Opis zagadnienia
Faktury zakupu mogą być skanowane lub przesyłane drogą elektroniczną. W ten sposób otrzymane faktury określa się jako e-Faktury. Aplikacja e-Faktury zakupu służy do poprawnej integracji e-Faktur z systemem ERP. W pierwszej kolejności faktury elektroniczne są udostępniane do przetworzenia za pomocą apki Konwertowanie e-Faktur Comarch. Apka konwertuje faktury do formatów ZUGFeRD, XRechnung lub FatturaPA.
W ten sposób przetworzone e-faktury można w kolejnym kroku zaimportować do systemu ERP, gdzie na ich podstawie zostają wygenerowane faktury zakupu z odpowiednimi identyfikatorami do dalszego procesowania.
Niniejszy dokument zawiera opis przygotowania e-faktur zakupu do importu oraz samej operacji importu.
Instrukcje dotyczące obsługi e-faktur zakupu: Instrukcje: e-faktury zakupu
Definicje pojęć
e-Faktury zakupu to faktury obce otrzymane w formie elektronicznej, np. w formacie ZUGFeRD lub FatturaPA, które po skonwertowaniu przekazywane są do systemu ERP w celu weryfikacji i dalszego procesowania.
Opis aplikacji
Aplikacja e-Faktury zakupu służy do edycji i uzupełniania odpowiednich danych na fakturach zakupu, otrzymanych poprzez aplikację e-Faktura Comarch i przekształconych w aplikacji Konwersja e-faktur Comarch, w celu importu danych do systemu ERP i wygenerowania faktur zakupu.
e-Faktury zakupu to faktury obce otrzymane w formie elektronicznej, np. w formacie ZUGFeRD lub FatturaPA, które po skonwertowaniu przekazywane są do systemu ERP w celu weryfikacji i dalszego procesowania.
e-Faktury zakupu maję początkowo status Otrzymane. Po otwarciu faktur w aplikacji e-Faktury zakupu automatycznie uruchamiana jest akcja [Zastosuj konwertowane dane], która pobiera dane z pliku importu.
Przenoszenie danych przesyłane obejmuje zarówno dane z otrzymanej e-faktury, jak i wartości domyślne zdefiniowane w aplikacji Konwersja e-faktur Comarch.
Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
W nagłówku aplikacji znajdują się m.in. dane identyfikacyjne faktury zakupu, przekształcone za pomocą aplikacji Konwersja e-faktur Comarch. Są to przede wszystkim następujące dane:
- E-Faktura zakupu
obcy numer faktury oraz sygnatura czasowa przetwarzania w aplikacji Konwersja e-faktur Comarch.
- Format
Format, w jakim otrzymano dokument obcy oraz dodatkowe informacje o formacie.
Nagłówek zawiera ponadto kilka zakładek z zestawieniem innych skonwertowanych danych faktury zakupu lub ustawieniami dla procesu generowania faktury zakupu w systemie ERP. Te dane i ustawienia zostały opisane w następujących rozdziałach:
- Zakładka Ogólne
- Zakładka Dane dokumentu
- Zakładka Płatność
- Zakładka Kryteria wyszukiwania odniesienia do dokumentu
- Zakładka Ustawienia faktury
- Zakładka Adresy
- Zakładka Lokalizacja
Pole nagłówka
Opis poszczególnych pól:
- e-Faktura zakupu – w tym polu należy wybrać numer faktury zakupu. Numer faktury zakupu nie może być nadawany ręcznie, ale jest generowany za pomocą aplikacji Konwersja e-faktur Comarch. Numer składa się z identyfikatora dokumentu obcego oraz znacznika czasu. Znacznik czasu wynika z daty i godziny przetworzenia dokumentu w aplikacji Konwersja e-faktur Comarch.
- Status – prezentuje status ogólny oraz status zmiany znaku.Szczegółowe informacje znajdują się w dokumencie: Status nagłówka faktury
- Faktura zakupu – jeśli e-faktura zakupu została pomyślnie zaimportowana do systemu ERP, w tym polu prezentowany jest numer faktury zakupu wygenerowanej w ERP.
- Format – format, w jakim otrzymano fakturę zakupu. Przykładowe formaty:
- FATTURAPA13
- ZUGFERD21
- Informacja dodatkowa o formacie – dodatkowe dane dotyczące danego formatu. Przykładowo może to być wersja formatu lub wskazówka do interpretacji otrzymanych danych.
Zakładka Ogólne
W zakładce znajdują się dane uzyskane w wyniku konwersji i klientów oraz ogólne dane faktury, m.in. kwota brutto, waluta dokumentu.
Opis poszczególnych pól:
- Organizacja zakupu – organizacja, która została ustalona przez aplikację Konwersja e-faktur Comarch na podstawie informacji o zleceniodawcy na e-fakturze.
- Wystawca faktury – identyfikator partnera, który został określony przez aplikację Konwersja e-faktur Comarch jako wystawca faktury na podstawie informacji o dostawcy na e-fakturze.
- Rodzaj faktury zakupu – w polu należy wpisać rodzaj faktury zakupu, który ma być stosowany przy imporcie e-faktury zakupu w celu wygenerowania faktury zakupu w systemie ERP. Rodzaj faktury zakupu determinuje zestaw wartości do wyboru w funkcji Pomoc uzupełniania wartości dla artykułów w zależności od ustawienia dla cech wyszukiwania z odniesieniem do dokumentu. Na przykład, dla rodzaju faktury zakupu Faktura zakupu bez odniesienia do dokumentów powiązanych wyszukiwanie artykułów zakupu jest domyślnie ustawione na Artykuł zakupu.Rodzaj faktury zakupu można zmienić do momentu rozpoczęcia importu. Po dokonaniu zmiany informacje o statusie dokumentu na pozycjach nie zostaną aktualizowane.
- Rodzaj faktury zakupu (domyślny) – rodzaj faktury zakupu, który w aplikacji Konwersja e-faktur Comarch został ustawiony jako domyślny dla danego formatu podczas Konwersja e-faktur Comarch wersji dokumentu. W aplikacji zostanie zaproponowany najlepszy możliwy wynik. Sprawdzana jest na przykład kwota dodatnia i ujemna e-faktury zakupu lub typ dokumentu, aby następnie zaproponować rodzaj faktury zakupu dla faktury lub notę kredytowa.
