Rozszerzenie: Obrót płatniczy Francja

Opis zagadnienia

Weksel jest powszechnym środkiem płatniczym służącym do regulowania należności i zobowiązań w transakcjach płatniczych we Francji. Płatności wekslowe są standardowo obsługiwane przez Comarch Financials Enterprise. Szczegółowy opis pól znajduje się w dokumentacji Wprowadzenie: Środki płatnicze.
Ponadto dostępne są dodatkowe funkcje specjalne uwzględniające specyfikę francuskich przepisów dotyczących transakcji płatniczych. I tak na przykład weksle przychodzące mogą być zapisywane do pliku w formacie CFONB za pomocą aplikacji Lista: Środki płatnicze.
Niniejszy dokument zawiera opis rozszerzenia funkcjonalności transakcji płatniczych dla Francji. Rozszerzenie jest dostępne dla organizacji, jeśli w aplikacji Konfiguracja w funkcji Księgowość finansowa aktywowano funkcję Księgowość finansowa Francja.

Ustawienia

Oprócz aktywacji funkcji Księgowość finansowa Francja rozszerzenia funkcjonalności transakcji płatniczych wymagają określonych ustawień dla następujących danych podstawowych:

Banki zapewniające stałą obsługę

W aplikacji Banki zapewniające stałą obsługę na dolnej zakładce Eksport płatności użytkownik może wybrać format pliku CFONB dla płatności typu Weksel. To ustawienie jest uwzględniane podczas generowania środka płatniczego w transakcjach płatniczych.

Profile zagranicznych transakcji płatniczych

W profilu zagranicznych transakcji płatniczych definiowane są parametry, które następnie są stosowane jako ustawienia domyślne dla zagranicznych transakcji płatniczych. W zależności od kraju profil płatności zawiera tylko te parametry, które są istotne dla obsługi płatności zagranicznych w danym kraju.

W aplikacji Profile zagranicznych transakcji płatniczych dla profili płatniczych z identyfikatorem kraju FR dostępne jest tylko pole Kod usługi. W tej aplikacji należy przyporządkować profilowi transakcji płatniczych kod usługi typu Usługa. Będzie on następnie podpowiadany w płatnościach z możliwością edycji na zakładce Płatność zagraniczna.
We Francji kody usług są ściśle ustalone i należy je zdefiniować w aplikacji Kody usług.

Obrót płatniczy

Dla organizacji z aktywowaną księgowością finansową dla Francji procedowanie transakcji płatniczych odpowiada zasadniczo instrukcjom zawartym w dokumentacji (np. w dokumencie Lista: Płatności). Dotyczy to również płatności realizowanych metodami typu Weksel. Dla tych płatności z reguły ustawiony jest jeden środek płatniczy. Szczegółowy opis, zwłaszcza dotyczący sposobu postępowania, znajduje się w dokumentacji Wprowadzenie: Środki płatnicze.

Jeżeli w płatności wykorzystywane są weksle otrzymane w ramach polecenia zapłaty, to dla tych środków płatniczych instrukcje postępowania są odmienne. W dalszej części dokumentu opisane zostały procedury dotyczące wekslów przychodzących dla organizacji z aktywowaną funkcją francuskiej księgowości finansowej.

Środki płatnicze

W tej aplikacji użytkownik definiuje dane weksla, w tym obowiązkowy wpis w polu Rodzaj weksla we Francji. Zasadniczo wprowadzanie danych jest możliwe tylko z poziomu edycji wartości domyślnych oraz dla środków płatniczych ze statusem Zainicjowane.

Jeśli środek płatniczy jest wekslem, to termin płatności, datę i miejsce wystawienia oraz dane konta bankowego można wprowadzić później. Ten środek płatniczy jest następnie otwierany do edycji za pomocą przycisku akcji Pokaż środki płatnicze w aplikacji Lista: Środki płatnicze.

