XL155 – Współpraca z wszystko.pl

Wstęp

  • wszystko.pl to wirtualna galeria handlowa, pozwalająca na promocję oraz sprzedaż produktów i usług w Internecie. Transakcje w wszystko.pl odbywają się na zasadzie sklepu internetowego lub platformy aukcyjnej. Sprzedawcy wystawiają swoje towary na sprzedaż, a każdy Internauta (osoba prywatna lub inna firma czy instytucja) może kupić je za pośrednictwem wszystko.pl.
  • wszystko.pl pomaga w zawarciu transakcji kupna-sprzedaży. To miejsce spotkania i wymiany informacji pomiędzy kupującym i sprzedającym. W przypadku zawarcia transakcji wszystko.pl przekazuje pocztą elektroniczną odpowiednie informacje o zamówieniu do kupującego (takie jak dane sprzedającego, numer konta do zapłaty, kwota do zapłaty) oraz automatycznie tworzy rezerwację odbiorcy (zamówienie) w systemie sprzedającego. W przypadku kiedy kupujący nie był wcześniej klientem danego sklepu dodatkowo wszystko.pl prześle wszystkie jego dane i wymagania co do zamówienia i stworzy kartę kontrahenta w Comarch ERP XL.
  • Sprzedawcą na wszystko.pl może zostać każda firma posiadająca System Comarch ERP XL. Aby sprzedawać towary, nie jest konieczne posiadanie Comarch e-Sklep, wystarczy konfiguracja według poniższych wskazówek i akceptacja regulaminu wszystko.pl, który można przeczytać na http://www.wszystko.pl/regulamin.

Współpraca z nową aplikacją wszystko.pl

Uwaga

Od dnia 30-06-2022 r. dotychczasowy portal wszystko.pl został usunięty. Zostanie zastąpiony nową wersją portalu o tej samej nazwie.

W związku z powyższym wszystkie dotychczasowe ustawienia związane z usuniętą wersją zostały w Systemie ukryte lub usunięte. Wyłączona została też synchronizacja ze starym portalem wszystko.pl (dotyczy baz po konwersji).

Jednocześnie w wielu miejscach, jak konfiguracja oddziału czy towary stosujemy to samo nazewnictwo dla operacji czy parametrów. Od wersji XL 2022.1 dotyczą one już jednak współpracy z nowym portalem.

Konfiguracja oddziału wszystko.pl

Nawiązanie współpracy należy rozpocząć od utworzenia nowego oddziału w module Administrator oddziałów.

Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Wybierając odpowiedni typ oddziału dla przycisku Kreator podłączenia nowego oddziału w menu Ogólne,
  • Używając przycisku Kreator nowego oddziału wszystko.pl w menu Oddziały,
  • Dodając nowy oddział o typie wszystko.pl z poziomu listy oddziałów w menu Ogólne.
Wskazówka
W jednej bazie danych możliwe jest zdefiniowanie tylko jednego oddziału dla współpracy z portalem wszystko.pl.
Sposoby generowania nowego oddziału wszystko.pl

Kreator nowego oddziału, pozwala w kolejnych krokach określić:

  • Krok 1: Rodzaj ceny przesyłanej dla towarów. Jeśli żaden rodzaj nie zostanie wybrany, wówczas żadne konkretne ceny nie będą przesyłane do wszystko.pl.
  • Krok 2: Powiązanie centrum struktury firmy z oddziałem. Wybrane centrum struktury nie może być powiązane z innym oddziałem
  • Krok 3: Ustawienie parametrów do komunikacji z wszystko.pl, czyli:
  • Adres serwera wymiany (aktualny adres będzie zawsze podawany w tabelce z wersjami współpracującymi),
  • Login do konta na portalu wszystko.pl.

Po wypełnieniu tych danych aktywny staje się przycisk Zaloguj się, który uruchamia przeglądarkę na stronie logowania. W tym momencie konieczne już jest posiadanie konta wszystko.pl, które zostało odpowiednio zweryfikowane w aplikacji.

Przycisk do zalogowania na portalu wszystko.pl

Po zalogowaniu za pomocą danych logowania do wszystko.pl pojawi się prośba o przyznanie uprawnień dostępu, które należy potwierdzić. Wówczas w Systemie będzie możliwość utworzenia połączenia za pomocą przycisku, jak pokazano na poniższym rysunku.

Przycisk do połączenia z portalem wszystko.pl

Jeśli połączenie przebiegnie bez zakłóceń, wówczas w oknie Połączenie oddziału z kontem wszystko.pl pojawi się informacja POŁĄCZONO. W przeciwnym razie zostanie zwrócony komunikat błędu.

Informacja o połączeniu oddziału z kontem wszystko.pl

Oznacza to, że możliwa jest wymiana danych z kontem wszystko.pl, do którego zostało wykonane logowanie.

Wymiana danych odbywa się za pomocą API a uwierzytelnianie następuje na podstawie tokenów.

Uwaga

W przypadku zmiany adresu dla serwera wymiany danych , na istniejącym oddziale wpisać nowy adres serwera i ponownie wykonać Zaloguj się i Połącz .

Nie jest wymagana ponowna konfiguracja oddziału, gdyż przy takiej operacji nie są usuwane ani dane konfiguracyjne ani wpisy, które zostały już pobrane z wszystko.pl.