- Kwota brutto – pochodząca z e-faktury zakupu.
- Waluta – pochodząca z e-faktury zakupu.
- Dostawca – w tym polu można wpisać identyfikator dostawcy, jeśli jest on inny niż wystawca faktury. Numery identyfikacyjne partnera wpisane w tym polu są używane podczas wykonywania następujących akcji:
- ustalanie artykułów z wykorzystanie artykułów dostawcy
- generowanie artykułów dostawcy
- ustawienia cech wyszukiwania z odniesieniem do dokumentu w pomocy wyszukiwania wartości
- ustalanie kodów podatkowych w przypadku braku partnera dostawy
Jeśli dla dostawcy nie zostanie wprowadzony identyfikator partnera, wówczas system zastosuje wystawcę faktury jako cechę wyszukiwania dla dostawcy.
Pomoc wyszukiwania wartości dla tego pola prezentuje tylko identyfikatory dostawców, do których wystawca faktury jest przypisany jako wystawca faktury w danych podstawowych partnera.
- Partner dostawy – jest używany podczas ustalania kodów podatkowych dla artykułów zgodnie z przyporządkowaniem podatkowym. Jeśli brak partnera dostawy, wówczas dostawca jest używany jako partner dostawy.Identyfikator zastosowanego partnera dostawy jest dodawany do pozycji, jeśli zastosowano ustalony kod podatkowy.
Ponadto partner dostawy jest podpowiadany jako domyślna cecha wyszukiwania dla pozycji z odniesieniem do zamówień zakupu lub przyjęcia towaru.
Zakładka Dane dokumentu
Zakładka zawiera zestawienie danych dotyczących dokumentu obcego.
Opis poszczególnych pól:
- Numer i data dokumentu obcego – pole podzielone jest na dwie części zawierające numer oraz datę dokumentu obcego, które zostały ustalone na podstawie e-faktury zakupu w apce Konwersja e-faktur Comarch.Nie jest możliwa zmiana daty dokumentu obcego.
- Data dokumentu zewnętrznego (oryginał) – data dokumentu obcego ustalonego na podstawie e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
- Data konwersji – data konwersji e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
- Data realizacji usługi – data, która została konwertowana na datę usługi z przesłanej faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch. Stosowana jako data usługi dla faktury zakupu generowanej w systemie ERP. Na podstawie daty usługi ustalany jest kod podatkowy dla pozycji dokumentu.
Zakładka Płatność
Zakładka zawiera zestawienie konwertowanych danych dotyczących warunków płatności.
Opis poszczególnych pól:
- Rodzaj płatności – domyślna forma płatności dla generowanej faktury zakupu. Wartość domyślna może pochodzić z następujących źródeł:
- aplikacji Konwersja e-faktur Comarch, w której można ustawić wartość domyślą dla danego formatu podczas konwersji
- danych podstawowych partnera dla wystawcy fakturyWskazówkaW aplikacji Konfiguracja > funkcja Comarch e-invoice użytkownik może ustawić wartości preferowane wartości domyślne.
- Forma płatności (wystawca faktury) – forma płatności ustalona na podstawie e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
- Forma płatności (dokument obcy) – Forma płatności w formie tekstu, ustalona na podstawie e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
- Warunek płatności – w tym polu należy wpisać warunek płatności, który ma być zastosowany w imporcie konwertowanych danych i na fakturze zakupu generowanej w systemie ERP.Warunek płatności określa zasady, które mają obowiązywać dla płatności faktury: W warunkach płatności można zapisać terminy i wartości procentowe skonta.
Jeśli odbiorca faktury lub partner płatności dokonuje płatności zgodnie z określonymi terminami, może odpowiednio pomniejszyć kwotę faktury o określone skonto.
Szczegółowe informacje znajdują się w dokumencie Warunki płatności.
- Warunek płatności (Dokument obcy) – warunki płatności ustalone na podstawie e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
Zakładka Kryteria wyszukiwania odniesień do dokumentu
Użytkownik ma możliwość ustawienia preferowanych wartości podczas wyszukiwania artykułów za pomocą funkcji Pomoc uzupełniania wartości. Dostępne opcje:
- Wyszukiwanie artykułów zakupu
- Wyszukiwanie artykułów w zamówieniach zakupu
- Wyszukiwanie artykułów w przyjęciach towaru
Dla zdefiniowanego wyszukiwania uwzględniane są jako kryteria wyszukiwania również ustawienia statusu jak również, w razie potrzeby, dostawcy i partnera dostawy. Ustawienia domyślne pochodzą z aplikacji Konfiguracja. Jeśli przy generowaniu faktury zakupu ustawiony jest rodzaj Faktura zakupu bez odniesienia do dokumentów powiązanych, wówczas zawsze stosowane jest wyszukiwanie artykułów zakupu.
Ponadto kryteria wyszukiwania wykorzystywane są do weryfikacji, czy odniesienie do powiązanych dokumentów jest wymagane lub dostępne dla pozycji faktury. Na status odniesienia do powiązanych dokumentów mają również wpływ ustawienia kryteriów wyszukiwania podczas wykonywania akcji [Wyszukaj i dodaj artykuł pasujący do artykułu dostawcy]. Zmiana ustawień dla kryteriów wyszukiwania nie ma wpływu na pozycje, dla artykułów, dla których został już ustalony status odniesienie do dokumentów.
Opis poszczególnych pól:
- Ustawienie wyszukiwania artykułów – w tym polu należy zdefiniować wyszukiwanie główne podczas wyszukiwania artykułów zakupu w celu przyporządkowania ich do pozycji e-faktury zakupu.Dla rodzaju faktury Faktura zakupu zostanie zastosowane odpowiednie ustawienie zdefiniowane w aplikacji Konfiguracja. Dla innych rodzajów faktury ustawione jest wyszukiwanie Artykuły zakupu, ponieważ wtedy nie jest wymagane odniesienie do dokumentu.
Dostępne wartości wyboru:
- Artykuły zakupu
- Pozycje zamówienia zakupu
- Pozycje przyjęcia towaru
- Ogólny status zamówienia zakupu – w tym polu należy określić wartość domyślną dla statusu ogólnego jako kryterium wyszukiwania w odpowiednim polu zapytania dla wyszukiwania Pozycje zamówienia zakupu.Dostępne wartości:
- W opracowaniu
- Zwolnione
- Zablokowane
- Zakończone
- Proponuj dostawcę (checkbox) – parametr określający, czy dostawca ma być wartością proponowaną w wyszukiwaniu artykułów zakupu.
