Sprzedaż


 

[pyt. 2491] W jaki sposób można zmienić dane kontrahenta na zatwierdzonej fakturze?

  • Jeżeli w systemie znajduje się zatwierdzona faktura, na której wprowadzono nieprawidłowe dane kontrahenta (błędna nazwa/adres), wówczas nie ma konieczności korygowania takiego dokumentu. W takiej sytuacji należałoby w pierwszej kolejności zaktualizować dane na prawidłowe na karcie kontrahenta. Kolejno konieczna będzie podmiana danych kontrahenta na dokumencie. Aby móc to zrobić, operator musi mieć zaznaczony parametr „Aktualizacja adresów kontrahentów.” Wówczas po otwarciu dokumentu i przejściu na zakładkę „Kontrahent”, odszarzone będzie pole „Adres.” Po kliknięciu na to pole, wyświetlona zostanie lista adresów kontrahenta- po wskazaniu prawidłowego, dane zostaną zaktualizowane na dokumencie. Należy jednak pamiętać, iż tę operacje można wykonać jedynie na niezaksięgowanych dokumentach.

 

[pyt. 2487] Jak działa filtr: Właściciel na liście dokumentów MMW, MMP?

  • Filtr: Właściciel na liście dokumentów MMW, MMP działa wg. następującej zasady:

po wskazaniu konkretnego właściciela prezentowana jest lista dokumentów, spełniających przynajmniej jeden z poniższych warunków:

    •     właściciel dokumentu jest zgodny ze wskazanym w filtrze właścicielem
    •     właściciel dokumentu jest różny od ww, ale magazyn docelowy dokumentu znajduje się na liście magazynów definicji  MMP w centrum

 

[pyt. 2142] Do dokumentu magazynowego nie można wygenerować dokumentów innych niż MMW / MMP, RW / PW, pozostałe są wyszarzone, dlaczego?

  • Najprawdopodobniej na karcie magazynu zaznaczony jest parametr “Wewnętrzny”. Z takiego magazynu nie można wydawać innych dokumentów handlowych niż wewnętrzne.

 

[pyt. 2141] Na liście dokumentów nie ma kolumn odpowiedzialnych za wartości, dlaczego?

  • Najprawdopodobniej zmienione zostały formaty list (nowy interfejs) lub operator ma dodany zakaz Wyświetlanie wartości na listach.

 

[pyt. 2138] Czy jest możliwość zablokowania kopiowania dokumentów za pomocą skrótów klawiszowych CTRL+Insert?

  • Nie, jest to zapisane w kodzie.

 

[pyt. 2137] Dlaczego jest wyszarzony kod towaru na karcie towaru?

  • Operator ma dodany zakaz: Zaawansowane operacje handlowe

 

[pyt. 2026] Inwentaryzacja została zamknięta np. ze złą datą. Jak można zmienić daty tych dokumentów albo wycofać zamknięcie inwentaryzacji i zamknąć ponownie?

  • W zaistniałej sytuacji od strony interfejsu nie można zmienić dat na dokumentach, jeśli zostały już zatwierdzone. W celu zmodyfikowania daty zamknięcia inwentaryzacji oraz dat na wygenerowanych dokumentach można od strony bazy otworzyć inwentaryzację wg poniższego scenariusza: 1. zamknięcie modułu Sprzedaż.
    2. otwarcie inwentaryzacji poprzez uruchomienie poniższego skryptu na bazie:
    declare @IDInwentaryzacji int = 107 — tutaj podać ID nagłówka inwentaryzacji
    update cdn.InwNag set inn_tstampzam = 0 where inn_id = @IDInwentaryzacji
    update cdn.InwMag set InM_RWTyp = 0, InM_RWFirma = 0, InM_RWNumer = 0, InM_PWTyp = 0, InM_PWFirma = 0, InM_PWNumer = 0, InM_WMNumer = 0, InM_PMNumer =0, InM_MPNumer =0 where InM_InNId = @IDInwentaryzacji
    3. uruchomić Moduł Sprzedaż.
    4. usunąć (jeśli w buforze) lub anulować dokumenty wygenerowane z inwentaryzacji.
    5. ponownie zamknąć inwentaryzację (od strony interface’u) – uprzednio zmieniając to, co było źle wprowadzone.

 

[pyt. 2025] Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było spiąć zatwierdzony dokument PM z WZK?

  • Podczas spinania dokumentu handlowego z magazynowym system sprawdza zgodność dokumentów na poziomie elementów, jak i subelementów oraz zgodność partii dostawy wg cechy, numeru EAN, daty ważności i identyfikatora dostawy. Jeżeli wystąpi, choć jedna niezgodność system nie pozwoli na połączenie tych dokumentów. Aby można było spiąć dokument PM z dokumentem WZK, na dokumencie PM na zakładce ‘Dostawy’ musi być wskazana ta sama dostawa, która jest na dok. WZK. Jeżeli na dok. PM nie będzie wskazana ta sama dostawa, wówczas nie mamy możliwości spięcia takich dokumentów.

 

[pyt. 1762] [XL] Czy można zmienić na dokumentach domyślny rodzaj transakcji?

  • Domyślny rodzaj transakcji można zmienić w słownikach kategorii w module Administracja wybierając Słowniki kategorii – Transakcje – Rodzaje transakcji SAD/IST, następnie z wyświetlonej listy należy wybrać rodzaj transakcji i zaznaczyć na nim parametr Wartość domyślna.

 

[pyt. 1682] [XL] Czy wiesz, że istnieje możliwość automatycznego generowania dokumentów RW do RLZ?

  • W systemie Comarch ERP XL  jest możliwość generowania  dokumentów RW, PW, oraz innych do dokumentów reklamacji. Aby generował się dokument z reklamacji, na definicji dokumentu RLZ (lub odpowiednio RLS) na zakładce Ogólne musi być zaznaczony parametr: Uwzględniaj obsługę magazynu. Parametr ten wpływa na to, czy na dokumencie RLZ (lub RLS) zostanie wyświetlony parametr: Automatyczne generowanie dokumentów (dokument RLZ, zakładka: Ogólne). Operację wybiera się w oknie operacji, Zdefiniowana: Wydanie towaru do dostawcy (RW) Po zastosowaniu powyższej ścieżki dokument RW  zostanie automatycznie wygenerowany.

 

[pyt. 1681] [XL] Do czego wykorzystywana jest licencja na zarządzanie położeniem magazynowym?

  • Jeżeli nie ma licencji na zarządzanie położeniem, to nie działają funkcje, które kontrolują przyjmowanie (wydawanie) towaru na wskazane adresy. Bez wymienionej licencji nie można również ograniczać przyjęć towarów do adresów (nie jest sprawdzany parametr: ‘Składowanie innych towarów niż wymienione: Zabronione’, ani też waga czy rozmiar/objętość towaru). Bez licencji na zarządzanie położeniem można definiować strukturę magazynu oraz ręcznie wskazywać położenia, podczas przyjmowania towarów.

 

[pyt. 1668] [XL] Kiedy nie można dokumentowi nadać numeru anulowanego dokumentu?

  • W systemie dostępna jest funkcjonalność, dzięki której administrator Systemu może zadecydować o późniejszym wykorzystaniu numeru dokumentu anulowanego. Na definicji dokumentów dostępny jest parametr ‘Wykorzystuj numer anulowanego dokumentu’.

 

[pyt. 1624] [XL] Jak od strony bazy rozpoznać, że faktura jest końcową do zaliczkowej?

  • Podczas generowania faktury końcowej do faktury zaliczkowej, w bazie dodawany jest odpowiedni wpis w tabeli CDN.TraRozliczZal. Po tym wpisie można rozpoznać, czy dana faktura jest faktura końcową do zaliczkowej.

 

[pyt. 1623] [XL] Dlaczego na wydruku: Stan magazynu na dzień, dla danego towaru prezentowana jest zerowa ilość i niezerowa wartość?

  • Takie sytuacje, jak opisana, mogą wystąpić w wyniku przedatowania dokumentów – gdy w systemie rejestrowane są rozchody z datą wcześniejszą niż przychody – taką sytuację można zaewidencjonować, np. gdy w Konfiguracji, na zakładce: Sprzedaż/Parametry2 odznaczona jest blokada, dla parametru: Gdy data wydania wcześniejsza niż data przyjęcia. Wynik prezentowany na wydruku może być także związany z datami wydania na dokumentach KK., które zależą z kolei od ustawienia w Konfiguracji systemu (zakładka Sprzedaż/Parametry2: Grupowanie dokumentów KK.) Powodem mogą być także błędy w bazie- błędy na zasobach, zatem wyjaśnianie przyczyny zaistniałej sytuacji można zacząć od uruchomienia testu sprawdzającego poprawność zasobów w Naprawie stanów towarów, dla tych towarów, dla których wydruk zwraca zerowe ilości i niezerowe wartości.

