Jak uzyskać dane do integracji e-Sale z Allegro?

Dane do integracji Allegro

Chcesz zintegrować swój Comarch e-Sale i rozpocząć sprzedaż w serwisie Allegro.pl? Aby to zrobić potrzebujesz:

  • Założyć swoje konto typu firma w serwisie Allegro.pl – formularz rejestracji.
  • Zapisać dane do integracji, którymi będą login i hasło w portalu*.
  • Zintegrować swoje konto Allegro w panelu administracyjnym e-Sale.

Wskazówka
*Dane uzyskasz tuż po założeniu swojego konta w serwisie Allegro.pl

Wskazówka
W przypadku chęci korzystania z oferty do wyczerpania zapasów lub na 30 dni, należy posiadać dodatkowo konto typu sklep.

Jak podłączyć konto Allegro?

W panelu administracyjnym przejdź do sekcji Marketplace/ Allegro, gdzie możesz zintegrować swoje konto i zarządzać sprzedażą w Allegro.

Korzystając z opcji Dodaj konto Allegro zintegrujesz swoje konto, po czym będziesz mógł rozpocząć przygotowanie oferty.

Więcej na temat integracji z serwisem Allegro oraz możliwości, jakie oferuje Comarch e-Sale, przeczytasz w artykułach  Allegro.

Czy mogę sprzedawać towary na kilku kontach Allegro z jednego e-Sale?

W Comarch e-Sale masz możliwość dodania kilku kont Allegro, między którymi możesz się swobodnie przełączać. O tym jak podłączyć konto Allegro przeczytasz tutaj. Po podłączeniu wszystkich Twoich kont Allegro wystarczy, że przejdziesz do zakładki Marketplace/ Allegro/ Oferty. Na pasku wybierz konto, na którym chcesz wystawić ofertę: Znajdując się w obszarze przypisanym dla konkretnego konta wybierz przycisk Dodaj ofertę. Po poprawnym wypełnieniu formularza oferta będzie dostępna dla tego konkretnego konta: Chcesz sprzedawać towar na innym koncie? Wybierz na pasku kolejne konto, a następnie powtórz czynność dodawania oferty.

Allegro – maskowanie adresów e-mail użytkowników

Od kiedy Allegro maskuje adresy e-mail użytkowników?

Od 26 marca 2019 r. Allegro wprowadziło na transakcjach maskowanie adresów e-mail użytkowników. Oznacza, to że na zamówieniach będą one widoczne w postaci zakodowanej, np.: 8awgqyk6a534gf@allegromail.pl.

Jak maskowanie adresów e-mail kupujących wpływa na dane w e-Sale?

Maskowanie maili przez Allegro spowoduje, że w panelu administracyjnym Comarch e-Sale:
  • w menu Marketplace/ Allegro/ Zamówienia na listach we wszystkich zakładkach (Do realizacji, Zrealizowano) w kolumnie e-mail widoczny będzie zakodowany adres e-mail klienta, który dokonał zakupu na aukcji Allegro;
  • w menu Sprzedaż/ Zamówienia, w kolumnie e-mail dla zamówień pochodzących z Allegro będzie widoczny zakodowany adres e-mail. Również na szczegółach takiego zamówienia zostanie on zamaskowany;
  • dla każdej transakcji pochodzącej z Allegro adres e-mail kupującego będzie maskowany w unikalny sposób. To oznacza, iż w sytuacji, kiedy ten sam klient złoży u danego sprzedawcy kilka zamówień, za każdym razem jego adres e-mail będzie inaczej zakodowany (zamaskowane adresy nie będą się powtarzały);
  • wszystkie wiadomości transakcyjne (zmiana statusu zamówienia, dodanie listu przewozowego, dodanie faktury) będą wysyłane za pośrednictwem serwerów Allegro.
W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Allegro w e-Sale od wersji 2018.7 wyłączono wysyłanie wiadomości transakcyjnych dla zamówień pochodzących z aukcji. Domyślnie wysyłka maili do zamówień z Allegro jest wyłączona. Od wersji 2020.2 umożliwiono włącznie wysyłki maili dotyczących zmiany stanu zamówienia oraz maili o dodaniu faktury dla zamówień pochodzących z Allegro za pomocą parametru „Wysyłaj powiadomienia e-mail do zamówień z Allegro” w panelu administracyjnym e-Sale. W celu wysyłki maili należy włączyć powyższy parametr w menu Integracje/ Allegro/ Oferty.  Wiadomości e-mail wysyłane są jeśli w konfiguracji wiadomości w polu "Do" wybrany jest tylko Klient. W przeciwnym wypadku, aby wiadomość została dostarczona należy dodatkowy adres z pola "Do" dodać do dodatkowych adresów na koncie Allegro. Przypominamy, że treści tych wiadomości muszą być zgodne z regulaminem Allegro.
Uwaga
Jeżeli administrator w menu Marketplace/  Allegro/ Klienci ma włączony parametr: Przesyłaj kartę klienta do systemu ERP, to w systemie ERP utworzy się kartoteka kontrahenta z zakodowanym adresem e-mail. W takim przypadku, po synchronizacji mogą się przestać mapować kontrahenci (w szczególności, jeżeli w systemie ERP zaznaczono mapowanie wyłącznie po adresie e-mail). Należy również zwrócić uwagę przy wysyłaniu wiadomości z poziomu systemu ERP, czy nie są one przesyłane do Allegro na zakodowane adresy e-mail, a nie do właściwych odbiorców.

Allegro (REST API)

Wstęp

Comarch e-Sale to nie tylko Sklep internetowy, ale również wygodne narzędzie do handlu w serwisie Allegro, które umożliwia wystawienie nieograniczonej ilości ofert oraz automatyczną generację zamówień. W panelu administracyjnym Comarch e-Sale można dodać nieograniczoną ilość kont allegro. W przypadku chęci korzystania z tej integracji, niezbędne jest posiadanie konta założonego na stronie allegro.pl. Od wersji 2019.3 dostępne jest nowe REST API Allegro. Klienci korzystający ze starego API mogą w bardzo prosty sposób przełączyć się na nowy sposób wymiany danych. W tym celu należy w panelu administracyjnym w zakładce Integracje/ Allegro w sekcji Konto Allegro kliknąć w konto z którego Państwo korzystają, a następnie pobrać Token REST API przy użyciu przycisku pobierz. Pojawi się wówczas okno z logowaniem do serwisu, w którym należy wybrać opcję Zaloguj przez Allegro. Po przekierowaniu do serwisu wystarczy zalogować się i wyrazić wymagane zgody.
Wskazówka
W związku z wyłączeniem przez serwis Allegro od 13 stycznia 2020 roku obsługi WebAPI, które spowoduje brak pobierania zamówień z Allegro do e-Sale , od wersji Comarch e-Sale 2020.0 wprowadzono pełną obsługę Allegro REST API.

Konfiguracja Allegro

Ustawienia konta Allegro dostępne są w panelu administracyjnym Comarch e-Sale, w menu Integracje/ Allegro. Możesz dodać Konto Allegro, dokonać zmiany ustawień dotyczących automatycznego tworzenia zamówień, wysyłki powiadomień e-mail, automatycznego powiązania towarów do ofert po kodzie EAN, zarządzać kontrolą stanów magazynowych w Allegro, zarządzać wznawianiem ofert, wybrać, czy karta Kontrahenta ma zostać przesłana do systemu ERP oraz zdecydować, czy ceny na ofertach Allegro mają zmieniać się automatycznie po zmianie ceny w Sale.  

Konto Allegro

W sekcji Integracja Allegro możesz dodać konto klikając w przycisk Dodaj konto Allegro. Pojawi się wówczas krótka informacja z możliwością zaznaczenia parametru Tryb testowy, który należy zaznaczyć jeśli posiadasz konto w serwisie testowym Allegro oraz przycisk ZALOGUJ PRZEZ ALLEGRO, po wybraniu którego zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę serwisu Allegro.pl.
Wskazówka
Od wersji 2020.3 konto w trybie testowym będzie dodawane według aktualnie zalogowanego użytkownika na innej zakładce przeglądarki. Podczas dodawania konta testowego Allegro pojawi się strona z pytaniem, czy dodać konto które jest aktualnie zalogowane.
Po zalogowaniu w serwisie, konto zostanie przyłączone do panelu administracyjnego e-Sale , a aplikacja pobierze wszystkie dane. W nazwie konta wyświetlany jest login użytkownika Allegro, który można zmienić na dowolną nazwę, po przejściu na szczegóły konta .
Wskazówka
Allegro udostępnia również swoim użytkownikom serwis testowy, w którym można wypróbować wystawianie aukcji bez ponoszenia kosztów. W związku z tym niezbędne jest założenie konta w serwisie allegro.pl.allegrosandbox.pl. Następnie w trakcie dodawania nowego konta w panelu administracyjnym e-Sale należy zaznaczyć parametr Tryb testowy.
Po podłączeniu Konta Allegro do panelu administracyjnego e-Sale, możesz je uaktywnić, zmienić nazwę konta wyświetlaną w e-Sale, usunąć konto (jeśli żadna oferta nie jest powiązana z towarem w e-Sale), pobrać Token REST API, uzupełnić obowiązkowe parametry wprowadzone przez serwis Allegro oraz zmienić swoje dane adresowe. Dodatkowo istnieje możliwość wybrania domyślnej kategorii dla zintegrowanego konta Allegro. Podczas dodawania nowej oferty będzie podpowiadała się jako kategoria domyślna
Wskazówka
W konfiguracji Allegro dla e-Sale w wersji Enterprise oraz B2B istnieje możliwość wybrania cennika dla wystawianych towarów na ofertach Allegro. Cena domyślna automatycznie jest ustawiona na Domyślna, jednak można ustawić inny cennik dostępny po stronie systemu ERP, wykonać synchronizację i nowy cennik pojawi się na liście wyboru w konfiguracji.
Wskazówka
W momencie kiedy login konta Allegro jest nieaktywny (suwak jest w pozycji Wyłączony) wówczas nie są pobierane zamówienia Allegro. Zamówienia są pobierane dla aktywnego konta Allegro.
  W szczegółach konfiguracji konta Allegro widoczne jest pole, gdzie można określić datę i godzinę, od której mają zostać pobrane (ręcznie lub przez automat) zamówienia. Od wersji 2020.4 opcja konfiguracji daty pobierania zamówienia dotyczy tylko nowych loginów i jest dostępna przez 7 dni od daty dodania konta Allegro w panelu administracyjnym e-Sale. W wersji 2020.3 został wprowadzony mechanizm w przypadku blokady konta Allegro. Jeżeli konto Allegro zostanie zablokowane, wówczas w panelu administracyjnym konto zostanie wyłączone. Konto zostanie również wyłączone w przypadku braku możliwości odświeżenia tokenów. W pozostałych przypadkach konto nie zostanie zablokowane natomiast obsługa e-Sale zostanie poinformowana o tym fakcie komunikatem przy próbie wykonania działania nieuprawnionego na zablokowanym koncie (np. wystawienie aukcji). Od wersji 2022.4 wprowadziliśmy odpowiednie aktualizacje, dzięki którym podczas konfiguracji konta Allegro (Integracje/ Allegro/ Konto Allegro/ Parametry domyślne) wpisane dane adresowe automatycznie uzupełniane są w formularzu tworzenia oferty Allegro, w polu o nazwie Domyślny adres wysyłki.

Zamówienia

Wskazówka
Od wersji 2020.3 niezależnie od statusu Kontrahenta zamówienie będzie wysyłane do systemu ERP. Taki Kontrahent musi zostać przynajmniej raz zsynchronizowany do systemu ERP.
Wskazówka
Od wersji 2021.1 umożliwiono synchronizację zamówień z serwisu Allegro do systemu ERP złożonych przez kontrahenta, który jest zablokowany w Comarch e-Sale.
W sekcji Oferty dostępne są parametry:
  • Twórz automatycznie zamówienia do oferty –  po włączeniu parametru, transakcje opłacone będą automatycznie przekształcane do zamówień,
  • Wysyłaj powiadomienia e-mail do zamówień z Allegro – po włączeniu parametru, będą wysyłane wiadomości do Klientów z Allegro takie jak: zmiana statusu zamówienia, zamówienie zrealizowane, zamówienie anulowane, dodanie faktury, zamówienie wysłane oraz dodanie listu przewozowego,
  • Powiąż automatycznie towary do ofert – po włączeniu parametru, oferty zostaną automatycznie powiązane z towarami udostępnionymi w Comarch e-Sale. Parametr łączy oferty wystawione w serwisie Allegro z towarami ze Sale przy wykorzystaniu kodu EAN. W związku z tym, aby nastąpiło powiązanie z towarem kod EAN na ofercie Allegro musi zgadzać się z kodem EAN dostępnym na karcie towaru w systemie ERP. Wiązanie ofert z towarem następuje na podstawie zdarzeń z dzienników allegro od chwili włączenia parametru, jeśli dla oferty nie ma w danym momencie zdarzenia w dzienniku allegro to oferta nie zostanie powiązana. W takim przypadku na ofercie musi nastąpić jakaś zmiana, na przykład zakup, anulowanie płatności, realizacja dopłaty itp. Powiązanie z towarem nastąpi tylko raz i nie będą wykonywane kolejne próby wiązania oferty.
Uwaga
W Comarch e-Sale dostosowano standardowe treści szablonów e-mail, wysyłanych jako wiadomości transakcyjne do zamówień pochodzących z serwisu aukcyjnego, do wymogów określonych przez Allegro. W wiadomościach wysyłanych do Klientów z Allegro: zmiana statusu zamówienia, zamówienie zrealizowane, zamówienie anulowane, dodanie faktury, zamówienie wysłane, dodanie listu przewozowego oraz w szablonie, zostanie pominięty link do e-Sale. Nowe treści wiadomości e-mail dostępne są dla nowych e-Sale, które zostały utworzone od wersji 2020.4. W przypadku starszych e-Sale treści maili nie zostały zaktualizowane i należy przywrócić je zgodnie z artykułem Jak przywrócić standardową treść wiadomości e-mail? Przypominamy jednak, że jeśli edytują Państwo we własnym zakresie treści wysyłanych wiadomości e-mail ze e-Sale, muszą one być zgodne z regulaminem Allegro.

Kontrola stanów magazynowych w Allegro

W sekcji Kontrola stanów magazynowych w Allegro dostępne są parametry:
  • Kontroluj stany magazynowe dla aukcji Allegro – po włączeniu parametru możliwe jest synchronizowanie stanów magazynowych w e-Sale ze stanami towarów dostępnymi na ofertach,
  • Zwiększ ilość na ofertach po synchronizacji z ERP – po włączeniu parametru będzie zwiększana ilość towarów na ofertach w chwili kiedy podczas synchronizacji przyjdzie informacja o zwiększonej ilości dostępnych towarów,
  • Wznów ofertę automatycznie po jej zamknięciu – po włączeniu parametru aukcja zostanie automatycznie wznowiona, jeśli będzie dostępny stan magazynowy towaru na ofercie. Więcej informacji dostępnych jest w podpunkcie Automatyczne wznawianie oferty,
  • Wznów ofertę z aktualną ceną towaru – po włączeniu parametru oferta będzie wznawiana ręcznie lub automatycznie z aktualną ceną towaru, jaka jest obecnie w e-Sale. Więcej informacji dostępnych jest w podpunkcie Automatyczne wznawianie oferty.
Wznawianie oferty możliwe jest tylko dla oferty ‘zakończonych’ z formatem sprzedaży ‘Kup teraz (bez licytacji)’.
Uwaga
Kontrola stanów magazynowych nie działa na kontach testowych Allegro założonych w serwisie sandbox dostępnym pod adresem: allegro.pl.allegrosandbox.pl.
Uwaga
Aktywacja kontroli stanów magazynowych w Allegro jest możliwa dopiero po włączeniu kontroli stanów magazynowych w e-Sale.

Klienci

W sekcji Klienci dostępny jest parametr, po włączeniu którego przesyłane będą karty kontrahenta do systemu ERP. Zamówienia z serwisu Allegro domyślnie trafiają do systemu ERP jako złożone przez kontrahenta nieokreślonego. Po zaznaczeniu powyższego parametru, w Sale utworzy się nieaktywna karta użytkownika na podstawie danych z zamówienia allegro i zostanie ona przesłana do systemu ERP wraz z zamówieniem.
Uwaga
Jeżeli w menu Integracje/ Allegro włączony jest parametr: Przesyłaj kartę klienta do systemu ERP, to w systemie ERP utworzy się kartoteka kontrahenta z zakodowanym adresem e-mail. W takim przypadku, po synchronizacji mogą się przestać mapować kontrahenci (w szczególności, jeżeli w systemie ERP zaznaczono mapowanie wyłącznie po adresie e-mail). Należy również zwrócić uwagę przy wysyłaniu wiadomości z poziomu systemu ERP, czy nie są one przesyłane do Allegro na zakodowane adresy e-mail, a nie do właściwych odbiorców.
Wskazówka
W wersji 2022 zmieniono nazwę parametru „Nie przesyłaj karty kontrahenta do systemu ERP bez numeru NIP” dostępnego w panelu administracyjnym w sekcji Ustawienia/ Ustawienia e-Sale/ Allegro/ Kontrahenci na „Przesyłaj do systemu ERP tylko kartę kontrahenta zawierającą numer NIP”. Działanie tego parametru jest niezmienne – jego zaznaczenie powoduje, iż do systemu ERP wysyłani są kontrahenci Allegro, którzy posiadają numer NIP.

Ceny w Allegro

W sekcji Ceny w Allegro dostępny jest parametr Zmień cenę na ofercie po zmianie ceny w e-Sale, po włączeniu którego ceny na ofertach będzie zmieniana automatycznie, jeśli podczas synchronizacji z systemem ERP została przesłana nowa cena towaru, zgodnie z cennikiem powiązanym z kontem Allegro. Po włączeniu parametru w konfiguracji Allegro, na szczegółach oferty Allegro dodany jest również parametr Zmień cenę na ofercie po zmianie ceny w e-Sale, pozwalający na wykluczenie ze zmiany ceny poszczególnych ofertach. Na nowo dodawanych ofertach parametr ten jest automatycznie włączony na Tak, natomiast na ofertach już istniejących parametr jest ustawiony na Nie. Podczas wznawiania oferty, której powiązanie z towarem w e-Sale nastąpiło po włączeniu w konfiguracji parametru Zmień cenę na ofercie po zmianie ceny w e-Sale,  również parametr na szczegółach oferty będzie włączony na Tak. Z poziomu listy oferty w menu Marketplace/ Allegro/Oferty wprowadzono możliwość seryjnej zmiany ustawień parametru Zmień cenę na ofercie po zmianie ceny w e-Sale. W tym celu dodano operację seryjną Zmień cenę dostępną pod przyciskiem Operacje grupowe widocznym po zaznaczeniu na liście przynajmniej jednej ofercie. Od wersji 2020.3 umożliwiono automatyczną zmianę ceny w dół. Przy włączonym parametrze Zmień cenę na oferty po zmianie ceny w e-Sale przesłanie kwoty niższej od aktualnej spowoduję aktualizację ceny. Minimalna cena zgodnie z wymaganiami Allegro to 1 zł. Przesłanie ceny niższej niż 1 zł spowoduje ustawienie ceny równej 1 zł.
Wskazówka
W przypadku wystawiania oferty z towarem o wartości niższej niż 1 zł w polu z ceną będzie wprowadzona wartość 0,00. W takim przypadku obsługa e-Sale wprowadza cenę ręcznie.

Szablony aukcji

Comarch e-Sale został tak zaprojektowany, aby wszystkie czynności związane ze sprzedażą w serwisie Allegro były dla właściciela e-Sale proste, a przede wszystkim mało czasochłonne. W zakładce Marketplace/ Allegro/ Szablony ofert można dodawać szablony, które wpływają na przyśpieszenie procesu wystawiania nowej oferty. Przy użyciu tej funkcjonalności nie musisz przy każdym wystawianiu nowej oferty uzupełniać wszystkich danych. Wystarczy, że skorzystasz z przygotowanego szablonu. Po przejściu na zakładkę Szablony ofert pojawi się panel, na którym dostępny jest przycisk pozwalający na dodanie nowego szablonu oraz wyświetlana jest lista przygotowanych szablonów ofert. Szablon, który jest ustawiony jako domyślny zaznaczony jest na liście kolorem zielonym. Jeśli w panelu administracyjnym e-Sale podłączone jest więcej niż jedno konto Allegro, wówczas dostępne będą zakładki z widocznymi loginami, na których należy dodawać szablony ofert osobno dla każdego konta Allegro.

Dodawanie szablonów ofert

W celu dodania nowego szablonu ofert należy kliknąć w Dodaj szablon. Pojawi się wówczas formularz, w którym należy uzupełnić nazwę szablonu, wybrać kategorię w serwisie Allegro oraz zatwierdzić zmiany przyciskiem Zapisz. Szablony ofert zostały rozbudowane o parametry wspólne dla wszystkich ofert jak również o parametry, które są zależne od kategorii Allegro, dlatego należy tworzyć szablony dla poszczególnych kategorii towarowych. Na szablonie ofertmożna:
  • zmienić nazwę szablonu,
  • zmienić kategorię przygotowywanego szablonu poprzez opcję Wybierz kategorię,
  • ustawić, czy szablon ma być domyślny (Tak / Nie),
  • wybrać format sprzedaży – Kup teraz (bez licytacji) / Oferty (z licytacją),
  • ustawić czas trwania oferty, warunki reklamacji, zwrotów oraz informacji o gwarancjach,
  • uzupełnić opisu towaru w różnych wariantach, z wykorzystaniem zdjęć, makr i wstawek oraz wstawki HTML (@ProductAttributes@ – wyłącznie w nowym wierszu bez formatowania) umożliwiających pobieranie z systemu ERP informacji o towarze:
    • @ProductName@ – nazwa,
    • @ProductDescription@  – opis,
    • @ProductEAN@ – kod EAN,
    • @ProductCode@ – kod towaru,
    • @ProductSymbol@ – symbol,
    • @ProductWeight@ – waga,
    • @ProducerName@ – nazwa producenta,
    • @BrandName@ – nazwa marki,
    • @ProductAttributes@ – atrybuty towaru,
  • wybrać formę płatności (opcja wyboru rodzaju faktury lub braku faktury),
  • ustawić czas wysyłki zamówienia oraz wprowadzić dodatkowe informacji o dostawie,
  • wybrać stan towaru (nowy lub używany),
  • wskazać cennik dostaw i płatności skonfigurowany na koncie w serwisie Allegro,
  • wprowadzić lokalizację sprzedającego,
  • uzupełnić pozostałe parametry opisujące towar, dostępne na szablonie w zależności od wybranej kategorii.
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych należy zapisać szablon za pomocą dyskietki. Dodając opis oferty Allegro zarówno podczas tworzenia szablonu jak i podczas dodawania nowej oferty można korzystać tylko z określonych znaczników HTML zgodnych z zasadami serwisu Allegro takich jak:
  • styl tekstu (podstawowy tekst, nagłówek 1, nagłówek 2) – h1, h2,
  • pogrubienie – b,
  • lista wypunktowana– ul,
  • lista numerowana – ol,
  • element listy – li,
  • akapit – p.
Więcej informacji na temat opisu towaru dostępnych jest w artykule w Pomocy Allegro.
Wskazówka
Jeśli korzystasz w szablonie ofert z makra @ProductDescription@ pozwalającego na pobranie opisu z systemu ERP. To dla systemu ERP Optima, pobierany jest opis z karty towaru dodany na zakładce Dodatkowe lub e-Sale. W przypadku, kiedy opis dodany jest na obu zakładkach na ofercie Allegro przenoszony będzie opis z zakładki e-Sale z sekcji języki.
Wskazówka
Od wersji 2022 podczas dodawania nowego szablonu oferty Allegro w panelu administracyjnym na zakładce Allegro/Szablony Ofert pole z opisem oferty zostało połączone z polem  makr i wstawek. Dodano również informację, że makra i wstawki wykorzystywane są w opisie oferty.
Wskazówka
W REST API nie jest obsługiwany format sprzedaży Sklep (bez licytacji) – dostępny wcześniej w WEB API dla kont o typie sklep. Opcja ta w nowym API została zastąpiona przez Kup teraz ze wskazaniem w polu Czas trwania opcji z listy: do wyczerpania zapasów.
Uwaga
W REST API zmianie uległ sposób wystawiania oferty w panelu e-Sale, w związku z czym skonfigurowanie cenników dostaw w Allegro jest niezbędne. Konfiguracja możliwa jest na koncie w Allegro w menu Ustawienia Sprzedaży/ Ustawienia dostawy w sekcji Cenniki dostaw - dodaj nowy cennik. Kieruje do tej lokalizacji przycisk Dodaj widoczny w szablonie ofert w sekcji Dostawa, płatność.
Wskazówka
Dla zakupów zrobionych od 8 listopada 2021 r. Klient ma 14 dni kalendarzowych na opłacenie zamówienia przelewem tradycyjnym.

