Księgowość

 

[pyt. 2498] Do czego służy parametr „Kopiuj wyrażenia pól definiowanych z poprzedniej wersji deklaracji”, znajdujący się w formularzach sprawozdań GUS oraz deklaracjach podatkowych?

  • Przycisk ten służy wyłącznie do okresowego użytkowania w sytuacji zmiany wersji, w której tworzone są sprawozdania GUS/deklaracje podatkowe. Należy go zatem użyć, np. w sytuacji gdy wyrażenia zostały zdefiniowane w sprawozdaniu GUS F-01 w wersji 2016, a bieżące sprawozdanie potrzebujemy przeliczyć na formularzu w wersji 2017. Nie należy używać tego przycisku w sytuacji, gdy chcemy wyliczyć kolejne sprawozdanie na formularzu w wersji, na której wyrażenia już się znajdują- otwierając nowe sprawozdanie wyrażenia zostają automatycznie przepisane, gdyż zostały zdefiniowane dla danej wersji a nie konkretnego formularza.

[pyt. 2496] Przy próbie eksportu przelewów przy wymianie danych typu Webserwis występuje komunikat: ‘Żądanie zostało przerwane. Nie można utworzyć bezpiecznego kanału SSL/TLS’

  • Należy sprawdzić poprawność certyfikatów biorących udział w wymianie z bankiem. Certyfikaty autoryzacyjne powinny znajdować się w opcjach internetowych na zakładce ‘Zaufane główne urzędy certyfikacji’; na zakładce ‘Osobiste’ – certyfikaty transportowe. W kontekście tego komunikatu, należy również zweryfikować czy na karcie banku wskazany jest prawidłowy certyfikat transportowy. Warto również zwrócić uwagę na blokady Firewall oraz odblokowanie ruchu po porcie 443.

[pyt. 2495] W jaki sposób zbudować schemat księgowy dla dokumentów Różnic Kursowych, aby wyodrębniał pozycje powstałe od kwoty VAT i netto?

  • Aby można było wyodrębnić takie różnice kursowe, w pierwszej kolejności należy podzielić płatność na dokumencie. Mechanizm wyodrębnienia płatności z tytułu VAT funkcjonuje w systemie po naciśnięciu na zakładce Płatności przycisku ‘VAT’. Dopiero po rozbiciu płatności tworzy się nowy rekord w tabeli cdn.traplat, z odpowiednim wpisem w polu TrP_Rodzaj i dopiero wtedy następuje rozróżnienie płatności. W takim przypadku rozliczamy wartość netto albo kwotę VAT (są to dwie oddzielne płatności). Aby sprawdzić której płatności dotyczy dokument  różnicy kursowej można użyć poniższego warunku w schemacie księgującym RK:

rkn_id in (select RKN_ID from CDN.RozniceKursowe left outer join CDN.TraPlat t on t.TrP_GIDTyp = RKN_Dok2Typ and t.TrP_GIDNumer = RKN_Dok2Numer and t.trp_gidlp = RKN_Dok2Lp left outer join CDN.TraPlat s on s.TrP_GIDTyp = RKN_Dok1Typ and s.TrP_GIDNumer = RKN_Dok1Numer and s.trp_gidlp = rkn_dok1lp where s.TrP_Rodzaj = 1 or t.TrP_Rodzaj= 1)

[pyt. 2494] Podczas zmiany statusu kompensaty z „propozycja w akceptacji” na „bufor” pojawia się komunikat „Na jednym lub obu dokumentach brakuje wystarczającej kwoty do rozliczenia”

  • Propozycja kompensaty nie blokuje możliwości rozliczanie dokumentów. Może się, zatem zdarzyć, że nie będzie możliwe utworzenie płatności z powodu wcześniejszego rozliczenia dokumentu, który znajdował się w propozycji kompensaty. Mimo, że dokument przejdzie do statusu bufor nie będzie możliwe jego dalsze zatwierdzenie. W takim przypadku konieczny jest powrót kompensaty do statusu propozycja i odrzucenie tych płatności, które nie mogły zostać rozliczone.

[pyt. 2493] Czy istnieje możliwość zaimportowania do systemu Comarch ERP XL  listy płac z opisem analitycznym, który zawiera wymiary analityczne zdefiniowane przez użytkownika?

  • Jeżeli importują Państwo opis analityczny z systemu XL HR do XL to należy pamiętać, że tylko trzy wymiary systemowe mogą być synchronizowane, tj. Centrum, Projekty i Lokalizacja. Nie ma możliwości na chwilę obecną dodania innych wymiarów do XL HR  (np. zespół 4) i zaimportowania listy płac opisanych analitycznie wg dodatkowego wymiaru. Jeżeli chcą Państwo zastosować dodatkowe wymiary to można w tym celu użyć podzielnika wynagrodzeń. Wypłaty pracowników zostaną rozbite na poszczególne kwoty zgodnie z wzorcowym opisem analitycznym uzupełnionym na karcie pracownika na zakładce Opis analityczny albo zgodnie z ręcznym opisem na podzielniku. Ponadto istnieje możliwość wypełnienia opisu analitycznego za pomocą przycisku pioruna, pod który można podpiąć funkcję serwerową, która będzie uzupełniała opis.

[pyt. 2488] Dlaczego składnik listy płat, który w kolumnie brutto ma wartość dodatnią, w kolumnie netto prezentowany jest ze znakiem minus?

  • Tego typu prezentacja dotyczy składników, które na swojej definicji w systemie Comarch ERP XL HR mają odznaczony parametr:  wpływa na kwotę do wypłaty. Jeżeli byłyby prezentowane w kolumnie netto ze znakiem plus dochodziłoby do zwiększenia płatności. Dlatego właśnie w kwocie netto uwzględniane są tylko wartość podatku i składek pracownika (Emerytalne, Rentowe, Chorobowe, Zdrowotne) ze znakiem minus.

[pyt. 2486] Dla jakich dokumentów działa automatyczna weryfikacja statusu kontrahenta w VAT.

  • Automatycznej weryfikacji na portalu podatkowym MF podlegają:
  1.  Dokumenty zakupowe – FZ, A’FZ, S(FZ), s(FZ), FZL oraz ich korekty,
  2.  Dokumenty sprzedażowe w transakcjach Krajowa / Podatnikiem jest nabywca – FS, A’FS, FSE, S(FS), s(FS), FSL oraz ich korekty.
  • Z kolei automatycznej weryfikacji w systemie VIES podlegają:

Dokumenty sprzedażowe w transakcjach wewnątrzwspólnotowych – FS, A’FS, S(FSE), s(FSE), FEL oraz ich korekty.

Podczas wystawiania któregoś z wyżej wymienionych dokumentów, system Comarch ERP XL sprawdza w bazie portalu podatkowego MF lub VIES, czy dany kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Weryfikacja odbywa się w tle, podczas uzupełniania pól dokumentu i jeśli weryfikacja wypadnie pozytywnie nie jest zwracany żaden komunikat

[pyt. 2485] Podczas eksportu przelewów zaznaczony jest parametr: Przelewy zbiorczo dla poszczególnych kontrahentów, a mimo to przelewy nie sumują się do jednej pozycji.

  • Najczęstszą przyczyną jest zbyt długi opis. Jeżeli ilość znaków w polu opis przekracza ilość zadaną w definicji formatu eksportu – pozycje będą dzielone. Należy sprawdzić w definicji formatu eksportu przelewów co wybrane do opisu (pole tytułem) i jak jest ilość znaków – pola te można zwiększyć max do 150 znaków.

[pyt. 2341] Po przeksięgowaniu przychodów i kosztów na wynik finansowy, zestawienie ‘Rachunek Zysków i Strat’ jest zerowe, ponieważ zerowe jest saldo kont wynikowych. W jaki sposób można zdefiniować zestawienie zysków i strat, aby pomijało ostatni dekret przeksięgowujący.

  • W tej sytuacji, można wykorzystać funkcjonalność ‘Warunków dekretów’. W tym celu na pozycje dekretu przeksięgowującego należy dodać atrybut tekstowy (np. ‘przeksięgowanie na wynik’). Następnie należy uaktualnić definicję zestawienia księgowego. Na zakładce ‘Ogólne’ zestawienia, zaznaczamy check ‘Warunki dekretów’ i dodajemy warunek, aby zestawienie było obliczane tylko dla dekretów, dla których nie istnieje dodany wcześniej atrybut. Następnie na definicji pozycji zestawienia należy również zaznaczyć check ‘Warunki dekretów’ i wybrać ;Domyślnie’. Przy takim ustawieniu, zestawienie nie będzie uwzględniało dekretu przeksięgowującego.

[pyt. 2339] Podczas generowania księgowania okresowego, pomimo wprowadzenia kwoty w polu Wyrażenie pojawia się komunikat: „Księgowanie okresowe nie zawiera żadnych pozycji z kwotą różną od 0”.

  • Należy zweryfikować separator miejsc dziesiętnych użyty w kwocie wprowadzonej do pola Wyrażenie. Jeśli jako separator został zastosowany przecinek, należy go zastąpić kropką.

[pyt. 2337] Czy w systemie ERP XL można uruchomić XLWork jako usługę?

  • Tak, mechanizm, który tworzy działającą usługę samodzielnie przez aplikację dostępny jest od wersji 2017.0. Aby było to możliwe należy dodać odpowiedniego użytkownika w panelu sterowania / Narzędzia administracyjne / Zasady zabezpieczeń lokalnych / Zasady lokalne / Przypisywanie praw użytkownika dla zasady Logowanie w trybie usługi oraz wypełnić parametry dotyczące usługi na zakładce Procesy w oknie XLWork.

Uwaga: Mechanizm działa od wersji Windows 8 i wyższych. 

[pyt. 2336] Dlaczego nie można edytować danych dotyczących serwera i bazy ERP XL w konfiguracji ERP XL HR? Pojawia się komunikat: „Baza danych Comarch ERP XL w wersji 2017.0 lub wyższej. Ustawienia synchronizacji z taką bazą danych można dokonać jedynie w systemie Comarch ERP XL” i obszar jest nieaktywny.

  • Od wersji 2017.0 systemu ERP XL mechanizm uruchamiania synchronizacji baz w zakresie kadrowo-płacowym został uproszczony i zmian można dokonywać wyłącznie w konfiguracji systemu XL. Tym samym konieczne jest wykonywanie synchronizacji dwustronnej.

[pyt. 2335] W jaki sposób wygenerować korektę deklaracji VAT-UE uwzględniającą zmianę numeru NIP kontrahenta?

  • Deklaracja VAT-UE grupuje transakcje w ramach numeru NIP kontrahenta, w związku z czym w przypadku wystawienia dokumentów z nieprawidłowym numerem NIP, konieczne jest wygenerowanie deklaracji korygującej.

Aby na deklarację korygującą został pobrany nowy NIP kontrahenta, należy przede wszystkim zmienić adres na dokumencie, z którego wartości zostały pobrane na pierwotną deklarację. Zmiana adresu na zatwierdzonym dokumencie jest możliwa po zaznaczeniu na karcie Operatora parametru: Aktualizacja adresów kontrah. ( zakładka Parametry/Handlowe). Po jego zaznaczeniu, na dokumencie, na zakładce Kontrahent/Główny zostaje odszarzona ikona Adres i Użytkownik może wskazać adres kontrahenta z nowym numerem NIP. Po zmianie adresu na dokumencie, nowy numer NIP zostanie pobrany na deklaracje korygującą i prezentowany  w sekcjach „ Było –Jest”

[pyt. 2334] W jaki sposób wyszukać w systemie dokumenty, które zostały podwójnie ujęte na deklaracji VAT po stronie podatku należnego, a więc faktury fiskalne, faktury RA/RAK ujęte bezpośrednio w rejestrze VAT oraz z poziomu Raportu Sprzedaży?

  • W celu wyszukania takich dokumentów należy z poziomu rejestru VAT typu sprzedaż, zakładka: VAT-7 wykonać wydruk „ Raport sprzedaży i dokumenty powiązane”.