Wysyłanie towarów do wszystko.pl

W zakresie wymiany w pierwszej wersji współpracy umożliwiono przesyłanie kartotek towarowych, na podstawie których we wszystko.pl tworzone są szkice ofert.

Operację można wykonać z poziomu formatki towaru lub z listy dokumentów. Służą do tego:

  • Przycisk  na karcie towaru, zakładka [Aplikacje]/[wszystko.pl]
  • Polecenie Wyślij do wszystko.pl w menu kontekstowym na liście towarów.

Po uruchomieniu operacji wybrany towar/towary są przesyłane do wszystko.pl wraz z następującymi danymi:

  • Nazwa towaru jako tytuł oferty. We wszystko.pl weryfikowana jest dopuszczalna ilość znaków z przedziału 4-100.
  • Stawka VAT sprzedaży. Jeśli w XL jest ustawione 7%, wówczas oferta nie zostanie utworzona, ponieważ aplikacja nie dopuszcza takiej stawki. Dla stawek ‘zw’ oraz ‘np’ ustawiane jest 0%.
  • Kod EAN. We wszystko.pl weryfikowana jest poprawność kodów EAN.
  • Cena wysyłana jest zgodnie z ustawieniem na oddziale rodzaju ceny:
  • Dla <brak> nie jest przesyłana konkretna cena.
  • Dla ustawionego określonego rodzaju ceny wysyłana jest cena brutto z cennika o takim rodzaju.
Wskazówka
Jeśli nie mamy podanej konkretnej ceny (nie ustawiono rodzaju, brak ceny w cenniku) lub cena do pobrania jest mniejsza od 1,00, wówczas na ofercie ustawiana jest wartość 1,00, czyli minimalna wartość pozwalająca na jej zapis na portalu wszystko.pl.
Wskazówka
Podobnie jest dla cen podanych w walucie innej niż PLN. Ponieważ inne waluty nie są obsługiwane na portalu, to traktujemy to jako brak ceny i na ofercie ustawiana jest wartość 1,00.

Po pomyślnym utworzeniu oferty na karcie towaru, zakładka [Aplikacje]/[wszystko.pl], zapisują się dla niej następujące informacje:

  • Numer oferty na portalu wszystko.pl.
  • Stan oferty. Na razie obsługiwany jest tylko stan ‘draft’, czyli szkic.
Uwaga
Nawet jeśli na portalu stan ulegnie zmianie lub szkic zostanie usunięty, to w XL nadal pozostanie jako ‘szkic’. W pierwszej wersji integracji nie aktualizujemy tych informacji.
  • Link do oferty z przyciskiem umożliwiającym uruchomienie podglądu w zewnętrznej przeglądarce.
Informacja na karcie towaru o powiązanej ofercie na portalu wszystko.pl

Gdyby nie było możliwe utworzenie szkicu oferty to użytkownik zostanie o tym poinformowany stosownym komunikatem. Sytuacja taka może zaistnieć, jeśli nie ma nawiązanego połączenia z portalem wszystko.pl lub dane przesyłane z towaru nie zostały poprawnie zweryfikowane na portalu.

Utworzone z XL szkice ofert można uzupełniać na portalu wszystko.pl o brakujące informacje. Ilość i rodzaj tych informacji zależał będzie przede wszystkim od wybranej kategorii. Po wybraniu kategorii pojawi się automatycznie przesłany z XL numer EAN.

Gotowe szkice można publikować na portalu, dzięki czemu oferta będzie dostępna dla Klientów.

Pozostałe

Wskazówka
W bazach po konwersji na wzorcach towarów należy odznaczyć parametr: wszystko.pl, aby nie blokował on dodawania nowych rekordów do grupy powiązanej z wzorcem. Docelowo parametr zostanie ukryty i nie będzie miał znaczenia, ponieważ dotyczy on poprzedniej wersji portalu.

Dotychczasowe klasy atrybutów, które zostały zaciągnięte z poprzedniej wersji portalu, zostały w XL oznaczone jako archiwalne. Nie ma możliwości zmiany tego ustawienia, więc atrybuty nie będą widoczne na uruchamianej liście, gdzie rekordy archiwalne są domyślnie ukrywane.

Dodatkowo w bazach po konwersji zmieniła się charakterystyka parametru wszystko.pl na formatce klasy atrybutu:

  • Jeśli na klasie parametr był zaznaczony, to nadal jest widoczny, ale ma dodatkową informację, że dotyczy starego portalu, czyli: (do 06.2022).
  • Po jego odznaczeniu zostaje ukryty, aby nie było możliwe już ponowne jego ustawienie.
  • Jest ukryty na wszystkich klasach, na których nie był zaznaczony oraz na nowo dodawanych klasach atrybutów.

Brak możliwości zaznaczenia parametru wynika z tego, że nie jest już możliwa synchronizacja do starego portalu wszystko.pl.

Zmiany na oddziale wszystko.pl

Wraz z rozwojem integracji z wszystko.pl w module Administrator oddziałów rozbudowana została formatka oddziału o typie wszystko.pl. Część tych informacji znalazła się również na etapach kreowania takiego oddziału, o czym więcej w poniższych podrozdziałach.

Pobieranie danych słownikowych

Przy kreacji oddziału w ostatnim kroku pobierane są nazwy danych słownikowych z wszystko.pl, które są możliwe do wykorzystania na kategoriach oraz na towarach. Należą do nich:

  • Nazwy słowników predefiniowanych: Czas realizacji, Jednostka miary,
  • Nazwy słowników użytkownika: Cennik dostaw, Warunki gwarancji, Warunki reklamacji, Warunki zwrotów.

