Jak zacząć

Konfiguracja i współpraca z Comarch ERP Altum

Aplikacja Comarch e-Sale powstała w celu zaspokojenia potrzeb rynkowych przedsiębiorstw w zakresie sprzedaży on-line. Comarch e-Sale dedykowana jest dla firm, które chcą poszerzyć możliwości dotarcia do klientów poprzez oferowanie swoich towarów w ogólnodostępnych serwisach aukcyjnych. Współpraca Comarch ERP Altum z Comarch e-Sale polega na:
  • Eksporcie do Comarch e-Sale danych o towarach, grupach towarów i kontrahentach,
  • Imporcie zamówień złożonych na towary dostępne w Comarch e-Sale,
  • Imporcie danych o nowych kontrahentach zapisanych w Comarch e-Sale
Właściciel aplikacji wykorzystuje do swojej pracy tylko jeden program: Comarch ERP Altum. Comarch e-Sale w tym podejściu jest wyłącznie narzędziem umożliwiającym prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem Internetu. Udostępniona funkcjonalność jest znakomitym i nowoczesnym narzędziem do prowadzenia sprzedaży przez sieć WWW. Za pośrednictwem Comarch e-Sale, Użytkownik może wystawiać swoje towary na aukcjach, publikowanych na portalach aukcyjnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Tworzenie centrum Comarch e-Sale

Aby utworzyć nowe centrum należy przejść na zakładkę Konfiguracja/ Struktura firmy/ Struktura praw, a następnie wybrać opcję Dodaj lokalne – Comarch e-Sklep.

W systemie zostanie otworzony formularz do wypełnienia, który składa się z opisanych poniżej zakładek.

Formularz centrum Comarch e-Sale

Zakładka Adres

Na tej zakładce Użytkownik ma możliwość zdefiniowania ogólnych informacji o centrum typu Comarch e-Sklep. Istotnymi polami na tej zakładce są:

              • Nazwa – nazwa centrum typu Comarch e-Sklep,
              • Typ – typ centrum,
              • Opis – opis składający się z dowolnych znaków,
              • Aktywne – parametr informujący Użytkownika, czy dane centrum jest aktywne,
              • Data utworzenia – data utworzenia centrum, wypełniana jest automatycznie i jest nieedytowalna,
              • Waluta – pole waluty systemowej centrum. Wypełniane automatycznie z ustawień Firmy, do której centrum należy i jest nieedytowalne. Wskazana waluta będzie walutą sklepu,
              • Grupa stawek VAT – pole to prezentuje domyślną grupę stawek VAT przypisaną do firmy do której centrum należy i jest nieedytowalne.
Dodatkowo na zakładce znajdują się pola umożliwiające definiowanie danych adresowych e-sklepu. Pola adresowe przedstawiają adres główny danego centrum, ale nie są edytowalne bezpośrednio z poziomu zakładki W celu zmiany adresu głównego centrum struktury, należy wybrać przycisk z trzema kropkami przycisk-z-trzema-kropkami znajdujący się obok pola Typ adresu. Podobnie jest z kontaktami i opisem, które są przypisane do adresów, są one edytowalne dopiero po wybraniu przycisku [Zmień adres]. Po wybraniu przycisku przycisk-z-trzema-kropkami otwiera się okno Adresy  

Okno składa się z listy adresów przypisanych do centrum, na której prezentowane są:

              • Typ adresu – do wyboru jeden z poniższych: Główny, Dostawy, Oddziału, Korespondencyjny, Faktury, Zamieszkania,
              • Kod – zdefiniowanie kodu ułatwi identyfikację adresu,
              • Nazwa – zdefiniowanie nazwy adresu umożliwi poprawną identyfikację w przypadku archiwizacji,
              • Adres – adres formatu Miasto, Ulica, Nr domu, Nr mieszkania,
              • Domyślny – dla każdego typu adresu na przykład Dostawy może być tylko jeden domyślny adres,
              • Aktywny – opcja określa, czy dany adres jest aktywny,
oraz panelu konfiguracyjnego. Na liście wykonać można następujące operacje:
              • Dodaj adres – umożliwia dodanie adresu,
              • Dodaj przez formularz – umożliwia dodanie adresu o dowolnym typie,
              • Edytuj – umożliwia edycję wybranego adresu,
              • Usuń adres – usuwa wskazany na liście adres,
              • Odśwież – odświeża listę adresów,
              • Eksportuj do arkusza kalkulacyjnego – umożliwia wyeksportowanie listy adresów.
Zakładka Dokumenty Z poziomu zakładki Dokumenty możliwe jest definiowanie parametrów (m.in. serie, magazyny, schematy numeracji, rejestry VAT, a także inne związane z warunkami handlowymi) dla dokumentów wystawianych do zamówień z aplikacji Comarch e-Sale.   Zamówienia synchronizowane z Comarch e-Sale będą tworzone w Comarch ERP Altum według definicji dokumentu Zamówienie sprzedaży. Po edycji typu dokumentu (na przykład Faktury Sprzedaży) na zakładce: Ogólne Użytkownik ma dostęp do dodatkowych parametrów dokumentu, takich jak:
              • Potwierdzenie zapłaty – włączenie tej opcji powoduje wyświetlenie okienka potwierdzenia zapłaty za każdym razem kiedy dokument będzie zatwierdzany.
              • Automatyczne generowanie dokumentu magazynowego – jeżeli ta opcja jest zaznaczona to przy zatwierdzaniu dokumentu handlowego jednocześnie będzie generowany dokument magazynowy w stanie takim jak wybrany spośród stanów wyświetlonych w liście rozwijalnej poniżej tej opcji.
  Zakładka Operatorzy Do centrum muszą zostać dodane grupy operatorów, na zasadach opisanych w dokumentacji Comarch ERP Altum. Zakładka Firma Na zakładce Firma znajdują się informacje dotyczące firmy. Więcej informacji dostępnych jest w dokumentacji Comarch ERP Altum. Zakładka Atrybuty Do centrum mogą zostać dodane atrybuty, na zasadach opisanych w dokumentacji Comarch ERP Altum. Zakładka Załączniki Do centrum mogą zostać dodane załączniki, na zasadach opisanych w dokumentacji Comarch ERP Altum. Zakładka Synchronizacja   Na zakładce Synchronizacja dostępne są następujące pola i parametry:
                • Host serwisu synchronizacji – jest to adres dostępu do webservice’u, na którym hostowany jest Comarch e-Sale. Adres serwera wymiany dostępny jest po zalogowaniu do panelu administracyjnego Comarch e-Sale w menu Mój profil/e-Sale,
                • Wersja Comarch e-Sklep – pole, w którym należy wskazać, z którą wersją Comarch e-Sale nastąpi synchronizacja,
                • Usługa kosztów przesyłki – jest to usługa, która musi być obligatoryjnie dodana, a która nie posiada ceny (nie może mieć ceny ustalonej w jakimkolwiek cenniku). Usługa ta będzie dodana do każdego zsynchronizowanego zamówienia sprzedaży, a cena tej usługi zostanie ustalona w zależności od kosztu przesyłki wybranej przez kontrahenta podczas składania zamówienia,
                • Importuj kontrahentów do grupy – w parametrze wskazywana jest grupa kontrahentów z określonej kategorii podziału, do której będą importowani kontrahenci,
                • Wysyłaj stany udostępnionych magazynów – umożliwia wysłanie do e-sale stanów dostępnych w magazynach, których stany zostały udostępnione dla centrum typu e-Sklep. Gdy parametr jest zaznaczony w synchronizacji jest wysyłana suma stanów magazynów dostępnych dla centrum typu e-Sklep oraz stanów magazynów, które nie są dostępne w centrum, ale dla których na zakładce “Widoczność stanów” wskazano centrum typu e-Sklep. Gdy jest odznaczony w synchronizacji są wysyłane stany magazynowe z dostępnych dla centrum typu e-Sklep magazynów,
                • Parametry – Wybór danych, które będą przesyłane do aplikacji Comarch e-Sale definiujemy w obszarze Parametry. Dla wskazanych danych synchronizacja będzie wykonywana w ramach definiowanych harmonogramów oraz te ustawienia będą podpowiadane jako domyślne w trakcie synchronizacji uruchamianej ręcznie.
  W przypadku, gdy parametr „Eksport pełny” jest zaznaczony wykonywana jest synchronizacja pełna wszystkich zaznaczonych obiektów. Gdy jest on odznaczony wówczas wykonywana jest synchronizacja różnicowa – wysyłane są tylko obiekty, których wartość zmieniła się od czasu poprzedniej synchronizacji. Dodatkowo, użytkownicy mogą ograniczyć liczbę synchronizowanych elementów poprzez wskazanie, które z nich mają być przesyłane do aplikacji. Przy czym zasoby oraz grupy towarów są zawsze eksportowane do aplikacji Comarch e-Sale bez względu na wybrany typ synchronizacji. Dla synchronizacji uruchamianych z harmonogramu wartości ww. parametrów zostaną pobrane z ustawień na centrum typu e-Sklep. Ponadto na zakładce Synchronizacja dostępna jest lista Formy Płatności , na której mapowane są sposoby płatności z zamówień z e-Sale ze sposobami płatności udostępnionymi dla centrum typu e-Sklep w systemie Comarch ERP Altum. W zależności od konfiguracji, dla wskazanych w e-Sale form płatności, na zamówieniach synchronizowanych znajdą się przypisane im formy płatności dostępne w systemie ERP.
Uwaga
Uwaga: Nie ma możliwości zapisania centrum, jeśli wszystkie formy płatności nie zostaną zmapowane.

Dostępność obiektów

Na formatce Centrum struktury, znajduje się przycisk Dostępność obiektów. Wybór przycisku otwiera panel konfiguracyjny, w którym definiowana jest dostępność obiektów systemu dla centrum struktury, w kontekście którego otwierany jest panel. Obiekty te domyślnie są dziedziczone z centrum nadrzędnego z wyjątkiem grup artykułów i wartości słowników uniwersalnych. Dla odznaczonego parametru Pobierz z nadrzędnego obiekty nie będą dziedziczone z centrum nadrzędnego. Współpraca z Comarch ERP Altum: 9 - Dostępność obiektów   Więcej informacji w temat Dostępności obiektów znajduje się w dokumentacji Comarch ERP Altum. W przypadku centrum typu Comarch e-Sklep należy zwrócić uwagę na obiekty opisane poniżej.

Magazyny

W prawej części okna wyświetlana jest lista magazynów dostępnych w danym centrum. W przypadku centrum typu e-Sklep stan zasobów przekazywany do aplikacji e-Sale będzie prezentowany w zależności od zaznaczonego parametru „Wysyłaj stany udostępnionych magazynów”. Jeżeli parametr będzie odznaczony to będzie to suma zasobów udostępnionych magazynów. Natomiast przy zaznaczonym parametrze stan zasobów będzie to suma stanów z udostępnionych magazynów oraz stanów magazynów, które nie są dostępne w centrum, ale dla których na zakładce "Widoczność stanów" wskazano centrum typu e-Sklep.

Formy płatności

Lista form płatności zdefiniowanych w „Konfiguracja-> Finanse-> Formy płatności” obowiązuje w całej strukturze firmy. Użytkownik ma jednak możliwość ustawienia poszczególnych parametrów, dotyczących danych form płatności indywidualnie dla każdego centrum.

Typy cen

Dostępność typów cen uzależniona jest od parametru Pobierz z nadrzędnego. Dla artykułów eksportowanych do Comarch e-Sale zostanie przesłany najbardziej aktualny cennik rozchodowy z domyślnego typu ceny przypisanego do centrum typu e-Sklep.

Serie

Dostępność serii uzależniona jest od parametru Pobierz z nadrzędnego. Serie mogą być wykorzystane, w zależności od zastosowanego numeratora, do oznaczania dokumentów wystawionych w Comarch e-Sale, czy każdym innym centrum. Współpraca z Comarch ERP Altum: 14 - Serie

Grupy kontrahentów

Obiekt umożliwia określenie dostępności grup kontrahentów w danym centrum.

Grupy artykułów

Obiekt umożliwia określenie dostępności grup artykułów w danym centrum. Dołączone grupy zostaną zsynchronizowane wraz z przypisanymi do nich artykułami do Comarch e-Sale.

Aby dołączyć grupę artykułów należy wskazać kategorię podziału, a następnie nacisnąć na przycisk Dołącz. W efekcie zostanie otwarte nowe okno, w którym będzie można wskazać grupę/grupy artykułów. Wybór należy zatwierdzić przyciskiem Wybierz. Wyświetlanie wszystkich kategorii podziału daje możliwość wyboru grup artykułów spośród wszystkich kategorii podziału.
Uwaga
Uwaga: Jeśli zostanie dołączona jedynie grupa główna, wówczas do Comarch e-Sale zostanie wysłana wyłącznie ta grupa, bez jej podgrup. Aby wysłać także podgrupy grupy głównej muszą one zostać również dołączone.
Aby wyłączyć daną grupę towarów z synchronizacji do sklepu internetowego, należy ją odłączyć od centrum. W tym celu należy wskazać grupę i wybrać [Odłącz].
Uwaga
Uwaga: Do Comarch e-Sale przenoszone są nazwy, a nie kody grup. Dlatego ważne jest, aby dla każdej grupy, która ma się pojawić w Comarch e-Sale, została wypełniona nazwa grupy.
Dla użytkowników systemu Comarch ERP Altum istnieje możliwość eksportu tłumaczonych nazw grup artykułów, w języku polskim, angielskim, niemieckim i francuskim oraz w innych wcześniej zdefiniowanych językach. Dane te należy wcześniej wprowadzić odpowiednio na formularzu grup wskazując w parametrze Język, dla którego wprowadzona zostanie wartość. Jeśli w Comarch e-Sale wybrany zostanie język, dla którego nie zdefiniowano nazwy grupy, wówczas wyświetlana jest nazwa grupy w domyślnym języku.

Wartość słownika uniwersalnego

Użytkownik ma możliwość dodawania cech, które zostaną zsynchronizowane do Comarch e-Sale. Po naciśnięciu przycisku Dołącz zostanie otworzona lista słowników uniwersalnych, z której należy wybrać słowniki cech za pomocą przycisku Wybierz. Współpraca z Comarch ERP Altum: 17 - Wartość słownika uniwersalnego

Do Comarch e-Sale będą synchronizowane wyłącznie cechy dołączone do odpowiadającego mu w strukturze centrum.

Uwaga
Uwaga: Wartość cechy <<Nieokreślony>> nie jest synchronizowana do Comarch e-Sale.

Status i Dostępność towarów

Dostępność towarów w aplikacji Comarch e-Sale ustawiana jest na karcie towaru na zakładce Aplikacje. Nie kontroluj stanów – zaznaczenie parametru umożliwia zamawianie z poziomu aplikacji Comarch e-Sale towarów, niezależnie od ilości danego towaru w magazynach, Opis – pole umożliwia wprowadzenie opisu towaru, Współpraca z Comarch ERP Altum: 18 - Zakładka aplikacje

Opis asortymentu

Eksport załączników do Comarch e-Sale

Do towarów udostępnianych w aplikacji Comarch e-Sale istnieje możliwość dodawania zdjęć, przedstawiających ich wygląd. Można tego dokonać poprzez dodanie załącznika o typie: obraz na karcie towaru w zakładce Załącznik.  Załącznik można dodać wybierając go z listy załączników bądź wskazując z dysku. Należy przy tym pamiętać, aby na liście załączników zaznaczyć, iż dany załącznik ma być dostępny dla e-Sklep. Wskazanie załącznika, który będzie prezentowany jako pierwszy (główny) następuje poprzez trzykrotne kliknięcie na check – jego ramka zostanie podświetlona. Oznacza to, iż ten załącznik będzie prezentowany jako główny. Jeżeli żadne z załączników nie zostanie oznaczony w ten sposób, jako główny będzie prezentowany ten, który został dodany najwcześniej do bazy danych.
Uwaga
Uwaga: W synchronizacji Comarch ERP Altum oraz Comarch e-Sale nie ma możliwości wysyłania atrybutów binarnych. Zdjęcia artykułów będą wysyłane wyłącznie jako załączniki. Skompresowane dane binarne w postaci zdjęć, nie są importowane z systemu ERP do Comarch e-Sklep.[

Eksport atrybutów do Comarch e-Sale

Na karcie towaru na zakładce: Atrybuty można dodać atrybuty, które następnie będą wykorzystywane w Comarch e-Sale. Z systemu ERP do Comarch e-Sale wysyłane będą tylko te atrybuty powiązane z towarami, które mają zaznaczony parametr Aktywny oraz e-Sklep Podgląd. Do aplikacji e-Sale wysyłane będą tylko atrybuty:
              • Przypięte do towarów z przynajmniej jedną wartością wysyłaną do Comarch e-Sale,
              • O typie Lista, Data, Tekst,
Możliwe jest definiowanie atrybutów dla różnych wersji językowych. Opcje wyboru języka pozwalają na wprowadzenie nazwy atrybutu, jak i jego wartości w różnych językach. Na formularzu atrybutu, na zakładce: Ogólne widoczna jest lista rozwijalna, z której można wybrać język. Domyślnie dla nowo tworzonych atrybutów podpowiada się język w którym zalogowano się do Comarch ERP Altum. Podczas synchronizacji, do Comarch e-Sale przekazywane są wszystkie dane dotyczące atrybutów wraz z informacją o języku.

Eksport cen

Ceny towarów ustalane są na podstawie najbardziej aktualnego cennika rozchodowego o domyślnym typie ceny dla centrum typu e-Sklep.

Uwaga
Uwaga: Z centrum typu Comarch e-Sklep w procesie synchronizacji zostaną przesłane do aplikacji Comarch e-Sale wyłącznie ceny zdefiniowane w walucie firmy, w której zdefiniowane jest centrum typu e-Sklep.

Eksport cech

Do Comarch e-Sale eksportowane są te cechy przypisane do artykułów, które zostały dodane w oknie dostępności obiektów centrum typu Comarch e-Sklep do obiektu Wartość słownika uniwersalnego. Współpraca z Comarch ERP Altum: 28 - Wartość słownika uniwersalnego

Klucz wymiany

Klucz wymiany ma na celu zabezpieczenie wymiany danych między Comarch ERP Altum i Comarch e-Sale. W celu wygenerowania klucza wymiany należy wybrać przycisk [Generuj klucz wymiany] z menu Oddziały. Formularz ten zawiera wszystkie informacje potrzebne do poprawnego wygenerowania klucza wymiany dla Comarch e-Sale. W celu wygenerowania klucza wymiany należy wypełnić wszystkie pola:
              • Centrum – nazwa centrum typu Comarch e-Sklep, dla którego pobierany jest klucz wymiany,
              • Adres serwera – pole pozwalające na wpisania adresu serwera klucza wymiany,
              • Nazwa firmy – w tym polu należy wpisać nazwę firmy. Nazwa dostępna jest w panelu administracyjnym Comarch e-Sale/ Mój Profil/ Mój e-Sale/ szczegóły Comarch e-Sale/ Dane do synchronizacji.
              • Nazwa sklepu – w tym polu wpisujemy nazwę sklepu uzyskaną podczas generowania baz Comarch e-Sale. Nazwa dostępna jest w panelu administracyjnym Comarch e-Sale/ Mój Profil/ Mój e-Sale/ szczegóły Comarch e-Sale/ Dane do synchronizacji.
              • Hasło – tutaj wpisujemy hasło do klucza wymiany. Nazwa dostępna jest w panelu administracyjnym Comarch e-Sale/ Mój Profil/ Mój e-Sale/ szczegóły Comarch e-Sale/ Dane do synchronizacji.
Jeśli klucz nie został pobrany, podczas próby wywołania synchronizacji zostanie wyświetlony komunikat: „Synchronizacja niemożliwa. Wygeneruj klucz wymiany”.

Synchronizacja Comarch ERP Altum z Comarch e-Sale

Synchronizacja Comarch ERP Altum i Comarch e-Sale polega na wymianie danych:
    • Eksport z Comarch ERP Altum do Comarch e-Sale informacji o artykułach, grupach artykułów, cennikach, zdjęciach, atrybutach,
    • Import z Comarch e-Sklep do Comarch ERP Altum informacji o złożonych zamówieniach oraz kontrahentach.
Została wprowadzona dodatkowa kontrola podczas wykonywania synchronizacji z systemu ERP do e-Sale Jeżeli  podczas synchronizacji wystąpią nieoczekiwane zdarzenia w zakresie:
      • braku nazwy towaru,
      • braku ustawienia dostępności towaru,
      • nieprawidłowej grupy domyślnej towaru.
W panelu administracyjnym w menu: Ustawienia/ Dziennik zdarzeń pojawi się odpowiedni komunikat informujący o konkretnym zdarzeniu. Po zakończonym procesie synchronizacji, informacje o jej przebiegu zapisywane są w postaci logów. Aby przejść do logów synchronizacji należy z menu Oddziały wybrać opcję Logi z grupy przycisków Comarch e-Sklep. Współpraca z Comarch ERP Altum: 35 - Logi z e-sklepu

Otwarte zostanie nowe okno, w którym użytkownik może odczytać szczegółowe informacje z prezentowanych na liście logów.

Współpraca z Comarch ERP Altum: 36 - Szczegóły logów synchronizacji

Okno podzielone jest na 3 części. Pierwsza część okna prezentuje tabelę z logami. Tabela składa się z następujących kolumn:
              • Data rozpoczęcia – data rozpoczęcia synchronizacji,
              • Czas trwania – czas trwania synchronizacji,
              • Status – określa, czy synchronizacja została wykonana bezbłędnie, z ostrzeżeniami czy też z błędami,
              • Nazwa harmonogramu – zawiera nazwę harmonogramu, jeżeli synchronizacja została wywołana przez zadanie harmonogramu.
Na wstążce w grupie przycisków Logi prezentowane są przyciski:
              • [Zamknij] – zamyka okno
              • [Odśwież] – odświeża listę logów
Część druga okna zawiera szczegółowe informacje o przebiegu procesu synchronizacji odczytane z zaznaczonego w pierwszej części okna loga. W szczegółach logów zapisywane jest m.in jakie są parametry synchronizacji, jakie obiekty są importowane oraz jakie obiekty są eksportowane i w jakich ilościach zostały wysłane. Część trzecia okna zawiera zestaw filtrów. Logi można filtrować w oparciu o:
              • Status – bez błędów bądź z błędami
              • Data rozpoczęcia – do wyboru dostępne są wartości:

- zakres dat z możliwością określenia zakresu dat w polach „od”, „do”

- konkretny dzień z możliwością określenia konkretnego dnia w polu „od”

- dowolny dzień

              • Centrum – centrum typu Comarch e-Sklep
Dostępne jest także pole Filtr wraz z konstruktorem filtra, dzięki czemu można zbudować i zapisać własny filtr. Na wstążce w grupie przycisków Szczegóły logów prezentowane są przyciski:
              • [Kopiuj wszystko] – umożliwia skopiowanie danych zapisanych w logu
              • [Zapisz wszystko] – umożliwia zapisanie danych do pliku
              • [Rozwiń wszystko] – rozwija wszystkie gałęzie drzewa
              • [Rozwiń wszystkie błędy] – rozwija wyłącznie te gałęzie drzewa, w których zapisana jest informacja o błędzie
              • [Zwiń wszystko] – zwija wszystkie gałęzie drzewa
              • [Odśwież] – odświeża dane zapisane w logu

Sposoby synchronizacji

Proces synchronizacji może odbywać się ręcznie wywoływany przez użytkownika lub automatycznie na podstawie harmonogramu zadań. Aby istniała możliwość skorzystania z synchronizacji ręcznej lub automatycznej, w pierwszej kolejności użytkownik powinien uzupełnić wszystkie informacje w Konfiguratorze Comarch ERP Altum w zakładce Klient synchronizacji e-Sklep. Współpraca z Comarch ERP Altum: 37 - Zakładka klient synchronizacji z e-Sklep
Uwaga
Uwaga: Po zapisaniu zmian, a przed przystąpieniem do realizowania kolejnego kroku konfiguracji, należy uruchomić ponownie system Comarch ERP Altum.

