Informacje ogólne
Moduł Produkcja umożliwia planowanie, definiowanie i realizację procesów produkcyjnych. Należy od niego odróżnić moduł: Kompletacji, którego funkcjonalność obejmuje dotychczasowy zakres modułu produkcyjnego – generowanie i realizację zleceń kompletacji i dekompletacji. Korzystanie z modułów uzależnione jest od posiadania odrębnych licencji.
Osobnej licencji wymaga również moduł: Projekty. Umożliwia obsługę dokumentów zamówień oraz dokumentów: Kosztorys projektu (KPR) i Harmonogram projektu (HPR) w ramach projektu. Powiązanie dokumentów w ramach projektu, zapewnia ciągłość ścieżki w ramach tego samego procesu, który rozpoczyna się od zapytania ofertowego, a kończy na Harmonogramie projektu i Fakturze sprzedaży generowanej finalizujących projekt.
Licencja na Produkcję/Projekty obejmuje: dodawanie zasobów/narzędzi, zdanie/pobranie/likwidację narzędzi oraz wyświetlanie zużycia narzędzi.
W przypadku brak licencji na moduł: Produkcja lub Projekty, na zakładce: Wydane narzędzia, po naciśnięciu przycisków/wybraniu funkcji (Pojawi się komunikat o braku licencji)
Cechy modułu: Produkcja
Moduł: Produkcja, umożliwia wykonanie następujących czynności:
- zdefiniowanie gniazd roboczych – odzwierciedleniem gniazda roboczego rejestrowanego w Systemie jest funkcja/czynność wykonywana przez osobę lub narzędzie, np. tokarz, spawacz, tokarka, spawarka. Gniazda robocze mogą być powiązane z konkretnymi obiektami, np. gniazdo robocze: Tokarz, może być powiązane z zasobem: Jan Wiśniewski, który jest tokarzem lub gniazdo robocze: Spawarka, może być powiązana z konkretnym egzemplarzem spawarki itd. Do jednego gniazda roboczego może być przypisanych wiele zasobów, np. gniazdo: Spawarka, może obejmować wszystkie zasoby spawarki, jakie są wykorzystywane w zakładzie produkcyjnym;
- zdefiniowanie zasobów produkcyjnych – zasoby będą odpowiadały konkretnym pracownikom, maszynom, narzędziom, halom produkcyjnym itp. Zasoby będą mogły być wiązane z gniazdami roboczymi w stosunku jeden do jeden lub jeden do wielu, np. zasób – pracownik Wojciech Nowak może, z racji posiadanych kwalifikacji, zostać powiązany z gniazdami: Tokarz, Frezer, Lakiernik itp.;
- zdefiniowanie technologii produkcyjnych – technologie produkcyjne to definicje (projekty) procesów produkcyjnych, według których realizowana będzie produkcja. Efektem końcowym technologii jest produkt. W technologii określa się:
- operacje, jakie mają zostać wykonane w ramach procesu produkcyjnego,
- gniazda robocze, jakie zostały przewidziane do realizacji tych operacji,
- surowce i produkty.
- technologia może być zdefiniowana dla wybranego kontrahenta, jednak jego wskazanie nie jest wymagane. Możliwe jest wersjonowanie technologii i wykorzystywanie do produkcji konkretnej partii towaru odpowiedniej wersji technologii;
- zdefiniowanie okresów dostępności dla zasobów produkcyjnych – okresy określane są w formie kalendarzy definiowanych dla poszczególnych zasobów, okresów dostępności definiowanych dla poszczególnych obiektów lub okresów wspólnych dla wszystkich obiektów (mogą to być okresy przewidujące np. dni wolne, święta itp.). Okres dostępności decyduje o tym, czy zasób będzie mógł zostać wykorzystany do konkretnego procesu produkcyjnego;
- generowanie zleceń produkcyjnych – za pomocą zleceń produkcyjnych odbywa się planowanie, realizacja i rozliczanie procesu produkcyjnego. Planowanie i realizacja operacji produkcyjnych będzie mogła odbywać się całościowo (według ilości przewidzianych na technologii produkcyjnej) lub częściowo – dla wytworzenia ilości produktu określonej na zleceniu. Użytkownik, w trakcie realizacji zlecenia może wprowadzać na nie kolejne pozycje (produkty) lub zwiększać ilość realizacji, czyli wytwarzanych produktów. Produkty wprowadzone na zlecenie będą realizowane w oparciu o technologię produkcji wybraną przez Użytkownika. Dodawanie kolejnych produktów zlecenia może odbywać się do momentu jego zamknięcia;
- rejestrowanie planów zapotrzebowania – rejestrowane są na określony przez Użytkownika okres i służą planowaniu zapotrzebowania na określoną grupę towarów: Produktów, Surowców itd. Zaplanowane zapotrzebowanie zostanie ujęte w bilansie rezerwacji towarów.
- Po uruchomieniu dla operatora funkcjonalności Pulpitu operatora, dostępne są również do zdefiniowania Pulpity produkcyjne, możliwe jest także definiowanie własnego interfejsu (więcej informacji odnośnie Pulpitów udostępnionych jest w biuletynie oraz w module Administrator):
- Pulpit technologa, gdzie znajdują się panele tj.: Technologie, Pracownicy i maszyny, Gniazda robocze, Materiały i wyroby gotowe;
- Pulpit planisty, w którym znajdują się panele tj.: Operacje, Zlecenia, Planowanie długoterminowe, Pracownicy i Maszyny, Kalendarze i przestoje, Technologie.