Informacja o tym, że nazwy danych słownikowych zostaną pobrane znajduje się na formatce dla tego kroku, a wykonaniu operacji towarzyszy log z jej przebiegu.

Wskazówka
Aby nazwy dla wszystkich słowników zostały zaimportowane konieczne jest poprawne nawiązanie połączenia z wszystko.pl. Jeśli nie zostało to wcześniej wykonane, to pojawi się informacja o braku uwierzytelnienia i nazwy dla słowników użytkownika nie zostaną pobrane.

W bazach, na których oddziały zostały zdefiniowane we wcześniejszej wersji Systemu, do pobrania nazw danych słownikowych można wykorzystać operacje dostępną pod przyciskiem Pobierz dane słownikowe umieszczonym na prawek belce formatki oddziału. Przycisk można wykorzystywać w trakcie dalszej współpracy z wszystko.pl do pobierania zmienionych nazw danych słownikowych lub w przypadku dodania na portalu nowych rekordów do słownika, np. zdefiniowanie nowego cennika dostaw.

Pobrane nazwy słownikowe są wyświetlane na zakładce [Parametry] formatki oddziału, gdzie jest możliwe odfiltrowanie do rekordów powiązanych do konkretnego słownika.

Lista nazw słownikowych pobranych z konta wszystko.pl, z którym nawiązane zostało połączenie

Na zakładce znajduje się również dodatkowa kolumna Nazwa ERP XL, w której możliwe będzie wskazanie odpowiedniego rekordu słownikowego z Systemu, który jest tożsamy z daną słownikową z wszystko.pl. Nie dotyczy to rekordów słownikowych dla ofert (będzie istotne dopiero przy integracji zamówień), dlatego wszystkie pozycje pobierane obecnie mają taką właśnie informację w tej kolumnie.

Pobieranie drzewa kategorii

Na prawej belce formatki oddziału znajduje się również przycisk do pobierania danych z wszystko.pl Pobierz kategorie. Jego użycie pozwala na pobranie wszystkich kategorii dostępnych na portalu celem ich przypisywania do towarów. Pobierane są wówczas same kategorie, bez parametrów.

Ponieważ lista kategorii zawiera dużą ilość rekordów, to pobieranie odbywa się paczkami, o czym informuje nas log z operacji. Operacja może też chwilę potrwać.

Pobrane rekordy są prezentowane na zakładce [wszystko.pl] listy towarów w postaci drzewa, o czym więcej w kolejnych punktach rozdziału.

Przycisk importu można wykorzystywać w dowolnym momencie do pobierania nowych kategorii dodanych na portalu. Przy kolejnych importach nie ulegną zmianie nazwy już raz pobranych kategorii. Nie będą również usuwane kategorie, nawet gdyby w międzyczasie zostały usunięte na portalu.

Parametry konfiguracyjne dla integracji

Na formatce oddziału o typie: wszystko.pl, na zakładce [Eksport] dodane zostały parametry konfiguracyjne różnicujące działania w zakresie wymiany danych.

Ustawienia dla działań integracji na oddziale wszystko.pl

Oprócz dotychczasowej możliwości określenia rodzaju eksportowanej ceny są tu:

  • Parametry, które zostaną wykorzystane w kolejnej wersji Systemu do działania usługi synchronizacji danych, czyli wszystkie z obszaru Automatyczna aktualizacja danych oraz parametr Publikuj oferty.
  • Parametr Eksport stanów magazynowych, który dotyczy zarówno operacji ręcznego wysyłania towarów, jak i przyszłej usługi synchronizacji. W aktualnej wersji decyduje on o tym, czy przy operacji Wyślij do wszystko.pl na zakładaną ofertę będzie przekazywany stan towaru z XL (parametr zaznaczony) czy też przy zakładaniu oferty stany nie mają być wysyłane (parametr nie zaznaczony).
  • Ściśle powiązany z powyższym jest kolejny parametr Uwzględniaj rezerwacje, który powoduje, że wszystkie aktywne rezerwacje dla towaru zmniejszają stan przesyłany do wszystko.pl (jeśli zaznaczono).

Usuwanie połączenia z wszystko.pl

Po poprawnym nawiązaniu połączenia z kontem wszystko.pl na definicji oddziału dodany został przycisk do jego usuwania Usuń połączenie.

Przycisk do usuwania połączenia z wszystko.pl na karcie oddziału

Po jego użyciu połączenie zostaje usunięte, a wraz z nim usuwane są dane autoryzacyjne umożliwiające integrację.

Możliwe jest również wyłączenie integracji z systemem zewnętrznym po stronie wszystko.pl. Po tej operacji także przestanie działać integracja do strony Comarch ERP XL, ponieważ dane dostępowe zapisane w bazie nie będą już aktualne na portalu. Dane te nie zostaną jednak automatycznie usunięte z bazy, a jedynie podczas edycji formatki oddziału wszystko.pl w Administratorze oddziałów pojawi się informacja: NIE POŁĄCZONO.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nie będzie już możliwa wymiana danych pomiędzy Systemem a portalem, dopóki połączenie nie zostanie nawiązane ponownie. Przy próbie wykonania operacji wymiany danych z portalem Użytkownicy będą o tym powiadamiani w następujący sposób:

  • Jeśli usunięcie połączenia nastąpiło z poziomu Systemu, to pojawi się komunikat: Połączenie z kontem wszystko.pl nie zostało skonfigurowane lub nawiązane. Nie jest możliwa wymiana danych z portalem wszystko.pl.
  • Jeśli usunięcie połączenia nastąpiło z poziomu portalu, to w logach z wykonywanych operacji wymiany danych pojawi się informacja o niepoprawnej autoryzacji.