Na wydruku prezentowane są pozycje tabeli  VAT dokumentów (RS), (RSK) w danej stawce, ujęte na deklaracji VAT-7 oraz powiązane z nimi pozycje tabeli VAT faktur fiskalnych (FS/FSK), faktur wystawionych do paragonów (RA/RAK), które również zostały ujęte na deklaracji VAT-7.

Informacja o wartości korekty jaką należy wprowadzić w ramach danej stawki prezentowana jest w podsumowaniu globalnym, w wierszu „Różnica (1-3)”.

[pyt. 2333] Podczas próby pobrania UPO do formularza JPK_VAT pojawia się komunikat: Status: 401 Opis zdarzenia: Opis statusu: Weryfikacja negatywna – dokument niezgodny ze schematem xsd

  • Aby móc sprawdzić, w którym miejscu formularza JPK występuje niezgodność struktur XML ze schematem XSD, zalecamy zweryfikowanie pliku w oparciu o oprogramowanie Notepad++ z wtyczką XML Tools.
    Program Notepad++ można pobrać z adresu http://notepad-plus-plus.org/download/ . Po jego instalacji i uruchomieniu należy pobrać wtyczkę XML Tools. Aby  to zrobić, należy wybrać z Menu Wtyczki opcję Plugin Manager i w zakładce Available zaznaczyć XML Tools i kliknąć Install.  Po instalacji wtyczki należy otworzyć wygenerowany plik JPK.  Proponujemy użyć polecenia składnia > XML, aby przystosować program do wyświetlania dedykowanego dla plików XML. Następnie należy sprawdzić poprawność wewnętrznej struktury XML – wykonuje się to za pomocą polecenia w programie Notepad++ Wtyczki > XML Tools> Check XML syntax now.
    Jeśli nie pojawią się błędy, wówczas należy sprawdzić zgodność z plikiem XSD za pomocą polecenia Wtyczki>XML Tools>Validate Now.
    W oknie Select File wskazać należy plik xsd do walidacji zgodności z schematem, a następnie kliknąć OK. (Jeżeli jest połączenie z Internetem ten krok jest pomijany).
    Pliki XSD są opublikowane na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/struktury-dokumentow-xml należy je wcześniej pobrać i zapisać na dysku lokalnym.

[pyt. 2332] W jaki sposób można wystawić korektę formularza JPK_VAT?

  • Korekta formularza JPK_VAT jest dokumentem całościowym. W związku z tym, w celu wystawienia formularza JPK_VAT korygującego należy anulować pierwotny formularz. Aby na formularzu JPK_VAT była możliwość wybrania statusu: „Anulowana”, należy w pierwszej kolejności go zatwierdzić.

[pyt. 2331] Jak wystawić korektę podatku naliczonego (tzw. „korektę powrotną” dotyczącą „złych długów” w podatku VAT), która zostanie uwzględniona w polu 50 Deklaracji VAT-7(17)?

  • W momencie zapłaty za fakturę, która została wcześniej ujęta na załączniku VAT-ZD i do której wygenerowany został dokument (ZD)FZ (faktura zakupu a-vista ZD), należy utworzyć korektę (ZD)FZK. Nie ma  w systemie automatu, który na podstawie zapłat generowałby tego rodzaju korekty, bądź podpowiadał kwoty do skorygowania. Korekty muszą zostać utworzone przez operatora, a kwoty uzupełnione ręcznie na tabeli VAT. Takie dokumenty są ujmowane w polu 50 deklaracji VAT-7 w wersji 17.

[pyt. 2330] Podczas próby renumeracji Rejestru VAT nic się nie dzieje. Dokumenty nie zostają zrenumerowane.

  • W programie ERP XL istnieje możliwość renumeracji dokumentów, jest to jednak zmiana wyłącznie numeru dokumentu nadanego w rejestrze VAT (kolumna Numer). Dla dokumentów zakupowych numery te zostaną zmienione rosnąco wg daty wpływu, natomiast dla rejestru sprzedaży renumeracja przebiegnie rosnąco wg daty wystawienia dokumentów. W przypadku, gdy pomimo naciśnięcia ikony pioruna renumeracja się nie wykonuje i jednocześnie nie pojawia się log z informacją, należy sprawdzić parametry systemowe operatora, który wykonuje renumerację. Na karcie operatora, w zakładkach Parametry/Systemowe, w obszarze log systemowy, należy zaznaczyć opcję: Wyświetlaj błędy, ostrzeżenia i informacje oraz odznaczyć parametr Zamknij gdy brak błędów. Następnie należy ponownie wykonać renumerację. Najczęściej problem wywołuje dokument pozostający w edycji.

[pyt. 2329] Przy próbie podpisania plików JPK_Vat, aby wysłać je do MF, system ERP XL nie widzi certyfikatów do podpisu, pomimo, iż te same certyfikaty wykorzystywane są podopisu deklaracji VAT – 7 i deklaracja została prawidłowo podpisana i wysłana.

  • Certyfikaty dla potrzeb wysyłki JPK_Vat pobierane są bezpośrednio z okna Windowsa (inaczej niż przy wysyłce deklaracji vat). Jeżeli tam ich nie ma, to Windows z jakiegoś powodu ich nie widzi. W tej sytuacji należy przeinstalować oprogramowanie do certyfikatów i same certyfikaty oraz zarejestrować je ponownie w systemie oraz przeprowadzić aktualizacje serwis pack’ów .

Aby na potrzeby podpisania plików JPK  było widać certyfikat , musi być on zainstalowany w systemie i być prawidłowy (zaufany). Aby zweryfikować poprawność certyfikatów w Windows należy:

Aby to sprawdzić należy:

1.       Uruchomić programik certmgr.msc.

2.       W grupie certyfikatów osobistych sprawdzić, czy jest ten, który ma być wykorzystany do podpisu.

Jeżeli go nie ma w tym miejscu, to znaczy że certyfikat nie został zainstalowany w systemie Windows – należy go zainstalować.

3.       Jeżeli jest na liście – należy dwa razy kliknąć na certyfikat.

Na certyfikacie, na zakładce ogólne powinno być uzupełnione pole: informacje o certyfikacie, a na zakładce ścieżka certyfikacji , w oknie stan certyfikatu powinna być informacja: Ten certyfikat jest prawidłowy.

W przypadku niepoprawnych certyfikatów, na zakładce ogólne mogą pojawić się komunikaty o treści: „Ten certyfikat wygasł, lub nie uzyskał jeszcze ważności” lub „ System Windows nie ma wystarczających informacji, aby zweryfikować ten certyfikat”.

[pyt. 2328] Dlaczego w pliku JPK_Vat dla dokumentów sprzedaży dla niektórych pozycji nie jest uzupełniana data sprzedaży? Czy jest to prawidłowe?

  • Jest to prawidłowa prezentacja. Dwie daty (data sprzedaży i data wystawienia) uzupełniane są w sytuacji, kiedy są one różne. Jeżeli są takie same,  wypełniana jest tylko kolumna z datą wystawienia

[pyt. 2147] Warunek sprawdzający czy w danej pozycji opisu analitycznego wymiar (niezmaterializowany) z planu kont ma przypisaną wartość ‘401-01-%’ będzie wyglądał następująco:

  • exists(select 1 from cdn.OpisWymSElem s1 where s1.ows_gidtyp=owe_gidtyp and s1.ows_gidnumer=owe_gidnumer and s1.ows_gidlp=owe_gidlp and s1.ows_typwymiaru = 0 and s1.ows_element like ‘401-01-%’ and cdn.GetWymiarID(s1.ows_wmrid)=7)   gdzie 7 to ID wymiaru stanowiącego kolumnę opisu analitycznego.

[pyt. 2146] Warunek sprawdzający czy zostało wypełnione centrum kosztowe w księgowanej pozycji opisu analitycznego, może wyglądać następująco:

  • exists(select 1 from cdn.OpisWymSElem s1 where s1.ows_gidtyp=owe_gidtyp and s1.ows_gidnumer=owe_gidnumer and s1.ows_gidlp=owe_gidlp and s1.ows_typwymiaru = 1)

[pyt. 2145] Na dokumencie FZ w opisie analitycznym jest dodany wymiar (kolumna), którego wmr_ID z tabeli cdn.wymiary wynosi 7. Warunek ma sprawdzić czy ten wymiar został uzupełniony

  • Można wykorzystać funkcję cdn.GetWymiarID(). Funkcja ta zwraca ID kolumny opisu analitycznego, gdzie jako parametr przekazujemy OWS_WMRID. Warunek może wyglądać jak poniżej:   exists(select 1 from cdn.OpisWymSElem s1 where s1.ows_gidtyp=owe_gidtyp and s1.ows_gidnumer=owe_gidnumer and s1.ows_gidlp=owe_gidlp and cdn.GetWymiarID(s1.ows_wmrid)=7 and s1.ows_typwymiaru = 0)

[pyt. 2070] Jak napisać warunek schematu księgowań, sprawdzający czy w księgowanej pozycji opisu analitycznego konkretny wymiar jest uzupełniony?

  • W warunku takiego schematu nie należy opierać się bezpośrednio o pola z tabeli cdn.OpisWymSElem, np. ows_wmrid in (5,4,1). Konieczne jest napisanie zapytania na tabeli cdn.opiswymselem (z dodanym aliasem), gdzie GID księgowanej pozycji zostanie przekazany z tabeli cdn.opiswymelem. Przykłady poniżej.
  • Na dokumencie FZ w opisie analitycznym jest dodany wymiar (kolumna), którego wmr_ID z tabeli cdn.wymiary wynosi 7. Warunek ma sprawdzić czy ten wymiar został uzupełniony.Można wykorzystać funkcję cdn.GetWymiarID(). Funkcja ta zwraca WMR_ID kolumny opisu analitycznego, gdzie jako parametr przekazujemy OWS_WMRID. Warunek może wyglądać jak poniżej:
    exists(select 1 from cdn.OpisWymSElem s1 where s1.ows_gidtyp=owe_gidtyp and s1.ows_gidnumer=owe_gidnumer and s1.ows_gidlp=owe_gidlp and cdn.GetWymiarID(s1.ows_wmrid)=7 and s1.ows_typwymiaru = 0)
  • 2) Warunek sprawdzający czy zostało wypełnione centrum kosztowe w księgowanej pozycji opisu analitycznego, może wyglądać następująco:
    exists(select 1 from cdn.OpisWymSElem s1 where s1.ows_gidtyp=owe_gidtyp and s1.ows_gidnumer=owe_gidnumer and s1.ows_gidlp=owe_gidlp and s1.ows_typwymiaru = 1)
  • 3) Warunek sprawdzający czy w danej pozycji opisu analitycznego wymiar (niezmaterializowany) z planu kont ma przypisaną wartość ‘401-01-%’ będzie wyglądał następująco:
    exists(select 1 from cdn.OpisWymSElem s1 where s1.ows_gidtyp=owe_gidtyp and s1.ows_gidnumer=owe_gidnumer and s1.ows_gidlp=owe_gidlp and s1.ows_typwymiaru = 0 and s1.ows_element like ‘401-01-%’ and cdn.GetWymiarID(s1.ows_wmrid)=7) gdzie 7 to ID wymiaru stanowiącego kolumnę opisu analitycznego.

[pyt. 2024] W jaki sposób tworzone jest LP pozycji na dekrecie księgowym UNM?

  • Księgowanie UNM odbywa się z wykorzystaniem wbudowanego schematu księgowego, który pobiera najpierw pozycje UNM oparte o “Płatność”, następnie o “-Płatność”, a na końcu o Elementy (wartość). W związku z tym kolejność LP na UNM może się nie zgadzać z kolejnością LP na dekrecie księgowym.

[pyt. 2023] Dlaczego w przypadku dokumentów a-visty nie działają procesy księgowania wsadowego?

  • Dokumenty a-vista objęte są procesami wsadowymi ale tylko wtedy, gdy na definicji ich dokumentów nie wybrano opcji uproszczonej formatki.

[pyt. 2022] Dlaczego podczas importu list płac z ERP XL HR przenoszą się wypłaty tylko niektórych pracowników danego wydziału?

  • Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli na przykład w międzyczasie nastąpiła zmiana centrum kosztowego , do którego wcześniej wpięci byli pracownicy. Należy wówczas pamiętać, aby dokonać ponownego przeliczenia naliczonych wypłat tych pracowników.

[pyt. 2021] Do czego służy makro kwoty „Zaokrąglenie” na pozycji schematu księgowego?

  • W przypadku używania predefiniowanych makr kwot np. ‘Płatność’ wszelkie zaokrąglenia kwot na dokumentach są odpowiednio ujmowane. Natomiast przy użyciu w polu Kwota zapytania SQL wyliczającego daną wartość może dojść do powstania takich zaokrągleń. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z makra „Zaokrąglenie”, które wyciągnie ewentualną różnicę pomiędzy Brutto nagłówka , a sumą płatności dokumentu.

[pyt. 2020] W jaki sposób zaewidencjonować w systemie częściowo spłaconą umowę leasingową?

  • Możemy zasugerować dwa sposoby zaewidencjonowania umów leasingowych z ratami już częściowo spłaconymi.
  • A. Dodać umowę leasingową z terminami, kwotami, ratami i harmonogramem dokładnie takimi, jak na oryginale. Wprowadzić do systemu „historycznie” dokumenty odzwierciedlające zapłaty za poszczególne raty. Dokumenty te należałoby oczywiście powiązać z ratami umowy. Nie byłyby one natomiast księgowane (wartości kapitału, odsetek, odliczonego VATu wprowadzone by były na konta poprzez bilans otwarcia), rozliczane czy uwzględniane na deklaracji VAT – to już w zależności od typu dokumentu (a’vista, nota memoriałowa)
  • B. Wprowadzić do systemu umowę leasingową na pozostającą do spłaty część. Należałoby dodatkowo w module Administrator zdefiniować ograniczenia podatku wynikające z już spłaconych rat – i takie ustawić na umowie. Będzie można wygenerować harmonogram lub zaimportować go z arkusza Excel.

[pyt. 2019] W jakich tabelach/polu można znaleźć informację na temat wykonanej predekretacji dokumentu?

  • Informacje o wykonanej predekretacji dokumentu zawarte są w tabeli CDN.Predekrety . Przy czym istnieje możliwość zweryfikowania czy dana pozycja predekretacji została zaksięgowana w oparciu o Płatność lub czy na predekretacji “ręcznie” dodano jakąś pozycje. Nie uzyskamy natomiast informacji, jeżeli po wybraniu schematu księgowego dokonano tylko podmiany konta na pozycji predekretacji. Do weryfikacji powyższych danych służą pola: – PDT_Wyrazenie – jego wartość jest pusta, jeżeli pozycja została dodana ręcznie lub skopiowana poprzez ctrl+insert – PDT_Wykonuj – przyjmuje wartość 4 dla pozycji księgowanych w oparciu o Płatność, dla pozycji dodanych ręcznie jego wartość jest równa 0.

[pyt. 1870] Faktura FS ma podzieloną płatność na kilka części. Każda z nich ma inny termin płatności. Jak zaksięgować taki dokument, aby w sytuacji, kiedy płatności nie zostaną uregulowane w terminie, na wydruku struktura wiekowa rozrachunków, należność wynikająca z tego dokumentu była podzielona tak jak płatność i poszczególne kwoty były prezentowane w odpowiednich zakresach dat przeterminowania?

  • Jeżeli płatność na dokumencie FS została podzielona na części z różnym terminem płatności, należy zaksięgować ją schematem, gdzie kwota należności księgowana jest zgodnie z zasadą:

Oblicz dla : Płatności

Kwota : Płatność /Należność

Parametr – Sumuj kwoty o tych samych kontach – odznaczony.

Na zapisie księgowym powstałym po zaksięgowaniu  faktury powstanie wówczas tyle linii dekretu na konto rozrachunkowe kontrahenta, na ile części została podzielona płatność.

[pyt. 1869] Firma wycenia wpływy należności na rachunek bankowy wg średniego kursu NBP. Rozchody związane z zapłatą zobowiązań również powinny być wyceniane wg średniego kursu NBP, przy jednoczesnym zachowaniu wyceny wg kursu historycznego (np.: FIFO), wyodrębniając różnice kursowe pomiędzy wyceną środków pieniężnych wg kursu średniego NBP, a wyceną wg kursu historycznego. Jak należy wprowadzić zapisy KW do takiego rejestru.

  • W takim przypadku dokumenty KW powinny być wprowadzone po kursie ustalonym. Na definicji operacji kasowo-bankowej jest możliwość zdefiniowania rodzaju kursu. Można zaznaczyć parametr kurs wprowadzany i wtedy operator w momencie wprowadzania zapisu będzie miał możliwość ręcznego wpisania kursu, bądź  zaznaczyć parametr: kurs z tabeli.  Po zaznaczeniu tego parametru uaktywnią się pola, w których można wskazać, jaki rodzaj kursu powinien być pobierany na zapis i z którego dnia ten kurs powinien być pobierany.

[pyt. 1868] W schemacie księgowania FS, w pozycji dekretującej wartość netto w oparciu o elementy wskazane jest konto magazynu docelowego i wprowadzony warunek Tre_TwrTyp=1. Pomimo, że na magazyn przyjmowany jest towar i warunek TwrTyp=1 jest spełniony, schemat nie pobiera żadnych pozycji

  • W warunku schematu powinno być odwołanie do pola Tre_TypTwr. W tym polu wartości przepisywane są  z Twr_Typ.

[pyt. 1774] [XL] 3. W konfiguracji programu zaznaczony jest parametr: Automatyczne zakładanie kont kontrahenta. Dodaję kartę kontrahenta. Aby konta zostały założone, na karcie kontrahenta, w sekcji konta kontrahenta muszę dodatkowo wskazać, które konta mają być założone. Czy jest możliwość zautomatyzowania tego procesu?

  • Tak, wcześniej należy wprowadzić odpowiednie ustawienia (zaznaczyć konta, które mają być zakładane w momencie dodawania nowej karty kontrahenta) na karcie grupy kontrahentów, do której należy dany kontrahent.

[pyt. 1772] [XL] Podczas księgowania faktury sprzedaży pojawia się komunikat: „Wystąpił błąd podczas wykonywania operacji na serwerze SQL. Conversion failed when converting the varchar value ‘601-1’ to data type int”. Co jest jego przyczyną?

  • Przyczyną komunikatu jest brak apostrofów w numerze konta księgowego ‘601-1’ wymienionego w polu Warunek schematu księgowego.

[pyt. 1771] [XL]W jaki sposób można skopiować istniejący dekret?

  • Aby skopiować istniejący dekret należy podświetlić go kursorem, a następnie wybrać kombinację klawiszy: Ctrl+Insert lub Ctrl+przycisk dodający nowy dekret z systemie.

[pyt. 1770] [XL]Czy można zmienić ustawienie parametru: Nie rozliczaj na płatności zaksięgowanego dokumentu?

  • Na płatności zaksięgowanego dokumentu, edytowanej z poziomu tego dokumentu dokonanie zmiany parametru: Nie rozliczaj nie jest możliwe, gdyż nie jest możliwe zapisanie dokonanych zmian. Ustawienie tego parametru można jednak zmienić podnosząc daną płatność do edycji z poziomu Preliminarza Płatności lub Listy nierozliczonych płatności. Zapisanie zmian dokonanych na tej płatności z tego poziomu jest możliwe.

[pyt. 1769] [XL]W jaki sposób pobierany jest kurs na faktury sprzedaży?

  • Na dokumenty handlowe w programie Comarch ERP XL pobierany jest kurs zgodnie z podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie ma możliwości zmiany sposobu pobierania kursów w zakresie dokumentów sprzedażowych. W przypadku faktur FS oraz FSE pobierany jest kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę wystawienia lub datę sprzedaży w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli wcześniejsza jest data wystawienia, to pobrany kurs jest zgody z kursem jaki wynika z ustawy o podatku od towarów i usług. Jeśli wcześniejsza jest data sprzedaży, to pobrany kurs jest zgodny z kursem względem podatku dochodowego. Do celów podatku od towarów i usług dokument ten powinien mieć zastosowany kurs względem daty wystawienia. Dlatego też taki dokument powinien trafić do programu CDNAVAT, który pobierze kurs zgodny z podatkiem VAT i wstawi dodatkowy dokument a’vista, który zostanie uwzględniony w deklaracji VAT. Jeśli chodzi o sposób pobierania kursów w tym dodatkowym programie, to od wersji 8.0 HR2 pobierany jest kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. We wcześniejszych wersjach kurs był natomiast pobierany z dnia wystawienia faktury. W momencie uruchamiania dodatku CDNAVAT w programie automatycznie zakładane są pewne atrybuty, służące do znakowania dokumentów. Utworzony dokument avista trafia do deklaracji VAT, natomiast dokument pierwotny otrzymuje znacznik: Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-7. Dokument avista na płatnościach otrzymuje oznaczenie: Nie rozliczaj. Dokumenty: pierwotny i avista połączone są ze sobą za pomocą atrybutów. Decyzja co do księgowania tak wprowadzonych dokumentów należy do osoby odpowiedzialnej za księgi rachunkowe.

[pyt. 1767] [XL]Jak zdefiniować pozycję formatu przelewu ‘Kod operacji’ , tak aby zapisy przychodowe były rozpoznawana po kodzie ‘111’, a zapisy rozchodowe po kodzie ‘222’?

  • Należy dodać pozycję ‘Kod operacji(uznanie/obciążenie)’ i zmienić pole ‘Wartość’ . Zamiast ‘+C-D’ należy wpisać ‘+111-222’.

[pyt. 1766] [XL]W jaki sposób definiując pozycję zestawienia księgowego w oparciu o zapytanie SQL , odwołać się do zakresu dat kolumny?

  • Aby odwołać się do zakresu dat, które zostały określone dla poszczególnych kolumn zestawienia księgowego, należy w zapytaniu SQL posłużyć się odwołaniem do parametrów dynamicznych @Data_Od_SQL i @Data_Do_SQL.

[pyt. 1757] [XL]W definicji pola nr 21 deklaracji CIT-2 wykorzystane jest wyrażenie oparte o funkcje konta dla wszystkich kont syntetycznych zespołu 4. W polu tym nie mieści się pełna definicja.

  • W sytuacji, kiedy w definiowanym polu deklaracji nie mieści się pełna definicja, można skorzystać z funkcjonalności klasy kont. Należy z poziomu Konfiguracja / Księgowość / Słowniki / Klasy kont księgowych zdefiniować klasę np.: zespół 4, a następnie na kartach wybranych kont, na zakładce właściwości, przypisać tę klasę. Definiując zestawienie należy odwołać się do funkcji klasy kont, wybrać funkcję i wskazać klasę kont.

[pyt. 1756] [XL] Na karcie kontrahenta numer rachunku jest wpisany w formacie: 00 11111111 0000 0000 0000 0000. W definiowanym formacie przelewów wykorzystywane są predefiniowane pola: Pełny numer rachunku własnego, Pełny numer rachunku kontrahenta. W wyeksportowanym pliku przelewów rachunek bankowy w tych polach jest ucinany.

  • Aby rachunek bankowy zapisywał się w pliku poprawnie, należy, w definicji formatu, w polach: Pełny numer rachunku własnego i Pełny numer rachunku kontrahenta zaznaczyć parametr: Usuwaj znaki rozdzielające.

[pyt. 1717] [XL] W jaki sposób można w systemie Comarch ERP XL zablokować danemu użytkownikowi możliwość zmiany miesiąca ujęcia dokumentu na deklaracji VAT-7?

  • Można się tutaj posłużyć funkcjonalnością zamykania okresów operacji handlowych. W zamkniętym okresie operator, który nie ma specjalnych uprawnień, nie może wykonać czynności, których kluczowa data mieści się w tym okresie. Również zmiana daty kluczowej na należącą do zamkniętego okresu handlowego dla dokumentu wymaga odpowiednich uprawnień operatora. Tak więc , jeśli operator nie ma włączonej opcji „Zamykanie okresu operacji handlowych” na swojej karcie (Parametry/Ogólne), nie będzie mógł dokonać zmiany np. miesiąca ujęcia na deklaracji VAT-7.

