Dla każdego procesu lub etapu dostępnego w aplikacji Comarch WMS Magazynier dostępna jest możliwość definiowania niezależnych parametrów z poziomu Comarch WMS Zarządzanie.
Po wejściu w kafel Procesy (menu Ustawienia) wyświetlone zostaną kafle procesów, po wybraniu których możliwa będzie ich konfiguracja w zakresie realizowania dyspozycji. Dostępne procesy zostały przedstawione na Rys. poniżej
Część parametrów (np. ustawienie zapisu dyspozycji czy realizacji „sztuka po sztuce”) jest dostępna dla większości procesów, natomiast niektóre opcje (np. kontrola wagi dyspozycji czy potwierdzanie przez kierownika) są zarezerwowane dla konkretnych typów (np. tylko wydań lub dyspozycji z systemu ERP).
- Kontrola wagi dyspozycji – po zaznaczeniu opcji wyświetla się suwak z wyborem:
Przy osiągnięciu limitu wagi:- Blokuj – aplikacja nie pozwoli na przekroczenie określonej dla danego spedytora wagi optymalnej,
- Ostrzegaj – zostanie wyświetlone ostrzeżenie podczas realizacji dyspozycji; od wyboru operatora zależy czy zatwierdzi wysyłkę czy będzie kontynuował skanowanie.
- Potwierdzenie dyspozycji do realizacji – zaznaczenie opcji na procesie skutkuje tym, że dyspozycja zostanie przekazana do realizacji w Comarch WMS Magazynier dopiero po jej potwierdzeniu w podzakładce „Oczekujące” (menu Dyspozycje).
- Realizacja „sztuka po sztuce” – zaznaczenie opcji skutkuje włączeniem na procesie obsługi realizacji po 1 sztuce, oznacza to, że każdorazowe zeskanowanie kodu, nazwy lub EANu towaru na liście pozycji będzie skutkowało zwiększeniem ilości na pozycji o 1 sztukę.
- Uprawnienia do modyfikacji pozycji:
- Pełna edycja – uprawnieninie do uruchomienia krokowej realizacji pozycji i kolejnego określania/potwierdzania: towaru, cech, ilości, położenia,
- Edycja informacji dodatkowych oraz uwag – uprawnienie do podniesienia okna pozycji z możliwością edycji tylko atrybutów oraz opisu,
- Podgląd – uprawnienie do podniesienia okna pozycji bez możliwości edycji jakichkolwiek informacji,
- Blokada podglądu i edycji – blokada podniesienia okna pozycji i jakiejkolwiek edycji przez użytkownika.
- Określenie kontrahenta – opcja pozwala na skonfigurowanie wymagalności podania kontrahenta
- Brak możliwości – krok z kontrahentem podczas dodawania dyspozycji w WMS Magazynier jest ukrywany, aby magazynier szybciej zakończył jej realizację
- Dowolne – magazynier dodając nową dyspozycję sam decyduje o tym, czy wprowadzić informację o kontrahencie, czy nie
- Wymagane – magazynier jest zmuszony do dokładnej ewidencji nowej dyspozycji, krok z podaniem kontrahenta nie może zostać pominięty.
- Dyspozycja na niezrealizowane pozycje – opcja określa sposób wyświetlania wygenerowanej dyspozycji na niezrealizowane pozycje, jeśli w Ustawieniach Ogólnych zaznaczono opcję „Częściowa realizacja dokumentu”., :
- Generuj nieprzypisaną – wygenerowana dyspozycja nie jest przypisana do żadnego operatora, jest dostępna „Dla wszystkich”.
- Generuj przypisaną do operatora – wygenerowana dyspozycja przypisana jest do operatora, który realizował dyspozycję, z której została wygenerowana.
- Generuj przypisaną do operatora i rozpocznij realizacje – wygenerowana dyspozycja przypisana jest do operatora, który realizował dyspozycję, z której została wygenerowana i zostaje od razu podniesiona do realizacji.
