Weryfikacja numeru NIP podmiotu gospodarczego

image_print

W trakcie definiowania kontrahenta o statusie Podmiot gospodarczy użytkownik ma możliwość weryfikacji jego numeru NIP w serwisach GUS i VIES,a także sprawdzenia jego statusu VAT. Służy do tego lista rozwijana znajdująca się obok pola NIP w nagłówku formularza kontrahenta zawierająca opcje: GUS, VIES oraz VAT.

Pole NIP w nagłówku formularza kontrahenta

Weryfikacja numeru NIP w bazie GUS i VIES

Po wprowadzeniu odpowiedniej wartości w polu NIP w nagłówku formularza kontrahenta należy wybrać z listy rozwijanej serwis, z którego zostaną pobrane dane. Dla kontrahentów polskich dostępne jest weryfikacja w bazach GUS i VIES, natomiast dla kontrahentów pochodzących z Unii Europejskiej dostępna jest weryfikacja wyłącznie w bazie VIES. Opcja weryfikacji nie jest dostępna dla kontrahentów niepochodzących z krajów unijnych lub w przypadku wprowadzenia błędnego formatu numeru NIP.

Uwaga
Do poprawnego działania funkcji pobierania danych z GUS i VIES konieczne jest odblokowanie portów: 443 i 80 oraz adresów: www.erp.comarch.pl, http://ec.europa.eu/ (dla GUS) i https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl (dla VIES).
Uwaga
Weryfikacja w VIES i GUS jest możliwa wyłącznie w trybie online. Usługa dostępna jest tylko dla użytkowników, którzy posiadają aktualny klucz licencyjny.

W przypadku poprawnej weryfikacji numeru NIP system wyświetli okno potwierdzające weryfikację.

Potwierdzenie z GUS dla numeru NIP – poprawna weryfikacja

Zaznaczenie parametru Edytuj dane przed aktualizacją umożliwia edycję danych na formularzu.

W przypadku negatywnej weryfikacji numeru NIP system wyświetli okno:

Potwierdzenie z GUS dla numeru NIP – negatywna weryfikacja

Weryfikacja statusu VAT podmiotu

W przypadku polskich podmiotów gospodarczych, poza weryfikacją numeru NIP, użytkownik może sprawdzić również ich status VAT. Służy do tego opcja VAT dostępna na liście rozwijanej przy polu NIP.

Uwaga
Weryfikacja statusu VAT kontrahenta jest możliwa jedynie w trybie online. Do poprawnego działania funkcji pobierania danych konieczne jest odblokowanie portu: 443 oraz adresu: https://ppuslugi.mf.gov.pl/.
Status VAT dla podmiotu – poprawna weryfikacja

W przypadku negatywnej weryfikacji system wyświetli stosowną informację w polu Wynik weryfikacji.

 

Czy ten artykuł był pomocny?