Warunki płatności

Warunki płatności to ustalenia przyjęte przez sprzedawcę i nabywcę, dotyczące szczegółowego przebiegu procesu sprzedaży. Ustalenia te dotyczą między innymi:

  • terminów płatności
  • procentowych stawek rabatów
  • artykułów rozliczeniowych

Warunki płatności to komponenty umowy zakupu.

Przykład
Jeśli faktura opłacona jest terminowo, czyli w ramach określonego wcześniej terminu płatności, możliwe jest zastosowanie rabatu procentowego. W Comarch ERP Enterprise warunki płatności stanowią część warunków fakturowania np. dla zamówienia sprzedaży.

Warunki płatności są danymi konfiguracyjnymi ustalanymi w aplikacji Warunki płatności, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu aplikacjach.

Definicje pojęć:

  • Skonto skonto to procentowe obniżenie ceny gwarantowane zgodnie z warunkami płatności. Możliwe jest stopniowanie skonta, np. 5% skonta w przypadku płatności w ciągu 7 dni, 3% przy płatności w ciągu 30 dni. Skonto dotyczy tylko całkowitej kwoty faktury. Podczas ustalania wartości nabycia uwzględniana jest tylko pierwsza stawka procentowa skonta odpowiednich warunków płatności. Z ekonomicznego punktu widzenia skonto to procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznawane nabywcy towaru na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności przed umówionym terminem. Poza kosztami odsetek i kosztami administracyjnymi skonto od ceny zawiera premię za ryzyko kredytowe, co ma zachęcić kupującego do wcześniejszej zapłaty w gotówce.
  • Formy płatności – forma płatności to ustalany z partnerem rodzaj płatności, który określa formę zapłaty za wyświadczone usługi lub dostawy
  • Warunki płatności – warunki płatności to umowa między kupującym a sprzedającym, będąca zazwyczaj elementem większej umowy i określająca sposób i termin zapłaty. Warunki mogą zawierać także ustalenia dotyczące skonta za dotrzymanie określonych terminów płatności.
  • Przedpłata – Przedpłata jest przykładowym warunkiem płatności. Jeśli warunek przedpłaty zostanie uzgodniony przez strony umowy, towar zostanie dostarczony dopiero po wpłynięciu płatności.

Opis aplikacji

Aplikacja Warunki płatności pozwala na ustalenie warunków płatności za wystawione faktury. Aplikacja składa się z nagłówka, zawierającego standardowy pasek przycisków oraz obszaru roboczego.

Aplikacja Warunki płatności
Aplikacja Warunki płatności

Nagłówek pozwala na określenie unikalnych danych identyfikacyjnych dla warunku płatności w ramach bazy danych. Jest on taki sam bez względu na wybrany rodzaj warunku płatności.

W nagłówku, poza przyciskami standardowymi znajduje się przycisk [Nowy], który zawiera akcje:

  • [Statystycznie]
  • [Okresowo]
  • [Umowa ratalna]
  • [Przedpłata]
  • [Duplikuj]

Nagłówek składa się z pól:

  • Warunki płatności – pole to zawiera identyfikator warunków płatności. Nowo wprowadzany identyfikator może składać się z liter, cyfr lub kombinacji alfanumerycznych lub niektórych znaków szczególnych (np. kropki). Pole może zawierać od jednego do trzech znaków.
  • Oznaczenie – dodatkowa nazwa warunku płatności umożliwiająca jego wyszukanie w systemie. Oznaczenie można w prowadzić w językach, które zostały zainstalowane w systemie.
  • Typ warunków płatności (pole nieedytowalne) – pole to wyświetla typ warunków płatności, który jest określany w trakcie tworzenia warunku poprzez wybór odpowiedniej akcji pod przyciskiem [Nowy].

Obszar roboczy

Dostępność poszczególnych sekcji obszaru roboczego zależy od wybranego typu warunku płatności.

Dla wszystkich typów dostępna jest sekcja Daty waluty.

Sekcja Daty waluty

Sekcja umożliwia określenie daty waluty faktury.

Wskazówka
Dla typu warunku płatności Przedpłata, w polu Data waluty faktury zdefiniowana jest domyślna wartość Data faktury bez możliwości zmiany. Pole Liczba dni przesunięcia jest domyślnie ustawione na wartość 0 bez możliwości edycji. Pola Liczba miesięcy przesunięcia i Data waluty są nieedytowalne. Dodatkowo, dla typu Przedpłata dostępny jest parametr Wydruk płatności na fakturze.