Edycja szablonów ofert

Po najechaniu na kafelek wybranego szablonu, pojawi się krótkie menu, w którym można za pomocą poszczególnych przycisków:
  • Edytuj – edytować szablon po wejściu w niego,
  • Domyślny – ustawić szablon jako domyślny,
  • Kopiuj – skopiować szablon, kopiowanie szablonu kopiuje kategorię,
  • Zmień kategorię – kategorię można zmienić w dowolnej chwili, podczas zmiany kategorii przebudowywany jest również formularz z uwzględnieniem pól nowej kategorii,
  • Usuń – usunąć szablon.
 

Oferty

Wszystkie oferty wystawione na koncie w serwisie Allegro, które podłączone jest do e-Sale, widoczne są w panelu administracyjnym, w menu Marketplace/Allegro/Oferty. Po dodaniu i skonfigurowaniu konta Allegro w e-Sale, w zakładce tej wyświetlona zostanie lista wszystkich ofert dodanych na podłączonym koncie Allegro. Pobieranie informacji działa w trybie online, czyli wszystkie zmiany na bieżąco aktualizowane są w panelu administracyjnym e-Sale.
Na liście ofert wyświetlane są na dwa sposoby:
  • oferty z białym tłem – oferty wystawione za pośrednictwem konta skonfigurowanego w panelu administracyjnym e-Sale lub wystawione w serwisie Allegro, ale powiązane z towarem udostępnionym w aplikacji. Możliwe jest powiązanie kilku ofert z tym samym towarem,
  • oferty szare – wystawione bezpośrednio w Allegro lub w innym programie, w którym skonfigurowano dane konto Allegro. Oferty tego typu nie są powiązane z towarami dostępnymi w aplikacji Comarch e-Sale.
W celu ułatwienia korzystania z operacji dostępnych na liście ofert wprowadzono „pływające menu” dla dostępnych funkcji. Dzięki temu, przy przewijaniu długich list ofert oraz zamówień, menu z przyciskami jest zawsze dostępne u góry ekranu. Nad listą ofert, po lewej stronie dostępne są przyciski:
  • Dodaj – umożliwia dodanie nowej oferty,
  • Powiąż seryjne oferty– umożliwia seryjne powiązanie oferty z Twoim towarem poprzez import pliku CSV zawierającego numer oferty oraz kod towaru w systemie ERP. Plik, który importujesz powinien zawierać dwie kolumny: Numer oferty oraz Kod towaru. Jednorazowo można powiązać max 100 aukcji za pomocą pliku CSV.
  • Operacje grupowe – skupia wszystkie oferty , które mogą być wykonywane jednocześnie dla wielu zaznaczonych ofert. Dostępne są tam następujące opcje: wystaw, zmień cenę, zakończ, usuń, automatyczne wznawianie, automatyczna zmiana ceny/ powią, prześlij kod towaru oraz aktualizuj.
Jeśli kody towarów w importowanym pliku CSV zawierają znaki: ; ” , ‘ \, wówczas znaki te powinny być ujęte:
  • w pojedynczym cudzysłowie na przykład “KOD\TOWARU”, w przypadku edycji pliku z programie Microsoft Excel,
  • w potrójnym cudzysłowie, na przykład “””KOD\TOWARU”””, w przypadku edycji pliku w notatniku.
W prawym górnym rogu listy dostępny jest przycisk: Eksport do pliku.Przy użyciu funkcji Eksport do pliku można wykonać eksport listy ofert z zakresem danych:
  • Zaznaczone elementy – wybrane oferty zaznaczone na liście
Eksport może być wykonany do plików z formatem:
  • CSV,
  • XML.
Widoczne są kolumny:
  • Tytuł,
  • Nr oferty,
  • Kod towaru,
  • Data zakończenia,
  • Cena kup teraz,
  • Status.
Na liście ofert możliwe jest również filtrowanie ofert. Oferty mogą być filtrowane po kolumnach:
  • Numer oferty,
  • Tytuł,
  • Status,
  • Kod towaru,
Po wyfiltrowaniu i przejściu na szczegóły oferty, po powrocie do listy filtr nadal jest aktywny, aż do momentu usunięcia lub zmiany preferencji.   Dodawanie i edycja oferty Nowe oferty możemy utworzyć przy pomocy przycisku Dodaj ofertę na liście ofert.
Wyświetlony zostanie wówczas formularz z polami do uzupełnienia:
  • Towar – towar, który ma zostać wystawiony na ofecię możemy wyszukać po nazwie lub po kodzie, bądź wybrać towar z listy uporządkowanej względem kategorii dostępnych w e-Sale,
  • Tytuł – każdej ofercie można nadać indywidualny tytuł. Po wybraniu towaru przenoszona jest automatycznie do pola Tytuł nazwa towaru,
  • Kategoria – korzystając z opcji Wybierz kategorię należy wskazać kategorię w serwisie Allegro.pl w jakiej ma zostać wystawiony dany towar.
  • Produktyzacja Allegro dostępny jest przycisk Wybierz produkt Allegro. Umożliwia on wystawianie ofert powiązanych z produktem Allegro, czyli tzw. produktyzację, która ma na celu ułatwienie klientom serwisu znalezienie oferty spełniającej ich oczekiwania. Wybranie produktu Allegro nadpisze parametry kategorii pobrane z szablonu lub bazy e-Sale. Więcej informacji na temat produktyzacji znajduje się w dokumentacji Allegro.
W przypadku dodawania towaru posiadającego jednostki pomocnicze pojawi się dodatkowo pole:
  • Jednostka miary – z rozwijanej listy można wybrać jednostkę, z którą towar będzie widoczny na sprzedaż. Możliwość wyboru jednostki jest także możliwa podczas wiązania ofert Allegro z towarami w panelu administracyjnym.
Dodatkowo, jeśli w zakładce Allegro/Szablony ofert utworzony zostanie szablon oznaczony jako domyślny, wówczas dodając nową ofertę zostanie on użyty.
    • Oferta– wyświetlane są ogólne informacje o ofercie, takie jak tytuł, kategoria, towar oraz kod towaru. W sekcji tej możesz zmienić tytuł oferty, kategorię korzystając z przycisku Wybierz kategorię oraz kod towaru,
    • Zdjęcia i opis – wyświetlane są zdjęcia pobrane z karty towaru. Po kliknięciu w pusty kafelek możesz dodać zdjęcia z plików użytkownika lub wgrać z dysku przy użyciu opcji Prześlij plik. Zdjęcia do plików użytkownika możesz dodać w menu Ustawienia / Pliki użytkownika. W celu dodania seryjnie zdjęć do oferty należy przytrzymać klawisz Ctrl i zaznaczyć wybrane zdjęcia,
Opis – w sekcji tej możesz dodać opis towaru w różnych wariantach. Dostępne są warianty:
  • Tylko tekst,
  • Tylko zdjęcie,
  • Zdjęcie i tekst,
  • Tekst i zdjęcie,
  • Dwa zdjęcia.
Kolejny wiersz opisu możesz dodać przy użyciu opcji Dodaj kolejną sekcję. Zdjęcia dodawane do Opisu na ofercie pobierane są z galerii, w związku z tym aby dodać do Opisu zdjęcia z dysku w pierwszej kolejności należy dodać je na ofercie w sekcji Zdjęcia i opis. Po dodaniu zdjęć z dysku do Opisu będą one dostępne również w panelu administracyjnym w menu Ustawienia / Pliki użytkownika w folderze allegro. Dodając opis do oferty Allegro możesz korzystać tylko z określonych znaczników HTML zgodnych z zasadami serwisu Allegro takich jak:
  • styl tekstu (podstawowy tekst, nagłówek 1, nagłówek 2) – h1, h2,
  • pogrubienie – b,
  • lista wypunktowana– ul,
  • lista numerowana – ol,
  • element listy – li,
  • akapit – p.
Więcej informacji na temat opisu towaru znajdziesz w artykule w Pomocy Allegro.
  • Format sprzedaży – możesz wybrać spośród dwóch formatów sprzedaży Kup teraz (bez licytacji) lub Oferty(z licytacją). Dodatkowo w sekcji tej możesz podać cenę towaru, liczbę sztuk wystawionych na ofercie oraz czas trwania oferty. Podczas wystawiania oferty na formularzu przy polu z ceną podpowiadana jest aktualna cena towaru w e-Sale. Dodatkowo przy wyłączonym parametrze Kontroluj stany magazynowe dla oferty Allegro, przy polu Liczba sztuk podpowiada się aktualna ilość towaru w e-Sale (dla ilości w e-Sale powyżej 100 000, max. ilość na dodawanej ofercie to 100 000),
  • Warunki oferty – możesz wybrać warunki reklamacji, zwrotów, informacje o gwarancjach oraz usługi dodatkowe, które pobrane są z konta Allegro. Konfigurację odpowiednich warunków należy przeprowadzić po zalogowaniu na konto w serwisie Allegro.pl w menu Ustawienia sprzedaży. Kieruje do tej lokalizacji przycisk Dodaj warunki zwrotów, reklamacji, gwarancji, usługi dodatkowe.
  • Data rozpoczęcia – możesz ustawić datę oraz godzinę kiedy oferta ma zostać wystawiona w Allegro. Po ustawieniu daty rozpoczęcia oferta również musi zostać wystawiona z poziomu listy oferty. Będzie miała wówczas status W kolejce i zostanie automatycznie wystawiona zgodnie z wybraną datą,
  • Cechy przedmiotu – w sekcji tej uzupełnij parametry szczegółowo opisujące towar zależne od wybranej kategorii.
  •  Wymiary towaru, jeśli zostały uzupełnione na karcie towaru w e-Sale zostaną automatycznie zaczytane podczas wystawiania oferty. Pozostałe parametry takie jak marka, kolor, wzór itd. (jeśli nie zostaną uzupełnione automatycznie w wyniku produktyzacji lub zaczytane z szablonu) należy uzupełnić ręcznie.
  • Dostawa i płatność – wybierz cennik dostaw skonfigurowany na koncie w Allegro. Jeśli nie masz odpowiedniego cennika, po wybraniu opcji Dodaj cennik w Allegro, zostaniesz przekierowany do serwisu Allegro, gdzie możesz utworzyć cennik. Dodatkowo w tej sekcji możesz zadeklarować czas wysyłki przesyłki (z listy) oraz wpisać dodatkowe informacje o dostawie. W tym miejscu możesz również określić, czy do zamówienia wystawiasz fakturę (VAT, VAT-marża lub bez VAT) czy też nie. Po wyborze opcji Faktura VAT widoczne jest dodatkowe pole Stawka VAT. Automatycznie podpowiada się w nim stawka podatku VAT pobrana z karty towaru przypisanego do oferty, jeżeli jest zgodna z aktualnie obowiązującymi w Polsce stawkami: 0%, 5%, 8%, 23%. W sytuacji, gdy na towarze wskazano inną stawkę podatku VAT, to stawka nadal będzie pobierana z karty towaru. Cena netto nie może być samodzielnie definiowana lub edytowana na ofercie Allegro.
  • Wysyłka z – wprowadź adres z którego zostanie wysłane zamówienie. Jeżeli uzupełniono adres w konfiguracji konta Allegro, zostanie on automatycznie przeniesiony do tej sekcji podczas tworzenia nowej oferty Allegro.
  • Kto może kupić ofertę – zdecyduj czy oferta będzie przeznaczona dla wszystkich klientów czy tylko klientów biznesowych.
  • Opcje promowania – możesz wybrać czy chcesz promować swoją ofertę, włączając parametr Aktywne. Do wyboru są 3 opcje: Wyróżnienie, Wyróżnienie Elastyczne i Pakiet Promo. Dostępna jest również Opcja Dodatkowa – promowanie na stronie działu Allegro (np. Elektronika, Dom i Ogród itp.)
Wskazówka
Zwróć uwagę, że każdy pakiet promowania różni się sposobem wyróżniania oferty oraz naliczaną opłatą. Po więcej informacji zapraszamy do dedykowanego artykułu w Pomocy Allegro.
Pamiętaj, że im więcej cennych informacji zamieścisz w swojej ofercie tym stanie się ona atrakcyjniejsza dla kupujących. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych parametrów dotyczących oferty należy zapisać wprowadzone zmiany przyciskiem Zapisz. P zapisaniu oferty i wejściu w edycję obok przycisku Zapisz dostępny jest również przycisk Sprawdź opłaty. Oferty z czasem trwania do wyczerpania zapasów lub oferty dla towarów, które posiadają nieograniczony stan wystawiane są z maksymalną ilością 10 000 sztuk*. Podczas wystawiania ofert z użyciem szablonu w polu liczba sztuk podpowiada się rzeczywisty stan towaru z e-Sale . W przypadku wyłączonej kontroli stanów magazynowych liczbę sztuk można edytować.
Wskazówka
* Od wersji 2021.2. maksymalna ilość sztuk wynosi 100 000.
Podczas wystawiania ofert na formularzu przy polu z ceną podpowiada się aktualna cena towaru w e-Sale. Dodatkowo przy wyłączonym parametrze Kontroluj stany magazynowe dla oferty Allegro przy polu Liczba sztuk podpowiada się aktualna ilość towaru w e-Sale. W wersji 2020 e-Sale na formularzu oferty został dodany kod towaru w sekcji Podstawowe informacje oraz kod EAN w sekcji Parametry towaru, jeśli jest wymagany dla danej kategorii. Jeżeli kod towaru lub kod EAN dostępny jest na karcie towaru w systemie ERP jest on automatycznie uzupełniany podczas dodania nowej oferty. W wersji 2020.3 jeżeli podane niżej parametry są dostępne na karcie towaru w systemie ERP wówczas zostaną automatycznie uzupełnione na formularzu oferty:
  • kod producenta  – z pola kod producenta,
  • marka – z pola marka,
  • producent – z pola producenta,
  • EAN / ISSN/ ISBN – z pola EAN,
  • kod produktu – z pola kod towaru (Od wersji 2021.2.),
Wskazówka
Od wersji 2021.2 podczas dodawania nowych aukcji wprowadzono automatyczne uzupełnianie pola Stan wartością Nowy w sekcji z Cechami przedmiotu. Wprowadzono także podczas dodawania nowych ofert Allegro uzupełnianie pola Kod produktu w sekcji z Cechami przedmiotu – kodem towaru z systemu ERP.
Wskazówka
Automatyczne uzupełnianie następuje podczas wystawiania oferty Allegro.
Podczas zmiany towaru w ofercie(przy pomocy przycisku Zmień obok pola z nazwą towaru), są aktualizowane dane o towarze (nazwa, ID, kod towaru), kod EAN, cena oraz parametry pobierane z systemu ERP (kod producenta, marka, itp.) pod warunkiem, że dla danej kategorii istnieją takie parametry do uzupełnienia oraz nie znajduje się tam już inna wartość. Po zamknięciu formularza i zapisaniu roboczo oferta widoczna jest na liście ze statusem Przygotowana. Następnie należy odszukać ją na liście ofert i zaznaczyć pole po lewej stronie checkbox . Pojawi się wówczas lista operacji seryjnych, z których należy wybrać opcję WYSTAW. Oferta zostanie wówczas dodana DO KOLEJKI. Po chwili jej status zmieni się na WYSTAWIONA. Ofertę można wystawić od razu po zamknięciu formularza. Po uzupełnieniu na formularzu oferty Daty i godziny rozpoczęcia, ofertę również należy Wystawić. Wówczas status oferty zmieni się na W kolejce i oferta zostanie wystawiona w serwisie Allegro zgodnie z Datą rozpoczęcia podaną na szczegółach oferty.
Do operacji grupowych należą:
      • Wystaw – umożliwia wystawienie w serwisie Allegro przygotowanej oferty,
      • Zmień cenę – umożliwia zmianę ceny towaru. Cena może zostać zmieniona tylko dla ofert wystawionych oraz powiązanych. W przypadku oferty o formacie sprzedaży Oferta (z licytacją) przy użyciu tej opcji możliwa jest zmiana jedynie ceny „Kup teraz”. Pozostałe ceny można zmienić poprzez edycję wystawionej oferty i zapisanie zmian dyskietką. Cenę można zmienić:
        • wartościowo, podając nową cenę towaru,
        • procentowo, dodając lub odejmując wybrany procent od dotychczasowej ceny,
        • dodaj lub odejmij wartość od aktualnej ceny towaru,
        • zgodnie z cennikiem, dla e-Sale w wersji Standard jest dostępny tylko cennik domyślny, natomiast dla e-Sale w wersji Enterprise lub B2B można wybrać dowolny cennik z listy,
        W trwających ofertach zgodnie z założeniami Allegro cenę można podnieść maksymalnie o: 50 PLN dla przedmiotów tańszych niż 50 PLN lub o 100% dla przedmiotów droższych niż 50 PLN,
      • Zakończ – umożliwia zakończenie oferty. Przy użyciu tego przycisku zakończona może być jedynie oferta o statusie wystawiona oraz powiązana z towarem w e-Sale. Możliwe jest seryjne zakończenie ponad 1000 ofert jednocześnie,
      • Usuń – pozwala na usunięcie ofert posiadającej status przygotowana oraz powiązanej z towarem w e-Sale,
      • Powiąż– służy do powiązania oferty wystawionej w serwisie Allegro z towarem w e-Sale. Dodatkowo przycisk ten służy do zmiany towaru powiązanego z ofertą. Możliwe jest powiązanie kilku ofert z tym samym towarem,
      • Prześlij kod towaru – służy do przesłania kodu towaru do serwisu Allegro. Następnie wystawiając ofertę bezpośrednio w Allegro kod towar widoczny będzie w polu Sygnatura w sekcji Tytuł i kategoria,
      • Aktualizuj – pozwala na ręczne zaktualizowanie danych w ofertach, takich jak: status, format sprzedaży, data rozpoczęcia, data zakończenia, ilość sztuk dostępnych w serwisie Allegro, stan w magazynie. Opcja używana w momencie którym, występują błędy podczas synchronizacji części operacji. Mamy możliwość zaktualizowania części procesu w której nie występują błędy jeszcze przed ich poprawą.
Do dodatkowych operacji, dostępnych dla jednej zaznaczonej oferty należą:  
      • Zmień ilość – pozwala na zmianę ilości towaru dostępnego na aukcji. Ilość może zostać zmieniona tylko dla ofert wystawionych oraz powiązanych,
      • Wznów – pozwala na ręczne wznowienie ofert z poziomu listy ofert. Opcja ta została przygotowana dla Klientów, którzy nie korzystają z kontroli stanów magazynowych. Jeśli kontrola stanów magazynowych jest włączona, można wznawiać ofertę również automatycznie. Więcej szczegółów na ten temat zawartych jest poniżej w podpunkcie automatyczne wznawianie oferty.
Oprócz operacji grupowych w panelu Comarch e-Sale dla oferty posiadających status Przygotowana bądź Wystawiona możliwa jest edycja parametrów po przejściu na szczegóły oferty. Dla oferty o statusie Zakończona po przejściu na szczegóły oferty możliwe jest jedynie Włączenie bądź Wyłączenie parametru Nie wznawiaj oferty automatycznie po jej zamknięciu. Oferty na których wystawiony jest nieaktywny towar (zaprzestano udostępnianie danego towaru w Comarch e-Sale) i włączona jest kontrola stanów magazynowych dla oferty Allegro w menu Ustawienia/Ustawienia e-Sale/Allegro są automatycznie zamykane. Dodatkowo takie oferty nie będą wznawiane.
Wskazówka
Kategorię na szczegółach oferty można zmienić do 12 godzin od wystawienia ofert.
Wskazówka
W wersji 2021.5 umożliwiono przeprowadzenie ręcznej aktualizacji ofert Allegro w panelu, bez względu na status oferty w bazie.

Obsługa parametrów zależnych w edycji oferty

Wskazówka
Od wersji 2021.5 została wprowadzona obsługa parametrów zależnych w edycji oferty z poziomu panelu administracyjnego.
Podczas tworzenia lub edytowania ofert Allegro, należy zwrócić uwagę na wymagane przez Allegro parametry, które muszą być uzupełnione aby aukcja mogła być wystawiona się prawidłowo. Serwis Allegro w różnych kategoriach towarowych wymaga, by niektóre parametry dla wybranych opcji były obowiązkowo uzupełnione, a dla części opcji są one opcjonalne.
Przyklad
Przykład: w kategorii: Allegro – Motoryzacja – Części i wyposażenie motocyklowe – Części motocyklowe – Układ hamulcowy – Klocki hamulcowe parametr „Numer katalogowy części” jest wymagany dla pola Stan z wybraną opcją Nowy. W przypadku wybrania dla pola Stan opcji: Używany lub Uszkodzony parametr „Numer katalogowy części” jest opcjonalny.

Dodawanie ofert dla towaru z cechą dostaw

Dodając ofertę dla towaru z cechą dostaw, na formularzu oferty pojawi się dodatkowa opcja do wyboru Wariant (cecha). W ofertach o statusie Przygotowana oraz Wystawiona istnieje możliwość edycji cechy partii dostaw po przejściu do edycji aukcji.  
Wskazówka
W wersji 2021.1 podczas synchronizacji różnicowej został wprowadzony import stanów magazynowych towarów przyjętych na magazyn w systemie ERP z cechą partii dostaw.
Więcej informacji na temat konfiguracji towarów z cechą dostaw można znaleźć w Centrum Pomocy systemu ERP Optima w kategorii Partie towarów.

Automatyczne wznawianie ofert

W panelu administracyjnym e-Sale w menu Integracje/Allegro dostępny jest parametr globalny Wznów ofertę automatycznie po jej zamknięciu. Parametr ten pozwala na automatyczne wznawianie oferty do 60 dni od jej zakończenia, pod warunkiem, że włączona jest kontrola stanów magazynowych w Allegro i dostępny będzie stan magazynowy towaru w systemie ERP. Oferta zostanie wówczas wznowiona pod tym samym numerem.
Wskazówka
W związku z wprowadzeniem przez platformę Allegro ograniczenia dotyczącego wznawiania ofert po kontroli stanów magazynowych, od wersji 2022.3 nanieśliśmy poprawki, dzięki którym wznowienie aukcji po uzupełnieniu stanów magazynowych nie zwraca komunikatów dotyczących duplikacji ofert.
Uwaga
Jeżeli na zamkniętej ofercie nie są uzupełnione obowiązkowe parametry (w zależności od kategorii mogą to być: kod produktu, producent, marka, to wówczas oferta nie zostanie wznowiona (pomimo włączenia automatycznego wznawiania oferty).
Wznawianie oferty możliwe jest tylko dla aukcji ‘zakończonych’ z formatem sprzedaży ‘Kup teraz (bez licytacji)’.
Uwaga
Kontrola stanów magazynowych nie działa na kontach testowych Allegro w serwisie sandbox dostępnym pod adresem: allegro.pl.allegrosandbox.pl
Jeśli parametr globalny Wznów ofertę automatycznie po jej zamknięciu jest włączony to na szczegółach każdej oferty dostępny jest również parametr Wznów ofertę automatycznie po jej zamknięciu, pozwalający na wykluczenie ze wznawiania pojedynczych ofert. Domyślnie parametr ten ustawiony jest na Nie. Jeśli chcą Państwo aby oferta wznawiała się automatycznie po jej zamknięciu należy przełączyć parametr na Tak. Podczas wznawiania oferty Allegro w Comarch e-Sale został wprowadzony parametr globalny Wznów ofertę z aktualną ceną towaru. Jeśli parametr jest włączony - Tak, wówczas oferta jest wznawiana ręcznie lub automatycznie z aktualną ceną jaka jest obecnie w e-Sale. Natomiast jeśli parametr jest wyłączony – Nie, oferta wznawiana jest ręcznie lub automatycznie z taką ceną jaka była dodana dla towaru podczas wystawiania oferty. W przypadku jeśli nowa cena towaru jest kwotą poniżej 1 zł, oferta automatycznie wznawiana jest z ceną jaka była poprzednio w ofercie, ze względu na brak przyjmowania cen poniżej 1 zł przez serwis Allegro.

