Wprowadzenie
Podstawą procesu produkcyjnego jest zależność planowanych etapów produkcji od siebie w czasie. Dla pozycji operacji (zasobów) oraz pozycji marszrut (operacji) można definiować zależności czasowe. Zależności te są uwzględniane w trakcie uruchamiania zleceń produkcyjnych (w rezerwacjach zasobów produkcyjnych) oraz w planowaniu procesu produkcyjnego.
Zależności czasowe są określane w edytorze pozycji na zakładce Zależności dla pozycji:
- zasobów lub list zasobów w aplikacji Operacje
- operacji lub marszrut w aplikacji Marszruty
- operacji i zasobów w aplikacji Zlecenie produkcyjne
Przykład zależności pozycji operacji
Jeśli w operacji nie zostaną określone żadne zależności zasoby planowane są równolegle, tak aby miały ten sam czas rozpoczęcia – przykład na poniższej grafice.
W przypadku wprowadzenia odpowiednich zależności zasoby w operacji mogą być planowane:
W tym przypadku całkowity czas operacji wynika z czasu realizacji powiązanych zasobów.
Przykład zależności pozycji marszruty
W przypadku braku zależności, wszystkie pozycje marszruty są planowane podczas uruchomienia zlecenia produkcyjnego tak, aby były wykonywane jedna po drugiej zgodnie z przykładem na poniższej grafice.
W przypadku wprowadzenia odpowiednich zależności operację w marszrucie mogą być planowane tak jak poniżej:
Zakładka Zależności
Umożliwia powiązanie ze sobą pozycji przypisanych do operacji/marszruty/zlecenia produkcyjnego. Na tej zakładce są dostępne następujące przyciski:
- [Nowy] – dodaje nową zależność pomiędzy pozycjami. Tworzy nowy wiersz w tabeli poniżej.
- [Usuń] – usuwa zdefiniowaną zależność pomiędzy pozycjami.
- Istnieje pozycja poprzedzająca – parametr, który blokuje rozpoczęcie pracy zasobu/operacji bez zakończenia pracy zasobu/operacji poprzedzającego Nie może zostać zaznaczony dla pierwszej pozycji.
Tabela składa się z następujących kolumn:
- Zależność – umożliwia zdefiniowanie związku pomiędzy pozycjami, opcje do wyboru:
- Rozpoczyna się nie wcześniej niż
- Rozpoczyna się po
- Rozpoczyna się równolegle z
- Kończy się równolegle z
- Kończy się nie później niż
- Rozpoczęcie pokrywa się z
- Pozycja referencyjna
- Pozycja – pozwala na zdefiniowanie numeru pozycji w tabeli, do której ma się odnosić zależność, np. Rozpoczyna się nie wcześniej niż pozycja nr 10.
- Poprzednik – zależność odnosi się zawsze do poprzedniej pozycji w tabeli, np. Pozycja nr 20 rozpoczyna się nie wcześniej niż poprzednik (pozycja nr 10).
- Pozycja – numer pozycji, do której ma się odnosić zależność. Kolumna jest aktywna tylko w przypadku wybrania w kolumnie Pozycja referencyjna opcji Pozycja
- Numer szczegółu – numer szczegółowy pozycji, do której odnosi się zależność. Kolumna używana jest w sytuacji, w której operacja ma więcej niż jeden zasób. Wówczas zasoby są odpowiednio numerowane. Kolumna dostępna jest tylko w aplikacji Zlecenie produkcyjne.
- Nakładanie się czasu – określa maksymalny czas nakładania się czasu pomiędzy pozycjami w tabeli. Kolumna ta jest aktywna tylko w przypadku wybrania w kolumnie Zależność opcji Rozpoczęcie pokrywa się z.
Typy zależności
Poniżej przedstawiono typy zależności na przykładzie marszruty. Przyjmuję się, że parametr Istnieje pozycja poprzedzająca jest dezaktywowany dla pozycji operacji. Ponadto nie ma określonego czasu tolerancji ani czasu transportu. W przeciwnym razie czasy zostałyby unieważnione przez zdefiniowane zależności.
[Indicator]Weryfikacja zależności podczas ich definiowania pozwala uniknąć tworzenia odwołań cyklicznych.[/Indicator]
Rozpoczyna się nie wcześniej niż
Rozpoczyna się nie wcześniej niż oznacza, że dana operacja nie może rozpocząć się wcześniej niż jedna lub więcej wskazanych operacji. W przypadku poprzednika jest to określane automatycznie, tak więc wskazanie tego typu zależności ma sens tylko w odniesieniu do następnej pozycji. To samo można osiągnąć poprzez pozycjonowanie w marszrucie.
Rozpoczyna się po
Rozpoczyna się po oznacza, że dana operacja rozpoczyna się zawsze po jednej lub wielu operacjach poprzedzających lub po określonej pozycji. Istnieje możliwość wymuszenia tego poprzez aktywację parametru Istnieje pozycja poprzedzająca.
[inidcator]Ten typ zależności należy wskazać w przypadku, jeśli użytkownik chce odwołać się do konkretnej (nie poprzedniej) pozycji operacji lub jeśli operacja ma zacząć się w dowolnym czasie po innej operacji.[/indicator]
Rozpoczyna się równolegle z
Rozpoczyna się równolegle z oznacza, że dana operacja rozpoczyna się równocześnie z jedną lub wieloma operacjami.
Kończy się równolegle z
Kończy się równolegle z oznacza, że dana operacja kończy się równocześnie z jedną lub wieloma operacjami. W tym przypadku nie ma żadnej alternatywy. Ten typ zależności jest stosowany w przypadku, gdy np. dwie operacje mają być zakończone równocześnie, tak aby bezpośrednio po ich zakończeniu można było rozpocząć następną operację.
Kończy się nie później niż
Kończy się nie później niż oznacza, że dana operacja nie może kończyć się później niż wskazana pozycja operacji. Nie oznacza to, że kończy się w tym samym momencie. Dla pozycja zostanie więc ustalony jak najwcześniejszy termin. Może to prowadzić do nałożenia się na siebie operacji.
Rozpoczęcie pokrywa się z
Zależność jest stosowana zawsze wtedy, gdy dana operacja powinna się rozpocząć zanim skończy się inna operacja. W przypadku definiowania tej zależności należy wskazać wartość w kolumnie Nakładanie się czasu.
Weryfikacja
Należy pamiętać, że podczas tworzenia zależności przeprowadzana jest ich weryfikacja. System sprawdza, czy są poprawnie zdefiniowane podstawowe zależności logiczne. W przypadku rozbudowanych marszrut oraz operacji system może nie wyświetlić błędu logicznego. Dodatkowym parametrem, który nie jest weryfikowany podczas dodawania zależności, jest czas trwania operacji. W przypadku, gdy zależność nie będzie możliwa do zrealizowania z uwagi na czasy operacji i ograniczające wywołanie zależności błąd pojawi się w momencie uruchomienia zlecenia produkcyjnego.
Poniżej znajduje się przykład nielogicznie sformułowanej zależności, której realizacja nie będzie możliwa:
Możliwe jest sformułowanie logicznie poprawnej zależności, jednak jej realizację uniemożliwią czasy realizacji obliczane dopiero przy uruchamianiu zlecenia produkcyjnego.