Zakładka [wszystko.pl] na liście towarów

Na zakładce [wszystko.pl] listy towarów dodany został panel prezentujący kategorie pobrane z wszystko.pl. Dodano też możliwość filtrowania towarów po statusie oferty oraz wykonywania operacji wprowadzonych na potrzeby integracji.

Drzewo kategorii z wszystko.pl

Na liście w panelu po lewej stronie wyświetlane jest drzewo kategorii pobranych z wszystko.pl. Dla tego obszaru nie jest możliwe dodawanie ani usuwanie rekordów.

Można natomiast wyszukiwać pozycje drzewka wpisując w pole filtra nad listą ciąg znaków i wybierając przycisk Znajdź następną lub używając przycisku <F7>. Zgodnie z nazwą przycisku, każde jego wybranie będzie ‘przeskakiwało’ do kolejnej pozycji drzewka, która zawiera poszukiwaną frazę.

Drzewo kategorii na zakładce [wszystko.pl] listy towarów

Dla każdego rekordu drzewka znajdującego się na ostatnim poziomie możliwa jest edycja formatki kategorii. Dotyczy to tylko ostatniego poziomu, ponieważ są to kategorie możliwe do wybrania na towarze, więc tylko dla nich wprowadzone zostały dodatkowe ustawienia.

Na formatce kategorii można wprowadzić dane słownikowe, czyli wybrać jeden rekord ze słowników zaimportowanych z poziomu oddziału wszystko.pl. Dotyczy to słowników: Jednostka miary, Czas realizacji, Cennik dostaw, Warunki gwarancji, Warunki reklamacji, Warunki zwrotów. Ich wypełnienie spowoduje, że przy dodawaniu kategorii do towaru uzupełnione dane słownikowe zostaną na nim ustawione.

Dodatkowo na żądanie możliwe będzie ustawienie wartości słownikowych z kategorii na towarach do niej powiązanych. Służy do tego przycisk Aktualizuj dana słownikowe na towarach powiązanych do kategorii. Wprowadzono tutaj zasadę, że przy aktualizacji na towarach są zapisywane tylko te wartości słownikowe, które zostały wypełnione na kategorii. Operacja nie powoduje zatem wyczyszczenia na towarach danych z tych słowników, które na kategorii mają wartość ‘pustą’.

Formatka kategorii najniższego poziomu drzewa kategorii, widok po ‘użyciu’ kategorii w Systemie

Na formatce kategorii wyświetlana jest również lista parametrów do niej przypisanych. Na liście pogrubioną czcionką są oznaczone te parametry, które są obowiązkowe do wypełnienia na ofertach. Parametry z kategorii są również przenoszone na karty towaru przy dodawaniu kategorii do towaru.

Lista parametrów dla kategorii zostaje uzupełniona dopiero po jej pierwszym wybraniu na towarze, gdyż wówczas jest pobierana do Systemu z wszystko.pl. Taka obsługa została wprowadzona celowo ze względu na dużą ilość kategorii ostatniego poziomu, gdzie każda z nich posiada co najmniej kilka parametrów, więc byłaby to ogromna ilość danych do pobrania do Systemu. Ponieważ mało prawdopodobne jest, aby w danej bazie były wykorzystywane wszystkie kategorie, to dopiero jeśli dana kategoria zostaje ‘użyta’, to sensownym wydaje się pobranie dla niej parametrów.

Operacje na liście towarów

Na zakładce [wszystko.pl] listy towarów w menu kontekstowym dodano polecenia służące zarówno operacjom na samych kartach towarowych, jak i działaniom operacyjnym związanym z wymianą danych z wszystko.pl.

Nowe polecenia na zakładce [wszystko.pl] listy towarów

Operacje z drugiej grupy poleceń pozwalają na zmianę kategorii dla zaznaczonych towarów:

  • Ustaw kategorię dla towarów – pozwala ustawić wybraną kategorię na zaznaczonych towarach. Jeśli na wskazanym towarze była już wcześniej wypełniona kategoria, to zostanie ona zamieniona na nowo wybraną. Równocześnie ze zmianą kategorii, zmieniane są wszystkie parametry wraz z wypełnionymi dla nich wartościami. Następuje również aktualizacja wartości słownikowych zgodnie z opisanymi powyżej zasadami.
  • Usuń kategorie z towarów – pozwala usunąć kategorię ustawioną na zaznaczonych towarach. Tutaj również przy usuwaniu kategorii zostają usunięte wszystkie parametry wraz z wypełnionymi dla nich wartościami.

Jeśli towar został już wysłany na portal wszystko.pl i została założona oferta, to zmiana kategorii nie jest możliwa. W takim przypadku zarówno zastąpienie starej kategorii nową, jak i wyczyszczenie kategorii jest zablokowane, o czym użytkownik zostaje powiadomiony odpowiednim komunikatem w logu.