Synchronizacja uruchamiana ręcznie

Aby uruchomić ręcznie proces synchronizacji należy wybrać przycisk [Synchronizuj] z menu Oddziały, z grupy przycisków Comarch e-Sklep. Następnie w polu Centrum należy wskazać centrum typu Comarch e-Sklep, z którym ma nastąpić synchronizacja, określić obiekty do synchronizacji i nacisnąć przycisk [Synchronizuj z Comarch e-Sklep] znajdujący się w grupie przycisków Synchronizacja. Współpraca z Comarch ERP Altum: 38 - Synchronizacja ręczna

Po rozpoczęciu synchronizacji system wyświetli wszystkie informacje o przebiegu procesu synchronizacji.

Współpraca z Comarch ERP Altum: 39 - Formularz synchronizacji

Po poprawnej synchronizacji w aplikacji Comarch e-Sale pojawią się towary znajdujące się w grupach wybranych w oddziale oraz powiązane z nimi obiekty. W zależności od rodzaju synchronizacji, wybrane obiekty będą całkowicie zaktualizowane – synchronizacja pełna lub aktualizacja będzie dotyczyć wybranych przez użytkownika obiektów, które zostały w systemie zmienione – synchronizacja różnicowa . W przypadku gdy klient dokona zakupu towarów w Comarch e-Sale, kolejna synchronizacja stworzy zamówienia sprzedaży zawierające dane podane przez klienta oraz produkty przez niego wybrane wraz z kosztami przesyłki.

Harmonogramy

Synchronizacja automatyczna oparta jest o zdefiniowane harmonogramy. Harmonogramy realizowane są w oparciu o parametry synchronizacji zdefiniowane na centrum typu e-Sklep. Aby zdefiniować harmonogram w systemie Comarch ERP Altum z menu Oddziały należy wybrać opcję [Harmonogramy synchronizacji]. Współpraca z Comarch ERP Altum: 40 - Harmonogramy synchronizacji Otwarte zostanie nowe okno umożliwiające m.in:
              • Zweryfikowanie istniejących harmonogramów synchronizacji,
              • Dodanie nowego harmonogramu synchronizacji,
              • Usunięcie harmonogramu synchronizacji,
              • Edycję istniejącego harmonogramu synchronizacji.
altum-41-harmonogramy-synchronizacji Po wybraniu przycisku [Dodaj] otwarte zostanie okno umożliwiające dodanie nowego zadania harmonogramu synchronizacji.   Okno definiowania harmonogramu składa się z dwóch zakładek Ogólne oraz Oddziały. Zakładka Ogólne składa się z następujących sekcji: Nagłówek Nazwa zadania harmonogramu – pole obowiązkowe. Użytkownik jest zobligowany do uzupełnienia nazwy tworzonego zadania harmonogramu Aktywny – parametr odpowiada za to czy dane zadanie harmonogramu jest aktywny Czas rozpoczęcia Data rozpoczęcia – data uruchomienia synchronizacji Godzina uruchomienia – godzina uruchomienia synchronizacji Powtarzanie Powtórz zadanie – zaznaczenie parametru umożliwia cykliczne uruchamianie synchronizacji, w tym celu w poniższych polach należy wskazać: Przez – przez jaki okres czasu ma być powtarzana synchronizacja Co – co ile godzin/minut ma być uruchomiona synchronizacja Opcje zabezpieczeń Uruchom tylko wtedy, gdy użytkownik jest zalogowany – synchronizacja będzie wykonywana tylko wtedy, gdy użytkownik będzie zalogowany Uruchom niezależnie od tego, czy użytkownik jest zalogowany - synchronizacja będzie wykonywana niezależnie od tego czy użytkownik jest zalogowany Wybór typu harmonogramu Zaplanuj działanie – określenie harmonogramu wykonywania synchronizacji. Do wyboru użytkownik ma następujące opcje jednorazowo, dziennie, tygodniowo Drugą zakładką obligatoryjną do wypełnienia jest zakładka Oddziały. W sekcji Oddziały niepodlegające synchronizacji znajdują się centra, które nie podlegają edytowanemu zadaniu. Aby uwzględnić centrum w synchronizacji w danym zadaniu harmonogramu należy zaznaczyć oddział i wybrać przycisk [Dołącz]. Wtedy w sekcji Oddziały podlegające synchronizacji pojawi się odpowiedni wpis. Aby usunąć powiązanie harmonogramu z danym oddziałem należy na liście Oddziały podlegające synchronizacji wybrać przycisk [Odłącz]. Istnieje możliwość zdefiniowania jednego harmonogramu jednocześnie dla kilku oddziałów. W celu ustawienia takiej synchronizacji należy wybrane oddziały z sekcji Oddziały niepodlegające synchronizacji przenieść do sekcji Oddziały podlegające synchronizacji. Współpraca z Comarch ERP Altum: 43 - Przypisywanie oddziałów do harmonogramu

Odbiór zamówień z Comarch e-Sale

Wszystkie zamówienia zarejestrowane w Comarch e-Sale trafiają do bazy Comarch ERP Altum na listę dokumentów zamówień sprzedaży (ZS). W systemie dostają kolejny numer, zgodnie z ustawieniami numeratora dla dokumentów ZS w centrum typu Comarch e-Sklep.

Współpraca z Comarch ERP Altum: 48 - Import zamówień

Data zamówienia wysyłana jest z Comarch e-Sale i jest zgodna z datą zatwierdzenia zamówienia przez Użytkownika aplikacji e-Sale. Data realizacji ustawiana jest zawsze jako data bieżąca. Dane kontrahenta importowane są na podstawie danych uzupełnionych przez Użytkownika składającego zamówienie. Klient jednorazowy Jeśli w aplikacji Comarch e-Sale nie jest włączone przysyłanie karty kontrahenta do systemu ERP, wówczas traktowany jest jako kontrahent jednorazowy. Dane kontrahenta trafiają na dokument ZS, ale nie jest tworzona karta kontrahenta w bazie Comarch ERP Altum. Dane adresowe kontrahenta jednorazowego są zapisywane na karcie kontrahenta „Nieokreślony” i są archiwizowane. Klient zarejestrowany Jeśli w aplikacji Comarch e-Sale jest włączone przysyłanie karty kontrahenta do systemu ERP, wówczas przy synchronizacji jego pierwszego zamówienia do Comarch ERP Altum w systemie ERP zakładana jest nowa karta kontrahenta. Karty kontrahentów otrzymują określony Kod, składający się z członu EShop i kolejnego numeru np. EShop1. Dane na kartę kontrahenta pobierane są z danych wprowadzonych przez Użytkownika podczas składania zamówienia. Forma płatności Forma płatności jest importowana z Comarch e-Sale i ustawiana zgodnie z konfiguracją płatności zdefiniowaną w Comarch ERP Altum. Elementy zamówienia Na zamówienia trafiają towary przesłane z zamówienia złożonego przez Comarch e-Sale wraz z cenami. Ceny zapisywane są zgodnie z przesłanymi z Comarch e-Sale bez względu na zmiany cennika. Koszty transportu/wysyłki Na zamówienie synchronizowane z aplikacji e-Sale przenoszone są koszty związane z dostarczeniem towaru do klienta. Aby dane te poprawnie trafiły na dokument ZS należy założyć kartę towarową typu: usługa z zerową ceną (cena zostaje przypisana automatycznie w zależności od wybranej formy wysyłki), a następnie wybrać tę pozycję w konfiguracji centrum typu Comarch e-Sklep w Synchronizacja/Usługa kosztów przesyłki. Zgodnie z ustawieniem w konfiguracji do ZS zostanie dodany artykuł o typie usługa, a jego wartość zostanie przesłana z Comarch e-Sale.
Uwaga
Uwaga: Jeśli wartość usługi na zamówieniu w Comarch e-Sale wynosi 0, nie będzie ona widniała na zamówieniu zaimportowanym do Comarch ERP Altum.
Opis transakcji Jeśli na zamówieniu z Comarch e-Sale umieszczone będą uwagi do zamówienia, trafiają one do pola Opis na dokumencie ZS. Informacja o płatnościach online W Comarch ERP Altum do zamówień pochodzących z Comarch e-Sale jest dodawana do opisu zamówienia sprzedaży informacja o płatnościach, ich status oraz data powstania płatności.

Potwierdzanie zamówienia

Zamówienie zaimportowane z Comarch e-Sale trafia jako niezatwierdzone, wcześniej jednak musi ono być potwierdzone przez klienta e-sklepu i mieć status Oczekuje na potwierdzenie sklepu. Jeśli zamówienie będzie miało inny status nie zostanie zaimportowane do Comarch ERP Altum. Po zarejestrowaniu zamówienia w systemie ERP i jego weryfikacji, zamówienie można zatwierdzić, co będzie równoznaczne z potwierdzeniem zamówienia. Przy najbliższej synchronizacji informacja o potwierdzeniu zamówienia zostanie przesłana do Comarch e-Sale. Wówczas zamówienie w aplikacji uzyska status Potwierdzone. Współpraca z Comarch ERP Altum: 49 - Potwierdzanie zamówień Realizacja zamówienia polega na wygenerowaniu do zamówienia dokumentów handlowych lub magazynowych. Przy synchronizacji do Comarch e-Sale zamówienia, które posiada dokumenty handlowe/magazynowe zostanie wysłana informacja o tym, że zamówienie zostało zrealizowane, a jego status w aplikacji zmieni się na Zrealizowane.
Uwaga
Uwaga: Jeśli z jakichkolwiek przyczyn z realizacji zamówienia trzeba się wycofać, wówczas nie wystarczy usunięcie faktury czy dokumentu WZ, status w sklepie pozostanie jako Zrealizowany. Jeśli zamówienie nie będzie realizowane, wówczas należy anulować dokument ZS. Informacja o anulowaniu zamówienia zostanie przesłana do Comarch e-Sale.

Faktura do zamówienia

Do Comarch e-Sale można wysłać wydruk faktury w postaci PDF, powiązanej z zamówieniem wystawionym w tym aplikacji. Aby to zrobić należy do zamówienia dodać załącznik w postaci PDF do tej faktury i zaznaczenia go jako dostępny w e-Sklep. Przy kolejnej synchronizacji zostanie przesłane do Comarch e-Sale. Współpraca z Comarch ERP Altum: 50 - Faktura sprzedaży załącznik

Konfiguracja i współpraca z Comarch ERP XL

Wstęp

Comarch e-Sale to płatny system e-commerce, który zapewnia łatwą sprzedaż towarów w serwisach aukcyjnych. Użytkownicy, którzy posiadają e-Sale skonfigurowany ze swoim kontem Comarch ERP XL, mają przedłużaną licencję przez cały czas, kiedy ich konto jest aktywne. Współpraca pomiędzy Comarch ERP XL a Comarch e-Sale opiera się na wymianie danych pomiędzy aplikacjami. Z Comarch ERP XL wysyłane są dane o produktach. Sam decydujesz, które towary chcesz sprzedawać na portalach aukcyjnych. Natomiast z Comarch e-Sale importowane są informacje o złożonych zamówieniach. Na tej podstawie wystawiasz faktury sprzedaży, a Klient na bieżąco wie, jaki jest stan realizacji jego zamówienia. Za pośrednictwem Comarch e-Sale , Użytkownik może wystawiać swoje towary na aukcje, publikowane na portalach aukcyjnych, zarówno polskich jak i zagranicznych.
Uwaga
Comarch e-Sale konfiguruje się z ERP XL dokładnie tak jak Comarch e-Sklep. Dlatego pola w konfiguracji mają nazwę Comarch e-Sklep.

Współpraca z Comarch e-Sale

Wymagania systemowe

Współpraca Comarch ERP XL z Comarch e-Sale wymaga środowiska NET Framework 4.7.2, dodatku Microsoft Web Services Enhancements (WSE) 3.0 Runtime oraz komponentu SQLXML.

Kreacja Comarch e-Sale w Comarch ERP XL

Uruchomienie kreatora Comarch e-Sale

Kreacja Comarch e-Sale uruchamiana jest z poziomu modułu systemu Comarch ERP XL: Administrator oddziałów. Aby uruchomić kreację Comarch e-Sale , należy wybrać z menu głównego modułu: Administrator oddziałów, funkcję: Oddziały lub uruchomić plik: CDNPCO.EXE , a następnie, z rozwiniętego menu, opcję: Kreator nowego oddziału Comarch e-Sklep lub wybrać z menu rozwijanego przyciskiem znajdującym się obok ikony: button1, funkcję: Dodaj nowy oddział. Po wybraniu funkcji Kreator nowego oddziału Comarch e-Sale/Dodaj Comarch e-Sale, zostanie otworzone okno: Dołączenie oddziału Comarch e-Sklep do programu Comarch ERP XL. W oknie należy nacisnąć przycisk: dalej [Dalej]. Kreator Comarch e-Sale zostanie uruchomiony. Kreator składa się z kilku kroków, w których należy wykonać czynności opisane w kolejnych rozdziałach. Uruchomiony kreator Comarch e-Sklep

Kreator Comarch e-Sale , Krok 1

Na krok 1 kreatora składa się określenie parametrów związanych z eksportem do Comarch e-Sale z Comarch ERP XL.

Eksport cennika – po zaznaczeniu opcji możliwe będzie określenie rodzaju eksportu cennika oraz wskazanie rodzaju ceny aktualnej i poprzedniej. Rodzaj eksportu:
      • Pełny – w czasie synchronizacji danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale będą wysyłane wszystkie informacje o towarach dostępnych w e-Sale.
      • Różnicowy – w czasie synchronizacji danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale będą wysyłane tylko te informacje o towarach dostępnych w e-Sale, które zostały zmodyfikowane/dodane pomiędzy kolejnymi okresami synchronizacji.
eksport-z-grupy - w polu następuje wskazanie grupy towarowej w Comarch ERP XL, z której zostaną wyeksportowane towary do Comarch e-Sale. Aby towary zostały wyeksportowane do Comarch e-Sale, konieczne jest zaznaczenie na ich kartach parametru: Dostępny w e-Sale (okno: Karta towaru, zakładka: Aplikacje). Parametr ten może zostać zaznaczony na grupie towarów (okno: Wzorzec towaru, zakładka: Aplikacje) – wtedy po aktualizacji wzorca grupy, parametr zostanie zaznaczony na wszystkich towary należących do tej grupy. Aby grupa została wyeksportowana musi posiadać podgrupy z przynajmniej jednym towarem wysyłanym do e-Sale w poszczególnej podgrupie. Cena aktualna – rodzaj ceny, która będzie wyświetlana w e-Sale, jako cena aktualna czyli taka z jaką będzie sprzedawany towar. Rodzaj ceny wybierany jest spośród rodzajów zdefiniowanych dla grup towarów w Comarch ERP XL (okno: Wzorzec towaru - Grupa główna). (Jeśli cena aktualna będzie inna niż cena poprzednia, wtedy przy opisie towaru zostaną wyświetlone dwie ceny: aktualna oraz poprzednia (wyświetlona jako cena przekreślona). W ten sposób wyświetlone są zniżki dla towarów wystawionych w Comarch e-Sale. Cena poprzednia – parametr aktualnie nieużywany w Comarch e-Sale. Eksport stanów magazynowych – parametr odpowiada za to, czy do e-Sale będą eksportowane stany magazynowe. Jeżeli jest on wskazany - stany magazynowe zostaną wyeksportowane, jeżeli nie jest wskazany - stany nie są eksportowane. Parametr jest dostępny do edycji również po zakończeniu kreowania oddziału e-Sale. Eksport grup – w tej części określa się rodzaj eksportu grup towarowych do Comarch e-Sale z Comarch ERP XL.
      • Pełny – w czasie synchronizacji danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale będą wysyłane wszystkie informacje o zarejestrowanych grupach towarowych
      • Różnicowy – w czasie synchronizacji danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale będą wysyłane informacje tylko o grupach towarowych, które zostały zmodyfikowane/dodane pomiędzy kolejnymi okresami synchronizacji.
Zamówienia zamknięte przekazywać do e-Sklep jako – parametr definiuje w jaki sposób będzie zmapowany z Systemu ERP XL do Comarch e-Sklep status zamówienia zamkniętego W zależności od ustawienia ww. opcji, potwierdzanie zamówień, które zostały zamknięte przesyłane jest wg następujących zasad:
  • Potwierdzone – po wysłaniu potwierdzenia nie jest wysyłany już żaden status.
  • Zrealizowane – po ustawieniu potwierdzonego zamówienia jako zamknięte wysyłany jest status Zrealizowano.
  • Anulowane – po ustawieniu potwierdzonego zamówienia jako anulowane wysyłany jest status anulowano.
Eksport kontrahentów – parametry aktualnie nieużywany w Comarch e-Sale Po określeniu parametrów w Kroku 1, należy nacisnąć przycisk: dalej [Dalej], aby przejść do Kroku 2.

Kreator Comarch e-Sale, Krok 2

W Kroku 2 określa się parametry związane z importem danych z Comarch e-Sale do Comarch ERP XL. Import ten wykonywany jest w trakcie synchronizacji. Import kontrahentów – po naciśnięciu przycisku: ustaw-grupe-kontrahentow , wskazuje się grupę kontrahentów, do której mają zostać zaimportowani kontrahenci zarejestrowani w Comarch ERP XL. Jest to pole wymagane, dla którego wartością domyślna jest: Grupa główna Import zamówień – w tej części określa się parametry dotyczące zamówień importowanych do Comarch ERP XL z Comarch e-Sale:
      • usluga-na-koszt-przesylki – po naciśnięciu przycisku zostanie wyświetlona lista towarów, z której należy wybrać towar – usługę (kartę towaru, z zaznaczonym na zakładce: Ogólne, parametrem: Usługa). Usługa ta będzie traktowana jako dodatkowa pozycja na importowanym do Comarch ERP XL zamówieniu, która będzie traktowana jako koszt przesyłki. Jej wartość będzie zależała od sposobu dostawy, wybranego przez klienta podczas zawierania transakcji przez e-Sale oraz wybranego sposobu płatności. Jest to pole wymagane, po wypełnieniu którego użytkownik może przejść do kolejnego kroku kreacji e-Sale.
      • Automatyczne potwierdzanie zamówień – przy zaznaczonym parametrze, zamówienia zaimportowane do Comarch ERP XL będą miały automatycznie status: Potwierdzone. Ustawieniem domyślnym jest odznaczony parametr.
      • Dane zamówienia w postaci załącznika XML – przy zaznaczonym parametrze po zaimportowaniu zamówienia z Comarch e-Sklep do systemu, dane zamówienia dodadzą się na nagłówku takiego ZS jako załącznik o typie XML.
Po określeniu parametrów importu, należy nacisnąć przycisk: dalej [Dalej], aby przejść do kolejnego kroku kreatora.

Kreator Comarch e-Sale , Krok 3

W Kroku 3, następuje wskazanie centrum struktury firmy, powiązanego z Comarch e-Sale. Wybór centrum następuje po naciśnięciu przycisku: dodaj-centrum [Dodaj centrum]. Zostanie otworzone okno: Struktura firmy, w którym należy wskazać odpowiednie centrum. Wybrane centrum nie może być centrum oddziałowym i nie można do niego powiązać więcej niż 1 programem e-Sale. W centrum określa się magazyny oraz definicje dokumentów wykorzystywanych w Comarch e-Sale. W centrum określa się wykorzystywane w Comarch e-Sale:
      • Magazyny : Edycja struktury firmy -> Zakładka: Magazyny
      • Serie dla dokumentów: Edycja struktury firmy -> Zakładka: Serie
      Kreator krok 3
Po wybraniu centrum, należy nacisnąć przycisk: dalej [Dalej], aby przejść do następnego kroku kreatora.

Kreator Comarch e-Sale , Krok 4

W Kroku 4 definiuje się serwer wymiany, za pośrednictwem którego odbywa się komunikacja z Comarch e-Sale. Nazwę tego serwera Klient otrzymuje w osobnym e-mailu po złożeniu zapotrzebowania na Comarch e-Sale. Otrzymaną nazwę serwera należy przekopiować w pole: Adres serwera wymiany kreator-krok4 Przycisk: wygeneruj-klucz-wymiany , służy wygenerowaniu klucza wymiany zabezpieczającego wymianę danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale. Jego wygenerowanie jest niezbędne, aby możliwa była synchronizacja między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale. W kroku 4. Przycisk jest wyszarzony, a jego wygenerowanie będzie możliwe po poprawnym dołączeniu oddziału Comarch e-Sale. Po naciśnięciu przycisku zostanie wyświetlone okno: Generowanie klucza wymiany. generowanie-klucza-wymiany W oknie należy wskazać nazwę firmy, sklepu oraz (w polu: Hasło) PIN. Dane te, Klient otrzymuje w osobnym e-mailu po złożeniu zapotrzebowania na Comarch e-Sale. Można je również uzyskać z panelu administracyjego e-Sale. W tym celu przejdź do obszaru Mój profil/ e-Sale/ wybierz sklep, w sekcji Dane do synchronizacji znajdują się adres serwera wymiany oraz dane do wygenerowania klucza wymiany. Zalecane jest, aby w oknie zmienić hasło na silniejsze – składające się z co najmniej 6 znaków. Jeżeli hasło nie zostanie zmienione, Klient zostanie poproszony o jego zmianę po naciśnięciu przycisku: przycisk-piorun. Po wprowadzeniu odpowiednich danych, należy nacisnąć przycisk: przycisk-piorun . Przy poprawnym wprowadzeniu danych zostanie wyświetlony komunikat o pomyślnym wygenerowaniu klucza. Naciśnięcie przycisku: dalej [Dalej] kończy proces kreowania Comarch e-Sale. Po naciśnięciu przycisku zostanie wyświetlone okno, w którym pojawi się komunikat o pomyślnym zakończeniu kreowaniu Comarch e-Sale. kreator-koniec

Modyfikacja konfiguracji Comarch e-Sale

Podczas kreowania Comarch e-Sale, określa się parametry wymiany danych między Comarch ERP XL a Comarch e-Sale. Ustawienia skonfigurowane w kreatorze Comarch e-Sale można sprawdzić/zmodyfikować z poziomu modułu: Administrator oddziałów. Aby wykonać modyfikację ustawień konfiguracyjnych Comarch e-Sale, należy:
      • W module: Administrator oddziałów, nacisnąć na pasku narzędzi, przycisk: button1 [Lista oddziałów] (listę oddziałów można również tworzyć po wybraniu funkcji: Lista oddziałów, z menu: Oddziały). Zostanie otworzone okno: Lista oddziałów.
      • Aby wyświetlone zostały oddziały Comarch e-Sale, należy w oknie: Lista oddziałów, w polu: Typ oddziału, wybrać Comarch e-Sklep.
      lista-oddzialow
      • Po wyświetleniu na liście dostępnych e-Sale, należy zaznaczyć e-Sale, dla którego mają zostać zmienione dane i nacisnąć przycisk: przycisk-podglad [Karta oddziału]
      • Zostanie wyświetlone okno: Konfiguracja Comarch e-Sale
      • W oknie znajdują się parametry opisane w rozdziale: Konfiguracja Comarch e-Sale

      Konfiguracja Comarch e-Sale

      W oknie: Konfiguracja Comarch e-Sale, znajdują się dane, których wartości ustala się podczas kreacji Comarch e-Sale. Niektóre z danych mogą zostać zmodyfikowane.

