Funkcje

Funkcje


 

Podstawowe przyciski w systemie

W systemie Comarch ERP XL znajdują się przyciski, które wywołują przypisane im funkcje. Z uwagi na dużą różnorodność przycisków, zostały one dokładnie opisane w dokumentacji poszczególnych modułów.

Wśród przycisków, są przyciski wspólne – takie, które funkcjonują w każdym z modułów i spełniają w każdym z nich tą samą funkcję. Należą do nich:

[Dodaj/ Nowy] – umożliwia dodanie nowego elementu, np. naciśnięty w oknie: Towary, na zakładce Grupy wg kodu, generuje nową kartę towaru, umożliwiając jego zarejestrowanie w systemie.

[Podgląd/ Zmień/ Karta] – umożliwia edycję lub podgląd zaznaczonego obiektu.

[Zapisz] – powoduje zamknięcie okna i zapisanie, wprowadzonych na zamykanym obiekcie, zmian.

[Anuluj/ Zamknij] – powoduje zamknięcie okna, bez zapisania zmian wprowadzonych na zamykanym obiekcie (jeśli takie zmiany zostały wprowadzone, system wyświetli zapytanie o ich zapisanie).

[Usuń] – usuwa zaznaczony obiekt. Usunięcie poprzedzone zostanie zapytaniem o usunięcie obiektu, co stanowi zabezpieczenie przed przypadkowym usunięciem danego elementu z systemu.

[Pozostaw okno na wierzchu] – po jego naciśnięciu, okno, w którym została uruchomiona ta funkcja, będzie wyświetlone na pierwszym planie – niezależnie od otwarcia innych okien.

[Przywróć zwykłe zachowanie okna] – anuluje sposób wyświetlania okna, uruchomiony przez przycisk: [Pozostaw okno na wierzchu].

[Zablokuj możliwość zapisu zmian] – po jego naciśnięciu niemożliwe będzie zapisanie zmian w otwartym obiekcie (na którym została uruchomiona funkcja).

Przyciski pojawiające się na pasku narzędzi po uruchomieniu poszczególnych funkcji w systemie:

[Pomoc] – otwiera okno pomocy systemowej. Jest ono podzielone na dwa panele. W lewym wyświetlony jest spis treści (w formie drzewa), w prawym – opis tematu.

[Historia kontrahenta] – wyświetla okno z historią transakcji, zamówień, rozliczeń z kontrahentem. Przycisk działa, jeśli w aktywnym oknie kontrahent jest określony.

[Historia towaru] – wyświetla okno z historią transakcji i zamówień na wybrany towar. Przycisk działa, jeśli w aktywnym oknie towar jest określony (np. podświetlony na liście pozycji dokumentu).

[Historia kontaktów] – otwiera okno zapisu konwersacji z klientem (funkcja modułu: CRM). Działa przy otwartej i aktywnej liście kontrahentów, jeśli Użytkownik ma licencję na moduł: CRM).

[Eksport do arkusza kalkulacyjnego] – przycisk jest dostępny (widoczny), jeśli w aktywnym oknie wyświetlona jest lista (tabela), która może być wyeksportowana do arkusza kalkulacyjnego, którego format został wybrany w oknie: Konfiguracja komputera, na zakładce: Eksport (dostępne opcje: Wybór automatyczny, Eksport do MS Excel, Eksport do Open Office Calc. Eksportowane są wszystkie pozycje listy, z uwzględnieniem filtrowania. Nie jest przy tym uwzględniane zaznaczenie pozycji.

[Historia procesu] – po zaznaczeniu dokumentu i naciśnięciu przycisku, zostanie otworzone okno: Historia procesu, w którym wyświetlona zostanie lista zadań do wykonania w ramach procesu, którym obsługiwany jest dokument. Więcej informacji o zadaniach i procesach znajduje się w dokumentacji modułu: Administrator.