Pozostałe operacje są związane z przesyłaniem danych pomiędzy Systemem a portalem, czyli:

  • Wyślij do wszystko.pl – pozwala na założenie oferty we wszystko.pl (również z publikacją),
  • Aktualizuj we wszystko.pl – pozwala na zaktualizowanie oferty we wszystko.pl (również z publikacją),
  • Pobierz stan oferty z wszystko.pl – pozwala ustawić na towarze aktualny stan oferty z wszystko.pl.

Szczegółowy opis działania tych operacji został opisany w dalszej części rozdziału.

Dodatkowo pod listą dodano nowe pole filtra Status oferty (jak pokazano na rysunku z drzewem kategorii na zakładce [wszystko.pl]) pozwalające ograniczyć listę towarów do: wszystkich nie wysłanych, wszystkich wysłanych lub do ofert o konkretnym statusie z wszystko.pl. który jest aktualnie zapisany na kartach towarowych w Systemie.

Dane do integracji z wszystko.pl na karcie towaru

Rozpoczynając pracę w zakresie integracji z portalem wszystko.pl dla towarów, które mają być wystawione na portalu jako oferty należy najpierw uzupełnić dane niezbędne dla tych ofert. Dane te zostały umieszczone na zakładce [Aplikacje]/[wszystko.pl]:

  • dane słownikowe,
  • kategoria i wartości parametrów (szczególnie parametry obowiązkowe).
Dane do integracji z wszystko.pl na karcie towaru

Dodatkowo należy pamiętać o innych przesyłanych danych, czyli: nazwa i opis towaru, stawka VAT, cena, załącznik.

Po wypełnieniu wszystkich danych na karcie towaru można wykonać operację wysłania ich na portal celem założenia oferty i jej publikacji. Z poziomu karty towaru dostępne są również operacje dla samej oferty: podglądu, edycji oraz usuwania.

Dalsza część rozdziału przedstawia bardziej szczegółowy opis dla powyższych informacji.

Ustawianie danych słownikowych, kategorii i wartości parametrów

Po wybraniu na karcie towaru odpowiedniej kategorii z wszystko.pl zostaną pobrane i ustawione przypisane do niej wartości danych słownikowych oraz parametry. Parametry są wyświetlane wg kolejności alfabetycznej dla nazwy, a te obowiązkowe mają dodatkowo nazwę oznaczoną boldem.

Zarówno jedna, jak i druga grupa wartości jest możliwa do uzupełnienia oraz zmiany na karcie towaru.

Dane słownikowe można ustawiać wybierając inny rekord z listy słownikowej. Usunięcie wartości jest możliwe poprzez wybranie pustego rekordu.

Edycja wartości parametrów jest wykonywana w trybie Edit-In-Place w kolumnie Wartość parametru. Wygląd pola do uzupełnienia jest zależny od typu danego parametru:

  • Tekst – edytowane jest zwykłe pole tekstowe, dla którego zawsze możliwe jest wprowadzenie 255 znaków. Nie ograniczamy ilości znaków, nawet jeśli takie ograniczenie jest wprowadzone na portalu.
  • Liczba – możliwość uzupełnienia wartości liczbowej zgodnej z ograniczeniami na portalu (ilość znaków po przecinku, wartość z przedziału określonego na portalu). Jeśli wartość liczbowa parametru ma przypisaną jednostkę, to wyświetlamy ją w nazwie parametru w nawiasach.
  • Lista z możliwością wybrania jednego rekordu – zwykła lista rozwijana z możliwością wybrania pojedynczego rekordu.
  • Lista z możliwością wybrania nieograniczonej liczby rekordów – po dwukrotnym kliknięciu w pole z wartością pojawia się znacznik oraz nowe okno z listą dostępnych wartości, gdzie jest możliwość zaznaczenia wszystkich rekordów.
Ustawienie wartości dla parametru typu: lista wielokrotnego wyboru

Po wybraniu odpowiednich rekordów są one wyświetlane na liście parametrów, oddzielone separatorem ‘I’, jak pokazano poniżej:

Prezentowanie wartości parametru typu: lista wielokrotnego wyboru
  • Lista z możliwością wybrania ograniczonej liczby rekordów – działanie zbliżone do powyżej opisanego, przy czym przy zaznaczaniu większej niż dozwolona ilości rekordów pojawi się informacja o przekroczeniu dozwolonej ilości i nie będzie możliwe zapisanie okna z wartościami.
Komunikat informujący o przekroczeniu dopuszczalnej liczny wartości dla parametru

Wskazówka
W obecnej wersji wszystko.pl jedynym parametrem z ograniczoną liczbą rekordów do wybrania jest: Kolor.
  • Zakres liczbowy – po dwukrotnym kliknięciu w pole z wartością pojawia się znacznik jak dla listy wielowartościowej oraz nowe okno do uzupełnienia wartości granicznych:

Po wpisaniu odpowiednich wartości z zakresu są one wyświetlane na liście parametrów oddzielone średnikiem, jak pokazano poniżej:

Prezentowanie wartości parametru typu: zakres

Pod listą parametrów znajduje się przycisk kosza, który pozwala na usunięcie wartości dla pojedynczego parametru. Pozwala to na szybkie usunięcie wartości, szczególnie w przypadku list wielokrotnego wyboru czy uzupełnionego zakresu wartości, gdzie nie jest możliwe wprost wyczyszczenie wartości pola.

Uwaga
Nie wprowadzono kontroli wypełnienia uzupełniania wszystkich parametrów obowiązkowych. Możliwe jest zapisanie karty nawet, jeśli ich wartości są puste.