Jest parametr jest aktywowany, to identyfikator partnera zdefiniowany w polu Dostawca podpowiada się jako kryterium wyszukiwania w polu zapytania Dostawca. W przypadku braku zdefiniowanego identyfikatora dostawcy, wartością domyślną dla kryterium wyszukiwania będzie identyfikator wystawcy faktury.
- Status dostawy zamówienia zakupu – w tym polu należy określić wartość domyślną dla statusu dostawy jako kryterium wyszukiwania w odpowiednim polu zapytania dla wyszukiwania Pozycje zamówienia zakupu.Dostępne wartości:
- Niedostarczone
- Częściowo dostarczone
- Dostarczone w całości
- Status fakturowania zamówienia zakupu – w tym polu należy określić wartość domyślną dla statusu fakturowania jako kryterium wyszukiwania w odpowiednim polu zapytania dla wyszukiwania Pozycje zamówienia zakupu.Dostępne wartości:
- Niezafakturowane
- Zafakturowane częściowo
- Zafakturowane w całości
- Status fakturowania przyjęcia towaru – w tym polu należy określić wartość domyślną dla statusu fakturowania jako kryterium wyszukiwania w odpowiednim polu zapytania dla wyszukiwania Pozycje przyjęcia towaru.Dostępne wartości:
- Niezafakturowane
- Zafakturowane częściowo
- Zafakturowane w całości
Zakładka Ustawienia faktury
W tej zakładce znajdują się ustawienia obowiązujące podczas generowania faktury zakupu.
Szczegółowy opis:
- Dystrybucja – określa klucz dystrybucji dla pozycji artykułów rozliczeniowych, który ma być stosowany dla generowanej faktury zakupu.Dostępne wartości wyboru:
- Ilość
- Wartość
- Waga
- Objętość
- Inny czynnik
- Ustawienie przyporządkowania kodów podatkowych – określa, czy ma zostać określony klucz podatkowy, a jeśli tak, to w jaki sposób ma zostać przyporządkowany do artykułu na e-fakturze w oparciu na przyporządkowania podatkowe. Wartość domyślna dla tego pola pochodzi w aplikacji Przyporządkowania formatu e-faktury zakupu, gdzie można ustawić wartość dla odpowiedniego pliku transformacji. Ustawienie jest stosowane zawsze w przypadku zmiany artykułu lub dodania nowego.Dostępne wartości wyboru:
- Nigdy
Brak weryfikacji kodu podatkowego
- Z automatyczną zmianą kodu podatkowego
Zawsze wykonywana jest weryfikacja kodu podatkowego, a ustalony kod podatkowy przypisywany do pozycji. Jeśli system nie znajdzie odpowiedniego kodu, to kod podatkowy pozycji nie zostanie zmieniony, a podczas dalszego przetwarzania może pojawić się komunikat o błędzie.
- Z możliwością zmiany kodu podatkowego
Zawsze wykonywana jest weryfikacja kodu podatkowego. Jeśli w systemie brakuje kodu podatkowego pozycji, zostanie on określony i przypisywany do pozycji.
Ustawienie można zmienić w dowolnym momencie. Nie ma to wpływu na istniejące przyporządkowania kodów podatkowych.
- Nigdy
- Język przetwarzania – w polu domyślnie podpowiada się język, który został użyty podczas pobierania konwertowanych danych i ustalania jednostek ilości artykułu. System określa, który język ma być używany podczas konwersji e-faktury w następującej kolejności. Używany jest język, który został ustalony jako pierwszy:
1. Ustalenie języka wskazanego w pliku importu dla atrybutu codeLanguage. Plik importu jest dostępny jako przekształcony neutralny plik xml.
2. Ustalenie języka, który został ustawiony w aplikacji Przyporządkowanie formatu e-faktur zakupu dla odpowiedniego pliku transformacji w kolumnie Język przetwarzania.
3. Ustalenie języka, który został ustawiony jako język korespondencji w danych podstawowych partnera dla odpowiedniego dostawcy.
4. Ustalenie języka, który w momencie ustalania był zdefiniowany w ustawieniach użytkownika jako język zawartości.
W ustalonym języku określane są identyfikacje jednostek ilości artykułu na e-fakturze. Również ten język jest używany do weryfikacji i importu danych.
Jeśli pole jest puste, wówczas stosowany jest język zawartości ustawiony w momencie ustalania jednostek ilości artykułu w ustawieniach użytkownika, który uruchomił pobieranie konwertowanych danych e-faktury zakupu.
- Zezwól na zmianę jednostek – określa, czy ustalone przez system jednostki mogą zostać zmienione.Jeśli parametr jest aktywowany, to odpowiednie kolumny są w trybie edycji. Jeśli parametr nie jest aktywowany, wówczas prezentowane są ustalone jednostki.
Zakładka Adresy
Zakładka zawiera nazwy i adresy organizacji oraz wystawcy faktury z konwertowanej e-faktury.
Opis poszczególnych pól:
- Nazwa organizacji zakupu – nazwa organizacji w formie tekstu, ustalona na podstawie e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
- Nazwa wystawcy faktury – nazwa wystawcy faktury w formie tekstu, ustalona na podstawie e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
- Adres organizacji zakupu – adres organizacji zakupu w formie tekstu, ustalony na podstawie e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
- Adres wystawcy faktury – adres wystawcy faktury w formie tekstu, ustalony na podstawie e-faktury zakupu za pomocą apki Konwersja e-faktur Comarch.
Zakładka Lokalizacja
Zakładka zawiera lokalizacje zapisu dostępnych plików.
Opis poszczególnych pól:
- Plik importu – hiperłącze do pliku importu, które zostało wygenerowane przez apkę Konwersja e-faktur Comarch. Plik importu ma formę pliku XML, na podstawie którego dane są przesyłane do bazy danych systemu ERP w celu ich przetworzenia, a następnie wygenerowania faktury zakupu w systemie ERP.
- Otrzymana faktura – Hiperłącze do oryginalnego pliku faktury zakupu, która została przekształcona przez apkę Konwersja e-faktur Comarch. W zależności od formatu faktury to być plik pfd z zagnieżdżonymi danymi xml lub plik xml.