W przypadku procesów wieloetapowych należy określić kiedy dyspozycja na niezrealizowane pozycje zostanie wygenerowana:
- Po bieżącym etapie – dyspozycja tworzona jest od razu po zakończeniu danego etapu,
- Po ostatnim etapie. – dyspozycja tworzona jest po zatwierdzeniu ostatniego etapu.
Przykładgdy kompletowane wydanie nie zmieści się na jednym nośniku, magazynier będzie mógł zatwierdzić kompletację pierwszej palety i wówczas:- Inny magazynier będzie mógł wcześniej rozpocząć prace związane kolejnym etapem wydania tej palety – na przykład dodatkową weryfikację, nie czekając na kompletację reszty palet.
- Na pozycje niezrealizowane zostanie utworzona w Comarch WMS odrębna dyspozycja wydania (będzie ona powiązana z pierwotnym zamówieniem):
- Taka dyspozycja będzie mogła zostać automatycznie przypisana do magazyniera który skompletował poprzednią paletę ( opcjonalnie od razu podniesiona do realizacji na jego kolektorze), lub pozostać dostępna do podjęcia także przez innych magazynierów – zgodnie z zastosowaną konfiguracją procesu.
- Nowa dyspozycja w trakcie realizacji – określa czy i jakie dyspozycje mogą zostać zarejestrowane przez operatora podczas realizacji dyspozycji.
- Zapis dokumentu:
- Zapis do bufora – pracownik po skończonej pracy z dyspozycją zapisuje dokument, który trafia do bufora,
- Zatwierdzenie – pracownik po skończonej pracy z dyspozycją zapisuje dokument, który trafia do systemu ERP jako zatwierdzony,
- Wybór operatora – pracownika po skończonej pracy z dokumentem ma możliwość zapisu go do bufora bądź też może go od razu zatwierdzić. Wyboru dokonuje
w wyświetlonym oknie (zapisz lub zatwierdź).
- Blokada jednoczesnej edycji przez wielu operatorów – jeśli opcja jest zaznaczona oznacza to, że operatorzy nie mogą realizować w tym samym czasie jednej dyspozycji. Operator, który wybierze dyspozycję do realizacji jako drugi otrzyma komunikat „Dokument jest realizowany przez innego operatora”.
UwagaJeżeli na profilu operatora w menu Ustawienia ->Ustawienia Operatorów ustawiono inne uprawnienie do zapisu dokumentu wówczas pod uwagę brane jest zawsze uprawnienie bardziej restrykcyjne.PrzykładNa procesie wydania ustawiono “Zapis dokumentu: wybór operatora”, natomiast w Ustawieniach Operatorów ustawiono “Zapis dokumentu: zapis do bufora”. Operator realizaując dyspozycję zapisze ją do bufora. - Model rezerwacji:
- Rezerwacje zasobów – zasoby w WMS są rezerwowane
- Brak rezerwacji – nie rezerwuje zasobów w WMS
Ustawienie to brane jest pod uwagę w momencie synchronizacji dokumentów, dla których istnieje jeden proces realizacji. W przypadku dyspozycji, które realizowane są więcej niż jednym dostępnym procesem konfiguracji modelu rezerwacji należy dokonać w ustawieniach ogólnych.
- Łączenie pozycji – zaznaczenie parametru skutkuje łączeniem takich samych pozycji z kilku dokumentów w jedną,
- Kontrola zgodności etapu – w przypadku wykorzystania w procesach magazynowych wieloetapowości parametr ten sprawdza, czy dyspozycje są na tym samym etapie. Nie można zgrupować dyspozycji z różnych etapów.
PrzykładPrzy uruchomionym parametrze w przypadku wydania dwuetapowego “Kompletacja i wydanie” nie można zgrupować dyspozycji, które są na różnych etapach. Natomiast w ramach tego samego etapu grupowanie jest możliwe.