Podłączanie kolektora
Kolektory obsługiwane przez Comarch ERP XL
Z programem Comarch ERP XL współpracują następujące kolektory:
- Dolphin (HandHeld)
- Denso BHT 300B
- CIPHERLAB 711, 720, 8000, 8001, 8200, 8300, 8400, 8600[1]
- OPTICON PHL 2700, PHL 1300.
Jak skonfigurować system Comarch ERP XL do współpracy z kolektorem?
Prawidłowa konfiguracja jest czynnością, dla której prawidłowego wykonania konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Należy upewnić się, że obie strony komunikacji są skonfigurowane identycznie (jest to bardzo istotne – nawet najmniejsza różnica w konfiguracji spowoduje brak komunikacji z kolektorem).
Należy sprawdzić następujące elementy:
- Szybkość transmisji, protokół – ustawione na kolektorze. W przypadku ich braku, należy je odszukać w dokumentacji urządzenia.
- Bity danych, parzystość, bity stopu – dane te rzadko znajdują się na kolektorze. w przypadku ich braku, należy je odszukać w dokumentacji urządzenia.
- Strukturę rekordu wysyłanego przez urządzenie – najłatwiej to zrobić odczytując dane z kolektora za pomocą narzędzi dostarczonych przez producenta.
Producenci/dystrybutorzy zwykle dostarczają również oprogramowanie, którym można modyfikować powyższe ustawienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku struktury rekordu z danymi.[2]
Konfiguracja parametrów transmisji
Konfiguracji kolektora dokonuje się w oknie: Konfiguracja komputera, na zakładce: Kolektor.
Poniżej przedstawiono opis dla poszczególnych parametrów konfiguracji:
Nazwa pliku sterownika – pole w którym wskazuje się plik sterownika używany podczas współpracy systemu z urządzeniem:
- CDN_Coll.dll dla kolektorów Denso BHT i Dolphin (HandHeld)
- CDN_Ciph.dll dla CipherLab i OPTICON
Używaj transceivera – istotne tylko dla kolektorów CipherLab – pole zaznacza się, jeżeli do połączenia używany jest transceiver (stacja dokująca COM – IrDA).
Protokół – istotne tylko dla Denso BHT oraz Dolphin. Protokół transmisji – należy ustawić taki sam, jak w urządzeniu. Dla kolektora Dolphin należy używać protokołu YMODEM.
Szybkość transmisji – istotne dla wszystkich modeli – szybkość wymiany danych przez port szeregowy; należy ustawić taką szybkość, jak w urządzeniu; również ustawienia dla portu COM, do którego zostanie podłączony kolektor, powinny być zgodne z ustawieniami na urządzeniu oraz w systemie Comarch ERP XL.
Parzystość; Bity danych; Bity stopu – parametry istotne dla wszystkich modeli; należy ustawić je tak, jak w urządzeniu; jeżeli w urządzeniu nie da się ustawić powyższych należy sprawdzić w instrukcji, jakie są prawidłowe dla nich ustawienia; również ustawienia dla portu COM powinny być zgodne z ustawieniami na urządzeniu oraz w systemie Comarch ERP XL.
Port – port szeregowy przez, który odbywa się komunikacja z urządzeniem. W przypadku podłączenia kolektora przez port USB należy zmapować port USB na jeden z portów COM1 lub COM2.
Definiuj rekord kolektora – przycisk otwierający okno definicji rekordu kolektora; od prawidłowego zdefiniowania rekordu kolektora zależy czy współpraca z urządzeniem będzie odbywać się bez błędów (w skrajnych przypadkach czy w ogóle się powiedzie).
Definiowanie rekordu kolektora
Część z kolektorów ma „na sztywno” zdefiniowane parametry transmisji, również rekord kolektora, które pozwalają na współpracę z systemem Comarch ERP XL (np. OPTICON). Dla innych rekord kolektora można definiować wg uznania (np. CipherLab). Istotnym jest jednak to, żeby zdefiniować rekord kolektora w Comarch ERP XL, tak jak zaprogramowane jest urządzenie.