Zamówienia

Lista zamówień dostępna jest w panelu administracyjnym w zakładce Marketplace/Allegro/Zamówienia.
Transakcje z oferty Allegro prezentowane są na zakładkach:
      • Zamówienia do realizacji,
      • Zamówienia zrealizowane.
Allegro wprowadziło maskowanie adresów e-mail użytkowników na zamówieniach. Na zamówieniach są one widoczne w postaci zakodowanej, np.: gryhw6x1j+50aed1521@user.allegrogroup.pl. W panelu administracyjnym Comarch e-Sale we wszystkich zakładkach, gdzie widoczne jest złożone zamówienie z Allegro widoczny będzie zakodowany adres e-mail. Dla każdego zamówienia pochodzącego z Allegro adres e-mail kupującego będzie maskowany w unikalny sposób. To oznacza, iż w sytuacji, kiedy ten sam klient złoży u danego sprzedawcy kilka zamówień, za każdym razem jego adres e-mail będzie inaczej zakodowany (zamaskowane adresy nie będą się powtarzały).
Wskazówka
Od wersji 2022 adresy zawierające dodatkowe opisy, wskazówki, długie treści nie będą dzielone podczas synchronizacji z systemami ERP, a cały adres będzie znajdował się w jednym polu „Ulica” – dokładnie tak, jak zostało wprowadzone w serwisie Allegro. Przykładowe adresy, których dotyczy opisywana zmiana:
  • Aleja 1000 lecia 12/10,
  • Osiedle 1000-lecia 20/2,
  • Ul. Krakowska 12 (Domofon nie działa, proszę wejść kodem xxx xxx),
  • Ul. Słoneczna 124 – Centrum Handlowe X – stoisko ABC,
  • I wiele innych rozbudowanych adresów, jakie Klienci podają w formularzu dostawy.

Zamówienia na zakładce Zamówienia do realizacji

W zakładce Zamówienia do realizacji, dostępna jest lista zamówień z aukcji Allegro. Po dodaniu nowego konta Allegro w panelu administracyjnym Comarch e-Sale pobierane są wszystkie zamówienia, które zostały złożone od czasu przyłączenia konta Allegro (także te niepowiązane z ofertami w aplikacji). Zamówienia podświetlone na pomarańczowo pochodzą z ofert, które nie są powiązane z towarami udostępnionymi w Comarch e-Sale, w związku z czym nie będą przekształcane do zamówień. Na liście zamówień do realizacji dostępne są następujące kolumny:
  • ID – zamówienia,
  • numer oferty Allegro (z polem do wyszukiwania),
  • status – zamówienia (z możliwością filtrowania po statusach: rozpoczęta, anulowana, zakończona),
  • wartość zamówienia z kosztami przesyłki,
  • data zakupu(z polem do wyszukiwania),
  • numer oferty Allegro (z polem do wyszukiwania),
  • status zamówienia Allegro (z możliwością filtrowania po statusach),
  • login Allegro – nazwa konta Allegro, z którego wystawiona była oferta powiązana z danym zamówieniem.
W celu ułatwienia korzystania z operacji dostępnych na liście zamówień Zamówienia do realizacji wprowadzono „pływające menu” dla dostępnych funkcji. Dzięki temu, przy przewijaniu długich list ofert oraz zamówień, menu z przyciskami jest zawsze dostępne u góry ekranu. W Comarch e-Sale dostępne są dwa sposoby przekształcania transakcji do zamówień:
      • automatycznie, przy zastosowaniu opcji Twórz automatycznie zamówienia do ofert– parametr dostępny jest w menu UIntegracje/ Allegro. Po włączeniu parametru, transakcje opłacone będą automatycznie przekształcane do zamówień,
      • ręcznie, przy pomocy opcji Stwórz zamówienia – przycisk widoczny jest na zakładce Zamówienia do realizacji, jeśli nie jest włączone automatyczne tworzenie zamówień do ofert.
Uwaga
Opcja Stwórz zamówienia nie pozwala na tworzenie zamówień dla pojedynczych zamówień z listy Jest to globalne ustawienie, które działa dla wszystkich spełniających warunki zamówień.
Do zamówień przekształcane są tylko zamówienia ze statusem płatności Zakończona, które są powiązane z towarem w Comarch e-Sale - zamówienia podświetlone na biało. Od wersji 2020.3 podczas tworzenia zamówienia brane są pod uwagę zamówienia z ostatnich 10 dni. Zamówienia niezrealizowane, widoczne na zakładce Zamówienia do realizacji pomniejszają stany magazynowe towarów. Dodatkowo stany magazynowe pomniejszane są o zamówienia ze statusem oczekuje na potwierdzenie sklepu oraz oczekuje na potwierdzenie serwisu płatności.
Na szczegółach zamówienia widoczne są takie informacje jak:
      • numer zamówienia,
      • status,
      • numer oferty Allegro z której pochodzi zamówienie,
      • login sprzedawcy oraz adres serwisu,
      • sekcja Zamówione towary, w której wyświetlone są zamówione towary wraz z numerem oferty, z której zostały kupione, ilość zamówionych towarów wraz z ceną, wartość zamówienia, koszt przesyłki oraz łączna wartość zamówienia z kosztem przesyłki,
      • sekcja Dame kupującego, w której widoczne są dane kupującego (z Allegro z menu Konto/ Ustawienia/ Dane konta/ Informacje o firmie i o koncie),  jeśli są uzupełnione na koncie Allegro, login kupującego, zamaskowany adres e-mail oraz numer telefonu,
      • sekcja Szczegóły wysyłki, w której wyświetlony jest adres wysyłki (w polu Dane odbiorcy przesyłki w Allegro) podany przez kupującego podczas składania zamówienia, koszt dostawy, sposób dostawy, informacje dotyczące wybranego przez kupującego punktu odbioru. ilość paczek oraz informacja czy sposób dostawy wybrany przez kupującego jest formą dostawy SMART,
      • sekcja Szczegóły płatności, w której widoczna jest zapłacona kwota, forma płatności, status płatności wraz z datą i godziną wykonania płatności (w przypadku płatności online) oraz identyfikator płatności,
Na transakcjach i zamówieniach w Comarch e-Sale liczba znaków prezentowanych w polach imię, nazwisko, nazwa firmy oraz adres, jest zgodna z ilością znaków możliwą do wprowadzenia podczas składania zamówienia w serwisie Allegro.pl oraz wynosi:
  • imię, nazwisko, nazwa firmy wyświetlane jest do 64 znaków,
  • adres przyjmuje do 150 znaków.
Przy użyciu opcji Pobierz zamówienia Allegro można pobrać do e-Sale zamówienie podając numer zamówienia z Allegro. Przycisk Anonimizuj, widoczny po zaznaczeniu wybranej oferty umożliwia wykonanie anonimizacji danych osobowych Nadawcy i Odbiorcy w e-Sale z wybranego zamówienia. Po wykonaniu operacji anonimizacji dane osobowe zostaną nieodwracalnie usunięte, a zamówienie zostanie automatycznie przeniesione na zakładkę Zrealizowano. Zamówienia dostępne na zakładce Zamówienia do realizacji można anulować przed przekształceniem do zamówienia. Po zaznaczeniu wybranego zamówienia na liście pojawi się opcja Anuluj zamówienie. Możliwe jest seryjne anulowanie zaznaczonych zamówień. Anulowanie zamówień powoduje, że zostają odblokowane stany magazynowe (towarów z tego zamówienia). Takie zamówienie może być potem realizowana wyłącznie po stronie Allegro. Obecnie w sytuacji gdy klient złoży zamówienie w Allegro w skład którego wchodzi kilka ofert( w tym ofert, które nie są powiązane z towarami w e-Sale) wówczas obsługa e-Sale zobaczy w Panelu administracyjnym transakcję, natomiast nie zostanie utworzone z niej zamówienie. Podczas próby utworzenia zamówienia zostanie wygenerowana informacja w Dzienniku zdarzeń na zakładce Oferty informująca o niepowiązanych ofertach oraz ich numerach. Aby utworzyć zamówienie należy powiązać wszystkie wymienione w komunikacie oferty z towarami udostępnionymi w e-Sale.  

Zamówienia na zakładce Zamówienia zrealizowane

W zakładce Zamówienia zrealizowane, prezentowana jest lista transakcji z których zostały utworzone zamówienia, zamówienia zanonimizowane oraz zamówienia anulowane. Po zaznaczeniu na liście wybranego zamówienia na zakładce Zamówienia zrealizowane dostępna jest opcja Anonimizuj, umożliwiająca wykonanie anonimizacji danych osobowych Nadawcy i Odbiorcy w e-Sale z wybranego zamówienia. Po wykonaniu operacji anonimizacji dane osobowe zostaną nieodwracalnie usunięte. W celu ułatwienia korzystania z operacji dostępnych na liście zamówień Zrealizowanych wprowadzono „pływające menu” dla dostępnych funkcji. Dzięki temu, przy przewijaniu długich list ofert oraz zamówień, menu z przyciskami jest zawsze dostępne u góry ekranu. Na liście zamówień zrealizowanych dostępne są następujące kolumny:
  • ID – zamówienia,
  • numer oferty Allegro (z polem do wyszukiwania),
  • status – zamówienie (z możliwością filtrowania po statusach: rozpoczęta, anulowana, zakończona),
  • wartość zamówienia z kosztami przesyłki,
  • data zakupu (z polem do wyszukiwania),
  • numer zamówienia Allegro (z polem do wyszukiwania),
  • status zamówienia Allegro (z możliwością filtrowania po statusach),
  • login Allegro – nazwa konta Allegro, z którego wystawiona była aukcja powiązana z daną zamówienia.
Po przejściu na szczegóły zamówienia widoczne są:
      • numer zamówienia,
      • status płatności,
      • data utworzenia zamówienia,
      • login sprzedawcy oraz adres serwisu,
      • sekcja Zamówione towary, w której wyświetlone są zamówione towary wraz z numerem oferty, z której zostały kupione, ilość zamówionych towarów wraz z ceną, wartość zamówienia, koszt przesyłki oraz łączna wartość zamówienia z kosztem przesyłki,
      • sekcja Dane kupującego, w której widoczne są dane kupującego (z Allegro z menu Konto/ Ustawienia/ Dane konta/ Informacje o firmie i o koncie),  jeśli są uzupełnione na koncie Allegro, login kupującego, zamaskowany adres e-mail oraz numer telefonu,
      • sekcja Szczegóły przesyłki, w której wyświetlony jest adres wysyłki (w polu Dane odbiorcy przesyłki w Allegro) podany przez kupującego podczas składania zamówienia, koszt dostawy, sposób dostawy, informacje dotyczące wybranego przez kupującego punktu odbioru. ilość paczek oraz informacja czy sposób dostawy wybrany przez kupującego jest formą dostawy SMART,
      • sekcja Szczegóły płatności, w której widoczna jest zapłacona kwota, forma płatności, status płatności wraz z datą i godziną wykonania płatności (w przypadku płatności online) oraz identyfikator płatności, wybrany dokument sprzedaży.
Na transakcjach i zamówieniach w Comarch e-Sale liczba znaków prezentowanych w polach imię, nazwisko, nazwa firmy oraz adres, jest zgodna z ilością znaków możliwą do wprowadzenia podczas składania zamówienia w serwisie Allegro.pl oraz wynosi:
  • imię, nazwisko, nazwa firmy wyświetlane jest do 64 znaków,
  • adres przyjmuje do 150 znaków.
Od wersji 2020.3 umożliwiono automatyczną wysyłkę do Allegro następujących statusów zamówienia z panelu e-Sale:
  • W realizacji – jest wysyłany po pobraniu do panelu e-Sale zamówienia Allegro,
  • Do wysłania – jest wysyłany, jeżeli zamówienie otrzyma status: potwierdzone,
  • Wysłane – jest odsyłany, jeżeli zamówienie zostanie zrealizowane,
  • Anulowane – jest wysyłany, jeżeli zamówienie zostanie anulowane.
Wskazówka
Od wersji 2021.1 w Comarch e-Sale wprowadzono zapisywanie i przesyłanie informacji z jakiej oferty sprzedaży pochodzi zamówienie. Informacja ta jest zapisywana i przesyłana podczas synchronizacji do systemu ERP w elemencie zamówienia. Pole zostało dodane w celu umożliwienia wiązania elementów oferty z elementami zamówienia w systemie ERP. Obecnie funkcja nie jest jeszcze obsługiwana przez żaden z systemów ERP.
Od wersji e-Sale 2021.5 przy wyborze opcji odbioru w salonikach Kolportera na szczegółach zamówienia o statusie Do realizacji/Zealizowano na zakładce Dostawa i płatność w sekcji Dostawa widoczna jest dokładna nazwa i adres punktu odbioru osobistego. W panelu administracyjnym na zamówieniach Allegro, na których wybrano opcję dostawy do punktu odbioru DPD wyświetlana jest pełna informacja odnośnie wybranego punktu wraz z adresem. Dane te są również przesyłane do systemu Comarch ERP, przy czym wyświetlanie tych informacji po synchronizacji zależy od obsługi tej funkcji na zamówieniu przez system ERP. W cenniku Allegro w ramach One by Allegro możliwa jest obsługa dwóch form dostawy: Allegro One BOX i Allegro One Punkt. Po złożeniu zamówienia z wybraną dostawą do Comarch e-Sale zostanie przekazana informacja o adresie wybranego punktu, następnie po wykonaniu synchronizacji z systemem ERP, zostanie ona przekazana do dokumentu zamówienia w tym systemie.

Dodawanie numeru listu przewozowego

Od 1.02.2019 Allegro wymaga podania numeru listu przewozowego na zamówieniach. Numer listu przewozowego można dodać w Panelu administracyjnym e-Sale w menu Sprzedaż/Zamówienia. Instrukcja dodawania numeru listu została opisana w artykule dotyczącym Numeru listu przewozowego. Po dodaniu do zamówienia pochodzącego z Allegro numeru listu przewozowego, numer przesyłany jest do serwisu Allegro. Obecnie numery listów przewozowych wysyłane są do zamówień, jeśli od zamówienia na Allegro nie minęło więcej niż 60 dni. Od 26 marca 2019 r. Allegro wprowadziło na zamówieniach maskowanie adresów e-mail użytkowników. W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Allegro zostało wyłączone wysyłanie wiadomości transakcyjnych (o zmianie statusu zamówienia, płatności, dostawy i listu przewozowego do Allegro) dla zamówień pochodzących z oferty. Więcej informacji dostępnych jest w artykule Allegro – maskowanie adresów e-mail użytkowników. Wszystkie wiadomości transakcyjne (zmiana statusu zamówienia, dodanie listu przewozowego, dodanie faktury) są wysyłane za pośrednictwem serwerów Allegro. Od wersji Comarch e-Sale 2019.6 w przypadku zamówień z serwisu Allegro, z dostawą kurierem Pocztex link do śledzenia listu przewozowego będzie kierował do strony Poczty Polskiej. W przypadku oferty zintegrowanej z kurierem InPost, numer listu przewozowego jest dodawany automatycznie w momencie pobierania etykiety paczki. Dla każdego zamówienia pochodzącego z Allegro adres e-mail kupującego będzie maskowany w unikalny sposób. To oznacza, iż w sytuacji, kiedy ten sam klient złoży u danego sprzedawcy kilka zamówień, za każdym razem jego adres e-mail będzie inaczej zakodowany (zamaskowane adresy nie będą się powtarzały).

Przydatne linki

Allegro.pl
Strona Allegro allegro.pl
Pomoc Allegro pomoc.allegro.pl
Regulamin allegro.pl/country_pages/1/0/user_agreement.php
Allegro testowe
Strona serwisu testowego allegro.pl.allegrosandbox.pl
Dodatkowe informacje dotyczące Allegro dostępne są w artykułach Allegro – nowe REST API – opis zmian oraz Allegro – maskowanie adresów e-mail użytkowników.

Raporty i statystyki - zamówienia

Analizowanie danych stanowi kluczowy element prowadzenia działalności biznesowej. Do osiągnięcia sukcesu w sprzedaży niezwykle istotne jest systematyczne śledzenie wyników sprzedaży, ocena efektywności inwestycji oraz analiza skuteczności działań marketingowych. Dzięki temu poznajemy aktualne trendy w sprzedaży, lepiej rozumiemy potrzeby i preferencje klientów oraz identyfikujemy strategie, które przynoszą najlepsze rezultaty i zasługują na dalsze wsparcie finansowe. Analiza danych to nie tylko zestaw cyfr i raportów, to kompleksowe podejście wspomagające realizację celów biznesowych. W ramach rozwoju obszaru analizy danych w Comarch e-Sale wprowadziliśmy nowe funkcjonalności, które ułatwią Ci dogłębne zrozumienie procesów sprzedażowych. Teraz możesz analizować swoją sprzedaż na zintegrowanych platformach, takich jak Allegro, eBay czy Amazon. W nowym panelu administracyjnym w zakładce Raporty i statystyki/ Zamówienia dostępne są różnorodne zakładki, umożliwiające precyzyjną analizę:
Zestawienia dotyczące towarów możesz w łatwy pobrać w formacie CSV (opcja dostępna w górnym prawym rogu zestawienia) i potem w formacie tabelarycznym wykorzystać je w dalszej pracy.
  • Wartość i ilość: Pozwala śledzić informacje dotyczące wartości i ilości zamówień. Wszystkie dane prezentowane są w wybranym przez Ciebie okresie czasu.
  • Statystyki wg źródła: Dzięki tej funkcji możesz monitorować sprzedaż pochodzącą z różnych platform, z którymi e-Sale jest zintegrowany. Pozwala to na porównanie efektywności poszczególnych źródeł sprzedaży oraz określenie, które platformy generują największy ruch.
We wszystkich wskazanych zakładach jest możliwe wyświetlania danych z zakresu czasu:
  • Ostatnie 3 dni
  • Ostatnie 7 dni
  • Ostatnie 30 dni
  • Bieżący rok (podział miesięczny)
  • Bieżący rok (podział kwartalny)
Dzięki tym nowym funkcjom będziesz mógł jeszcze skuteczniej zarządzać swoją sprzedażą podejmując decyzje oparte na solidnej analizie danych sprzedażowych.

Raporty i statystyki - towary

W panelu administracyjnym w obszarze Raporty i Statystyki dostępne są zestawienia i analizy dotyczące towarów w Twoim e-Sale. Zostały podzielone na dwie sekcje:
  • Top 10,
  • Braki na magazynie.
Sekcja Top 10 prezentuje dwa kluczowe wykresy, które oferują wgląd w różne aspekty sprzedaży produktów w marketplace'ach. Korzystając z tych danych, możesz lepiej zrozumieć decyzje zakupowe swoich klientów, poprawić jakość oferowanych towarów i skuteczniej zarządzać naszą ofertą, co w efekcie prowadzi do zwiększenia zadowolenia klientów i wzrostu przychodów. Dane na wykresach można przeglądać i analizować w następujących okresach:
  • Ostatnie 3 dni,
  • Ostatnie 7 dni,
  • Ostatnie 30 dni,
  • Bieżący rok.
Zestawienia dotyczące towarów możesz w łatwy pobrać w formacie CSV (opcja dostępna w górnym prawym rogu zestawienia) i potem w formacie tabelarycznym wykorzystać je w dalszej pracy. Top 10 - liczba zamówi wykres ten prezentuje dziesięć produktów z największą liczbą zamówień. Analiza tych danych pozwala zidentyfikować najbardziej pożądane produkty w Twojej ofercie. Dzięki temu możesz lepiej zarządzać zapasami i dostosowywać swoja ofertę do potrzeb klientów.   Top 10 - wartość sprzedanych sztuk obszar przedstawia dziesięć produktów, które wygenerowały najwyższe przychody w Twoim e-Sale. Analiza obejmuje wszystkie zamówienia w wybranym okresie, co pozwala na dokładne zrozumienie, które produkty są najbardziej dochodowe i w jakim stopniu przyczyniają się do całkowitego przychodu sklepu. Braki w magazynie – w tej zakładce prezentowane są produkty, które są aktualnie niedostępne. Ta sekcja dostarcza kluczowych danych, które pomagają w efektywnym zarządzaniu zapasami i unikaniu sytuacji, w których popularne produkty są niedostępne dla klientów.   Dzięki tym zestawieniom możesz jeszcze skuteczniej zarządzać swoim e-Sale, podejmując decyzje oparte na analizie danych sprzedażowych.

Jak kontrolować stany magazynowe towarów wystawionych na Allegro?

W Comarch e-Sale posiadasz możliwość kontroli stanów magazynowych dla towarów wystawionych na Allegro. Dzięki tej funkcji informacje o zasobach Twoich produktów w serwisie mogą być na bieżąco aktualizowane, w oparciu o dane pochodzące z Comarch e-Sale i systemu ERP. Po włączeniu odpowiednich ustawień możesz mieć pewność, że aukcja dostępna na Allegro będzie zawierała aktualną liczbę dostępnych sztuk towaru.

Jak włączyć kontrolę stanów magazynowych dla ofert Allegro?

Przejdź w panelu administracyjnym do zakładki Integracje > Allegro > Kontrola stanów magazynowych w Allegro.
Dostępne parametry dotyczące kontroli stanów magazynowych w Allegro
  • Kontroluj stany magazynowe dla oferty Allegro – parametr pozwala zsynchronizować stany magazynowe w e-Sale ze stanami towarów znajdujących się w ofertach Allegro, tym samym nie jest możliwe dokonanie zakupów powyżej stanu magazynowego dostępnego w Comarch e-Sale ,
  • Zwiększ ilość na ofertach po synchronizacji z ERP – ustawienie umożliwiające automatyczne zwiększenie stanów magazynowych towarów na ofertach Allegro po synchronizacji z systemem ERP,
  • Wznów ofertę automatycznie po jej zamknięciu – parametr pozwalający przywrócić ofertę na Allegro w momencie uzupełnienia stanów magazynowych towaru w e-Sale,
  • Wznów ofertę z aktualną ceną towaru – aktywowanie parametru sprawi, że cena na wznowionej ofercie Allegro będzie zawsze dostosowywana do aktualnej ceny towaru w e-Sale.
Dzięki powyższym ustawieniom dopasujesz kontrolę stanów magazynowych dla ofert Allegro według swoich potrzeb.  

Jak podłączyć konto Allegro w Comarch e-Sale?

Wstęp

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób dodać konto Allegro w panelu administracyjnym Comarch e-Sale.

Konfiguracja konta Allegro

Ustawienia konta Allegro dostępne są w panelu administracyjnym Comarch e-Sale, w menu Integracje > Allegro. Możesz dodać Konto Allegro, dokonać zmiany ustawień dotyczących automatycznego tworzenia zamówień, wysyłki powiadomień e-mail, automatycznego powiązania towarów do ofert po kodzie EAN, zarządzać kontrolą stanów magazynowych w Allegro, zarządzać wznawianiem ofert, wybrać jaka karta Klienta ma zostać przesłana do systemu ERP oraz zdecydować, czy ceny na ofertach Allegro mają zmieniać się automatycznie po zmianie ceny towaru.

Konto Allegro

W sekcji Marketplace > Allegro możesz dodać konto klikając w przycisk Dodaj konto Allegro. Pojawi się wówczas krótka informacja z możliwością zaznaczenia parametru Tryb testowy, który należy zaznaczyć jeśli posiadasz konto w serwisie testowym Allegro oraz przycisk ZALOGUJ PRZEZ ALLEGRO, po wybraniu którego zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę serwisu Allegro.pl. Po zalogowaniu w serwisie, konto zostanie przyłączone do panelu administracyjnego, a aplikacja pobierze wszystkie dane. W nazwie konta wyświetlany jest login użytkownika Allegro, który można zmienić na dowolną nazwę, po przejściu na szczegóły konta w sekcji Integracje > Allegro > Konta Allegro.
Wskazówka
Allegro udostępnia również swoim użytkownikom serwis testowy, w którym można wypróbować wystawianie ofert bez ponoszenia kosztów. W związku z tym niezbędne jest założenie konta w serwisie allegro.pl.allegrosandbox.pl. Następnie w trakcie dodawania nowego konta w panelu administracyjnym e-Sklepu należy zaznaczyć parametr Tryb testowy.
Po podłączeniu Konta Allegro do panelu administracyjnego, możesz je uaktywnić, zmienić nazwę konta wyświetlaną w aplikacji, usunąć konto (jeśli żadna oferta nie jest powiązana z towarem w aplikacji e-Sale), pobrać Token REST API, uzupełnić obowiązkowe parametry wprowadzone przez serwis Allegro oraz zmienić swoje dane adresowe. Dodatkowo istnieje możliwość wybrania domyślnej kategorii dla zintegrowanego konta Allegro. Podczas dodawania nowej oferty będzie podpowiadała się jako kategoria domyślna. W konfiguracji konta Allegro istnieje możliwość wybrania cennika dla wystawianych towarów na ofertach Allegro. Cena domyślna automatycznie jest ustawiona na Domyślna, jednak można ustawić inny cennik skonfigurowany po stronie systemu ERP, wykonać synchronizację i nowy cennik pojawi się na liście wyboru w konfiguracji.
Wskazówka
W momencie kiedy login konta Allegro jest nieaktywny (suwak jest w pozycji Wyłączony) wówczas nie są pobierane zamówienie Allegro. Zamówienia są pobierane tylko dla aktywnego konta Allegro.
W szczegółach konfiguracji konta Allegro widoczne jest pole, gdzie można określić datę i godzinę, od której mają zostać pobrane (ręcznie lub przez automat) zamówienia. Opcja konfiguracji daty pobierania zamówienia dotyczy tylko nowych loginów i jest dostępna przez 7 dni od daty dodania konta Allegro w panelu administracyjnym e-Sale. Blokada konta Allegro - jeżeli konto Allegro zostanie zablokowane, wówczas w panelu administracyjnym konto zostanie wyłączone. Konto zostanie również wyłączone w przypadku braku możliwości odświeżenia tokenów. W pozostałych przypadkach konto nie zostanie zablokowane, natomiast obsługa e-Sale zostanie poinformowana o tym fakcie komunikatem przy próbie wykonania działania nieuprawnionego na zablokowanym koncie (np. wystawienie aukcji). Komunikat o dezaktywacji konta Allegro w Dzienniku zdarzeń na zakładce Oferty będzie ukrywany po 30 dniach.