- Czytelna e-faktura – hiperłącze do czytelnego pliku, który został wygenerowany przez apkę Konwersja e-faktur Comarch na podstawie otrzymanej faktury. Może to być przykładowo plik html.Czytelna faktura ma charakter informacyjny i może być wygenerowana tylko wtedy, jeśli dostępna jest technika konwersji dla formatu otrzymanej faktury.
Obszar roboczy
Obszar roboczy składa się z tabeli zawierającej pozycje e-faktury. Oprócz pozycji dotyczących np. dostaw na fakturze mogą pojawić się dodatkowe pozycje dotyczące kosztów transport, usług jak również dopłat i upustów.
W tabeli użytkownik uzupełnia dane służące przyporządkowaniu pozycji do własnych artykułów.
Tabela pozycji
Opis poszczególnych kolumn:
- Artykuł – identyfikator artykułu własnego, który ma być zastosowany dla pozycji generowanej faktury zakupu.Za pomocą akcji [Wyszukaj i dodaj artykuł pasujący do artykułu dostawcy], dostępnej na standardowym pasku narzędzi, użytkownik może znaleźć i dodać artykuły na podstawie artykułów dostawcy.
- Kod podatkowy – identyfikator kodu podatkowego, jeśli udało się go ustalić na podstawie e-faktury zakupu.W razie potrzeby można zmienić kod podatkowy, który ma być zastosowany przy tworzeniu pozycji faktury zakupu. W przypadku zmiany identyfikatora artykułu, należy zwrócić uwagę na wartość zdefiniowaną w polu Ustawienie przyporządkowania kodu podatkowego oraz na ewentualną zmianę przyporządkowania.
WskazówkaZa pomocą akcji [Weryfikacja przyporządkowania kodu podatkowego] prezentowane są komunikaty dla wszystkich pozycji, dla których mógłby obowiązywać inny kod podatkowy na podstawie przyporządkowania kodów podatkowych.
- Ilość całkowita – wartością domyślną jest ilość całkowita pochodząca z e-faktury. W razie potrzeby można zmienić ilość całkowitą, która ma być pobrana podczas generowania pozycji faktury zakupu. Należy pamiętać, że przypisanie artykułu rozliczeniowego spowoduje automatyczne wstawienie wartości zerowej (0) dla ilości całkowitej.
- Jednostka – kolumna zawiera jednostkę pobraną z e-faktury. Ta jednostka i podstawowa jednostka przyporządkowanego artykułu muszą być identyczne.W zależności od ustawienia parametru Zezwól na zmianę jednostek istnieje możliwość zmiany jednostki.
- Kwota netto – kolumna zawiera kwotę netto pobraną z e-faktury.
- Dystrybucja – jeśli pozycja ma przypisany artykuł rozliczeniowy, domyślną wartością w tej kolumnie jest dystrybucja zgodnie z ustawieniami nagłówka.
- Status – kolumna zawiera następujące statusy i informacje:
- Informacja o artykule z określeniem, czy identyfikator artykułu został zawarty w dokumencie obcym
- Status odniesienia do dokumentów z informacją o istniejącym bądź też niewymaganym odniesieniu
- Oznaczenie Zestaw, wskazujący na przyporządkowanie zestawu
- Informacja o automatycznym lub ręcznym przyporządkowaniu artykułu
- Oznaczenie Artykuł rozliczeniowy, wskazujący na przyporządkowanie artykułu rozliczeniowego
- Odmowa przyporządkowania, jeśli przyporządkowanie artykułu byłoby możliwe, jednak uniemożliwiają je ustawienia kryterium wyszukiwania odniesienia do dokumentów w nagłówku
- Nie importuj (checkbox) – określa, czy dana pozycja ma zostać ujęta w generowanej fakturze zakupu jako pozycja dokumentu. Funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku zestawów, ponieważ w generowanej fakturze zakupu zostaną automatycznie utworzone pozycje szczegółowe, jeśli system ustali odniesienie do przyjęcia towaru lub zamówienia zakupu. Jeśli import objąłby również składniki zestawu, wówczas zostałyby one podwójnie ujęte na fakturze zakupu.
- Pozycja dokumentu obcego – kolumna zawiera numer pozycji dokumentu obcego.
- Numer artykułu dostawcy – numer artykułu dostawcy z e-faktury. Ten numer jest używany do wyszukiwania artykułu własnego w bazie OLTP. W przypadku braku przyporządkowania numeru artykułu dostawcy do artykułu własnego, numer artykułu dostawcy jest stosowany podczas generowania danych podstawowych artykułu dla dostawcy.
- Kod podatkowy (konwertowany) – kolumna zawiera kod podatkowy pobrany z e-faktury. Jest on ustalany przez apkę Konwersja e-faktur Comarch na podstawie stawki podatkowej i innych danych.
- Ilość całkowita (dokument obcy) – kolumna zawiera ilość całkowitą pobraną z otrzymanej e-faktury.
- Oznaczenie artykułu dostawcy – oznaczenie dla numeru artykułu dostawcy z e-faktury. W przypadku braku przyporządkowania oznaczenia artykułu dostawcy do artykułu własnego, przyporządkowane zostanie oznaczenie artykułu dostawcy.
- Kwota netto zestawu (wyliczona) – w przypadku przyporządkowania zestawu w kolumnie prezentowana jest wyliczona kwota netto dla zestawu, jeśli podano wartość zerową (0) dla kwoty netto tej pozycji. Zazwyczaj jest to pozycja podstawowa, podczas gdy dla pozycji szczegółowych podawane są kwoty netto.Aby obliczyć kwotę netto zestawu, należy najpierw oznaczyć pozycje składników zestawu, znajdujące się poniżej zestawu, jako niepodlegające importowi. Służy do tego przycisk akcji [Oznacz pozycja szczegółowe zestawów jako niepodlegające importowi]
Po oznaczeniu odpowiednich pozycji składników można obliczyć kwoty netto wykonując akcję: [Oblicz kwotę netto zestawu]
- Własny identyfikator artykułu na fakturze – jeśli na fakturze zakupu od dostawcy widnieje identyfikator własny artykułu (np. przepisany z zamówienia zakupu), to jest prezentowany w tej kolumnie.