[pyt. 1714] [XL] Czy konto środków pieniężnych w drodze musi mieć status konta rozrachunkowego?

  • Jeśli nie ma potrzeby wykonywa na tym koncie rozrachunków, konto to może mieć status konta zwykłego. Nie ma wtedy konieczności dokonywania powiązania tego konta z kontem walutowym. Jeśli na koncie: środki pieniężne w drodze mają być dokonywane rozrachunki, to konto to musi mieć status konta rozrachunkowego. Jeśli dodatkowo na tym koncie ma być prowadzana ewidencja operacji przepływu środków między rejestrami kasowo – bankowymi w różnych walutach, to konto to musi być powiązane z odpowiednimi kontami walutowymi. Istotą programu Comarch ERP XL jest równoległe dokonywanie rozrachunku zarówno na koncie złotówkowym, jak i walutowym. Konta te są powiązane ze sobą, a więc muszą być rozrachowywane równolegle. Jeśli np. następuje zakup waluty z kasy złotówkowej, to księgowanie przebiega na konto rozrachunkowe środków pieniężnych w drodze i powoduje wpis tylko na koncie złotówkowym,. Aby możliwe było zaksięgowane na tym samym koncie wpływu waluty na rachunek walutowy, konieczne jest aby konto to było powiązane z kontem pozabilansowym walutowym. W efekcie wpływ na rachunek jest także odzwierciedlony na koncie walutowym. Należy jednak pamiętać, że dokonanie rozrachunku dekretów nie jest możliwe, gdyż jeden z nich jest wprowadzony tylko na konto złotówkowe, a drugi na konto złotówkowe i walutowe. Po stronie konta walutowego program nie ma tego z czym rozrachować, a rozrachunki na koncie złotówkowym muszą odpowiadać rozrachunkom na koncie walutowym. Rozrachunek takich dekretów musi być realizowany przez rozrachunki krzyżowe z wykorzystaniem not memoriałowych.

[pyt. 1712] [XL] W planie kont jest wyświetlane konto: . Po podniesieniu konta do edycji ma ono numer X. Co jest powodem utworzenia takiego konta i jak go naprawić?

  • Konto powstało w wyniku niepoprawnego użycia funkcji : Zmiana numeru konta. Po wykonaniu zmiany numeru konta w roku X, dokonano zmiany numeru konta w roku X+1. Podczas tej zmiany w funkcji został wskazany nowy rok obrachunkowy, jednak konto nie zostało odświeżone zgodnie z nowym planem kont, poprze ponowne naciśnięci przycisku: Stary numer konta. W efekcie konto, którego numer był zmieniany ma wskazanie na powiązanie z kontem syntetycznym z innego okresu obrachunkowego. Takie konto w polu: KKS_SynNumer ma wskazany nieprawidłowy numer konta syntetycznego. Należy odnaleźć prawidłowy gidnumer konta syntetycznego i następnie wykonać odpowiedni update. Po prawidłowej zmianie konto powinno być wyświetlane w prawidłowym miejscu w planie kont.

[pyt. 1711] [XL] Czy można zmienić numer konta księgowego, na którym są już zarejestrowane zapisy księgowe?

  • Tam, zmiana numeru konta jest możliwa poprzez użycie funkcji specjalnej z Apteczki: Zmiana numeru konta.

[pyt. 1710] [XL] Podczas dodawania faktury wewnętrznej a’vista w rejestrze VAT pojawia się komunikat: Brak praw do wystawiania dokumentu (NowyDokument-132). Co jest jego przyczyną?

  • Przyczyną komunikatu jest brak jakiejkolwiek serii (również pustej) na definicji dokumentu FW dla centrum, w którym dodawany jest dokument. Aby móc dodać dokument, na jego definicji należy dodać przynajmniej jedną serię. Dodaną serię należy wskazać w polu: Domyślna seria, nawet jeśli dodana seria będzie serią pustą.

[pyt. 1707] [XL] Podczas próby zaksięgowania dokumentu schematem, w którym na pozycji zaznaczony został parametr „Załóż konto” pojawia się komunikat: “Opis zdarzenia: Wystąpił wewnętrzny błąd modyfikacji danych. Zaistniała sytuacja nieprzewidziana przez program. Przyczyna:szczegóły operacji: Operacja zmiany obiektu KntKonta o identyfikatorze 3.Identyfikator operacji: AutoZalozKonto – Add(). Błąd: , , Wystąpiła sytuacja wyjątkowa%SOURCE%=ADODB.Errors %DESCRIPTION%=Item cannot be found in the collection corresponding to the requested name or ordinal..Remedium: Spróbuj wykonać operację ponownie, jeżeli problem nie będzie ustępował, skontaktuj się z Administratorem systemu”.

  • Błąd pojawia się w sytuacji, kiedy schematy księgowe importowane były z innej bazy. Przyczyną jest nieprzypisanie na pozycji schematu w polu „ Załóż konto” symbolu konta kontrahenta. Po zmianie symbolu na istniejący we wskazanej bazie, dokumenty będą prawidłowo księgowane.

[pyt. 1706] [XL] Dlaczego okno preliminarza płatności nie wyświetla się prawidłowo?

  • Przyczyną niepełnego wyświetlania się okna preliminarza płatności może być ustawienie zbyt małej rozdzielczości ekranu (wymagana minimalna rozdzielczość ekranu to 1024×768). Drugą możliwą przyczyną jest niestandardowe ustawienie DPI (powyżej 100%).

[pyt. 1704] {XL] Czy aby umożliwić import list płac z systemu Comarch XL HR DO  systemu Comarch ERP XL należy wykonywać linkowanie serwerów, jeżeli obie bazy znajdują się na jednym serwerze?

  • Linkowanie serwerów należy wykonać także w przypadku gdy obie bazy znajdują się na jednym serwerze.

[pyt. 1703] [XL]Jak zbudowany jest identyfikator operacji, który nadawany jest podczas eksportu przelewów i konieczny jest do automatycznego rozliczania płatności podczas importu przelewów?

  • W polu identyfikator operacji zapisywany jest ciąg 13 znaków, który zbudowany jest następująco: 1000000100029, gdzie 1 to stała, 0000001 to numer zestawu, 0002 – numer linii, 9 – cyfra kontrolna obliczona według algorytmu: suma(znak x waga) modulo 10, dla wag: 1,3,7,9,1,3,7,9,1,3,7,9.

[pyt. 1702] [XL] Na systemie Comarch ERP XL rozpoczęto pracę w 2011 roku. Wprowadzony został ręczny bilans otwarcia. Po uzgodnieniu kont na koniec roku i zaksięgowaniu zapisów w księdze głównej, przeniesiony został automatyczny bilans otwarcia do 2012 roku. Po tej operacji na obrotówce za 2011 rok w kolumnie BO wyzerowane zostały wszystkie wartości.

  • Automatyczny Bilans Otwarcia powinien zostać przeniesiony przez operatora zalogowanego do okresu obrachunkowego 2012. W opisanej sytuacji funkcja automatycznego przeniesienia BO została uruchomiona w okresie obrachunkowym 2011. Ponieważ na koniec poprzedniego roku tzn: 2010 nie było zapisów na kontach, stąd system wprowadził dokument korekty BO zerując wszystkie zapisy wprowadzone ręcznym BO.

[pyt. 1701] [XL] Na deklaracji VAT UE, na zakładce: Nabycia, wartość transakcji jest podwojona.

  • W tej sytuacji należy sprawdzić ustawienie parametru: Nie uwzględniaj na deklaracji VAT UE na dokumentach FWS. Parametr ten na FWS powinien być zaznaczony.

[pyt. 1680] [XL] Dlaczego z poziomu Listy Rozrachunków nie powstaje dokument RK, a jedynie dekret RK pomimo zaznaczenia w konfiguracji programu opcji „Dokument różnicy kursowej”?

  • Dokument różnicy kursowej tworzony jest w momencie rozliczania dokumentów, natomiast jeżeli rozliczenie następuje od strony zapisów księgowych – powstanie jedynie dekret RK niezależnie od ustawień w konfiguracji. Poniżej cytat z dokumentacji: “O tym, czy będą generowane dokumenty różnicy kursowej decyduje ustawienie parametru: Dokument różnicy kursowej, który znajduje się w konfiguracji, na zakładce: Księgowość/Księgowania,. Po jego zaznaczeniu, , jeśli rozliczenie nastąpi od strony dokumentów, będą generowane dokumenty różnicy kursowej. W przeciwnym przypadku, różnice kursowe będą generowane bezpośrednio na kontach księgowych. Dla generowanych dokumentów różnic kursowych możliwe jest ustawienie: księgowanie automatycznie lub schematem.  “Tak więc, w sytuacji kiedy od strony Rozrachunków dokonano rozliczenia dekretów, powstanie automatycznie rozliczenie płatności dokumentów oraz dekret RK. Sytuacja odwrotna: rozliczenie płatności zaksięgowanych dokumentów spowoduje utworzenie dokumentu RK, który księguje się automatycznie lub schematem, w zależności od ustawień w konfiguracji programu.

[pyt. 1678] [XL] Dlaczego na deklaracji nie podpowiada się pole Kraj z pieczątki?

  • Format nazwy kraju użyty w pieczątce firmy( na zakładce Deklaracje cd.) musi być zgodny z formatem krajów dostępnych do wyboru bezpośrednio na deklaracji. Jeśli nazwa wpisana jest z małych liter lub drukowanymi to kraj faktycznie nie przenosi się. Dlatego też nazwa kraju powinna rozpoczynać się od dużej litery ( w takim przypadku format z pieczątki jest zgodny z formatem krajów z wysuwanej listy na deklaracji).

[pyt. 1677] [XL]W jaki sposób można wystawić korektę do deklaracji VAT-7?

  • Aby móc wystawić korektę do deklaracji VAT-7, pierwotną deklarację należy zatwierdzić, a następnie należy zmienić jej status na anulowany. Jeśli deklaracji jest zaksięgowana należy ją, przed zmianą statusu odksięgować, a jeśli jej płatności są rozliczone należy to rozliczenia usunąć. Po anulowaniu danej deklaracji będzie możliwość wystawienia nowej deklaracji za ten sam okres. Na takiej deklaracji należy zaznaczyć parametr: Korekta. Deklaracje VAT można anulować mimo, iż zostało do niej pobrane UPO.

[pyt. 1676] [XL]Czy w polu: Opis na schemacie księgowym dla noty memoriałowej można skorzystać równocześnie z zapytania SQL i predefiniowanych zmiennych?

  • Użycie równocześnie zapytania SQL oraz predefiniowanych zmiennych np. @NUM jest możliwe, ale z zastosowaniem łącznika &.

[pyt. 1673] [XL]Czy w księgowaniach okresowych w polu ‘Oblicz dla:’ możliwe jest użycie joina?

  • W polu Oblicz dla: księgowań okresowych można używać joinów, ale w postaci exists().

[pyt. 1671] [XL] Podczas księgowaniu raportu bankowego z określoną metodą wyceny jako FIFO/LIFO pojawia się komunikat: „Na księgowanym zapisie FZL-20/11/3 nie można ustalić pozycji dekretu do rozrachunku wyceny. Przyczyna: Podczas wykonywania lub kasowania rozliczenia lub rozrachunku wystąpił błąd”

  • Przyczyną pojawiającego się komunikatu jest nieprawidłowa definicja schematów księgowych dla operacji k/b. Pozycja na konto rozrachunkowe rejestru powinna być księgowana jedną kwotą, ponieważ system dokonuje automatycznego rozrachunku na koncie rejestru. Prawidłowo zdefiniowana pozycja powinna być zbudowana następująco; oblicz dla: zapisów k/b, kwota: kwota.