Zamówienia

W sekcji Oferty dostępne są parametry:
  • Twórz automatycznie zamówienia do oferty–  po włączeniu parametru, zamówienia opłacone będą automatycznie przekształcane do zamówień,
  • Wysyłaj powiadomienia e-mail do zamówień z Allegro – po włączeniu parametru, będą wysyłane wiadomości dotyczące zmiany stanu zamówienia oraz wiadomości z fakturą po dodaniu faktury dla zamówień pochodzących z Allegro,
  • Powiąż automatycznie towary do ofert – po włączeniu parametru, oferty zostaną automatycznie powiązane z towarami udostępnionymi w Comarch e-Sale. Parametr łączy oferty wystawione w serwisie Allegro z towarami z aplikacji przy wykorzystaniu kodu EAN. W związku z tym, aby nastąpiło powiązanie z towarem kod EAN na ofercie Allegro musi zgadzać się z kodem EAN dostępnym na karcie towaru w systemie ERP. Wiązanie oferty z towarem następuje na podstawie zdarzeń z dzienników allegro od chwili włączenia parametru, jeśli dla ofert nie ma w danym momencie zdarzenia w dzienniku allegro to oferta nie zostanie powiązana. W takim przypadku na ofercie musi nastąpić jakaś zmiana, na przykład zakup, anulowanie płatności, realizacja dopłaty itp.
Wiadomości e-mail wysyłane są jeśli w panelu administracyjnym, w konfiguracji wiadomości w polu Do wybrany jest tylko Klient. W przeciwnym wypadku, aby wiadomość została dostarczona należy dodatkowy adres e-mail z pola Do dodać do dodatkowych adresów na koncie Allegro. Przypominamy jednak, że treści wysyłanych wiadomości muszą być zgodne z regulaminem Allegro.
Wskazówka
Od wersji 2021 w obszarze Allegro wprowadzono możliwość wyświetlania obrazków dodanych w postaci linków na liście ofert, szczegółach ofert oraz na zamówieniach w panelu administracyjnym e-Sale.

Kontrola stanów magazynowych w Allegro

W sekcji Kontrola stanów magazynowych w Allegro dostępne są parametry:
  • Kontroluj stany magazynowe dla oferty Allegro – po włączeniu parametru możliwe jest synchronizowanie stanów magazynowych ze stanami towarów dostępnymi na ofertach,
  • Zwiększ ilość na ofertach po synchronizacji z ERP – po włączeniu parametru będzie zwiększana ilość towarów na ofertach w chwili kiedy podczas synchronizacji przyjdzie informacja o zwiększonej ilości dostępnych towarów,
  • Wznów ofertę automatycznie po jej zamknięciu – po włączeniu parametru oferta zostanie automatycznie wznowiona do 60 dni od jej zakończenia, pod warunkiem, że włączona jest kontrola stanów magazynowych w Allegro i dostępny będzie stan magazynowy towaru w systemie ERP. Oferta zostanie wówczas wznowiona pod tym samym numerem. Jeśli parametr globalny Wznów ofertę automatycznie po jej zamknięciu jest włączony to na szczegółach każdej oferty dostępny jest również parametr Nie wznawiaj oferty automatycznie po jej zamknięciu, pozwalający na wykluczenie ze wznawiania pojedynczych ofert. Domyślnie parametr ten ustawiony jest na ‘Wł’ włączony. Jeśli chcesz aby oferta wznawiała się automatycznie po jej zamknięciu należy przełączyć parametr na ‘Wył’ wyłączony.
  • Wznów ofertę z aktualną ceną towaru – po włączeniu parametru oferta będzie wznawiana ręcznie lub automatycznie z aktualną ceną towaru.
Wznawianie oferty możliwe jest tylko dla ofert ‘zakończonych’ z formatem sprzedaży ‘Kup teraz (bez licytacji)’. Dodatkowa informacja „! Wymaga kont produkcyjnych” jest widoczna, ponieważ kontrola stanów magazynowych nie działa na kontach testowych Allegro założonych w serwisie sandbox dostępnym pod adresem: allegro.pl.allegrosandbox.pl.

Klienci

W sekcji Klienci dostępne są parametry, po włączeniu których przesyłane będą karty klienta do systemu ERP w zależności od uzupełnionego numeru NIP. Zamówienia z serwisu Allegro domyślnie trafiają do systemu ERP jako złożone przez klienta nieokreślonego. Po zaznaczeniu parametru Przesyłaj kartę klienta do systemu ERP, w sklepie utworzy się nieaktywna karta użytkownika (niezależnie od tego, czy klient podał NIP czy nie) na podstawie danych z zamówień Allegro i zostanie ona przesłana do systemu ERP wraz z zamówieniem. Jeżeli włączony jest parametr: Przesyłaj kartę klienta do systemu ERP, to w systemie ERP utworzy się kartoteka klienta z zakodowanym adresem e-mail. W takim przypadku, po synchronizacji mogą się przestać mapować klienci (w szczególności, jeżeli w systemie ERP zaznaczono mapowanie wyłącznie po adresie e-mail). Należy również zwrócić uwagę przy wysyłaniu wiadomości z poziomu systemu ERP, czy nie są one przesyłane do Allegro na zakodowane adresy e-mail, a nie do właściwych odbiorców. Zaznaczenie parametru Przesyłaj do systemu ERP tylko kartę klienta zawierającą numer NIP spowoduje, że w synchronizacji zostaną przesłane dane tylko tych klientów, którzy podali w zamówieniu Allegro swój numer NIP, a w systemie ERP utworzy się na tej podstawie kartoteka klienta (lub w sytuacji włączonego mapowania - zostanie połączona z istniejącą w systemie ERP kartoteką).
Wskazówka
Od wersji 2021 w panelu administracyjnym na liście klientów dodana została nowa kolumna Typ klienta z dostępnymi statusami KrajowyWewnątrzunijny oraz Pozaunijny.
Wskazówka
Od wersji 2021 w panelu administracyjnym e-Sale dodano także możliwość eksportu do pliku w formacie csv oraz xml listy klientów. Można wyeksportować zaznaczone elementy, bieżący widok listy lub całą listę.

Ceny w Allegro

W sekcji Ceny w Allegro dostępny jest parametr Zmień cenę na ofercie po zmianie ceny w e-Sale, po włączeniu którego ceny na ofertach będzie zmieniana automatycznie, jeśli podczas synchronizacji z systemem ERP została przesłana nowa cena towaru, zgodnie z cennikiem powiązanym z kontem Allegro. Po włączeniu parametru w konfiguracji Allegro, na szczegółach ofertach Allegro dodany jest również parametr Zmień cenę na ofercie po zmianie ceny w e-Sale, pozwalający na wykluczenie ze zmiany ceny poszczególnych ofertach. Na nowo dodawanych ofertach parametr ten jest automatycznie włączony na Tak, natomiast na ofertach już istniejących parametr jest ustawiony na Nie. Podczas wznawiania ofert, której powiązanie z towarem w sklepie nastąpiło po włączeniu w konfiguracji parametru Zmień cenę na ofercie po zmianie ceny w e-Sale,  również parametr na szczegółach oferty będzie włączony na Tak.

Jak utworzyć rabat ilościowy w serwisie Allegro?

Rabaty ilościowe Allegro pozwalają oferować kupującym zniżki przy zakupie większej ilości towarów. W pierwszej kolejności wybierz jaki rodzaj rabatu chcesz zaoferować:
  • Rabat na kilka sztuk tego samego towaru – dodaj do koszyka 2 sztuki jednej oferty i zyskaj 20% rabatu, na drugą sztukę,
  • Rabat na kilka dowolnych towarów – dodaj do koszyka 3 oferty i zyskaj 30% rabatu na najtańszy towar

Rabat na kilka sztuk tego samego towaru:

Krok 1. Przejdź do Marketplace > Allegro. Na zakładce Rabaty ilościowe(1) kliknij w Dodaj rabat(2)   Krok 2. Następnie, aby dodać ofertę lub oferty, na które chcesz nadać rabat kliknij w przycisk Dodaj oferty. Na widoku konfiguracji zestawu otworzona zostanie wyszukiwarka, w której znajdują się wszystkie Twoje oferty, wystawione w serwisie Allegro. Wybierz te, dla których chcesz zdefiniować rabat, zaznaczając je na liście.
Wskazówka
W tej konfiguracji rabatu możesz wybrać maksymalnie 1000 ofert.
Wskazówka
Oferty wyróżnione kolorem pomarańczowym są niepowiązane z towarem i nie są możliwe do dodania do zestawu. W pierwszej kolejności przejdź do Marketplace > Allegro > Oferty i powiąż wybraną ofertę z towarem w e-Sale.
Krok 3. Następnie zaznacz opcję Kilka sztuk tego samego towaru Krok 4. Oferta/y zostaną dodane na listę tworzonego rabatu Krok 5. W kolejnym kroku ustal wartość rabatu jaki chcesz udzielić przy zakupie odpowiedniej liczby towaru - możesz ustalić maksymalnie 5 towarów. Warunki minimalnej wartości rabatów ustalone są przez Allegro. Krok 6. Aby utworzyć skonfigurowany rabat kliknij w przycisk Dodaj u dołu strony. Krok 7. Gotowe! Twój rabat został utworzony. Zapisany rabat zobaczysz na liście utworzonych zestawów w Marketplace > Allegro > Rabaty ilościowe na liście Rabat ilościowy dla pojedynczego towaru.
Wskazówka
W przypadku, gdy zdecydowałeś się na zaoferowanie rabatu na kilka sztuk tego samego towaru, a następnie dodałeś np. 2 oferty i dla nich konfigurujesz warunki rabatu, to po zapisaniu rabatu utworzone zostaną dwie osobne oferty z nadanymi warunkami rabatowymi, które zdefiniowałeś:    

Rabat na kilka dowolnych towarów:

Krok 1. Kliknij w Dodaj rabat, tak jak w scenariuszu powyżej Krok 2. Następnie kliknij w przycisk Dodaj i w nowo otwartym oknie z listą Twoich ofert wystawionych w serwisie Allegro ofert, wybierz te, które Klient musi kupić razem, aby otrzymać rabat.
Wskazówka
Oferty wyróżnione kolorem pomarańczowym są niepowiązane z towarem i nie są możliwe do dodania do zestawu. W pierwszej kolejności przejdź do Marketplace > Allegro > Oferty i powiąż wybraną ofertę z towarem w e-Sale.
Krok 3. Następnie zaznacz opcję Kilka dowolnych towarów Krok 4. W następnym kroku ustal wartość rabatu jaki chcesz udzielić przy zakupie odpowiedniej liczby towarów - możesz ustalić maksymalnie 5 towarów. Warunki minimalnej wartości rabatów ustalone są przez Allegro. Krok 6. Aby utworzyć skonfigurowany rabat kliknij w przycisk Dodaj u dołu strony. Krok 7. Gotowe! Twój rabat został utworzony. Zapisany rabat zobaczysz na liście utworzonych zestawów w Marketplace > Allegro > Rabaty ilościowe na liście Rabat ilościowy dla dowolnych towarów. Aby dowiedzieć się więcej na temat narzędzia przejdź do artykułu Czym są zestawy ofert i rabaty ilościowe w Allegro? oraz sprawdź Jak utworzyć zestaw ofert w serwisie Allegro?

Allegro - bieżące zmiany i nowości

Zmiana zasad dotyczących wystawiania na Allegro produktów określonych marek

Zgodnie z informacją opublikowaną przez serwis Allegro, 17 czerwca 2024 roku wprowadzone zostaną zmiany związane z wystawianiem produktów określonych marek. Oznacza to, że sprzedający będzie zobowiązany do potwierdzenia zapoznania się z nowymi zasadami i świadomie będzie musiał potwierdzić fakt posiadania zgody na sprzedaż tychże określonych produktów. W uzasadnionych przypadkach Allegro będzie mogło zablokować możliwość wystawienia ofert z produktami wybranych marek lub nałożyć ograniczenia na Twoje konto. Zapoznaj się ze szczegółami planowanych zmian oraz dostosuj swoje oferty już dziś. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Allegro.

Zmiany w metodach dostaw Allegro Orlen Paczka

Zgodnie z informacją opublikowaną przez serwis Allegro, 26 czerwca 2024 roku wprowadzone zostaną zmiany związane z punktami dostaw. Mianowicie, dodane zostaną nowe metody dostaw Allegro Orlen Paczka oraz zwrócone krótsze identyfikatory punktów (PSD) w zamówieniach. Zapoznaj się ze szczegółami planowanych zmian. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Allegro.

Nowy rynek zagraniczny - Allegro Węgry

W związku z internacjonalizacją portalu Allegro, ponownie rozszerzyliśmy możliwości Comarch e-Sale w ramach integracji z serwisem. Węgry – to kolejny z zagranicznych rynków ekspansji Allegro, który cieszy się dedykowaną platformą pod adresem: Allegro.hu. W ramach integracji, w Comarch e-Sale, możliwa jest obsługa transakcji z rynku węgierskiego, a także tworzenie i edycja ofert tam publikowanych. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się: Jak rozpocząć sprzedaż na zagranicznych platformach Allegro w Comarch e-Sale? Więcej na temat integracji znajdziesz w naszym Centrum Pomocy: Allegro – jak rozpocząć sprzedaż na rynkach zagranicznych?

Jak dostosować oferty Allegro do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Nowe wymagania GPSR

Z dniem 13 grudnia 2024 wchodzi w życie unijne rozporządzenie dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Regulation, GPSR), mające na celu zapewnienie sprzedaży bezpiecznych produktów na terenie Unii Europejskiej. W odpowiedzi na te regulacje, wprowadzamy zmiany w integracji z serwisem Allegro, umożliwiające dostosowanie się do nowych wymogów. Więcej na temat samego rozporządzenia GPSR znajdziesz w naszych artykułach dotyczących Rozporządzenia GPSR. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy mają obowiązek dostarczania szczegółowych informacji o bezpieczeństwie produktów oraz wskazania danych kontaktowych podmiotów odpowiedzialnych za produkty. Aby spełnić wymogi rozporządzenia, uzupełnij odpowiednie informacje w swoich ofertach Allegro:
  • Producent – identyfikacja producenta, który odpowiada za wytworzenie produktu i zapewnienie jego zgodności z wymogami bezpieczeństwa,
  • Osoba odpowiedzialna – dane firmy wprowadzającej produkt na rynek Unii Europejskiej, szczególnie gdy nie jest to bezpośrednio producent,
  • Informacja o bezpieczeństwie – opis lub ostrzeżenia dotyczące sposobu użytkowania produktu, potencjalnych zagrożeń oraz wymaganych środków ostrożności.
Wskazówka
Rozporządzenie GPSR nie dotyczy wszystkich kategorii produktowych na Allegro. Sprawdź, czy Twój asortyment należy do kategorii wykluczonych z GPSR, jeśli tak to nie musisz nic zmieniać.

Jak dostosować oferty Allegro do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Krok 1. W panelu administracyjnym przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia e-Sale > Podmioty odpowiedzialne i dodaj dane adresowe osoby odpowiedzialnej i/lub producenta klikając w przycisk Dodaj podmiot. Krok 2. Gdy dodane podmioty odpowiedzialne pojawią się na liście, zaznacz je, a następnie kliknij w przycisk Wyślij do Allegro. Dzięki temu w szybki sposób prześlesz zdefiniowane w Comarch e-Sale dane podmiotów odpowiedzialnych do Allegro, unikając konieczności ich ponownego dodawania w serwisie! Wysłane dane trafiają do odpowiednich zakładek w serwisie Allegro, z poziomu których możesz również dodać dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej oraz producenta. Krok 3. W zakładce Marketplace > Allegro > Oferty, przejdź do formularza oferty Allegro, a następnie uzupełnij odpowiednie w sekcji Producent i/lub Osoba odpowiedzialna wybierz z listy odpowiedni podmiot, który dodałeś z poziomu Allegro lub przesłałeś z e-Sale.
Wskazówka
Pamiętaj, że jeżeli producent, którego przypisujesz do oferty pochodzi spoza Unii Europejskiej, konieczne jest wskazanie osoby odpowiedzialnej za jego wprowadzanie do sprzedaży na terenie UE.
Uzupełnione dane zostaną wyświetlone w formularzu. Zawsze możesz je zmienić wybierając inny podmiot z listy lub edytować klikając w link Przejdź do Allegro u dołu sekcji - zmienione dane nie zostaną zaktualizowane w e-Sale.
Krok 4. W sekcji załączniki dodaj informacje o bezpieczeństwie produktu, wybierając jedną z dostępnych opcji:
  • zadeklaruj, że produkt, który wystawiasz jest bezpieczny do użycia i nie wymaga dodatkowych informacji,
  • dodaj opis informujący o bezpieczeństwie produktu,
  • dodaj załącznik o typie Instrukcja z informacją o bezpieczeństwie, która wyświetlona zostanie na ofercie w Bezpieczeństwo, zgodność i ostrzeżenia.
Jeśli w ofercie uzupełnione zostały załączniki bezpośrednio w serwisie Allegro, w formularzu wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat informacyjny.
Wskazówka
Klikając w Dodaj załącznik wyświetlona zostanie lista typów załączników, jakie możesz dodać do swojej oferty. Każdy z typów możesz wybrać tylko raz i dodać co nawyżej jeden plik. Wszystkie załączniki poza instrukcją z informacją o bezpieczeństwie zobaczysz pod opisem w ofercie.

Jak szybko ustawić dane Osoby odpowiedzialnej i Producenta w ofercie?

Aby ułatwić i przyspieszyć dostosowanie ofert Allegro do nowych wymogów rozporządzenia GPSR, udostępniliśmy możliwość seryjnego przypisania podmiotu odpowiedzialnego do wielu ofert na raz. Krok 1. Przejdź do listy ofert Allegro (Marketplace > Allegro > Oferty) i zaznacz na liście oferty, w których chcesz wprowadzić zmiany. Krok 2. W niebieskiej belce z operacjami seryjnymi kliknij w trzy kropki, które rozwinie pozostałe dostępne opcje. Krok 3. Wybierz, dla którego z podmiotów chcesz zmienić dane klikając odpowiednio w Ustaw osobę odpowiedzialną i/lub Ustaw producenta. Krok 4. W wyświetlonym pop-upie odpowiednio przypisz dane podmiotu do wybranych ofert. Po zatwierdzeniu wyboru kliknij w przycisk Zapisz. Gotowe! Przypisałeś do wybranych ofert wybrane dane podmiotu odpowiedzialnego. Dane podmiotów odpowiedzialnych zobaczysz w swojej aukcji Allegro u dołu, klikając w link Osoba odpowiedzialna za produkt: Natomiast informacje o bezpieczeństwie produktu dostępne są poniżej, po kliknięciu w link Bezpieczeństwo, zgodność i ostrzeżenia: Więcej o GPSR i nowych funkcjach przeczytasz w artykułach: Rozporządzenie GPSR oraz Jak dostosować Comarch e-Sklep wymogów Rozporządzenia GPSR?

Allegro - dodawanie i edycja ofert

Jak wystawić kilka ofert na Allegro w Comarch e-Sale?

W Comarch e-Sale masz możliwość wystawienia kilku ofert Allegro jednocześnie. Pamiętaj jednak, że wystawiona może być tylko oferta, która została powiązana z towarem w e-Sale.

Jak wystawić przygotowaną ofertę w Comarch e-Sale na Allegro?

Krok 1. Przejdź do zakładki Marketplace/ Allegro/ Oferty/ Dodaj ofertę i zaznacz na liście przygotowane oferty, które chcesz wystawić na Allegro. Krok 2. U góry strony kliknij w przycisk Wystaw.

Lista ofert Allegro o statusie Przygotowana

Krok 3. Pojawi się komunikat informujący o prawidłowym wystawieniu ofert:

Gotowe!

Zlecono wystawienie przygotowanych ofert Allegro

Jakie są możliwości wiązania towaru z ofertą Allegro?

Wiązanie ofert Allegro z towarami w panelu

Powiązanie ofert Allegro z towarami przesłanymi z systemu ERP do Comarch e-Sale jest niezbędne do przetwarzania ofert i tworzenia zamówień z transakcji Allegro za pośrednictwem Comarch e-Sale oraz systemu ERP. Jest to element obowiązkowy dla prawidłowej realizacji zamówień. Poznaj dostępne sposoby na wiązanie ofert i zadbaj o ich odpowiednie zastosowanie.

Jakie są sposoby na wiązanie ofert Allegro?

W Comarch e-Sale dostępne są dwa sposoby umożliwiające masowe wiązanie ofert Allegro z towarami:

  • automatyczne wiązanie poprzez kod EAN lub kod towaru. Po włączeniu parametru Powiąż automatycznie towary do ofert – oferty Allegro zostaną automatycznie powiązane z towarami udostępnionymi w Comarch e-Sale. Parametr łączy oferty wystawione w serwisie Allegro z towarami ze e-Sale przy wykorzystaniu kodu EAN lub kodu towaru. W związku z tym, aby nastąpiło powiązanie z towarem, kod EAN lub kod towaru dodany na aukcji Allegro musi zgadzać się z kodem dostępnym na karcie towaru w systemie ERP. Parametr dostępny jest w panelu administracyjnym e-Sale, w menu Integracje/ Allegro w sekcji Oferty. Oferta zostanie automatycznie powiązana jeśli spełnione będą warunki powiązania (po EAN lub kodzie towaru) oraz nastąpi jedna z poniższych zmian na ofercie:
      • kupujący na Allegro zakupi towary z trwającej oferty,
      • trwająca oferta zostanie zmieniona, zaktualizowana po stronie samego Allegro w Profilu sprzedawcy (np. zmiana ceny/ilości towaru),
W takich przypadkach, oferty wystawione na Allegro automatycznie zostaną powiązane z towarami w e-Sale i od tej pory będzie możliwa modyfikacja oraz realizacja zamówień z ofert w panelu administracyjnym e-Sale .

  • seryjne wiązanie poprzez import pliku CSV. Z poziomu listy ofert w menu Marketplace/ Allegro/ Oferty dostępna jest operacja Powiąż seryjnie oferty, która umożliwia seryjne powiązanie oferty z towarem w e-Sale poprzez import pliku CSV zawierającego numer oferty oraz kod towaru w systemie ERP. Plik, który importujesz powinien zawierać dwie kolumny: Numer oferty oraz Kod towaru.

Uwaga
Jednorazowo można powiązać max 100 ofert za pomocą pliku CSV.

Jeśli kody towarów w importowanym pliku CSV zawierają znaki: ; ” +, ‚ \, wówczas znaki te powinny być ujęte:

  • w pojedynczym cudzysłowie, na przykład „KOD”, w przypadku edycji pliku z programie Microsoft Excel,
  • w potrójnym cudzysłowie, na przykład ”””KOD TOWARU”””, w przypadku edycji pliku w notatniku.

Wskazówka
Oferty już powiązane z towarami z bazy ERP, nie powiążesz ponownie za pomocą pliku CSV. W przypadku takich ofert, konieczna jest ręczna zmiana powiązania.

Jak zakończyć ofertę Allegro w Comarch e-Sale?

Chcesz zakończyć swoją ofertę na Allegro? Proces ten w Comarch e-Sale jest niezwykle prosty. Pamiętaj jednak, że zakończona może być tylko oferta wystawiona oraz taka, która została powiązana z towarem w e-Sale.

Jak zakończyć ofertę Allegro w Comarch e-Sale?