Po wypełnieniu wszystkich danych na karcie towaru można wykonać operację wysłania ich na portal celem założenia oferty (przycisk Wyślij ofertę do wszystko.pl), co opisano szczegółowo w kolejnym punkcie: Zmiany w mechanizmie tworzenia ofert z towarów.

Należy zwrócić uwagę, że po wysłaniu towaru na portal i utworzeniu oferty nie ma już możliwości zmiany kategorii dla towaru, ale wszystkie pozostałe dane słownikowe oraz wartości parametrów są aktywne. Po ich zmianie można będzie wykonać operację aktualizacji oferty na portalu, o czym również mowa w kolejnych punktach. Pozwoli to np. uzupełnić brakujące wartości parametrów dla już wysłanych na portal ofert, o ile stan oferty na to pozwala.

Podgląd i edycja oferty

Jeśli po wysłaniu danych z towaru oferta zostanie pomyślnie założona na portalu, na towarze jak dotychczas zapisywane są jej dane: Id oferty we wszystko.pl, stan oferty oraz link do oferty. Dla zapisanego linka dostępne są obecnie dwie operacje:

  • Podgląd oferty (operacja domyślna dla przycisku), który wywołuje w przeglądarce zewnętrznej ofertę w trybie podglądu.
  • Edycja oferty pozwalająca na jej edytowanie w zewnętrznej przeglądarce. Edycja oferty jest możliwa tylko do momentu jej opublikowania, a później działa zawsze jak podgląd.

Zmiany w mechanizmie tworzenia ofert z towarów

Tworzenie ofert jest dostępne na liście towarów jako operacja seryjna Wyślij do wszystko.pl dla zaznaczonych rekordów (na wszystkich zakładkach, poza zakładką [Znajdź]) oraz na samej karcie towaru, pod przyciskiem Wyślij ofertę do wszystko.pl na zakładce [Aplikacje]/[wszystko.pl].

Przesyłane dane

Dotychczasowa operacja Wyślij do wszystko.pl z listy towarów lub z karty towaru została wzbogacona o nowe dane przesyłane na ofertę. Również w dotychczas przesyłanych danych wprowadzono pewne zmiany, jak opisano poniżej.

Zestawienie kompletu przesyłanych danych przy tworzeniu ofert z towarów przedstawia poniższa tabela. Boldem oznaczono te dane, które zostały dodane w nowej wersji.

Przesyłane dane Kiedy wysyłamy?
Nazwa towaru Zawsze
Stawka VAT Zawsze
Cena Warunkowo, jeśli na oddziale ustawiono rodzaj ceny
Opis Zawsze
Dane słownikowe Zawsze
Kategoria Zawsze
Wartości parametrów kategorii (w tym EAN) Zawsze
Dostępne stany towaru Warunkowo, jeśli oddziale wszystko.pl jest ustawiony parametr Eksport stanów magazynowych oraz na towarze nie jest zaznaczony parametr Nie kontroluj stanów
Załącznik Warunkowo, jeśli jest dodany załącznik, dla którego ustawiono parametr: Dostępność w aplikacjach - wszystko.pl
  • Przesyłanie nazwy i opisu

Dotychczas nazwę pobieraliśmy z zakładki [Ogólne] karty towaru, a opis w ogóle nie był przesyłany. Teraz nazwa oraz opis są w pierwszej kolejności pobierane z formatki tłumaczenia dla języka polskiego (jak pokazano na poniższym rysunku, ramka zielona). Jeśli tam nie wypełniono, to dane te pobierane są wprost z karty towaru (poniższy rysunek, ramki granatowe).

Miejsca, z których do oferty pobierana jest nazwa i opis

 

Jeśli nazwa lub opis będą przekraczały dopuszczalną ilość znaków na portalu, wówczas oferta nie zostanie zapisana, a w logu wyświetlony zostanie komunikat błędu z wszystko.pl.

  • Cena – zawsze przesyłana jest cena zgodna z rodzajem ustawionym na oddziale wszystko.pl. Jest to rzeczywista cena brutto dla towaru, więc jeśli cena nie zostanie ustawiona, to przesyłana jest wartość 0,00.
  • Ze względu na to, że na portalu ceny dopuszczalne są jedynie w PLN, to w przypadku, gdy w Systemie cena dla towaru ma inną walutę, to nie przesyłamy żadnej wartości. Również, jeśli na oddziale wszystko.pl ustawiono rodzaj ceny na <brak>, wówczas nie jest ona przesyłana.
  • Dane słownikowe – zostają przesłane wszystkie uzupełnione dane słownikowe z karty towaru, dzięki czemu na ofercie uzupełnione zostają następujące informacje: Czas realizacji, Jednostka miary, Cennik dostaw, Warunki gwarancji, Warunki reklamacji, Warunki zwrotów.
  • Kategoria i parametry – zostaje przesłana kategoria wraz z wartościami wypełnionymi dla parametrów. Ponieważ zdecydowana większość ograniczeń dla wartości parametrów jest pilnowana przy ich wprowadzaniu na towarze, to nie powinno być problemu z ich zapisaniem na ofercie. Gdyby jednak któraś z wartości nie spełniała wymogów, wówczas oferta nie zostanie zapisana, a w logu wyświetlony zostanie komunikat błędu z wszystko.pl wskazujący na błędną wartość dla konkretnego pola.