 

[pyt. 1573] [XL] Co oznacza znak ! na elemencie dokumentu WM na zakładce Dostawy?

  • Znak ! przy jednej z dostaw oznacza, iż dostawa ta została przyjęta z data późniejsza niż data wystawiania dokumentu WM np.: dokument WM wystawiamy z data 30-06-2021 a dokument przyjmujący daną dostawę jest z 01-07-2021.

 

[pyt. 1511] [XL] W rozwijalnym menu kontrolki Magazyn np.na liście dokumentów magazynowych nie widzę wszystkich magazynów. Co może być powodem?

  • Na zakładce [Magazyny] formatki centrum, w sekcji Na listach wyboru prezentuj mag udostępniony jest parametr zablokowane oraz oddziałowe, decydujący o tym, czy w rozwijanym menu kontrolki Magazyn mają być ukrywane magazyny, które są oddziałowe lub zablokowane.

 

[pyt. 1510] [XL] Czy wiesz, że można dokonać importu pozycji z arkusza kalkulacyjnego na korektę automatyczną?

  • Na formatkach korekt automatycznych FSK, WZK, WKK, PKK udostępniona jest możliwość zaczytywania pozycji z arkusza kalkulacyjnego. Podczas takiego importu System identyfikuje korygowane towary, a także ustala dla każdego z nich zakres korekty. Charakter tejże korekty (ilościowa, wartościowa, cenowa, rabatowa) ustalany jest w oparciu o wskazany na formatce rodzaj korekty. Aby System dodał w ten sposób elementy, importowany plik powinien zawierać arkusz o nazwie Towary, a w nim kolumny o nazwach: KOD, ILOŚĆ, WARTOŚĆ.

 

[pyt. 1509] [XL] Przy otwieraniu dokumentu pojawia się komunikat ”Ole Automation Error”. Co jest powodem?

  • Komunikat świadczy o problemie w odwołaniu się do obiektu COM, może to wynikać z problemów w rejestracji obiektów. Proszę zainstalować / wykonać reinstalację. Net 4.6.2 i wywołać plik rejestr.bat z katalogu XL-a w oknie CMD uruchomionym z opcją uruchom jako Administrator.

 

[pyt. 1508] [XL] Czy jest możliwość dodania atrybutu dla jednostki pomocniczej na karcie towaru?

  • Na jednostkach pomocniczych towaru dostępna jest zakładka Atrybuty, na której można przypisywać klasy/grupy atrybutów charakteryzujące daną jednostkę. Analogiczna zakładka umieszczona jest na wzorcu towaru, gdzie również przypisywane są jednostki pomocnicze.

 

[pyt. 1507] [XL] Korekty zbiorcze dla spinaczy elementów.

  • Udostępniona została możliwość rejestrowania zbiorczych korekt wartościowych do faktur typu spinacze elementów, w tym możliwość rozliczania za ich pomocą rabatów retrospektywnych dla transakcji objętych tego typu dokumentami.

 

[pyt. 1506] [XL] Jakie procesy obsługuje licencja “ECOD Współpraca z dostawcami” a jakie “ECOD Współpraca z odbiorcami”?

  • ECOD Współpraca z dostawcami potrzebna jest przy procesach: – import OZ (import cennika) – eksport ZZ (eksportowane zamówienie)- import PZ (importowany dokument awiza wysyłki) – eksport PZ (eksportowane potwierdzenie dostawy) – import FZ/(S)FZ dla PZ (importowany dokument faktury) 2. ECOD Współpraca z odbiorcami potrzebna jest przy procesach:- eksport OS (eksportowany katalog produktów) – import ZS (importowane zamówienie) – eksport WZ (eksportowane awizo wysyłki) – import potwierdzenia dostawy (import odbywa się dla WZ, w efekcie może powstać (S)FS) – eksport FS/(S)FS (eksportowany dokument faktury)

 

[pyt. 1505] [XL] Seryjne dodawanie towarów na dokument z metodą rozchodu Wybór.

  • Jeżeli wśród wskazanych towarów znajdują się towary z ręcznym wyborem dostaw, wówczas System prezentuje kolejno dla każdego z nich listę dostaw w trybie do wyboru i pobiera na dokument towar ze wskazanej/wskazanych przez Użytkownika dostaw w łącznej ilości podanej na liście towarów. Operator ma również możliwość podania ilości jaka ma być pobrana z poszczególnych dostaw. W takiej sytuacji System pobierze łącznie mniejszą z ilości: podanej na liście towarów lub sumy ilości żądanej z poszczególnych dostaw. Ww. funkcjonalność udostępniona została na wszystkich dokumentach rozchodu: FS, FSE, FW, PA, WZ, WZE, WKA, RW, MMW i ręcznych FZK, FRK. Podobna funkcjonalność obsłużona została również na dokumentach wydania magazynowego WM, ZWM, z tą jednak różnicą, że na tych dokumentach możliwe jest wskazanie jednej konkretnej dostawy, z której System ma pobrać żądaną ilość.

 

[pyt. 1504] [XL] Czy wiesz, że można edytować numer obcy na zatwierdzonym dokumencie?

  • Uprawniony do tego Operator może obecnie zmieniać numer obcy na zatwierdzonej fakturze zakupu/sprzedaży, paragonie, przyjęciu/wydaniu zewnętrznym, przyjęciu/wydaniu kaucji oraz na zatwierdzonych korektach ww. typów dokumentów. Prawo Edycja numeru obcego na zatwierdzonym dokumencie handlowym nadaje się na zakładce Parametry/Handlowe karty Operatora.

 

[pyt. 1501] [XL] Jak w systemie Comarch ERP XL można wyróżnić grupę kontrahentów?

  • System umożliwia wyróżnienie kontrahenta poprzez wybór jednego z 10 rodzajów kontrahentów zdefiniowanych w systemie Comarch ERP XL, lub zdefiniowanie nowego. Dodatkowo każdemu rodzajowi kontrahenta można ustawić inny kolor, w którym kontrahent będzie wyświetlany na liście kontrahentów. Tego typu zmian można dokonać w wybierając ‘Rodzaje kontrahentów’ w kategorii CRM w Słownikach kategorii dostępnych z menu Listy w module Administrator.

 

[pyt. 1463] [XL] Co oznacza kolor beżowy pozycji na dokumentach handlowych?

  • Kolor beżowy pozycji na dokumentach handlowych i zamówieniach oznacza, że są to składniki receptury zdefiniowanej na karcie produktu.

 

[pyt. 1453] [XL] Nie można wygenerować ZZ z elementów ZS na zakładce Elementy na liście zamówień. Dlaczego?

  • Należy upewnić się czy został zaznaczony parametr/check na elemencie.

 

[pyt. 1452] [XL] Jak działa priorytetowanie promocji w Comarch ERP XL?

  • Ważności promocji jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości priorytetu. Promocja z priorytetem 20 jest ważniejsza od promocji o priorytecie 30. Jeżeli promocje mają te same priorytety to o ich ważności decyduje pozycja na liście promocji.

 

[pyt. 1444] [XL] Co oznacza komunikat, wyświetlający się podczas próby wykonania korekty dokumentu przychodowego: “Ten element był wykorzystany w innej korekcie jako podmieniona dostawa, dostawy wyprzedanej”?

  • Chodzi o sytuację, w której dostawa założona dokumentem, którego nie można obecnie korygować, została wykorzystana jako podmieniona, podczas wystawiania korekty innego dokumentu, z którego rozchodowano już potrzebną do wykonania korekty ilość. Jeśli dokument został wykorzystany podczas podmiany dostawy, nie ma możliwości wykonania do niego korekty, dopóki nie zwolnimy dostawy, która została wykorzystana jako podmieniona. Aby tego dokonać należałoby albo anulować dokument, na którym nastąpiła podmiana dostawy i wystawić go ponownie ze wskazaniem na inną dostawę, albo dokonać na takim dokumencie podmiany dostawy na dokumencie z poziomu Naprawy stanów towarów (od strony bazy).

 

[pyt. 1443] [XL] Kiedy powstaje luka w numeracji faktur i jak ją automatycznie wypełnić w obrębie tej samej serii?