Krok 1. Przejdź do zakładki Marketplace/ Allegro/ Oferty i zaznacz na liście ofertę, dla której chcesz zmienić status na zakończony. Krok 2. Zaznacz ofertę, a następnie u góry strony kliknij w przycisk Zakończ. Krok 3.  Pojawi się komunikat informujący o prawidłowym zakończeniu Twojej oferty a na liście ofert status zostanie zmieniony na Zakończona.

Gotowe!

Wybrana oferta została zakończona.

Wskazówka
W Comarch e-Sale możliwe jest seryjne zakończenie nawet ponad 1000 ofert jednocześnie. Wystarczy, że wybierzesz wszystkie interesujące Cię pozycje i wykonasz powyższe kroki.

Usługi dodatkowe w ofertach Allegro

Usługi dodatkowe to usługi, które możesz udostępnić kupującym w ramach Twoich ofert. W serwisie Allegro masz do dyspozycji następujące opcje:
  • montaż,
  • wniesienie i montaż,
  • wniesienie, montaż i przygotowanie do pracy,
  • zapakuj na prezent,
  • wniesienie,
  • wniesienie i przygotowanie do pracy,
  • wniesienie i ustawienie.
Usługi te należy wcześniej skonfigurować po stronie serwisu Allegro w zakładce Moje Allegro. Dzięki temu utworzone usługi dodatkowe będą widoczne podczas tworzenia oferty w panelu administracyjnym e-Sale, a następnie możliwe do wybrania przez Twoich klientów w serwisie Allegro. Usługi dodatkowe są prezentowane na szczegółach zamówienia w panelu administracyjnym e-Sale. Koszty usługi dodatkowej i ceny towaru są prezentowane łącznie. Na zamówieniu zaimportowanym do programu Comarch ERP informacja o wybranych przez Klienta usługach dodatkowych widoczna jest na szczegółach towaru do którego została wykupiona usługa dodatkowa.

Pozycja dokumentu w programie Comarch ERP Optima.

Element zamówienia w programie Comarch ERP XL.

Wskazówka
W celu weryfikacji funkcji w programie Comarch ERP XT nalży skontaktować się z odpowiednią Asystą ERP.

Co to znaczy, że moja oferta Allegro nie jest powiązana i jest na szarym tle?

Do prawidłowego wystawienia oferty w serwisie Allegro konieczne jest prawidłowe powiązanie danej oferty z produktem, który znajduje się w Twoim e-Sale.  Pozycje wyróżnione kolorem szarym na liście ofert Allegro informują o braku takiego powiązania oferty z konkretnym towarem w e-Sale:

Komunikat informujący o braku powiązania oferty z towarem w Comarch e-Sale

Lista ofert Allegro w Comarch e-Sale oznaczonych jako niepowiązane z towarem w e-Sale.

W momencie powiązania oferty z konkretnym towarem nastąpi zmiana koloru tła z szarego na białe.

Lista ofert Allegro w Comarch e-Sale, które zostały powiązane z towarem w e-Sale.

Jak zaktualizować stany magazynowe na wystawionych ofertach Allegro?

Aktualizacja stanów magazynowych na już wystawionych ofertach Allegro wymaga włączenia odpowiednich parametrów dotyczących kontroli stanów magazynowych Allegro w panelu administracyjnym Comarch e-Sale. O tym jak kontrolować stany magazynowe towarów wystawionych na Allegro pisaliśmy tutaj. Wszelkie ustawienia dotyczące stanów magazynowych swoich ofert Allegro znajdziesz niezmiennie w panelu administracyjnym w zakładce Integracje/ Allegro/ Kontrola stanów magazynowych w Allegro. Jeżeli zależy Ci na automatycznym zwiększaniu zasobów towarów na ofertach Allegro, w sytuacji zwiększania stanów magazynowych towarów w e-Sale, to aktywuj parametr Zwiększ ilość na ofertach po synchronizacji z ERP. Pamiętaj, że włączyć możesz go tylko w przypadku, gdy wybrałeś wcześniej TAK obok Kontroluj stany magazynowe dla oferty Allegro.

Parametry dotyczące kontroli stanów magazynowych w Allegro

Jak sprawdzić opłaty za przygotowaną ofertę Allegro?

Tworzysz oferty Allegro w Comarch e-Sale i zastanawiasz się, jakie opłaty wiążą się z ich sprzedażą w zewnętrznym serwisie? Sprawdzenie opłaty za przygotowaną ofertę Allegro jest niezwykle proste. Krok 1. Przejdź do zakładki Marketplace/ Allegro/ Oferty. Krok 2. Wejdź w szczegóły przygotowanej oferty, dla której chcesz poznać opłatę. Krok 3. Kliknij w prawym górnym rogu w ikonę trzech kropek i kliknij w przycisk Sprawdź opłaty. Wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat informujący o koszcie wystawienia przedmiotu, prowizji od sprzedaży i jednostkowej opłacie transakcyjnej:

I gotowe!

Jak powiązać ofertę z katalogiem produktów Allegro w Comarch e-Sale?

Wiązanie oferty (dodanej w Comarch e-Sale) z katalogiem produktów w serwisie Allegro określane jest jako produktyzacja Allegro. Dzięki niej wystawiona oferta skojarzona jest z konkretnym towarem na Allegro, a Klienci z większą łatwością mogą odszukać interesujący ich produkt. Od wersji 2024 wiązanie towaru z katalogiem produktów Allegro następuje automatycznie podczas tworzenia oferty w Comarch e-Sale. Oznacza to, że dodając nową ofertę powiążesz od razu swoją ofertę z katalogiem Allegro, na podstawie danych dodanych do towaru: kodów EAN. Wystawiasz nową ofertę, ale Twojego towaru nie ma w katalogu Allegro? Poniżej w krokach przedstawiamy jak szybko to uzupełnisz. Krok 1. Podczas dodawania oferty, w oknie Dodaj ofertę Allegro kliknij w Znajdź lub Zmień(jeśli towar jest powiązany i chcesz zmienić produkt Allegro) na towarze w polu oznaczonym "Produkt Allegro": Krok 2. Jeśli towar nie ma powiązanego produktu, należy wybrać kategorię Allegro. Jeżeli korzystasz z szablonu ofert, pomiń ten krok. Jeżeli nie, to na oknie z formularzem oferty w pierwszej kolejności wybierz kategorię Allegro, w której chcesz wystawić swój produkt:   Krok 3. Uzupełnij parametry oferty wymagane oraz dodatkowe dla wybranej kategorii: Krok 4. Po uzupełnieniu formularza wciśnij przycisk "Zapisz". To spowoduje powrót do listy ofert, które chcesz wystawić. Krok 5. Na liście przygotowanych ofert, zaznacz te, które chcesz dodać do Allegro, a następnie kliknij w Wystaw.

GOTOWE! 

Twoja oferta została wystawiona, a towar automatycznie dodano do katalogu Allegro! Jeśli chcesz przeczytać więcej o produktyzacji Allegro to kliknij tutaj.

Jak utworzyć zestaw ofert w serwisie Allegro?

Zestaw ofert Allegro to możliwość wystawiania wielu towarów w serwisie Allegro, które Klient może kupić razem, zwiększając szansę sprzedaży wielu towarów w jednej transakcji. Aby utworzyć zestaw ofert postępuj zgodnie z poniższymi krokami: Krok 1. Przejdź do zakładki Marketplace(1) > Allegro(2) > Zestawy ofert(3) Krok 2. Kliknij w Dodaj zestaw(4)   Krok 3. W widoku konfiguracji zestawu kliknij w Dodaj ofertę(1):  
Wskazówka
Zestaw ofert może zostać utworzony z maksymalnie 9 towarów, z kolei jedna oferta, może być dodana do maksymalnie 7 zestawów.
Krok 4. Otworzy się wyszukiwarka, w której znajdują się wszystkie twoje oferty, wystawione w serwisie Allegro. Wybierz te, które chcesz, aby wchodziły w skład tworzonego zestawu, zaznaczając je na liście, a następnie kliknij w przycisk Zapisz(1):  
Wskazówka
Oferty wyróżnione kolorem pomarańczowym są niepowiązane z towarem i nie są możliwe do dodania do zestawu. W pierwszej kolejności przejdź do Marketplace > Allegro > Oferty i powiąż wybraną ofertę z towarem w e-Sale.
Krok 5. Oferty zostaną dodane na listę tworzonego zestawu. W tym widoku, w kolumnie Ilość ustalisz ile sztuk danej oferty będzie wchodzić w skład zestawu oraz w kolumnie Widoczność zestawu zdecydujesz, w której ofercie w serwisie Allegro zestaw będzie wyświetlany:   Krok 6. W kolejnym kroku zdecyduj czy chcesz dodać rabat kwotowy(1) na konfigurowany zestaw ofert  
Wskazówka
Nadany w zestawie ofert rabat kwotowy jest proporcjonalnie odliczany od wartości ofert przez serwis Allegro.
Krok 7. Aby utworzyć skonfigurowany zestaw ofert kliknij w przycisk Dodaj w prawym dolnym rogu strony. Krok 8. Gotowe! Twój zestaw został utworzony. Zapisany zestaw zobaczysz na liście utworzonych zestawów w Marketplace > Allegro > Zestawy ofert. W zapisanym zestawie ofert możesz edytować wartość rabatu(1) (zmienić jego wartość lub całkowicie usunąć) klikając w l Zmień rabat(1) na liście zestawów ofert. Krok 8. Zmień rabat w zestawie w nowo wyświetlonym oknie a zmiany Zapisz(1).   Aby dowiedzieć się więcej na temat narzędzia przejdź do artykułu Czym są zestawy ofert i rabaty ilościowe w Allegro? oraz sprawdź Jak utworzyć rabat ilościowy w serwisie Allegro?

Czym są oferty wielowariantowe i jak je dodać?

Czym są oferty wielowariantowe?

Oferty wielowariantowe (lub warianty ofertowe) to prezentowane w serwisie Allegro wersje tego samego produktu w jednej, zbiorczej ofercie. Takie rozwiązanie, pozwala Twoim klientom zobaczyć i wybrać spośród dostępnych wariantów (np. rozmiarowych, kolorystycznych czy pojemnościowych) ofertę, która im najbardziej odpowiada. Ofertę wielowariantową utworzysz wykorzystując określone przez Allegro parametry charakterystyczne dla danej kategorii produktów. Na przykład w kategorii "Obuwie" takim parametrem może być "Rozmiar", a w kategorii "Wody toaletowe" - "Pojemność". Ważne jest, że wszystkie warianty muszą należeć do tej samej kategorii, co ułatwia porównanie i zakup produktu.

Jak utworzyć ofertę wielowariantową?

Krok 1. Przejdź do Marketplace > Allegro do zakładki Oferty wielowariantowe.
Wskazówka
Na liście zobaczysz oferty wielowariantowe, które sam utworzyłeś (poznasz je po własnych nazwach) lub zostały automatycznie utworzone przez Allegro. Za pomocą wyszukiwarki nad listą wariantów, wpisując pełną frazę możesz wyszukać odpowiedniego wariantu.
Krok 2. Kliknij w przycisk "Dodaj ofertę" aby utworzyć nową ofertę wielowariantową. Krok 3. Wybierz kategorię ofert, dla których chcesz stworzyć ofertę wielowariantową, a następnie przejdź dalej. Krok 4. Po wybraniu kategorii wyświetli się lista Twoich ofert, które zostały dodane w wybranej kategorii. Wybierz co najmniej dwie oferty, aby utworzyć wariant.
Wskazówka
Jeśli w wybranej kategorii nie masz dodanych ofert, lista będzie pusta.
Wskazówka
Oferty wyróżnione kolorem pomarańczowym są niepowiązane z towarem i nie są możliwe do dodania do wariantu. W pierwszej kolejności przejdź do Allegro > Oferty i powiąż wybraną ofertę z towarem w e-Sale.
Krok 5.  Nadaj tytuł swojej ofercie wielowariantowej - po tym tytule będziesz mógł ją wyszukać na liście wariantów (np. przez wyszukiwarkę). Krok 6. Wybierz parametr kategorii, po którym oferty mają być połączone jako warianty - wymagane jest wybranie przynajmniej jednego parametru łączenia.
Wskazówka
Jeśli wybierzesz parametr 'kolor/wzór' jako drugi parametr łączenia, obok miniaturek zdjęć ofert pojawią się checkboxy. Po ich zaznaczeniu nad listą zostaną wyświetlone dostępne operacje seryjne, umożliwiające łączenie lub rozłączanie ofert z tymi samymi zdjęciami. Zdjęcia w miniaturce przy ofertach muszą być dokładnie takie same (zgodnie z warunkami Allegro, zdjęcia muszą mieć taki sam format pliku, rozdzielczość czy znak wodny), w innym wypadku zostaną potraktowane jako osobny wariant oferty. Aby tego uniknąć zaznacz oferty z tym samym zdjęciem głównym i połącz je: W przypadku, gdy nie połączysz zdjęć w ofertach, możesz otrzymać komunikat: Połącz oferty ich zdjęciem głównym, aby utworzyć ofertę wielowariantową.
Krok 7. Jeśli uzupełniłeś wszystkie wymagane parametry i swoją konfigurację uważasz za gotową, kliknij w przycisk "Dodaj", aby utworzyć ofertę wielowariantową.
Wskazówka
Pamiętaj, że oferty połączysz w wariant ofertowy tylko wtedy, gdy parametry główne kategorii ofert będą miały te same wartości. W innym wypadku otrzymasz komunikat, który wskaże Ci co jest konieczne do poprawy, celem utworzenia oferty wielowariantowej:
Gotowe! Twoje zlecenie utworzenia oferty wielowariantowej zostało przekazane do Allegro. Odczekaj kilka minut lub przeładuj po chwili stronę, a wariant pojawi się na liście.
Utworzoną ofertę wielowariantową możesz edytować lub usunąć, klikając w odpowiedni link oferty na liście.
Po przejściu do serwisu Allegro, na widoku oferty dodanej w konfiguracji wariantu zobaczysz utworzone w e-Sale pozostałe oferty dostępne w utworzonej ofercie wielowariantowej.

Jak seryjnie wystawiać oferty Allegro?

 

1.Seryjne wystawianie ofert - informacje ogólne

W Comarch e-Sale dostępna jest funkcja seryjnego wystawiania ofert na Allegro, która jest ściśle związana z ważną funkcjonalnością portalu Allegro tzw. produktyzacją. Produktyzacja to działanie Allegro polegające na grupowaniu ofert  z takim samym produktem od różnych sprzedawców. W wyniku tego działania powstają pozycje dostępne w ramach katalogu Allegro (np. 20 sprzedawców wystawiło telefon Samsung Galaxy, więc wszystkie oferty prezentujące ten model zostały powiązane z kartą produktu 'Samsung Galaxy'). Mechanizm Allegro powiązuje oferty sprzedawców z produktami w katalogu na podstawie kodów EAN oraz kodów producenta. Produktyzacja w Allegro jest dla sprzedawców obowiązkowa. W Comarch e-Sale umożliwiliśmy zbiorcze wystawienie ofert Allegro dla wybranych grup towarowych lub wskazanych towarów. Już na pierwszym etapie wystawiania ofert, łączymy się z katalogiem produktów Allegro. W tym przypadku wyświetli się lista wyboru towarów do wystawienia wraz z automatycznym wyszukiwaniem produktów Allegro na podstawie kodów EAN, kodu producenta lub/i tytułu oferty. Produktyzacja pozwala nie tylko na dodanie Twojej oferty do katalogu Allegro, ale przede wszystkim wykorzystujemy ją w Comarch e-Sale do zaczytania szczegółowych parametrów dla wystawianych towarów. 
Wskazówka
Więcej na temat produktyzacji możesz przeczytać w Pomocy Allegro dla sprzedających np. w artykułach Produktyzacja i Katalog Produktów 

1.1 Szablon domyślny Allegro

Dla lepszego działania wystawiania seryjnego, zalecane jest stworzenie przynajmniej jednego szablonu dla kategorii domyślnej Allegro. Z poziomu menu w zakładce Marketplace/ Allegro/ Szablony ofert i dodaj nowy szablon za pomocą opcji Dodaj szablon. Wybierz kategorię oraz nazwę, a następnie aktywuj szablon. W pierwszej kolejności z tego szablonu będą pobierane dane takie jak:
  • Układ oferty
  • Format sprzedaży,
  • Cenniki wysyłek,
  • Gwarancje,
  • Płatności
Wskazówka
Aby oferta była dostępna tylko dla klientów biznesowych oznacz ją odpowiednio: Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak udostępnić ofertę tylko dla klientów biznesowych. 

2. Proces seryjnego wystawiania ofert

Krok 1.Wybranie towarów do wystawienia.

Z poziomu menu Marketplace/ Allegro/ Oferty, przejdź do wybrania przycisku Dodaj ofertę. Przycisk ten otwiera seryjne wystawianie ofert, czyli widok nowej listy, z wyborem towarów do wystawienia seryjnego: Jednorazowo możesz wybrać maksymalnie 200 produktów do wystawienia. Po kliknięciu na wybierz zaznaczone,  następuje  automatyczne szukanie powiązań towaru z Produktem Allegro i wyświetla się poniższy komunikat: Wyszukiwanie może potrwać do kilku minut, w zależności od ilości wybranych produktów.
Wskazówka
Aukcje, które przed wybraniem opcji Wystaw, miały już status Wystawione, nie zostaną ponownie wystawione.

Krok 2. Uzupełnianie parametrów

Kiedy wszystkie możliwe automatyczne dane zostaną zaciągnięte z bazy Allegro i Twoich szablonów, pokazuje się kolejna lista, z informacją przy których produktach brakuje danych i trzeba je dodatkowo uzupełnić.  

Jeśli znaleziono dokładnie 1 produkt Allegro po kodzie EAN, kodzie producenta i/lub tytule ofert, następuje powiązanie z produktem Allegro:

  • wtedy parametry wymagane dla danej kategorii Allegro są automatycznie zaciągane z produktu Allegro,
  • reszta parametrów: stan (nowy/używany), cenniki, gwarancje, zaciągana jest wg poniższej kolejności:
    • z szablonu dla kategorii w której znaleziono produkt Allegro (jeśli istnieje taki szablon)
    • z szablonu kategorii domyślnej Allegro (jeśli istnieje taki szablon)
  • jeśli nie ma w ogóle szablonu należy uzupełnić dane za pomocą operacji seryjnych: zmień cennik dostawy i zmień warunki oferty,
  • jeśli nie zostały dodane pozostałe parametry, należy je uzupełnić ręcznie,
Jeśli znaleziono więcej niż 1 produkt Allegro po kodzie EAN i/lub tytule oferty - co jest możliwe, zwłaszcza w kontekście tytułów ofert, wtedy w pierwszej kolumnie dostępna jest opcja, dzięki której można wybrać i dopasować właściwy produkt z katalogu Allegro. Jeżeli wybierzesz produkt Allegro z proponowanej listy, dalsze zaczytywanie parametrów działa tak jak w przypadku opisanym powyżej. Jeśli nie znaleziono produktu Allegro po kodzie EAN, kodzie producenta i/lub tytule ofert, następuje zaczytanie wszystkich brakujących danych:
  • w pierwszej kolejności z szablonu kategorii domyślnej (jeśli istnieje taki szablon)
  • jeśli nie ma szablonu należy uzupełnić dane ręcznie – za pomocą operacji seryjnych, bądź pojedynczo- wchodząc po kolei na edycje formularza oferty
Uwaga
Brak towaru w katalogu Allegro, może być spowodowane czynnikami:
  • produktu rzeczywiście nie ma w katalogu Allegro (zatem dodając swoją ofertę możesz utworzyć nową kartę produktową w Allegro)
  • towar, który chcesz wystawić ma błędny lub nieuzupełniony kod EAN (kody uzupełniamy na karcie towaru w systemie ERP).
2.1. Operacje seryjne
Na liście towarów przygotowanych do wystawienia w Allegro dostępne są operacje seryjne: zmiana cennika dostawy (z możliwością masowego ustawiania czasu wysyłki, dodawania dodatkowych informacji o dostawie i ustawiania opcji faktury) oraz zmiana warunków oferty warunków reklamacji, zwrotów i gwarancji). Operacje seryjne dostępne są na górze widoku listy. Pozwalają one na seryjne uzupełnienie danych, które często są identyczne dla wielu ofert (nie musisz ich uzupełniać pojedynczo, wchodząc w karty towaru). Istotne jest, że te parametry są zależne od sprzedawcy i nie mogą być uzupełnione za pomocą produktyzacji.   Widok okna po kliknięciu w  Zmień cennik dostawy: Widok okna po kliknięciu w Zmień warunki dostawy (dot. gwarancje, reklamacje):

Krok 3. Wystawianie ofert - komunikaty

Jeśli uzupełniłeś już wszystkie brakujące parametry, możesz wystawić gotowe oferty. Po kliknięciu na przycisk wystaw zaznaczone, następuje zlecenie wystawienia ofert. Następnie w Comarch e-Sale pojawiają się komunikaty zbiorcze, w zależności od przeprowadzonej walidacji wstępnej:
  • zielony – jeśli wszystkie towary przeszły walidację wstępną prawidłowo i oferty Allegro zostały wystawione, wyświetlany jest komunikat podobny do poniższego:
  Oferty które zostały poprawnie wystawione, wyświetlą się również na liście głównej ofert (Allegro\ Oferty) w Panelu administracyjnym, ze statusem Wystawiona (czasami proces może potrwać chwilę dłużej, ponieważ dane będą przetwarzane przez platformę Allegro).
  • pomarańczowy – jeśli niektóre towary przeszły walidację wstępną prawidłowo, a dla innych wystąpiły błędy, wyświetlany jest komunikat podobny do tego:
Oferty które przeszły walidację i zostały wystawione, pozostają widoczne na liście jako białe. Natomiast żeby zaznaczyć, które oferty wymagają uzupełnienia brakujących parametrów, w Comarch e-Sale podkreśliliśmy je na kolorem czerwonym:  
  • Czerwony – jeśli żaden towar nie przeszedł walidacji wstępnej prawidłowo i oferty Allegro nie mogą zostać wystawione, prezentowany jest podobny komunikat:
Dodatkowo, tak jak w powyższym przypadku, towary na liście seryjnej podświetlane są na kolor czerwony.
Wskazówka
W wyświetlanych komunikatach pojawiają się informacje o obszarach, które należy uzupełnić/poprawić. Warto jednak zaznaczyć, że okienko ma ograniczony rozmiar oraz czas wyświetlania. Oczywiście podświetlanie na czerwono konkretnych towarów, wskazuje również która oferta wymaga poprawienia,  jednak dodatkowo przygotowaliśmy jeszcze inne obszary, gdzie można sprawdzić informacje o błędach w walidacji:
  • Na szczegółach oferty w zakładce Historia pojawiają się szczegółowe informacje o błędach
  • W zakładce Ustawienia/ Dziennik zdarzeń/ Oferty typ: seryjne wystawianie aukcji zostaną zapisane błędy ogólne uniemożliwiające wystawianie (typu: błąd konta, błąd Allegro)
 
3.1 Zapisz roboczo
Na liście towarów przygotowanych do wystawienia w Allegro (na górze widoku listy) dostępny jest również przycisk Zapisz roboczo. Pozwala on na przygotowanie i zapisanie ofert, aby wystawić je później. Po kliknięciu na zapisz roboczo, otwiera się okno informujące o tym ile ofert zapisaliśmy. Zgodnie z informacją widoczną w komunikacie. Zapisane oferty zostaną przeniesione na listę ofert  ze statusem Przygotowana i z możliwością wystawienia później (po zaznaczeniu wybranych ofert opcja Wystaw).
Wskazówka
Funkcja seryjnego wystawianie ofert, jest kolejną z funkcji jakie wprowadziliśmy w Comarch e-Sale aby polepszyć naszą integrację z Allegro. Naszym celem jest jak najbardziej zautomatyzować i usprawnić proces wystawiania ofert i sprzedaży towarów na Allegro. O innych funkcjach dostępnych w integracji z Allegro możesz przeczytać w artykule  Allegro (Rest API). 

Jak przygotować szablon oferty Allegro w Comarch e-Sale?