[pyt. 1670] [XL] Podczas próby pobrania UPO dla deklaracji VAT UE pojawia się komunikat: “Status: [A-Z]|\+|\*){1,12}’ for type ‘TNrVatUE’.]|Status: 401 Opis statusu: Weryfikacja negatywna – dokument niezgodny ze schematem xsd [cvc-pattern-valid: Value ’78_222222222′ is not facet-valid with Re”

  • Błąd spowodowany jest nieprawidłowym formatem numeru NIP. Zgodnie ze schemą do formularza Deklaracji VAT UE numer NIP powinien zawierać maksymalnie 12 znaków i nie powinno tam być m.in. „kropki”.

[pyt. 1667] [XL]Dlaczego importując przelewy za pomocą pliku w formacie MT940, nie wczytują się popranie polskie znaki?

  • Aby polskie znaki były poprawnie rozpoznawane, należy zmienić kodowanie pliku na ANSI.

[pyt. 1664] [XL]Podczas księgowania, lub rozrachowywania dokumentu, pojawia się komunikat: „Błąd sprawdzania tożsamości kont. W okresie, w którym dokonywany jest rozrachunek nie istnieje konto tożsame do konta rozrachowywanego dekretu”.

  • Komunikat ten pojawia się w sytuacji, kiedy rozrachowywane są zapisy na przełomie roku. Oznacza on, że konto rozrachunkowe, na którym wykonywany jest rozrachunek nie ma w bieżącym okresie obrachunkowym odwołania do okresu poprzedniego. Należy wówczas z poziomu poprzedniego okresu obrachunkowego, na karcie konta, na zakładce: Właściwości, w polu: Konto w następnym okresie, wskazać konto w następnym okresie obrachunkowym poprzez odwołanie się do planu kont. Po zapisaniu karty konta należy uruchomić plan kont z poziomu kolejnego okresu obrachunkowego i na zakładce: Tożsame sprawdzić, czy powstało powiązanie z rokiem poprzednim.

[pyt. 1663] [XL] Podczas księgowania dokumentu pojawia się komunikat:“An expression of non-boolean type specified in a context where a condition is expected, near ‘group’.”

  • Należy sprawdzić poprawność zdefiniowanych kręgów kosztów.

[pyt. 1662] [XL]Podczas wysyłania deklaracji VAT pojawia się komunikat: „Błąd wewnętrzny procedury. Komunikat błędu: Wartość nie może być zerowa. Nazwa parametru: S”.

  • Pojawienie się komunikatu o tej treści świadczy o próbie wysłania deklaracji nie podpisanej.

[pyt. 1629] [XL] Podczas wykonywania księgowań okresowych pojawia się komunikat: Podczas wykonania procedury SQL: ObliczObrotySaldaEx wystąpił błąd? Co zrobić, aby można było wykonać księgowanie okresowe?

  • W takiej sytuacji należy zapuścić odbudowę stanów kont, zaznaczając tam wszelkie dostępne opcje, a następnie wykonać reindeksację bazy i odbudować statystyki. Po tych czynnościach należy ponownie wykonać księgowanie okresowe.

[pyt. 1628] [XL] Czy zapisy księgowe pochodzące z zaksięgowania zapisów wprowadzonych w raporcie RBO muszą się bilansować?

  • Jeśli zapis księgowany jest w oparciu o konto przeciwstawne, to zawsze księgowany jest jednostronnie, nawet jeśli konto to jest wypełnione. Jeśli natomiast przypisany jest schemat księgowy, to księgowanie będzie następować wg schematu. Dekret powstały w wyniku zastosowania schematu może być dekretem jednostronny, czyli może się nie bilansować. Oczywiście jeśli będzie się bilansować księgowanie również zostanie dokonane.

[pyt. 1627] [XL] Wg jakiego klucza księgowane są zapisy kasowo – bankowe, które mają wskazane zarówno konto przeciwstawne, jak i przypisany schemat księgowy?

  • Jeśli na operacji wskazane jest zarówno konto przeciwstawne, jak i schemat księgowy, zapisy są zawsze księgowane wg podanego schematu księgowego.

[pyt. 1626] [XL] Do czego służy parametr: Sprawdź raport przy zamykaniu?

  • Parametr ten sprawdza czy na zapisach kasowo – bankowych znajdujących się w zamykanym raporcie wypełnione jest konto przeciwstawne. Sprawdzenie to nie jest dokonywane na operacjach, które w definicji mają zaznaczony parametr: ‘załóż konto’ lub też mają przypisany schemat. Dla takich zapisów konto przeciwstawne nie musi być wypełnione.

[pyt. 1622] [XL]Po uruchomieniu dowolnego modułu systemu ERP XL , pojawia się poniższy komunikat: “Błąd krytyczny (1002)Błąd wewnętrzny procedury. Nie udało się zainicjalizować instancji klasy runtime: Wystąpiła sytuacja wyjątkowa%SOURCE%=.Net SqlClient Data Provider%DESCRIPTION%=Wystąpił błąd związany z siecią lub wystąpieniem podczas ustanawiania połączenia z serwerem programu SQL Server. Nie można odnaleźć serwera lub jest on niedostępny. Sprawdź, czy nazwa wystąpienia jest poprawna i czy konfiguracja serwera programu SQL Server zezwala na połączenia zdalne. (provider: Interfejsy sieciowe SQL, error: 26 – Błąd podczas lokalizowania określonego serwera/wystąpienia)”.Co należy sprawdzić żeby wyeliminować ten komunikat?

  • Proszę o sprawdzenie czy po testowym wyłączeniu firewall-a na stanowisku i serwerze problem nadal występuje? Jeżeli nie to najprawdopodobniej na firewall-u nie został dodany wyjątek na port, po którym komunikuje się instancja SQL Server-a (standardowo jest to port TCP 1433) lub usługa SQL Server Browser (port UDP 1434). Jeżeli pomimo wyłączenia firewall-i, błąd dalej występuje proszę sprawdzić czy włączona jest usługa SQL Server Browser? Dodatkowo proponuję zweryfikować czy zmiana sposobu wskazania serwera bazy danych (np.: po IP zamiast nazwy) nie wpłynie na występowanie problemu.

[pyt. 1621] [XL]Podczas generowania wydruku pojawia się komunikat błędu: “Kod dostawcy bazy danych: 208”. Jak można sprawdzić opis tego błędu? Uwaga: w komunikacie mogą być wskazane inne wartości liczbowe.

  • Błąd zgłaszany w ten sposób przez Crystal Reports jest błędem zwracanym przez MS SQL Serwer. Opisy błędów można odczytać poprzez wykonanie następującego zapytania SQL:select * from sys.messages where message_id in (208)

[pyt. 1616] [XL] W jaki sposób zaimportować listy płac z Comarch XL HR od ustalonej daty?

  • Należy ustawić odpowiednią wartość dla parametru „Przenoszenie danych od daty” w zestawie DTS, używanym do importu list płac.

[pyt. 1614] [XL]Dlaczego podczas importu list płac na serwerze, z kontekstu bazy XL, po wykonaniu procedury exec CDN.importlistplacoptima 1,1 otrzymuję komunikat: „Nie istnieją zapisy w tabeli nadrzędne( powiązanej z tabelą DTSZestawy)” ?

  • Przyczyną pojawiającego się komunikatu jest błędnie wskazany numer zestawu DTS. Jako pierwszy numer w wykonywanej procedurze należy wskazać ID zestawu DTS używanego do importu list płac. Numer ten jest zapisany w tabeli CDN.DTSZestawy w polu DZE_ID.

[pyt. 1612] [XL]W konfiguracji systemu COMARCH ERP XL jest możliwość wyboru opcji do naliczania odsetek: od zapłaty i od zaległości. Którą z opcji należy wybrać i czym się one różnią?

  • Zalecane jest korzystanie z opcji: od zapłaty. Odsetki liczone są wówczas od kwoty nierozliczonej, od daty terminu zapłaty do dnia generowania upomnienia, a w przypadku noty odsetkowej do dnia zapłaty. Dla opcji: od zaległości różnica jest w generowaniu upomnienia, które w sytuacji, kiedy dokument jest częściowo rozliczony wylicza odsetki od daty częściowej zapłaty, a nie od terminu płatności.

[pyt. 1611] [XL]Podczas wyksięgowywania przeszacowania walut na początku okresu obrachunkowego pojawia się komunikat: Niemożliwe ustalenie kont rozrachunkowych.

  • Oznacza to, że z dekretu, który powstał po zaksięgowaniu przeszacowania na koniec okresu obrachunkowego, został usunięta jakaś pozycja. W tej sytuacji należy usunąć cały dekret powstały z przeszacowania walut na koniec okresu i zaksięgować je ponownie.

[pyt. 1610] [XL]Podczas generowania pliku XML do deklaracji VAT w logu pojawia się komunikat: Nie dodano znacznika P_13.

  • Komunikat ten oznacza, że załącznik ORD_ZU, który tworzy się jeżeli deklaracja jest oznaczona jako korekta, nie został uzupełniony.

[pyt. 1609] [XL]Podczas naliczania wypłaty w XL HR pojawia się następujący komunikat:„The EXECUTE permission was denied on the object ‘ZnajdzKlaseAtrPolD’, database ‘ERPXL_Byków’, schema ‘CDN’.”

  • W tym wypadku należy zweryfikować i ewentualnie uzupełnić w/w procedury w bazie Comarch ERP XL o uprawnienia do Execute.

[pyt. 1608] [XL] Dlaczego w momencie tworzenia CIT nie przelicza się pozycja 41?

  • Jeżeli do operatora tworzącego deklarację CIT nie jest przypisany wzorzec _Administrator, to podczas przeliczania tej deklaracji nie wylicza się pole 41 – suma należnych zaliczek za poprzednie miesiące.

[pyt. 1456] [XL] W jaki sposób w wyrażeniu SQL wyznaczającym konta, dla których ma się odbyć księgowanie okresowe można wykorzystać datę uruchomienia księgowania?

  • W księgowaniu okresowym w zakresie filtra SQL można się odwołać zapytaniem do bieżącego księgowania okresowego. Przykładowe odwołanie może być następujące:…. And exists(select 1 from cdn.KsoNag where KSN_DataNast = ??) ?? – data podana w formacie ClarionaNależy jednak pamiętać, że jeżeli Użytkownik podniesie księgowanie okresowe do edycji i zmieni datę generacji, po czym wykona generację, to data taka nie będzie zapisana w bazie i powyższy warunek będzie błędnie działał. Po dokonaniu zmiany daty, księgowanie okresowe należy zapisać.

[pyt. 1455] [XL] W jaki sposób w należy ewidencjonować zakupy służące sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej, aby w deklaracji była ujęta prawidłowa kwota, uwzględniająca współczynnik sprzedaży?

  • W zakresie transakcji zakupowych, które służą sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej, podczas wprowadzania dokumentu zakupu należy na tabelce VAT wybrać typ odliczenia: Warunkowo. Wybranie tej opcji spowoduje, że podczas wystawiania deklaracji VAT, podatek VAT z tego dokumentu zostanie pomnożony przez współczynnik sprzedaży z poprzedniego roku i w deklaracji zostanie ujęta już niższa kwota tego podatku. Współczynnik struktury sprzedaży za poprzedni rok wyliczany jest przez program automatycznie i wykazywany jest na deklaracji VAT.

[pyt. 1454] [XL] Gdzie w systemie można znaleźć informację na temat współczynnika struktury sprzedaży?

  • Wartość współczynnik sprzedaży prezentowana jest na deklaracji VAT-7 na zakładce: Ogólne w sekcji: Wskaźnik struktury sprzedaży. Prezentacja sposobu wyliczenia tego wskaźnika jest dostępna na wydrukach wykonywanych z rejestru VAT w zakładki: VAT. Wydruki dostępne w gałęzi: Zestawienie sprzedaży w proporcji przestawiają wyliczenia tego wskaźnika w różnych ujęciach.