  • Sytuacja może się pojawiać, gdy Operator ręcznie wybiera numer dokumentu nie zachowując ciągłości numeracji lub dokumenty wystawiane są jednocześnie przez kilku operatorów i zdarzają się sytuacje, w których Operatorzy wychodzą z formatki dokumentu nie zapisując zmian lub np. usuwane są dokumenty będące w buforze. Niemniej jednak w obrębie tego samego dnia system powinien wypełnić numery wolne (luki w numeracji), podczas wystawiania kolejnych dokumentów. Np. jeśli wystawiane były kolejno faktury zakupu: FZ-1, FZ-2, FZ-6, to w tym samym dniu, w którym powstała luka w numeracji, system powinien ją wypełnić i dla kolejnego dodawanego dokumentu FZ powinien się podpowiedzieć nr 3. Zmiana daty w systemie (wystawianie dokumentów w kolejnych dniach) spowoduje, że nowo wystawiony dokument FZ będzie już przyjmował nr 7 (luka nie będzie wypełniana). Niemniej jednak w tym przypadku ręczna zmiana numeracji z 7 na 3 spowoduje, że kolejny wystawiany w tym samym dniu dokument przyjmie numer 4, a następny 5, itd.

 

[pyt. 1426] [XL] Jaka jest rola i jak są wyliczane marże: rzeczywista i zakładana widoczne na cenniku na karcie towaru?

  • Marża zakładana – możliwa do wprowadzenia na cenniku, nie podlega żadnej automatycznej aktualizacji. W przypadku aktualizacji cen przy nowej dostawie, powoduje naliczenie do ceny zakupu wskazanego narzutu. Marża rzeczywista – nie jest możliwa do modyfikacji przez operatora, wielkość zmienna. Wyliczana jest jako relacja pomiędzy aktualną wartością ceny w cenniku a ostatnią ceną zakupu. W sytuacji, gdy cenniki sprzedażowe są aktualizowane na podstawie ostatniej ceny zakupu z uwzględnieniem marży zakładanej, bez ręcznej modyfikacji wartości ceny sprzedażowej, obie wielkości powinny być sobie równe. W obu przypadkach wysokość marży jest wyliczana z uwzględnieniem wybranej w konfiguracji opcji: marża w stu lub od stu.

 

[pyt. 1425] [XL] Jakie jest znaczenie parametru: Od księgowych na zakładce kalkulacja elementu dokumentu?

  • W przypadku, gdy parametr Od księgowych jest zaznaczony wówczas rabaty są liczone od wartości w walucie systemowej (PLN), oraz zgodność parametru Cena z dokładnością do groszy oraz kontrola IxC=W sprawdzana jest na poziomie linii Księgowa, po przeliczeniu na PLN. Jeżeli parametr jest odznaczony wówczas kontrola zaznaczonych parametrów odbywa się na poziomie linii Po rabacie, czyli w sytuacji, gdy na nagłówku dokumentu została wybrana waluta obca sprawdzenie jest na poziomie wartości walutowych. Jeżeli zachodzi potrzeba zaokrąglenia wstępnie wyliczonej ceny w PLN (przy zaznaczonym parametrze Od księgowych), wówczas wtórnie zostaje zmieniona cena początkowa w EUR. W związku z powyższym zaleca się zaznaczenie parametru: Od księgowych w przypadku operacji walutowych.

 

[pyt. 1424] [XL] Jakie jest znaczenie parametru: Prezentuj korekty po tej samej stronie co dokumenty, który jest dostępny podczas generowania wydruku: Obroty na magazynie?

  • Parametr: Prezentuj korekty po tej samej stronie co dokumenty, działa w następujący sposób: przy zaznaczonym parametrze zmniejszająca korekta dokumentu rozchodowego (np. FSK) traktowana jest jako rozchód, a korekta dokumentu przychodowego na minus (np. FZK) jako przychód, czyli zgodnie z dokumentami źródłowymi (np. FS, FZ). Natomiast przy odznaczonym parametrze, zmniejszające FSK liczone jest jako przychód, a FZK jako rozchód. W pewnym sensie można by wpływ braku zaznaczenia tego parametru skojarzyć z kierunkiem (w sensie przychód/rozchód) jaki ma dokument magazynowy związany z korektą. Bowiem jeżeli mamy zmniejszenie ilości poprzez FSK, wówczas powstaje PM, czyli dokument będzie zakwalifikowany jako przychód. Analogicznie, jeżeli będzie zmniejszenie dostawy przez FZK, wówczas powstaje WM, dokument będzie prezentowany jako rozchód.

 

[pyt. 1085] [XL] Przy wprowadzaniu kodu EAN dostaję błąd: Wpisano niedozwolony kod EAN, z informacją w szczegółach: Wpisany kod EAN jest kodem wagowym. Dlaczego wprowadzony kod jest niedozwolony?

  • Kody wagowe, są to kody które niosą ze sobą informację o wadze/ilości towaru, czy też jego cenie (np. kody takie drukowane są na serach ważonych w hipermarketach). Kody wagowe są rozpoznawane przez prefiksy (dwa pierwsze znaki) jakimi się zaczynają. Prefiksy oznaczające kody o zmiennej ilości/cenie to liczby od 21 do 29. Stosowanie tych kodów jest zarezerwowane do znakowania towarów (paczek) o zmiennej ilości, wadze, cenie.

 

[pyt. 1084] [XL] Co to są kody wagowe i czy są obsługiwane w Comarch ERP XL?

  • Kody wagowe, są to kody które niosą ze sobą informację o wadze/ilości towaru, czy też jego cenie (np. kody takie drukowane są na serach ważonych w hipermarketach). Kod taki złożony jest z kilku sekcji: PP TTTT V XXXXX K gdzie poszczególne litery oznaczają: P – prefiks, T – identyfikują towar, V – dodatkowa cyfra kontrolna dla ilości, X – ilość, waga, cena, K – cyfra kontrolna. W przypadku użycia takiego kodu na elemencie transakcji, jeśli towar jest oznakowany kodem TTTT, system rozpozna przesłaną ilość i doda element już z wypełnioną ilością. Kody wagowe są rozpoznawane przez prefiksy jakimi się zaczynają. Prefiksy oznaczające kody o zmiennej ilości/cenie to liczby od 21 do 29. Kody wagowe są obsługiwane w systemie Comarch ERP XL. Przykład: Towar X jest oznaczony kodem 0360 (wartość wpisana w pole EAN). Wprowadzenie na element transakcji (np. dla FS) kodu 2703609037207 spowoduje wybranie towaru X w ilości 3,72. W Systemie jest włączona kontrola kodów wagowych, aby ją wyłączyć należy na bazie wykonać skrypt: update cdn.Konfig set Kon_wartosc=0 where Kon_numer=9987

 

[pyt. 1036] [XL] Dlaczego powstaje korekta kosztu dla przesunięć międzymagazynowych?

  • Każdy zatwierdzony dokument MMW/MMP, nawet gdy korzysta z dostaw o nieustalonej wartości dostawy, jest domyślnie zatwierdzany wartościowo. Dlatego niezależnie od tego, czy następuje korekta wartościowa dokumentu zakładającego dostawę, czy jedynie jego wartościowe potwierdzenie, system automatycznie generuje dokumenty KK. Powstające do MMW/MMP korekty kosztu korygują koszt zarówno na magazynie źródłowym jak i docelowym. W efekcie powstające dokumenty mają wartość 0 PLN. Jest to spowodowane tym, że jeden z subelementów KK koryguje wartość magazynu źródłowego, a drugi subelement koryguje wartość na magazynie docelowym. Korekty na magazynie źródłowym i docelowym mają taką samą wartość, ale przeciwne znaki, co w sumie daje wartość 0 PLN.

 

[pyt. 914] [XL] Dlaczego zdefiniowane promocje nie zostały uwzględnione na dokumencie?

  • Częstym zjawiskiem jest definiowanie promocji typu Stała cena, równolegle z innymi promocjami. W takich sytuacjach stała cena ma wyższy priorytet niż każdy inny upust. Jeżeli po zastosowaniu stałej ceny nie będą od niej liczone żadne upusty, również upust ogólny dla kontrahenta należy zweryfikować ustawienia w Konfiguracji na zakładce Rabaty i promocje. W przypadku zastosowania promocji typu Stała cena, kontrola marży minimalnej również odbywa się w zależności od ustawienia w konfiguracji.

 

[pyt. 913] [XL] Jak szybko sprawdzić aktualne wykorzystanie limitu kredytowego danego kontrahenta?