- Informacja – jeśli w kolumnie Własny identyfikator artykułu na fakturze znajduje się artykuł, który nie należy od artykułów zakupu danej organizacji zakupu, to w tej kolumnie pojawi się odpowiednia informacja.
- Pochodzenie konta – pochodzenie konta ustalane jest automatycznie podczas weryfikacji do celów importu. Pochodzenie konta można również wpisac ręcznie.
- Konto – konto ustalane jest automatycznie podczas weryfikacji do celów importu. Jeśli pochodzenie konta zostało wprowadzone ręcznie przez użytkownika, wówczas można ustawić konto w zależności od ustawionego pochodzenia konta.
- Zastosowany partner dostawy – jeśli kod podatkowy artykułu został ustalony automatycznie, w kolumnie prezentowany jest identyfikator zastosowanego partnera dostawy. Jeśli dla faktury zakupu ustawiony jest typ Faktura zakupu bez odniesienia do dokumentów powiązanych, to dla pozycji faktury zakupu pobrany zostanie ten zastosowany partner dostawy.Istnieje możliwość zmiany stosowanego partnera dostawy. Należy pamiętać, że w przypadku automatycznego przyporządkowania kodu podatkowego i zmiany artykułu zmieniony przez użytkownika partner dostawy zostanie usunięty i ustalony ponownie na podstawie danych podstawowych artykułu.
Pasek narzędzi dla tabeli pozycji
Pasek narzędzi dla tabeli pozycji zawiera następujące przyciski akcji dla pozycji:
- akcja [Generuj dane podstawowe dla artykułów dostawców]
Akcja służy do tworzenia danych podstawowych dla artykułu dostawcy wskazanego w pozycji faktury dla odpowiedniej organizacji zakupu i dostawcy. W przypadku braku dostawcy, wygenerowane zostaną dane podstawowe artykułu dla wystawcy faktury.
Aby edytować dane podstawowe artykułu, należy przejść do aplikacji Artykuły za pomocą akcji: [Artykuły, widok Dostawca]
- Akcja [Artykuły, widok Dostawca]
Przycisk akcji otwierający aplikację Artykuły, widok Dostawca. Użytkownik zostaje przekierowany do danych artykułu dostawcy dla wybranej pozycji faktury.
Akcje aplikacji
W aplikacji e-Faktury dostępne są akcje, których opis znajduje się w rozdziałach: e-Faktury zakupu
- Zastosuj konwertowane dane
- Usuń konwertowane dane
- Wyszukaj i dodaj artykuł do artykułu dostawcy
- Generuj dane podstawowe artykułu dla dostawcy
- Zmień znak wiodący
- Oblicz kwotę netto zestawu
- Sprawdź przyporządkowanie kodów podatkowych
- Oznacz pozycje szczegółowe zestawu jako niepodlegające importowi
- Usuń znaczniki Nie importuj
- Zezwól na import/Cofnij zezwolenie importu
- Weryfikuj przed importem
- Importuj dane i generuj fakturę zakupu
Zastosuj konwertowane dane
Akcja służy do pobrania przekształconych danych z otrzymanej e-faktury zakupu do aplikacji e-Faktury zakupu i udostępnienia do edycji. Akcja jest wykonywana automatycznie podczas otwierania e-faktury zakupu.
Jeśli użytkownik zmienił dane, ale chce je ponownie usunąć, może wykonać akcję [Usuń konwertowane dane], po czym ponownie zaczytać dane z przekształconej faktury zakupu za pomocą akcji [Zastosuj konwertowane dane].
Usuń konwertowane dane
Akcja usuwa wszystkie dane z otwartej e-faktury zakupu, usuwając przy tym wszystkie zapisane zmiany dla pozycji lub dla podstawowych ustawień dla importu e-faktury.
Jeśli zostały już utworzone dane podstawowe dla artykułów dostawcy, będą one zachowywane i w razie potrzeby można je edytować lub usunąć w aplikacji Artykuły.
Akcja [Zastosuj konwertowane dane] otwiera ponownie e-fakturę zakupu i pobiera konwertowane dane z faktury oryginalnej.
Wyszukaj i dodaj artykuł do artykułu dostawcy
Akcja wyszukuje artykuły pasujące do artykułów dostawcy. Dotyczy to tylko tych pozycji, w których nie wskazano artykułu lub przyporządkowano pseudoartykuł. Podczas wyszukiwania są uwzględniane: organizacja zakupu, dostawca i ew. wystawca faktury. Uwzględniane są też kryteria wyszukiwania dot. odniesień do dokumentów. Może to spowodować, że pasujący artykuł zostanie znaleziony, ale nie zostanie dodany.
Generuj dane podstawowe artykułu dla dostawcy
Akcja służy do tworzenia danych podstawowych dla artykułu dostawcy wskazanego w pozycji faktury dla odpowiedniej organizacji zakupu i dostawcy. Dane podstawowe są tworzone dla wszystkich pozycji faktury, do których przyporządkowano artykuły. W przypadku braku dostawcy, wygenerowane zostaną dane podstawowe artykułu dla wystawcy faktury.
Aby edytować dane podstawowe artykułu, należy przejść do aplikacji Artykuły np. za pomocą akcji [Artykuł, Widok Dostawca], dostępnej z poziomu paska narzędzi dla tabeli pozycji.
Zmień znak wiodący
Akcja powoduje zmianę znaku wiodącego kwoty brutto. Jednocześnie korygowane są kwoty netto pozycji i niewidoczne kwoty podatku.
Akcja jest szczególnie przydatna w przypadku przekazanych faktur zakupu stanowiących notę kredytową, na których po wydaniu widnieje dodatni znak wiodący kwoty brutto. (Przykład: faktury FatturaPA typu TD04). Generowane faktury zakupu będące notami kredytowymi muszą posiadać kwoty brutto ze znakiem minus.
Na zmianę znaku wiodącego wskazuje status Zmiana znaku +/- w nagłówku.
