Zestawienie sprzedaży konsygnacyjnej służy do zgromadzenia informacji o całej sprzedaży zasobów przyjętych od jednego kontrahenta, do jednego magazynu konsygnacyjnego własnego, z danego okresu.
Dokładny opis obsługi konsygnacji można znaleźć w podkategorii Konsygnacja.
Zestawienie sprzedaży konsygnacyjnej odzwierciedla sprzedaż towarów z dostawy od konkretnego kontrahenta na magazyn konsygnacyjny własny w oparciu o dokumenty WZ. Na zestawieniu uwzględniana jest również „sprzedaż” dla nabywcy, gdzie towar z magazynu konsygnacyjnego przesuwany jest dokumentami MM na magazyn lokalny nabywcy.
Wykaz dokumentów ZSK oraz funkcjonalność z nimi związana dostępne są w module Sprzedaż ZSK.
Opis listy dokumentów znajduje się w artykule Lista dokumentów.
W celu wystawienia nowego zestawienia, należy wybrać przycisk [Dodaj], który wywoła otwarcie nowego formularza.
Zakładka Ogólne jest nieco inna niż w pozostałych dokumentach handlowych. W nagłówku prezentowany jest:
- numer dokumentu
- sprzedawca, dla którego tworzone jest zestawienie
- magazyn, na który wprowadzony został zasób dostarczony przez danego sprzedawcę (może to być tylko i wyłącznie magazyn konsygnacyjny własny)
- centrum, w którym wystawiony jest dokument
- pole z miejscem na dodatkowy opis zestawienia
- aktualny stan dokumentu
- data wystawienia dokumentu
- wartość netto oraz brutto zestawienia
- zakres dat, w którym mieszczą się daty wystawienia dokumentów uwzględnianych na tworzonym ZSK
Lista pozycji ZSK prezentuje artykuły i ich ilość, jaka w zadanym okresie została rozchodowana poprzez dokumenty WZ i MM- z magazynu konsygnacyjnego własnego, będącego podstawą zestawienia.
Pozycje można dodać dopiero po wskazaniu sprzedawcy oraz magazynu. Wówczas, za pomocą przycisków [Dodaj WZ], [Dodaj MM-], użytkownik może wybrać konkretne dokumenty WZ lub/i MM-, z listy przefiltrowanej pod kątem dat, sprzedawcy oraz magazynu. Druga możliwość to automatyczne dodanie wszystkich dokumentów WZ i MM- spełniających założone kryteria – przycisk [Dodaj automatycznie].
Cechy charakterystyczne dokumentu ZSK
- na nagłówku dokumentu w polu Magazyn domyślnie ustawiany jest magazyn, dla którego w konfiguracji dokument ZSK został ustawiony jako domyślny, można jednak zmienić go na inny magazyn konsygnacyjny własny
- nie można wystawić ZSK na magazyn konsygnacyjny odbiorcy lub magazyn lokalny
- podczas dodawania artykułu do ZSK ilość przeliczana jest na jednostkę podstawową
Pobieranie cen na ZSK
Ceny poszczególnych pozycji pobierane są z aktualnego cennika przychodowego przypisanego do sprzedawcy wybranego na ZSK, w walucie systemowej firmy, która jest właścicielem dokumentu. Nie można ich edytować, są one wykorzystywane jedynie w celach informacyjnych.
Ceny mogą odbiegać od cen na PZ oraz FZ, które ostatecznie dokumentują zakup.
Generowanie dokumentu ZSK
Dokument ZSK można wygenerować z listy dokumentów WZ i MM-.
- generowanie możliwe jest dla jednego lub wielu zaznaczonych na liście dokumentów
- przy MM- mogą to być dokumenty, których magazynem źródłowym jest magazyn konsygnacyjny własny, a magazynem docelowym magazyn lokalny
Po zatwierdzeniu dokumentu ZSK, jest on przesyłany do sprzedawcy, który w odpowiedzi dostarcza fakturę sprzedaży, uwzględniającą dokładnie te same pozycje.