Połączenie niezależnych komponentów oprogramowania w celu przekazywania danych procesowych z procesów biznesowych firmy jest wymogiem, który jest prawie oczywisty. Jest to wymóg systemu ERP.
Te zwrotne informacje określane są zazwyczaj jako rejestracja danych operacyjnych (BDE). Dane te zazwyczaj nie są wprowadzane ręcznie, lecz za pomocą skanerów lub dedykowanych terminali BDE. Wysoka częstotliwość, z jaką występują te operacje księgowe, oraz znaczenie możliwie jak najszybszego przetwarzania ich w systemie ERP powodują, że konieczne jest wsparcie automatyzacji przy przesyłaniu danych BDE.
Niniejsza dokumentacja stanowi wprowadzenie do funkcjonalności BDE w systemie Comarch ERP Enterprise i opisuje dostępne narzędzia techniczne. Ogólne wprowadzenie do zakresu funkcji wymiany danych znajduje się w artykule Wprowadzenie: Wymiana danych.
Grupa docelowa
- Konsultanci
- Programiści
Definicje pojęć
- Rejestracja danych operacyjnych (BDE) — rejestracja danych operacyjnych (BDE) jest ogólnie rozumiane jako zautomatyzowane przetwarzanie danych transakcyjnych w procesach biznesowych firmy. Termin ten obejmuje w szczególności potwierdzenia w produkcji i logistyce magazynowej, a także transakcje magazynowe (wydania z magazynów, księgowania transferów).
- CORBA (z ang. Common Object Request Broker Architecture) — technologia CORBA jest wykorzystywana w Comarch ERP Enterprise jako możliwy kanał komunikacji systemu zewnętrznego z systemem. Pozwala to na wykorzystanie wszystkich funkcji importu i eksportu.
- Usługi sieciowe — technologia usług sieciowych jest oferowana w Comarch ERP Enterprise jako możliwy kanał komunikacji z systemem. Pozwala to na wykorzystanie wszystkich funkcji importu i eksportu.
Zakres funkcjonalny interfejsu BDE
Wszystkie funkcje BDE w systemie Comarch ERP Enterprise zostały zaimplementowane za pomocą dostępnych usług integracji biznesowej (Business Integration Services – BIS) do importu i eksportu danych.
Interfejsy BIS umożliwiają wymianę danych opartą na plikach (XML, CSV), a także integrację z zewnętrznymi klientami za pośrednictwem CORBA lub usług sieciowych (Web Services).
Wymiana danych oparta na plikach jest szczególnie zalecana w przypadkach, gdy konieczne jest przesłanie dużych ilości danych w jednym przebiegu.
Do integracji BDE można zastosować oba warianty.
Aby osiągnąć możliwie szybkie aktualizowanie danych w systemie ERP, zalecana jest integracja online, która – podobnie jak import i eksport oparty na plikach – umożliwia wymianę danych w obu kierunkach.
Jedynym dodatkowym wymaganiem po stronie zewnętrznego klienta jest dostępność odpowiedniej funkcjonalności CORBA lub Web Services.
Przetwarzanie danych BDE w oparciu o pliki jest szczególnie praktyczną alternatywą w sytuacjach, gdy dane nie muszą być aktualizowane w czasie rzeczywistym. Można w tym celu skonfigurować zlecenie przetwarzania, które w określonych odstępach czasu importuje zestawy danych z pliku i przekazuje je dalej do zaksięgowania.
Za pośrednictwem funkcjonalności interfejsu BDE mogą być przetwarzane następujące rodzaje danych procesowych:
- Transakcja magazynowa
- Bez odniesienia do dokumentu, w przypadku czysto fizycznych ruchów materiałowych
- Z odniesieniem do dokumentu, w celu rejestrowania realizacji zleceń produkcyjnych, dostawczych i zakupowych
- Księgowania braków (reklamacji / odpadów)
- Raportowanie kompletacji
- Raportowanie zleceń dostawy
- Raportowanie dotyczące pozycji materiałowych w ramach zleceń produkcyjnych (klasyczne księgowania BDE)
Zwrotna rejestracja przyjęć z produkcji lub zwrotów w przypadku zamówień zakupu odbywa się poprzez transakcję magazynową, a nie pośrednio przez przyjęcie towaru. Rejestracja przyjęcia towaru nie jest obecnie dostępna.