Oblicz kwotę netto zestawu
Akcja służy do ustalenia pozycji zawierających zestawy i zerową kwotę netto (0) w celu obliczenia kwoty netto na podstawie powiązanych pozycji składników zestawu wyszczególnionych poniżej na tabeli pozycji. Pozycje zawierające składniki zestawu muszę zostać wcześniej oznaczone jako niepodlegające importowi. W tym celu należy wykonać akcję: [Oznacz pozycja szczegółowe zestawów jako niepodlegające importowi]
Obliczona kwota netto pojawi się w kolumnie: Kwota netto dla zestawu (wyliczona)
Sprawdź przyporządkowanie kodów podatkowych
Akcja służy do weryfikacji, czy kody podatkowe przypisane w e-fakturze odpowiadają kodom podatkowym istniejącym w bazie danych OLTP. Weryfikacji podlegają wszystkie pozycje, które spełniają następujące warunki:
- Identyfikator artykułu istnieje w bazie danych OLTP.
- Status pozycji pozwala na import.
Na weryfikację kodów podatkowych nie ma wpływu ustawienie w polu Ustawienie przyporządkowania kodów podatkowych.
Oznacz pozycje szczegółowe zastawu jako niepodlegajace importowi
Po uruchomieniu tej akcji system określa dla przyporządkowanych zestawów wszelkie istniejące pozycje szczegółowe jako składniki zestawu i oznacza je jako niepodlegające importowi. Pozwala to uniknąć duplikowania pozycji szczegółowych na generowanej fakturze zakupu.
Po wykonaniu akcji należy zawsze sprawdzić aktywowane automatycznie checkboxy w kolumnie Nie importuj.
Usuń znaczniki Nie importuj
Akcja dezaktywuje wszystkie zaznaczone checkboxy w kolumnie Nie importuj. W ten sposób podczas tworzenia faktury zakupu wszystkie pozycje zostaną wygenerowane jako pozycje faktury zakupu.
Zezwól na import/Cofnij zezwolenie importu
Za pomocą tej akcji użytkownik zezwala na import e-faktury, tak aby można było uruchomić akcję importu lub uniemożliwia wykonanie importu, aby można było kontynuować opracowanie e-faktury.
Udostępnienie do importu nie weryfikuje e-faktury zakupu. Weryfikacja następuje dopiero podczas procesu importu.
Weryfikuj przed importem
Akcja służy do sprawdzania danych na e-fakturze w celu poprawnego importu. Jeśli dane są poprawne, e-faktura otrzymuje status Udostępnione do importu i użytkownik może wykonać akcję Importuj dane i utwórz fakturę zakupu. Do weryfikacji generowanej faktury zakupu nie jest wykorzystywany schemat numeracji danego rodzaju faktury zakupu, lecz schemat numeracji zdefiniowany w polu Schemat numeracji dla weryfikacji importu w aplikacji Konfiguracja, funkcja Comarch eFaktura.
Importuj dane i generuj fakturę zakupu
Za pomocą tej akcji użytkownik importuje dane e-faktury, a system ERP generuje na jej podstawie fakturę zakupu zgodnie ze zdefiniowanym rodzajem faktury.
Po zaimportowaniu danych w polu Faktura zakupu pojawi się numer identyfikacyjny wygenerowanej faktury zakupu. Numer ten można otworzyć do edycji w aplikacji Faktury zakupu.
Jeśli generowana faktura zakupu jest typu Faktura zakupu bez odniesienia do dokumentów powiązanych, a identyfikator partnera dostawy różni się od identyfikatora wystawcy faktury, wówczas importowany jest identyfikator partnera z atrybutu deliverySupplierPartner, który znajduje się w pliku importu dla pozycji faktury przychodzącej. W przypadku innych typów faktury zakupu atrybut ten jest ignorowany.
Status i zmiana statusu
Otwarta e-faktura posiada następujące statusy:
Dla nagłówka:
- Ogólny status
- Status znaku wiodącego
Dla pozycji:
- Informacje o artykule
- Status odniesienia do dokumentów
- Informacja o zestawie
- Status przyporządkowania artykułu
- Informacja o artykule rozliczeniowym
- Status odrzuconego przyporządkowania artykułu
Statusy nagłówka
Statusy dostępne w nagłówku e-faktury:
Ogólny status | Status znaku wiodącego |
Otrzymane | Bez zmiany znaku wiodącego |
W opracowaniu | Ze zmianą znaku wiodącego |
Udostępnione do importu | |
Zaimportowane | |
Nie importuj |
Statusy pozycji
Dla pozycji mogą być prezentowane różne informacje i statusy. Zostały one opisane w następujących rozdziałach:
- Informacje o artykule
- Status odniesienia do dokumentów
- Informacja o zestawie
- Status przyporządkowania artykułu
- Informacja o artykule rozliczeniowym
- Status odrzuconego przyporządkowania artykułu
Informacje o artykule
- Informacja o artykule: brak – pozycja nie zawiera informacji o artykule.
- Informacja o artykule: pseudoartykuł – do pozycji został przyporządkowany pseudoartykuł, który nie jest artykułem zakupu.Automatyczne przyporządkowanie pseudoartykułu następuje zawsze wtedy, gdy dla danego kodu podatkowego w procesie konwersji ustawiony jest pseudoartykuł, a na otrzymanej fakturze zakupu zamiast numeru artykułu dostawcy zostanie znalezione oznaczenie dostawcy.
- Informacja o artykule: Artykuł zakupu z dokumentu obcego – jeśli na fakturze zakupu od dostawcy widnieje identyfikator własny artykułu (np. przepisany z zamówienia zakupu), wówczas zostanie konwertowany i przyporządkowany do pozycji. Przyporządkowanie tego artykułu zakupu z dokumentu obcego jest prezentowane razem z tą informacją.
- Informacje o artykule: nieprawidłowy artykuł zakupu – do pozycji przypisano artykuł, który nie jest artykułem zakupu w danej organizacji zakupu lub nie występuje w systemie ERP (nieznany numer identyfikacyjny).
Status odniesienia do dokumentów
Odniesienie do dokumentów jest sprawdzane na podstawie podanych danych i zostaje zachowane również przy ponownym wyszukiwaniu odniesień wg zmienionych kryteriów wyszukiwania. I tak raz ustalone odniesienie do dokumentów zostaje zachowane również wtedy, gdy nie można ustalić istniejącego odniesienia na podstawie zmienionych kryteriów wyszukiwania.
Do określania odniesień do dokumentów wykorzystywane są następujące dane:
- Rodzaj faktury zakupu
- Ustawienia w zakładce Kryteria wyszukiwania odniesienia do dokumentu
Opisy statusów:
- Odniesienie do dokumentu: brak weryfikacji – brak danych, na podstawie których można określić odniesienie do dokumentów. Zazwyczaj brakuje danych dot. przyporządkowania artykułu.