[pyt. 1447] [XL] 3.Podczas próby zaksięgowania raportu K/b w rejestrze z określoną metodą wyceny jako FIFO/LIFO pojawia się komunikat: “Dla zapisu wyceniającego KB-11/XXX/3/2 nie można ustalić pozycji dekretu do rozrachunku wyceny (2)||Przyczyna:|Podczas wykonywania lub kasowania rozliczenia lub rozrachunku wystąpił błąd.||Zaawansowane:|Wykonywany skrypt SQL: EXEC CDN.SkojarzRozrachunek @GIDFirma=1111,@GIDTyp=784,@GIDNumer=11111,@GIDLp=0,@UserID=5,@DataDzisiejsza=76850”.

  • Przyczyną pojawiającego się komunikatu jest przypięcie konta rozrachunkowego-walutowego powiązanego z kontrahentem/pracownikiem do innego rejestru walutowego. System dokonując automatycznego rozrachunku na koncie kontrahenta/ pracownika sprawdza czy dane konto nie jest kontem rejestru.

[pyt. 1434] [XL]Na wydrukach rejestrów VAT brak jest kolumn z nowymi stawkami VAT.

  • Na wydrukach możliwe jest elastyczne definiowanie stawek VAT, które mają być uwzględnione na wydrukach rejestrów VAT. Definiowanie szablonu jest możliwe z modułu Administrator : Listy / Słowniki kategorii w gałęzi: Księgowość i Środki Trwałe/Wydruki rejestrów VAT.

[pyt. 1433] [XL] Dlaczego na wydruku dokumentu FWZ pojawia się nagłówek z dokumentu FWS?

  • Wydruki dokumentów faktury wewnętrznej po stronie sprzedaży i faktury wewnętrznej po stronie zakupu mają w nagłówku odwołanie do tego samego dokumentu. Wynika to w faktu, iż dokumenty FWS i FWZ to w praktyce jeden dokument. Rozbicie na dokumenty FWS i FWZ, jest zabiegiem czysto technicznym, upraszczającym kwestię wyliczania podatku VAT. Zgodnie z zapisem w par. 25 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. można wystawić fakturę w jednym egzemplarzu i przechowywać ją wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku.

[pyt. 1432] [XL] Skąd wynika różnica pomiędzy kwotą w polu 31 deklaracji VAT 7 (Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), a kwotą wykazywaną w sekcji C deklaracji VAT UE ( Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towaru)?

  • Różnice te wynikają z zaokrągleń groszy na deklaracjach. Na deklaracji VAT-7 kwoty z dokumentów sumowane są według transakcji i dopiero wtedy następuje ich zaokrąglenie metodą matematyczną. Natomiast na deklaracji VAT-UE ujmowana jest suma dokumentów w podziale na poszczególnych kontrahentów (wg. NIP) i na tym poziomie następuje zaokrąglenie. Z tego wynikają powstające różnice kwotowe. Przy czym sytuacja ta nie wynika z błędu programu, ale sposobu sumowania dokumentów określonego przez ustawodawcę.

[pyt. 1431] [XL]Przy próbie przejścia na zakładkę Płatności wprowadzanej noty memoriałowej na podmiot będący pracownikiem pojawia się komunikat: “Błąd krytyczny 6106 Błąd pobierania rekordu z kolejki g_spr_qFormyPL.30”

  • Komunikat ten informuje o błędnych wpisach w tabeli CDN.PrcKarty w polu Prc_FormaN.Rozwiązaniem sytuacji jest zmiana formy płatności na karcie pracownika na inną ,np. przelew i z powrotem na formę prawidłową.

[pyt. 1430] [XL] Dlaczego na dokumencie FZ w części księgowość brakuje zakładki „Opis analityczny”?

  • W konfiguracji programu zaznaczono opcje ręczny opis analityczny na: „zapisie księgowym”. Aby zakładka opis analityczny była widoczna ustawienie tego parametru należy zmienić na: „dok. źródłowym i zapisie księgowym.

[pyt. 1429] [XL]Przy próbie dodania nowego dokumentu Faktury wewnętrznej A-Vista z poziomu rejestru VAT pojawia się błąd: “Błąd wewnętrzny procedury ExecSQL_Long. Błąd wykonania zapytania (33): select frm_kntnumer from cdn.firma join cdn.frmstruktura on frs_frmnumer=frm_gidnumer where frs_id=1”

  • Proszę sprawdzić, czy do centrum nadrzędnego oraz do centrum, z którego wystawiany jest dokument jest przypisana pieczątka.

[pyt. 1074] [XL] Jak zdefiniować format importu, jeżeli w wyciągu bankowym reszty groszowe w kwotach przelewów podawane są po przecinku, a nie kropce?

  • Na pozycji ‘Kwota płatności’ definicji formatu należy wskazać Typ pola: Liczba ###.##, podczas gdy w polu: Znak dziesiętny na zakładce Ogólne definicji należy wybrać przecinek.

[pyt. 1073] [XL] W jaki sposób zdefiniować format importu przelewów tak by po zaimportowaniu wyciągu system ERP XL identyfikował kontrahenta po numerze rachunku bankowego, jeżeli pozycja wyciągu zawiera numer wraz z oznaczeniem kraju: PL75101012701111444455552222?

  • Aby system na podstawie takiego wyciągu rozpoznał kontrahenta, należy w definicji formatu zastosować pozycję: ‘Pełny numer rachunku kontrahenta (IBAN)’

[pyt. 1072] [XL] Jakie są skutki zamknięcia okresu obrachunkowego?

  • Zamknięcie okresu obrachunkowego powoduje zablokowanie możliwości księgowania w tym okresie, czyli pod datą, która w tym okresie się zawiera. Operacja ta nie wpływa na stany kont, rozliczeń i rozrachunków. Należy jednak zwrócić uwagę na ustawienia konfiguracyjne modułu Księgowość dotyczące dat księgowania np. kompensat: datą ich księgowania niekoniecznie musi być data bieżąca, lecz przykładowo data wystawienia dokumentu czy data kompensaty. Data ta ma znaczenie, jeżeli dokonujemy w systemie rozliczeń dokumentów pochodzących z różnych okresów. System nie dopuści do powstania rozrachunku, jeżeli z ustawień konfiguracyjnych będzie wynikać, że musiałby dokonać księgowania kompensaty czy różnicy kursowej pod datą z zamkniętego okresu. Dlatego jeżeli decydujemy się na zamykanie okresów obrachunkowych, najlepiej jest księgować z datą bieżącą.

[pyt. 1071] [XL] Dlaczego podczas eksportu przelewów z Preliminarza nie podpowiada się domyślnie żaden format?

  • Ustawienia dotyczące formatu eksportu przelewów na karcie banku dotyczą Listy nierozliczonych płatności. Natomiast na Preliminarzu, gdzie można odfiltrowywać przelewy z różnych rejestrów bankowych (banków) jednocześnie, docelowy format eksportu danych wybiera użytkownik.

[pyt. 1070] [XL] Jak ustawić w systemie domyślny format eksportu przelewów?

  • Domyślny format eksportu danych należy wskazać na zakładce: Dodatkowe banku, który wskazany jest w definicji rejestru kasowo/bankowego. Wtedy podczas eksportu przelewów z tego rejestru z poziomu Listy nierozliczonych płatności będzie podpowiadać się wskazany format.

[pyt. 1034] [XL] Zdefiniowałem proces księgowania jednak nie pojawia się on na liście dostępnych procesów dostępnej z listy dokumentów, dlaczego?

  • Należy sprawdzić czy proces podpięty jest do odpowiedniego typu dokumentów, czy ma zaznaczony check: Aktywny na zakładce zadania, czy operator jest poprawnie do niego przypisany oraz czy jest dostępna licencja na modelowanie procesów.

[pyt. 1033] [XL] Po zdefiniowaniu procesu księgującego automatycznie pewien typ dokumentu uruchamiam go i nic się nie dzieje – nie ma też żadnego komunikatu, co może być przyczyną?

  • Jeśli zadanie jest widoczne na czerwono w skrzynce XLWork Automatu a żaden komunikat się nie pojawił może to oznaczać, że operator ma w ustawieniach na zakładce Parametry->Systemowe zaznaczoną opcję inną niż: Wyświetlaj błędy, ostrzeżenia i informacje. Najczęstsze informacje zwracane to brak wybranego dziennika, lub nieodpowiednie uprawnienia.

[pyt. 1032] [XL] Przy przenoszeniu list płac z ERP HR, w oknie importu klikam na piorun i nic się nie dzieje – nie pojawiają się listy płac ani nie ma komunikatu błędu – mam poprawnie zdefiniowany zestaw transformacji DTS i wiem, że są listy płac do przeniesienia. Co może być przyczyną przyczyną?

  • Od strony SQL Management Studio można ręcznie wywołać procedurę importu list płac wykonując z kontekstu bazy XL-a zapytanie: exec cdn.ImportListPlacOptima 1, 1. Gdzie druga jedynka symbolizuje zestaw transformacji DTS, który ma być wykorzystany.

[pyt. 1031] [XL] Po przeniesieniu listy płac z ERP HR chcę zaksięgować wartość pojedynczego składnika płac na odpowiednie konto – jak to zrobić?

  • Definiując schemat księgowy przy wybraniu w polu: Oblicz dla: wartości: Płac bądź Zestawienia płac w polu Kwota istnieje możliwość wybrania z menu Kwota->Funkcje księgowe->Funkcje płac->Składniki płac. Spowoduje to wyświetlenie listy zarejestrowanych w systemie składników, z których można wybrać konkretny element. Można też wpisać wartość ręcznie za pomocą składni: SkładnikPłac(‘nazwa składnika’).

[pyt. 939] [XL] Do jakiego rejestru kasowo-bankowego wpadają dokumenty generowane podczas generowania zapłaty za dokument przy użyciu “łapki”?

  • Dokumenty kasowo-bankowe wygenerowane “łapką” wystawiane są do rejestru wskazanego jako rejestr automatycznych operacji kasowo/bankowych. Wskazanie to odbywa się dla poszczególnych form płatności w konfiguracji systemu, na zakładce Sprzedaż/Formy płatności. Można to zrobić także z poziomu modułu: Administrator -> Struktura firmy -> Centrum -> zakładka: Formy płatności. Tutaj należy edytować konkretną formę płatności i po odznaczeniu parametru: Domyślny z konfiguracji, wskazać wybrany rejestr w polu: Automatyczne operacje.

[pyt. 938] [XL] Co zrobić z różnicami groszowymi wynikającymi z zaokrągleń, które ujawniają się podczas predekretacji dokumentu schematem księgowym?

  • Różnice takie powinny zostać wyksięgowane specjalnie skonstruowanymi pozycjami na konta techniczne. Przykładowo, jeśli na nagłówku dokumentu wystąpiła kwota wyższa o jeden grosz niż na elementach, to należy dodać następujące dwie pozycje:1. Oblicz dla: Nagłówka, kwota: Netto2. Oblicz dla: Elementów, kwota: -Netto (minus netto)Obydwie pozycje należy zaksięgować na techniczne konto po stronie, na której schemat proponuje kwotę niższą o ten jeden grosz. Przy zaznaczonym parametrze: Sumuj kwoty o tych samych kontach, obydwie pozycje dadzą w sumie brakujący grosz. Analogicznie można postąpić przy różnicy groszowej występującej między innymi tabelami.

[pyt. 937] [XL] W jaki sposób obliczane są dni przeterminowania płatności na upomnieniu?

  • Sposób obliczania dni przeterminowania zależy od parametrów konfiguracyjnych znajdujących się na zakładce: Księgowość/Odsetki w sekcji: Naliczanie. Przy wybranej opcji: Od zaległości, dni przeterminowania liczone są od momentu częściowej zapłaty z fakturę. Opcja: Od zapłaty powoduje naliczanie dni przeterminowania od terminu płatności faktury bez względu na jej późniejsze częściowe rozliczenie.

[pyt. 936] [XL] W jaki sposób wyksięgować kwoty netto z FSL i FS końcowej spiętych do RS, gdy FSL całkowicie rozlicza zaliczkę ?