  • Na karcie kontrahenta na zakładce Limity Kredytowe znajduje się ikona pioruna [Sprawdź wykorzystanie kredytu kontrahenta]. Jej użycie uruchamia okno prezentujące aktualne dane dotyczące: kwoty ustalonego limitu, kwoty już wykorzystanej i pozostającej do wykorzystania, a także dopuszczalnej kwoty dozwolonej po terminie i przeterminowanej. Weryfikacja wykorzystania limitu kredytowego odbywa się wg parametrów ustalonych na definicji dokumentu FS w module Administrator. Dodatkowo, chcąc uniemożliwić operatorowi wgląd do takich informacji, można nadać mu zakaz: Sprawdzenie wykorzystania kredytu na karcie kontrahenta. Wówczas uruchomienie funkcji zostanie zablokowane i poprzedzone odpowiednim komunikatem.

 

[pyt. 901] [XL] Mimo, iż na karcie kontrahenta mam określony numer GLN. Dlaczego przy eksporcie do ECOD dokumentu zarejestrowanego na tego kontrahenta otrzymuję komunikat: “Nie określono numeru GLN kontrahenta”?

  • Dokument został zarejestrowany na kontrahenta wcześniej, niż numer GLN został uzupełniony na jego karcie. Na dokument został pobrany adres, który nie zawiera numeru GLN. W takiej sytuacji należy anulować dokument, po czym wystawić go ponownie, bądź wskazać na dokumencie aktualny adres kontrahenta z numerem GLN.

 

[pyt. 880] [XL] Jakie jest znaczenie kolorów na liście pieczątek?

  • Archiwalne pieczątki wyświetlane są w kolorze szarym. Ponadto pieczątka przypisana do centrum głównego w strukturze firmy prezentowana jest w kolorze czerwonym. Na liście pieczątek może pojawić się również kolor zielony oznaczający pieczątkę, która na liście pieczątek jest wyświetlana jako pierwsza, a nie jest przypisana do centrum głównego.

 

[pyt. 878] [XL] Jak skonfigurować, by cena sprzedaży stanowiła rzeczywistą cenę zakupu, podwyższoną o z góry ustalony narzut?

  • Istnieje możliwość określenia ceny sprzedaży jako rzeczywistą cenę zakupu, podwyższoną o określony narzut. Narzut może być określony jako konkretny procent marży lub jako konkretna kwota, o którą ma zostać zmieniona cena zakupu. Funkcjonalność ta jest udostępniona w ramach promocji PRM, gdzie podczas dodawania towaru/grupy towarowej należy zaznaczyć opcję Narzut na cenę zakupu.

 

[pyt. 877] [XL] Sprzedaż – Jak najprościej rozchodować dostawę założoną konkretnym dokumentem?

  • Istnieje możliwość wygenerowania dokumentu rozchodowego z poziomu konkretnej dostawy. W tym celu należy na liście dokumentów przychodowych: FZ, PZ, PZI, FRR, PW, wskazać konkretny dokument i za pomocą opcji popup-menu przy przycisku PM ustalić jaki dokument rozchodowy (FS, WZ, RW, PA, FSE, WZE) ma zostać wygenerowany. Tak powstały dokument posiada pozycje, ilości i dostawę wynikające z subelementu dokumentu, który został wskazany na liście.

 

[pyt. 876] [XL] Jak skonfigurować, by dokumenty nie generujące płatności były uwzględniane w wyliczaniu limitu kredytowego?

  • W Systemie Comarch ERP XL dostępna jest możliwość konfiguracji uwzględniania w wartości limitu kredytowego dokumentów nie generujących płatności: WZ, WZE, PZ oraz niezrealizowanych zamówień. W tym celu na definicji dokumentu w centrum głównym jest udostępniona grupa parametrów: W limicie kredytowym uwzględniaj, za pomocą której można ustalić, które dokumenty powinny być uwzględniane w wyliczaniu limitu kredytowego w trakcie wystawiania danego dokumentu. Dostępnymi opcjami są: uwzględnianie dokumentów bez płatności WZ, WZE, PZ (i ich korekt) oraz uwzględnianie niezrealizowanych zamówień (ZS, ZZ). Dokumentami, dla których można określić, sposób wyliczania limitu kredytowego są: FS, FSE, OS, PA, WKA, WM, WZ, WZE, ZOS, ZS.

 

[pyt. 799] [XL] Podczas wystawiania dokumentu FS na zakładce VAT dostępne są tylko opcje: Kraj i Podatnikiem jest nabywca. W jaki sposób wystawić FS o klasyfikacji VAT: Eksport?

  • Aby móc wystawić FS z klasyfikacją VAT określoną jako Eksport, na definicji dokumentu FS w module Administrator należy odznaczyć parametr: Tylko transakcje krajowe. Po jego odznaczeniu na dokumencie FS na zakładce Ogólne będzie możliwość wskazania rodzaju transakcji: krajowa, wewnątrzwspólnotowa lub inna zagraniczna. Na zakładce VAT natomiast będzie możliwość wyboru klasyfikacji VAT zgodnie z wybranym rodzajem transakcji.

 

[pyt. 762] [XL] Kiedy można skorzystać z funkcji „spinaj z magazynowym”?

  • W sytuacji, gdy dokument handlowy zawiera pozycje, do których nie wygenerowano dokumentu magazynowego można użyć funkcji „spinaj z magazynowym” wskazując już istniejący dokument magazynowy zawierający te pozycje. Musi to być dokument utworzony samodzielnie, czyli nie poprzez wygenerowanie z handlowego i może zawierać wyłącznie pozycje mające odpowiedniki w dokumencie handlowym. Jednocześnie, system będzie sprawdzał zgodność dokumentów na poziomie elementów, jak i subelementów oraz zgodność partii dostawy wg cechy, numeru EAN, daty ważności i identyfikatora dostawy. Jeżeli wystąpi choć jedna niezgodność system nie pozwoli na połączenie tych dokumentów.

 

[pyt. 724] [XL] W jaki sposób w deklaracji Intrastat ujmowane są korekty dokumentów handlowych?

  • Korekta dokumentu handlowego jest ujmowana w deklaracji Intrastat po stronie Przywozu lub Wywozu, w zależności od ustawienia parametru Uwzględniaj w deklaracji Intrastat: Przywóz, Wywóz umieszczonego na zakładce Nagłówek dokumentu korekty. Tworząc korektę dokumentu handlowego wymieniony wyżej parametr przyjmuje domyślnie wartość przeciwną w stosunku do wartości parametru z dokumentu źródłowego. Przykład: W systemie został wystawiony dokument PZ z transakcją wewnątrzwspólnotową. Parametr Uwzględniaj w deklaracji Intrastat jest ustawiony na Przywóz. Następnie dokument został skorygowany ilościowo. Na dokumencie PZK wymieniony parametr ma wartość Wywóz. Jeśli parametr powinien mieć wartość Przywóz, użytkownik musi ją każdorazowo zmienić. Wyjątkiem od przyjętego założenia jest wygenerowanie dokumentu PKI z dokumentu FWS np. w ścieżce wewnątrzwspólnotowej PZI – FAI – FWS – PKI. W tej sytuacji parametr ma domyślnie wartość Przywóz.

 

[pyt. 723] [XL] W jaki sposób jest uzupełniana kolumna JMU na deklaracji Intrastat?

  • Deklaracja Intrastat zawiera m.in. informacje o ilości towaru w jednostce uzupełniającej. Dane te przedstawia kolumna JMU zestawienia. W celu wypełnienia wymienionej kolumny należy:
    • zdefiniować jednostkę pomocnicza dla wybranego towaru. Operacje należy wykonać z poziomu karty towaru – zakładka Jednostki i kody/Opakowanie.
    • Przypisać wcześniej dodaną jednostkę miary do definicji kodu CN. Lista kodów CN jest dostępną w module Sprzedaż i Import (Listy – Kody CN).
    • Przypisać określony kod CN do karty wybranego towaru. Operacje należy wykonać z poziomu karty towaru – zakładka Ogólne.

    Wykonanie opisanych powyżej punktów skutkuje wypełnieniem kolumny JMU w deklaracji Intrastat. Ilość towaru w jednostce uzupełniającej wyliczana jest na podstawie definicji jednostki pomocniczej określonej na karcie towaru.

 

[pyt. 722] [XL] Jakie warunki muszą być spełnione, aby elementy dokumentu zostały ujęte w deklaracji Intrastat za dany miesiąc?

