Czy wiesz, że w systemie Comarch ERP XL istnieje możliwość automatyzacji procesu dodawania kwot dodatkowych na dokumentach SAD/FWS?
W module Administrator, menu Listy dostępny jest Słownik kwot SAD. Można w nim dodać kwotę wykorzystywaną na dokumentach importowych SAD/FWS. Dodanie kwoty ułatwia pracę na samych dokumentach. Korzystając ze słownika nie ma potrzeby definiowania ich każdorazowo, bezpośrednio na dokumencie.
W słowniku definiowalnych kwot SAD są dodane dwie kwoty predefiniowane: Koszty pojemników i pakowania oraz Koszty ubezpieczenia zagranicznego. Nie pojawiają się one domyślnie na dokumentach SAD/FWS, gdyż nie są przypisane do definicji omawianych dokumentów w danym centrum.
Jeśli zostaną dodane do definicji dokumentu SAD/FWS w danym centrum, będą prezentowane na każdym wystawionym dokumencie SAD/FWS w kontekście tego centrum. Na samym dokumencie SAD/FWS pozostaje ustalić wartość dla danej kwoty.
Czy wiesz, że istnieje możliwość podglądu szczegółów wyliczenia cła, akcyzy, VAT-u oraz kosztów dodatkowych na dokumencie SAD?
Po wygenerowaniu dokumentu SAD z dokumentu FAI (ścieżka: PZI z nieustaloną wartością dostawy, FAI, SAD) przechodzimy na zakładkę Kwoty gdzie dodajemy dodatkowe koszty.
Na zakładce Kwoty/Zbiorczo dodajemy koszty dodatkowe np. transport zagraniczny oraz krajowy. Możemy również zdefiniować dodatkowe kwoty w zależności od potrzeb. Określamy również po jakim kursie ma być wyliczana wartość towaru przyjmowanego do magazynu oraz które koszty mają być wliczane do wartości towaru na magazynie.
Na zakładce Kwoty/Szczegóły widoczne są kalkulacje cła, akcyzy oraz VAT-u dla poszczególnych Kodów PCN. Istnieje możliwość podglądu szczegółów dla każdego z kodów. Służy do tego przycisk Zmień.
W oknie Edycja kwot możemy zobaczyć szczegółowe wyliczenia dla każdego Kodu PCN.
W górnej części okna widoczne są Opłaty i wyliczone dla nich kwoty. Wszystkie kwoty są wyliczone w PLN i zaokrąglone do pełnych wartości. W środkowej części okna prezentowana jest wartość towarów według faktury wyrażona w walucie oraz koszty transportu. Koszty transportu są rozbite proporcjonalnie – w tym wypadku w oparciu o wartość.