Przenoszenie zbiorczych faktur

image_print

Faktura zbiorcza na całość Pa – przykłady przenoszenia PA i FS do Rejestru VAT na dwa sposoby:

Przykład
Dwa PA na kwotę po 100 przeniesione do Rejestru VAT a następnie przekształcone do FS zbiorczej na kwotę 200. FS przenosimy do Rejestru VAT, z zaznaczonym parametrem: Rozliczać w deklaracji VAT. Dodatkowo w Rejestrze VAT tworzony jest zapis korekcyjny na kwotę -200.
Przykład
Dwa PA na kwotę 100 przekształcone do FS zbiorczej na kwotę 200. Przenosimy FS do rejestru VAT – automatycznie Pa dostają status przeniesionych do Rejestru VAT. FS w Rejestrze VAT ma zaznaczony parametr: Rozliczać w deklaracji VAT. Usunięcie zapisu z Rejestru VAT powoduje usunięcie znacznika na PA i na FS zbiorczej.

Faktura częściowa na wybrane pozycje z PA – przykłady przenoszenia PA i FS do Rejestru VAT na dwa sposoby:

Przykład
Dwa Pa na kwotę 100 przeniesione do Rejestru VAT a następnie przekształcone do FS zbiorczej częściowej na 150. Umożliwione przeniesienie FS do Rejestru VAT, z zaznaczonym parametrem: Rozliczać w deklaracji VAT. Inna będzie kwota FS a inna z PA. Dodatkowo w Rejestrze VAT tworzony jest zapis korekcyjny na kwotę -150.
Przykład
Dwa PA na kwotę 100 przekształcone do FS zbiorczej częściowej na 150. Przy próbie przeniesienia do Rejestru VAT FS częściowej pojawia się komunikat: Nie można przenieść FS zbiorczej częściowej. Należy przenieść PA z nią związane. Istnieje możliwość przeniesienia do Rejestru VAT PA przekształconych do FS zbiorczej częściowej (i tylko takich).

Po przeniesieniu takich PA do Rejestru VAT można również przenieść FS do Rejestrów VAT, ma ona zaznaczony parametr: Rozliczać w deklaracji VAT.

Czy ten artykuł był pomocny?