Księgowania braków w ramach zlecenia produkcyjnego nie mogą być generowane za pośrednictwem interfejsu BDE.
Ponadto, za pośrednictwem interfejsów online dostępna jest pełna funkcjonalność importu i eksportu, umożliwiająca np. przygotowanie wymaganych danych — takich jak zlecenia czy artykuły — potrzebnych do księgowań BDE, poprzez ich aktualne zestawienie i udostępnienie z systemu.
Transakcje magazynowe
Automatyczne generowanie transakcji magazynowych jest w środowisku BDE bardzo często inicjowane przy zwrotnym raportowaniu materiału w ramach zleceń produkcyjnych — w postaci pobrań materiałowych oraz przyjęć z produkcji — lub podczas przeksięgowań materiałów między lokalizacjami magazynowymi.
Dla importu dostępna jest dedykowana struktura danych zawierająca wszystkie wymagane atrybuty transakcji magazynowej. Jeśli podczas importu transakcji magazynowej zostanie przekazana pozycja zlecenia jako odniesienie do dokumentu, to w przypadku zlecenia produkcyjnego lub zakupowego (przy zwrotach) prowadzi to bezpośrednio do aktualizacji statusu dokumentu przy księgowaniu.
Błędne zapisy księgowe są zapisywane – podobnie jak ręczne transakcje magazynowe – w przeznaczonej do tego pamięci błędów księgowania.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule Import transakcji magazynowych.
Księgowanie braków
Za pomocą księgowań braków (odpadów) zgłaszane są ilości braków odnoszące się do konkretnego zlecenia produkcyjnego.
Dodatkowo, zużycie materiałów i zasobów roboczych dla wszystkich pozycji zlecenia, które mają być automatycznie zgłoszone zwrotnie, jest księgowane proporcjonalnie do ilości braków (plan = rzeczywistość).
Analogicznie do aplikacji Księgowania odpadów produkcyjnych, można użyć tego interfejsu.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule Import księgowań braków odpadów produkcyjnych.
Raportowanie kompletacji
Podczas raportowania kompletacji wprowadzane są ilości, lokalizacje magazynowe i charakterystyki, a prowizja zostaje zakończona. Warunkiem wstępnym potwierdzenia informacji i kontroli jest wyeksportowanie danych przesyłki za pomocą funkcji BIS interfejsu BDE.
Samo księgowanie odbywa się – podobnie jak transakcje magazynowe – poprzez import dedykowanej struktury danych.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule Import zgłoszeń kompletacji.
Raportowanie zleceń dostawy
W przypadku korzystania z kontroli lokalizacji magazynowych, wydanie lub przemieszczenie zapasów odbywa się za pomocą zleceń magazynowych. Podobnie jak w przypadku zwrotnych raportów z kompletacji, dane wygenerowanego zlecenia dostawy mogą zostać wyeksportowane, a zwrotna rejestracja zrealizowana poprzez import dedykowanej struktury danych.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule Import raportów zleceń dostawy.
Księgowanie danych produkcyjnych przedsiębiorstwa
W środowisku produkcyjnym jako księgowania danych produkcyjnych przedsiębiorstwa określa się – oprócz transakcji magazynowych – także zwrotne raportowanie wykonanych produkcji obcych, które mają znaczenie dla sterowania produkcją lub kalkulacji końcowej zleceń produkcyjnych.
W ramach tych księgowań raportowane są zarówno momenty czasowe produkcji, jak i przetworzone ilości oraz czas pracy.
Dostępne są następujące typy księgowań:
- Rozpoczęcie produkcji obcej
- Przerwanie produkcji obcej
- Zakończenie produkcji obcej
- Zwrotne raportowanie produkcji obcej
Księgowania prowadzą bezpośrednio do odpowiedniej aktualizacji statusów w powiązanym zleceniu produkcyjnym.
Szczególną rolę pełnią statusy operacji Zakończ operację oraz Informacja zwrotna o operacji, które skutkują rejestracją przetworzonej ilości oraz – w razie potrzeby – dodatkowymi automatycznymi księgowaniami.
Błędne zapisy księgowe mogą zostać poprawione w aplikacji Księgowania danych produkcyjnych przedsiębiorstwa. Aplikacja ta służy również do symulacji interfejsu CORBA lub Web Services.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule Księgowania danych produkcyjnych przedsiębiorstwa.