      Konfiguracja Comarch e-Sale , zakładka: Ogólne

    • Na zakładce znajdują się pola i funkcje: ID e-Sklepu – numer ID e-Sale – nadawany automatycznie podczas jego kreacji. Centrum – Oddział struktury firmy, który został przypisany do e-Sale. Po naciśnięciu przycisku: centrum , zostanie wyświetlone do podglądu okno tego centrum. Z poziomu okna nie można zmienić centrum, jak również jego parametrów . Ostatnia synchronizacja – w polu, automatycznie wprowadzana jest data ostatniej synchronizacji w formacie: rrrr-mm-dd  gg:mm:ss. Synchronizacja automatyczna – po zaznaczeniu parametru, synchronizacja danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale będzie wykonywana automatycznie, o ile został uruchomiony automat synchronizacji. Więcej informacji o synchronizacji automatycznej znajduje się w rozdziale: Synchronizacja automatyczna. Adres serwera – w polu wskazuje się adres serwera wymiany danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale. wygeneruj-klucz-wymiany-aktywny - funkcja umożliwia wygenerowanie klucza zabezpieczającego wymianę danych między Comarch ERP XL a Comarch e-Sale

      Konfiguracja Comarch e-Sale , zakładka: Eksport

      Na zakładce określone są parametry konfigurujące eksport danych z Comarch ERP XL do Comarch. Są to te same dane, które ustala się w Kroku 1 Kreatora e-Sale. Dane te podlegają pełnej edycji.

      Z poziomu tego okna można dodatkowo określić parametr Uwzględniaj rezerwacje dostępny po wybraniu parametru Eksport stanów magazynowych:

    • Konfiguracja Comarch e-Sale , zakładka: Import

      Na zakładce określone są parametry konfigurujące import danych z Comarch e-Sale do Comarch ERP XL. Są to te same dane, które ustala się w Kroku 2 Kreatora e-Sale. Dane te podlegają pełnej edycji.

      Konfiguracja Comarch e-Sale , zakładka: Parametry

      Z poziomu zakładki istnieje możliwość mapowania form płatności z e-Sale na formy dostępne w systemie, należy określić, która forma płatności z Comarch ERP XL jest odpowiednikiem danej formy płatności w e-Sale poprzez jej wybór z listy rozwijanej dostępnej w polach kolumny: Nazwa ERP XL.

      Przy dodawaniu zamówienia wystawionego w e-Sale , w systemie ERP XL na dokument pobierana jest forma płatności powiązana z formą wybraną na zamówieniu w e-Sale.

    • Konfiguracja Comarch e-Sale , zakładka: Waluty

      Na zakładce Waluty określana jest waluta domyślna dla e-Sale, w której prezentowane będą ceny towarów. Dodatkowo można zdefiniować, które waluty, oprócz domyślnej będą wysyłane do e-Sale, przez dodanie takiej waluty do tabeli z kursami. Dla każdej waluty można określić kurs, który wysyłany będzie do e-Sale i po którym przeliczane będą wartości w tym sklepie, gdy klient zmieni walutę. Kursy walut można określać ręcznie lub pobierać je z tabeli kursów dostępnej w Comarch ERP XL – opcja dostępna po zaznaczeniu parametru: Kurs z tabeli kursów oraz wyborze odpowiedniego typu kursu. Przechowywane są również archiwalne wartości kursów wysłanych do e-Sale, widoczne po wybraniu opcji przycisk-archiwum [Pokazuj archiwalne]. Do e-Sale wysyłane są waluty wybrane na tej zakładce oraz zdefiniowane dla nich kursy. Ceny dla towarów wysyłane są zawsze w walucie domyślnej, a jeśli zdefiniowane są w innej walucie, następuje przeliczenie po kursie zdefiniowanym dla e-Sale w tej walucie.
    • Konfiguracja Comarch e-Sale , zakładka: Definicje zgód.

      Synchronizacja definicji zgód

      Definicje zgód mogą być dodawane zarówno po stronie e-Sale jak i w Comarch ERP XL. W konfiguracji oddziału o typie Comarch e-Sale dodano zakładkę [Definicje zgód]. Na zakładce tej należy dodać wszystkie te definicje zgód, które mają być wykorzystywane w e-Sale. Po pierwszej synchronizacji z e-Sale, na zakładce tej pojawia się również zgody zdefiniowane w Comarch e-Sale.

      Synchronizacja zgód

      Zgody mogą być udzielane przez klientów za pośrednictwem e-Sale. Zgody udzielone w e-Sale są przesyłane do Comarch ERP XL i zapisywane na karcie osoby powiązanej z kartą kontrahenta. Zgody udzielone w Comarch ERP XL nie są przekazywane do Comarch e-Sale, wszystkie zgody powinny być udzielone przez klienta za pośrednictwem Sklepu. Każda zmiana w treści zgody powoduje dodanie nowej wersji zgody. Do Comarch ERP XL przesyłane są konkretne wersje zgód, wersja zgody widoczna jest w odpowiedniej kolumnie. Wszystkie zgody mogą zostać w każdym momencie wycofane zarówno z poziomu Comarch ERP XL jak Comarch e-Sale. Podczas synchronizacji informacje o wycofaniu zgody wraz z datą wycofania jest przekazywana do systemu.
    • Konfiguracja Comarch e-Sale , zakładka: Automat synchronizacji.

    • Synchronizacja automatyczna – po zaznaczeniu parametru, synchronizacja danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale będzie wykonywana automatycznie, o ile został uruchomiony automat synchronizacji. Więcej informacji o synchronizacji automatycznej znajduje się w rozdziale: Synchronizacja automatyczna.
    • Synchronizuj z wykorzystaniem usługi – po zaznaczeniu parametru, synchronizacja danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale będzie wykonywana przy pomocy usługi
    • Adres serwera – w polu wskazuje się adres serwera, na którym zostanie uruchomiony automat synchronizacji.
    • Na komputerze – nazwa komputera, na którym zostanie uruchomiona usługa synchronizacji.
    • Parametry wymiany – parametry określające, jaki typ synchronizacji i jakie typy danych będą przetwarzane przez automat synchronizacji:
    • Import
    • Eksport cennika
    • Eksport grup
    • Eksport kontrahentów
    • Nie wysyłaj załączników
    • Eksport
    • Różnicowa synchronizacja cennika
    • Różnicowa synchronizacja grup
    • Różnicowa synchronizacja kontrahentów
    • <Eksport stanów magazynowych

Opis asortymentu

Opis asortymentu za pomocą załączników

Towary mogą być wyświetlane w Comarch e-Sale razem z obrazami (fotografie, grafiki itp.), przedstawiającymi ich wygląd, stan itd., oraz dowolnymi plikami (.PDF, .doc, .txt itd.) przedstawiającymi ich dokumentację techniczną. Wyświetlanie obrazów oraz plików dla towaru w e-Sale można uzyskać poprzez przypisanie odpowiedniego Załącznika z zaznaczoną opcją dostępności w e-Sklep. Aby przypisać obraz (plik graficzny w formacie np. JPG) do towaru jako Załącznik należy w pierwszej kolejności zaimportować do systemu ERP odpowiedni plik w formacie Załącznika. Ewidencja Załączników prowadzona jest w oknie: Lista Załączników dostępną m.in. w module: Administrator (Comarch ERP XL). lista-zalacznikow Aby wprowadzić nowy Załącznik typu obraz na listę, należy:
      • z poziomu modułu: Administrator, otworzyć okno: Lista załączników (funkcja: Załączniki, wybierana z menu: Narzędzia)
      • w oknie: Lista załączników, nacisnąć przycisk:przycisk-dodaj [Nowy]
      • w otworzonym oknie: Załącznik należy w polu: Typ, wskazać typ Załącznika – Obraz.
      • Następnie należy nacisnąć przycisk: przycisk-import[Import z pliku]. Po jego naciśnięciu zostanie otworzone okno: Import pliku do bazy danych, w którym należy wskazać plik, jaki ma zostać zaimportowany (np. fotografię towaru w formacie JPG) i nacisnąć przycisk:otworz . Wybrany plik zostanie zaimportowany.
      • Wraz z plikiem w oknie Załącznika zostanie wprowadzona nazwa pliku, jednak może ona ulec zmianie przez operatora. Dla Załącznika należy wskazać również jej kod.
Aby załącznik był widoczny w aplikacji Comarch e-Sale należy zaznaczyć parametr dostępności w aplikacji: e-Sklep. Po wprowadzeniu wymienionych danych można je zapisać, naciskając przycisk: przycisk-zapisz [Zapisz zmiany] Jako zdjęcie główne towaru do e-Sale wysyłane jest zawsze pierwsze zdjęcie na liście załączników. Pozostałe zdjęcia są wysyłane jako dodatkowe.
Wskazówka
Skompresowane dane binarne w postaci zdjęć, nie są importowane z systemu ERP do Comarch e-Sale
W przypadku dodawania zdjęć kategorii towarów należy:
  • W pierwszej kolejności utworzyć załącznik z zaznaczonym parametrem wysyłania do e-Sklep z poziomu menu Listy -> Załączniki
  • Następnie utworzony załącznik należy dodać na danej karcie wzorca towaru czyli kategorii towarowej. Załącznik należy dodać na ostatniej zakładce o nazwie Załączniki.
  • Na końcu pozostaje do wykonania synchronizacja z e-Sklepem.

Cechy towaru

We współpracy Comarch ERP XL  oraz Comarch e-Sale  dostępna jest funkcjonalność wysyłania cech towaru. Klasę cech definiujemy z poziomu modułu Sprzedaż: Po zdefiniowaniu klasy cechy, na wartościach z zakresu danej klasy należy zaznaczyć check dostępności w e-Sklep: Klasę cech należy wybrać z poziomu wzorca towaru oraz na towarach: Teraz należy przyjąć na magazyn (udostępniony w e-Sale) zasoby o poszczególnych wartościach cech i dokonać synchronizacji do e-Sale (z uwzględnieniem parametru Eksport stanów magazynowych). Wówczas po stronie e-Sale, po wejściu w szczegóły towaru pojawi się okno z cechami do wyboru.

Atrybuty

Do Comarch e-Sale można wysyłać dodatkowo inne informacje o towarze w formie atrybutów. Aby dany atrybut został wysłany wraz z towarem do Comarch e-Sale, zarówno na definicji jak i na towarze, atrybut musi mieć zaznaczoną opcję: Udostępniaj w Comarch e-Sklep. Jeśli zatem na kartę towaru dodajemy atrybut, który nie jest wysyłany do sklepu i zaznaczymy na nim udostępnianie, parametr zostanie też zaznaczony na definicji tego atrybutu. Jeśli z kolei atrybut jest przypisany do towarów, odznaczenie parametru na definicji atrybutu, spowoduje też odznaczenie go na kartach towarów. Do Comarch e-Sale można wysyłać atrybuty o formacie: tekst, liczba, lista, data. Kolejność atrybutów jak i ich wartości wyświetlanych w obrębie poszczególnych atrybutów uzależniona jest od ich kolejności na karcie cennikowej danego produktu na zakładce Atrybuty w Comarch ERP XL. W celu ustawienia kolejności atrybutów na liście dostępna jest metoda przeciąg i upuść. Aplikacja Comarch e-Sale umożliwia dodanie atrybutów dla konkretnych towarów. Aby dodać te, w systemie Comarch ERP XL należy wykonać poniższe czynności:
        1. Zdefiniować odpowiednią klasę atrybutów. Klasa musi być typu lista wielowartościowa. Należy zaznaczyć check dostępności w e-Sklepie zgodnie z poniższym zrzutem: klasa-atrybutu
        2. Klasę należy przypiąć do obiektów Towar oraz Grupy towarowe: obiekty-klasy-atrybutu
        3. Należy zdefiniować wartości atrybutu dla klasy: wartosci-atrybutu
        4. Tak zdefiniowaną klasę należy przypiąć na grupie towarowej w obrębie której ma zostać zdefiniowany filtr. Wartość atrybutu musi pozostać jako pusta: pusta-wartosc
        5. Na towarach z kolei należy przypiąć klasę z dokładnie jedną wartością: klasa-na-towarach
        6. Tak zdefiniowany atrybut pojawi się po stronie e-Sale.
Uwaga
Podczas tworzenia towarów złożonych należy pamiętać, aby atrybut grupujący miał zaznaczoną opcję wielowartościowy.
Uwaga
Aktualnie z systemu Comarch ERP XL nie ma możliwości przesyłania atrybutów edytowalnych.

Dostępność towarów

Istnieje możliwość określenia dostępności towarów synchronizowanych do Comarch e-Sale . Na karcie towaru zakładce Aplikacje należy wskazać statusu towaru oraz określić jego dostępność. W przypadku statusu istnieje możliwość wskazania następujących opcji:
      • Zapowiedź
      • Dostępny
      • Dostępny na zamówienie
      • Niedostępny
W przypadku wskazania statusu: Dostępny istnieje dodatkowo możliwość określenia Dostępności:
      • Towar dostępny od ręki
      • Towar dostępny do 24h
      • Towar dostępny do 48h
      • Od 3 do 5 dni
      • Do 7 dni
      • Do 14 dni
      • Powyżej 14 dni
W przypadku wskazania statusu Zapowiedź istnieje dodatkowo możliwość uzupełnienia daty dostępności towaru. Jeśli nie uzupełnimy daty w oknie Dostępny od, domyślnie zaznaczony będzie wariant Brak Terminu. Po wskazaniu odpowiedniej opcji na karcie towaru należy wykonać synchronizacje z Comarch ERP XL. W aplikacji zostanie wyświetlona informacja odnośnie Dostępności towaru jaka została określona w systemie Comarch ERP XL.

Eksport cen

Na oknie Wymiana danych z oddziałem istnieje parametr: Eksport cen, który odpowiada za synchronizację cen przypisanych do danego towaru z Comarch ERP XL do Comarch e-Sale. Zaznaczenie parametru spowoduje odznaczenie wszystkich pozostałych parametrów i uniemożliwi ich wybranie. Wtedy, aby zaznaczyć jakikolwiek z pozostałych parametrów należy najpierw odznaczyć parametr Eksport cen. W przypadku pierwszej synchronizacji parametr Eksport cen jest odznaczony i wyszarzony. Nie ulega zmianie synchronizacja cen towarów przy eksporcie cennika.

Eksport pomocniczych jednostek miar towarów

Do Comarch e-Sale mogą zostać wyeksportowane jednostki pomocnicze dla określonego towaru. Jednostki pomocnicze można wprowadzić na karcie towaru w zakładce „Jednostki i kody”. Na definicji jednostki pomocniczej towaru znajduje się parametr Dostępność w aplikacji, który odpowiada za możliwość eksportu jednostek pomocniczych z Comarch ERP XL do Comarch e-Sale. Aby skonfigurowana jednostka towaru została przesłana do Comarch e-Sale należy zaznaczyć parametr e-Sklep. Istnieje możliwość zaznaczenia parametru Dostępny w e-Sklep dla wielu jednostek miar towarów. Jeśli towar ma dwie jednostki pomocnicze, to parametr można zaznaczyć dla obu jednostek. Domyślność (parametr Domyślna) jednostki dostępnej w Comarch e-Sale - zaznaczenie go na wybranej jednostce powoduje odznaczenie na innej, która miała wcześniej zaznaczony ten parametr. W przypadku kiedy na żadnej z jednostek pomocniczych nie ma zaznaczonego parametru Domyślna dla e-Sklep, jako jednostka domyślna traktowana jest jednostka podstawowa towaru.

Udostępnienie wydruku faktury/ faktury proforma

W Comarch e-Sale umożliwiony jest wgląd do faktury proformy. Jako załącznik do złożonego zamówienia można udostępnić wydruk faktury lub/i proformy, w szczególności mogą się tam pojawić oba wydruki. Do Comarch e-Sale wysyłane są załączniki w formacie PDF, oznaczone parametrem dostępności w e-Sale i przypisane do dokumentu Zamówienia sprzedaży zsynchronizowanym z e-Sale. Na definicji załącznika istnieje parametr pozwalający na rozróżnienie czy załącznik stanowi wydruk faktury czy proformy. wydruk-faktury Po wykonaniu synchronizacji do e-Sale z poziomu Szczegółów zamówienia będzie możliwość wyświetlenia Faktury sprzedaży realizującej zamówienie w systemie lub Faktury proforma.

Jeden towar w wielu grupach towarowych

Towary importowane z Comarch ERP XL do Comarch e-Sale znajdują się w grupach towarowych. Grupy te są podstawą do grupowania towarów również w Comarch e-Sale – będą on wyświetlane jako osobne kategorie towarów, w której będą wyświetlane konkretne towary. Jeden towar może być wyświetlany w kilku grupach towarowych po stronie e-Sale; w tym celu należy umieścić towar we wszystkich tych grupach po stronie Comarch ERP XL:
      • otworzyć okno: Karta towaru (z poziomu okna: Towary, wyświetlanym z poziomu modułu: Administrator oddziałów) towaru, który ma zostać umieszczony w kolejnej grupie towarowej, a następnie wybrać zakładkę: Grupy
      • na zakładce nacisnąć przycisk: dodaj-centrum[Dodaj do grupy]. Zostanie otworzone okno: Grupy towarów.
      • W oknie: Grupy towarów, wybrać grupę, do której ma zostać przypisany towar i zatwierdzić wybór przyciskiem:przycisk-wybierz [Wybierz].
      • Po zatwierdzeniu wyboru grupy, towar będzie należał zarówno do poprzedniej grupy towarowej jak i nowo wybranej. Grupy, do których będzie należał zostaną wyświetlone na zakładce: Grupy.
towar-do-dwoch-grup

Synchronizacja Comarch ERP XL i Comarch e-Sale

Sposoby synchronizacji

Synchronizacja Comarch ERP XL i Comarch e-Sale polega na wymianie danych:
      • eksport z Comarch ERP XL do Comarch e-Sale informacji o towarach, grupach towarów, cennikach, zdjęciach dla atrybutu
      • import z Comarch e-Sale do Comarch ERP XL informacji o kontrahentach zarejestrowanych w Comarch e-Sale oraz złożonych zamówień.
Skompresowane dane binarne w postaci zdjęć, nie są importowane z systemu ERP do Comarch e-Sale. Od wersji 2020.1 została wprowadzona dodatkowa kontrola podczas wykonywania synchronizacji z systemu ERP do e-Sale. Obecnie jeżeli podczas synchronizacji wystąpią nieoczekiwane zdarzenia w zakresie:
      • braku nazwy towaru,
      • braku ustawienia dostępności towaru,
      • nieprawidłowej grupy domyślnej towaru.
W Panelu administracyjnym w menu: Ustawienia/ Dziennik zdarzeń pojawi się odpowiedni komunikat informujący o konkretnym zdarzeniu. Proces synchronizacji odbywa się:
      • Ręcznie – uruchamia się go wtedy w oknie: Lista oddziałów Comarch e-Sklep , dostępnej z poziomu modułu: Administrator oddziałów (Comarch ERP XL)
      • Automatycznie – za pośrednictwem programu do synchronizacji ERP Synchro
Warunkiem poprawnego wykonania synchronizacji  jest wygenerowanie certyfikatu zabezpieczającego wymianę między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale . Certyfikat taki jest generowany w Kroku 4 Kreatora Comarch e-Sale.  

Synchronizacja uruchamiana ręcznie

Aby uruchomić ręcznie proces synchronizacji, należy:
      • w module: Administrator oddziałów, otworzyć okno: Lista oddziałów (za pomocą przycisku: button1, znajdującego się na pasku narzędzi modułu)
      • w otworzonym oknie wybrać typ oddziału: Comarch e-Sklep. Zostaną wówczas wyświetlone oddziały e-Sklep i e-Sale:
  Po wyświetleniu listy oddziałów, należy wskazać e-Sale, z którym ma się odbyć synchronizacja i nacisnąć przycisk: przycisk-piorun [Synchronizacja informacji z oddziałem]. Spowoduje to wyświetlenie okna z parametrami wymiany: W oknie należy określić zakres i rodzaj eksportu/importu danych. Domyślne ustawienia w/w okna pobierane są z definicji oddziału. Na oknie Wymiana danych z oddziałem istnieje parametr: Eksport cen, który odpowiada za synchronizację cen przypisanych do danego towaru z Comarch ERP XL do Comarch e-Sklep. Parametr ten odpowiada za aktualizację cen nadanych w polach Cena aktualna oraz Cena poprzednia. Zaznaczenie parametru spowoduje odznaczenie pozostałych parametrów dotyczących eksportu: Eksport cennika, Eksport grup oraz Eksport stanów magazynowych. Zaznaczenie jednego z pozostałych parametrów dotyczących eksportu: Eksport cennika, Eksport grup, Eksport stanów magazynowych spowoduje odznaczenie parametru Eksport cen. W przypadku pierwszej synchronizacji parametr Eksport cen jest odznaczony i wyszarzony. Nie ulega zmianie synchronizacja cen towarów przy eksporcie cennika.