Definiując rekord można określić następujące parametry:
Wielkość rekordu – ilość znaków jaka przeznaczona jest na cały rekord kolektora
Pola – parametry pozwalające na określenie które z pól, a więc jakie dane, będą przesyłane z urządzenia do aplikacji; dla poszczególnych pól należy określić w jakich przedziałach (od którego do którego znaku) znajdują się dane:
- EAN – kod EAN służący do identyfikacji towaru/jednostki pomocniczej/dostawy
- Ilość – ilość towaru odpowiadającego przesłanemu kodowi EAN
- Cecha – wartość cechy przesłanego towaru
- Data ważności – data ważności partii towaru, data powinna być w formacie ddmmrrrr i mieścić się
w zakresie: od 01011801 do 11102074 (od 01-01-1801 do 11-10-2074) - Położenie – adres w magazynie gdzie towar będzie przyjmowany lub skąd będzie pobierany (ma znaczenie tylko dla dokumentów magazynowych PM, WM, MP)
Znak wypełniający – znak oddzielający poszczególne pola z danymi.
Brak zakończeń linii – czy poszczególne rekordy są przesyłane jako jeden ciąg znaków.
Poniżej przedstawiono przykład jak zdefiniować połączenie dla kilku wybranych urządzeń.
Przykładowe ustawienia
CipherLab
Kolektory CipherLab można w łatwy sposób konfigurować tak aby umożliwić przesyłanie żądanych danych do systemu Comarch ERP XL. Pod tym względem są najbardziej elastyczne z opisanych poniżej.
Poniższe ustawienia są przykładowe i mogą być modyfikowane podczas zestawiania współpracy z systemem Comarch ERP XL. Należy jednak pamiętać, żeby parametry na urządzeniu były zgodne z ustawieniami w systemie.
Dla urządzeń CipherLab istnieje możliwość przeprogramowania rekordu kolektora przy pomocy aplikacji Forge Batch Application Generator udostępnianej przez producenta.
Podczas definiowania poszczególnych pól rekordu kolektora Cipherlab należy zaznaczyć, że mają mieć one zachowaną ustaloną długość. W tym celu należy wywołać okno ze szczegółami pola (przycisk: More), w którym wpisujemy długość pola oraz zaznaczamy parametr: Fixed data lenght.
W celu zaprogramowania rekordu na kolektorze należy przesłać aplikację na urządzenie – Send Application, a na kolektorze wybrać opcję: 6. Load Program w menu Utilities.
PHL2700 firmy OPTICON
Kolektor PHL1300 może przesyłać dane wynikowe w czterech trybach dostępnych na urządzeniu: Inwentura, Magazyn, Sprzedaż, Numery seryjne. Pierwsze trzy tryby z punktu widzenia systemu Comarch ERP XL nie różnią się niczym. Przesyłane są kod EAN oraz ilość. W trybie Numery seryjne dodatkowo istnieje możliwość przesłania wartości cechy. (szczegóły: www.optidata.pl).
Dla tego kolektora dystrybutor zaleca transmisję z szybkością 19200 bps. Poniższe ustawienia konfiguracyjne proponuje transmisję z większą szybkością, podczas którego nie napotkano na żadne problemy. W celu przeprowadzenia transmisji z taką szybkością należy ustawić ją również na urządzeniu oraz stacji dokującej.
Kolejność synchronizacji danych jest bardzo ważna – Najpierw wysyłamy dane z kolektora, dopiero później zaczynamy odczytywać w Comarch ERP XL.
PHL1300 firmy OPTICON
Kolejność synchronizacji danych jest bardzo ważna – najpierw wysyłamy z kolektora dopiero później zaczynamy odczytywać w Comarch ERP XL. Ze względu na niedostępność kolektora nie był testowany na najnowszych wersjach systemu.
DOLPHIN
Kolejność synchronizacji danych jest bardzo ważna – najpierw odczytujemy dane w Comarch ERP XL, a następnie wysyłamy z kolektora. Ze względu na niedostępność kolektora w dystrybucji nie był testowany na najnowszych wersjach systemu.
Denso BHT
Do współpracy z tym urządzeniem konieczne jest zarejestrowanie biblioteki SKKTrans.ocx, z której korzysta Comarch ERP XL podczas odczytywania przesyłanych danych. Biblioteka ta jest dostarczana wraz z systemem Comarch ERP XL. W celu jej zarejestrowania należy wykonać polecenie: regsvr32 SKKTrans.ocx.