W sekcji dostępne są pola:

  • Data waluty faktury – z rozwijanej listy należy wybrać jedną dostępnych opcji:
    • Data waluty zamówienia
    • Data dostawy
    • Data faktury
  • Liczba dni przesunięcia – pole to przesuwa datę waluty na odpowiedni dzień. Może być ona wykorzystana w połączeniu z liczbą miesięcy obliczania oraz dniem waluty.

Wartość tą można określić jedynie w przypadku, gdy w polu Data waluty rachunku wybrano opcję Data dostawy lub Data faktury.

  • Liczba miesięcy przesunięcia – pole to pozwala na przesunięcie daty waluty na odpowiedni miesiąc. Może być ona wykorzystana w połączeniu z liczbą dni obliczania oraz dniem waluty.

Wartość tą można określić jedynie w przypadku, gdy w polu Data waluty rachunku wybrano opcję Data dostawy lub Data faktury.

  • Data waluty – data waluty określa dzień przesunięcia w ramach danego miesiąca kalendarzowego. Może to być data określona w ramach miesiąca ustalonego dla bazowej daty waluty rachunku lub w ramach późniejszego miesiąca.

Wartość tą można określić jedynie w przypadku, gdy w polu Data waluty rachunku wybrano opcję Data dostawy lub Data faktury.

Przykład
Poniższe daty obowiązują, jeśli nie wprowadzone zostały dni lub miesiące obliczania. Datą bazową dla obu przykładów jest 13 maja:

  • Dzień waluty: 10

Ustaloną datą jest 10 czerwca.

  • Dzień waluty: 25

Ustaloną datą jest 25 maja.

Uwaga
Jeśli Data waluty została określona na zamówieniu sprzedaży, data ta jest wykorzystywana na fakturze, niezależnie od ustawień w aplikacji Warunki płatności.

Uwaga
Sekcje Warunki netto oraz Opcja monitu są dostępne, jeżeli wybrano jeden z poniższych typów warunków płatności:

  • Statyczne
  • Okresowo
  • Umowa ratalna

Sekcja Warunki netto

Sekcja Warunki netto wyświetla informacje dotyczące warunków płatności, które wpływają na ustalenie daty na podstawie dni netto.

Sekcja składa się z następujących pól:

  • Liczba dni netto – w tym polu należy wprowadzić liczbę dni stanowiącą okres, w którym partner jest zobowiązany opłacić fakturę
  • Dodatkowe dni netto – parametr ten umożliwia określenie, czy wprowadzone dni netto są dniami dodatkowymi, począwszy od najwyższej wartości dni skonta, lub czy dni netto obowiązują od daty waluty faktury (domyślnie)
  • Liczba miesięcy netto – pole to pozwala na wprowadzenie kolejnego miesiąca, który w połączeniu z ustalonym dniem miesiąca określa datę płatności netto jako cykliczną datę obowiązywania
Przykład
Data płatności netto wypada zawsze 20 dnia drugiego miesiąca po miesiącu daty waluty faktury (dla daty waluty faktury określonej na kwiecień 2009, data płatności netto to 20 czerwca 2009).
  • Dni netto – pole to pozwala na wprowadzenie kolejnego miesiąca, który w połączeniu z ustalonym dniem miesiąca określa termin płatności netto jako cykliczną datę obowiązywania
Przykład
Termin płatności netto wyznaczony jest na 20 dzień pierwszego miesiąca po miesiącu daty waluty faktury (dla daty waluty faktury określonej na kwiecień 2009, data płatności netto to 20 maja 2009).

Sekcja Opcja monitu

Sekcja ta daje możliwość wybrania powodu blokady monitów, które definiuje się w aplikacji Powody blokady monitów.

Sekcja Opcja monitu składa się z pola:

  • Powód blokady monitów – Pole to należy wypełnić tylko wtedy, gdy rozrachunek nie ma być uwzględniany w monicie. Po określeniu powodu rozrachunek jest blokowany dla monitu i jednocześnie prezentowany jest powód blokady monitu.

Sekcja Statyczne warunki płatności

Uwaga
Sekcja ta wyświetlana jest jedynie dla statycznych warunków płatności.

Sekcja ta wyświetla informacje dotyczące warunków płatności, które wpływają na ustalenie wartości procentowej skonta. Dane te mają również wpływ na termin płatności netto.