Przebieg procesu produkcyjnego
Poniżej przedstawiony został ogólny schemat definiowania, planowania, rejestracji i realizacji procesu produkcyjnego. Szczegółowy opis etapów tego procesu zostanie omówiony w kolejnych rozdziałach.
Punktem wyjścia dla realizacji procesu produkcji jest zdefiniowanie technologii produkcji (projekt). Technologia stanowi rodzaj definicji procesu produkcyjnego, czyli wzorca, według którego zostaną zaplanowane i wykonane kolejne operacje cyklu produkcyjnego. Na etapie definiowania technologii określa się:
- ilość produktu, jaka ma zostać uzyskana w wyniku przeprowadzenia procesu produkcyjnego;
- oddział (bądź oddziały – dla poszczególnych operacji), w którym ma zostać zrealizowana produkcja wybranego produktu;
- operacje, których wykonanie zostało przewidziane w ramach definiowanego procesu produkcyjnego;
- gniazda robocze, które są konieczne dla wykonania operacji;
- surowce, jakie zostaną wykorzystane do produkcji;
- inne parametry procesu produkcji.
Zaplanowana technologia umożliwia wygenerowanie zlecenia produkcyjnego, za pomocą którego zostanie zrealizowana produkcja.
Zlecenie produkcyjne może również zostać wygenerowane:
- z zamówienia sprzedaży, dzięki czemu można uruchomić proces produkcji bezpośrednio po zamówieniu produktu przez klienta;
- z Planu produkcji;
- z bilansu rezerwacji towarów, gdy z jego analizy wynika konieczność uzupełnienia stanu wybranego produktu.
Z poziomu zlecenia wykonywane są następujące czynności:
- wybranie produktu, który ma zostać wyprodukowany oraz wskazanie jego ilości;
- określenie kontrahenta, dla którego odbywa się produkcja danej partii produktu;
- planowanie procesu produkcyjnego i operacji w ramach tego procesu, planowanie to może odbyć się automatycznie bądź zostać przeprowadzone ręcznie;
- realizacja procesu produkcyjnego – wykonanie zaplanowanych operacji;
- wygenerowanie dokumentów RW na pobrane surowce;
- wygenerowanie dokumentów PW na wydane produkty;
- rozliczanie zlecenia;
- zamknięcie zlecenia;
- księgowanie zlecenia.
Wymienione czynności można wykonywać we wskazanej kolejności, jednak jej zachowanie nie jest konieczne podczas realizacji zlecenia.
Standardowa ścieżka realizacji zlecenia produkcyjnego wygląda następująco:
Planowanie > Realizacja > Generowanie RW > Rozliczanie częściowe > Generowanie PW > Rozliczanie > Zamknięcie zlecenia > Księgowanie zlecenia.
Możliwe jest jednak najpierw wystawienie dokumentu PW (na produkt) a dopiero potem dokumentu RW (na surowiec). Dzięki temu, możliwe jest wyprodukowanie produktu z pobranego zasobu i udokumentowanie jego wydania (PW) pomimo tego, że nie wystawiono jeszcze dokumentu (RW), rejestrującego pobranie surowca. Oczywiście powiązanie zasobu – surowca z dokumentem RW jest konieczne dla prawidłowego zamknięcia zlecenia, ale dokonanie tego nie jest rygorystycznie kontrolowane w momencie pobrania zasobu.
Podczas realizacji zlecenia można wykonać większą ilość operacji niż zostało to zaplanowane. Realizację taką można dodać na każdym etapie realizacji zlecenia, lecz przed jego zamknięciem.
Jak wynika z powyższego, przewidziano dużą elastyczność podczas rejestrowania procesu produkcji. Ta elastyczność powoduje, że generowanie i realizacja zlecenia nie paraliżuje procesu produkcji, zapewniając jednocześnie spełnienie wszystkich formalnych warunków niezbędnych dla jej prawidłowej rejestracji. Dla większej wygody obsługi zleceń, możliwość wykonania poszczególnych operacji z zakresu produkcji przewidziano również z poziomu Harmonogramu operacji. Możliwe jest na nim wyfiltrowanie operacji przewidzianych do wykonania w danym oddziale, z udziałem danego zasobu, według wybranej technologii bądź przewidzianych do wykonania w określonym terminie. Dzięki temu istnieje możliwość nadzoru nad terminowością wykonania operacji z różnych zleceń, kontroli wykonania operacji w określonym oddziale itd. Menu główne stanowi podstawowe narzędzia do pracy z modułem: Produkcja. Aktywne sesje – wyświetla wszystkie sesje programu w podziale na aktywne, historyczne i przerwane. Menu główne, zakładka Zadania Z menu możliwe jest wybranie następujących funkcji: Menu główne, zakładka Pomoc Tematy pomocy – otwiera dokumentację systemu COMARCH ERP XL.Menu główne
Czy ten artykuł był pomocny?