Szablony ofert

Aplikacja Comarch e-Sale została tak zaprojektowana, aby wszystkie czynności związane ze sprzedażą w serwisie Allegro były dla właściciela proste, a przede wszystkim mało czasochłonne. W zakładce Marketplace/Allegro/ Szablony ofert można dodawać szablony, które wpływają na przyśpieszenie procesu wystawiania nowej oferty. Przy użyciu tej funkcjonalności nie musisz przy każdym wystawianiu nowej oferty uzupełniać wszystkich danych. Wystarczy, że skorzystasz z przygotowanego szablonu. Po przejściu na zakładkę Szablony ofert pojawi się panel, na którym dostępny jest przycisk pozwalający na dodanie nowego szablonu oraz wyświetlana jest lista przygotowanych szablonów ofert. Szablon, który jest ustawiony jako domyślny zaznaczony jest na liście kolorem zielonym. Jeśli w panelu administracyjnym aplikacji e-Sale podłączone jest więcej niż jedno konto Allegro, wówczas dostępne będą zakładki z widocznymi loginami, na których należy dodawać szablony ofert osobno dla każdego konta Allegro.

Dodawanie szablonów ofert

W celu dodania nowego szablonu ofert należy kliknąć w kafelek Dodaj szablon. Pojawi się wówczas formularz, w którym należy uzupełnić nazwę szablonu, wybrać kategorię w serwisie Allegro oraz zatwierdzić zmiany przyciskiem Zapisz . Szablony ofert zostały rozbudowane o parametry wspólne dla wszystkich ofert jak również o parametry, które są zależne od kategorii Allegro, dlatego należy tworzyć osobne szablony dla poszczególnych kategorii towarowych. Na szablonie ofert można:
  • zmienić nazwę szablonu,
  • zmienić kategorię przygotowywanego szablonu poprzez opcję Wybierz kategorię,
  • ustawić, czy szablon ma być domyślny (Tak / Nie),
  • wybrać format sprzedaży – Kup teraz (bez licytacji) / Oferta(z licytacją),
  • ustawić czas trwania ofrety, warunki reklamacji, zwrotów oraz informacji o gwarancjach,
  • uzupełnić opisu towaru w różnych wariantach, z wykorzystaniem zdjęć, makr i wstawek oraz wstawki HTML (@ProductAttributes@ – wyłącznie w nowym wierszu bez formatowania) umożliwiających pobieranie z systemu ERP informacji o towarze:
    • @ProductName@ – nazwa,
    • @ProductDescription@  – opis,
    • @ProductEAN@ – kod EAN,
    • @ProductCode@ – kod towaru,
    • @ProductSymbol@ – symbol,
    • @ProductWeight@ – waga,
    • @ProducerName@ – nazwa producenta,
    • @BrandName@ – nazwa marki,
    • @ProductAttributes@ – atrybuty towaru,
  • wybrać formę płatności (opcja wyboru rodzaju faktury lub braku faktury),
  • ustawić czas wysyłki zamówienia oraz wprowadzić dodatkowe informacji o dostawie,
  • wybrać stan towaru (nowy lub używany),
  • wskazać cennik dostaw i płatności skonfigurowany na koncie w serwisie Allegro,
  • wprowadzić lokalizację sprzedającego,
  • określić osobę odpowiedzialną za zgodność produktu z przepisami,
  • uzupełnić pozostałe parametry opisujące towar, dostępne na szablonie w zależności od wybranej kategorii.
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych należy zapisać szablon za pomocą opcji Zapisz. Dodając opis oferty Allegro zarówno podczas tworzenia szablonu jak i podczas dodawania nowej oferty można korzystać tylko z określonych znaczników HTML zgodnych z zasadami serwisu Allegro takich jak:
    • styl tekstu (podstawowy tekst, nagłówek 1, nagłówek 2) – h1, h2,
    • pogrubienie – b,
    • lista wypunktowana – ul,
    • lista numerowana – ol,
    • element listy – li,
    • akapit – p.
Więcej informacji na temat opisu towaru dostępnych jest w artykule w Pomocy Allegro.
Wskazówka
Jeśli korzystasz w szablonie oferty z makra @ProductDescription@ pozwalającego na pobranie opisu z systemu ERP. To dla systemu ERP Optima, pobierany jest opis z karty towaru dodany na zakładce Dodatkowe lub e-Sale. W przypadku, kiedy opis dodany jest na obu zakładkach na ofertę Allegro przenoszony będzie opis z zakładki e-Sale z sekcji języki.
Wskazówka
W REST API nie jest obsługiwany format sprzedaży Sklep (bez licytacji) – dostępny wcześniej w WEB API dla kont o typie sklep. Opcja ta w nowym API została zastąpiona przez Kup teraz ze wskazaniem w polu Czas trwania opcji z listy: do wyczerpania zapasów.
Uwaga
W REST API zmianie uległ sposób wystawiania oferty w panelu e-Sale, w związku z czym skonfigurowanie cenników dostaw w Allegro jest niezbędne. Konfiguracja możliwa jest na koncie w Allegro w menu Ustawienia Sprzedaży/ Ustawienia dostawy w sekcji Cenniki dostaw - dodaj nowy cennik. Kieruje do tej lokalizacji przycisk Dodaj widoczny w szablonie aukcji w sekcji Dostawa, płatność.

Edycja szablonów aukcji

Po wejściu do wybranego szablonu, można za pomocą poszczególnych przycisków edytować, usunąć, skopiować, zmienić kategorię oraz ustawić szablon jako domyślny.

Wskazówka
Od wersji 2021 wprowadzono usuwanie zdjęć towaru z szablonu, jeśli na towarze nie ma zdjęcia o numerze wybranym na szablonie oferty.

Jak wystawić ofertę Allegro w Comarch e-Sale w domyślnym szablonie?

Wystawienie oferty Allegro na podstawie utworzonego, domyślnego szablonu działa tak samo jak wystawienie bez szablonu, z tą tylko różnicą, że dane uzupełnione w szablonie dla wybranej kategorii, zostają automatycznie uzupełnione w wystawianej ofercie. Krok 1. W ustawieniach konta Allegro uzupełnij domyślne parametry konta (domyślną kategorię, cenę oraz miejsce wysyłki) – przyspieszy to proces przygotowywania nowych aukcji. Krok 2. W Marketplace/ Allegro/ Szablony ofert dodaj szablon i oznacz go jako domyślny i zapisz. Krok 3. Przejdź do Marketplace/ Allegro/ Oferty. Krok 4. Naciśnij przycisk Dodaj ofertę. Krok 5. Zaznaczając odpowiednie checkboxy wybierz towary, dla których chcesz utworzyć aukcje Allegro. Krok 6. Kliknij w Dalej.
Wskazówka
Aby oferta była dostępna tylko dla klientów biznesowych oznacz ją odpowiednio: Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak udostępnić ofertę tylko dla klientów biznesowych. 
Krok 7. Wybrane oferty zostały uzupełnione o informacje wypełnione w szablonie domyślnym: Krok 8. Wypełnij pozostałe dane, ponownie zaznacz checkboxy przy wybranych ofertach i z operacji seryjnych kliknij w Wystaw.

Gotowe! Twoje oferty zostały wystawione za pomocą szablonu!

Wskazówka
W przypadku, gdy nie wybierzesz żadnego szablonu jako domyślny, do dodawanej oferty zaciągnięte zostaną dane, które uzupełniłeś w parametrach w Ustawieniach konta Allegro.
W przypadku wystawianej na podstawie szablonu oferty, w której brakuje informacji obligatoryjnej do jej wystawienia w serwisie Allegro, po kliknięciu w Wystaw  wyświetlony zostanie komunikat o konieczności uzupełnienia danych w ofercie: Kliknięcie w ofertę wyświetlaną na liście wystawiania ofert otwiera okno edycji oferty wystawianej w serwisie Allegro. Zobacz Jak przygotować szablon oferty Allegro w Comarch e-Sale?

Jak zgłosić oferty do wzięcia udziału w programie AlleObniżka w Allegro?

Na czym polega integracja z programem AlleObniżka Allegro?

Allegro w swoim serwisie prowadzi wiele różnorodnych akcji promocyjnych, mających na celu zwiększenie atrakcyjności wystawianych ofert oraz zwiększenia sprzedaży. Jednym z takich programów jest AlleObniżka – program uruchamiany w ramach okazjonalnych kampanii, umożliwiający sprzedawcom oferowanie wybranych towarów w korzystnych, obniżonych cenach. Do Comarch e-Sale dodano nowe narzędzie, umożliwiające zgłaszanie ofert Allegro do wzięcia udziału w programie AlleObniżka, prowadzonym bezpośrednio w serwisie Allegro.

Narzędzie do zarządzania ofertami w programie dostępne jest w nowym obszarze e-Sale – Kampanie i programy. W tym miejscu Sprzedawca może zgłosić swoje oferty do wzięcia udziału w wybranej kampanii, ustalić dla nich odpowiednią cenę oraz wycofania jej udziału w kampanii, do której została zgłoszona.

Wskazówka
Aby oferty mogły wziąć udział w programie AlleObniżki, konieczne jest spełnienie warunków programu oraz regulaminu Allegro, dostępnego w serwisie.

Jak działa program AlleObniżka?

  1. Allegro dla każdej edycji programu AlleObniżki przygotowuje Listę Towarów, mogących wziąć udział w akcji promocyjnej. W panelu administracyjnym w zakładce Allegro > Kampanie i programy, po wybraniu z listy dowolnej kampanii wyświetlimy wszystkie Twoje oferty kwalifikujące się do wzięcia udziału w kampanii.
  2. Dla każdej oferty, którą chcesz zgłosić do kampanii, uzupełnij cenę proponowaną, czyli wartość do jakiej decydujesz się obniżyć cenę oferty. Na jej podstawie Allegro ustala do jakiego poziomu dodatkowo, na swój koszt, obniży cenę oferty dla kupującego.
  3. Klient kupuje zgłoszone w kampanii towary w obniżonej przez Allegro cenie
  4. Allegro na Twoje konto zwraca wyrównanie do Twojej ceny proponowanej
Wskazówka
Aktualnie e-Sale obsługuje wyłącznie kampanie z programu AlleObniżki.

Jak zgłosić oferty do udziału w programie AlleObniżka?

Aby zgłosić oferty do udziału w wybranej kampanii przejdź do Allegro > Kampanie i programy do zakładki Zgłaszanie ofert do kampanii, w której:
  1. Z rozwijanej u góry listy wybierz kampanię lub program Allegro, w którym chcesz, aby Twoje oferty brały udział.
  2. Lista ofert zostanie zaktualizowana i wyświetli wszystkie Twoje oferty, zawierające produkty wytypowane przez Allegro w Liście Towarów (czyli takie, które kwalifikują się do wzięcia udziału w wybranej kampanii).
    Wskazówka
    Weryfikacja spełniania warunków programu przez Twoje konto Allegro oraz zgłaszane oferty obywa się bezpośrednio w serwisie Allegro. Oferta nie spełniająca warunków kampanii zostanie odpowiednio oznaczona na liście ofert i nie zostanie zgłoszona do wzięcia udziału w promocji. W formularzu przy ofercie zobaczysz informację dlaczego Twoja oferta nie spełnia warunków kampanii - popraw ją i spróbuj ponownie zgłosić ofertę!
  3. Wybierz z listy oferty, które chcesz zgłosić do kampanii i kliknij w przycisk "Dalej”.
  4. W następnym kroku uzupełnij formularz ustalając cenę proponowaną. Klikając w przycisk "Zgłoś oferty" zgłaszasz do udziału w wybranej kampanii wszystkie oferty z wyświetlanej listy, dlatego upewnij się, że formularz został odpowiednio uzupełniony. Skorzystaj z opcji "Usuń" przy ofercie, aby nie zgłaszać oferty do kampanii.
  5. Po kliknięciu w "Zgłoś oferty" wyświetlony zostanie komunikat informacyjny o warunkach zgłaszania ofert do udziału w programach lub kampaniach oraz informacje podsumowujące uzupełniany formularz.
  6. Po przeprocesowaniu wniosku przez Allegro, oferta zostanie zaktualizowana na liście ofert i wyświetlony zostanie przy niej odpowiedni status z serwisu Allegro.
Oferty niepowiązane W przypadku ofert niepowiązanych tytuł oferty zastąpiony jest komunikatem "Oferta niepowiązana". Do prawidłowego zgłoszenia oferty do udziału w kampanii Allegro, konieczne jest powiązanie danej oferty z produktem z Twojego e-Sale. Ofertę niepowiązaną odszukaj na liście ofert Allegro za pomocą numeru aukcji, a następnie powiąż ją z towarem z bazy ERP. Powiązanie oferty zaktualizuje ją na liście, wyświetlając jej tytuł oraz umożliwiając zgłoszenie jej do udziału w kampanii. Aby móc wycofać ofertę niepowiązaną z udziału w programie, należy w pierwszej kolejności powiązać ofertę z towarem w e-Sale, a następnie zlecić rezygnację z udziału w kampanii, klikając w link "Zrezygnuj".

Jak mogę zarządzać ofertami w ramach programu AlleObniżka?

Jeśli twoje oferty biorą udział w kampanii AlleObniżka, z poziomu e-Sale przechodząc na zakładkę Allegro > Kampanie i programy, zobaczysz listę swoich ofert, które zgłosiłeś do wzięcia udziału w kampanii. Oferty te możesz wycofać z udziału w programie, oznaczając je na liście i wybierając z operacji grupowych opcję „Zrezygnuj”. Zlecenie wycofania oferty z kampanii zostanie zlecone do serwisu Allegro. Status zlecenia wycofania oraz zgłoszenia oferty do kampanii jest również widoczny w historii oferty (Allegro > Oferty > szczegóły oferty > zakładka Historia) w kolumnie Zdarzenie.

Jak sprawdzić, czy moje oferty biorą udział w wybranej kampanii AlleObniżkowej Allegro?

Aby sprawdzić czy oferty, które zgłosiłeś do wybranej kampanii biorą w niej udział, przejdź do serwisu Allegro. W Allegro przejdź do zakładki Zarządzaj udziałem, a następnie wybierając odpowiednią kampanię sprawdź jakie oferty biorą w niej udział i jaki jest ich status.

Dlaczego nie mogę wziąć udziału w programie AlleObniżka?

Aby wziąć udział w programie AlleObniżka i dostępnych kampaniach w ramach akcji, konieczne jest, aby Twoje konto Allegro oraz oferty, które zgłaszasz spełniały warunki regulaminu Allegro, dostępnego w serwisie. Za pośrednictwem panelu administracyjnego Comarch e-Sale możliwe jest zlecenie zgłoszenia ofert oraz wycofywanie ofert już biorących udział w kampanii. Natomiast weryfikacja spełniania warunków ofert zgłoszonych prowadzona jest przez serwis Allegro. Jeśli Twoje konto Allegro nie kwalifikuje się do wzięcia udziału w programie, informacje o tym zobaczysz po przejściu do widoku zarządzania programami i kampaniami w Allegro. Z kolei, informacje o tym, czy twoja oferta (zawierająca przedmioty z Listy Towarowej) może wziąć udział w kampanii, sprawdzisz w panelu administracyjnym w zakładce Allegro > Kampanie i programy po kliknięciu w Zgłoś ofertę i wybraniu kampanii, na liście ofert w kolumnie pt. Warunki uczestnictwa.

Jak dostosować oferty Allegro do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Nowe wymagania GPSR

Z dniem 13 grudnia 2024 wchodzi w życie unijne rozporządzenie dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Regulation, GPSR), mające na celu zapewnienie sprzedaży bezpiecznych produktów na terenie Unii Europejskiej. W odpowiedzi na te regulacje, wprowadzamy zmiany w integracji z serwisem Allegro, umożliwiające dostosowanie się do nowych wymogów. Więcej na temat samego rozporządzenia GPSR znajdziesz w naszych artykułach dotyczących Rozporządzenia GPSR. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy mają obowiązek dostarczania szczegółowych informacji o bezpieczeństwie produktów oraz wskazania danych kontaktowych podmiotów odpowiedzialnych za produkty. Aby spełnić wymogi rozporządzenia, uzupełnij odpowiednie informacje w swoich ofertach Allegro:
  • Producent – identyfikacja producenta, który odpowiada za wytworzenie produktu i zapewnienie jego zgodności z wymogami bezpieczeństwa,
  • Osoba odpowiedzialna – dane firmy wprowadzającej produkt na rynek Unii Europejskiej, szczególnie gdy nie jest to bezpośrednio producent,
  • Informacja o bezpieczeństwie – opis lub ostrzeżenia dotyczące sposobu użytkowania produktu, potencjalnych zagrożeń oraz wymaganych środków ostrożności.
Wskazówka
Rozporządzenie GPSR nie dotyczy wszystkich kategorii produktowych na Allegro. Sprawdź, czy Twój asortyment należy do kategorii wykluczonych z GPSR, jeśli tak to nie musisz nic zmieniać.

Jak dostosować oferty Allegro do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Krok 1. W panelu administracyjnym przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia e-Sale > Podmioty odpowiedzialne i dodaj dane adresowe osoby odpowiedzialnej i/lub producenta klikając w przycisk Dodaj podmiot. Krok 2. Gdy dodane podmioty odpowiedzialne pojawią się na liście, zaznacz je, a następnie kliknij w przycisk Wyślij do Allegro. Dzięki temu w szybki sposób prześlesz zdefiniowane w Comarch e-Sale dane podmiotów odpowiedzialnych do Allegro, unikając konieczności ich ponownego dodawania w serwisie! Wysłane dane trafiają do odpowiednich zakładek w serwisie Allegro, z poziomu których możesz również dodać dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej oraz producenta. Krok 3. W zakładce Marketplace > Allegro > Oferty, przejdź do formularza oferty Allegro, a następnie uzupełnij odpowiednie w sekcji Producent i/lub Osoba odpowiedzialna wybierz z listy odpowiedni podmiot, który dodałeś z poziomu Allegro lub przesłałeś z e-Sale.
Wskazówka
Pamiętaj, że jeżeli producent, którego przypisujesz do oferty pochodzi spoza Unii Europejskiej, konieczne jest wskazanie osoby odpowiedzialnej za jego wprowadzanie do sprzedaży na terenie UE.
Uzupełnione dane zostaną wyświetlone w formularzu. Zawsze możesz je zmienić wybierając inny podmiot z listy lub edytować klikając w link Przejdź do Allegro u dołu sekcji - zmienione dane nie zostaną zaktualizowane w e-Sale.
Krok 4. W sekcji załączniki dodaj informacje o bezpieczeństwie produktu, wybierając jedną z dostępnych opcji:
  • zadeklaruj, że produkt, który wystawiasz jest bezpieczny do użycia i nie wymaga dodatkowych informacji,
  • dodaj opis informujący o bezpieczeństwie produktu,
  • dodaj załącznik o typie Instrukcja z informacją o bezpieczeństwie, która wyświetlona zostanie na ofercie w Bezpieczeństwo, zgodność i ostrzeżenia.
Jeśli w ofercie uzupełnione zostały załączniki bezpośrednio w serwisie Allegro, w formularzu wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat informacyjny.
Wskazówka
Klikając w Dodaj załącznik wyświetlona zostanie lista typów załączników, jakie możesz dodać do swojej oferty. Każdy z typów możesz wybrać tylko raz i dodać co nawyżej jeden plik. Wszystkie załączniki poza instrukcją z informacją o bezpieczeństwie zobaczysz pod opisem w ofercie.

Jak szybko ustawić dane Osoby odpowiedzialnej i Producenta w ofercie?

Aby ułatwić i przyspieszyć dostosowanie ofert Allegro do nowych wymogów rozporządzenia GPSR, udostępniliśmy możliwość seryjnego przypisania podmiotu odpowiedzialnego do wielu ofert na raz. Krok 1. Przejdź do listy ofert Allegro (Marketplace > Allegro > Oferty) i zaznacz na liście oferty, w których chcesz wprowadzić zmiany. Krok 2. W niebieskiej belce z operacjami seryjnymi kliknij w trzy kropki, które rozwinie pozostałe dostępne opcje. Krok 3. Wybierz, dla którego z podmiotów chcesz zmienić dane klikając odpowiednio w Ustaw osobę odpowiedzialną i/lub Ustaw producenta. Krok 4. W wyświetlonym pop-upie odpowiednio przypisz dane podmiotu do wybranych ofert. Po zatwierdzeniu wyboru kliknij w przycisk Zapisz. Gotowe! Przypisałeś do wybranych ofert wybrane dane podmiotu odpowiedzialnego. Dane podmiotów odpowiedzialnych zobaczysz w swojej aukcji Allegro u dołu, klikając w link Osoba odpowiedzialna za produkt: Natomiast informacje o bezpieczeństwie produktu dostępne są poniżej, po kliknięciu w link Bezpieczeństwo, zgodność i ostrzeżenia: Więcej o GPSR i nowych funkcjach przeczytasz w artykułach: Rozporządzenie GPSR oraz Jak dostosować Comarch e-Sklep wymogów Rozporządzenia GPSR?

Jak wystawić ofertę na Allegro w Comarch e-Sale?

Po dodaniu konta Allegro w Comarch e-Sale, o którym pisaliśmy tutaj pora przejść do wystawiania ofert. Dzięki temu produkty dostępne w Comarch e-Sale zostaną wysłane do serwisu Allegro i dostępne będą również tam dla Kupujących. Zadbaj o jak największą ilość cennych informacji w swojej ofercie, aby była jak najbardziej atrakcyjna dla użytkowników.

Od czego rozpocząć wystawianie oferty?

Krok 1. Przejdź do zakładki Marketplace > Allegro > Oferty. 

Krok 2. Naciśnij przycisk Dodaj ofertę. Wyświetlony zostanie lista Twoich towarów, z których możesz wybrać produkty do wystawienia (jeden lub więcej).

Krok 3. Wybierz towar/y do wystawienia. Krok 4. Uzupełnij niezbędne dane do wystawienia oferty.
Wskazówka
Do wystawiania ofert warto skorzystać z szablonu ofert Allegro. To bardzo przyspiesza i ułatwia wystawianie ofert.
  • Jeżeli towar jest w katalogu Allegro, to zostanie wyświetlona podpowiedź oraz uzupełni się część danych na formularzu. Jest możliwość, że podpowie się kilka produktów z katalogu. Wtedy możesz wybrać, z którym z nich chcesz się połączyć.
  • Jeżeli towar nie zostanie znaleziony, należy uzupełnić poprawnie formularz oferty (patrz krok 5). Po jej wystawieniu Twój produkt zostanie dodany do katalogu Allegro.
Krok 5. Kliknij w ołówek na towarze, aby otworzyć okno z formularzem do uzupełnienia danych. Jeżeli towar nie jest powiązany z katalogiem Allegro, w pierwszej kolejności wybierz kategorię. Dzięki czemu będziesz mógł uzupełnić parametry oferty wymagane oraz dodatkowe dla danej kategorii:
Wskazówka
Aby oferta była dostępna tylko dla klientów biznesowych oznacz ją odpowiednio: Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak udostępnić ofertę tylko dla klientów biznesowych. 
Krok 6. Po uzupełnieniu formularza wciśnij przycisk Zapisz. To spowoduje powrót do listy ofert, które chcesz wystawić. Krok 7. Po powrocie na listę zaznacz oferty, które chcesz wystawić a następnie kliknij Wystaw. To spowoduje zlecenie wystawienia oferty w serwisie Allegro.  

GOTOWE !

Przygotowane oferty będą widoczne w zakładce Marketplace > Allegro > Oferty, gdzie możliwe będzie ich wystawienie. Opłaty za przygotowaną aukcję łatwo sprawdzisz zgodnie z artykułem.

Czym są zestawy ofert i rabaty ilościowe w Allegro?