[Drukuj] – uruchamia domyślny wydruk związany z aktywnym oknem. Umieszczona obok strzałka rozwija menu wyboru wydruku, jeśli z danym oknem związanych jest wiele różnych wydruków.

[Wyślij wydruk domyślny] – funkcja służy wysyłaniu aktualnego wydruku w formacie PDF za pomocą e-mail. Aby funkcja była aktywna, na stanowisku, na którym odbywa się praca wymagana jest drukarka plików PDF – np. Adobe Acrobat. Drukarka ta, w panelu sterowania musi mieć nazwę: Acrobat PDFWriter. W przypadku pracy z programem PDFCreator w wersji 0.9.5, automatycznie instalowana jest drukarka PDFCreator, która również jest rozpoznawana przez system Comarch ERP XL i pozwala na skorzystanie z funkcji: Wyślij wydruk domyślny.

Drukarka Acrobat PDFWriter, wymagana do funkcji: Wyślij wydruk domyślny.

[Wykres] – wyświetla domyślny wydruk związany z aktywnym oknem. Umieszczona obok strzałka rozwija menu wyboru wykresu, jeśli z danym oknem związanych jest wiele różnych wykresów.

[Wykonaj] – wykonuje szybki raport związany z aktywnym oknem.

[Poprzednia pozycja z listy] – przy uruchomionym obiekcie pozwala na wyświetlenie poprzedniego obiektu z listy (z której został otworzony), bez konieczności zamykania bieżącego obiektu.

[Następna pozycja z listy] – przy uruchomionym obiekcie pozwala na wyświetlenie następnego obiektu z listy (z której został otworzony), bez konieczności zamykania bieżącego obiektu.

Uwaga
Wyświetlenie przycisków: i , jest możliwe, jeśli w oknie: Operator, na zakładce Parametry/Ogólne, zostanie zaznaczony parametr: Otwieraj okna w trybie zaawansowanym.

[Export Report] – umożliwia eksport wydruku (Crystal Reports) do PDF, niezależnie od tego, czy jest zainstalowany PDF Writer. W przypadku wyboru wydruku clarionowego, eksport działa wyłącznie z PDF Writerem.

Uwaga
Przycisk: , jest aktywny w oknie podglądu wydruku

 

Pola wymagane

Pola występujące w oknach są wypełniane domyślnie (według wcześniejszych ustawień w systemie) lub przez bezpośrednie wpisanie wartości przez Użytkownika. Wśród pól, które Użytkownik wypełnia bezpośrednio na obiekcie, znajdują się pola, których wypełnienie przez Użytkownika jest wymagane. Pola te oznaczone są pogrubioną czcionką. W podanym poniżej przykładzie (w oknie: Karta towaru, na zakładce Ogólne) polami wymagalnymi są: Kod i Nazwa.

Wymagalne pola: Kod i Nazwa, w oknie: Karta towaru.

 

Wyświetlanie list

Listy mogą być wyświetlone w trybie zwykłym lub w trybie zwanym: multiselect.

Tryb multiselect umożliwia zaznaczenie na liście wielu pozycji jednocześnie, co ułatwia wykonywanie operacji z zaznaczonymi obiektami. Nie ma wtedy potrzeby indywidualnego zaznaczania poszczególnych pozycji, ale zaznacza się kilka naraz.

Wyświetlenie listy w trybie: multiselect.

 

Zaznaczanie pozycji na liście wyświetlonej w trybie multiselect. 

 

Wyświetlanie wartości na listach

Wyświetlanie wartości na listach może zostać zablokowane dla wybranych operatorów. Służy temu zakaz: Wyświetlanie wartości na listach, umieszczony na liście zakazów, otwieranej po naciśnięciu przycisku: [Dodaj zakaz], w oknie: Operator, na zakładce Zakazy. Opis ustanawiania zakazów dla operatora znajduje się w dokumentacji modułu: Administrator (rozdział: Operator, zakładka Zakazy).

Czy ten artykuł był pomocny?