  • Od wersji 9.0 w schematach księgowych na definicji pozycji zostały dodane poziomy. Dzięki nim można w prosty sposób odwołać się do określonych kwot z nagłówka/elementów/płatności dokumentów znajdujących się na różnych poziomach spinacza. I tak kwotę netto z FS można wyciągnąć odwołując się do: Nagłówka poziomu 1 z kwotą: Zaliczka. Kwotę netto z FSL można otrzymać podobnie, tyle, że należy wybrać kwotę Netto.

[pyt. 935] [XL] Dlaczego w oknie: Obroty i salda przycisk sumowania jest nieaktywny?

  • Na planie kont oraz po włączeniu Obrotów i sald przycisk sumowania jest nieaktywny wtedy, gdy nie zostanie wybrana waluta. Aby sumowanie miało sens, należy wybrać jedną walutę.

[pyt. 934] [XL] W preliminarzu na zakładce PRELIMINARZ zniknęła kolumna :KONTRAHENT. Po przejściu na zakładkę ROZLICZENIA lub KALENDARZ kolumna jest widoczna prawidłowo. Nie jest to spowodowane przesunięciem w bok kolumn przez użytkownika. Jak przywrócić kolumnę kontrahent?

  • Należy z Funkcji specjalnych w module Administrator uruchomić funkcję : Przywracanie domyślnych rozmiarów okien.

[pyt. 933] [XL] Generuję upomnienie dla częściowo zapłaconej faktury. Na wygenerowanym wezwaniu do zapłaty jest 81 dni zwłoki, co jest zgodne z prawdą. Równolegle generuje się nota odsetkowa. Tutaj już wylicza się 69 dni zwłoki. Skąd taka rozbieżność?

  • Upomnienie generowane jest do części nierozliczonej faktury i przy zaznaczonym w konfiguracji parametrze: od zapłaty, dni zwłoki wyliczą się od terminu płatności do dnia wygenerowania upomnienia. Nota odsetkowa generowana jest do części rozliczonej faktury, a dni zwłoki wyliczą się od terminu płatności do daty częściowej zapłaty.

[pyt. 932] [XL] Po dodaniu nowego zapisu kasowego/bankowego i wyborze operacji, okno zamyka się bez żadnego komunikatu. Dzieje się tak bez względu na rodzaj wybieranej operacji. Co może być przyczyną takiego zachowania systemu?

  • Przyczyną jest brak otwartego okresu obrachunkowego. Należy sprawdzić, czy jest otwarty aktualny okres obrachunkowy zgodny z datą, pod którą wprowadzany jest zapis.

[pyt. 931] [XL] W polu deklaracji CIT 2 nie mieszczą się definicje dla wszystkich kont, które powinny zostać uwzględnione. Jak rozwiązać ten problem?

  • W tym przypadku należy zdefiniować klasę kont np.: konta grupy 4 i dopiąć tę klasę do wszystkich kont”4”. W definicji pola deklaracji należy się wtedy odwołać do funkcji klasy kont, a nie funkcji poszczególnych kont.

[pyt. 930] [XL] Na deklaracji CIT 2  nie są uwzględniane zaliczki z poprzednich deklaracji.

  • Należy sprawdzić jaki zakres dat ustawiony jest w „kalendarzyku”. Powinien być ustawiony: Bieżący okres obrachunkowy.

[pyt. 928] [XL] W jakiej walucie może być prowadzony rejestr kasowo-bankowy o typie Karta?

  • Rejestr kasowo-bankowy o typie Karta może być prowadzany tylko w PLN.

[pyt. 927] [XL]Jakich zmiennych można użyć w polu Opis, w schemacie księgowym dla dokumentu RS?

  • W polu Opis w schemacie księgowym dla dokumentu RS można użyć funkcji:@DOKPAK – zwraca numer dokumentu obcego RS @NUMPAK – zwraca numer dokumentu RS

[pyt. 925] [XL] Jak zaksięgować kwotę netto faktury sprzedaży, gdy jest to faktura końcowa częściowo realizująca zamówienie i uwzględniająca zaliczkę?

  • Pozycja schematu księgowego powinna być zbudowana następująco: Oblicz dla: Tabeli VAT, Kwota: -netto (minus netto), Warunek: trv_zaliczkowy=1.Tak zbudowana pozycja wyliczy dodatnią kwotę netto, na którą opiewa dana faktura.

[pyt. 924] [XL] Jak filtrować listę RKZ?

  • Aby użyć filtrów na liście RKZ należy wcisnąć przycisk: Włącz filtrowanie, a następnie ponownie przeliczyć listę.

[pyt. 923] [XL] Jak wygenerować deklarację VAT-UE za kolejny kwartał, gdy w bieżącym kwartale deklaracja już istnieje?

  • W sytuacji, gdy w danym kwartale jest już wygenerowana deklaracja VAT-UE, a Użytkownik chce wygenerować deklarację za kolejny kwartał, należy zmienić datę systemową na datę mieszczącą się w kolejnym kwartale. Gdy jest konieczność przeliczenia drugiej deklaracji w danym kwartale, poprzednia musi zostać anulowana.

[pyt. 911] Formaty przelewów. W jaki sposób zastąpić niedozwolony znak na dozwolony możliwy do przyjęcia przez system bankowy, korzystając z Zapytania SQL dostępnego w pozycji definicji formatu przelewów?

  • W Zapytaniu SQL można skorzystać z funkcji replace. Poniższy przykład zastępuje cudzysłów występujący w akronimie kontrahenta na podwójny apostrof:SELECT REPLACE(KnA_Akronim,'”‘,””) FROM CDN.KntAdresy JOIN CDN.TraPlat ON TrP_KnANumer = KnA_GIDNumer WHERE {FiltrSQL}

[pyt. 910] [XL] Import wyciągów bankowych w formacie Swift MT940. W którym polu pliku swift MT940 zlokalizowany jest Wirtualny numer rachunku bankowego?

  • Wirtualny numer rachunku bankowego znajduje się w polu :61: jako ciąg 16 znaków (numer rachunku bez cyfr kontrolnych i numeru kierunkowego banku), po sekwencji „//”, za częścią pola z kodem transakcji SWIFT. :61:0308250825DN555,10NTRF1000000200018//7777000000000320

[pyt. 905] [XL] Podczas próby importu listy banków do systemu Comarch ERP XL z pliku pochodzącego z subskrypcji KIR otrzymuję komunikat: Niepoprawny zapis w registry: HKEY_CLASSES_ROOT\CDN.XLXLIMPORTBANKOW2\Clarion\DLL.

  • Należy zweryfikować czy w katalogu CDN XL istnieje plik cdn_list.dll, a następnie uruchomić plik Rejestr.bat z tego katalogu. Jeżeli problem nie ustąpi, należy odszukać w rejestrze systemu Windows gałąź HKEY_CLASSES_ROOT\CDN.XLXLIMPORTBANKOW2\Clarion i sprawdzić czy w kluczu DLL znajduje się poprawna ścieżka do pliku cdn_list.dll. Jeżeli nie, należy ją poprawić

[pyt. 904] [XL] Podczas importu wyciągów bankowych do rejestru bankowego w systemie Comarch ERP XL pojawia się komunikat: Nie znaleziono raportu o identyfikatorze 0.

  • Komunikat pojawia się przy próbie importu zapisu bankowego z datą nie obejmującą żadnego raportu w danym rejestrze. Należy zweryfikować daty otwarcia raportów bankowych. Jeżeli raporty na każdy dzień istnieją, należy sprawdzić czy przerwa w raportach nie wynika z godzin ich otwarcia.

[pyt. 800] [XL]Kiedy powstają różnice kursowe z wyceny?

  • Różnice kursowe związane z wyceną powstają w momencie skojarzenia zapisu rozchodowego wprowadzonego po kursie Ustalonym z zapisami przychodowymi.

[pyt. 798] [XL]W jaki sposób prezentowany jest na dokumencie wystawionym w walucie dokument różnicy kursowej?

  • Dokument różnicy kursowej prezentowany jest zawsze po stronie dokumentu o wyższym kursie. Nie ma znaczenia typ rozliczonych dokumentów – dokument zawsze podpinany jest na płatnościach dokumentu o wyższym kursie.

[pyt. 795] [XL]Podczas renumeracji Rejestru VAT pojawia się komunikat: Faktura (A)FS-25/09 pozostaje w edycji! Konieczna będzie powtórna renumeracja. Co jest jego przyczyną? Wskazanego dokumentu nie można odnaleźć w systemie.

  • W rejestrze VAT znajduje się dokument z zerową wartością. Aby zobaczyć ten dokument należy nacisnąć przycisk Dok. bez VAT znajdujący się na oknie Rejestru VAT. Taki dokument należy usunąć lub naprawić, wprowadzając na nim elementy z niezerową wartością. Po dokonaniu tych czynności renumeracja rejestru VAT będzie możliwa.

[pyt. 794] [XL]Do czego służy parametr: Dok. bez VAT na Rejestrze VAT?

  • Parametr Dok. bez służy do wyświetlenia na oknie rejestru VAT tych dokumentów, które mają zerową wartość i w przypadku dokumentów handlowych są wyciągnięte z bufora. Dokumenty z zerową wartością – bez wpisu w tabelce VAT – do wersji 8.0 były widoczne na Rejestrze VAT. Od wersji 8.0 dokumenty takie nie są prezentowane, gdyż na oknie rejestru VAT wyświetlane są tylko dokumenty z wartościami w tabelce VAT. Dokumenty wystawione na zerową wartość takich wpisów nie mają, wobec czego nie są prezentowane na Rejestrze VAT. Aby takie dokumentu zobaczyć na Rejestrze VAT należy zaznaczyć na oknie rejestru parametr: Dok. bez VAT.

[pyt. 761] [XL]Jeśli klient pracuje na ERP XL terminalowo i ma możliwość elektronicznego wysyłania deklaracji, to czy certyfikat powinien zostać umieszczony na terminalu, czy na lokalnym komputerze księgowej?

  • W systemie ERP XL nie ma możliwości wskazania certyfikatu z określonej lokalizacji, system korzysta z tych certyfikatów, które zostały zainstalowane na danym stanowisku. Dlatego certyfikat powinien znajdować się na lokalnym komputerze osoby wysyłającej e-deklarację.

[pyt. 760] [XL]Dlaczego podczas próby eksportu Deklaracji VAT opatrzonej podpisem elektronicznym z systemu ERP XL do portalu Ministerstwa Finansów otrzymuję komunikat: Błąd wewnętrzny procedury. Zły UID.

  • Na komputerze nie została zainstalowana najnowsza wersja oprogramowania czytnika karty. Darmowe uaktualnienie oprogramowania można pobrać ze stron WWW producenta czytnika.

[pyt. 746] [XL]Jak wprowadzić warunek do Zapytania SQL w pozycji definicji formatu przelewu?

  • W warunku do Zapytania SQL w pozycji formatu przelewów, należy odnieść się do płatności, z której wysyłany jest przelew: where {filtrSQL} lub where trp_gidtyp={Trp_GIDTyp} and trp_gidnumer={Trp_GIDNumer} and trp_gidlp={Trp_GIDLp}. Przykładowo zapytanie zwracające serię dokumentu, będzie wyglądało następująco:select trn_trnseria from cdn.traplat join cdn.tranag on trp_gidtyp=trn_gidtyp and trp_gidnumer=trn_gidnumer where {filtrSQL}

[pyt. 743] [XL]W jaki sposób zamienić niedozwolone znaki w generowanych przelewach z systemu CDNXL na znaki dozwolone, możliwe do przyjęcia przez system bankowy?

  • W tym celu należy uzupełnić w definicji formatu przelewu, zakładka Ogólne, moduł Administrator, następujące parametry: Ograniczenie tekstu – tutaj należy wprowadzić znak niedozwolony, Zamieniaj znaki ograniczenia tekstu w treści na – tutaj należy wprowadzić znak dozwolony. W momencie eksportu płatności z systemu następuje zamiana znaku niedozwolonego wskazanego w definicji formatu na inny dozwolony znak również wskazany w definicji formatu.

[pyt. 742] [XL]Gdzie w wyciągu bankowym w formacie swift MT940 powinien znajdować się identyfikator dotyczący płatności, z której był wysłany uprzednio przelew z systemu, aby było możliwe automatyczne rozliczenie tworzonych podczas importu wyciągu zapisów typu Rozchód z płatnościami dokumentów, z których były wysłane przelewy?