Transmisja danych w przypadku tego kolektora odbywa się przez plik tymczasowy, do którego zapisywane są dane odczytane z portu COM, a następnie dane wczytywane są do systemu. W tej sytuacji, jeśli praca odbywa się na systemach, dla których włączona jest kontrola kont użytkowników (np. Windows 7, Windows Serwer 2008, etc.) istotne jest aby aplikacja miała uprawnienia do zapisywania danych w folderach tymczasowych Windows.
Dla kolektora Denso BHT szybkość transmisji jest ustawiana na stacji dokującej urządzenia. Dla 9600 bps należy ustawić: switch 1 –OFF, switch 2 – OFF, switch 3 – ON.
Praca z kolektorem w systemie Comarch ERP XL
W przypadku pracy z kolektorami danych w systemie Comarch ERP XL możliwy jest jedynie odczyt danych z kolektora przez aplikację. W celu przesłania danych w kierunku odwrotnym (z systemu do urządzenia, np. baza towarów) należy użyć aplikacji zewnętrznych przygotowanych podczas wdrożenia systemu lub dostarczanych przez dystrybutorów kolektorów.
W systemie można wczytywać dane z kolektora na dokumenty handlowe (PZ, PZI, FZ, FRR, FS, WZ, , PA, FW, FSE, WZE), wewnętrzne (PW, RW, MMW, MMP), magazynowe (WM, PM, MP), zamówienia (ZZ, ZS, ZW) oraz oferty (OZ, OS). Istnieje również możliwość dodania odczytu inwentaryzacyjnego z kolektora.
W celu przesłania danych na dokument, należy przesyłając dane z urządzenia, nacisnąć przycisk: Wczytaj dane z kolektora.
Dodawanie na dokument pozycji przesłanych z kolektora, może odbyć się w dwóch trybach:
- usuwanie istniejących pozycji i dodanie nowych pozycji na podstawie przesłanych danych – domyślne działanie przycisku,
- dodawanie nowych pozycji do istniejących na dokumencie.
W celu dodania odczytu inwentaryzacyjnego z kolektora, należy mając otwarty arkusz inwentaryzacyjny na zakładce: Odczyty, przesłać dane z urządzenia i nacisnąć przycisk: Odczyt z kolektora.
Podczas dodawania odczytu inwentaryzacyjnego system uzupełnia ilości tylko dla pozycji przesłanych z kolektora.
Identyfikacja pozycji (towarów) przesłanych z kolektora odbywa się na podstawie kodów EAN. W systemie Comarch ERP XL kody EAN są szukane pośród kodów zapisanych na kartach towarów, jednostkach pomocniczych, zasobach oraz dostawach.
Najczęściej zadawane pytania
Podczas próby odebrania danych z kolektora otrzymuje błąd – Brak danych w kolektorze.
Błąd ten może być spowodowany niepoprawną definicją rekordu kolektora.
Bardzo ważne jest poprawne zdefiniowanie długości rekordu danych oraz długości poszczególnych pól. Muszą być one zgodne z ustawieniami w urządzeniu.
Nieprawidłowa długość powoduje błąd odczytu.
W celu zweryfikowania jaka jest struktura danych wysyłanych przez kolektor, należy odebrać dane przy pomocy aplikacji do komunikacji z urządzeniem (zwykle udostępnianej przez producenta).
Czy istnieje możliwość transmisji danych z kolektora przy pracy z systemem Comarch ERP XL przez pulpit zdalny?
Tak. W tym celu należy podczas połączenia z pulpitem udostępnić porty szeregowe stacji lokalnej.
Ustawienia portu COM na stanowisku, do którego podłączone jest urządzenie (stanowisko, z którego łączymy się do pulpitu zdalnego) powinny być zgodne z ustawieniami w konfiguracji Comarch ERP XL.
Port COM, do którego podłączony jest kolektor należy zmapować na serwerze terminali z numerem COM1 lub COM2, w zależności od tego jaki został wybrany w konfiguracji Comarch ERP XL.
Jak interpretowane są daty ważności przesłane z kolektora?
