System umożliwia definiowanie schematów księgowych także dla:
- Amortyzacji, ulepszenia, przeszacowania, otrzymania i likwidacji środków trwałych,
- Deklaracji/JPK,
- Delegacji,
- Listy płac,
- Not odsetkowych, Ponagleń zapłaty,
- Różnic kursowych, różnic kursowych MW, rozliczeń, kompensat,
- Ewidencji przychodów i kosztów.
Etapy definiowania schematów dla w/w typów dokumentów są dokładnie takie same jak przy definiowaniu schematów dla dokumentów handlowych, magazynowych itp.
Różnice dotyczą tylko identyfikatorów opisów, makr dat księgowań, warunków oraz identyfikatorów kwot, dostępnych przy tworzeniu nagłówka schematu oraz jego pozycji.
W celu pobrania przykładowych schematów księgowań należy przejść do zakładki Księgowość/Inne/Schematy księgowań i na liście schematów wybrać Dodaj wzorcowe schematy księgowe.
Brak kontroli po wygenerowaniu dekretu
Na schematach księgowych służących do księgowania list płac oraz dokumentów środków trwałych (amortyzacji, ulepszenia, przeszacowania, otrzymania i likwidacji) na zakładce [Pozostałe] dostępny jest parametr Brak kontroli po wygenerowaniu dekretu].
W przypadku schematu służącego do księgowania list płac zaznaczenie parametru Brak kontroli po wygenerowaniu dekretu pozwala na sumowanie poszczególnych składników listy płac do jednej pozycji. Sumowanie składników listy płac do jednej pozycji jest możliwe dla kont niesłownikowych, jeżeli w pozycjach schematu w polu Opis odwołano się do elementu wspólnego dla całej listy płac (nie należy się np. odwoływać do typu wypłaty).
Księgujemy listę płac, w której zostały naliczone wypłaty dla trzech pracowników.
Przykładowy schemat księgowy składa się z dwóch pozycji. Pierwszą pozycją schematu księgujemy składniki dodatnie z wypłat pracowników na Konto Wn 431 oraz Konto Ma 231. Drugą pozycją księgujemy składki społeczne na Konto Wn 231 oraz Konto Ma 229.
Przypadek 1
Parametr Brak kontroli po wygenerowaniu dekretu jest zaznaczony na schemacie księgowym.
Po zaksięgowaniu listy płac zapis księgowy składa się z dwóch pozycji.
W pierwszej pozycji zapisu księgowego na Konto Wn 431 oraz Konto Ma 231 zostały zaksięgowane składniki dodatnie z wypłat pracowników zsumowane na kwotę 11450 PLN.
W drugiej pozycji zapisu księgowego na Konto Wn 231 oraz Konto Ma 229 zostały zaksięgowane składki społeczne naliczone w wypłatach pracowników zsumowane na kwotę 1640,16 PLN.
Przypadek 2
Parametr Brak kontroli po wygenerowaniu dekretu nie jest zaznaczony na schemacie księgowym.
Po zaksięgowaniu listy płac zapis księgowy składa się z sześciu pozycji.
W pierwszej, trzeciej oraz piątej pozycji zapisu księgowego na Konto Wn 431 oraz Konto Ma 231 zostały zaksięgowane składniki dodatnie z wypłat (dla każdej wypłaty pracownika odrębnie).
W drugiej, czwartej oraz szóstej pozycji zapisu księgowego na Konto Wn 231 oraz Konto Ma 229 zostały zaksięgowane składki społeczne (dla każdej wypłaty pracownika odrębnie).
Jeżeli parametr Brak kontroli po wygenerowaniu dekretu na schemacie służącym do księgowania list płac jest zaznaczony, to program dodatkowo pilnuje aby dla każdej wypłaty z listy płac powstał zapis księgowy. Jeżeli zapis księgowy dla danej wypłaty nie zostanie utworzony (np. wypłata pracownika jest zerowa), wówczas podczas księgowania pojawi się błąd: BŁĄD KSIĘGOWANIA DOKUMENTU. Nie zaksięgowano wszystkich pozycji.
W przypadku schematu do księgowania dokumentów środków trwałych zaznaczenie parametru Brak kontroli po wygenerowaniu dekretu pozwala na utworzenie jednej pozycji zapisu księgowego po zaksięgowaniu zaznaczonych dokumentów środków trwałych określonego typu. Aby na zapisie księgowym kwoty z poszczególnych dokumentów środków trwałych były sumowane w jednej pozycji, w pozycji schematu księgowego nie należy wybierać elementów, które powodowałyby rozbicie dekretu na pozycje (np. w polu Opis na pozycji schematu księgowego nie należy się odwoływać do środka trwałego).
Jeżeli parametr Brak kontroli po wygenerowaniu dekretu na schemacie służącym do księgowania dokumentów środków trwałych jest zaznaczony, to program dodatkowo pilnuje aby każdy zaznaczony dokument środka trwałego został zaksięgowany. Jeżeli zapis księgowy nie zostanie utworzony (np. kwota amortyzacji na jednym z zaznaczonych dokumentów amortyzacji jest zerowa), wówczas podczas księgowania pojawi się błąd: BŁĄD KSIĘGOWANIA DOKUMENTU. Nie zaksięgowano wszystkich pozycji.