  • 1. Do deklaracji Intrastat dodawane są dokumenty określonego typu: dla deklaracji przywozu są to: FZ, FZK, PZ, PZK, PZI, PKI, PW, PWK, PKA, PKK; dla deklaracji wywozu są to: FS, FSK, WZ, WZK, FW, FWK, FSE, FKE, WZE, WKE, RW, RWK, WKA, WKK. 2. Na dokumencie, który powinien trafić do zestawienia, należy wybrać transakcję Wewnątrzwspólnotową. 3. Data dokumentu powinna zwierać się w miesiącu, za który generowana jest deklaracja. Dla deklaracji Przywóz sprawdzana jest data Przyjęcia, a dla deklaracji Wywóz data Wydania. 4. Elementami dokumentu powinny być indeksy typu Towar lub Produkt. Karty towarowe typu A-Vista, Koszt oraz Usługa nie są ujmowane w zestawieniu. Jeśli dany dokument spełnia wyżej wymienione warunki, ale z określonych względów nie powinien zostać ujęty w deklaracji Intrastat, należy na dokumencie na zakładce Nagłówek odznaczyć parametr Uwzględniaj w deklaracji Intrastat.

 

[pyt. 682] [XL] Dlaczego mimo włączonej kontroli marży minimalnej, system pozwolił na sprzedaż poniżej marży?

  • Sytuacja może wynikać z ustalenia ceny na dokumencie jako reakcja na dodaną promocję ‘stała cena’. Bowiem, jeśli w promocji określono stałą cenę towaru, to przy dodawaniu takiego towaru do dokumentu kontrola marży minimalnej może być wyłączona w konfiguracji, jeśli cena jest obliczona według warunków promocji.

 

[pyt. 681] [XL] W jaki sposób naliczana jest promocja dla towaru dodanego ‘luzem’ lub w ramach grupy towarowej?

  • Reguła podczas ustalania ceny jest taka, że:
    • jeżeli ustawiono osobny upust dla grupy i dla towaru, znajdującego się w grupie, wtedy zawsze naliczany jest upust ustawiony dla towaru
    • jeżeli ustawiono osobny upust dla grupy i dla podgrupy, znajdującej się w grupie, wtedy naliczany jest upust ustawiony dla grupy znajdującej się na pierwszej pozycji na liście grup w promocji.

    Należy pamiętać, że na elemencie transakcji, jedna promocja może być naliczona tylko jeden raz.

 

[pyt. 680] [XL] Błąd podczas aktualizacji kursów walut.

  • Błędy, które występują podczas automatycznej aktualizacji kursów walut mogą wynikać z: – ograniczonych praw użytkownika Windows wykonującego aktualizację. Należy sprawdzić czy aktualizacja przebiegnie poprawnie, gdy będzie wykonywana przez użytkownika o uprawnieniach Administratora; – zablokowanego portu 443. Należy odblokować port, na którym działa HTTPS. Domyślnie jest to port nr 443 w protokole TCP. – nie zainstalowanego Frameworka. Należy zainstalować Frameworka w wersji 2.0 i uruchomić plik rejestr.bat z katalogu XL’a.

 

[pyt. 679] [XL] Przyznawanie limitu kredytowego w zależności od uprawnień operatora.

  • W zależności od parametru Przyznawanie limitu kredytowego, znajdującego się na karcie operatora na zakładce Parametry/Uprawnienia, operator ma następujące możliwości przyznawania limitu kredytowego kontrahentom:
    • Jeśli operator ma odznaczony check “Bez ograniczeń” a podnoszona do edycji karta kontrahenta ma zaznaczone “Limit nieograniczony”, zablokowane zostaną wszystkie opcje przyznawania limitu (“Nieograniczony”, “Bezterminowy”, “Terminowy”);
    • Jeśli operator ma odznaczony check “Bez ograniczeń” a podnoszona do edycji karta kontrahenta ma zaznaczoną inną opcję niż “Limit nieograniczony” (dodany inny limit kredytowy na Karcie kontrahenta na zakładce Limity kredytowe), zablokowana zostanie tylko opcja “Limit nieograniczony”.
    • Jeśli operator ma zaznaczony check “Bez ograniczeń”, wtedy na karcie kontrahenta będzie mógł dodawać kontrahentom limit kredytowy bez ograniczeń.

 

[pyt. 390] [XL] Mimo, że na pieczątce został określony GLN, podczas eksportu dokumentów do ECOD dostaję błąd: „Nie określono numeru GLN firmy na pieczątce”.

  • W ogólności błąd jest spowodowany brakiem numeru GLN na pieczątce przypisanej do centrum, będącej właścicielem dokumentu lub centrów nadrzędnych dla niego. Najczęściej pieczątka jest zdefiniowana i jest określony na niej numer GLN, ale nie jest ona przypisana do żadnego centrum (np. centrum główne). Należy przypisać pieczątkę do centrum.

 

[pyt. 388] [XL] Dlaczego dla paragonu suma wartości netto dla pozycji jest różna od wartości Netto nagłówka?

  • W systemie mogą być wystawiane dokumenty z VAT-em wyliczanym od Netto lub od Brutto (ustawienie na zakładce Nagłówek). Wszystkie dokumenty fiskalne (np. paragon) są dokumentami wyliczanymi od Brutto. Dla takich dokumentów może zdarzyć się, że ich wartość Netto może różnić się od sumy wartości Netto pozycji. Jest to prawidłowe działanie systemu i wynika ono z zaokrągleń mających miejsce przy wyliczaniu kwoty podatku VAT. Polskie prawo dopuszcza wyliczanie kwoty podatku VAT w dwojaki sposób: 1. jako sumy VAT-u dla poszczególnych pozycji 2. wyliczenie VAT dla stawki na podstawie sumy wartości wszystkich pozycji z daną stawką, a następnie sumując otrzymane wyniki dla poszczególnych stawek. W systemie ERP XL stosowana jest druga metoda. Dla dokumentów wystawionych od Brutto sumowane są wartości brutto pozycji w obrębie stawki i na ich podstawie wyliczana jest wartość VAT. Wartość Netto jest równa różnicy sumy wartości Brutto i wyliczonego VAT-u. Z tego powodu dla paragonu wartość Netto, prezentowana na zakładce Ogólne może być różna od sumy wartości netto pozycji. Dla dokumentów wyliczonych od Netto z tych samych powodów może występować rozbieżność między wartością Brutto dokumentu a sumą wartości brutto pozycji, co jest również prawidłowym działaniem systemu.

 

[pyt. 377] [XL] Konwersja daty zapisywanej w polu ZaN_GodzinaWystawienia, TrN_GodzinaWystawienia do postaci tradycyjnej.

  • Format/liczba, która jest prezentowana w tabeli CDN.ZamNag, CDN.TraNag jako GodzinaWystawienia jest liczbą setnych sekund, które minęły od godziny 00:00. W prosty sposób można przeliczyć:  mamy np. Zan_GodzinaWystawienia = 4693400 – liczba setnych sekund, po skreśleniu dwóch zer na końcu mamy 46934 – czyli liczbę sekund. Jeżeli podzielę 46934 przez 60 otrzymam liczbę minut, gdy ponownie podzielę przez 60 otrzymam liczbę godzin. Czyli 4693400 = godzina 13 (46934/60/60) od tego wyniku odejmuję pełne godziny (13,0372222 – 13) i mnożę * 60 (0,0372222 * 60) co nam daje pełne 2 minuty. Podsumowując dokument z Zan_GodzinaWystawienia = 4693400 został wystawiony o 13:02. Można również skorzystać z następującego selecta; select convert(varchar,DATEADD(millisecond,(Trn_GodzinaWystawienia-1)*10,’1990-01-01′),14) from cdn.TraNag where TrN_GIDTyp= … AND TrN_GIDFirma= …AND TrN_GIDNumer= …gdzie w miejsce … należy wpisać odpowiednie Gidy dokumentu.

 

[pyt. 376] [XL] Czy system współpracuje z kolektorami?

  • W systemie ERP XL zrealizowane są dwa rodzaje współpracy z kolektorami. System współpracuje z prostymi kolektorami wsadowymi oraz z kolektorami, na których zainstalowano aplikację ERP Mobilny Magazyn. Aplikacja ERP Mobilny Magazyn przeznaczona jest na urządzenia mobilne z systemami Windows Mobile lub Windows CE. Kolektory wsadowe umożliwiają wczytanie pozycji na dokument otwarty w systemie (przycisk wczytaj dane z kolektora na zakładce Ogólne dokumentu) oraz dodanie odczytu inwentaryzacyjnego. Nie są wymagane żadne dodatkowe licencje. Mechanizm jest wbudowany w system, więc praca odbywa się z każdego modułu gdzie możliwe jest wywołanie formatki z możliwością wczytania danych z kolektora. Aplikacja ERP Mobilny Magazyn jest oddzielnym programem umożliwiającym mobilną pracę z dokumentami magazynowymi wystawianymi w systemie ERP XL bez bezpośredniej z nim pracy. Aplikacja umożliwia również wykonanie inwentaryzacji. Wymagane są dodatkowe licencje dla rozwiązań mobilnych.

