Zaokrąglenia płatności na rynek czeski

Zaokrąglenia płatności na rynek czeski

W Czechach oficjalną walutą jest korona czeska (CZK), oznaczana symbolem Kč, gdzie 1 CZK to 100 halerzy. Nominały monet 10, 20 i 50 halerzy zostały wycofane z użycia od 1 września 2008 roku. W efekcie tych zmian całkowite kwoty płatności gotówkowych za sprzedaż towarów i usług należy zaokrąglać do pełnej korony czeskiej. Zgodnie z wymaganiami, jeżeli kwota do zapłaty gotówkowej ma końcówkę ≥50 halerzami, powinna być zaokrąglona w górę. Jeżeli natomiast kwota ma końcówkę <50 halerzy powinna być zaokrąglana w dół. W przypadku innych walut i metod płatności innych niż gotówka, płatność realizowana jest zgodnie z podaną kwotą na dokumencie płatniczym, bez zaokrągleń.
W celu włączenia funkcjonalności należy w aplikacji Konfiguracja → funkcja Sprzedaż wielokanałowa → funkcja Comarch POS → zakładka Finanse, Rachunkowość → pole Reguły zaokrąglania wybrać opcję Obrót płatniczy Czechy – Reguły zaokrąglania.

Zaokrąglanie płatności dostępne jest dla następujących typów dokumentów:

  • Paragon
  • Faktura
  • Faktura zaliczkowa sprzedaży
  • Korekta paragonu
  • Korekta faktury
  • Korekta faktury zaliczkowej sprzedaży
  • Wpłata kasowa
  • Wypłata kasowa
Przykład
Płatność za dokument handlowy wynosi 4,23 CZK.
Po wybraniu formy płatności Gotówka system automatycznie zaokrągla wartość dokumentu do kwoty 4,00 CZK. Dodatkowo w prawym dolnym rogu, przy polu Reszta, widnieje symbol strzałki z odpowiednim kierunkiem, informującym o zaokrągleniu.

Okno płatności na kwotę 4,23 CZK
Okno płatności na kwotę 4,23 CZK
Zaokrąglenie za płatność gotówką w walucie czeskiej
Zaokrąglenie za płatność gotówką w walucie czeskiej
Przykład
Podczas tworzenia dokumentu KP na formę płatności Gotówka została wprowadzona kwota 35,65 CZK. System zaokrągla kwotę w górę – do 36 CZK, prezentując komunikat: Wprowadzona kwota została zaokrąglona. Naciśnij ponownie przycisk Zatwierdź, aby kontynuować oraz symbol strzałki zaokrąglenia.

Zaokrąglanie płatności w walucie czeskiej na dokumencie KP
Zaokrąglanie płatności w walucie czeskiej na dokumencie KP

Identyfikacja nabywcy

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi na rynku czeskim wymogami prawnymi, podczas tworzenia dokumentów handlowych których wartość przekracza określoną kwotę konieczna jest m.in. identyfikacja nabywcy poprzez np. oznaczenie osoby, na rzecz której świadczenie jest wykonywane, wskazanie numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Parametr odpowiadający za funkcjonalność identyfikacji nabywcy na stanowisku POS przesyłany jest z systemu ERP. Wartość ustalana jest na parametrze Wymagana identyfikacja nabywcy klienta od wartości w aplikacji Comarch POS Stanowiska → zakładka Ogólne → sekcja Przetwarzanie dokumentów.

Parametr określa wartość płatności powyżej której konieczne będzie wpisanie na dokument wymaganych danych nabywcy. Jeżeli wartość jest mniejsza od 0, funkcjonalność zostaje wyłączona. Nie ma określonego limitu dla tego parametru.

Uwaga
Identyfikacja nabywcy jest dostępna dla wszystkich zdefiniowanych w systemie ERP form płatności. Obejmuje dokumenty paragonu, korekty paragonu, faktury sprzedaży, faktury zaliczkowej.
W przypadku płatności w walucie innej niż waluta systemowa, kwota zostanie przeliczona na podstawie kursu wymiany z systemu ERP.

W przypadku, gdy na dokumencie sprzedaży kwota jest wyższa lub równa ustawionemu limitowi, cały proces płatności przebiega bez żadnych komunikatów ostrzegawczych – nie ma znaczenia, czy Kontrahent był określony, czy nieokreślony.

W aplikacji Comarch POS komunikat z ostrzeżeniem będzie prezentowany gdy:

  • łączna kwota transakcji jest wyższa niż ustawiony limit w systemie ERP
  • kontrahent jest nieokreślony
  • dokumentem sprzedaży jest paragon lub dokumentem sprzedaży jest faktura z wybranym Kontrahentem domyślnym
Komunikat w przypadku przekroczenia limitu dla Identyfikacji nabywcy
Komunikat w przypadku przekroczenia limitu dla Identyfikacji nabywcy

Jeśli operator na stanowisku POS wybierze:

  • Tak – wówczas należy wybrać Kontrahenta z listy, utworzyć nowego lub zeskanować kartę lojalnościową, a następnie ponownie zatwierdzić dokument
  • Nie – wówczas operator przechodzi bezpośrednio do widoku płatności.
Przykład
Przypadek zaokrąglenia
W sytuacji, gdy płatność odbywa się w Czechach i aktywny jest parametr zaokrąglenia, kwoty pomiędzy 10000,01 a 10000,49 CZK powinny być zaokrąglane w dół do 10000 CZK, i wówczas parametr identyfikacji klienta nie zostaje aktywowany (kwota musi być wyższa niż ustalony limit).

Odkup
W przypadku, gdy na dokumencie pojawia się opcja odkupienia, nie uwzględniamy jej w limicie identyfikacji klienta, ponieważ na paragonie znajduje się całkowita kwota za towary/produkty, a następnie ręczna korekta paragonu na kwotę odkupienia.

Przykład: Na dokumencie mamy następujące pozycje (ustalony limit identyfikacji klienta = 10000 CZK)
artykuł A1: 5000 CZK
artykuł A2: 6000 CZK
Odkupiony przedmiot (PL: „skup”) A3: -2000 CZK
Użytkownik musi zapłacić 9000 CZK. Jednak w wyniku transakcji wydawane są dwa dokumenty:
Paragon: 11000 CZK
Ręczna korekta paragonu: -2000 CZK

W takim przypadku, gdy paragon > niż limit, powinna pojawić się informacja o konieczności identyfikacji klienta.

Proces wymiany
W przypadku procesu wymiany kwota zwrotu nie jest uwzględniana w limicie identyfikacji klienta. Kiedy na dokumencie występuje zwrot artykułów, otrzymujemy dwa dokumenty: korektę paragonu oraz paragon. Kwota na paragonie powinna być sprawdzona pod kątem tego, czy wymagana jest identyfikacja klienta.

Przykład: Na dokumencie sprzedaży mamy następujące pozycje (ustalony limit identyfikacji klienta = 10000 CZK)
Zwrot przedmiotu: -2000 CZK (tryb wymiany)
Zakup nowego przedmiotu: 5000 CZK
Zakup nowego przedmiotu: 6000 CZK
Użytkownik musi zapłacić 9000 CZK. Jednak w wyniku transakcji wydawane są dwa dokumenty:
Korekta paragonu: -2000 CZK
Nowy paragon: 11000 CZK

W takim przypadku identyfikacja klienta jest wymagana.

Czy ten artykuł był pomocny?