Wskazówka

Na listę parametrów jest pobierany również ‘EAN’, więc jeśli chcemy, aby jego wartość została przesłana na ofertę, to należy go uzupełnić.

Jest to zmiana w stosunku do dotychczasowego działania, gdzie przesyłana była wartość z pola ‘EAN’ na karcie towaru. Zmiana wynika z faktu, że nie każda kategoria obsługuje to pole, więc nie możemy wysyłać go zawsze, aby uniknąć niepotrzebnych błędów z API.

Przesyłanie załącznika razem z towarem

Przy wysyłaniu towaru celem założenia oferty przesyłany jest również jeden załącznik z karty towaru spełniający w XL następujące założenia:

  • Zawartość załącznika musi być zapisana w bazie danych XL,
  • Uwzględniany przy wysyłce jest pierwszy załącznik z listy, dla którego ustawiono parametr Dostępność w aplikacjach – wszystko.pl.

Weryfikacja pozostałych warunków ‘poprawności załącznika’ jest wykonywana przez narzędzia wszystko.pl na etapie importu. W związku z czym należy pamiętać o poniższych zasadach.

Wymagane parametry plików, które są weryfikowane przez portal przy imporcie plików do wszystko.pl:

  • Maksymalny rozmiar jednego zdjęcia to 5 MB.
  • Długość boku zdjęcia nie może być mniejsza niż 480px. Jeśli będzie większa niż dopuszczalne 2560px, to plik zostanie przy imporcie skonwertowany do wymaganych rozmiarów.
  • Dopuszczalne formaty: .jpg, .png i .webp.
  • Zdjęcie główne musi być zgodne z regulaminem wszystko.pl.

Parametry te mogą się zmieniać wraz z rozwojem aplikacji.

Jeśli któryś z wymogów nie zostanie spełniony, wówczas oferta zostanie dodana, ale bez pliku. Pojawi się informacja o błędnej weryfikacji załącznika.

  • Nie należy używać plików skompresowanych – nie zostaną one dodane wraz z ofertą, pojawi się informacja o błędnej weryfikacji załącznika. Dlatego w ustawieniach typu załącznika powinna być wyłączona kompresja danych (ustawiona na: Nie).
  • Nie należy wysyłać załączników PDF (nie ustawiać dla nich parametru Dostępność w aplikacjach – wszystko.pl). Ze względu na to, że pliki te są dostępne w innym miejscu na portalu, ich import zostanie wykonany, ale ponieważ nie są obsługiwane dla ofert, to ostatecznie oferta nie zostanie dodana z powodu błędu.

Przesyłanie dostępnych stanów dla towaru

Obsłużone zostało wysyłanie dostępnych stanów towarów, o ile na oddziale wszystko.pl jest ustawiony parametr Eksport stanów magazynowych oraz na towarze nie jest zaznaczony parametr Nie kontroluj stanów (zakładka [Aplikacje]/[Wspólne]). Wówczas przesyłany jest stan handlowy towaru wyliczony dla magazynów przypisanych do oddziału wszystko.pl, po uwzględnieniu ewentualnych ilości z aktywnych rezerwacji.

Jeśli wyliczony stan towaru jest liczbą niecałkowitą, wówczas ilość po przecinku nie jest przesyłana, gdyż na portalu dopuszczalne są tylko liczby całkowite. Aby nie wysyłać nadmiernej ilości towaru następuje zaokrąglenie ilości w dół.

Jako jednostka dla ilości dostępnej na stanie przekazywana jest ta, którą ustawiono w nowych danych słownikowych dla wszystko.pl na karcie towaru (pole Jednostka, które opisano w punkcie Ustawianie danych słownikowych, kategorii i wartości parametrów).

Wskazówka
Jeśli na towarze dla Jednostki nie zostanie ustawiona żadna wartość, wówczas domyślnie wysyłana jest ‘sztuk’ jako najczęściej występująca. Dzięki temu nie jest konieczne wypełnianie tego pola na wszystkich towarach. Wystarczy je tylko wypełnić na tych, gdzie obowiązująca jest inna jednostka.

Aktualizacja danych na ofertach

Aktualizacja ofert jest dostępna na liście towarów, na zakładce [wszystko.pl] jako operacja seryjna Aktualizuj we wszystko.pl dla zaznaczonych rekordów.

Różne opcje dla aktualizacji oferty na portalu

Możliwe do zaktualizowania są wszystkie dane na ofertach powiązanych z wskazanymi towarami, czyli wszystko co jest przesyłanie przy tworzeniu oferty lub same ceny albo same stany towarów (ilość towaru na stanie).

Uwaga
Aktualizacja jest wykonywana tylko dla towarów, które mają powiązanie z ofertą we wszystko.pl. Pozostałe towary są pomijane, więc nie będzie dla nich żadnej informacji w logu.

Aktualizacja z opcją wszystko wykona się tylko dla ofert w stanie Szkic lub Niepoprawna. Dla innych stanów nie jest możliwa pełna zmiana danych na portalu, więc dla nich zmiana wszystkiego jest blokowana na etapie wykonywania operacji.

Wskazówka
Nie zaleca się modyfikowania kategorii na ofertach dodanych na portalu jako szkice, jeśli pochodzą one z Comarch ERP XL i kategoria jest też ustawiona na towarze. Dla takich przypadków nie zawsze uda się wówczas wykonanie operacji aktualizacji od strony Systemu.