 

[pyt. 366] [XL] Dlaczego na wydrukach jest pusta kolumna z wartością?

  • Prawdopodobnie operator wykonujący wydruk ma odznaczony parametr Widzi ceny zakupu. Parametr jest zamieszczony na karcie operatora na zakładce Parametry/Ogólne.

 

[pyt. 365] [XL] Dziwne filtrowanie na liście Kontrahentów.

  • Na Liście Kontrahentów, wpisuję przy użyciu lokatora początek akronimu kontrahenta (np. literę A), natomiast pojawia się lista kontrahentów z dowolną/przypadkową nazwą (np. kontrahenci na literę B). Takie zachowanie może być efektem włączonego filtrowania listy po brzmieniu. Opcja dostępna na liście Kontrahenta, na zakładce Wg akronimu, w prawym górnym rogu listy.

 

[pyt. 364] [XL] Czy wiesz, że można ukryć listę prezentacji magazynów zablokowanych?

  • W Edycji struktury firmy zakładka Magazyny dostępny jest parametr Na listach wyboru prezentuj mag: zablokowane, decydujący o tym, czy w rozwijanym menu kontrolki Magazyn mają być ukrywane magazyny, które zostały przez Użytkownika zablokowane. Wyłączenie prezentacji magazynów zablokowanych pozwala na znaczne skrócenie ww. menu, co ma szczególne znaczenie dla Firm posługujących się dużą ilością magazynów, których znaczna część nie jest już używana. Jeżeli ww. parametr jest włączony, wówczas w ww. menu takie magazyny są prezentowane, przy wyłączonym zaś są ukrywane.

 

[pyt. 363] [XL] Dlaczego w pliku JPK_FA nie pojawia się NIP kontrahenta, mimo że jest on wskazany na dokumencie handlowym?

  • Należy sprawdzić, ile cyfr ma NIP nabywcy dla wskazanej faktury. W JPK_FA ukazywane są jedynie NIP 10 cyfrowe. Zgodnie z zasadami raportowaniu w ramach JPK_FA podlegają jedynie faktury rozliczane w Polsce (wystawione z polskim numerem NIP). Dlatego też w przypadku, gdy numer kontrahenta nie spełnia kryteriów polskiego NIP jest on pomijany w pliku XML. Pola są opcjonalne, ich brak nie spowoduje odrzucenia pliku przez Urząd.

 

[pyt. 362] [XL] Dlaczego w pliku JPK_MAG nie są wykazywane wszystkie dokumenty?

  • JPK_MAG opisuje ruchy na magazynie, czyli dokumenty PM/WM, ale schema jest tak napisana przez Ministerstwo Finansów, że głównym problemem jest konieczność podawania w ruchach magazynowych powiązanego z nimi dokumentu i założenie, że skoro jest jakiś dokument to ma on przypisaną wartość i powiązaną z nim np. fakturę. Dokumenty PM/WM natomiast wartości same nie mają – jest ona im nadawana albo przez fakturę albo PZ/WZ. Stąd do JPK_MAG wchodzą PZ/WZ, FZ/FS, ale również MMW. Dokument MM traktowany jest jako wydanie z magazynu, a więc wartość wydania pokazywana jest z plusem. MM jest prezentowane tylko jako wydanie z magazynu MMW, a jako przyjęcie MMP już nie i jest to zgodne z zamysłem JPK. Analogiczna sytuacja jest z dokumentami PW. Generalnie struktura JPK_MAG obejmuje podstawowe dokumenty jak PZ, WZ, RW, MM, czyli najczęstsze operacje w firmach handlowych i usługowych, ale także PZI, PKA, FZ, FS, WZE, FSE, PA oraz ich korekty.

 

[pyt. 361] [XL] Jakie licencje są potrzebne do współpracy ERP XL z ECOD Connector? Licencjonowanie ECOD w ERP XL.

  • W celu współpracy systemu z ECOD Connector konieczna jest możliwość eksportu i importu plików komunikacyjnych w formacie ECOD (.xml). Same aplikacje nie są ze sobą powiązane i mogą działać niezależnie. ECOD Connector jest to aplikacja do przesyłania i pobieranie plików z serwera ECOD, natomiast ERP XL pozwala na ich eksportowanie/importowanie. W ERP XL zostały rozdzielone licencje dla ECOD na współpracę z odbiorcami i dostawcami. Dla obu konieczna jest licencja serwerowa ECOD. A więc jeśli Klient będzie współpracował: A. tylko z odbiorcami (najczęstszy model), musi wykupić licencje serwerową ECOD i opcję współpracy z odbiorcami ECOD B. tylko z dostawcami, musi wykupić licencje serwerową ECOD i opcję współpracy z dostawcami ECOD C. z odbiorcami i dostawcami, konieczne będą wszystkie licencje ECOD, a więc licencja serwerowa ECOD, współpraca z dostawcami i współpraca z odbiorcami. O szczegóły licencjonowania proszę zwracać się do Państwa opiekuna handlowego.

 

[pyt. 327] [XL] Dlaczego kolumna Kontrahent na liście Paczek jest pusta?

  • Aby uzupełniała się kolumna Kontrahent na liście paczek należy w Konfiguracji/ Sprzedaż/ Parametry2 zaznaczyć opcję: „Kontroluj zgodność adresu dostawy dokumentów paczki”. Wtedy do jednej paczki można spiąć dokumenty wystawione tylko na tego samego kontrahenta i dane tego kontrahenta będą widoczne na liście dokumentów PC.

 

[pyt. 326] [XL] Nieaktywna zakładka Outlook na historii kontrahenta.

  • Żeby była aktywna zakładka Outlook na historii kontrahenta należy na karcie kontrahenta na zakładce CRM, w polu Outlook URL wpisać odpowiednią ścieżkę do interesującego nas folderu w poczcie. Np. Skrzynka odbiorcza\Klienci

 

[pyt. 325] [XL] Dlaczego nie widać zakładki RKZ na fakturze sprzedaży?

  • Najprawdopodobniej na karcie operatora zakładka Parametry/Ogólne odznaczony jest parametr „Widzi ceny zakupu”. Parametr ten jest odpowiedzialny między innymi za to czy zakładka RKZ jest widoczna na FS czy nie.

 

[pyt. 259] [XL] Czy można przenosić obiekt (kontrahentów, towarów, operatorów) między grupami, do których należą?

  • W systemie Comarch ERP XL można przenosić lub kopiować obiekty między grupami metodą „Drag & Drop”. W celu skopiowania istniejącej karty do nowej grupy, należy trzymając klawisz CTRL kliknąć lewym przyciskiem myszy na obiekcie i przeciągnąć go nad grupę, do której ma być skopiowany. Wykonując analogiczną operację z wciśniętym klawiszem SHIFT obiekt zostanie przeniesiony do nowej grupy. W wyniku skopiowania obiektu będzie on przypięty do dwóch grup. Przenoszenie obiektów powoduje odpięcie go od jednej i przypięcie do drugiej grupy.

 

[pyt. 258] [XL] Jak działa naliczenie promocji i rabatów przy zmianie właściciela dokumentu lub kontrahenta?

  • W systemie ERP XL istnieje możliwość naliczenia promocji obowiązującej w centrum B, będąc zalogowanym w kontekście centrum A, bez konieczności zmiany kontekstu operatora. Edytując dokument, np. FS przechodzimy na zakładkę Nagłówek. W polu Właściciel wskazujemy centrum B. Na pytanie: „Czy zmienić właściciela dokumentu?” odpowiadamy twierdząco – po wykonaniu tych operacji promocje obowiązujące w centrum B zostaną naliczone na pozycje dokumentu. Przy zmianie kontrahenta na dokumencie handlowym zostaną ponownie ustalone warunki handlowe (upusty, rabaty czy ceny katalogowe), zgodnie z ustawieniami promocji i rabatów dla nowo wybranego klienta. Zmiana kontrahenta nie musi pociągać za sobą aktualizacji ustalonych już na dokumencie warunków handlowych. W tym celu po wybraniu nowego kontrahenta w oknie: Aktualizacja ustawień kontrahenta odznaczamy parametry Rabat, Cena, Upusty.

 

[pyt. 257] [XL] Dlaczego podczas dodawania jednostki pomocniczej otrzymuję pytanie dotyczące precyzji?