- Odniesienie do dokumentu: istnieje – na podstawie danych pozycji faktury (artykuł, dostawca, organizacja zakupu, rodzaj faktury zakupu) system ERP wyszukał odpowiednią pozycję z przyjęcia towaru lub z zamówienia zakupu.Podczas wyszukiwania system uwzględnia ustawienia pod zakładką Kryteria wyszukiwania odniesienia do dokumentu.
Odniesienie do dokumentów jest wyszukiwane również wtedy, gdy podany rodzaj faktury zakupu wymaga odniesienia do dokumentów, a dla wyszukiwania artykułu ustawiona jest wartość Artykuł zakupu.
- Odniesienie do dokumentu: niewymagane – do pozycji przyporządkowano artykuł rozliczeniowy lub ustawiony rodzaj faktury zakupu nie wymaga odniesienia do dokumentów.
- Odniesienie do dokumentu: brak – na podstawie danych pozycji faktury (artykuł, dostawca, organizacja zakupu, rodzaj faktury zakupu) nie udało się znaleźć odpowiedniej pozycji z przyjęcia towaru lub z zamówienia zakupu.Podczas wyszukiwania system uwzględnia ustawienia pod zakładką Kryteria wyszukiwania odniesienia do dokumentu.
Informacja o zestawie
Pozycje z przyporządkowanym artykułem typu zestaw są oznaczone dodatkową ikonką. Ta informacja służy szybkiej weryfikacji powiązanych pozycji szczegółowych zestawu.
- Zestaw – informacja dotyczy pozycji, którym przyporządkowano artykuł typu zestaw. W innych przypadkach ten symbol statusu jest niewidoczny.
Status przyporządkowania artykułu
Status dotyczący przyporządkowania artykułu informuje, czy dla danego artykułu istnieją dane podstawowe powiązanego artykułu dostawcy oraz jak przyporządkowano ten artykuł. Status uwzględnia dostawcę, który był określony w momencie wyszukiwania.
Szczegółowy opis statusów:
- Przyporządkowanie artykułu: brak – do pozycji nie został przyporządkowany żaden artykuł.
- Przyporządkowanie artykułu: automatyczne – na podstawie wskazanego dostawcy i artykułu dostawcy system ERP wyszukał i dodał odpowiedni artykuł za pomocą akcji [Wyszukaj i dodaj artykuł do artykułu dostawcy].W przypadku braku danych o dostawcy system uwzględni podczas wyszukiwania dane wystawcy faktury.
- Przyporządkowanie artykułu: brak przyporządkowania artykułu dostawy/artykułu – na podstawie wskazanego dostawcy i artykułu dostawcy system ERP nie znalazł odpowiedniego artykułu za pomocą akcji akcji [Wyszukaj i dodaj artykuł do artykułu dostawcy].W przypadku braku danych o dostawcy system uwzględni podczas wyszukiwania dane wystawcy faktury. Dla wystawcy faktury brakuje również przyporządkowania artykułu/dostawcy artykułu.
- Przyporządkowanie artykułu: ręczne – artykuł został dodany do pozycji przez użytkownika.
Informacja o artykule rozliczeniowym
Informacja, czy przyporządkowany artykuł jest artykułem rozliczeniowym.
- Artykuł rozliczeniowy: nie – brak przyporządkowania artykułu lub przyporządkowany artykuł nie jest artykułem rozliczeniowym.
- Artykuł rozliczeniowy: tak – przyporządkowany artykuł jest artykułem rozliczeniowym.
Status odrzuconego przyporządkowania artykułu
Jeśli artykuł został znaleziony na podstawie artykułu dostawcy i dostawcy za pomocą akcji akcji [Wyszukaj i dodaj artykuł do artykułu dostawcy], zostanie od dodany do pozycji faktury, jeśli dodatkowo ma zastosowanie jeden z poniższych statusów odniesienia do dokumentów:
- Odniesienie do dokumentów: niewymagane lub Odniesienie do dokumentów: brak weryfikacji
Dzieje się tak zawsze, gdy spełnione są następujące warunki:
- dotyczy artykułu rozliczeniowego
- podany rodzaj faktury zakupu ma ustawiony typ Faktura zakupu bez odniesienia do dokumentów powiązanych
- dla wyszukiwania artykułu ustawiona jest wartość Artykuł zakupu
- Odniesienie do dokumentu: istnieje
Z uwzględnieniem danych podanych w kryteriach wyszukiwania
We wszystkich przypadkach znaleziony artykuł zakupu nie zostanie dodany, a przyporządkowanie zostanie odrzucone.
- Artykuł ustalono na podstawie artykułu dostawcy, ale nie został dodany ze względu na kryteria wyszukiwania odniesienia do dokumentów – na podstawie wskazanego dostawcy i artykułu dostawcy system ERP wyszukał odpowiedni artykuł zakupu za pomocą akcji akcji [Wyszukaj i dodaj artykuł do artykułu dostawcy]. Artykuł nie zostanie dodany, ponieważ nie udało się ustalić wymaganego odniesienia do dokumentów na podstawie ustawionych kryteriów wyszukiwania odniesienia.
- Artykuł znaleziono na podstawie własnego numeru identyfikacyjnego artykułu na fakturze, ale nie został dodany ze względu na kryteria wyszukiwania odniesienia do dokumentów – na podstawie numeru identyfikacyjnego artykułu z e-faktury system ERP wyszukał odpowiedni artykuł zakupu za pomocą akcji akcji [Wyszukaj i dodaj artykuł do artykułu dostawcy]. Artykuł nie zostanie dodany, ponieważ nie udało się ustalić wymaganego odniesienia do dokumentów na podstawie ustawionych kryteriów wyszukiwania odniesienia.
Konfiguracja
Dla aplikacji e-Faktury zakupu w Konfiguracji dostępne są następujące ustawienia w funkcji e-Faktura Comarch:
Obszar Faktury zakupu
- Rodzaj dokumentu dla e-faktury zakupu – rodzaj dokumentu dla zapisu e-faktur z e-Faktura Comarch w zarządzaniu dokumentami.Po pomyślnym imporcie konwertowanych danych następuje przyporządkowanie do faktury zakupu w systemie ERP otrzymanej e-faktury (z zastosowaniem tego rodzaju) oraz, w zależności od formatu, również e-faktury z możliwością odczytu.
