W jaki sposób w aplikacji Comarch e-Sprawozdania prezentowane jest Zestawienie zmian w kapitale własnym oraz Rachunek przepływów pieniężnych?

image_print

Zestawienie zmian w kapitale własnym zostało zaprezentowane w możliwe czytelny sposób, czyli prezentując pozycje od siebie zależne na tym samym poziomie. Aby ułatwić porównywanie wartości z Bilansem dodano nieuwzględnione we wzorze węzły: Kapitał podstawowy, zapasowy, z aktualizacji wyceny, rezerwowy, oraz wynik z lat ubiegłych, które prezentują wartości tych kapitałów na koniec okresu. Są one wyliczane automatycznie, ale nie są przenoszone do wynikowego pliku XML. Rozbudowano także sposób wyliczeń automatycznych. Domyślnie nie sumują one elementów podrzędnych, ale elementy logicznie powiązane, czyli np. Kapitał zapasowy na koniec okresu jest sumą jego wartości na początek okresu oraz jego zmian w ciągu roku.

Analogicznie jak w przypadku Zestawienia zmian w kapitale własnym zostały rozbudowane niektóre pozycje wyliczeń automatycznych. Również tutaj nie sumują one wyłącznie elementów podrzędnych, ale też elementy logicznie powiązane jak przepływy pieniężne netto z określonej działalności.

Od wersji 2021.0 aplikacja Comarch e-Sprawozdania pozwala dodatkowo na rozszerzenia Zestawienia Zmian w Kapitale (ZZwK) poprzez dodawanie nowych pozycji uszczegóławiających bądź nowych kapitałów. Aby usprawnić dodawanie nowych kapitałów możliwe jest utworzenie całej sekcji składającej się z Kapitału na początek okresu, jego zmian, oraz kapitału na koniec okresu. Służy do tego opcja Dodaj równoległą pozycję dostępna po wciśnięciu prawego przycisku myszy na składniku kapitału. Użytkownik zostaje poproszony o wskazanie nazwy dla nowego kapitału:

Po dodaniu nowego kapitału, zostanie dodana cała sekcja z nim związana i jednocześnie zostanie zaktualizowana numeracja pozostałych składników Kapitału własnego.

Czy ten artykuł był pomocny?