Sekcja ta składa się z następujących pól:

  • Artykuł rozliczeniowy – pole to umożliwia wprowadzenie artykułu rozliczeniowego. Artykuły rozliczeniowe są wykorzystywane do nadawania rabatu na wszystkie pozycje zamówienia sprzedaży i wyświetlania takiego rabatu na fakturze. Na potrzeby tego typu rabatu wykorzystywane jest pole Skonto 1.
Uwaga
Artykuły rozliczeniowe muszą być wydane. Należy wprowadzić odpowiednie dane artykułów sprzedaży. Po wprowadzeniu artykułu rozliczeniowego system weryfikuje, czy zostało określone skonto 1 (o wartości innej niż zero). W niektórych krajach ten typ skonta określany jest jako „sconto cassa”.
  • Końcowa kwota faktury na dowodzeni dostawy – parametr ten pozwala na uwzględnienie końcowej kwoty faktury na dokumencie WZ
  • Dni 1 – pole to umożliwia wprowadzenie liczby dni w celu określenia pierwszego przedziału czasowego dla płatności. Procentowa wartość rabatu, który ma zostać nadany w tym przedziale czasowym, może zostać określona w polu Skonto 1.
  • Skonto 1 – pole to umożliwia wprowadzenie wartości skonta w pierwszym przedziale czasowym określonym w polu Dni 1. Jest to wartość procentowa przyporządkowywana do odpowiedniego przedziału czasowego.
  • Dni 2 – pole to umożliwia wprowadzenie liczby dni w celu określenia drugiego przedziału czasowego dla płatności. Procentowa wartość rabatu, który ma zostać nadany w tym przedziale czasowym, może zostać określona w polu Skonto 2.
  • Skonto 2 – pole to umożliwia wprowadzenie wartości skonta w drugim przedziale czasowym określonym w polu Dni 2. Jest to wartość procentowa przyporządkowywana do odpowiedniego przedziału czasowego.
  • Dni 3 – pole to umożliwia wprowadzenie liczby dni w celu określenia trzeciego przedziału czasowego dla płatności. Procentowa wartość rabatu, który ma zostać nadany w tym przedziale czasowym, może zostać określona w polu Skonto 3.
  • Skonto 3 – pole to umożliwia wprowadzenie wartości skonta w trzecim przedziale czasowym określonym w polu Dni 3. Jest to wartość procentowa przyporządkowywana do odpowiedniego przedziału czasowego.

Sekcja Okresowe warunki płatności

Uwaga
Sekcja ta wyświetlana jest jedynie dla okresowych warunków płatności.

Sekcja ta wyświetla informacje dotyczące warunków płatności, które wpływają na ustalenie wartości procentowej skonta. Dane te mają również wpływ na termin płatności netto.

Sekcja ta składa się z pola:

  • Stopa procentowa skonta – Ogólna stopa procentowa skonta, stosowana dla wszystkich okresowych warunków skonta. Maksymalna dopuszczalna wartość pola wynosi 99,9999.

Ogólną stopę procentową skonta wykorzystuje się w przypadku faktur wystawionych z datą waluty faktury nieprzekraczającą określonego dnia miesiąca. Data początkowa okresu obowiązywania warunku płatności zależy od daty końcowej poprzedniego warunku, dla pierwszego okresu jest to pierwszy dzień miesiąca. Tabela w sekcji Okresowe warunki płatności umożliwia określenie do 4 warunków poprzez wybranie wartości z rozwijanych list z poszczególnych kolumn.

Uwaga
Użytkownik musi określić warunek z ostatnim dniem miesiąca jako datą końcową.

Tabela składa się z następujących kolumn:

  • Data waluty do – ogólną stopę procentową skonta wykorzystuje się w przypadku faktur wystawionych z datą waluty faktury nie przekraczającą określonego dnia następnego miesiąca. Data początkowa okresu obowiązywania warunku płatności zależy od daty końcowej poprzedniego warunku, dla pierwszego okresu jest to pierwszy dzień miesiąca.
  • Data wymagalności z potrąceniem – ogólną stopę procentową skonta wykorzystuje się w przypadku faktur wystawionych z datą waluty faktury nieprzekraczającą określonego dnia następnego miesiąca
  • W następnym miesiącu – ogólną stopę procentową skonta wykorzystuje się w przypadku faktur wystawionych z datą waluty faktury nieprzekraczającą określonego dnia następnego miesiąca

Sekcja Umowa ratalna

Uwaga
Sekcja ta wyświetlana jest jedynie dla warunków płatności z umową ratalną.

Sekcja ta wyświetla informacje dotyczące warunków płatności, które są wymagane do ustalenia rat. Poniższe pola pozwalają na wprowadzenie warunków umowy ratalnej stosowanych dla wszystkich umów tego typu.

