Ogólne i Kasa/Bank

image_print

Ogólne

Zmiany

 1. Pobieranie wskaźników. W przypadku ręcznego pobierania wskaźników przez Operatora, po wykonaniu importu następuje otwarcie zakładki [Historia] gdzie widoczne są pobrane przez Użytkownika wskaźniki konfiguracyjne.
 2. Logowanie działań operatorów. Operacja Aktualizacja nazw serwerów na oknie Historia zmian pojawia się wyłącznie na zakładce [Działania w obszarze wspólnym dla wszystkich firm].
 3. Kreator konfiguracji parametrów firmy. Po zaznaczeniu opcji Nie chcę przechodzić przez okna kreatora. Uzupełnię dane z poziomu konfiguracji i naciśnięciu przycisku <Enter>, kreator konfiguracji parametrów firmy jest zamykany.
 4. Definiowalna nazwa pliku z wydrukiem. W automatycznej windykacji należności i automacie faktur cyklicznych umożliwiono wykorzystanie w nazwach tworzonych plików z wydrukami zmiennych dynamicznych odwołujących się do dokumentu (odpowiednio: ponaglenia zapłaty lub faktury sprzedaży).
 5. Pliki JPK. Link Informacje o JPK na stronach Ministerstwa Finansów znajdujący się na oknie Pliki JPK kieruje Użytkownika na stronę: https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny.
 6. Łączenie kontrahentów. Jeżeli baza programu Comarch ERP Optima jest zsynchronizowana z Comarch ERP Altum lub z Comarch ERP XL, na oknie Łączenie kontrahentów ukryta została opcja Przepisuj zgody kontrahenta.
 7. Wysyłka deklaracji – wybór certyfikatu. W związku z aktualizacją systemu Windows 10 miała miejsce sytuacja objawiająca się zamykaniem programu Comarch ERP Optima podczas wywoływania systemowego okna z wyborem certyfikatu służącego do podpisania deklaracji. W związku z tym zmieniono okno otwierane podczas wysyłania deklaracji za pomocą certyfikatu kwalifikowanego na inne, które nie powoduje takiego objawu.
 8. Formularz operatora. Na formularzu operatora (Konfiguracja Programu/ Użytkowe/ Operatorzy) na zakładce [Ogólne] w sekcji Operator używa modułów dodany został parametr e-Sprawozdania. Jego zaznaczenie umożliwi zalogowanie operatora do aplikacji Comarch e-Sprawozdania w nowej wersji, która będzie zintegrowana z Comarch ERP Optima. Jeżeli operator nie będzie miał zaznaczonego tego parametru, wówczas zalogowanie się do aplikacji Comarch e-Sprawozdania nie będzie możliwe.
 9. Aktualizacje automatyczne. Jeżeli podczas instalacji automatycznych aktualizacji programu pominięto określony serwer SQL, podczas późniejszego logowania do bazy danych znajdującej się na tym serwerze, aktualizacja zostanie wgrana do tej bazy i pozostałych baz firmowych na tym serwerze.

Poprawiono

 1. Definiowalna nazwa pliku z wydrukiem. Podczas konwersji bazy konfiguracyjnej z poprzedniej wersji, ustawienia dotyczące definiowalnych nazw plików z wydrukami były usuwane. Działanie poprawiono.
 2. Pieczątka firmy. Podczas konwersji bazy firmowej z wcześniejszych wersji, wartości wpisane w polach Kapitał zakładowy oraz Kapitał wpłacony na Pieczątce firmy były skracane do 10 znaków. Działanie poprawiono.
 3. Wysyłka plików JPK. W Comarch ERP Optima w modelu usługowym umożliwiono wysyłkę plików JPK w przypadku, kiedy w nazwie użytkownika Windows komputera lokalnego znajduje się znak „&”.
 4. Eksport bieżącego widoku. Podczas eksportu danych do pliku MS Excel i do schowka systemowego, zamiast widocznych na liście wartości mógł eksportować się ich identyfikator. Działanie poprawiono
 5. Automatyczne pobieranie kursów walut. Pomimo wyłączonego parametru Automatycznie pobieraj kursy walut w Konfiguracji Programu/ Ogólne/ Parametry kursy walut były pobierane. Działanie poprawiono.

Kasa/ Bank

Zmiany

 1. Potwierdzenie salda. Na wydruku Potwierdzenie salda została zaktualizowana podstawa prawna.

Poprawiono

 1. Opis do banku dla płatności związanych z wypłatami. W przypadku, gdy w Konfiguracji firmy / Kasa/Bank / Parametry ustalono Domyślny początek opisu do banku dla przelewów zwykłych i wypłaty pracowników nie miały kategorii z ustalonym opisem do banku to na płatnościach związanych z tymi wypłatami zamiast domyślnego opisu do banku 'Wynagrodzenie za miesiąc/rok’ wstawiany był opis pobierany z konfiguracji firmy.
 2. Lista dokumentów nierozliczonych. Poprawiono sumowanie dla grup zaznaczonych dokumentów.

Czy ten artykuł był pomocny?