  • Komunikat „Niewłaściwa precyzja (Ilość miejsc po przecinku lub Rejestruj w jednostkach całkowitych) jednostki podstawowej. Ustawienia jednej z jednostek pomocniczych uniemożliwiają poprawne wyliczenie ilości.” nie świadczy o błędzie. Jest to komunikat informujący o tym, że precyzja ilości jest niedokładna i ilość w jednostce pomocniczej na dokumentach może zostać zaokrąglona. Dla dokumentów prezentowana jest ilość w jednostce podstawowej, a jednostka pomocnicza wyliczana jest za pomocą jednostki podstawowej i przelicznika. Na przykład przy ustawieniach: jednostka podstawowa szt., ilość miejsc po przecinku 2; jednostka pomocnicza kg., ilość miejsc po przecinku 1, przelicznik wg jednostek: 1kg=4szt; Na dokument został dodany towar w ilości 5 szt. Według przelicznika jednostek ilość w jednostce pomocniczej to 5/4=1,25. Jednostka pomocnicza ma tylko jedno miejsce po przecinku, więc ilość zostanie zaokrąglona do 1,3 kg. Przykład ustawienia, dla którego komunikat się nie pojawi:  jednostka podstawowa szt., ilość miejsc po przecinku 1; jednostka pomocnicza kg., ilość miejsc po przecinku 2, przelicznik wg jednostek 1kg.=10szt.; W tej sytuacji program za każdym razem jest w stanie dokładnie przeliczyć jednostkę pomocniczą, nie potrzebne są zaokrąglenia.

 

[pyt. 256] [XL] W jaki sposób są prezentowane składniki dodatkowe na Bilansie Stanu Towarów?

  • Składniki dodatkowe Bilansu Stanu Towarów, dodawane samodzielnie przez Użytkowników opcjonalnie mogą być prezentowane w jednej wspólnej kolumnie: Ilość/zdefiniowana lub osobnych kolumnach. Decyduje o tym ustawienie parametru Łącz składniki Użytkownika.

 

[pyt. 255] [XL] Jak dodać kod towaru używany przez kontrahentów zewnętrznych?

  • Aby dodać kod towaru używany przez określonego kontrahenta należy na karcie danego towaru, na zakładce Kontrahenci, w oknie Dostawca towaru uzupełnić pole Kodu kontrahenta. W trakcie wystawiania dokumentu, po wpisaniu w elemencie transakcji kodu towaru system sprawdzi, czy dany kod nie jest kodem towaru u kontrahenta i wybierze odpowiedni towar.

 

[pyt. 254] [XL] Jak ograniczyć listę kontrahentów, od których można kupić dany towar?

  • Aby ograniczyć listę kontrahentów, od których można kupić dany towar należy na karcie towaru, na zakładce Kontrahenci dodać dostawców. Następnie należy zaznaczyć parametr „zakup dozwolony od wyszczególnionych dostawców”. Przy takich ustawieniach zarejestrowanie zakupu towaru, dla kontrahenta spoza listy dozwolonych dostawców, będzie niemożliwe. Podczas próby dodania towaru na dokument pojawi się stosowny komunikat: ”ten towar wymaga zakupu od konkretnego (autoryzowanego) kontrahenta” i dodanie towaru nie będzie możliwe.

 

[pyt. 253] [XL] Jaki jest zakres operacji, które mogą być wykonywane seryjnie?

  • W systemie Comarch ERP XL jest możliwość usuwania dokumentów z listy, zamykanie zamówień, usuwanie seryjne elementów z definicji konkretnej promocji czy zakładki: {Upusty} na karcie kontrahenta. W Notatniku można również z listy elementów usunąć zaznaczone pozycje. Operacje te można wykonać po wybraniu pozycji na odpowiednich listach, a następnie wykonując operację usuwania dostępną np. z menu kontekstowego.

 

[pyt. 252] [XL] Filtrowanie dokumentów po akronimie kontrahenta.

  • Czy wiesz, że jeżeli wpiszesz w liście dokumentów w polu Filtr akronim kontrahenta, to lista zostanie zawężona do dokumentów wystawionych dla tego kontrahenta? Filtr zadziała po wciśnięciu przycisku Włącz filtrowanie (tzw. „lejek”).

 

[pyt. 251] [XL] Grupowanie pozycji na dokumencie handlowym, jeśli dokument tworzony jest na podstawie dokumentu magazynowego.

  • Grupowanie pozycji na dokumencie handlowym można uzyskać poprzez zaznaczenie parametru “Łącz pozycje dokumentów magazynowych” umieszczonego na definicji dokumentu handlowego na zakładce Inne. Zaznaczenie wymienionego parametru np. dla faktury sprzedaży spowoduje opisane poniżej działanie systemu: Wygenerowano dokument WM, na którym dodano dwie pozycje towaru A. Każda pozycja zawiera 2 szt. towaru. Z dokumentu WM wygenerowano fakturę sprzedaży. Na fakturze utworzy się jedna pozycja na 4szt. towaru A. W przypadku nie zaznaczenia parametru na fakturze sprzedaży pojawią się dwie pozycje towaru A (każda na 2 szt.). Dokument FS będzie odzwierciedleniem dokumentu WM.

 

[pyt. 250] [XL] Generowanie faktury sprzedaży, dla pozycji, które mają różne stawki VAT, z uwzględnieniem wystawionych zaliczek, dla których zostały określone kwoty dotyczące poszczególnych stawek VAT.

  • Dla klienta chcemy wystawić zamówienie, na którym jedna pozycja ma stawkę VAT-23% a druga stawkę VAT-8%: 1) towar T1, stawka VAT 8%, cena 800 PLN, 2) towar T2, stawka VAT 23%, cena 500 PLN. Na poczet zamówienia, klient wpłacił zaliczkę w wysokości 500 PLN, przy czym do rozliczenia towaru T1 może zostać maksymalnie wykorzystane 400 PLN, a do towaru T2 100 PLN. Aby taką sytuację zaewidencjonować należy: – dodać ZS, na którym należy dodać towar T1 1 szt. z VAT’em 8% – cena 800 PLN, jeżeli na zamówieniu VAT jest naliczany od brutto (gdy jest naliczany od netto należy wprowadzić odpowiednio cenę 740,74) – następnie należy dodać drugi towar 1 szt. ze stawką VAT 23 % w cenie 500 PLN (analogicznie, gdy VAT jest naliczany od netto to cenę należy wprowadzić 406,50 PLN) Do takiego zamówienia dodać płatność typu zaliczka 500 PLN. Przy wystawianiu faktury zaliczkowej w oknie Ustal wartość faktury zaliczkowej należy wskazać wartości brutto dla poszczególnych stawek VAT. Dla VAT-8% wartość 400 PLN, dla VAT-23% wartość 100 PLN. Generowanie faktury końcowej z tak ‘przygotowanego’ zamówienia będzie, zgodnie z ustalonymi warunkami, skutkowało właściwym rozbiciem kwoty wpłaconej zaliczki.

 

[pyt. 249] [XL] Jak wysłać do ECOD duplikat faktury?

  • W celu przesłania duplikatu faktury w systemie ERP XL do ECOD należy wykonać następujące czynności. Do eksportowanego dokumentu należy dodać atrybut o nazwie DocumentFunctionCode i wypełnić go wartością „D”, wówczas w przesyłanej linii zostanie podany symbol duplikatu. Do dokumentu można również dodać atrybut o nazwie InvoiceDuplicateDate i wypełnić datą (konieczny jest format daty dla atrybutu), wówczas przesłana zostanie również konkretna data. W przypadku, gdy ten atrybut nie zostanie dodany wówczas pole zostanie wypełnione datą wykonania eksportu.

 

[pyt. 248] [XL] Jak wysyłać dokument za pomocą maila?

  • Aby funkcja była aktywna, na stanowisku, na którym odbywa się praca wymagana jest drukarka plików PDF – np. Adobe Acrobat. Drukarka ta, w panelu sterowania musi mieć nazwę: Acrobat PDFWriter. Drukarka PDFCreator również jest rozpoznawana przez system ERP XL i pozwala na skorzystanie z funkcji: Wyślij wydruk domyślny.

 

[pyt. 247] [XL] Czy można ustawić licznik kopii wydrukowanych dokumentów.