Synchronizacja automatyczna

Automatyczna synchronizacja danych polega na automatycznej wymianie danych między Comarch ERP XL i Comarch e-Sale . Wymiana ta polega na eksporcie i imporcie danych, zgodnie z ustawieniami konfiguracyjnymi Comarch e-Sale zdefiniowanymi podczas jego kreacji lub edycji zarejestrowanego. Synchronizacja automatyczna uruchamiana jest na serwerze, na którym zainstalowany jest Comarch ERP XL. Plik instalacyjny powinien znajdować się w katalogu, w którym został zainstalowany Comarch ERP XL. Aby uruchomić synchronizację automatyczną, należy:
      • uruchomić plik: CDNSynchro.Exe, znajdujący się w katalogu, w którym jest zainstalowany Comarch ERP XL ikona-synchronizatora
      • zostanie wyświetlone okno, w którym należy wskazać bazę Comarch ERP XL, dla której zostanie wykonana synchronizacja. Po wybraniu bazy, należy nacisnąć przycisk: przycisk-wybierz [Zatwierdź].
      • następnie zostanie wyświetlone okno: Rejestracja operatora, w którym należy wskazać operatora mającego uprawnienia do korzystania z modułów: Administrator oddziałów i Zamówienia, który uruchomi automat synchronizacji. Po wskazaniu operatora należy nacisnąć przycisk: przycisk-wybierz [Zatwierdź].
Synchronizacja zostanie uruchomiona. Funkcjonowanie automatu będzie widoczne w tzw. „tray’u” paska narzędzi systemu operacyjnego. Automat będzie dostępny pod ikoną: ikona-automatu. Funkcje automatu dostępne są z menu rozwijanego spod prawego klawisza myszy (menu rozwijane jest prawym klawiszem myszy po ustawieniu kursora na ikonie: menu-automatu Po wybraniu opcji: Konfiguracja wyświetlane jest okno, w którym można dokonać modyfikacji częstotliwości oraz godzin w których synchronizacja ma być wykonywana: konfiguracja-automatu Częstotliwość określa się w polach: Godziny synchronizacji: Od/Do – w polach ustawia się zakres godzin, w jakich aktywna ma być automatyczna synchronizacja. Częstotliwość – w polu określa się częstotliwość, z jaką wykonywana będzie automatyczna synchronizacja. Po zatwierdzeniu zmian należy zapisać dane przyciskiem . Wprowadzone zmiany zostaną uaktywnione po ponownych uruchomieniu aplikacji. Na czas synchronizacji ikonka w Tray'u przyjmuje postać image71 oraz wyświetlany jest komunikat: komunikat-automatu
Uwaga
Uwaga: Należy pamiętać, że zakończenie pracy serwera, na którym uruchomiony jest automat synchronizacji spowoduje przerwanie pracy automatu.
 

Konfiguracja i współpraca z Comarch ERP XT

Wstęp

Comarch e-Sale to płatny system e-commerce, który zapewnia łatwą sprzedaż towarów w serwisach aukcyjnych. Użytkownicy, którzy posiadają e-Sale skonfigurowany ze swoim kontem Comarch ERP XT, mają przedłużaną licencję przez cały czas, kiedy ich konto jest aktywne. Współpraca pomiędzy Comarch ERP XT a Comarch e-Sale opiera się na wymianie danych pomiędzy aplikacjami. Z Comarch ERP XT wysyłane są dane o produktach. Sam decydujesz, które towary chcesz sprzedawać na portalach aukcyjnych. Natomiast z Comarch e-Sale importowane są informacje o złożonych zamówieniach. Na tej podstawie wystawiasz faktury sprzedaży, a Klient na bieżąco wie, jaki jest stan realizacji jego zamówienia.

Zamówienie Comarch e-Sale

Aby zamówić Comarch e-Sale Użytkownik musi posiadać swój numer ID Klienta Comarch. Numer ten jest nadawany automatycznie po kompletnym wypełnieniu danych firmy w Konto/ Moje konto na zakładce Moje dane (wszystkie pola oznaczone *). Po wypełnieniu pieczątki i zapisaniu danych Użytkownik jest rejestrowany w systemie Comarch i zwrotnie otrzymuje numer ID oraz PIN, które może zobaczyć w sekcji Twoje ID. Nadanie numeru ID trwa maksymalnie do 2 dni roboczych. W obszarze Więcej funkcji/ Comarch e-Sale możesz zamówić swoją aplikację do obsługi serwisów aukcyjnych. Istnieje możliwość zamówienia:
Wersji demo
Wersja demo jest dostępna bezpłatnie przez pierwsze 30 dni. Wersja demo posiada wszystkie funkcjonalności wersji płatnej, jest jedynie ograniczona czasowo. Przed upływem ważności e-Sale Użytkownik dostanie informację, że okres próbny dobiega końca i będzie mógł zamówić wtedy wersję płatną. Jeśli nie zamówi wersji płatnej – e-Sale zostanie zablokowany. Wersję demo można zamówić wciskając przycisk Wypróbuj bezpłatnie.
Wersji płatnej
Korzystając z przycisku Zamów e-Sale Użytkownik zamawia od razu wersję płatną. W takim przypadku co miesiąc dla Użytkownika zostanie wystawiona faktura za użytkowanie e-Sale. Istnieje również możliwość zamówienia e-Sale z poziomu okna z wyborem usług dodatkowych (Konto: Mój pakiet/ Zmień pakiet). W sekcji usług dodatkowych można wybrać moduł aplikacji klikając w wybrany kafelek:   Po wciśnięciu przycisku Wyślij składane jest zamówienie na e-Sale. Wtedy Użytkownik widzi komunikat: Twoje zamówienie na e-Sale zostało zarejestrowane. O jego realizacji zostaniesz poinformowany droga mailową. Potwierdzenie zamówienia wysyłane jest również mailem na adres, na który założone jest konto Comarch ERP XT. O realizacji zamówienia i założeniu sklepu Użytkownik informowany jest drogą mailową.  Wtedy też po wejściu do konfiguracji e-Sale widzi informację, że sprzedaje w Comarch e-Sale. Równocześnie w konfiguracji pojawia się przycisk Wyślij dane, który powoduje wysłanie do e-Sale przygotowanych wcześniej produktów. Użytkownik, który zamówił e-Sale korzystając z formularza zamówienia dostępnego na stronach Comarch, nie składa dodatkowo zamówienia z poziomu Comarch ERP XT. Wraz z e-Sale jest dla niego zakładane i konfigurowane połączenie z kontem Comarch ERP XT. Po zalogowaniu do programu widzi on od razu opcje wysyłania produktów.

Wysyłanie produktów do e-Sale

Towary widoczne w panelu e-Sale dzielone są na kategorie. Przed udostępnieniem produktów do aplikacji Użytkownik musi w Comarch ERP XT przygotować listę grup, która będzie wysyłana do e-Sale jako zestaw kategorii.
Dodaj kategorie towarów dla e-Sale
Dodawanie grup jest możliwe po wybraniu Więcej funkcji / Comarch e-Sale / Grupy w Comarch e-Sale Z tego poziomu możemy dodawać, modyfikować i usuwać poszczególne grupy asortymentowe. Lista grup ma strukturę drzewa. Aby dodać grupę na pierwszym poziomie Użytkownik musi wcisnąć przycisk Dodaj. Aby dodać podgrupę do utworzonej grupy musi ustawić na konkretnej grupie i kliknąć prawy przycisk myszy (lub w przypadku urządzenia z ekranem dotykowym – dłużej „przytrzymać” wybraną grupę). Wówczas grupa na tym poziomie zostanie zaznaczona, a użycie przycisku Dodaj spowoduje dodanie do niej nowej podgrupy. Po zaznaczeniu na drzewie wybranej grupy, Użytkownik może również:
  • edytować definicję grupy,
  • usunąć wcześniej założoną grupę pod warunkiem, że nie ma do niej przypisanego żadnego produktu oraz nie zawiera ona żadnych podgrup (wówczas należy uprzednio usunąć podgrupy).
Podczas tworzenia grupy oprócz jej nazwy Użytkownik może zdefiniować dodatkowe parametry: Atrybuty. Atrybuty to cechy, charakterystyczne dla produktów w danej grupie. Na karcie grupy Użytkownik definiuje zestaw atrybutów cechujących daną grupy produktów, bez podania konkretnych wartości. Wartości atrybutów (cechy) są przypisywane dopiero na karcie konkretnego produktu.
  • jeśli dany atrybut nie był jeszcze wprowadzony na żadnej karcie grupy/ produktu – można go dodać wprowadzając jego nazwę bezpośrednio w pole. Przy zapisie grupy zostanie on automatycznie dodany do wspólnej listy i Użytkownik będzie mógł wybrać go z listy podczas wprowadzania kolejnych grup i produktów.
  • jeśli dany atrybut był już wcześniej wprowadzony na jakiejś karcie – można go wybrać korzystając z rozwijanej listy
  • aby usunąć atrybut z zestawu dla danej grupy należy przy nim kliknąć w przycisk z ikoną kosza.
Po dodaniu grup należy dodać produkty i wykonać na nich odpowiednie ustawienia.
Skonfiguruj produkty do e-Sale
Na karcie produktu, który ma być wysyłany do e-Sale należy w sekcji E-COMMERCE zaznaczyć parametr Wystawiaj produkt w Comarch e-Sale. Po zaznaczeniu parametru poniżej pojawi się opcja Uzupełnij dane dla e-Sale, gdzie można skonfigurować dane wysyłane do systemu: Przycisk Wystaw ofertę w e-Sale umożliwia przekierowanie do strony logowania do panelu administracyjnego Comarch e-Sale. Oprócz poniższych danych (opisanych w poszczególnych zakładkach i zdefiniowanych wyłącznie na potrzeby Comarch e-Sale) do systemu wysyłane są następujące dane wprowadzane bezpośrednio na karcie produktu:
  • nazwa,
  • kod EAN,
  • cena brutto sprzedaży,
  • jednostka miary,
  • stan towaru – opcja jest obsługiwana tylko w przypadku korzystania w Comarch ERP XT z pakietów zawierających Magazyn. Stan jest wtedy wysyłany dla produktów określonych na karcie jako towar z zaznaczoną opcją kontroli stanu w magazynie.
Parametry do Comarch e-Sale są podzielone są na sekcje, widoczne na dwóch zakładkach: Zakładka Ogólne Sekcja: PRODUKT W COMARCH E-SALE Języki. Istnieje możliwość skonfigurowania danych wysyłanych do e-Sale w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i francuskim. Zmianę języka dokonuje się poprzez wybranie odpowiedniej flagi: Nazwa. Przeniesiona z podstawowych danych o produkcie. Opis. Istnieje możliwość zdefiniowania opisu HTML dla produktu. Jeśli na karcie produktu jest już wprowadzony opis, podczas udostępnienia go po raz pierwszy, zostanie on automatycznie skopiowany do e-Sale. Natomiast należy pamiętać, że zmiany wprowadzane w opisie na karcie produktu nie będą automatycznie uwzględniane w opisie do e-Sale i należy je aktualizować oddzielnie. Jednostka miary. Przeniesiona z podstawowych danych o produkcie. Sekcja: PRODUCENT Dla każdego produktu można określić dane odnośnie jego wytwórcy. Dane te są wykorzystywane w e-Sale podczas wystawiania ofert w serwisie aukcyjnym. Producent. osoba lub przedsiębiorstwo, które wyprodukowało dany towar. Możliwość wybrania producenta towaru z listy lub dodanie nowego. Marka. Znak produktu, określający danego producenta. Możliwość wybrania marki z listy lub dodanie nowej. Kod u producenta. Pole do wpisania kodu towaru u wytwórcy. Dany produkt powinien mieć zawsze ten sam kod producenta, niezależnie sprzedawcy. WWW. Miejsce na podanie linka do strony internetowej producenta. Sekcja: INNE Dla każdego produktu wysyłanego do Comarch e-Sale można zdefiniować również inne charakterystyczne dla niego dane: KGO. Kwota będąca kosztem gospodarowania odpadami. Waga brutto (kg). Całkowita waga produktu. Sekcja: ZDJĘCIE Dla każdego produktu można dodać maksymalnie 8 zdjęć, które będą wysyłane do e-Sale. Zdjęcia są wysyłane w kolejności ustawienia na karcie. Jeśli istnieje konieczność zmiany kolejności zdjęć wystarczy je przestawić na karcie produktu.
Wskazówka
Skompresowane dane binarne w postaci zdjęć nie są importowane z systemu ERP do Comarch e-Sale.
Sekcja: GRUPY Produkt wysyłany do e-Sale musi być przypisany do konkretnej grupy asortymentowej (drzewo grup tworzone jest w konfiguracji e-Sale po wybraniu Więcej funkcji / Comarch e-Sale / Grupy w Comarch e-Sale).
Zakładka Atrybuty
Atrybuty zwykłe. Po wskazaniu grupy dla produktu na jego kartę automatycznie przenoszone są atrybuty, jakie wcześniej zostały zdefiniowane dla tej grupy. Wystarczy określić wartości poszczególnych atrybutów dla danego produktu w języku polskim (oraz w językach obcych, jeżeli są aktywne). Jeśli dany atrybut może mieć kilka równych wartości (na przykład wiele kolorów albo rozmiarów), należy ten atrybut dopisać do listy tyle razy, ile przyjmuje wartości: Zaproponowana lista może być modyfikowana. Użytkownik może usunąć z towaru zaproponowane atrybuty oraz dopisać nowe w polu nazwa atrybutu i zatwierdzając je przyciskiem ENTER. Obowiązują identyczne zasady jak podczas wprowadzania atrybutów dla grup. Lista atrybutów dla wszystkich grup i produktów jest wspólna. Jeśli więc dany atrybut był już wcześniej wprowadzony na jakiejś karcie – można go wskazać wybierając z rozwijanej listy.
Uwaga
Atrybuty towaru przenoszone są na oferty Allegro za pomocą makra @ProductAttributes@, które dostępne jest wyłącznie na szablonach Allegro.
Wyślij produkty do e-Sale

Aby wysłać produkt do e-Sale należy określić przynajmniej grupę oraz cenę sprzedaży. Pozostałe informacje nie są wymagane, jednak mogą ułatwić tworzenie ofert z danym towarem w e-Sale.

Jeśli Użytkownik chce chwilowo wykluczyć towar ze sprzedaży w e-Sale, może odznaczy na karcie produktu parametr Wystawiaj produkt w Comarch e-Sale. Po ponownym zaznaczeniu parametru większość danych zdefiniowanych dla e-Sale będzie nadal uzupełniona i wystarczy dodać jedynie informacje związane z grupą. Przygotowane w Comarch ERP XT grupy oraz produkty należy przesłać do e-Sale za pomocą synchronizacji.
Została wprowadzona dodatkowa kontrola podczas wykonywania synchronizacji z systemu ERP do e-Sale. Obecnie, jeżeli podczas synchronizacji wystąpią nieoczekiwane zdarzenia w zakresie:
  • braku nazwy towaru,
  • nieprawidłowej grupy domyślnej towaru.
w panelu administracyjnym Comarch e-Sale w menu: Ustawienia/ Dziennik zdarzeń pojawi się odpowiedni komunikat informujący o konkretnym zdarzeniu.
Synchronizacja
Podczas codziennej pracy z programem informacje o towarach są wysyłane do e-Sale na kilka sposobów:
  • synchronizacja pełna – wysyłane są wszystkie informacje o towarach i grupach, niezależnie od tego czy uległy zmianie od momentu ostatniego wysłania. Synchronizacja pełna jest wykonywana na życzenie, po wciśnięciu przycisku Wyślij dane w menu Więcej funkcji/ Comarch e-Sale/ Konfiguracja.
  • synchronizacja różnicowa – jest wykonywana automatycznie co 2 godziny. Obejmuje tylko produkty lub grupy, na których dokonano zmian danych związanych ze sprzedażą w e-Sale.
  • synchronizacja stanów magazynowych – co 60 minut do e-Sale automatycznie wysyłane są informacje o stanie magazynowym produktów, jaki jest ustalony w programie Comarch ERP XT. Informacja wysyłana jest tylko dla produktów o typie towar z zaznaczoną kontrolą stanów magazynowych.
Uwaga
Po założeniu e-Sale i przygotowaniu listy produktów do wysłania należy bezwzględnie wykonać pierwszą pełną synchronizację. Dopiero wtedy towary pojawią się w e-Sale i zacznie działać mechanizm różnicowego wysyłania zmian.

Import zamówień

Zamówienia z e-Sale są importowane do programu Comarch ERP XT jako faktury proforma. Aby złożone zamówienia pojawiły się w programie należy z poziomu listy faktur proforma wcisnąć przycisk Aktualizuj zamówienia z Comarch e-Sale (opcja dostępna w górnym prawym rogu pod trzema kropkami):   Na fakturze proforma, która jest tworzona w Comarch ERP XT, oprócz produktów, które zamówił Klient pojawia się dodatkowy element związany ze sposobem i kosztem dostawy. Na fakturze proforma istnieje możliwość wprowadzania ilości produktu z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Natomiast na ofercie Allegro istnieje możliwość składania zamówień w pełnych ilościach. Forma płatności na dokumencie jest przypisana zgodnie z mapowaniem zapisanym w menu Więcej funkcji/ Comarch e-Sale/ Konfiguracja:   W przypadku, jeśli formy płatności nie będą skonfigurowane, na tworzonych fakturach proforma będzie widoczna forma płatności gotówka. Klient, składający zamówienie do oferty wystawionej za pośrednictwem e-Sale, może być zalogowany na swoje konto w serwisie aukcyjnym (i wtedy dane na zamówienie pobierane są z konta) lub wpisać swoje dane bezpośrednio na zamówieniu. Podczas  importu zamówienia do Comarch ERP XT:
  • jeśli Klient składający zamówienie ma swoje konto w serwisie aukcyjnym – podczas importu pierwszego zamówienia do e-Sale zakładana jest automatycznie dla tego Klienta karta kontrahenta. Odtąd wszystkie faktury proforma, które będą tworzone w programie, będą rejestrowane dla tego kontrahenta.
  • jeśli klient składający zamówienie podaje swoje dane bezpośrednio na zamówieniu (bez logowania się do serwisu aukcyjnego) – podczas importu zamówienia jego dane są wprowadzane bezpośrednio na tworzoną fakturę proforma, bez zakładania karty kontrahenta.
W trakcie realizacji zamówienia z Comarch ERP XT do e-Sale wysyłane są informacje o zamówieniu, które Klient otrzymuje drogą mailową z e-Sale:
  • w momencie utworzenia faktury proforma do e-Sale wysyłany jest status zamówienia potwierdzone,
  • w momencie, gdy na podstawie faktury proforma zostanie utworzona faktura sprzedaży lub faktura zaliczkowa – do e-Sale zostaje wysłany status zamówienia zrealizowane,
  • jeśli po imporcie zamówienia faktura proforma zostanie usunięta w programie – do e-Sale wysyłany jest status zamówienia anulowane.
Status anulowane wysyłany jest do e-Sale bezpośrednio po usunięciu faktury proforma z programu. Natomiast statusy dotyczące realizacji: potwierdzone i zrealizowane są wysyłane do e‑Sale dopiero w momencie wykonania aktualizacji stanu zamówień z e‑Sale.

Czym się różni Comarch e-Sklep od Comarch e-Sale?

Wstęp

W tym artykule dowiesz się więcej na temat produktów Comarch e-Sklep oraz Comarch e-Sale. Poznasz najważniejsze różnice między nimi oraz dedykowane dla nich modele biznesowe.

Comarch e-Sklep

Comarch e-Sklep to platforma, na którą składają się dwa nierozłączne elementy:
  • System Comarch ERP,
  • Aplikacja Comarch e-Sklep.
Integracja e-Sklepu z dostępnymi systemami: Comarch ERP XT, Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, zapewnia pełną funkcjonalność oraz szereg możliwości do prowadzenia wysokiej jakości sprzedaży online. Najważniejsze procesy biznesowe zarządzane są z poziomu systemu Comarch ERP, który zintegrowany jest z Comarch e-Sklep przy wykorzystaniu interfejsu wymiany danych. Aplikacja Comarch e-Sklep to miejsce, w którym dochodzi do interakcji z klientem i składa się z dwóch obszarów:
  • panelu administracyjnego, dostępnego dla sprzedawcy, w którym konfigurowane są wszelkie ustawienia sklepu oraz prowadzona jest komunikacja z klientem.
  • strony WWW, która jest dostępna dla klientów i stanowi ofertę sprzedażową przedsiębiorcy.
Sklep internetowy konfigurowany jest w sposób indywidualny, a prezentowanymi w nim towarami, stanami magazynowymi oraz innymi udostępnionymi treściami zarządza obsługa sklepu. Wszystkie zamówienia złożone w sklepie przechowywane są w panelu administracyjnym, a następnie w procesie synchronizacji przenoszone do systemu ERP, w którym dochodzi do ich realizacji. Liczba zintegrowanych sklepów w ramach jednego systemu ERP oraz platformy e-Sklep jest dowolna.
Uwaga
Uwaga! Wyjątek stanowi system Comarch ERP XT, dla którego istnieje możliwość integracji z jednym kontem aplikacji Comarch e-Sklep lub Comarch e-Sale.
Każdy ze sklepów może posiadać odrębną bazę towarową, a także odrębny wygląd oraz rodzaj wyświetlanych treści. Dodatkowo sprzedaż może zostać poszerzona o serwisy aukcyjne, takie jak Allegro, eBay, a wkrótce także Amazon. Comarch e-Sklep umożliwia prowadzenie sprzedaży w modelu wielokanałowym, przy wykorzystaniu jednego centralnego systemu zarządzania. Różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami sklepu znajdują się w tym artykule.

Comarch e-Sale

Comarch e-Sale to prosta w obsłudze aplikacja, za pośrednictwem której można wystawiać swoje produkty na popularnych serwisach aukcyjnych z asortymentu dostępnego w systemie Comarch ERP. Jest to proste  rozwiązanie odpowiadające potrzebom zarówno firm, stawiających pierwsze kroki w handlu internetowym, jak i doświadczonych sprzedawców branży e-Commerce. Podobnie jak Comarch e-Sklep, Comarch e-Sale zintegrowany jest z systemami Comarch ERP, które służą do zarządzania procesami w firmie. Comarch e-Sale to platforma, która umożliwia sprzedaż wyłącznie w serwisach takich jak, Allegro oraz eBay, a już wkrótce Amazon.

Integracja z Allegro

Comarch e-Sale to wygodne narzędzie do handlu w serwisie Allegro, dzięki któremu uzyskasz możliwość wystawienia nieograniczonej ilości ofert oraz automatycznego generowania zamówień. Jeżeli chcesz skorzystać z tej integracji musisz posiadać konto na platformie Allegro.pl.

Integracja z eBay

eBay to serwis występujący lokalnie w 14 państwach na całym świecie, a także posiadający swoją międzynarodową platformę eBay.com. Dzięki integracji Comarch e-Sale z eBay możesz sprzedawać w zagranicznych serwisach tej platformy i poszerzyć swoją sprzedaż poza granice naszego kraju.