Zestawy ofert i rabaty ilościowe to obszary w serwisie Allegro, umożliwiające tworzenie specjalnych kombinacji ofert, które sprzedawane razem, mogą zostać uatrakcyjnione dodatkowymi rabatami. Tworzone zestawy nie tylko zwiększają szansę sprzedaży wielu towarów w jednej transakcji, ale także pozwalają promować Sprzedawcom swój asortyment, poprzez zwiększenie widoczności swoich ofert w marketplace'ie. Dostępne w narzędziu rabaty ilościowe stanowią natomiast specjalne zniżki oferowane Klientom, którzy kupują większe ilości tego samego towaru lub kupują wiele różnych towarów, połączonych przez Sprzedawcę rabatem. W panelu administracyjnym dodane zostały dwie zakładki Zestawy ofert oraz Rabaty ilościowe, w których odpowiednio: zobaczysz utworzone zestawy ofert i nadane rabaty, zdefiniujesz nowe lub usuniesz już zapisane konfiguracje, edytujesz wartość rabatu w zestawie, a także przejdziesz do tych narzędzi w serwisie Allegro. Aby zobaczyć odpowiedni typ rabatu ilościowego skorzystaj z filtra, który wyświetli odpowiednią listę ofert:
Wskazówka
Zestawy ofert oraz rabaty ilościowe dostępne są tylko dla kupujących na rynku polskim.
Wskazówka
W zakładce Zestawy ofert na liście wyświetlane są zestawy utworzone przez Ciebie (zarówno w panelu administracyjnym, jak i na platformie Allegro), a także zestawy utworzone automatycznie przez Allegro. Serwis Allegro poinformuje Cię mailowo, gdy połączy wybrane oferty w zestaw. Zestawy te możesz usunąć w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w serwisie Allegro.
Z poziomu listy utworzonych zestawów ofert Użytkownik ma możliwość:
  • Przeglądać utworzone zestawy i rabaty wraz z ich statusami w serwisie Allegro,
  • Usunąć utworzony zestaw ofert,
  • Zmienić rabat – czyli usunąć lub edytować wartość rabatu w zestawie.
Z poziomu listy utworzonych rabatów Użytkownik ma możliwość:
  • Przeglądać utworzone rabaty wraz z ich statusami w serwisie Allegro,
  • Usunąć utworzony zestaw ofert,
  • Usunąć utworzony rabat ilościowy,
Wskazówka
Nie ma możliwości edycji utworzonego rabatu ilościowego. Aby go zmienić, konieczne jest usunięcie rabatu, a następnie jego ponowne stworzenie.
Sprawdź jak tworzyć zestawy i rabaty, aby przyciągały uwagę Klientów:
  • Połącz pasujące do siebie oferty, które będą się uzupełniać, np. jeśli sprzedajesz smartfona, dodaj do zestawu ładowarkę i/lub słuchawki,
  • Rozważ dodanie rabatu na stworzony zestaw – z pewnością przyciągnie on uwagę twoich Klientów!
  • Pomyśl nad utworzeniem różnych zestawów, aby dać Klientom możliwość wyboru,
  • Nie twórz zestawów składających się ze zbyt wielu ofert – kupujących może zniechęcić wysoka cena zestawu oraz konieczność dodania do koszyka towaru niechcianego tylko ze względu na obecny rabat.
Dowiedz się więcej Jak utworzyć zestaw ofert w serwisie Allegro? oraz Jak utworzyć rabat ilościowy w serwisie Allegro?

Jak zarządzać ofertami Allegro?

Spis treści

Oferty

Wszystkie oferty wystawione na koncie w serwisie Allegro, które podłączone jest do aplikacji Comarch e-Sale widoczne są w panelu administracyjnym, w menu Marketplace > Allegro > Oferty. Pobieranie informacji działa w trybie online, czyli wszystkie zmiany na bieżąco aktualizowane są w panelu administracyjnym aplikacji Comarch e-Sale.
Na liście ofert wyświetlane są na dwa sposoby:
      • oferty z białym tłem – oferty wystawione za pośrednictwem konta skonfigurowanego w panelu administracyjnym e-Sale lub wystawione w serwisie Allegro, ale powiązane z towarem udostępnionym w aplikacji. Możliwe jest powiązanie kilku ofert z tym samym towarem,
      • oferty szare – wystawione bezpośrednio w Allegro lub w innym programie, w którym skonfigurowano dane konto Allegro. Oferty tego typu nie są powiązane z towarami dostępnymi w aplikacji Comarch e-Sale.
W celu ułatwienia korzystania z operacji dostępnych na liście ofert jest „pływające menu” dla aktywnych funkcji. Dzięki temu, przy przewijaniu długich list ofert oraz zamówień, menu z przyciskami jest zawsze dostępne u góry ekranu. Nad listą ofert, po lewej stronie dostępne są przyciski:
  • Dodaj – umożliwia dodanie nowej oferty. Dodawanie ofert Allegro zostało opisane w artykule Wystawienie oferty Allegro.
  • Powiąż seryjnie oferty– umożliwia seryjne powiązanie oferty z Twoim towarem poprzez import pliku CSV zawierającego numer oferty oraz kod towaru w systemie ERP. Plik, który importujesz powinien zawierać dwie kolumny: Numer oferty oraz Kod towaru w systemie ERP. Plik, który importujesz powinien zawierać dwie kolumny: Numer oferty oraz Kod towaru. Jednorazowo można powiązać max 100 aukcji za pomocą pliku CSV.
  • Operacje grupowe – skupia wszystkie oferty , które mogą być wykonywane jednocześnie dla wielu zaznaczonych ofert. Dostępne są tam następujące opcje: wystaw, zmień cenę, zakończ, usuń, wznawiaj/nie wznawiaj, zmieniaj/ nie zmieniaj ceny/ powiąż ofertę, prześlij kod towaru oraz aktualizuj.
    Jeśli kody towarów w importowanym pliku CSV zawierają znaki: ; ” , ‘ \, wówczas znaki te powinny być ujęte:
  • w pojedynczym cudzysłowie na przykład “KOD\TOWARU”, w przypadku edycji pliku z programie Microsoft Excel,
  • w potrójnym cudzysłowie, na przykład “””KOD\TOWARU”””, w przypadku edycji pliku w notatniku.
W prawym górnym rogu listy dostępne są przyciski: Eksport do pliku. Przy użyciu funkcji Eksport do pliku można wykonać eksport listy oferty z zakresem danych jakie zostaną zaznaczone na liście. Eksport może być wykonany do plików z formatem:
  • CSV,
  • XML.
Na liście oferty możliwe jest również filtrowanie oferty. Oferty mogą być filtrowane po kolumnach:
      • Numer oferty,
      • Tytuł,
      • Status,
      • Kod towaru.
Po wyfiltrowaniu i przejściu na szczegóły oferty, po powrocie do listy filtr nadal jest aktywny, aż do momentu usunięcia lub zmiany preferencji.

Allegro - obsługa zamówień

Jak przesłać numer listu przewozowego z systemu ERP XL do e-Sale i Allegro?

Jak wygenerować paczkę w systemie Comarch ERP XL

Poniżej znajduje się instrukcja, jak krok po kroku przesłać numer listu przewozowego z systemu ERP XL do e-Sale i Allegro.

Krok 1. Przekształcenie zamówienia do faktury sprzedaży.

W module Sprzedaż w zakładce Dokumenty/ Zamówienia przekształcić zamówienie do faktury sprzedaży, odznaczyć parametr do bufora oraz zapisać.

Krok 2. Utworzenie paczki ze złożonego zamówienia.

Po przekształceniu zamówienia do faktury sprzedaży, należy utworzyć paczkę. W zakładce Zamówienia/ Sprzedaż/ ZS naciskamy na utworzone zamówienie prawym przyciskiem myszy. Następnie z dostępnych opcji wybieramy "Paczka ze wskazanego". 

Paczka ze wskazanego.

Wypełniamy niezbędne dane, odznaczamy parametr do bufora i zapisujemy.

Karta parametrów paczki.

Krok 3. Utworzenie wysyłki z paczki.

Przechodzimy do sekcji Dokumenty/ Transportowe/ Paczki, następnie naciskamy na utworzoną paczkę prawym przyciskiem myszy. Z dostępnych opcji wybieramy "Wysyłka ze wskazanego".

Wysyłka ze wskazanego.

Na zakładce Ogólne/ Dane przesyłki w sekcji numer listu nadajemy numer listu przewozowego, który zostanie przesłany do Panelu Administracyjnego, a następnie do Allegro. Uzupełniamy pozostałe niezbędne dane na karcie. Odznaczamy parametr do bufora i zapisujemy.

Nadanie numeru listu przewozowego.

Krok 4. Synchronizacja.

Synchronizujemy dane do e-Sale. Numer listu przewozowego wyświetla się w zakładce Sprzedaż/ Zamówienia na szczegółach zamówienia w sekcji Szczegóły przesyłki.

Numer listu przewozowego w Panelu Administracyjnym.

Po kilku minutach numer pokazuje się na szczegółach zamówienia w Allegro.

Numer listu przewozowego w Allegro.

Jak udostępnić fakturę elektroniczną do zamówienia Allegro w Comarch e-Sale?

Faktury z panelu e-Sale są automatycznie udostępniane w portalu Allegro po przesłaniu ich z systemu ERP do e-Sale. Aby faktura została dodana do zamówienia klient musi wyrazić chęć jej otrzymania podczas składania zamówienia, poprzez wybranie w zakładce "Dostawy i płatności", opcji "Chcę otrzymać fakturę". Po przesłaniu zamówienia do systemu ERP, należy przekształcić dokument "Rezerwacji odbiorcy" (Zamówienia sprzedaży) do "Faktury sprzedaży", następnie skonfigurować kopię elektroniczną faktury. Opcja ta dostępna jest dla systemów: ERP Optima, ERP XL oraz ERP Altum. Gdy zostanie utworzona kopia elektroniczna faktury, wówczas po wykonaniu synchronizacji będzie ona możliwa do pobrania przez Klienta z poziomu szczegółów danego zamówienia w portalu Allegro.
Uwaga
Sprawdź, czy w panelu e-Sale w zakładce Integracje/ Allegro/ Oferty masz włączone wysyłanie powiadomień e-mail do zamówień z Allegro.
Wskazówka
Od wersji 2021.1 Comarch e-Sale dodano przesyłanie do Allegro faktury sprzedaży dodanej do zamówienia w systemie ERP. Możliwe jest przesłanie jednego dokumentu w formacie PDF, przy czym wielkość pliku nie może przekroczyć 2 MB.

Czy e-Sale może automatycznie tworzyć zamówienia do oferty Allegro?

Czy e-Sale może automatycznie tworzyć zamówienia do oferty Allegro?

Tak, w Comarch e-Sale istnieje możliwość ręcznego, jak i automatycznego tworzenia zamówień do transakcji pochodzących z Allegro.

Wszystkie zamówienia Allegro pobierane są w pierwszej kolejności do sekcji Marketplace/ Allegro/ Zamówienia.

Zamówienia widoczne na zakładce Do realizacji są gotowe, aby przekształcić je do zamówień w panelu.

Jak to zrobić?

Krok 1. Przejdź w panelu administracyjnym do sekcji Integracje/ Allegro.

Krok 2. Aktywuj parametr Twórz automatycznie zamówienia do ofert.

Gotowe! Od teraz wszystkie transakcje, które zostaną przesłane z serwisu Allegro będą automatycznie przekształcane do zamówień w sekcji Sprzedaż/ Zamówienia. 

Wskazówka
Gdy transakcja Allegro zostanie przekształcona do zamówienia w sekcji Sprzedaż, wówczas zostanie ona przeniesiona do zakładki Zamówienia zrealizowane i będzie możliwa do dalszej realizacji w systemie Comarch ERP. 

Więcej informacji na temat integracji z Allegro znajdziesz w artykułach  Allegro.

Jakie dane widoczne są na rezerwacji odbiorcy w przypadku zamówień z Allegro?

Przy składaniu zamówienia w Allegro Klient może podać następujące dane:

  • Dane odbiorcy przesyłki,
  • Dane do faktury (jeżeli chce otrzymać fakturę jako: osoba prywatna lub firma)

Dodatkowo na Allegro dostępne są informacje o firmie i koncie (w Allegro w rozwijalnym menu KONTO: Konto/ Moje konto/ Ustawienia konta/ Twoje dane sekcje Informacje o firmie i Informacje o koncie).

Wówczas, na szczegółach zamówienia widocznego w panelu administracyjnym w menu Marketplace/ Allegro/ Zamówienia do realizacji wprowadzone dane będą w:

  • sekcji Dane kupującego, w której widoczne są dane kupującego (wraz z zamaskowanym adresem e-mail oraz numerem telefonu) <> dane pobrane z Allegro z menu Konto/ Ustawienia/ Dane konta/ Informacje o firmie i o koncie,
  • sekcji Szczegóły przesyłki, w której wyświetlony jest adres wysyłki <> dane pobrane z Allegro z zamówienia z pola Dane odbiorcy przesyłki,
  • sekcji Szczegóły płatności zostanie wyświetlona informacja o tym, jaki dokument sprzedaży chce kupujący oraz sposób płatności.

Następnie w panelu administracyjnym e-Sale w menu Sprzedaż/ Zamówienia na szczegółach zamówienia dane te będą widoczne:

  • sekcji Dane kupującego, w której widoczne są dane kupującego (wraz z loginem kupującego, zamaskowanym adresem e-mail oraz numerem telefonu) <> dane pobrane z Allegro z menu Konto/ Ustawienia/ Dane konta/ Informacje o firmie i o koncie,
  • sekcji Szczegóły przesyłki, w której wyświetlony jest adres wysyłki <> dane pobrane z Allegro z zamówienia z pola Dane odbiorcy przesyłki,
  • sekcji Szczegóły płatności zostanie wyświetlona informacja o tym, jaki dokument sprzedaży chce kupujący oraz dane do faktury.

Po synchronizacji w systemie ERP dane z zamówienia z panelu administracyjnego e-Sale będą widoczne:

  • W systemie Comarch ERP Optima w sekcji Handel na szczegółach Rezerwacji Odbiorcy na zakładce Kontrahent:
    • w sekcji Nabywca – widoczne są dane z sekcji Faktura dla pobrane ze szczegółów zamówienia Allegro (czyli dane podane na zamówieniu w Allegro w polu Dane do faktury. Jeżeli klient wybrał opcję Firma, to wprowadzony NIP będzie widoczny w tej sekcji),
    • w sekcji Odbiorca – widoczne są dane z sekcji Wysyłka na adres, czyli dane pobrane z Allegro z zamówienia z pola Dane odbiorcy przesyłki. W polu Email będzie widoczny adres e-mail Klienta z zamówienia Allegro oraz numer telefonu podany w danych do wysyłki na zamówieniu Allegro.

Jak obsługiwać zamówienia z Allegro w Comarch e-Sale?

Zamówienia

Lista zamówień dostępna jest w panelu administracyjnym Comarch e-Sale w zakładce Marketplace > Allegro > Zamówienia.
Zamówienia z oferty Allegro prezentowane są na zakładkach:
      • Zamówienia do realizacji,
      • Zamówienia zrealizowane.
Allegro wprowadziło maskowanie adresów e-mail użytkowników na zamówieniach. Na zamówieniach są one widoczne w postaci zakodowanej, np.: gryhw6x1j+50aed1521@user.allegrogroup.pl. W panelu administracyjnym Comarch e-Sale we wszystkich zakładkach, gdzie widoczne jest złożone zamówienie z Allegro widoczny będzie zakodowany adres e-mail. Dla każdego zamówienia pochodzącego z Allegro adres e-mail kupującego będzie maskowany w unikalny sposób. To oznacza, iż w sytuacji, kiedy ten sam klient złoży u danego sprzedawcy kilka zamówień, za każdym razem jego adres e-mail będzie inaczej zakodowany (zamaskowane adresy nie będą się powtarzały).

Zamówienia na zakładce Zamówienia do realizacji

W zakładce Zamówienia do realizacjidostępna jest lista zamówień z ofert Allegro. Po dodaniu nowego konta Allegro w panelu aplikacji e-Sale pobierane są wszystkie zamówienia, które zostały złożone od czasu przyłączenia konta Allegro (także te niepowiązane z ofertami w aplikacji). Zamówienia  które nie są powiązane z towarami udostępnionymi w aplikacji Comarch e-Sale nie będą przekształcane do zamówień. Na liście zamówień do realizacji dostępne są następujące kolumny:
  • ID – zamówienia,
  • numer oferty Allegro (z polem do wyszukiwania),
  • status – zamówienia (z możliwością filtrowania po statusach: rozpoczęta, anulowana, zakończona),
  • wartość zamówienia z kosztami przesyłki,
  • data sprzedaży (z polem do wyszukiwania),
  • numer zamówienia Allegro (z polem do wyszukiwania),
  • status zamówienia Allegro (z możliwością filtrowania po statusach),
  • login Allegro – nazwa konta Allegro, z którego wystawiona była oferta powiązana z danym zamówieniem.
W celu ułatwienia korzystania z operacji dostępnych na liście zamówień Zamówienia do realizacji wprowadzono „pływające menu” dla dostępnych funkcji. Dzięki temu, przy przewijaniu długich list ofert oraz zamówień, menu z przyciskami jest zawsze dostępne u góry ekranu.
W aplikacji Comarch e-Sale dostępne są dwa sposoby przekształcania zamówień z allegro do zamówień w e-Sale:
  • automatycznie, przy zastosowaniu opcji Twórz automatycznie zamówienia do oferty– parametr dostępny jest w menu Integracje > Allegro > Oferty. Po włączeniu parametru, zamówienia opłacone będą automatycznie przekształcane do zamówień w e-Sale,
    Wskazówka
    Dla zakupów zrobionych od 8 listopada 2021 r. Klient ma 14 dni kalendarzowych na opłacenie zamówienia przelewem tradycyjnym.
  • ręcznie, przy pomocy opcji Stwórz zamówienia – przycisk widoczny jest na zakładce Zamówienia do realizacji, jeśli nie jest włączone automatyczne tworzenie zamówień do ofert.
Wskazówka
Opcja Stwórz zamówienia nie pozwala na tworzenie zamówień dla pojedynczych zamówień z listy Jest to globalne ustawienie, które działa dla wszystkich spełniających warunki zamówień.
Wskazówka
Od wersji 2020.3 podczas tworzenia zamówienia brane są pod uwagę zamówienia z ostatnich 10 dni.
Do zamówień przekształcane są tylko zamówienia ze statusem Zakończona, które są powiązane z towarem w aplikacji Comarch e-Sale - zamówienia podświetlone na biało. Zamówienia niezrealizowane, widoczne na zakładce Zamówienia do realizacji pomniejszają stany magazynowe towarów. Dodatkowo stany magazynowe pomniejszane są o zamówienia ze statusem oczekuje na potwierdzenie sklepu oraz oczekuje na potwierdzenie serwisu płatności. Na szczegółach zamówienia widoczne są takie informacje jak:
  • Numer zamówienia,
  • Status,
  • Dane zamówienia,
  • Dane kupującego,
  • Szczegóły przesyłki,
  • Szczegóły płatności,
  • Zamówione towary.
Na transakcjach i zamówieniach w Comarch e-Sale liczba znaków prezentowanych w polach imię, nazwisko, nazwa firmy oraz adres, jest zgodna z ilością znaków możliwą do wprowadzenia podczas składania zamówienia w serwisie Allegro.pl oraz wynosi:
  • imię, nazwisko, nazwa firmy wyświetlane jest do 64 znaków,
  • adres przyjmuje do 150 znaków.
Przy użyciu opcji Pobierz zamówienia Allegro można pobrać do sklepu zamówienie podając numer zamówienia z Allegro. Przycisk Anonimizuj, widoczny po zaznaczeniu wybranej oferty umożliwia wykonanie anonimizacji danych osobowych Nadawcy i Odbiorcy w sklepie z wybranego zamówienia. Po wykonaniu operacji anonimizacji dane osobowe zostaną nieodwracalnie usunięte, a zamówienie zostanie automatycznie przeniesione na zakładkę Zamówienia zrealizowane. Zamówienia dostępne na zakładce Zamówienia do realizacji można anulować przed przekształceniem do zamówienia. Po zaznaczeniu wybranego zamówienia na liście pojawi się opcja Anuluj zamówienie. Możliwe jest seryjne anulowanie zaznaczonych zamówień. Anulowanie zamówień powoduje, że zostają odblokowane stany magazynowe (towarów z tego zamówienia). Takie zamówienie może być potem realizowana wyłącznie po stronie Allegro.

Zamówienia na zakładce Zamówienia zrealizowane

W zakładce Zamówienia zrealizowane, prezentowana jest lista zamówień z allegro z których zostały utworzone zamówienia w e-Sale , zamówienia zanonimizowane oraz zamówienia anulowane. Po zaznaczeniu na liście wybranego zamówienia na zakładce Zamówienia zrealizowane dostępna jest opcja Anonimizuj, umożliwiająca wykonanie anonimizacji danych osobowych Kupującego i Odbiorcy w sklepie z wybranego zamówienia. Po wykonaniu operacji anonimizacji dane osobowe zostaną nieodwracalnie usunięte. W celu ułatwienia korzystania z operacji dostępnych na liście Zamówień zrealizowanych wprowadzono „pływające menu” dla dostępnych funkcji. Dzięki temu, przy przewijaniu długich list ofert oraz zamówień, menu z przyciskami jest zawsze dostępne u góry ekranu. Na liście zamówień zrealizowanych dostępne są następujące kolumny:
  • ID – zamówienia,
  • numer oferty Allegro,
  • status płatności,
  • wartość zamówienia z kosztami przesyłki,
  • data zakupu(z polem do wyszukiwania),
  • numer zamówienia w sklepie,
  • numer zamówienia Allegro,
  • status zamówienia Allegro,
Po przejściu na szczegóły zamówienia widoczne są:
  • Numer zamówienia,
  • Status,
  • Dane zamówienia,
  • Dane kupującego,
  • Szczegóły przesyłki,
  • Szczegóły płatności,
  • Zamówione towary.
Od wersji 2020.3 umożliwiono automatyczną wysyłkę do Allegro następujących statusów zamówienia z panelu e-Sale:
  • W realizacji – jest wysyłany po pobraniu do panelu e-Sale zamówienia Allegro,
  • Do wysłania – jest wysyłany, jeżeli zamówienie otrzyma status: potwierdzone,
  • Wysłane – jest odsyłany, jeżeli zamówienie zostanie zrealizowane,
  • Anulowane – jest wysyłany, jeżeli zamówienie zostanie anulowane.
Od wersji 2021.1 w Comarch e-Sale wprowadzono zapisywanie i przesyłanie informacji z jakiej oferty sprzedaży pochodzi zamówienie. Informacja ta jest zapisywana i przesyłana podczas synchronizacji do systemu ERP w elemencie zamówienia. Pole zostało dodane w celu umożliwienia wiązania elementów oferty z elementami zamówienia w systemie ERP. Obecnie funkcja nie jest jeszcze obsługiwana przez żaden z systemów ERP. Od wersji e-Sale 2021.5 przy wyborze opcji odbioru w salonikach Kolportera na szczegółach zamówienia o statusie Zamówienia do realizacji/Zamówienia zrealizowane na zakładce Dostawa i płatność w sekcji Dostawa widoczna jest dokładna nazwa i adres punktu odbioru osobistego Od wersji 2022 w panelu administracyjnym na zamówieniach Allegro, na których wybrano opcję dostawy do punktu odbioru DPD wyświetlana jest pełna informacja odnośnie wybranego punktu wraz z adresem. Dane te są również przesyłane do systemu Comarch ERP, przy czym wyświetlanie tych informacji po synchronizacji zależy od obsługi tej funkcji na zamówieniu przez system ERP. Od wersji 2022 adresy zawierające dodatkowe opisy, wskazówki, długie treści nie będą dzielone podczas synchronizacji z systemami ERP, a cały adres będzie znajdował się w jednym polu „Ulica” – dokładnie tak, jak zostało wprowadzone w serwisie Allegro. Przykładowe adresy, których dotyczy opisywana zmiana:
  • Aleja 1000 lecia 12/10,
  • Osiedle 1000-lecia 20/2,
  • Ul. Krakowska 12 (Domofon nie działa, proszę wejść kodem xxx xxx),
  • Ul. Słoneczna 124 – Centrum Handlowe X – stoisko ABC,
  • I wiele innych rozbudowanych adresów, jakie Klienci podają w formularzu dostawy.

Zmiana statusu zamówienia i wysyłanie powiadomień e-mail

Od wersji 2021 wprowadzono zmianę statusów zamówień w Allegro, gdy zmieni się status zamówienia w e-Sale do 60 dni od daty zamówienia. Zmiana dotyczy również powiadomień e-mail, które mogą być wysyłane do zamówień z Allegro. Po włączeniu funkcji wysyłania powiadomień e-mail do zamówień z Allegro, powiadomienia dotyczące zmiany statusu są również wysyłane do 60 dni od daty zamówienia. Zmiana statusu zamówienia w e-Sale następuje po anulowaniu zamówienia w panelu administracyjnym lub po realizacji zamówienia w systemie ERP.

