Ogólne i Kasa/Bank

image_print

Ogólne

Nowości

  1. Procedura SME. Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać przepisy ułatwiające małym i średnim firmom rozliczanie podatku VAT, szczególnie jeśli działają one w więcej niż jednym kraju Unii Europejskiej. Procedura SME (Small Medium-sized Enterprise) umożliwia korzystanie ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju, w którym firma ma siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich UE. W programie Comarch ERP Optima umożliwiono wystawianie dokumentów z zastosowaniem procedury SME.

W Konfiguracji Firmy/ Dane firmy została dodana gałąź Procedura SME. Służy ona do określania krajów w których firma stosuje procedurę SME. Lista zawiera kolumny Kod kraju oraz Nazwa. W nowo utworzonej bazie, jak również w bazach skonwertowanych z wersji wcześniejszych niż 2025.2.1 lista ta jest pusta. Użytkownik za pomocą ikony plusa  może wskazać nowe kraje w których zamierza korzystać z tej procedury szczególnej, wybierając je z dostępnej listy 26 krajów Unii Europejskiej.

Dodane na liście kraje powinny zostać usunięte za pomocą ikony kosza  jeżeli podatnik zaprzestaje stosowania procedury SME w określonym kraju UE, np. z powodu przekroczenia dopuszczalnych limitów obrotów.

Jeżeli na dokumencie sprzedażowym w Rejestrach VAT bądź w module Handel/Faktury zostanie wybrany kontrahent z jednego z krajów wskazanych w powyższej gałęzi Konfiguracji, mający na swojej karcie ustawiony rodzaj transakcji: wewnątrzunijny, wewnątrzunijny trójstronny lub wewnątrzunijny podatnikiem jest nabywca, wówczas na dokumencie podpowie się rodzaj transakcji Procedura SME, a na dokumentach w module Handel/Faktury dodatkowo zostaną zmienione stawki VAT. Kraj kontrahenta weryfikowany jest na podstawie przedrostka przy numerze NIP.

Dalsze informacje dotyczące procedury SME opisane są w nowościach i zmianach w części Handel oraz Księgowość.

Zmiany

  1. Kontrahent !NIEOKREŚLONY!. W nowo dodawanych bazach na formularzu kontrahenta !NIEOKREŚLONY! (który ma status osoby fizycznej) zaznaczony jest na zakładce [Handlowe] parametr Nie uwzględniaj przychodów w kasowym PIT.
  2. Data zamknięcia. W bazie biura rachunkowego na formularzu kontrahenta na zakładce [Księgowe] zablokowana została data zamknięcia, jeżeli status miesiąca został ustawiony jako zamknięty.
  3. Stawki VAT. Usunięte zostały stawki podatku VAT dla Słowacji w wysokości: 20% i 10%. W ich miejsce zostały dodane nowo obowiązujące stawki VAT: 23% i 5%. Została dodana również nowa stawka obniżona w wysokości 19%.
  4. Weryfikacja statusu VAT. W przypadku pracy poprzez pulpit zdalny z zaznaczonym w Konfiguracji parametrem Wymiana danych z komputerem lokalnym w pracy terminalowej, weryfikacja statusu VAT kontrahenta jest wykonywana poprzez kanał wirtualny.

Poprawiono

  1. Operatorzy. Przy zapisie karty operatora powstałego poprzez skopiowanie innego operatora wskazanego przy jednej z operacji Serwisu Operacji Automatycznych i mającego ustawione hasło, nie pojawia się okno z wymogiem restartu Serwisu Operacji Automatycznych.
  2. Filtry obowiązkowe. Umożliwiono wybieranie wartości słownikowych z rozwijalnych list na formularzach w programie, jeżeli operator ma na danej liście dodany filtr obowiązkowy wykorzystujący składnię ISNULL.
  3. Rachunek kontrahenta. Niespełniający standardów IBAN rachunek kontrahenta, który został dodany na jego kartę podczas OCR-owania dokumentu, nie ma zaznaczonego parametru IBAN.

 

Kasa/Bank

Zmiany

  1. mBank WebService. Przy eksporcie przelewów do mBanku umożliwiono wskazanie daty przelewu. Użytkownik może jako datę przelewu wybrać datę dzisiejszą, termin płatności, datę realizacji płatności lub inną dowolną datę. Przelewy, które w programie przed wysłaniem zostały podpisane powinny być wysyłane z datą realizacji.

Poprawiono

  1. Santander WebService. Przy imporcie historii rachunku niepoprawnie rozpoznawano duplikaty przelewów. Działanie poprawiono.
  2. Santander WebService. Po imporcie wyciągu bankowego, na liście raportów bankowych, w kolumnie Wyciąg bankowy dane nie były aktualizowane. Działanie poprawiono.
  3. Import przelewów z Citi Handlowy. W niektórych przypadkach przy imporcie wyciągów za pomocą Citi Handlowy – API lub Citi Handlowy – XML pojawiał się komunikat: Odwołanie do obiektu nie zostało ustawione na wystąpienie obiektu i nie można było wykonać importu. Działanie poprawiono.
  4. Płatności. W momencie eksportu przelewów z listy, która była posortowana po kolumnie Faktoring, pojawiał się komunikat: Nieprawidłowa nazwa kolumny. Działanie poprawiono.

Czy ten artykuł był pomocny?