Porównanie Comarch e-Sklep z Comarch e-Sale

  Comarch e-Sklep Comarch e-Sale
Sposób działania Wymiana danych na podstawie synchronizacji pomiędzy bazą e-Sklep/e-Sale, a bazą systemu ERP.
Współpraca z ERP Współpraca z systemami ERP: Optima, XL, Altum, XT.
Środowisko pracy W chmurze Comarch
Funkcjonalność marketingowa Między innymi: newsletter, blog, opinie. Brak.
Własne modyfikacje Możliwość dowolnej modyfikacji wyglądu strony. Korzystanie z interfejsu serwisów aukcyjnych.
Integracje zewnętrzne Miedzy innymi: serwisy aukcyjne, systemy płatności, porównywarki cen. Serwisy aukcyjne
Kanały sprzedaży Sklep internetowy + serwisy aukcyjne (m.in. Allegro, eBay) + Ceneo Kup teraz Serwisy aukcyjne (m.in. Allegro, eBay)
Wybór pomiędzy programem Comarch e-Sklep a Comarch e-Sale zależy od prowadzonego modelu biznesowego oraz oczekiwań firmy.

Jaka jest główna różnica?

Comarch e-Sale pozwala na sprzedaż jedynie w zewnętrznych serwisach aukcyjnych (m.in. Allegro, eBay), zaś Comarch e-Sklep stanowi odrębną platformę, która oprócz sprzedaży standardowej w sklepie on-online może poszerzyć swoją działalność o sprzedaż w serwisach aukcyjnych (takich samych jak w Comarch e-Sale).

Konfiguracja konta e-mail

Konfiguracja konta e-mail jest niezbędna do umożliwienia wysyłki wiadomości transakcyjnych z poziomu Comarch e-Sale.  Należy ją wykonać przechodząc do panelu administracyjnego e-Sale Ustawienia/ Ustawienia e-Sale/ Dane sprzedawcy/Ustawienia poczty : Dane w sekcji Nazwa, E-mail  to dane, które zostaną wyświetlone w nagłówku wiadomości e-mail z e-Sale, natomiast dane z sekcji Serwer, Konto, Port to dane dostępowe do serwera SMTP. W polu E-mail w sekcji Nadawca oraz Konto w sekcji Serwer należy wpisać adres e-mail dla którego konfigurujemy wysyłkę. Poniżej należy wskazać port poczty wychodzącej oraz czy połączenie jest szyfrowane certyfikatem SSL. W tej sekcji można dodatkowo ustalić opóźnienie pomiędzy kolejnymi wiadomościami w milisekundach (domyślnie ustawiona jest wartość 100 ms) oraz ilość e-maili wysyłanych w pojedynczej sesji (domyślnie jest to 50 e-maili).
Wskazówka
Od wersji 2021 w panelu administracyjnym w sekcji konfiguracji poczty e-mail, została dodana informacja o nieprawidłowo wprowadzonym porcie oraz dodana podpowiedź o możliwych portach do wykorzystania.
W celu weryfikacji poprawności wpisanych danych należy wysłać wiadomość testową przy pomocy linku Wyślij wiadomość testową (na adres e-mail w innej domenie niż ten podany w konfiguracji).
  • Przykładowa konfiguracja SMTP

    Poniżej przedstawione są przykładowe dane konfiguracyjne dla popularnych serwisów pocztowych. W podanych przypadkach w polu Konto (w starym panelu Nazwa użytkownika) zaleca się podanie pełnego adresu e-mail.
    Home.pl
    Adres serwera SMTP Adres serwera lub twojadomena.pl *
    Port poczty wychodzącej 587(bez SSL), 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@twojadomena.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Uwaga
    Uwaga: W przypadku, gdy Użytkownik konta email chce korzystać z połączenia szyfrowanego i ma certyfikat SSL wydany dla własnej domeny, wówczas adresy serwerów SMTP i POP3/IMAP powinny być w formie twojadomena.pl . Jeśli połączenie ma być szyfrowane, ale domena Użytkownika nie posiada certyfikatu, wówczas używamy adresu serwera podanego w wiadomości e-mail od Home.pl
    Nazwa.pl
    Adres serwera SMTP twojanazwa.nazwa.pl
    Port poczty wychodzącej 587 (bez SSL)
    Konto nazwaużytkownika@nazwa.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Gmail.com
    Adres serwera SMTP smtp.gmail.com
    Port poczty wychodzącej 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@gmail.com
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Uwaga
    Uwaga: Należy włączyć dostęp do poczty dla mniej bezpiecznych aplikacji przechodząc kolejno w swoim koncie google na Moje konto/Bezpieczeństwo/ Dostęp mniej bezpiecznych aplikacji/ opcja Włącz dostęp. Komunikacja serwera e-Sale z serwerem pocztowym gmail może zostać wykryta jako próba wykradnięcia hasła. W tym przypadku na skonfigurowany przez ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość "Ktoś zna Twoje hasło" z adresu no-reply@accounts.google.com , w której należy potwierdzić swoją tożsamość. Dodatkowo należy także sprawdzić na stronie Google, czy aktywność z Comarch e-Sale nie została uznana przez Google jako podejrzana i zablokowana.
    WP
    Adres serwera SMTP smtp.wp.pl
    Port poczty wychodzącej 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@wp.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Uwaga
    Uwaga: Należy włączyć dostęp do poczty za pomocą protokołu SMTP w sekcji konfiguracja POP3
    Onet.pl
    Adres serwera SMTP smtp.poczta.onet.pl
    Port poczty wychodzącej 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@onet.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Uwaga
    Uwaga: Należy włączyć dostęp do poczty za pomocą protokołu SMTP pod adresem https://poczta.onet.pl/ustawienia/ w danych konfiguracyjnych
    o2.pl
    Adres serwera SMTP poczta.o2.pl
    Port poczty wychodzącej 587 (bez SSL)
    Konto nazwaużytkownika@o2.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Gazeta.pl
    Adres serwera SMTP smtp.gmail.com
    Port poczty wychodzącej 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@gazeta.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta

    Inne serwisy

    W przypadku pozostałych serwisów ustawień e-mail należy szukać w dokumentacji dostawców, bądź w ustawieniach konta. Zalecamy zwrócenie uwagi na to, czy Państwa dostawca nie blokuje dostępu do SMTP dla aplikacji zewnętrznych.

Zdjęcia produktów w e-Sale

Zdjęcia produktów to obiekty skutecznie wpływające na atrakcyjność Twojej oferty w internecie. Dobrej jakości zdjęcia przyciągają wzrok, jednak warto pamiętać, że dobre zdjęcie powinno być również odpowiednio zoptymalizowane pod względem rozmiaru, ponieważ nikt nie lubi, gdy strona ładuje się zbyt długo.
Wskazówka
Od wersji 2021 umożliwiliśmy wyświetlanie obrazków towarów na  liście towarów. Zoptymalizowaliśmy także wyświetlanie obrazków towarów w panelu. Obrazki ładują się z wykorzystaniem mechanizmu „lazy load”.

Profesjonalne zdjęcie produktu

Poniżej prezentujemy szereg porad do których należy się stosować, aby przygotować profesjonalne zdjęcia swoich produktów:
  • zdjęcie produktu umieść na białym tle;
  • nie pokazuj żadnych logotypów, ani nazwy firmy w tle;
  • nie dodawaj żadnych grafik, ikon ani tekstów w tle;
  • unikaj znaku wodnego i nie dodawaj ramek;
  • nie pokazuj na jednym zdjęciu kilku przedmiotów będących w różnych wariantach;
  • umieść na zdjęciu cały sprzedawany zestaw (błędne jest umieszczanie zdjęcia jednego przedmiotu i dopisywanie, że sprzedaż dotyczy kilku sztuk tego przedmiotu).

Obsługiwane format

W s-Sale obsługiwane są wyłącznie obrazki w formatach:
  • JPG, JPEG, JPE,
  • PNG (obsługa przezroczystości, tylko dla grafik przesłanych przez system ERP bez kompresji)
  • GIF (obsługa animowanych obrazków, tylko dla grafik przesłanych przez system ERP bez kompresji)
Pliki muszą mieć rozszerzenie zgodne z typem. Jeśli rozszerzenie pliku zostało zmienione dla zdjęcia zostanie zwrócony błąd 404. Pliki w formacie gif nie będą przetwarzane, dlatego zaleca się przesyłanie plików w rozmiarze, w jakim mają zostać docelowo wykorzystane w e-Sale. Jako główne zdjęcia będą obsługiwane pliki jpg i png. Głównym zdjęciem nie może być plik gif.

Zalecany rozmiar obrazków

Zdjęcia, których rozmiar przekroczy 512kB nie będą obsługiwane. Pliki przesłane przez system ERP jako kompresowane oraz pliki o rozdzielczości większej niż 1920px nie będą przetwarzane przez e-Sale, czyli nie będą one skalowane.
Wskazówka
Dopuszczalne obrazki w s-Sale: Format: JPG, JPEG, JPE, PNG, GIF Zalecany rozmiar pliku: 150KB Zalecana rozdzielczość: 1920 x 1920px Maksymalny rozmiar pliku: 512KB Maksymalna rozdzielczość: 2048 x 2048px
Dodatkowo od wersji 2021 wprowadzono możliwość wyświetlania na wszystkich listach oraz formularzach w panelu administracyjnym e-Sale obrazków oraz załączników dodanych w postaci linków.

Dodawanie zdjęć do produktów

W dobie silnej konkurencji na rynku sprzedaży internetowej należy poświęcić bardzo dużo uwagi na skrupulatne przygotowanie optymalnej oferty produktowej. Integralną częścią produktu jest jego zdjęcie. Wyeksponowane grafiki skutecznie przyciągają uwagę klientów i zachęcają do kupna oferowanego produktu. Pamiętaj, że dobrze przygotowane zdjęcia mogą najskuteczniej wyróżnić Twoją ofertę spośród wielu podobnych konkurentów. Zdjęcia produktów udostępnione w Comarch e-Sale dodawane są do kart towarowych w odpowiednim systemie ERP. W panelu administracyjnym e-Sale w menu Ustawienia/ Optymalizacje na liście widoczne są błędy i ostrzeżenia dotyczące przesyłania obrazków z systemu ERP, a w kolumnie Typ dodatkowo także przyczyna, dlaczego dane zdjęcie nie zostało przesłane do e-Sale. Jeżeli na liście widzisz wpisy, zbadaj poprawność udostępnienia tych obrazków w systemie ERP. Dla ułatwienia weryfikacji w tabeli wyświetlana jest również nazwa i rozmiar przesyłanego pliku oraz kod i nazwa towaru w systemie ERP, do którego dodano dane zdjęcie. Pusta lista oznacza, że nie ma nieprawidłowości w udostępnianiu obrazków przesyłanych z systemu ERP - czyli powinny być one widoczne na towarach w panelu e-Sale. Jeżeli jednak nadal nie widzisz tych zdjęć, sprawdź, czy poprawnie zostały skonfigurowane w systemie ERP. Więcej na temat dodawania zdjęć do produktów można przeczytać w poniższych artykułach:

Hurtownie

Wstęp

Od wersji 2021 Comarch e-Sale w panelu administracyjnym umożliwiono integrację z hurtowniami. Jest to pierwszy etap integracji, który polega na aktualizacji stanów magazynowych towarów w e-Sale na podstawie stanów pobranych z podłączonej hurtowni. Taka aktualizacja zasobów ma miejsce tylko w sytuacji, kiedy zostaną powiązane (po kodzie EAN, kodzie producenta, kodzie towaru) towary z hurtowni z towarem dostępnym w danym e-Sale. Od wersji 2021 wprowadziliśmy także możliwość określenia kolejności zdejmowania stanów magazynowych z hurtowni. Kolejną nowością jest dodanie w dzienniku zdarzeń historii importu stanów magazynowych z hurtowni do e-Sale. Warunki korzystania z integracji z hurtowniami:
  • Comarch e-Sale w wersji min. 2021,
  • podłączenie hurtowni predefiniowanej (udostępnionej przez Comarch w panelu w menu Integracje/Hurtownie/ Dodaj integrację) lub dodanie hurtowni (w menu
  • Integracje/Hurtownie/ Dodaj integrację) i oznaczenie jej jako aktywnej,
  • powiązanie towarów z hurtowni (po kodzie EAN, kodzie producenta, kodzie towaru) z towarami udostępnionymi do Comarch e-Sale,
  • dodanie harmonogramu synchronizacji z hurtownią.

Gotowe integracje z hurtowniami

W panelu administracyjnym Comarch e-Sale w menu Integracje/Hurtownie/ Dodaj integrację widoczna jest lista zdefiniowanych hurtowni. Dostępne są tam przygotowane przez Comarch gotowe integracje z wybranymi hurtowniami z których mogą korzystać wszyscy abonenci Comarch e-Sale. Dzięki temu możesz szybko połączyć się z wybraną hurtownią i w ten sposób powiększyć zasoby towarów w swoim e-Sale, czyli sprzedawać ilościowo więcej produktów niż masz ich dostępnych w systemie ERP.
Wskazówka
Jeżeli chcesz, aby Twój e-Sale był widoczny jako kolejna hurtownia w menu Integracje/Hurtownie/ Dodaj integrację dla wszystkich posiadaczy (obecnych i przyszłych) Comarch e-Sale, to napisz zgłoszenie na adres e-sale@comarch.pl. Skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy zasady, jakie musisz spełnić, aby Twoja oferta produktowa była dostępna w standardzie integracji z hurtowniami dla wszystkich abonentów Comarch e-Sale, nie tylko dla Twoich Klientów.
Aktualnie lista ta obejmuje hurtownie:
  • B2Btrade.eu,
  • Vivio,
  • 750v.pl.
Aby zintegrować się z gotową hurtownią udostępnioną w panelu Comarch e-Sale należy:
  • wejść w menu Integracje/Hurtownie/ Dodaj integrację ,
  • wybrać gotową hurtownię, z którą chcesz się połączyć,
  • następnie należy aktywować połączenie z predefiniowaną hurtownią poprzez uzupełnienie pól i parametrów na zakładce Konfiguracja w następujących sekcjach:
    • Sekcja Powiązywanie towarów
      Wybierz w jaki sposób mają się automatycznie mapować towary z e-Sale z towarami pobranymi z hurtowni oraz określ priorytet, czyli pierwszeństwo wiązania towarów po wybranej cesze. Do wyboru opcje:
      • Kod EAN,
      • Kod producenta,
      • Kod towaru.
    • Sekcja Harmonogram pobierania stanów magazynowych
      Wskaż godzinę, o której będą aktualizowały się stany magazynowe pobrane z hurtowni dla towarów powiązanych z towarami z e-Sale. Maksymalnie można dodać 4 pozycje w harmonogramie. Wprowadzone ustawienia należy zapisać przyciskiem:
Pliki szablonu: 3 - Przycisk zapisz
Po uaktywnieniu tej integracji o wskazanych w harmonogramie godzinach zostaną pobrane towary z danej hurtowni oraz jednocześnie nastąpi ich automatycznie połączenie po wybranym kodzie z towarami dostępnymi w e-Sale. W kolejnej synchronizacji określonej w harmonogramie nastąpi pierwsza aktualizacja stanów magazynowych produktów w e-Sale na podstawie stanów pobranych z podłączonej hurtowni.
Wskazówka
Od wersji 2021.2 umożliwiono aktualizowane stanów magazynowych dla powiązanych towarów, jeżeli w feedzie produktowym udostępnionym przez hurtownię ilość towaru wyrażono słownie. Aby włączyć tą funkcję należy na formularzu integracji z hurtownią w sekcji Towary przy polu Stan magazynowy zaznaczyć parametr Inteligentna obsługa.

Zakładka Towary Na szczegółach hurtowni na zakładce Towary widoczne są towary udostępnione przez hurtownię po jej skonfigurowaniu w panelu administracyjnym e-Sale. Dodatkowo można tutaj sprawdzić, czy produkty z hurtowni zostały powiązane z towarami z e-Sale oraz jakie dokładnie są to towary. Lista składa się z następujących kolumn:
  • Hurtownia – Identyfikator: oznaczenie towaru w bazie towarowej hurtowni. Kolumna umożliwia filtrowanie po wpisanej frazie oraz sortowanie.
  • Hurtownia – Kod EAN: kod EAN towaru w bazie towarowej hurtowni. Kolumna umożliwia filtrowanie po wpisanej frazie oraz sortowanie.
  • Hurtownia – Kod producenta: kod producenta towaru w bazie towarowej hurtowni. Kolumna umożliwia filtrowanie po wpisanej frazie oraz sortowanie.
  • Hurtownia – Kod towaru: kod towaru w bazie towarowej hurtowni. Kolumna umożliwia sortowanie.
  • Zdjęcie: zdjęcie towaru pobrane z bazy towarowej hurtowni. Kolumna umożliwia sortowanie. Uwaga: Aktualnie nie ma możliwości dodawania do towaru w e-Sale zdjęcia towaru pobranego z podłączonej hurtowni.
  • Towar powiązany: kolumna informująca, czy dany towar z hurtowni jest powiązany z towarem udostępnionym do e-Sale. Kolumna umożliwia filtrowanie po wartości Tak/ Nie oraz sortowanie.
  • Sklep – Identyfikator: ID towaru w bazie towarowej e-Sale. Kolumna umożliwia filtrowanie po wpisanej frazie oraz sortowanie.
  • Sklep – Kod towaru: kod towaru w bazie towarowej e-Sale. Kolumna umożliwia filtrowanie po wpisanej frazie oraz sortowanie.
  • Sklep – Kod EAN: kod EAN towaru w bazie towarowej e-Sale. Kolumna umożliwia filtrowanie po wpisanej frazie oraz sortowanie.
  • Sklep – Kod producenta: kod producenta towaru w bazie towarowej e-Sale. Kolumna umożliwia filtrowanie po wpisanej frazie oraz sortowanie.
Jak w e-Sale widać połączenie towarów z hurtowni z towarami udostępnionymi z systemu ERP? Jeżeli w Comarch e-Sale jest włączona obsługa stanów magazynowych, to ilość towaru wyświetlana jest łącznie (stan z e-Sale plus stan z hurtowni, ale tylko dla powiązanych towarów). Towar będzie dostępny w e-Sale Klienta pod taką nazwą, jaką ma dodaną w swoim systemie ERP. Standardowo w e-Sale Klient nie będzie widział podziału zasobów tego towaru na magazyny: sklepu i magazyn hurtowni. Jedynie administrator e-Sale w panelu administracyjnym na szczegółach danego towaru na zakładce Zasoby będzie widział ilości tego towaru w rozbiciu na poszczególne hurtownie i system ERP:
Przyklad
1. Na szczegółach hurtowni Vivio na zakładce Towary widoczny jest towar o nazwie TW_Hurt_1, który ma stan 10 szt. Dodatkowo jego kod EAN to 12345678. 2. W panelu e-Sale w menu Towary/ Lista towarów są widoczne towary, które zostały udostępnione do e-Sale z poziomu systemu ERP. Na tej liście towarów widać towar o nazwie TO_mój_towar_2, który ma stan 15 szt. Dodatkowo jest to ten sam towar, który w hurtowni Vivio dostępny jest pod kodem: TW_Hurt_1. 3. W sytuacji włączenia opcji:  Automatycznie powiąż towary z hurtowni z towarami w e-Sale po kodzie EAN oraz przypadku gdy: a) na szczegółach hurtowni na zakładce Towary widoczny jest towar o nazwie TW_Hurt_1, który ma stan 10 szt. Dodatkowo jego kod EAN to np. 12345678 b) oraz jednocześnie w panelu e-Sale w menu Sprzedaż/Towary widać towar o nazwie TO_mój_towar_2, który ma stan 15 szt. oraz jego kod EAN to też 12345678 nastąpi powiązanie towarów. 4. Efekt: w Comarch e-Sale widać towar o nazwie TO_mój_towar_2jednak jego wyświetlana ilość to nie 15 szt (czyli tyle ile jest na magazynie w systemie ERP), ale 25 szt (ponieważ dodatkowo w e-Sale widać 10 szt z magazynu hurtowni Vivio - dzięki powiązaniu towarów po kodzie EAN). Jeżeli chcesz pokazać w e-Sale ilości towaru w podziale na magazyny (e-Sale i hurtowni), to można je pobrać akcją $.get(null, {__action:'Product/StockLevelsGet', id:144}, console.log);
Zostanie zwrócony ten sam obiekt Stock (jak np. na szczegółach towaru), ale z dwoma dodatkowymi właściwościami:
  • WarehouseId,
  • WarehouseName.
Właściwości mogą być puste (null), jeśli jest to stan z ERP, a nie z hurtowni.

Dodanie nowej hurtowni do mojego e-Sale

Jeżeli chcesz zintegrować swój Comarch e-Sale z inną hurtownią (której nie ma na liście gotowych integracji), to możesz to zrobić na zakładce Integracje/Dodaj integrację/Hurtownie/Własna hurtownia za pomocą przycisku Dodaj: Następnie należy podać nazwę hurtowni, która jest podłączana do e-Sale oraz adres sklepu: Zostanie utworzony formularz podłączania nowej hurtowni. Na formularzu należy aktywować połączenie z nową hurtownią poprzez uzupełnienie pól i parametrów:
  • Sekcja Podstawowe informacje
  • Sekcja Powiązywanie towarów
Po wybraniu opcji Ceneo i kliknięciu w zastosuj: formularz integracji z hurtownią zostanie uzupełniony odpowiednio: W przypadku integracji z hurtownią, która udostępnia swój feed produktowy w formacie innym niż Ceneo, należy odpowiednio uzupełnić powyższe pola.
  • Sekcja Ustawienia plikuW tej sekcji należy podać parametry integracji udostępnione przez daną hurtownię.
  • Sekcja Harmonogram pobierania stanów magazynowych
Wskaż godzinę, o której będą aktualizowały się stany magazynowe pobrane z hurtowni dla towarów powiązanych z towarami z e-Sale. Maksymalnie można dodać 4 pozycje w harmonogramie.
Wprowadzone ustawienia należy zapisać przyciskiem Zapisz.
Po uaktywnieniu integracji z wybraną hurtownią o wskazanych w harmonogramie godzinach zostaną pobrane towary z danej hurtowni i jednocześnie nastąpi ich automatycznie połączenie po wybranym kodzie z towarami dostępnymi w e-Sale. W kolejnej synchronizacji określonej w harmonogramie nastąpi pierwsza aktualizacja stanów magazynowych produktów w e-Sale na podstawie stanów pobranych z podłączonej hurtowni.
Wskazówka
Od wersji 2021.1 Comarch e-Sale podczas dodawania nowej hurtowni w panelu administracyjnym e-Sale i wybraniu typu pliku CSV, wprowadziliśmy nowy sposób opisu separatora pól. W nowej wersji możliwe do użycia separatory pól zostały przedstawione słownie. Dzięki temu wyeliminowano trudności z rozpoznaniem dopuszczalnych typów separatorów dla pliku CSV. Ponadto został dodany dodatkowy separator „|”, którego można użyć przy konfiguracji hurtowni za pomocą pliku CSV.
Uwaga
Od wersji 2021.1 Comarch e-Sale podczas dodawania własnej hurtowni można korzystać wyłącznie z plików produktowych udostępnionych za pomocą adresu URL zabezpieczonego certyfikatem SSL (czyli adres pliku musi rozpoczynać się od https). Nie jest możliwe konfigurowanie hurtowni w oparciu o pliki udostępniane w niezabezpieczonym protokole (http).