Daty ważności przesłane z kolektora na dokument przyjęcia (handlowego lub magazynowego) są zapisywane na partii towaru zgodnie z ustawieniem w karcie towaru:
- w przypadku przesłania daty ważności dla towaru, dla którego nie zaznaczono na karcie parametru: Oznacz partię towaru datą ważności informacja przesłana jako data ważności jest ignorowana
- w przypadku przesłania nieprawidłowej daty albo nie przesłana jej dla towaru, którego partia towaru ma być oznaczana datą ważności, system pobiera ustawienie z karty towaru i odpowiednio ustawia datę
- w przypadku przesłania prawidłowej daty dla towaru, którego partia towaru ma być oznaczana datą ważności, system ustawia przesłaną datę na partii powstałej w wyniku dostawy
Daty ważności przesłane z kolektora na dokument wydania (handlowego lub magazynowego) są traktowane jako wymagane (nawet dla towarów, dla których nie zaznaczono na karcie parametru: Oznacz partię towaru datą ważności). System zawsze szuka zasobu z odpowiednią datą ważności. Jeśli go nie znajdzie wyświetla odpowiedni komunikat, np.: Zabrakło ilości (nie udało się pobrać towaru lub wymuszono realizacje całości). W przypadku nie przesłania daty ważności system pobiera zasoby wg kolejki zdefiniowanej na karcie towaru.
Data powinna być w formacie ddmmrrrr i mieścić się w zakresie: od 01011801 do 11102074 (od 01-01-1801 do 11-10-2074).
Jak interpretowane są cechy przesłane z kolektora?
Cechy przesłane z kolektora na dokument przyjęcia (handlowego lub magazynowego) są zapisywane na partii towaru. Jeśli towar ma określoną domyślą klasę cechy, przesłana cecha jest zapisywana jako jej wartość.
Cechy przesłane z kolektora na dokument wydania (handlowego lub magazynowego) są traktowane zawsze jako wymagane. System zawsze szuka zasobu z odpowiednią cechą. Jeśli go nie znajdzie wyświetla odpowiedni komunikat, np.: Zabrakło ilości (nie udało się pobrać towaru lub wymuszono realizacje całości). W przypadku nie przesłania daty ważności system pobiera zasoby wg kolejki zdefiniowanej na karcie towaru.
Jak interpretowane są położenia (adresy magazynowe) przesłane z kolektora?
Adresy magazynowe przesłane z kolektora są interpretowane tylko na dokumentach magazynowych (PM, WM, MP) oraz odczytach inwentaryzacyjnych (jeśli inwentaryzacja jest przeprowadzana wg ilości magazynowych).
W przypadku dokumentu PM, system będzie starał się umieścić towar w lokalizacji przesłanej z kolektora. Jeśli przesłany adres będzie nieprawidłowy (np. nie występuje w odpowiednim magazynie, będzie przepełniony, składowanie towaru będzie niedozwolone, etc.) to wyświetli odpowiedni błąd i nie doda takiej pozycji.
W przypadku dokumentów WM i MP system traktuje przesłany adres jako wymagany i stara się pobrać towar ze wskazanego położenia. Jeśli towar nie zostanie znaleziony w tym położeniu pozycja nie zostanie dodana.
W przypadku gdy adres nie zostanie przesłany a praca odbywa się na dokumentach magazynowych w magazynie z obsługą położeń, system pobierze lub rozlokuje towary zgodnie z algorytmem działającym w systemie.
Czy istnieje możliwość skonfigurowania kolektora do pracy na dokumentach MP. tak aby przekazywać położenie skąd ma być pobierany towar oraz położenie docelowe?
Nie ma możliwości przesłania dwóch położeń z kolektora. W związku z powyższym nie ma również możliwości skonfigurowania kolektora tak aby przekazywać położenie skąd ma być pobierany towar oraz położenie docelowe. Podczas wczytywania danych z kolektora na dokument MP, przekazane położenie jest traktowane jako adres skąd ma zostać pobrany towar. Jako adres dokąd ustawiane jest położenie Nieznane.
Czy istnieje emulator kolektorów Opticon PHL1300 lub Opticon PHL2700?
Nie spotkaliśmy się z emulatorem dla kolektorów Opticon PHL1300 lub Opticon PHL2700. W celu bliższych informacji należy skontaktować się z dystrybutorem tych urządzeń, firmą OPTIDATA (www.optidata.pl).
- Urządzenie współpracuje z systemem przy zastosowaniu oprogramowania firmy TORELL. Obsługiwane są 3 parametry: EAN, Ilość i Cecha. Przy użyciu oprogramowaniu producenta współpraca z systemem nie jest możliwa. ↑
- W dalszej części biuletynu zostanie zaprezentowana aplikacja do konfiguracji urządzeń CipherLab, pozwalająca między innymi na dowolne definiowanie rekordu kolektora. ↑