Lista: Środki płatnicze

Aplikacja służy do przeglądu wszystkich środków płatności utworzonych w obrocie płatniczym (opis aplikacji znajduje się w dokumencie Lista: Środki płatnicze). Użytkownik może ponadto eksportować weksle płatnicze za pomocą akcji [Utwórz plik CFONB] oraz księgować.

Tylko weksle z kompletnymi danymi mogą zostać zapisane do pliku. Oznacza to, że najpóźniej do tego czasu konieczne jest uzupełnienie terminu płatności, daty i miejsca wystawienia oraz danych konta bankowego. W tym celu należy zaznaczyć dany środek płatniczy i otworzyć go w trybie edycji za pomocą akcji [Pokaż środki płatnicze]. Można również kliknąć bezpośrednio na numer obligo środka płatniczego i w ten sposób otworzyć tryb edycji.

Aby wyeksportować środki płatnicze, należy je zaznaczyć do wydania. Istnieje również możliwość ograniczenia wyświetlanych środków płatności za pomocą funkcji wyszukiwania spełniających określone kryteria. Eksport dotyczy tylko środków płatniczych ze statusem Zaksięgowane.

Po uruchomieniu akcji Utwórz plik CFONB otwiera się okno dialogowe, w którym należy określić następujące dane dla parametrów informacyjnych:

  • Wybór – w polu należy określić, które środki płatnicze mają zostać uwzględnione podczas eksportu/wydania. Możliwe opcje wyboru:
    • Ponownie uruchom zapytanie do bazy danych (ignoruj wybór) – podczas eksportu do pliku uwzględniane są środki płatności, które są prezentowane w tabeli wyników wyszukiwania.
    • Tylko wybrane obiekty – podczas eksportu do pliku uwzględniane są wszystkie środki płatności, które są zaznaczone do eksportu do pliku w tabeli aplikacji.
    • Pomiń wszystkie wybrane obiekty – zaznaczone w tabeli środki płatnicze nie zostaną uwzględnione przy eksporcie do pliku. Pozostałe środki, tzn. niezaznaczone, ale widoczne w tabeli na podstawie kryteriów wyszukiwania, zostaną
  •  Bank zapewniający stałą obsługę – w tym polu należy wskazać bank własny, który ma być uwzględniony w eksporcie danych. Wybór banku wpływa na istotne dane dla eksportu do pliku.
  • Folder – w tym polu należy wskazać katalog (kstore), w którym zostanie zapisany plik z danymi weksla.
    Wskazówka
    Nazwa folderu musi kończyć się znakiem [ / ].
  • Nazwa pliku – w tym polu należy wpisać nazwę, pod jaką zostanie zapisany plik eksportu. Może to być dowolna wartość i nie wymaga żadnego specjalnego rozszerzenia, np. TXT.
  • Rodzaj dokumentu – podczas eksportu do pliku są tworzone księgowania środków płatności. W tym polu należy wskazać rodzaj dokumentu, który będzie w tym celu wykorzystywany.
  • Konto obiegu pieniądza – w tym polu należy wskazać konto księgowe, które ma być stosowane do księgowania środków płatności. Konto musi posiadać typ Konto obiegu pieniądza, dla którego dezaktywowano zarządzanie obligo.
  • Data dokumentu – w tym polu należy wskazać datę dokumentu dla księgowania. Wartością domyślną jest aktualna data z możliwością edycji.
  • Data i godzina utworzenia pliku – w polu pomocy wyszukiwania wartości użytkownik może wybrać istniejący już plik, w celu jego ponownego eksportu. W tym przypadku księgowania nie zostaną ponownie wyeksportowane, a wszystkie zdefiniowane wcześniej dane zostaną pominięte.

Aby uruchomić eksport, należy wybrać przycisk [W tle] lub [Natychmiast]. W efekcie zostanie utworzony plik wg normy CFONB i wszystkie zapisy księgowe dla środków płatności zostaną wyeksportowane. Środki płatności otrzymają status Rozliczone. Anulowanie księgowań jest w tym momencie możliwe tylko poprzez aplikację Lista: Przebiegi księgowań dla zapisów w księdze głównej.

Czy ten artykuł był pomocny?