Lista hurtowni

W panelu administracyjnym w menu Integracje dostępna jest lista skonfigurowanych m. in. hurtowni w danym e-Sale, zarówno tych aktywnych jak i nieaktywnych. Nad listą dostępny jest przycisk Dodaj integrację który umożliwia dodanie integracji z nową hurtownią.  
Wskazówka
Na szczegółach konfiguracji hurtowni w menu Integracje istnieje możliwość edycji jej nazwy. W nowym polu można zmienić nazwę wprowadzoną podczas dodawania hurtowni do e-Sale.
Wskazówka

Podsumowując

  • Hurtownie potrafią zaczytywać dane z plików w formacie XML oraz CSV.
  • Dla plików XML zalecamy strukturę zgodną z formatem Ceneo. Dla tego formatu dajemy gotową konfigurację w panelu e-Sale.
  • Połączenie do pliku zawsze musi być po zabezpieczonym protokole https.
  • Po stronie e-Sale dodaje się hurtownie, definiuje ścieżki do elementów w pliku XML lub nazwy kolumn z pliku CSV oraz określa harmonogram łączenia do hurtowni (4 razy dziennie). Można także ustawić w jaki sposób automatycznie mapować towary z  hurtowni z towarami w e-Sale, np.: po kodzie EAN.
  • Po stronie ERP XL aktualnie brak wymagań. Stany magazynowe z hurtowni pobierane są bezpośrednio do e-Sale.
  • Plik CSV powinien zawierać dane w kolejnych kolumnach. Separatorem może być średnik, przecinek, spacja lub tabulator. Kolejność kolumn nie ma znaczenia. Po stronie e-Sale określają Państwo w której kolumnie znajduje się np. Kod towaru  (to jest nazwa kolumny w pliku CSV).

Konfiguracja i współpraca z Comarch ERP Optima

Wstęp

Przygotowaliśmy dla Państwa poniższy podręcznik w celu szybkiego uruchomienia sprzedaży w Comarch e-Sale. Nasz mini przewodnik został podzielony na kroki, które umożliwią Państwu poprawne przygotowanie i rozpoczęcie internetowej sprzedaży. Pierwszy krok to podstawowe konfiguracje w systemie Comarch ERP Optima (przypominamy, że z poziomu systemu do zarządzania wysyłane są towary wraz z ich zdjęciami i atrybutami, dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie asortymentu). Drugi krok, jaki należy zrobić to przygotowanie w panelu administracyjnym informacji o e-Sale, skonfigurowanie maila, który umożliwia komunikację z Klientami oraz konfigurację serwisów aukcyjnych. Po wykonaniu tych czynności można zacząć sprzedaż w Comarch e-Sale. Życzymy jak najwięcej e-Klientów i satysfakcji z naszego oprogramowania. Zespół Comarch e-Sale

Konfiguracja Comarch ERP Optima

Konfiguracja współpracy z Comarch e-Sale

Po zalogowaniu w programie Comarch ERP Optima należy wejść w zakładkę System/Konfiguracja. Otworzy się specjalne okno, w którym należy przejść do konfiguracji Comarch e-Handel. Ścieżka dostępu: System/ Konfiguracja/ Firma/ Ogólne/ e-Handel i przejść na zakładkę e-Sklep/e-Sale. Skasowano: Okno zawiera elementy konfiguracyjne związane ze współpracą z Comarch e-Sale. W celu dodania nowego oddziału Comarch e-Sale należy nacisnąć przycisk , otworzy się okno konfiguracji e-Sale składające się z zakładek Ogólne, Zasoby oraz Dodatkowe.

Zakładka Ogólne

Nazwa sklepu – należy podać nazwę Comarch e-Sale Nieaktywny – parametr odpowiedzialny za dezaktywację danego oddziału e-Sale. Taka operacja skutkować brakiem wykonywania synchronizacji oraz brakiem możliwości modyfikacji oferty wysyłanej do tego oddziału po stronie Comarch ERP Optima. Po oznaczeniu danego oddziału e-Sale jako Nieaktywny będzie on wyświetlany na liście w kolorze czerwonym. Waluty:
      • Domyślna waluta – waluta, w jakiej będą prezentowane ceny w Comarch e-Sale (domyślnie PLN). Użytkownik może wskazać dowolną walutę spośród zdefiniowanych w Konfiguracji programu/ Ogólne/ Waluty. Możliwość zmiany waluty jest blokowana po wykonaniu pierwszej synchronizacji z Comarch e-Sale,
      • Dostępne waluty – W Comarch e-Sale jest możliwość wystawiania aukcji w serwisach zagranicznych. W tym miejscu można wskazać waluty w których będą prezentowane ceny w serwisach aukcyjnych skonfigurowanych w aplikacji e-Sale spośród walut zdefiniowanych w Comarch ERP Optima. Do wyboru są waluty wskazane w tabeli Dostępne waluty. Dla każdej waluty można określić kurs ręcznie lub zaznaczyć parametr pobierz kurs z konfiguracji, wówczas cena towaru w Comarch e-Sale będzie przeliczana na wybraną przez Użytkownika walutę po bieżącym notowaniu kursu domyślnego z Comarch ERP Optima (System/ Konfiguracja/ Program/ Ogólne/ Waluty).
Ceny
      • Cena domyślna – należy wybrać cenę, która będzie wysyłana do sklepu internetowego.
Pomijaj towary z ceną 0,00 – jeśli dla danego towaru w cenniku nie ustalono ceny (wynosi ona domyślnie 0 zł), wówczas, aby uniknąć sytuacji, kiedy do Comarch e-Sale zostanie wyeksportowany towar o cenie 0zł należy zaznaczyć ten parametr. Jeżeli dla towaru już sprzedawanego za pośrednictwem e-Sale zmieniono po stronie Comarch ERP Optima cenę na 0,00 PLN, przy kolejnej synchronizacji cennika z Comarch e‑Sale towar zostanie usunięty z panelu administracyjnego.
Uwaga
Uwaga: Parametr Pomijaj towary z ceną 0,00 nie dotyczy indywidualnych cenników dla klientów, a jedynie ceny domyślnej. Przypisując klientom indywidualne cenniki należy zdefiniować ceny na towarach, które zostały użyte do określenia ceny domyślnej w e-Sale (karta kontrahenta/ zakładka e-Sklep). W przeciwnym razie w Comarch e-Sale wyświetli się cena 0,00.
Rezerwacje
      • Definicja RO – schemat numeracji dla zamówień tworzonych przy synchronizacji z Comarch e-Sale,
      • Seria – seria wykorzystywana w definicji schematu numeracji dla RO wskazanej powyżej,
      • Koszt przesyłki (pole wymagane) – należy przypisać pozycję usługową z cennika, która będzie odpowiednikiem kosztu przesyłki w e-Sale. Nazwa i koszt usługi będą przesyłane z aplikacji e-Sale wraz zamówieniem.

Zakładka Zasoby

Zasoby:
      • Grupa towarów – należy wybrać grupę towarową, która stanowi trzon drzewa towarów dla Comarch e-Sale; do panelu administracyjnego Comarch e-Sale trafią wszystkie grupy będące podgrupami wybranej grupy wraz z kolejnymi poziomami drzewa.
      • Wyślij zasoby – parametr odpowiedzialny za wysyłanie stanów magazynowych do Comarch e-Sale:
- jeśli parametr jest zaznaczony (domyślnie), do e-Sale zostaną wysłane informacje o stanie magazynowym z magazynu domyślnego zgodnie z ilością na tym magazynie, widoczną na zakładce Zasoby na karcie towaru. Jeżeli magazyn domyślny nie jest wybrany, to stany magazynowe nie będą wysyłane, - jeśli parametr jest odznaczony, do Comarch e-Sale nie zostaną wysłane stany magazynowe.
      • Stany na dzień – parametr odpowiedzialny za wysyłanie stanów magazynowych z datą bieżącą (datą, z którą pracuje program Comarch ERP Optima), dostępny tylko po zaznaczeniu parametru Wyślij zasoby:
- jeśli parametr jest zaznaczony do Comarch e-Sale zostaną wysłane informacje o stanie magazynowym z pola Ilość dostępna (ilość towaru na magazynie pomniejszona o rezerwacje), - jeśli parametr nie jest zaznaczony do Comarch e-Sale zostaną wysłane informacje o stanie magazynowym zgodnie z ilością dla wybranego magazynu, widoczną na zakładce Zasoby na karcie towaru.         Wysyłane do Comarch e-Sale stany magazynowe nie uwzględniają ilości towaru na magazynach o typie serwisowy. Przesyłane dane dotyczą tylko ilości na magazynach o typie lokalny.
      • Wyślij cechy partii – Użytkownicy modułu Handel Plus mają możliwość sprzedaży towaru w serwisach aukcyjnych skonfigurowanych w Comarch e-Sale w oparciu o ocechowane partie. Klient może wybrać konkretną sztukę towaru opisaną przez cechy. Do e-Sale wysyłane są wraz z towarami cechy, które mają zaznaczony parametr udostępniaj w Comarch e-Sale oraz jako format wybrany: lista. Sposób przyjmowania towaru na magazyn z podziałem na partie został opisany w podręczniku Comarch ERP Optima – Handel.
Na zamówieniu zaimportowanym do Comarch ERP Optima informacja o wybranych przez Klienta Comarch e-Sale cechach towaru widoczna jest na RO, po zaznaczeniu produktu i kliknięciu lupy, na zakładka Ogólne w polu Opis/ Atrybuty. Rezerwację Odbiorcy można przekształcić tylko do dokumentów, które zdejmą konkretną dostawę z magazynu: Wydania Zewnętrznego, Faktury Sprzedaży/ Paragonu z opcją pobrania towaru z magazynu. Przekształcenie RO do FA/ PA z opcją rezerwacji nie jest możliwe.
Wskazówka
W wersji 2021.1 podczas synchronizacji różnicowej został wprowadzony import stanów magazynowych towarów przyjętych na magazyn w systemie ERP z cechą partii dostaw.
Magazyny: Dodając na listę magazyny, Użytkownik decyduje, z których magazynów lokalnych mają zostać wysłane zasoby do Comarch e-Sale. Określając magazyn domyślny, wybierany jest magazyn, na który będą tworzone rezerwacje. W przypadku, gdy nie wskazano magazynu domyślnego, rezerwacje tworzone będą na magazyn Operatora (jeśli wskazano) lub na magazyn główny. Wartość Tak może przyjąć tylko jedna pozycja na liście.

Zakładka Dodatkowe

Na zakładce Dodatkowe formularza Comarch e-Sale należy uzupełnić: Nazwę Comarch ERP Optima Aby wygenerować klucz wymiany należy należy nacisnąć symbol klucza znajdującego się po prawej stronie okna.   Generuj klucz wymiany – w oknie należy wskazać nazwę firmy, sklepu oraz PIN (w polu: Hasło). Dane do generacji klucza wymiany danych znajdziesz w panelu administracyjnym e-Sale. W tym celu przejdź do obszaru Mój profil/e-Sale/ należy wybrać e-Sale/ w sekcji Dane do synchronizacji znajdują się dane do wygenerowania klucza wymiany. Sposób eksportu cennika:
      • różnicowy – wysyłane są tylko towary nowo dodane, lub te, dla których zmieniono dane,
      • pełny – zawsze wysyłane są wszystkie towary ze wskazanej grupy w danej gałęzi.
Sposób eksportu grup towarowych:
      • różnicowy – wysyłane są tylko grupy nowo dodane lub te, dla których zmieniono kod, nazwę,
      • pełny – zawsze wysyłane są wszystkie grupy w danej gałęzi.
Inne
      • Mapowanie kontrahenta: Po NIP, Po email – parametr ten pozwala na kontrolowanie podczas importu istnienia takich samych kontrahentów na podstawie nr NIP lub/i adresu e-mail. Jeżeli w bazie Comarch ERP Optima znajduje się kontrahent o danym numerze NIP czy adresie e-mail, podczas importu do Comarch ERP Optima nie jest tworzona nowa karta dla takiego kontrahenta,
Uwaga
Uwaga: W przypadku, gdy na karcie konfiguracji e-Sale zaznaczone jest mapowanie Po NIP i Po email oraz Klient składając zamówienie posłuży się adresem e‑mail i NIP – podczas importu kontrahentów sprawdzany jest adres e-mail i NIP. Jeżeli będzie rozbieżność w adresie e-mail lub NIP-ie - zostanie założona nowa karta kontrahenta.
      • Grupa kontrahenta – kontrahenci będą importowani z Comarch e-Sale do wskazanej grupy (grupy kontrahentów tworzymy w Konfiguracji firmy/ Ogólne/ Grupy kontrahentów),
      • Eksport faktur w formacie pdf – jeżeli na wydruku Faktury Sprzedaży zaznaczono parametr kopia elektroniczna (menu Wydruk danych/ Konfiguracja wydruków), podczas wydruku/ wysyłania e-mailem Faktury Sprzedaży wystawionej do Rezerwacji Odbiorcy, tworzona jest Faktura Sprzedaży w formacie PDF (Użytkownicy modułu Obieg Dokumentów mają dostęp do Faktur w formacie PDF w Archiwum Wydruków).

Grupy towarów wysyłane do Comarch e-Sale

Do Comarch e-Sale będą wysyłane Grupy towarów zgodnie z definicją w konfiguracji (Konfiguracji firmy/ Ogólne/ e‑Handel). Jeśli w konfiguracji zostanie ustawiona Grupa Główna to zostaną wysłane wszystkie grupy będące w Grupie Głównej wraz z podgrupami. Jeśli zostanie wybrana inna grupa, wówczas do sklepu będą przesyłane grupy, będące jej podgrupami wraz z kolejnymi poziomami.
Uwaga
Uwaga: Do Comarch e-Sale przenoszone są nazwy, a nie kody grup. Dlatego ważne jest, aby dla każdej grupy, która ma się pojawić w Comarch  e-Sale, została wypełniona nazwa grupy. Daje to dodatkową możliwość opisania grup w czytelny sposób, na potrzeby prezentacji w Comarch e-Sale.
Na formularzu grupy towarowej dostępna jest zakładka e-Sklep/e-Sale, z poziomu której można wprowadzić dłuższą nazwę grupy czy opis dla grupy z wykorzystaniem języka HTML. Użytkownicy modułu Handel Plus mają możliwość wprowadzenia nazwy, opisu grupy także w językach obcych, m.in.: niemieckim, angielskim, francuskim. Użytkownicy modułu Handel mają do dyspozycji tylko język polski. Informacje te są eksportowane do Comarch e-Sale. Po naciśnięciu ikony  na zakładce e-Sklep/e-Sale pojawi się formularz języka grupy towarowej: Opcje dostępne na formularzu języka grupy towarowej na zakładce Ogólne:
      • w przypadku Użytkowników modułu Handel Plus można wskazać język, w którym zostaną wprowadzone dane. Po zalogowaniu do modułu Handel pole Język jest zablokowane do edycji i wskazany jest język polski,
      • należy uzupełnić pole Nazwa dla grupy towarowej (max. 100 znaków). Bez uzupełnienia nazwy program nie pozwoli na zapis pozycji, opis może pozostać pusty,