- Dystrybucja – w polu należy ustawić wartość domyślną dla e-faktur, które zawierają pozycje z artykułem rozliczeniowym. Ustawienie dotyczy kryteriów dystrybucji.Dostępne wartości wyboru:
- Ilość
- Wartość
- Waga
- Objętość
- Inny czynnik
- Pochodzenie rodzaju płatności – już podczas konwersji e-faktury jest ustalany rodzaj płatności. Rodzaj płatności można ponadto ustawić dla wystawcy faktury w widoku Rachunkowość. W tym polu należy wskazać, skąd system ERP ma pobrać rodzaj płatności.Dostępne wartości wyboru:
- Preferowany dokument obcy
- Preferowany partner
- Partner
- Schemat numeracji dla weryfikacji importu – w tym polu należy przyporządkować schemat numeracji typu Faktury zakupu, który ma być wykorzystany na potrzeby kontroli importu. Schemat numeracji ustawiony w tym polu jest pobieramy przez system w celu automatycznego określenia i nadania numeru dla potencjalnej generowanej faktury zakupu. Oddzielne schematy numeracji zapobiegają nadmiernemu obciążeniu schematów numeracji dla rodzaju faktury zakupu. W ten sposób schemat numeracji dla rodzaju faktury zakupu będzie zastosowany podczas faktycznego generowania faktury zakupu.
Obszar Kryteria wyszukiwania odniesienia do dokumentu
W pomocy uzupełniania wartości jako kryteria wyszukiwania wykorzystywane są następujące dane:
- Ustawianie wyszukiwania artykułów – w tym polu należy zdefiniować wyszukiwanie podczas wyszukiwania artykułów zakupu w aplikacji e-Faktury zakupu w celu przyporządkowania ich do pozycji e-faktury zakupu i ustalenia odniesienia do dokumentów.Dostępne wartości wyboru:
- Artykuły zakupu
- Pozycje zamówienia zakupu
- Pozycje przyjęcia towaru
- Ogólny status zamówienia zakupu – w tym polu należy zdefiniować status ogólny dla zamówienia zakupu jako domyślne kryterium wyszukiwania podczas wyszukiwania artykułów zakupu w aplikacji e-Faktury zakupu w celu przyporządkowania ich do pozycji e-faktury zakupu i ustalenia odniesienia do dokumentów.Dostępne wartości wyboru:
- W opracowaniu
- Zwolnione
- Zablokowane
- Zakończone
- Status dostawy zamówienia zakupu – w tym polu należy zdefiniować status dostawy dla zamówienia zakupu jako domyślne kryterium wyszukiwania podczas wyszukiwania artykułów zakupu w aplikacji e-Faktury zakupu w celu przyporządkowania ich do pozycji e-faktury zakupu i ustalenia odniesienia do dokumentów.Dostępne wartości wyboru:
- Niedostarczone
- Częściowo dostarczone
- Dostarczone w całości
- Status fakturowania zamówienia zakupu – w tym polu należy zdefiniować status fakturowania dla zamówienia zakupu jako domyślne kryterium wyszukiwania podczas wyszukiwania artykułów zakupu w aplikacji e-Faktury zakupu w celu przyporządkowania ich do pozycji e-faktury zakupu i ustalenia odniesienia do dokumentów.Dostępne wartości wyboru:
- Niezafakturowane
- Zafakturowane częściowo
- Zafakturowane w całości
- Status fakturowania przyjęcia towaru – w tym polu należy zdefiniować status dla przyjęcia towaru jako domyślne kryterium wyszukiwania podczas wyszukiwania artykułów zakupu w aplikacji e-Faktury zakupu, za pomocą funkcji wyszukiwania pozycji przyjęcia towaru, w celu przyporządkowania ich do pozycji e-faktury zakupu i ustalenia odniesienia do dokumentów.Dostępne wartości wyboru:
- Niezafakturowane
- Zafakturowane częściowo
- Zafakturowane w całości
Jednostki biznesowe
Dla aplikacji e-Faktury zakupu istotna jest wskazana poniżej jednostka biznesowa używana podczas przyznawania uprawnień oraz podczas tworzenia definicji działań lub podczas importu lub eksportu danych.
e-Faktura
com.sem.ext.app.einvoice.obj.Invoice
Uprawnienia
Uprawnienia mogą być przydzielane zarówno poprzez role uprawnień, jak i poprzez przyporządkowanie organizacji. Zasady dotyczące uprawnień zostały opisane w dokumentacji technicznej Uprawnienia.
Funkcje specjalne
Dla aplikacji e-Faktury zakupu nie istnieją żadne funkcje specjalne.
Przyporządkowania organizacji
Struktury organizacji służą do zarządzania widocznością, stosowaniem i edycją danych. W tym celu należy aktywować funkcję Uprawnienia do treści w aplikacji Konfiguracja.
Aplikacja eEingangsrechnungenbędzie dostępna w menu użytkownika tylko wtedy, gdy jest on przyporządkowany do organizacji podpiętej przynajmniej do jednej z poniższych struktur organizacyjnych:
- Zakup
- Firma główna
Aby użytkownik mógł otworzyć e-fakturę lub edytować zawarte w niej dane musi należeć do jednej z organizacji, które są ujęte w tabeli Uprawnienia w aplikacji Rodzaje faktur zakupu. Ponadto ten rodzaj faktury zakupu powinien zostać określony jako rodzaj faktury w procesie przekształcania faktur. To rodzaj faktury zakupu wskazany jako domyślny dla konwersji faktur. Jeśli nie został podany, to uprawnienia nie zostaną zweryfikowana, a e-faktura może nie może być edytowana.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że weryfikacja uprawnień do generowania faktur zakupu odbywa się na podstawie rodzaju faktury zakupu zdefiniowanej dla generowania faktur zakupu.
Dalsze informacje dotyczące tabeli Uprawnienia i szczegółowe zestawienie uprawnień do treści znajdują się w dokumencie Uprawnienia do treści.
Cechy szczególne
Dla aplikacji e-Faktury zakupu nie istnieją żadne cechy szczególne.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja e-Faktury zakupu nie jest udostępniona dla partnerów biznesowych.