Sekcja ta składa się z następujących pól:

  • Liczba rat (pole obowiązkowe) – w tym polu możemy wpisać liczbę rat przypisaną do warunku płatności
  • Odstęp między ratami – pole to składa się z dwóch części i pozwala na wprowadzenie przedziału czasowego między ratami. W pierwszym polu należy wprowadzić liczbę jednostek czasowych. Natomiast drugie pole pozwala na wybranie jednostki czasowej. W polu tym możliwe jest wybranie jednej z jednostek systemowych – dnia, miesiąca i roku. Ustawieniem domyślnym jest odstęp 1 dzień.
  • Miesiące handlowe – parametr ten pozwala na określenie, czy terminy płatności mają być ustalane na podstawie miesięcy handlowych
  • Podział podatku – pole to określa, na które raty naliczany jest podatek. Do wyboru dostępne są następujące opcje:
    • Na wszystkie raty
    • Na pierwszą ratę
    • Pierwsza rata tylko podatek

Ustawieniem domyślnym jest opcja Na wszystkie raty.

  • Ustal zmienne warunki ratalne – parametr ten pozwala na określenie, oddzielnych warunków ratalnych dla każdej raty. Po zaznaczeniu tego parametru aktywowana jest tabela umożliwiająca wprowadzenie oddzielnych ustawień. Utworzone muszą być co najmniej dwie raty, aby można było wprowadzić zmienne warunki ratalne. Pola Liczba rat oraz Odstęp między ratami są wtedy dezaktywowane.

 

Uwaga
Jeśli użytkownik aktywuje ten parametr po uzupełnieniu innych pól w tej sekcji (np. Liczba rat), tabela zostanie uzupełniona na podstawie wartości wprowadzonych przez użytkownika.

Po zaznaczeniu parametru w obszarze roboczym pojawia nam się tabela, w której należy wprowadzić oddzielne warunki ratalne. Składa się ona z następujących kolumn:

  • Numer (pole nieedytowalne) – pole to wyświetla liczbę rat. Jest ono automatycznie uzupełniane przez system, na podstawie wcześniej uzupełnionego pola Liczba rat i tworzy wiersze z kolejnymi ratami numerując je od 1.
  • Odstęp między ratami – pole to wyświetla odstęp między poszczególnymi ratami. Dla pierwszej raty domyślny odstęp między ratami wynosi 0.
  • Wysokość raty – pole to umożliwia określenie procentowej wysokości raty. Suma wszystkich rat musi wynosić 100%.
  • Kod płatności – w tej kolumnie można wybrać metodę płatności do raty. Określa ona, które dane są wymagane do przeprowadzenia transakcji płatniczej oraz które dane można zmienić w propozycji płatności. Kod płatności składa się z pól:
    • Kod płatności – kod płatności musi być unikalnym ciągiem znaków, aby ułatwiał znalezienie odpowiedniej opcji
    • Oznaczenie – oznaczenie może składać się z dowolnego ciągu znaków i nie musi być unikalne. Jedno oznaczenie może zostać przyporządkowane do wielu kodów płatności. Oznaczenie można w prowadzić w językach, które zostały zainstalowane w systemie.
    • Klasyfikacja – oznaczenie, które składa się z maksymalnie trzech cyfr. Służy do klasyfikacji kodów płatności
    • Typ płatności – pole to wskazuje na wybrany typ płatności.
      Dostępne typy płatności:

      • Przelew
      • Polecenie przelewu SEPA
      • Polecenie zapłaty SEPA
      • Automatyczne potwierdzenie zapłaty
      • Polecenie zapłaty
      • Czek
      • Płatność zagraniczna
      • Inne
      • Przelew RIBA (Włochy)
      • Czek przychodzący
      • Weksel
      • Faktoring

Kody płatności można utworzyć w aplikacji Kody płatności.

Konfiguracja

Aplikacja Warunki płatności nie wymaga konfiguracji osobnych ustawień w aplikacji Konfiguracja.

Jednostki biznesowe

Jednostka biznesowa Warunki płatności

com.cisag.app.general.obj.PaymentTerms – wykorzystywana jest przez aplikację Warunki płatności między innymi w celu:

  • Przyporządkowywania uprawnień
  • Definiowania działań
  • Importowania i eksportowania danych

Jednostka ta stanowi część grupy jednostek biznesowych Dane podstawowe bazy
com.cisag.app.general.MasterData.

Uprawnienia

Uprawnienia są nadawane poprzez role autoryzacyjne, a także poprzez przyporządkowanie organizacji.

Zdolności i cechy specjalne

Aplikacja Warunki płatności nie posiada zdolności i cech specjalnych.

Przyporządkowywanie organizacji

Jeśli w aplikacji Konfiguracja (moduł Baza) aktywowano funkcję Uprawnienia do treści, aplikacja Warunki płatności będzie widoczna dla użytkownika wyłącznie w przypadku, gdy w danych podstawowych partnera do użytkownika przyporządkowano organizację powiązaną ze strukturą organizacyjną Rachunkowość.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Warunki płatności nie jest udostępniana partnerom biznesowym.

Czy ten artykuł był pomocny?