Towary wysyłane do Comarch e-Sale

Po skonfigurowaniu Comarch e-Sale, na karcie towarowej produktu pojawi się zakładka e-Handel. Aby towary były widoczne w panelu administracyjnym Comarch e-Sale należy w tej zakładce zaznaczyć parametr Udostępniaj w Comarch e‑Sklep/e-Sale dla oddziału e-Sale i zapisać zmiany przyciskiem . Towar musi być przypisany do co najmniej jednej grupy, która znajduje się w drzewie wysyłanym do Comarch e-Sale. Umożliwiono definiowanie oddzielnych danych towarowych pod każdy oddział e-Sklepu lub e-Sale, w którym towar ma być udostępniony. Dane towarowe, które możemy ustawiać w zależności od wybranego oddziału znajdują się w bocznej zakładkach: Główne oraz Dodatkowe. Są to języki, grupa domyślna, status dostępności, ceny i koszty dostawy oraz atrybuty czasowe. Wszystkie pola są dostępne do edycji niezależnie czy parametr Udostępniaj w Comarch e-Sklep/e-Sale jest zaznaczony czy nie. Do Comarch e-Sale wysyłane są następujące dane o towarach: kod towaru, nazwa, opis, cena zgodnie z ustawieniami w konfiguracji, zdjęcia towaru, producent, marka przypisana do towaru, jednostka miary towaru podstawowa oraz kod producenta. Na karcie towaru (zakładka Dodatkowe) znajdują się pola Waga w kg pozwalające na zdefiniowanie wagi towaru, pole Kod producenta umożliwiające wpisanie kodu towaru, pod jakim występuje u producenta, informacje te, podczas synchronizacji są przesyłane do Comarch e-Sale. Użytkownicy modułu Handel Plus na karcie towaru, na zakładce e-Handel mogą wprowadzić nazwę i opis towaru także w języku obcym. Użytkownicy modułu Handel mają do dyspozycji tylko język polski. Na liście zasobów oraz cenniku dostępny jest parametr e-Sklep/e-Sale, w którym mamy do wyboru z listy zdefiniowane w konfiguracji oddziały e-Sklep lub e-Sale. Po wybraniu e-Sale, na liście towarów zostaną wyświetlone tylko towary, które są udostępnione w wybranym oddziale. Na zakładce e-Handel mamy trzy pionowe zakładki: Główne, Dodatkowe oraz Wspólne. Na zakładce Główne znajdują się parametry związane ze współpracą programu z Comarch e-Sale. Oprócz grupy domyślnej definiujemy tu języki dla e-Sale. Jeżeli chcemy, aby towar udostępniany był w większej ilości oddziałów (na przykład e-Sklepów) to możemy dla ułatwienia skorzystać z kopiowania danych z już ustawionego oddziału korzystając z przycisku . Grupa domyślna - mamy możliwość wyboru domyślnej grupy. W polu tym nie może być wybrana Grupa główna oraz grupa, która jest węzłem głównym dla e-Sale (wybrana w konfiguracji e-Sale). Grupa musi zawierać się w drzewie, które jest wysyłane do e-Sale. Kopiując dane z innego oddziału (na przykład e-Sklepu) grupa domyślna nie będzie kopiowana.
Uwaga
Uwaga: Pole Grupa domyślna jest polem wymaganym do poprawnej synchronizacji.
Na zakładce e-Handel znajduje się sekcja Języki. Dla każdego z dodawanych języków dostępne są pola Nazwa Comarch e-Sklep/e-Sale w której podajemy Nazwę towaru wysyłaną do e-Sale oraz Opis Comarch e-Sklep/e-Sale przenoszony do Comarch e-Sale. Okno do edycji opisu dla towaru składa się z trzech zakładek:
      • Edytor – wprowadzenie opisu, dostępny jest panel umożliwiający formatowanie tekstu,
      • HTML – prezentacja opisu w języku HTML z możliwością edycji tekstu,
      • Podgląd
Uwaga
Uwaga: Adresy stron internetowych w hiperłączu edytora należy wpisywać z przedrostkiem https://
Z poziomu okna Formularz języka towaru na wstążce jest dostępny wyłącznik edytora HTML: Nie używaj edytora HTML, po wyłączeniu tej opcji zakładka Edytor nie jest widoczna – kod HTML nie jest poprawiany przez program. Ustawienie jest pamiętane dla operatora. Jeśli nie zdefiniujemy nic na zakładce Języki, wówczas w Comarch e-Sale wyświetlana jest wartość pola Nazwa z zakładki Ogólne z formularza towaru. Podobnie jest w przypadku wyświetlania opisu.
Uwaga
Uwaga: W celu dodania plików graficznych w polu Opis należy użyć przycisku dodaj obiekt . Wklejenie tam obrazka opcją <CTRL>+<V> spowoduje, że obrazek nie będzie wyświetlał się poprawnie.
Dodawanie jak i aktualizacja danych towarowych dla produktów udostępnianych do Comarch e-Sale jest możliwe również poprzez import z arkusza Excel.  
Dodatkowe atrybuty towarów
Do Comarch e-Sale można wysyłać dodatkowo inne informacje o towarze w formie atrybutów. Aby dany atrybut został wysłany wraz z towarem do Comarch e-Sale, zarówno na definicji jak i na towarze, atrybut musi mieć zaznaczoną opcję: Udostępniaj w Comarch e-Sklep/e-Sale. Jeśli zatem na kartę towaru dodajemy atrybut, który nie jest wysyłany do sklepu i zaznaczymy na nim udostępnianie, parametr zostanie też zaznaczony na definicji tego atrybutu. Jeśli z kolei atrybut jest przypisany do towarów, odznaczenie parametru na definicji atrybutu, spowoduje też odznaczenie go na kartach towarów. Do Comarch e-Sale można wysyłać atrybuty o formacie: tekst, liczba, lista, data. Kolejność atrybutów jak i ich wartości wyświetlanych w obrębie poszczególnych atrybutów uzależniona jest od ich kolejności na karcie cennikowej danego produktu na zakładce Atrybuty w Comarch ERP Optima. W celu ustawienia kolejności atrybutów na liście dostępna jest metoda przeciąg i upuść.
Uwaga
Uwaga: Do Comarch e-Sale dane binarne przesyłane są jako załączniki.
Wskazówka
Do Comarch e-Sale przesyłana jest nazwa atrybutu – w przypadku braku nazwy wysyłany jest kod atrybutu.
W przypadku modułu Handel Plus i obsługi wielojęzyczności możliwe jest zdefiniowanie języka dla atrybutu. Na formularzu atrybutu, na zakładce Ogólne widoczna jest lista rozwijana, z której można wybrać język. Domyślnie, dla nowo tworzonych atrybutów podpowiada się język polski. Dla atrybutu, który jest dodawany do towaru lub modyfikowany, z poziomu formularza towaru (zakładka Atrybuty) również istnieje możliwość wybrania języka, czyli można zmienić język tylko dla wybranego towaru. Przy synchronizacji, do Comarch e-Sale przekazywane są wszystkie dane dotyczące atrybutów wraz z informacją o języku. Atrybut wyświetlany jest tylko w tym języku, w którym został dodany. Dlatego, w przypadku, gdy atrybut ma być wykorzystywany dla wszystkich wersji językowych w Comarch e-Sale należy dodać go trzy razy, za każdym razem z inną wersją językową. Wartości atrybutów (typu lista) na kartotekach towarowych muszą być zgodne z definicją (kartą) atrybutu. W przypadku gdy na towarze znajduje się atrybut typu lista oraz ma przypisaną wartość, która została usunięta lub zmieniona na definicji atrybutu, wówczas nie jest ona wysyłana do e-Sale. Dodatkowo aby ułatwić znalezienie towarów, dla których wartość atrybutu nie posiada odpowiednika na definicji atrybutu, został dodany test integralności Zgodność wartości atrybutów z definicją. Test jest dostępny z poziomu Narzędzia\ Testy Integralności w zakładce Testy w gałęzi Cennik. Zdjęcie towaru Towary mogą być prezentowane w Comarch e-Sale razem z obrazami (fotografie, grafiki itp.), przedstawiającymi ich wygląd, stan itd. Aby możliwe było wyświetlanie obrazów dla towaru w Comarch e‑Sale należy skorzystać z załączników. Dodawanie danych binarnych odbywa się na karcie towaru na zakładce Atrybuty w sekcji Załączniki. W sekcji Załączniki dostępne są kolumny (w przypadku, gdy skonfigurowany jest Comarch e-Sale):
      • Nazwa pliku/ścieżka – nazwa pliku lub ścieżka, jeśli wybrano opcję link,
      • Nazwa – zgodna z nazwą pliku, w przypadku dodawania pliku z dysku uzupełniana automatycznie, w przypadku dodawania z listy danych binarnych zgodna z nazwą danej binarnej,
      • Typ – plik lub link,
      • Typ pliku – program automatycznie rozpoznaje znane formaty i odpowiednio ustawia typ. Jeśli format nie zostanie rozpoznany wówczas ustawiony zostanie typ Inne.
Domyślnie lista typów będzie zawierać następujące pozycje: Word - domyślnie ustawiany dla plików o rozszerzeniach: doc, docx, docm, txt, rtf, odt Excel - domyślnie ustawiany dla plików o rozszerzeniach: xls, xlsx, xlsm, xlsb PDF - pliki pdf Grafika - domyślnie ustawiany dla plików o rozszerzeniach: bmp, gif, png, jpg Video  - avi, mp4, mkv Audio - mp3, wav Flash – swf Archiwa - zip, rar Inne - w przypadku nierozpoznanego typu pliku.
      • e-Sklep/e-Sale – opcja udostępnienia w e-Sale, wybór TAK/NIE (opcja TAK niedostępna dla linków)
Dla opcji Wybór kolumn (dostępnej na liście pod prawym przyciskiem myszy) znajdują się kolumny:
      • Podgląd – kolumna, w której wyświetlana jest miniaturka zdjęcia (grafiki). W przypadku plików/linków doc, xls, pdf itp. jest wyświetlana standardowa ikona obrazująca rodzaj pliku. Na dole listy znajduje się suwak, który umożliwia zmianę wielkości miniaturki.
      • Język – do wyboru lista języków. Jeżeli dane zdjęcie ma być udostępniane w różnych wersjach językowych e-Sale, w tym polu należy ustawić opcję -wszystkie-. Wówczas zdjęcie widoczne jest w każdym języku, bez konieczności dodawania tego samego zdjęcia dla każdego języka osobno.
W sekcji Załączniki dostępne są przyciski: - Dodaj załącznik - Podgląd pliku – podgląd załącznika z pomocą domyślnego programu ustawionego dla danego typu pliku - Usuń W menu dostępnych opcji przy przycisku  Dodaj załącznik do wyboru są trzy opcje:
      • Wskaż plik na dysku i zapisz do bazy
      • Wskaż plik na dysku i zapisz link
      • Wybierz z listy danych binarnych
Wybierając opcję Wskaż plik na dysku i zapisz do bazy program wyświetli okno, gdzie Użytkownik będzie mógł wyszukać lokalizację pliku i wskazać plik. Po zatwierdzeniu wyboru wskazany plik zostanie zapisany w bazie danych. Jeśli Użytkownik zaznaczy więcej, niż jeden plik, wówczas dodane zostaną wszystkie zaznaczone pliki. W oknie wyszukiwania plików domyślnie będą się podpowiadać pliki typu pliki graficzne, zapamiętywana też będzie ostatnio wybierana ścieżka. Wybór opcji spowoduje, że załącznik trafia od razu na listę danych binarnych i zostaje zapisany w bazie. Stosując takie rozwiązanie należy pamiętać, że:
      • w kopii bezpieczeństwa wykonywanej z poziomu programu będą zapamiętane również pliki z załącznikami,
      • zapisywanie plików w bazie danych powoduje jej szybki przyrost.
      • Wskaż plik na dysku i zapisz link
Wybierając opcję Wskaż plik na dysku i zapisz link rejestrowane jest powiązanie załącznika z plikiem, który jest zapisany na dysku komputera. W efekcie w bazie danych ten plik nie jest zapisany, a jedynie zapamiętana jest ścieżka dostępu do pliku. Stosując takie rozwiązanie należy pamiętać o tym, że:
      • pliki NIE BĘDĄ archiwizowane wraz z kopią bezpieczeństwa bazy danych (w kopii będą zapamiętane tylko ścieżki dostępu),
      • powiązanie dokumentów jedynie w postaci linków nie powoduje szybkiego przyrostu baz danych.
      • Wybierz z listy danych binarnych
Uwaga
>Uwaga: Załączniki w postaci linków nie są wysyłane do Comarch e-Sale.
      • Wybierz z listy danych binarnych
Wybierając opcję Wybierz z listy danych binarnych otwierane jest okno danych binarnych, na którym możliwe jest wskazanie zapisanych już w bazie danych binarnych. Okno z listą danych binarnych posiada kolumny:
      • Zaznaczeń, dzięki czemu możliwe jest równoczesne dodawanie wielu danych binarnych przez zaznaczenie wybranych pozycji,
      • Podgląd – w której wyświetlana jest miniaturka zdjęcia (grafiki). W przypadku plików doc, xls, pdf jest wyświetlana standardowa ikona obrazująca rodzaj pliku. Na dole listy znajduje się suwak, który umożliwia zmianę wielkości miniaturki,
      • Nazwa – nazwa danej binarnej,
      • Nazwa pliku – nazwa pliku.
Na oknie istnieje też możliwość podglądu widoku pliku, na którym aktualnie jest umieszczony kursor. Opcja podglądu ma możliwość ukrycia lub zwinięcia. Domyślnie podgląd jest ukryty po prawej stronie listy, gdzie widnieje pasek Podgląd – kliknij, aby wyświetlić okienko podglądu pliku. Po kliknięciu w pasek rozwijany jest panel, w którym widoczny jest podgląd pliku. W panelu widoczne jest zdjęcie (grafika), w przypadku innych plików wyświetla się standardowa ikona obrazująca rodzaj pliku. Położenie panelu może być przez Użytkownika zmieniane. Aby zadokować panel z innej strony okna należy go „złapać” i przeciągnąć w inną lokalizację. Dodatkowo panel wyposażony jest w przycisk pinezki: jeśli pinezka jest „wyciśnięta” po ustawieniu kursora z powrotem na liście danych binarnych panel jest zwijany. Jeśli pinezka jest „wciśnięta” – panel jest na stałe dokowany. Na liście załączników istnieje także możliwość dodania załącznika za pomocą menu kontekstowego, dostępnego pod prawym przyciskiem myszy. Z tego poziomu dostępne są opcje: Dodaj (odpowiadająca opcji: Wskaż plik na dysku i zapisz do bazy), Wskaż plik na dysku i zapisz link, Wybierz z listy danych binarnych. Dodanie atrybutu o typie binarnym do towaru i przypisanie wartości binarnej spowoduje automatyczne pojawienie się wskazanej pozycji binarnej na liście załączników. Aby załącznik udostępniany był w Comarch e-Sale, w kolumnie o nazwie e-Sklep należy wybrać opcję TAK (opcja TAK niedostępna dla linków). Jako zdjęcie główne w Comarch e-Sale wyświetlana jest pierwsza pozycja binarna na liście załączników. Istnieje możliwość ustawienia kolejności załączników – aby przenieść załącznik w górę lub w dół należy je przeciągnąć i upuścić w wybrane miejsce. Niemożliwe jest wielokrotne dodawanie tej samej danej binarnej na jedną kartę cennikową produktu wysyłanego do Comarch e-Sale. Przy próbie zapisania takiej karty program zwróci ostrzeżenie: Dodano dwie identyczne dane binarne wysyłane do e-Sklep! i nie pozwoli na jej zapis, dopóki nie zostanie to poprawione.
Uwaga
Uwaga: W przypadku, gdy nastąpi próba zapisania karty towaru z oznaczoną daną binarną o wielkości przekraczającej 10MB, program zwróci komunikat: Rozmiar danej binarnej, która jest wysyłana do e-Sklep, nie może być większa niż 10MB.
Wskazówka
Skompresowane dane binarne w postaci zdjęć, nie są importowane z systemu ERP do Comarch e-Sale.
Seryjne dodawanie/usuwanie atrybutów Z poziomu menu Ogólne/ Cennik lub Handel/ Zasoby poprzez Operacje seryjne można dla pozycji zaznaczonych na liście przypisać atrybut, który będzie wykorzystywany w Comarch e-Sale, wraz z określeniem jego wartości. Z tego poziomu można również wykonać seryjne usunięcie atrybutu z kartotek towarowych.

Producent i Marka

Do Comarch e-Sale można wysyłać dodatkowo informacje na temat Marki i Producenta danego produktu. Informacje te można wprowadzić na zakładce Dodatkowe karty cennikowej. Na formularzach Producenta i Marki dostępna jest zakładka e-Sklep, na tej zakładce można wprowadzić dodatkowe nazwy, opisy i dane dotyczące pozycjonowania w Comarch e-Sale  

Zmiana parametrów dla Comarch e-Sale

Z poziomu menu Ogólne/ Cennik lub Handel/ ZasobyOperacjach seryjnych dostępne są funkcje:
      • zmiana marki/producenta:
      • zmiana parametrów Comarch e-Sklep/e-Sale:
Dla pozycji zaznaczonych na liście można zaznaczyć parametr Udostępniaj w Comarch e-Sklep/e-Sale dla Comarch e-Sale lub wybranego oddziału e-Sklepu, zmienić status dostępności towaru i grupę domyślną. Dodatkowo można ustawić atrybuty czasowe.

Weryfikacja oferty e-Sale

Aby zweryfikować poprawność danych oferty wysyłanej do Comarch e-Sale, można wykonać testy integralności dla kartotek udostępnianych w e-Sale. Z poziomu menu Narzędzia/ Testy integralności na zakładce Testy dostępna jest opcja – Weryfikacja oferty dla e-Handel. Test obejmuje następujące dane :
  • Ceny towarów
  • Fantomy – towary połączone
  • Grupy
  • Niedozwolone znaki
  • Załączniki
Dodatkowo w celu weryfikacji zgodności wartości atrybutów typu lista na kartotekach towarowych z wartościami na definicji (karcie) atrybutu w gałęzi Cennik jest dostępny test:
  • Zgodność wartości atrybutów z definicją

Odbiór zamówień z Comarch e-Sale

Wszystkie zamówienia zarejestrowane w Comarch e-Sale trafiają do bazy Comarch ERP Optima na listę dokumentów RO. W systemie dostają kolejny numer, zgodnie z ustawieniami numeratora dla dokumentów RO. Nr zamówienia wygenerowany w Comarch e-Sale przenoszony jest do pola Nr zamówienia na dokumencie RO. Data zamówienia wysyłana jest z Comarch e-Sale i jest zgodna z datą zatwierdzenia zamówienia przez użytkownika, Termin rezerwacji jest ustawiany zgodnie z ilością dni wpisaną w Konfiguracji firmy/ Handel/ Parametry (termin liczony jest od daty wystawienia). Jeżeli w konfiguracji nie ustawiono ilości dni, jako termin rezerwacji ustawiana jest data bieżąca. Źródło zamówienia Zamówienia pochodzące z Comarch e-Sklep/e-Sale są odpowiednio oznaczane na liście rezerwacji odbiorcy. Dane o pochodzeniu zamówienia są widoczne w kolumnie Źródło zamówienia (domyślnie ukryta). Kolumna w zależności od pochodzenia dokumentu informuje czy dokument został utworzony w programie czy zsynchronizowany z e-Sklep/e-Sale. Dane kontrahenta importowane są na podstawie danych zapisanych przez użytkownika Comarch e-Sale w danych kontaktowych. Klient jednorazowy Klient Comarch e-Sale traktowany jest jako użytkownik jednorazowy, a faktura dla niego wystawiana jest na kontrahenta !NIEOKREŚLONEGO!. Dane kontrahenta trafiają na dokument RO, ale nie jest tworzona karta kontrahenta w bazie Comarch ERP Optima. Elementy zamówienia Na zamówienia trafiają towary przesłane z zamówienia złożonego w Comarch e-Sale wraz z cenami i wskazanymi przez klienta atrybutami. Ceny zapisywane są zgodnie z przesłanymi z Comarch e-Sale bez względu na zmiany cennika. Atrybuty towarów są przenoszone na RO w pole Opis/ atrybuty znajdujące się w oknie pozycji dokumentu oraz na zakładkę atrybuty. Na importowane zamówienia w walucie pobierany jest aktualny kurs domyślny z konfiguracji programu, w polu typ kursu ustawiany jest kurs ręczny. W przypadku zamówień z rozróżnieniem na cechy partii (moduł Handel Plus), informacje o cechach partii znajdują się na formularzu RO, na zakładce Dodatkowe w polu Opis/ Atrybuty. Po przekształceniu RO do WZ lub Faktury Sprzedaży z opcją pobrania towaru z magazynu i wykonaniu synchronizacji z Comarch e-Sale – w Comarch e-Sale pomniejszany jest stan towaru o zrealizowany na FA/ WZ. Koszty transportu/wysyłki oraz płatności Na zamówienie przenoszone są również koszty związane z dostarczeniem towaru do klienta oraz realizacją płatności (np. dodatkowe koszty związane z pobraniem). Aby dane te poprawnie trafiły na dokument RO należy założyć w Cenniku kartę usługową przeznaczoną na koszty związane z dostawą/ płatnością, a następnie wybrać tę pozycję w Konfiguracji Comarch e-Sale dla Kosztu przesyłki (Konfiguracja firmy/ Ogólne/ e-Handel). Zgodnie z ustawieniem w konfiguracji do RO zostanie dodana pozycja usługowa o kodzie z cennika, natomiast nazwa i wartość zostaną przesłane z Comarch e-Sale. Pozycja z kosztem przesyłki zostanie dodana na dokumencie jako ostatnia. Opis transakcji Klient składający zamówienie w Comarch e-Sale może umieścić na nim dowolne uwagi, które następnie trafiają do pola Opis na dokumencie RO. Zakładka e-Sklep/e-Sale Na dokumentach RO wczytanych z Comarch e-Sale wyświetlana jest dodatkowa zakładka e-Sklep/e-Sale. Na zakładkę przenoszone są dodatkowe informacje dotyczące zamówienia, m.in. Uwagi klienta, informacje o sposobie dostawy, dane aukcji na której zakupiono produkt.
Uwaga
Zakładka [e-Sklep/e-Sale] będzie dostępna na zamówieniach pod warunkiem współpracy z Comarch e-Sklep w wersji 2018.0.1 lub wyższej.
Na zamówieniach, zarówno zapisanych do bufora jak i zatwierdzonych, istnieje możliwość ustawienia statusu płatności oraz dostawy. Funkcja jest również dostępna z poziomu operacji seryjnych na liście dokumentów RO. Po ustawieniu statusu w programie, informacja o zmianie jest wysyłana do Klienta e-Sale w formie powiadomienia mailowego.
Uwaga
Zmiana statusu płatności na RO z Comarch e-Sale, nie wpływa na faktyczne rozliczenie dokumentu (paragon, faktura), wygenerowanego do zamówienia.
Informacje ogólne Do zamówienia wystawić – Paragon lub Faktura, w zależności od wyboru Klienta podczas zamówienia w Comarch e-Sale. Forma płatności – w polu przenosi się forma płatności wybrana przez Klienta podczas składania zamówienia. Pole nie jest do edycji. Uwagi Klienta – w pole przenoszone są dodatkowe uwagi klienta. Status płatności – status płatności zamówienia. Powiązane aukcje - zamówienie złożone poprzez serwis aukcyjny w sekcji Informacje ogólne wyświetla również dane dotyczące aukcji, z której pochodzi zamówienie. W tabeli wyświetlana jest lista powiązanych aukcji – nazwa serwisu aukcyjnego, login użytkownika, numer ID transakcji, numery aukcji. Dodatkowo pod prawym przyciskiem myszy są dostępne dodatkowe kolumny: nazwa serwisu aukcyjnego, login użytkownika, numer ID transakcji, numery aukcji, Allegro Smart. Dodatkowo pod prawym przyciskiem myszy są dostępne dodatkowe kolumny: ID Sprzedawcy oraz Login Sprzedawcy. Informacje o dostawie Sposób dostawy – rodzaj dostawy (Przesyłka, Odbiór osobisty w punkcie, Paczkomaty InPost, Odbiór w punkcie – Poczta Polska, Odbiór w punkcie – DHL, Odbiór w punkcie – UPS, Odbiór w punkcie - pozostałe). Nazwa sposobu dostawy – nazwa sposobu dostawy wybranego przez Klienta podczas składania zamówienia. Jeśli Użytkownik zmieni sposób dostawy na zamówieniu w programie, pole jest czyszczone. Status dostawy – w polu można ustawić status dostawy dla zamówienia. W programie jest możliwość zapisu nowego adresu nadawczego lub powiązanie z istniejącym. Jeśli w bazie istnieje już podobny adres, przy próbie zapisu adresu z zamówienia, wyświetlany jest komunikat : „Na liście adresów nadawczych istnieje już punkt o podobnych danych [ESKLPOO_1_1]. Czy mimo to chcesz zapisać dane? Wciśnij Tak, aby zapisać nowy punkt odbioru lub Nie, aby powiązać z istniejącym.”. Zmiany wprowadzone w programie w adresie punktu odbioru osobistego, który został wczytany z Comarch e-Sale i zapisany, nie są wysyłane z powrotem do Comarch e-Sale.

Potwierdzanie zamówienia

Zamówienie zaimportowane z Comarch e-Sale trafia do bufora. Jednak, aby zamówienie zostało zaimportowane musi ono być potwierdzone przez klienta i mieć status „Oczekuje na potwierdzenie sklepu”. Po jego weryfikacji, sprawdzeniu dostępności towaru, możliwości realizacji itd. zamówienie można zatwierdzić co będzie równoznaczne z potwierdzeniem zamówienia. Przy najbliższej synchronizacji informacja o potwierdzeniu zamówienia zostanie przesłana do Comarch e-Sale. Wtedy zamówienie uzyska status „Potwierdzone”.

Realizacja zamówienia

Realizacja zamówienia polega na wygenerowaniu do zamówienia dokumentów handlowych lub magazynowych. Nie ma znaczenia czy dokument ten jest w buforze czy też zapisany na stałe. Jeśli dokument zamówienia ma status w realizacji, to w Comarch e-Sale przy najbliższej synchronizacji zostanie ono potwierdzone. Po całkowitej realizacji zamówienia, przy synchronizacji do Comarch e-Sale zostanie wysłana informacja o tym, że zamówienie zostało zrealizowane, a status zamówienia zmieni się na „Zrealizowane”. Dla każdego z tych dokumentów RO,PA,FA,FPF i WZ, (zapisanego do bufora, jak i na trwałe), istnieje możliwość wygenerowania dokumentu Zlecenia nadania przesyłki - ZNP. Jeśli Klient wybrał metodę dostawy Odbioru osobistego, na zlecenie ZNP generowane do zamówienia przenoszone są informacje o wybranym punkcie odbioru osobistego. Po zamówieniu kuriera, na dokumencie Zlecenia przesyłki zapisywane są dla każdej paczki numery, nadane przez przewoźnika. Każda paczka otrzymuje swój własny numer listu przewozowego. Numery te są również przenoszone na dokument, z którego bezpośrednio powstało zlecenie.
Dotyczy wersji: 2019.2.1
Pole Kurier jest wówczas automatycznie uzupełniane na dokumencie, do którego zostało wygenerowane ZNP.
Informacje dotyczące ZNP nie są przenoszone dla zamówień w przypadku generowania przesyłek do powiązanych dokumentów Rozchodu Wewnętrznego. Podczas wysyłki numerów listów przewozowych do Comarch e-Sale, program każdorazowo szuka powiązanego dokumentu zlecenia ZNP lub ręcznie uzupełnionego numeru listu/kuriera na dokumentach. Sprawdzanie odbywa się według kolejności tworzenia dokumentów - najpierw sprawdzane jest zamówienie RO, następnie utworzone z niego dokumenty – tj. WZ, FA, PA. Numer listu i kurier jest wysyłany dla pierwszego napotkanego dokumentu, wysyłka z kolejnych dokumentów jest już blokowana – są one pomijane podczas synchronizacji. Numer i kurier pochodzące ze zlecenia ZNP mają wyższy priorytet niż dane wpisane ręcznie.
Uwaga
W związku z opisanym działaniem, zalecane jest, by przyjąć jeden schemat postępowania w przypadku realizacji wysyłek zamówień, np. ustalić jeden rodzaj dokumentu, na podstawie którego będą później tworzone zlecenia nadania przesyłek.
Przyklad
Do zamówienia z Comarch e-Sale, w Comarch ERP Optima generujemy zlecenie nadania przesyłki i zamawiamy kuriera. Po wykonaniu synchronizacji, do e-Sale zostanie wysłany nadany numer listu przewozowego oraz informacja o kurierze dla zamówienia. Następnie, do zamówienia wystawiamy fakturę sprzedaży i z niej również generujemy zlecenie nadania przesyłki. Po synchronizacji, numer listu przewozowego nadane dla zlecenia do faktury nie zostaną już wysłane do e-Sale.

Anulowanie zamówienia

Jeśli występuje potrzeba anulowania zamówienia, należy dokument RO zatwierdzić a następnie anulować. Zapewnia to wysyłanie odpowiednich, automatycznych informacji do Klienta składającego dane zamówienie o jego anulowaniu. Program nie pozwala na usunięcie RO zaimportowanego z e-Sale będącego w buforze.
Uwaga
Jeśli z jakichkolwiek przyczyn z realizacji zamówienia trzeba się wycofać, wówczas nie wystarczy usunięcie faktury czy dokumentu WZ, status w sklepie pozostanie jako zrealizowany. Jeśli zamówienie nie będzie realizowane, wówczas należy anulować dokument RO. Informacja o anulowaniu zamówienia zostanie przesłana do Comarch e-Sale.

Komunikacja z Comarch e-Sale

Komunikacja z Comarch e-Sale polega na synchronizacji danych w dwóch kierunkach:
  • eksporcie do Comarch e-Sale informacji o towarach, grupach towarów, cennikach, binariach oraz stanach magazynowych,
  • imporcie informacji o kontrahentach zarejestrowanych w Comarch e-Sale oraz złożonych zamówieniach.
Proces synchronizacji odbywa się:
  • Ręcznie - uruchamia się go poprzez ikonę Comarch e-Sale dostępną w menu Narzędzia,
  • automatycznie – za pośrednictwem programu do synchronizacji Comarch ERP Optima Serwis Operacji Automatycznych.
 

Jeżeli podczas synchronizacji wystąpią nieoczekiwane zdarzenia w zakresie:

    • braku nazwy towaru,
    • braku ustawienia dostępności towaru,
    • nieprawidłowej grupy domyślnej towaru.