•Ustawienie licznika kopii wydrukowanych dokumentów jest możliwe przy wykorzystaniu atrybutów. Tworzymy klasę atrybutu np. wydruk-ilość. Podpinamy tą klasę do obiektu np. FS faktura sprzedaży. Na klasie atrybutu dla obiektu po zaznaczeniu opcji zaawansowane zostanie uaktywniona możliwość wybrania konkretnego Źródła dostępnego dla danego obiektu. W naszym przypadku klasa atrybutu przypięta jest do obiektu FS. Na liście obiektów źródłowych dostępnych dla tego obiektu należy wybrać Numer kolejny, a następnie na klasie atrybutu Akcję – WYDRUK. Atrybut można podpiąć do konkretnego dokumentu i ustawić go jako automatyczny, gdzie wartość domyślna jest 0 – czyli przy każdym nowym dokumencie będzie ten atrybut dodany z wartością 0, a wartość ta będzie zwiększana w zależności ile razy dany dokument zostanie wydrukowany. Należy jednak pamiętać, że nie będzie rozróżniane czy wydruk poszedł na drukarkę czy do podglądu.

 

[pyt. 246] [XL] Jak ukryć wydruk aktualnie zalogowanego użytkownika?

  • W celu ograniczenia widoczności poszczególnych wydruków dla określonych użytkowników należy w konfiguracji wydruków zdefiniować odpowiedni warunek dla grupy wydruków. Warunek powinien być prawdziwy dla operatora, który ma mieć prawo do wywołania wydruku, a fałszywy dla pozostałych. W tym celu można użyć funkcji systemowej XLOpeIdent() zwracającej identyfikator zalogowanego operatora i przyrównać go do identyfikatora. W celu ukrycia wydruku użytkownika Faktura Vat dla wszystkich operatorów z wyjątkiem operatora ADMIN należy wykonać następujące operacje. Należy wyświetlić okno Konfiguracji wydruków. W tym celu przytrzymujemy klawisz CTRL i klikamy na ikonę Drukarki lub z menu rozwijalnego przy ikonie Drukarki wybieramy opcję Konfiguracja wydruków. W oknie Konfiguracji wydruków dwa razy klikamy na gałąź, do której został podpięty wydruk. W efekcie powyższej operacji powstanie okno z możliwością zdefiniowania warunków dla ukrywania wydruków podpiętych do danej gałęzi.

 

[pyt. 245] [XL] Edycja wartości kursu na dokumencie zakupowym zatwierdzonym ilościowo.

  • Istnieje możliwość edycji wartości kursu na dokumencie zakupu (PZ, PZI), który nie ma jeszcze ustalonej wartości dostawy tzn. parametr Ustalona wartość dostawy umieszczony na zakładce Nagłówek danego dokumentu jest niezaznaczony. Kurs jest możliwy do zmiany do momentu zaznaczenia powyżej wymienionego checku. Aby nowo wprowadzony kurs został zapamiętany na dokumencie, należy nacisnąć przycisk Zmiana kursu znajdujący się obok pola z wartością kursu, a następnie potwierdzić zapytanie: Istnieją pozycje tej transakcji. Czy zmienić wartość kursu?

 

[pyt. 244] [XL] Z czego mogą wynikać rozbieżności między kolumną Sprzedaż i Magazyn na liście towarów?

  • Różnice pomiędzy stanami mogą wynikać z:
    • braku dokumentów magazynowych dla zatwierdzonych dokumentów handlowych,
    • istnienia dokumentów magazynowych niezwiązanych z handlowymi,
    • istnienia dokumentów będących w buforze.

    Celem ułatwienia analizy wystawionych dokumentów pod katem takich rozbieżności, z poziomu listy towarów, zakładki Wszystkie wg kodu, dostępny jest raport Rozbieżności ilości handlowych i magazynowych, wskazujący konkretne dokumenty handlowe i magazynowe wraz z ilością, która zawyża/zaniża ilości do sprzedaży/magazynowe. Podczas analizowania wydruku należy pamiętać, że uwzględnia on filtr z aplikacji.

 

[pyt. 243] [XL] W definicji dokumentu RW jest pozycja „Edycja cen i rabatów” ale jej zaznaczenie nic nie daje.

  • Na dokumencie RW zmiana ceny nie jest możliwa. Ten rodzaj dokumentu nie dopuszcza stosowania marży, dodatkowych rabatów, czyli elementów wpływających na zmianę ceny. Cena jest wyliczana na podstawie cen zakupu zasobów, które są rozchodowane. Jeżeli rozchodowane są zasoby z kilku dostaw, wówczas cena jest wyliczana jako średnia ważona. Uwaga: Edycja ceny i wartości na elemencie dokumentu RW jest możliwa jedynie w przypadku, gdy tym elementem jest usługa lub koszt. Aby móc zmienić cenę na takim elemencie RW, należy w definicji dokumentu RW zaznaczyć parametr: Edycja cen i rabatów na pozycjach dokumentu.

 

[pyt. 242] [XL] Jak rozliczyć jedną fakturę zaliczkową kilkoma FS?

  • W tym celu należy na zakładce Płatności, w polu Wartość rozliczona wskazać jaka kwota ma zostać rozliczona z faktury zaliczkowej na danym dokumencie FS.

 

[pyt. 241] [XL] Rozbieżności między wydrukami Stan magazynu na dzień oraz Stan magazynu na dzień zbiorczo.

  • Najczęstszą przyczyną rozbieżności między wydrukami stanu magazynu jest zapominanie o tym, że wydruk Stan magazynu na dzień uwzględnia filtry przekazywane z aplikacji użyte na liście towarów, czyli wykonywany jest tylko dla towarów, które w chwili wykonywania wydruku są na liście towarów. Ukrycie któregokolwiek z towarów może zmienić wartość magazynu wyliczaną przez raport. Wydruk zbiorczy jest niezależny i nie uwzględnia filtrów, czyli wylicza stany magazynowe dla wszystkich kart towarowych z systemu. Należy zatem przed uruchomieniem wydruku Stan magazynu na dzień sprawdzić czy wszystkie parametry na liście towarów są włączone, może się zdarzyć, że część z towarów jest odfiltrowana (np. na liście nie są wyświetlane towary z zerowymi ilościami). Często zapomina się o archiwalnych kartach towarowych (parametr Archiwalny).

 

[pyt. 240] [XL] Różnica między sumą kwot z raportu dobowego, a kwotami na RS.

  • Różnica w kwocie Netto na RS a sumą kwot Netto spiętych paragonów nie jest spowodowana błędem aplikacji. Wynika ona z zaokrągleń przy ponownym wyliczaniu kwot VAT oraz Netto. Kwota VAT wyliczana na raporcie sprzedaży nie jest sumą VAT na dokumentach spiętych do raportu. Raport dobowy wydrukowany przez drukarki fiskalne (np. Elzab, Posnet) wylicza VAT od Brutto, nie jest to suma kwot VAT na paragonach. Raport sprzedaży powinien wyliczać VAT tak samo jak raport dobowy z drukarki, w związku z tym wartość VAT-u wyliczana jest ponownie przy spinaniu paragonów. Jest to prawidłowe działanie systemu. Zgodne z działaniem raportu dobowego uzyskanego z drukarki fiskalnej. Raport Sprzedaży (RS), w systemie ERP XL jest odpowiednikiem Raportu Fiskalnego Dobowego zawierającego informacje do rozliczenia podatkowego. Na raportach dobowych podatek VAT liczony jest od sumy obrotu w poszczególnych stawkach. Pod pojęciem obrotu rozumieć należy sumę brutto paragonów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, par. 1, pkt 14 pod pojęciem raportu fiskalnego (dobowego, miesięcznego…) – rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatkowych oraz sprzedaży zwolnionej z podatku. Dla raportu dobowego kwota VAT wyliczana jest od sumy brutto paragonów zafiskalizowanych od ostatnio wydrukowanego raportu fiskalnego. Zatem w systemie ERP XL ewidencja i liczenie kwoty VAT odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podstawą do ewidencji sprzedaży jest raport dobowy. Algorytm wyliczający kwotę netto i VAT na RS jest zgodny z tym z drukarki fiskalnej. Poniżej podstawa prawna: Art.111.1 [Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących] Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Można odwołać się również do stanowiska Izby Skarbowej w Gdańsku w temacie dotyczącym ewidencjonowania czynności sprzedaży towarów na kasie rejestrującej. Interpretacja obowiązujących przepisów jest następująca: „…Raporty fiskalne dobowe, bądź też łączne raporty okresowe za okresy miesięczne, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników są zatem podstawą do dokonania zapisów w ewidencji sprzedaży VAT…” „…Ewidencja sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej jaką prowadzi Podatnik, wypełnia dyspozycje zawarte w przepisach prawa podatkowego i nie ma on obowiązku prowadzenia dodatkowej ewidencji sprzedaży…” „…W sytuacji gdy Podatnik ewidencjonuje obrót i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej – drukowane przez niego raporty dobowe oraz miesięczne, stanowią ewidencje sprzedaży, o której mowa w rt. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług…”

 

Czy ten artykuł był pomocny?