  • W importowanym wyciągu swiftMT940 Identyfikator operacji musi znajdować się w sekcji 61::61:0610061006DN1199,60NTRF1000000100029//BR06279107001473W momencie importu wyciągu bankowego, identyfikator zostaje odszukany w płatnościach i następuje automatyczne rozliczenie tworzonego zapisu bankowego z wyszukaną płatnością dokumentu.

[pyt. 741] [XL]W jakim polu formatu Swift MT940 powinien znajdować się numer rachunku bankowego kontrahenta, aby podczas wczytywania wyciągu bankowego miało miejsce rozpoznanie kontrahenta na podstawie rachunku bankowego?

  • Numer rachunku bankowego powinien znajdować się w sekcji 86 pliku swift MT940, w jednym z następujących subpól sekcji 86:- pełny numer rachunku bankowego w subpolu 38- pełny numer rachunku bankowego w subpolu 31- pełny numer rachunku bankowego w subpolu NA RACH- pełny numer rachunku bankowego w subpolu BI – numer kierunkowy banku w subpolu 30 i jednocześnie w subpolu 31 numer rachunku kontrahenta

[pyt. 712] [XL] W jaki sposób ustalany jest priorytet ustawień bufora na zestawieniach księgowych?

  • Najpierw brane pod uwagę jest ustawienie na pozycji. Jeśli na pozycji ustawiony jest bufor “Domyślnie” to obowiązują ustawienia szablonu. Jeśli na szablonie też ustawione jest “Domyślnie” to decydują ustawienia na zakładce ogólne zestawienia.

[pyt. 689] [XL] Jak, rozpoczynając pracę w rejestrze z wyceną,  wprowadzić zapisy kasowo/bankowe, które nie brały jeszcze udziału w wycenie?

  • Zapisy, które nie brały udziału w wycenie należy wprowadzić do raportu typu BO, otwartego w rejestrze, do którego przypisano odpowiednią metodę wyceny. Raport BO można oznaczyć parametrami: – Nie księguj – w sytuacji, gdy raport pierwotny, w którym znajdowały się te zapisy był zaksięgowany w bazie przed konwersją.- Nie rozliczaj – w sytuacji, gdy zapisy były już rozliczone w raporcie pierwotnym. Raport BO księgowany jest zawsze do dziennika BO.

[pyt. 383] [XL]Jak wydrukować potwierdzenie salda aby drukował się odcinek A i B?

  • Aby drukował się odcinek A i B potwierdzenia salda należy wygenerować wydruk bezpośrednio na drukarkę bez podglądu na ekran.

[pyt. 380] [XL]Dlaczego przy grupowanie kont nie można dodać konta?

  • Aby konto zostało dodane do grupy kont, należy zaznaczyć je checkiem.

[pyt. 372] [XL]Co można wpisać w pole „Typ analityki” (Konfiguracja -> Księgowość -> Zakładka: konta kontrahentów) przy zaznaczonej opcji „Wyrażenie”?

  • Pole to odpowiada za postać kont analitycznych zakładanych automatycznie dla kontrahentów. Możemy odwołać się w nim bezpośrednio do tabeli CDN.KntKarty, czyli wpisać SQL’ową nazwę konkretnego pola tej tabeli, na przykład: Knt_Nip. Można tu także wykorzystać funkcje Clarionowe, takie jak sub i choose (oczywiście w oparciu o tabelę CDN.KntKarty) oraz łączyć wyrażenia za pomocą znaków &, analogicznie jak w schematach księgowych zakładających konta.

[pyt. 371] [XL]W jakim polu tabeli CDN.TraNag zawarta jest informacja o dacie wpływu faktury zakupu/ dacie wystawienia faktury sprzedaży?

  • Data ta podzielona jest na dzień, miesiąc oraz rok i zawarta jest odpowiednio w trzech polach tabeli CDN.TraNag: TrN_VatDzien, TrN_VatMiesiac oraz TrN_VatRok.

[pyt. 370] [XL]Jak wykonać wydruk „Potwierdzenie salda”?

  • Wydruk Potwierdzenie salda wykonuje się z poziomu zapisów księgowych, zakładki Konto. Wydruk ten może być realizowany dla wybranego konta lub zakresu kont. Do dyspozycji użytkownika pozostaje wydruk „Potwierdzenie salda” oraz „Potwierdzenie salda według kontrahentów”.

[pyt. 360] [XL]Jak powiększyć zakres wyświetlanych faktur w oknie „rejestry VAT „ ?

  • W dolnej części okna rejestry VAT w części dotyczącej ustalania zakresu dokumentów do wyświetlania ,znajduje się przycisk „Ukryj/Pokaż filtry dodatkowe”, zwija on obszar dotyczący filtrów, w ten sposób można zwiększyć liczbę świetlanych faktur w oknie rejestry VAT.

[pyt. 359] [XL]Jak wyeksportować listę faktur do pliku Vat_r.txt ?

  • Z poziomu rejestrów VAT oraz z listy dokumentów handlowych działa export dokumentów do pliku tekstowego Vat_r.txt. Export dokonywany jest za pomocą przycisku znajdującego się u dołu listy „Export Dokumentu/Listy”. Aby wyeksportować listę , a nie tylko jedną fakturę, należy uruchomić: Ctrl+klawisz exportu. W wyświetlonym oknie należy podać zakres numerów faktur do exportu, w obrębie wszystkich (znak * zastępuje wszystkie serie) lub wskazanej serii.

[pyt. 290] [XL]Jak wyświetlić na planie kont konta kilku zespołów na raz?

  • Aby uzyskać taki efekt, należy jako lokatora ograniczającego użyć nawiasu kwadratowego [], w którym po przecinku trzeba wpisać pierwsze cyfry interesujących nas kont. Przykładowo lokator postaci [2,4,7] zawęzi plan kont do kont zespołu 2, 4 oraz 7.

[pyt. 289] [XL]W jaki sposób można podsumować Zestawienie Obrotów i Sald (przycisk Sumy jest nieaktywny)?

  • Aby podsumować Zestawienie obrotów i Sald należy wybrać walutę. Przycisk Sumy staje się aktywny, gdy konta zostaną zawężone do kont odkreślonej waluty.

[pyt. 286] [XL]Jak wykonać zaokrąglenia kwot w księgowaniach okresowych?

  • Należy skorzystać z funkcji round, która posługuje się następującą składnią: ROUND(wyrażenie, np.0.1) – 0.1 w przypadku kiedy zaokrąglenie odbywa się do jednego miejsca po przecinku, 0.01 – w przypadku kiedy zaokrąglenie odbywa się do dwóch miejsc po przecinku.

[pyt. 284] [XL]Co należy wykonać, aby w systemie Comarch ERP XL nastąpiło automatyczne rozliczenie wygenerowanych podczas importu wyciągu bankowego, operacji typu rozchód ze zobowiązaniami, z których był dokonany uprzednio z systemu Comarch ERP XL eksport poleceń przelewów

  • W tym celu należy w definicji formatu przelewu, za pośrednictwem którego zostały wykonane polecenia, wprowadzić na pozycjach formatu, pozycję Identyfikator operacji. Za pomocą tej pozycji następuje identyfikacja płatności, z jakich zostały wysłane przelewy. Dzięki temu, że identyfikator operacji zawarty jest następnie w importowanym do systemu wyciągu bankowym (np. w formacie swift MT940 znajduje się w polu 61) jest możliwość automatycznego skojarzenia operacji typu rozchód ze zobowiązaniami. Żeby to nastąpiło konieczne jest już tylko zaznaczenie parametru Rozliczaj w oknie Importu zapisów. W efekcie po wybraniu przycisku Przenieś nastąpi generacja zapisów bankowych z jednoczesnym rozliczeniem operacji typu rozchód z odpowiednimi zobowiązaniami.

[pyt. 283] [XL]Jak wykonać kompensatę trójstronną

  • Aby w programie Comarch ERP XL wykonać kompensatę trójstronną, należy z menu modułu Księgowość wybrać opcję Rozrachunki/Rozliczenia -> Kompensaty. Plusem należy dodać nowy dokument kompensaty, a następnie pozycję tego dokumentu. W otwartym oknie Preliminarza Płatności należy zbudować filtr, który pokaże płatności dwóch kontrahentów (podmiotów). Przykładowy filtr może mieć postać: PRLV_Akronim=?@S100|Podaj Akronim 1:” OR PRLV_Akronim=?@S100|Podaj Akronim 2:” Po zastosowaniu tego filtra na liście Preliminarza Płatności, pojawi się następujące okno dialogowe: Ustawienie parametrów filtra. Po wpisaniu w nim Akronimów na liście Preliminarza Płatności zostaną wyfiltrowane płatności wybranych dwóch kontrahentów. Po wybraniu płatności, które mają podlegać skompensowaniu, należy wykonać kompensatę wybierając przycisk wagi.

[pyt. 282] [XL]Czy można w księgowaniach okresowych za pomocą jednej pozycji zdefiniować przeksięgowanie wartości z danego zakresu kont?

  • Można, wykorzystując funkcję bieżącego konta w pozycji „Kwota” , oraz wyrażenie KONTO w pozycji konta księgowe. Jeżeli w pozycji księgowania okresowego , w polu „oblicz dla” podany został zakres kont, albo poprzez wyrażenie typu 4?? , 4*, albo poprzez użycie filtra SQL, wówczas w polu „Kwota” i „Konta księgowe” można odwołać się do podanego zakresu kont. W polu „Kwota” należy użyć „funkcji bieżącego konta” , wówczas w definicja kwoty będzie miała postać np.” ODT(Konto)” . W pozycji „Konta księgowe” należy zaznaczyć check „wyrażenie” i wpisać KONTO . Podczas generowania księgowania okresowego zostaną zaksięgowane wszystkie niezerowe wartości wyliczone dla podanego zakresu kont.

[pyt. 281] [XL]Jak zaimportować listę płac bez rozbicia na poszczególnych pracowników, lecz z wartościami posumowanymi wg działów

  • W konfiguracji , na zakładce „Płace” są parametry dotyczące importu wypłaty : „Analitycznie z rozbiciem na poszczególnych pracowników”, „ Sumarycznie wg. Wydziałów”. Jeżeli lista płac ma zostać, zaimportowana bez rozbicia na pracowników , wówczas należy ustawić parametr Wypłaty , na „Sumarycznie wg Wydziałów”

[pyt. 280] [XL]W jaki sposób na fakturze wewnętrznej , na opisie analitycznym opisać zarówno VAT jak i koszt własny?

  • Na elemencie faktury wewnętrznej , na zakładce „Koszty „ domyślnie zaznaczony jest tylko check „Koszt Vat”, należy także zaznaczyć „Koszt Netto” , wówczas w opisie analitycznym będzie dostępna zarówno kwota Vat u jak i kwota kosztu własnego.

[pyt. 279] [XL]Dlaczego na fakturze VAT, na zakładce VAT wszystkie parametry są wyszarzane, nie można zmienić ani miesiąca odliczenia, rodzaju zakupu ani typu odliczeń?

  • W konfiguracji, w pozycji „słowniki” w definicji rejestrów VAT , zaznaczony jest rodzaj wzorca „obowiązkowy”, należy zmienić rodzaj wzorca na proponowany.

[pyt. 278] [XL]Dlaczego podczas księgowania/predekretacji dokumentu PW lub RW, które nie generują płatności wyświetlany jest następujący komunikat: „Ten schemat nie spowodował zapisania żadnych kwot, które można rozliczyć! Jeżeli zaksięgujesz dokument, nie będzie możliwe dokonanie rozrachunku z zapisem księgowym, który powstał na jej podstawie.”?

  • Na nagłówku schematu księgowego zaznaczony jest check „kontrola kwoty dokumentu” , który sprawdza poprawność dekretowania kwoty płatności, dla schematów do dokumentów nie generujących płatności należy go wyłączyć.

 

Czy ten artykuł był pomocny?