W Panelu administracyjnym Comarch e-Sale w menu: Ustawienia/ Dziennik zdarzeń pojawi się odpowiedni komunikat informujący o konkretnym zdarzeniu.

Synchronizacja ręczna

Aby dokonać ręcznej synchronizacji należy nacisnąć ikonę  dostępną w menu Narzędzia. Pojawi się okno umożliwiające rozpoczęcie synchronizacji.                   Okno synchronizacji Comarch e-Sklep/e-Sale Na oknie tym w polu Sklep/e-Sale umożliwiono wybór jednego, kilku lub wszystkich oddziałów, z którymi chcemy wykonać synchronizację. Poniżej wskazujemy jaką synchronizację chcemy wykonać. W pierwszej części dostępne są dwa parametry, domyślnie zaznaczone:
  • Wyślij ofertę do e-Sklepu/e-Sale – powoduje on różnicową synchronizację do e-Sale listy towarów, grup towarowych, cen oraz zasobów.
  • Pobierz zamówienia z e-Sklepu/e-Sale – powoduje on synchronizację zamówień z e-Sale.
W części okna Ustawienia dodatkowe dostępne są kolejne parametry, domyślnie niezaznaczone:
  • Wyślij tylko zasoby – powoduje on wysyłanie stanów magazynowych do e-Sale zgodnie z ustawieniami w konfiguracji stanowiska Comarch e-Sale. Zaznaczenie tego parametru powoduje odznaczenie parametru Wyślij ofertę do e-Sklepu/e-Sale.
  • Wyślij tylko ceny – powoduje on eksport tylko cen do e-Sale, jego zaznaczenie powoduje odznaczenie parametru Wyślij ofertę do e-Sklepu/e-Sale.
  • Wymuś pełną synchronizację oferty – powoduje on wykonanie pełnej synchronizacji oferty do e-Sale jedynie bez danych binarnych. Jego zaznaczenie powoduje aktywację parametru Wyślij wszystkie dane binarne.
  • Wyślij wszystkie dane binarne – parametr domyślnie jest nieaktywny. Dostępny jest po zaznaczeniu parametru Wymuś pełną synchronizację oferty. Powoduje on pełną synchronizację danych binarnych do e-Sale, która może trwać bardzo długo.

Synchronizacja automatyczna

Comarch ERP Optima w wersji stacjonarnej Automatyczna synchronizacja danych polega na automatycznej wymianie danych między Comarch ERP Optima a Comarch e-Sale. Synchronizacja automatyczna uruchamiana jest na serwerze, na którym zainstalowana jest Comarch ERP Optima. Usługa Comarch Serwis Operacji Automatycznych instalowana jest wraz z programem Comarch ERP Optima. Jeżeli krok ten został pominięty podczas instalacji programu, usługę można zainstalować oddzielnie np. wywołując instalator Comarch ERP Optima z poziomu Panelu sterowania.
Uwaga
Po instalacji Comarch ERP Optima Serwis Operacji Automatycznych usługa jest zatrzymana, po skonfigurowaniu parametrów w konfiguracji Comarch ERP Optima należy ją uruchomić w systemie Windows (Panel sterowania/ Narzędzia administracyjne/ Usługi).
Zalecane jest, aby we właściwościach Usługi Comarch ERP Optima Serwis Operacji Automatycznych, na zakładce Logowanie zaznaczyć To konto i podać nazwę Użytkownika Windows oraz jego hasło. W System/ Konfiguracja/ Program znajduje się gałąź Automat synchronizacji, w której należy skonfigurować parametry dotyczące synchronizacji programu Comarch ERP Optima z Comarch e-Sale. W podgałęzi Harmonogramy widoczne są wszystkie bazy firmowe podpięte do bazy konfiguracyjnej, na której obecnie pracujemy. Dla każdej z baz możemy włączyć automatyczną synchronizację oraz określić, w jakich godzinach oraz z jaką częstotliwością synchronizacja będzie się odbywać. Comarch ERP Optima w modelu usługowym W przypadku posiadania systemu Comarch ERP Optima w chmurze, usługa Comarch ERP Optima Serwis Operacji Automatycznych jest już zainstalowana. Aby skonfigurować automat synchronizacji należy przejść do sekcji System/ Konfiguracja/ Program, gdzie znajduje się gałąź Automat synchronizacji, w której należy ustawić parametry dotyczące wymiany danych między Comarch ERP Optima a Comarch e-Sale. W podgałęzi Harmonogramy widoczne są wszystkie bazy firmowe podpięte do bazy konfiguracyjnej, na której obecnie pracujemy. Dla każdej z baz możemy włączyć automatyczną synchronizację oraz określić, w jakich godzinach oraz z jaką częstotliwością synchronizacja będzie się odbywać. Dla Comarch e-Sale dostępne są dwa rodzaje synchronizacji : Eksport oferty/Eksport zasobów – synchronizowane są te same dane, jak przy parametrze Wyślij ofertę do e-Sale dla ręcznej synchronizacji. W ramach eksportu dostępna jest również opcja Eksportuj także kontrahentów. Import zamówień/Eksport zasobów i cen towarów – importowane są zamówienia z Comarch e-Sale oraz synchronizowane stany magazynowe i ceny towarów. W podgałęzi Operator należy wpisać akronim Operatora oraz jego hasło do programu Comarch ERP Optima, jeśli do logowania używa hasła. Wszelkie komunikaty błędów podczas synchronizacji automatycznej zapisywane są w plikach loga operacji, domyślnie w lokalizacji C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Roaming\Comarch\Opt!ma\Logs
Uwaga
Podczas wywoływania synchronizacji ręcznej Użytkownik może otrzymać komunikat: Synchronizacja danych odbywa się na innym stanowisku lub poprzez automat lub poprzednia została niepoprawnie przerwana. Czy wykonać synchronizację? Po kliknięciu na TAK zostanie uruchomiona synchronizacja ręczna. W przypadku wybrania opcji NIE program wróci do okna parametrów synchronizacji i nie wykona jej. Zalecane jest uruchamianie synchronizacji ręcznej w sytuacji, kiedy automat jest wyłączony lub Użytkownik ma pewność, że w danej chwili nie wykonuje się synchronizacja automatyczna. Wynika to z faktu, że uruchomienie automatu i jednocześnie synchronizacji ręcznej spowoduje, że wykonają się jednocześnie dwie synchronizacje co może spowodować niepoprawny wynik synchronizacji.
 

Samouczek - kreator ustawień w Comarch e-Sale

Wstęp

Z każdą nową wersją Comarch e-Sale staje się coraz bardziej rozbudowanym programem. W związku z tym, aby ułatwić pierwsze etapy konfiguracji przygotowaliśmy narzędzie umożliwiające przeprowadzenie użytkownika w prosty sposób przez najważniejsze obszary w panelu administracyjnym. Utworzony samouczek zawiera uporządkowany zbiór podstawowych obszarów do konfiguracji, które przygotują Twój e-Sale do pracy.

Szybki start - jak zacząć?

Samouczek „Szybki start” dostępny jest w obszarze Dashboard przez okres 90 dni od daty utworzenia e-Sale. Podczas logowania do panelu administracyjnego wyświetlony zostanie również powitalny komunikat dotyczący przygotowania e-Sale do sprzedaży online. Możesz zdecydować czy chcesz, aby informacja pojawiała się automatycznie od razu po zalogowaniu do e-Sale przez określony z góry czas, czy wolisz ukryć ją niezależnie od wprowadzonych zmian. Po wybraniu opcji zamknięcia samouczek zostanie zamknięty i nie wyświetli się przy następnym logowaniu do panelu. Z każdym kolejnym logowaniem do panelu administracyjnego samouczek „Pomoc” widoczny jest w sekcji Dashboard w kafelku . Z tego miejsca można w każdej chwili wrócić do listy Szybkiego startu i włączyć samouczek lub dokończyć konfigurację.

Wygląd i działanie

Lista czynności na start zawiera uporządkowany zbiór podstawowych, a zarazem najważniejszych obszarów do konfiguracji, tj.:
    • Konto e-mail e-Sale,
    • Dane sprzedawcy,
    • Towary – synchronizacja danych z systemu Comarch ERP lub import przykładowej bazy,
    • Konto wybranej platformy Marketplace,
    • Usługa Paczkomatów Inpost.
Po kliknięciu w dany obszar zostaniesz przeniesiony do konkretnej strony w panelu administracyjnym. Jeżeli dane zostaną uzupełnione, wówczas w danym kafelku w lewym, górnym rogu widoczny będzie zielony znacznik potwierdzający poprawną konfigurację. Skorzystaj z przygotowanej przez nas listy, aby skonfigurować swój e-Sale i rozpocząć sprzedaż internetową.

Wymagania techniczne

Comarch e-Sale dostępny jest wyłącznie w wersji online w Chmurze Comarch. Korzystając z naszego produktu Klient zobowiązany jest do korzystania z najnowszej wersji oprogramowania dostępnej na rynku (nie starszej niż 3 miesiące od wydania ostatniej wersji) - dotyczy: Comarch e-Sale i powiązanego z nim systemu Comarch ERP. Asysta Comarch e-Sale wspiera aktualne oprogramowanie. Starsze produkty i jego komponenty wspólne należy w pierwszej kolejności zaktualizować do rynkowej wersji. Poniżej przedstawiamy wymagania techniczne systemu.

Wymagania Comarch e-Sale

Comarch e-Sale jest udostępniany w wersji online (czyli w Chmurze Comarch), zatem nie posiada dodatkowych wymagań technicznych. Wystarczy komputer (umożliwiający uruchomienie najnowszej wersji przeglądarki internetowej) z dostępem do internetu (prędkość łącza 100Mb/s) i aktualną wersją przeglądarki internetowej. Panel administracyjny Comarch e-Sale współpracuje z przeglądarkami w najnowszych wersjach:
  • Google Chrome,
  • Mozilla Firefox,
  • Opera,
  • Microsoft Edge,
  • Safari dla komputerów Mac.
Wskazówka
W przypadku niższej wersji przeglądarki, podczas logowania do panelu administracyjnego wyświetli się stosowny komunikat o nieprawidłowej wersji przeglądarki wraz z linkami do aktualnych wersji przeglądarek.
Obsługa panelu administracyjnego za pomocą urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów) wymaga korzystania z poniższych systemów operacyjnych i przeglądarek:
  • Android 6 oraz kolejne wersje – Google Chrome lub FireFox w najnowszych wersjach,
  • iOS 13 oraz kolejne wersje – Safari w najnowszej wersji.
Wskazówka
Zalecana rozdzielczość w przypadku korzystania z Comarch e-Sale to 1280×800 pikseli.

Obsługiwane wersje systemów ERP

W celu korzystania z Comarch e-Sale konieczne jest, aby klient posiadał objęte aktualną gwarancją oprogramowanie Comarch ERP. Lista systemów ERP współpracujących z Comarch e-Sale
      • Comarch ERP Optima 2023.x, 2022.x,
      • Comarch ERP Altum 2024, 2023,
      • Comarch ERP XL 2023.x, 2022.x,
      • Comarch ERP XT – aktualna rynkowa wersja.
Wskazówka
Wymagania poszczególnych systemów ERP są dostępne w artykułach o współpracy z danym systemem ERP.

Logowanie do panelu Comarch e-Sale

Uzyskanie dostępu do nowego panelu administracyjnego

1. Dostęp do panelu administracyjnego Comarch e-Sale

Panel administracyjny Comarch e-Sale dostępny jest pod adresem.

2. Rejestracja do nowego panelu administracyjnego

Jeśli posiadasz już konto w SSO (Comarch Cloud Portal) to wystarczy, że zamówisz nasz e-Sale pod linkiem demo e-Sale. W powitalnej wiadomości znajdziesz informacje o aktywacji 30-dniowego darmowego okresu próbnego dla systemu e-Sale. Okres próbny umożliwi Ci testowanie wszystkich funkcji systemu. W e-mailu znajdziesz link z dostępem do panelu administracyjnego. Otrzymasz również szczegóły dotyczące opcji systemu ERP, które możesz przetestować, jeśli jeszcze z nich nie korzystasz. Jeśli nie posiadasz takiego konta, to przy zamówieniu e-Sale zostanie Ci założone konto w portalu SSO.  W otrzymanym e-mailu potwierdzającym złożenie zamówienia na e-Sale znajdziesz instrukcje dotyczące aktywacji konta. Po kliknięciu w przycisk Aktywuj, zostaniesz przekierowany do strony, która umożliwi Ci ustawienie hasła do Twojego konta.
Wskazówka
Konto do Comarch Cloud możesz założyć klikając tutaj.

Logowanie do panelu e-Sale

W celu zalogowania się do panelu administracyjnego Comarch e-Sale (dla użytkowników, którzy dokonali rejestracji i uzyskali dostęp do swojego konta), należy przejść na stronę panel.comarchesale.com: Wystarczy podać adres e-mail i hasło, które zostały wprowadzone podczas zakładania konta w SSO.
Wskazówka
Jeżeli nie pamiętasz hasła do logowania, to można użyć opcji <strong>Zapomniałeś hasła</strong> dostępnej na formularzu logowania do nowego panelu. W razie potrzeby asysta Comarch e-Sale, na Twoją prośbę, może podać adres mail na który nastąpiło przyłączenie.
Wskazówka
Od wersji 2021.2. w przypadku, gdy posiadasz więcej, niż jeden e-Sale możesz przełączać się między nimi bezpośrednio w panelu administracyjnym.
Wskazówka
Od wersji 2021.5 administrator główny będzie wyświetlał się na liście w kolorze szarym. Pozostali administratorzy (z mniejszymi uprawnieniami) będą się wyświetlać na tej liście tak jak dotychczas.

Hasło

Z powodów bezpieczeństwa hasła wprowadzane podczas rejestracji i logowania w Comarch e-Sale muszą spełniać wymienione niżej wymagania:
  • składać się z minimum 8 znaków
  • zawierać litery od A do Z oraz od a do z
  • cyfry 0-9
  • znaki specjalne: ‘!@#$%^&*()_+-=[]{},;:.?/
  Jeżeli podany w formularzu adres e-mail nie był używany w przypadku innych programów Comarch, to po uzyskaniu dostępu do panelu e-Sale, zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza umowy powierzenia przetwarzania danych, zgodnie z rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych - RODO: Na wyświetlonym oknie należy:
  • zapoznać się i zaakceptować regulamin świadczenia Usługi Comarch e-Sale,
  • wypełnić dane do zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych, w tym:
  • imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentacji firmy oraz telefon kontaktowy,
  • jeżeli Twoją firmę reprezentuje więcej osób – użyj przycisku Dodaj osobę, by wyświetlić pola na wpisanie danych dodatkowej osoby,
  • nazwa i NIP firmy,
  • dane adresowe firmy – dane siedziby firmy (ulica z numerem domu/lokalu, kod pocztowy, miasto),
  • zapoznać się i zaakceptować umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych dotyczącą Usługi Comarch e-Sale.
  • w tym miejscu możesz również wyrazić zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych od Comarch.
Uzupełniony formularz RODO oraz wyrażone zgody należy potwierdzić przyciskiem Akceptuję. Po weryfikacji, umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych dotycząca Usługi Comarch e‑Sale zostanie przesłana na adres e‑mail administratora Comarch e‑Sale. Po zaakceptowaniu formularza RODO zostaniesz zalogowany do panelu administracyjnego aplikacji Comarch e-Sale.

Zamawianie Comarch e-Sale

Wybór wersji Comarch e-Sale

Możesz zamówić swoje Comarch e-Sale przez dedykowaną stronę internetową. W pierwszej kolejności należy wybrać wersję oprogramowania: demo lub pełną wersję płatną. Klikając w pole Wypróbuj bezpłatnie zamówisz wersję 30 -dniową bezpłatną wersję demo, natomiast pole Zamów teraz daje możliwość skorzystania z pełnej wersji.  

Wersja demo

Po wyborze opcji Wypróbuj bezpłatnie pojawi się nowe okno, w którym należy podać adres e-mail. Na ten adres zostaną wysłane wszystkie niezbędne dane, które będą potrzebne do prawidłowej konfiguracji Comarch e-Sale. Po wpisaniu adresu e-mail należy kliknąć w pole Wypróbuj. Na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłana wiadomość potwierdzająca realizację  zamówienia. Po złożeniu zamówienia w wiadomości powitalnej znajdziesz m.in. link z dostępem do panelu administracyjnego oraz szczegóły dotyczące dostępnych opcji systemu ERP, które możesz wypróbować, jeśli jeszcze ich nie używasz. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta Comarch Cloud, kliknij przycisk Aktywuj.   Zostaniesz przekierowany do strony, która umożliwi Ci ustawienie hasła do Twojego konta. Po ustawieniu hasła możesz się zalogować do Panelu Administracyjnego. Po zakończonym procesie logowania otrzymasz e-mail potwierdzający aktywację Twojego konta w Comarch Cloud. Jeśli już posiadasz konto Comarch Cloud, sklep zostanie podpięty do Twojego adresu e-mail i będzie widoczny w Panelu administracyjnym.

Wskazówka

Użytkownicy wersji demo mają możliwość wykupienia pełnej wersji swojego e-Sale z paska przypomnienia w panelu administracyjnym.

Dodatkowy komunikat jest widoczny z poziomu każdej zakładki i zawiera informację, ile dni pozostało do zakończenia okresu testowego oraz opcję wysłania wiadomości do asysty e-Commerce. Po kliknięciu w przycisk Przejdź na pełną wersję następuje przekierowanie do dedykowanego formularza zamówienia pełnej wersji programu Comarch e-Sale.

Pełna wersja

Po wyborze opcji Zamów teraz pojawi się nowe okno, w którym należy podać adres e-mail. Na ten adres zostaną wysłane wszystkie niezbędne dane, które będą potrzebne do prawidłowej konfiguracji Comarch e-Sale.   Po wpisaniu adresu e-mail należy kliknąć w pole Dalej. W nowym oknie należy wskazać, czy korzysta się z systemów Comarch ERP.  Jeśli nie, należy zaznaczyć w pole Nie mam Comarch ERP,  wybrać system ERP i kliknąć Dalej. Jeśli tak, należy zaznaczyć pole Mam Comarch ERP, wybrać system ERP i kliknąć Dalej. W momencie, gdy została wybrana opcja Nie mam Comarch ERP, pojawi się na ekranie nowe okienko, na którym należy podać wymagane dane. Konieczne będzie podanie następujących danych: hasło do Comarch ERP Optima w chmurze, imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego oraz numeru NIP. Opcjonalnie można wpisać uwagi (np. dane Partnera Comarch). Dodatkowo należy potwierdzić zapoznanie się i akceptację regulaminów Comarch e-Sale oraz Comarch ERP Optima. Po wprowadzeniu tych danych, wystarczy kliknąć w pole Zamawiam! i gotowe. W momencie gdy została wybrana opcja Mam Comarch ERP, pojawi się na ekranie nowe okienko, na którym należy podać wymagane dane. Konieczne będzie podanie następujących danych: imię, nazwisko, numer telefonu oraz numeru NIP. Opcjonalnie można wpisać uwagi (np. dane Partnera Comarch). Dodatkowo należy potwierdzić zapoznanie się i akceptację regulaminu Comarch e-Sale. Po wprowadzeniu tych danych, wystarczy kliknąć w pole Zamawiam! i gotowe.

Administratorzy

Wstęp

E-Sale'em nie zawsze zarządza jego właściciel. Dostępu do Panelu Administracyjnego mogą potrzebować również osoby, z którymi współpracujesz. Obszary, jakimi będą mogli zarządzać, charakteryzują się sporą różnorodnością. Modyfikacji może być wiele w zależności od ról w zespole. W e-Sale administrator może dowolnie zmieniać uprawnienia poszczególnych członków zespołu.

Dodawanie nowego administratora

Aby dodać nowego administratora należy zalogować się do Panelu administracyjnego, po czym przejść do Mój profil (1) > Administratorzy (2), a następnie kliknąć przycisk Dodaj administratora(3). Zostanie otwarty formularz, w którym należy uzupełnić adres e-mail nowego administratora, jego nazwę i grupę.  Na tym etapie możesz również zdecydować, czy konto ma być aktywne. Opcjonalnie, w sekcji Ograniczenia możliwe jest dodanie konkretnych adresów IP, a także określenie dostępów do przyznanych uprawnień w wybrane dni tygodnia i określone godziny. Dane te będziesz mógł później modyfikować w dowolnym momencie. Po poprawnym uzupełnieniu danych naciskamy przycisk Dalej

Nadawanie uprawnień

Po uzupełnieniu powyższych informacji przechodzimy do nadawania uprawnień, do zarządzania poszczególnymi obszarami w panelu administracyjnym. Możesz dowolnie zaznaczyć obszary, do których administrator ma mieć dostęp. W każdej chwili ten dostęp możesz wycofać lub dodać nowy. Istnieje również opcja nadania uprawnień według wzorca Administrator. Po wybraniu preferowanego modelu należy kliknąć Dodaj administratora.   Dla utworzonego konta możliwa jest również edycja wszystkich danych w późniejszym etapie. Aby to zrobić, należy przejść przez sekcje Mój profil > Administratorzy, po czym wybrać z listy konto. Możesz modyfikować Podstawowe informacje, Uprawnienia i Ograniczenia. W sekcji Uprawnienia możliwa jest edycja nadanych administratorowi uprawnień. Po kliknięciu Edytuj wyświetli się ponownie formularz, w którym można zmienić obszary do zarządzania. Po wprowadzeniu wszelkich modyfikacji pamiętaj o zapisaniu zmian!
Wskazówka
Nadanie pełnych uprawnień administratora jest operacją nieodwracalną. Po wykonaniu tej operacji późniejsza zmiana uprawnień nie będzie możliwa.

Widoczność danych w panelu

Osoba, której e-mail podasz, otrzyma automatyczną wiadomość. Poprosimy w niej o potwierdzenie konta i ustawienie nowego hasła dostępowego. Administrator otrzymujący dostęp jedynie do wybranych obszarów w nowym panelu administracyjnym będzie posiadał ograniczony widok menu. W zależności od przyznanych uprawnień zobaczy tylko te zakładki i dane, do których ma odpowiednie dostępy. Przy próbie wykonania akcji, do której nie ma uprawnień, zostanie wyświetlony komunikat informujący o braku uprawnień. Na Dashboardzie również te ograniczenia będą widoczne - administrator zobaczy dane jedynie z tych obszarów, do których posiada dostęp. Przykładowy wygląd panelu administracyjnego dla konta z ograniczeniami został przedstawiony poniżej.

Archiwizacja administratora

Nieużywane konta można archiwizować. Staną się one wówczas nieaktywne. Oznacza to, że użytkownik utraci wszystkie dotychczas przyznane uprawnienia. Aby zarchiwizować konto należy wybrać Ustaw jako archiwalny, a następnie zatwierdzić przyciskiem Ustaw.

Wskazówka
Pamiętaj, że konta administratora oznaczone jako jako archiwalny jest operacją nieodwracalną. Po wykonaniu tej operacji późniejsza zmiana uprawnień nie będzie możliwa.