Dla ofert w stanie Opublikowana lub Zakończona można jedynie zmieniać same ceny lub stany towaru, więc dla nich dedykowane są dwie pozostałe opcje: tylko ceny oraz tylko stany towaru. Jeśli dla którejś z tych opcji wskazana do zmiany będzie oferta w innym stanie, wówczas zmiana nie zostanie wykonana.

Przy aktualizacji cen i stanów zastosowano podobne reguły, jak przy tworzeniu oferty:

  • Cena jest przesyłana tylko wtedy, gdy na oddziale wszystko.pl ustawiono konkretny rodzaj ceny oraz podana cena na towarze ma walutę PLN.
  • Stany dla towarów są przesyłane, jeśli na oddziale wszystko.pl jest ustawiony parametr Eksport stanów magazynowych oraz na towarze nie jest zaznaczony parametr Nie kontroluj stanów (zakładka [Aplikacje]/[Wspólne]).

Jeśli oferta o podanym Id nie istnieje na portalu, to z karty towaru usunięte zostanie powiązanie, czyli: Numer, stan oraz Link, o czym użytkownik zostanie powiadomiony odpowiednim komunikatem w logu z operacji.

Pozostałe operacje

Pobieranie stanu oferty z wszystko.pl

Przy każdej operacji wymiany danych z wszystko.pl (wysłanie/aktualizacja) zawsze pobierany jest aktualny stan oferty na portalu, który zapisujemy i wyświetlamy na karcie towaru obok jej numeru.

Pobranie stanu można również wykonać w dowolnym momencie używając polecenia z menu kontekstowego listy towarów Pobierz stan oferty z wszystko.pl. Wówczas aktualny stan zostanie zapisany na karcie towaru. Tu może się też pojawić informacja, że oferta o podanym Id nie istnieje na portalu, jeśli została usunięta z jego poziomu.

Publikowanie ofert

Publikowanie oferty z poziomu Systemu jest dostępne w trakcie następujących operacji:

  • Przy zakładaniu oferty (polecenie Wyślij do wszystko.pl),
  • Przy aktualizacji danych na ofercie (polecenie Aktualizuj we wszystko.pl, jeśli została wybrana aktualizacja wszystkich danych),
  • Jako osobną operację publikacji bez aktualizacji danych (polecenie Aktualizuj we wszystko.pl bez wybranej aktualizacji danych).
Różne możliwości publikacji oferty

Przy publikowaniu oferty na portalu zawsze jest weryfikowane czy wypełnione są wszystkie pola obowiązkowe (kategoria i obowiązkowe parametry, stawka VAT, cena, ilość, opis, załącznik). W przypadku braku wartości dla któregokolwiek pola System będzie to komunikował w logu i oferta nie zostanie opublikowana. Co więcej w przypadku publikacji w trakcie zakładania oferty, sama oferta również nie zostanie dodana na portalu, a informacja o brakujących polach zostanie wyświetlona w logu.

Wskazówka
Przy operacji publikowania oferty bez aktualizacji, zawsze musi zostać wysyłana na portal nazwa towaru, więc jeśli została ona zmieniona w XL, to taka zostanie przesłana na ofertę przed jej publikacją.

Usuwanie oferty

Usuwanie oferty z poziomu Comarch ERP XL jest dostępne tylko z poziomu karty towaru, czyli jako operacja dla pojedynczego rekordu. Jeśli na karcie towaru jest zapisana informacja o powiązanej ofercie, to obok numeru i stanu oferty wyświetlany jest przycisk Usuń ofertę z wszystko.pl.

Przed wykonaniem operacji użytkownik informowany jest, że spowoduje ona usunięcie we wszystko.pl powiązanej oferty, ale bez zmian na towarze pozostaną ustawienia słowników, kategorii oraz wartości parametrów. Jeśli zostanie potwierdzona chęć jej wykonania, wówczas po stronie wszystko.pl oferta zostanie usunięta i jednocześnie na karcie towaru zostaną wyczyszczone pola z Id oferty, linkiem oraz jej stanem.

Usuwanie oferty jest możliwe tylko dla tych w stanie Szkic, więc dla pozostałych operacja się nie wykona. Dodatkowo, jeśli oferta nie zostanie znaleziona na portalu, to usunięte zostaną powyższe dane z karty towaru. O każdym z zaistniałych przypadków szczególnych użytkownik zostanie powiadomiony odpowiednim komunikatem.

Logowanie błędów

W logach z operacji wysyłki danych z Systemu prezentowane są komunikaty z wszystko.pl wskazujące na przyczynę błędów w weryfikowanych danych, np. niedozwolone znaki w nazwie oferty czy zbyt duża wielkość załącznika.

W miarę rozwoju portalu liczba komunikatów będzie rozszerzana, więc dla części danych w logach nadal mogą pojawiać się komunikaty ogólne o błędnej weryfikacji skutkującej brakiem zapisu danych na portalu.

Zakaz operatora do kluczowych operacji związanych z integracją

Na liście zakazów operatora dodano nowy Parametry akcji dla wszystko.pl, który blokuje operatorom następujące operacje:

  • Wysyłanie danych z towaru celem założenia oferty (zarówno z karty towaru, jak i z listy),
  • Seryjną aktualizację danych na ofertach we wszystko.pl.
  • Usuwanie oferty z wszystko.pl.

Pozostałe operacje w zakresie uzupełniania danych po stronie XL oraz integracji danych z wszystko.pl nie są blokowane.

Czy ten artykuł był pomocny?