacji podatkowej. Na życzenie Klientów została udostępniona możliwość jejwyprowadzenia na dokumentach LT i MW dla środków trwałych amortyzowanych dwutorowo. W przypadku jednotorowości, przed wystawieniem dokumentu LT czy MN, należy więc wprowadzić dokument rozdzielenia torów (RT). Jednak ze względu na obowiązujące przepisy prawne korzystanie z takiego rozwiązania nie jest zalecane.
[pyt. 1713] [XL] Podczas usuwania dokumentu AM pojawia się komunikat: Nie można usunąć korekty dokumentu – istnieją późniejsze dokumenty korygujące, pomimo iż takich dokumentów nie widać na historii środka trwałego dokonaniu zmian dat na odległe.
- Przyczyną braku możliwości usunięcia dokumentu AMK mogą być nieprawidłowe informacje na tym dokumencie o dokumencie korygującym. Prawdopodobnie w tabeli CDN.SRTHistNag powstały nieprawidłowe wpisy dotyczące sekcji korekt dokumentu. Wpisy te mogą dotyczyć pól: SHN_KorTyp, SHN_KorFirma, SHNKorNumer, SHN_KorLp. Analizę poprawności wpisów w tych polach należy dokonać dla dokumentu korygowanego i korygującego.
[pyt. 1672] [XL]Podczas próby wygenerowania odpisu amortyzacyjnego dla środków trwałych, których kartoteki były wprowadzane za pomocą migratora pojawia się komunikat:Odpis amortyzacyjny dla środka nie został wygenerowany. Operacja anulowana. Zerowe wielkości odpisów.
- Przyczyną nie generowania się odpisów jest zerowa wartość współczynnika korekty am.bilansowej i am.podatkowej. Wielkość współczynnika określana jest na karcie inwentarzowej, a w przypadku migracji kart powinna być wskazana w arkuszu migracyjnym.Rozwiązaniem sytuacji jest usunięcie dokumentu OT dla danego środka trwałego, a następnie zmiana wartości współczynników na karcie.
[pyt. 797] Do czego można wykorzystać kontrahenta docelowego na karcie środka trwałego?
- Pole: Kontrahent docelowy na karcie środka trwałego można wykorzystać do wpisania nazwy firmy, od której środek trwały został nabyty. Takie wskazania służy szybkiemu określeniu, od kogo środek został nabyty, jeśli zachodzi np. konieczności serwisowania tego obiektu. W polu tym można również wpisać nazwę firmy, której użyczyliśmy dany środek trwały do używania. Dzięki temu można zlokalizować, gdzie środek trwały jest wykorzystywany, mimo iż nadal znajduje się w naszej ewidencji.
[pyt. 693] [XL] W jaki sposób na liście środków trwałych w Księdze inwentarzowej wyfiltrować środki trwałe wg aktualnego miejsca użytkowania?
- W takiej sytuacji na liście można zastosować filtr, który oparty jest na funkcji wywołującej aktualne miejsce użytkowania środka trwałego:cdn.SrtStanMiejsce(Srt_GIDNumer, 75570, null) = ‘tu wpisać miejsce’W funkcji należy podać dzień, na który ma być przefiltrowana lista środków trwałych.
[pyt. 692] [XL] W jaki sposób w opisie dekretu dokumentów środków trwałych uzyskać akronim środka trwałego?
- W tym celu w polu opis na pozycji schematu księgowego można wykorzystać następujące zapytanie, które zwróci akronim środka trwałego:SQL(‘select srt_akronim from cdn.srtkarty where Srt_GIDNumer = ‘&SHE_SrtNumer).
[pyt. 443] [XL] W jaki sposób wyświetlić listę środków trwałych wg aktualnego miejsca ich użytkowania ?
- W księdze inwentarzowej można dodać filtr zbudowany w oparciu o funkcje cdn.SrtStanMiejsce, wyświetlający środki trwałe dla danego miejsca uzytkownia. [Cdn].[SrtStanMiejsce] (Srt_GIDNumer, null, null) =?@S100|miejsce:”
[pyt. 442] [XL] W jaki sposób, w oknie ‘generacja tabeli amortyzacyjnej’, ograniczyć listę środków trwałych tylko do środków podlegających amortyzacji, tak aby nie wyświetlały sie środki całkowicie zamortyzowane lecz nie zlikwidowane?
- W oknie ‘tabela amortyzacji ‘ na zakładce ‘generacja’ można zastosować filtr wykorzystujący funkję sql cdn.srtbiezacawartosc[CDN].[SrtBiezacaWartosc](srt_gidnumer,null,null,1,1) >0Funkcja cdn.srtbiezacawartosc wylicza wartość bieżącą środków trwałych.