Dodawanie numeru listu przewozowego

Od 1.02.2019 Allegro wymaga podania numeru listu przewozowego na zamówieniach. Numer listu przewozowego można dodać w Panelu administracyjnym Comarch e-Sale w menu Sprzedaż > Zamówienia. Instrukcja dodawania numeru listu została opisana w artykule dotyczącym Numeru listu przewozowego. Po dodaniu do zamówienia pochodzącego z Allegro numeru listu przewozowego, numer przesyłany jest do serwisu Allegro. Obecnie numery listów przewozowych wysyłane są do zamówień, jeśli od zamówienia na Allegro nie minęło więcej niż 60 dni. Od 26 marca 2019 r. Allegro wprowadziło na zamówienia maskowanie adresów e-mail użytkowników. W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Allegro zostało wyłączone wysyłanie wiadomości dotyczących zamówień(o zmianie statusu zamówienia, płatności, dostawy i listu przewozowego do Allegro) dla zamówień pochodzących z aukcji. Więcej informacji dostępnych jest w artykule Allegro – maskowanie adresów e-mail użytkowników. Wszystkie wiadomości dotyczące zamówień (zmiana statusu zamówienia, dodanie listu przewozowego, dodanie faktury) są wysyłane za pośrednictwem serwerów Allegro. Allegro wprowadziło maskowanie adresów e-mail użytkowników na zamówieniach z allegro. Na zamówieniach w e-sklepie są one widoczne w postaci zakodowanej, np.: gryhw6x1j+50aed1521@user.allegrogroup.pl. W panelu administracyjnym Comarch e-Sale we wszystkich zakładkach, gdzie widoczne jest złożone zamówienie z Allegro widoczny będzie zakodowany adres e-mail. Dla każdego zamówienia pochodzącego z Allegro adres e-mail kupującego będzie maskowany w unikalny sposób. To oznacza, iż w sytuacji, kiedy ten sam klient złoży u danego sprzedawcy kilka zamówień, za każdym razem jego adres e-mail będzie inaczej zakodowany (zamaskowane adresy nie będą się powtarzały).

Odbiór osobisty w punkcie sprzedawcy

Wskazówka
Od wersji 2021 wprowadzono mapowanie punktów odbioru osobistego utworzonych w e-Sale z punktami dodanymi w serwisie Allegro.
Na liście punktów odbioru osobistego w menu Ustawienia > Punkty odbioru w punkcie dodana została operacja Wyślij > Usuń z Allegro, widoczna po zaznaczeniu na liście wybranego punktu. Wysyłanie oraz usuwanie punktów działa tylko dla aktywnych kont Allegro. Na liście punktów odbioru zostały dodane również nowe kolumny: Wysłano do Allegro, Formy płatności, Kontakt przed odbiorem oraz Do odbioru w ciągu (dni). Na formularzu dodawania nowego punktu odbioru osobistego zostały dodane nowe pola: Formy płatności, Kontakt przed odbiorem oraz Do odbioru w ciągu (dni). Pola województwo oraz szerokość/długość geograficzna są wymagane, ponieważ punkty odbioru osobistego w Allegro są prezentowane przy użyciu mapy. Po utworzeniu punktu, na szczegółach dostępna jest opcja Więcej (trzy kropki w prawym górnym rogu) w której również dostępna jest operacja Wyślij > Usuń z Allegro. Po wysłaniu punktu do serwisu Allegro pojawi się osobna zakładka z podglądem wysłanych danych.

Allegro - jak rozpocząć sprzedaż na rynkach zagranicznych?

4 czerwca zmienimy proces publikacji ofert Allegro na rynkach zagranicznych

Zgodnie z zapowiedziami, 4 czerwca 2024 roku zmieni się sposób publikacji ofert Allegro na rynkach zagranicznych (dodatkowych). Od tego momentu o widoczności oferty na zagranicznym rynku decydować będą dostępne metody dostawy w cenniku, przypisanym do Twojej oferty. Już dziś zapoznaj się z treścią aktualności i przygotuj się na zmiany.

Co to dla Ciebie oznacza?

  1. Jeśli nie wystawiasz ofert na zagraniczne rynki Allegro, a masz podpięty cennik uwzględniający metody dostaw do Czech i Słowacji, to 4 czerwca Allegro opublikuje te oferty w serwisie Allegro.cz oraz Allegro.sk. Oferty te zostaną opublikowane wraz z ceną w walucie rynku, automatycznie przeliczoną przez Allegro, na podstawie ceny wprowadzonej dla Allegro.pl według kursu NBP.
  2. Oferty, które zostały wycofane z Allegro.cz lub Allegro.sk, nie zostaną automatycznie udostępnione w zagranicznych serwisach.
  3. Aby móc trwale wycofać oferty z Allegro.cz i Allegro.sk, których cenniki zawierają metody dostaw do Czech i Słowacji, przejdź do zakładki Mój asortyment w Allegro.

Czy w związku ze zmianami muszę coś robić?

  • Jeśli Twoje oferty są wystawione na zagraniczne rynki, to nie musisz nic zmieniać.
  • Jeśli nie chcesz udostępniać swoich ofert na dodatkowe rynki Allegro, zweryfikuj, czy cennik w Twoich ofertach nie uwzględnia dostaw do Czech oraz Słowacji, a następnie usuń te metody lub zdefiniuj nowy cennik.
  • Jeśli chcesz przystąpić do rozszerzenia swojej oferty na zagraniczne rynki, to już dziś skonfiguruj odpowiedni cennik, zawierający odpowiednie metody dostaw, i podepnij go do swoich ofert.
Cennik możesz zmienić w edycji oferty, wybierając inny ze zdefiniowanych cenników lub przechodząc do serwisu Allegro:
Wskazówka
Zdefiniuj cennikom odpowiednie nazwy, dzięki którym będziesz wiedział, jakie metody dostaw zostały dodane i na jakim rynku oferta zostanie udostępniona.
Dostosuj swoje oferty już teraz, aby 4 czerwca zostały automatycznie opublikowane na odpowiednich rynkach, gdy będą spełniać pozostałe warunki. Więcej na temat planowanych zmian przeczytasz w serwisie Allegro. Śledź wprowadzane przez nas zmiany i aktualności, o których informujemy w naszym Centrum Pomocy, aby dowiedzieć się w jaki sposób dostosujemy panel administracyjny e-Sklepu oraz e-Sale do zmian Allegro.

Jak wystawić ofertę w zagranicznym serwisie Allegro przez Comarch e-Sale?

Przygotowanie oferty Allegro na rynek czeski, słowacki oraz węgierski w Comarch e-Sale jest niezwykle proste. Zanim rozpoczniesz upewnij się, że w Twój e-Sale jest dostosowany do sprzedaży na zagranicznych platformach Allegro i tak jak do tej pory przejdź do tworzenia nowej oferty w panelu.

Jak wystawić ofertę na zagranicznym rynku Allegro przez Comarch e-Sale?

Krok 1. Przejdź do sekcji Allegro > Oferty > Dodaj.  Krok 2. W otwartym formularzu wybierz towar, dla którego chcesz przygotować ofertę. Krok 3. Uzupełnij formularz Allegro dla przygotowywanej oferty. Pamiętaj także o uzupełnieniu ceny, w jakiej towar będzie sprzedawany na rynku czeskim, słowackim oraz węgierskim.
Wskazówka
Jeśli nie chcesz udostępniać swojej oferty na Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu, wybierz odpowiedni cennik dostaw, który nie uwzględnia dostawy do Czech, Słowacji oraz Węgier. Taka konfiguracja spowoduje, że Twoje oferty nie zostaną opublikowane w dodatkowych rynkach, a ceny nie zostaną wyświetlone.
Zaznaczając parametr "Przelicz cenę za pomocą Allegro według kursu NBP" nie musisz uzupełniać ceny w walucie euro, koronach czeskich oraz forintach węgierskich. Aktywacja parametru pozwoli na jednorazowe przeliczenie przez serwis Allegro ceny w złotówkach według kursu NBP dla odpowiedniego rynku. Jednak, aby móc realizować zamówienia z Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu prześlij z systemu ERP odpowiednie waluty. Domyślnie podpowiadaną w formularzu ceną jest cena w e-Sale przeliczona według kursu udostępnionego z systemu Comarch ERP. Możesz także wprowadzić wartość ręcznie. Krok 4. Gdy uzupełnisz wszystkie obowiązkowe parametry oferty kliknij w przycisk Zapisz. Krok 5. Zaznacz wybrane oferty na liście i kliknij przycisk Wystaw. Gotowe! Zlecenie wystawienia oferty zostało wysłane do Allegro. Gdy oferta pomyślnie przejdzie walidację, będzie widoczna w odpowiednim serwisie zagranicznym Allegro. Oferta zostanie wystawiona na rynek polski oraz jeśli dodałeś w ofercie cennik dostaw uwzględniający dostawę do Czech, Słowacji oraz Węgier to również na Allegro.cz, Allegro.sk i Allegro.hu. Więcej na temat wystawiania ofert na rynki zagraniczne przeczytasz w artykule Dostosowanie formularza ofert Allegro do nowego procesu publikacji ofert na rynkach zagranicznych. Przygotowanie oferty odbywa się w Polsce, a opcja udostępnienia jej na rynku czeskim, słowackim bądź węgierskim jest dodatkowa. Oznacza to, że nie możesz wystawić oferty tylko w Czechach, Słowacji lub na Węgrzech bez pokazywania jej w Allegro.pl. Możliwy jest jednak przypadek, gdzie oferta pojawi się w Polsce, a nie będzie jej w Allegro.cz / Allegro.sk / Allegro.hu. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy oferta spełniła wszystkie wymogi, aby pojawić się na zagranicznym rynku. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jakie warunki musi spełnić oferta Allegro, aby była widoczna na rynku zagranicznym?

Jak sprawdzić, czy moja oferta została udostępniona na rynku zagranicznym?

Oferta pojawi się na Allegro.cz, Allegro.sk lub Allegro.hu, jeżeli spełni wszystkie wymogi serwisu. Walidacja oferty odbywa się bezpośrednio w portalu Allegro.pl. Gdy z jakiegoś powodu nie przejdzie procesu weryfikacji, to w jej historii pojawi się odpowiedni komunikat. O tym, czy Twoja oferta posiada elementy do poprawy dowiesz się także bezpośrednio w serwisie Allegro w Sales Center w zakładce Asortyment. Udostępniona na zagranicznym rynku oferta Allegro otrzymuje także swój indywidualny adres URL. Zobaczysz go na liście ofert Allegro w sekcji Allegro > Oferty oraz na jej szczegółach. Przechodząc pod widoczny adres zobaczysz przygotowaną ofertę w Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu. W klasycznej wersji interfejsu, oferty udostępnione na rynku czeskim, słowackim oraz węgierskim możesz również wyfiltrować na liście ofert Allegro w sekcji Allegro > Oferty w kolumnie Rynki zagraniczne. Dostępne opcje filtrowania pozwalają na wyświetlenie wszystkich ofert („---”) oraz z konkretnego rynku zagranicznego. Zwracana w kolumnie wartość „Tak” oznacza, że oferta została wystawiona na rynek zagraniczny, z kolei wartość „Nie” oznacza, że wystawiona została tylko na rynku bazowym, czyli polskim (Allegro.pl).

Jak zrealizować zamówienie z zagranicznego rynku Allegro w Comarch e-Sale?

Aktywna integracja z Allegro w Comarch e-Sale pozwala na pobieranie do panelu transakcji zarówno z rynku polskiego, jak i czeskiego, słowackiego oraz węgierskiego. Oznacza to, iż wszystkie zamówienia z Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu zostaną automatycznie pobrane do sekcji Marketplace > Allegro > Zamówienia. Dostosuj swój e-Sale do sprzedaży w zagranicznym serwisie zgodnie z instrukcją i rozpocznij dalszą obsługę transakcji z Czech, Słowacji oraz Węgier. Aby obsłużyć zamówienie z zagranicznych marketplace'ów Allegro - Allegro.cz, Allegro.sk lub Allegro.hu w Comarch e-Sale musisz:
  • posiadać Comarch e-Sale w wariancie Enterprise lub B2B,
  • udostępnić walutę odpowiednią dla rynku walutę – korony czeskie (CZK), euro (EUR) lub forinty (HUF) do swojego e-Sale z systemu Comarch ERP.

Jak zrealizować zamówienie z zagranicznego rynku Allegro w Comarch e-Sale?

Wszystkie transakcje z Allegro.cz, Allegro.sk lub Allegro.hu są automatycznie pobierane do Comarch e-Sale i znajdują się w sekcji Marketplace > Allegro > Zamówienia.  Transakcja zawiera dane Klienta z Czech, a wartość zamówienia wraz z kosztami jest w walucie: korony czeskie (CZK). Analogicznie na liście wyświetli się zamówienie z Allegro.sk (z danymi Klienta słowackiego oraz w walucie euro) oraz Allegro.hu. Na szczegółach widnieją dane do wysyłki, w tym punkty odbioru dla metod dostaw dostępnych w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Zamówienia z Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu zrealizujesz w ten sam sposób, co zamówienia z Allegro.pl. Gdy transakcja pojawi się w sekcji Marketplace > Allegro > Zamówienia konieczne jest jej przekształcenie do zamówienia w sekcji Sprzedaż > Zamówienia. Stamtąd jest możliwa do pobrania przez system Comarch ERP, gdzie odbywa się proces realizacji wraz z wygenerowaniem dokumentu sprzedaży. Krok 1. Przejdź do sekcji Marketplace > Allegro > Zamówienia i stwórz zamówienie w Comarch e-Sale.
  • Zamówienie możesz zrealizować ręcznie,
  • lub aktywować parametr Twórz automatycznie zamówienia do ofert w ustawieniach Allegro.
Krok 2. Pobierz zamówienie do systemu Comarch ERP, wykonując synchronizację. Krok 3. Zrealizuj zamówienie w systemie Comarch ERP. Gotowe!
Wskazówka
Statusy zamówień w serwisie Allegro aktualizują się zgodnie ze zmianą statusu w Comarch e-Sale. Gdy wygenerujesz kopię elektroniczną faktury dla zamówienia z zagranicznego rynku Allegro to Klient otrzyma ją w ten sam sposób, co Klienci w Polsce.

Jakie warunki musi spełnić oferta Allegro, aby była widoczna na rynku zagranicznym?

W Comarch e-Sale dajemy Ci niezbędne narzędzia, aby obsłużyć sprzedaż z rynków zagranicznych Allegro: Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu. Możesz również przygotować oraz edytować oferty na rynek czeski, słowacki oraz węgierski. Twoja oferta musi spełnić jednak kilka warunków, aby Klienci z Czech, Słowacji oraz Węgier mogli ją zobaczyć i dokonać zakupu. Poniżej opisaliśmy, co musisz wiedzieć o przygotowaniu oferty na rynki zagraniczne Allegro.
Warunek Opis Wskazówka
Konto sprzedawcy 
firmowe
 Oferta na rynek zagraniczny może zostać wystawiona tylko z konta firmowego Allegro.
Przejdź do swojego profilu w Allegro.pl i sprawdź typ konta.
Typ oferty
tylko „Kup teraz”
Podczas tworzenia oferty wybierz na formularzu oferty typ "Kup teraz". Oferta o typie "Licytacja" nie pojawi się w Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu.
Powiązanie z katalogiem produktów Allegro
Tak - obowiązkowe
Powiąż towar z katalogiem produktów Allegro podczas przygotowania oferty w panelu. Brak powiązania towaru z katalogiem Allegro uniemożliwi publikację oferty w Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu.
Cena i waluta 
korony czeskie (CZK) euro (EUR)
forinty węgierskie (HUF)
Oferta musi posiadać cenę określoną w walucie obowiązującej na rynku zagranicznym.
Udostępnij walutę z systemu Comarch ERP, a podczas tworzenia oferty Allegro użyj zaproponowanej ceny, którą przeliczyliśmy dla Ciebie według obowiązującego kursu.
Cennik dostaw min. 1 dostawa do Czech,  Słowacji, Węgry
W cenniku dostaw przypisanym do oferty obligatoryjne jest dodanie minimum jednej metody dostawy do Czech, Słowacji bądź Węgier, aby oferta wystawiona została na odpowiedni rynek zagraniczny. Cennik dostaw dla ofert skonfigurujesz na swoim koncie w Allegro.pl. 
Tłumaczenie na język czeski na język słowacki na język węgierski  Oferta udostępniana w Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu musi posiadać odpowiednie tłumaczenia (nazwy, opisu, czy warunków dostaw). Allegro przetłumaczy Twoją ofertę automatycznie, gdy tylko zlecisz jej wystawienie na rynku czeskim, słowackim lub węgierskim.

Kategoria oferty dostępna na rynku czeskim dostępna na rynku słowackim dostępna na rynku węgierskim

Oferta musi znajdować się w kategorii, która znajduje się w serwisie Allegro.cz,  Allegro.sk oraz Allegro.hu. Jeżeli wybierzesz kategorię niedostępną w Czechach, Słowacji lub na Węgrzech, otrzymasz o tym odpowiedni komunikat podczas zapisu oferty.
      Wiesz już, jakie warunki powinna spełnić oferta Allegro, aby została udostępniona na rynku zagranicznym. Rozszerz swoją sprzedaż i przeczytaj: Jak wystawić ofertę w zagranicznym serwisie Allegro przez Comarch e-Sale?

Jak rozpocząć sprzedaż na zagranicznych platformach Allegro w Comarch e-Sale?

Jakie są wymagania, aby korzystać z zagranicznych rynków Allegro?

Czechy, Słowacja oraz Węgry to obecnie dostępne zagraniczne rynki ekspansji Allegro, które już dziś cieszą się dedykowanymi platformami pod adresami analogicznymi do Allegro.pl (Allegro.czAllegro.sk oraz Allegro.hu). W ramach pierwszego etapu integracji w Comarch e-Sale możliwa jest obsługa transakcji z powyższych rynków zagranicznych, a także tworzenie i edycja ofert tam udostępnionych. Skorzystaj z naszych poradników i otwórz się na Czechy, Słowację oraz Węgry w ramach integracji z Allegro w Comarch e-Sale.

Jak dostosować mój e-Sale do obsługi transakcji z zagranicznych rynków Allegro?

W Czechach obowiązuje waluta: korony czeskie (CZK), w Słowacji: euro (EUR), natomiast na Węgrzech: forinty (HUF) i w tych właśnie walutach realizowane są wszystkie transakcje w odpowiednich im serwisach zagranicznych Allegro. Aby móc obsłużyć zamówienia z Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu, które automatycznie pobierają się do Twojego e-Sale musisz posiadać w nim wskazaną walutę (korony czeskie / euro / forinty). Dostępność waluty oraz informacje o kursie w e-Sale zależą od konfiguracji w systemie Comarch ERP.

Konfiguracja waluty dla Comarch e-Sale na przykładzie systemu Comarch ERP Optima

Krok 1. Przejdź do systemu Comarch ERP Optima do sekcji System > Konfiguracja > e-Handel > e-Sale a następnie do szczegółów oddziału dla używanego e-Sale. Krok 2. W zakładce Ogólne dodaj walutę korony czeskie (CZK) / euro (EUR) / forinty (HUF)
Wskazówka
Możesz skorzystać z kursu ręcznego lub z NBP. Udostępniony kurs wykorzystywany jest podczas tworzenia nowej oferty i pozwala na automatyczne przeliczenie ceny w e-Sale dla serwisu Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu. Tworząc ofertę możesz użyć zaproponowanej ceny (przeliczonej po kursie) lub wpisać wartość ręcznie.
Krok 3. Zapisz zmiany i wykonaj pełną synchronizację danych. Gotowe! Waluta wraz kursem została udostępniona do e-Sale. Jeżeli posiadasz inny system Comarch ERP to postępuj analogicznie dodając walutę dla oddziału e-Sale. Przejdź do sekcji Ustawienia > Ustawienia e-Sale > Dane sprzedawcy > Waluty i sprawdź udostępnione dane. Gdy waluta wraz z kursem pojawi się w e-Sale, wówczas możliwa będzie dalsza realizacja pobranych zamówień z Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu. Już wiesz, w jaki sposób dostosować swój e-Sale do obsługi sprzedaży na rynkach zagranicznych Allegro. Dowiedz się teraz: Jak zrealizować zamówienie z zagranicznego rynku Allegro w Comarch e-Sale? oraz Jak wystawić ofertę w zagranicznym serwisie Allegro przez Comarch e-Sale?

Dostosowanie formularza ofert Allegro do nowego procesu publikacji ofert na rynkach zagranicznych

Z uwagi na zmiany wprowadzone początkiem czerwca 2024 roku przez serwis Allegro, odpowiednio dostosowaliśmy nasz formularz ofert w panelu administracyjnym Comarch e-Sale do nowego procesu publikacji ofert Allegro na rynki zagraniczne. Od tego momentu o widoczności oferty na zagranicznym rynku Allegro (Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu) decydować będą dostępne metody dostawy do Czech, Słowacji oraz Węgier, zdefiniowane w cenniku i przypisane do Twojej oferty (pamiętaj, że jeśli korzystasz z klasycznej wersji interfejsu Comarch e-Sale, aktywacja parametru Dostępność w serwisach "Allegro.cz" / "Allegro.sk" bądź "Allegro.hu" nie spowoduje, że oferty zostaną wystawione na tych rynkach). Jeśli nie chcesz udostępniać swojej oferty na Allegro.cz, Allegro.sk lub Allegro.hu, wybierz odpowiedni cennik dostaw, który nie uwzględnia metod dostaw do Czech, Słowacji oraz Węgier. Taka konfiguracja spowoduje, że Twoje oferty nie zostaną opublikowane w dodatkowych rynkach (ceny z formularza oferty również nie zostaną wyświetlone).
Wskazówka
Z nowego parametru dodanego w sekcji cen „Przelicz cenę za pomocą Allegro według kursu NBP” skorzystasz w wyłącznie wtedy, kiedy nie przesyłasz do e-Sale walut obcych. Oznaczenie parametru ma na celu możliwość zapisania formularza, bez uzupełnienia cen dla rynków dodatkowych. Gdy udostępnisz waluty obce (euro, korony czeskie oraz forinty węgierskie) z systemu ERP – ceny w tych ofertach zostaną nadpisane przez ceny przeliczone zgodnie z kursem wysyłanym z definicji oddziału, z systemu ERP. O definiowaniu kursu walut przeczytasz w naszym artykule w Centrum Pomocy.
W sekcji Typ sprzedaży dla opcji Kup teraz, wyświetlamy pola do uzupełnienia ceny oferty dla rynku polskiego, czeskiego, słowackiego oraz węgierskiego. Przy cenach dla rynków zagranicznych dodaliśmy możliwość Przeliczenia ceny za pomocą Allegro według kursu NBP – jest to opcja, którą możesz zaznaczyć tylko raz, przy pierwszym wystawianiu oferty. W przypadku, gdy nie udostępniasz z systemu ERP walut obcych, parametr "Przelicz cenę za pomocą Allegro według kursu NBP" zostanie domyślnie zaznaczony przy brakującej walucie.
Wskazówka
Pamiętaj, że do realizacji zamówień z Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu konieczne jest udostępnienie z systemu ERP odpowiednich walut.
W przypadku, gdy wystawiasz ofertę tylko na Allegro.pl:
  1. Standardowo wybierz towar, dla którego chcesz stworzyć ofertę oraz przejdź przez wymagane kroki.
  2. W formularzu uzupełnij wymagane parametry.
  3. W sekcji z ceną nie musisz uzupełniać ceny dla Allegro.cz, Allegro.sk oraz Allegro.hu – aby móc zapisać formularz i wystawić ofertę, aktywuj parametr „Przelicz cenę za pomocą Allegro według kursu NBP”, który dezaktywuje pola do wpisania cen dla rynków dodatkowych (jeśli wybierzesz odpowiednie metody dostaw, oferty nie zostaną opublikowane w zagranicznych marketplace’ach).
  4. W sekcji Cennik dostaw wybierz cennik, który nie uwzględnia dostawy do Czech, Słowacji oraz Węgier, a jedynie obsługuje dostawy w Polsce.
  5. Zapisz formularz i wystaw ofertę.
 

Allegro Business (B2B)

Dłuższy czas publikacji oferty w Allegro

Zgodnie z informacją zamieszczoną w serwisie Allegro, końcem kwietnia Allegro zacznie dokładniej weryfikować wszystkie oferty wystawiane za pomocą API, czyli oferty publikowane z poziomu panelu administracyjnego e-Sale. W związku z tym, czas publikacji ofert w marketplace’ie Allegro zostanie wydłużony.
Wskazówka
Do tej pory publikacja oferty w Allegro zajmowała kilkanaście sekund (maksymalnie godzinę). Wynikało to z tego, że wystawiane oferty były weryfikowane dopiero po opublikowaniu, co powodowało, że oferta niespełniająca wymaganych warunków, mogła zostać niespodziewanie zakończona przez Allegro.
Aby sprawdzić, jakie informacje będą weryfikowane i jak to wpłynie na czas publikacji, przeczytasz w artykule Allegro. Jeśli oferta nie przejdzie weryfikacji Allegro to nie zostanie wyświetlona kupującym. Oznacza to, że utworzone oferty pozostaną w statusie „Przygotowana” (szkic), natomiast oferty wznawiane pozostaną w statusie „Zakończona”. Celem wprowadzenia zmian i wydłużenia czasu weryfikacji publikowanych ofert przez Allegro, jest ograniczenie liczby zamykanych ofert, z powodu różnego rodzaju błędów (np. niezgodności z regulaminem lub Katalogiem produktów), a także zwiększenie liczby ofert wysokiej jakości.

Jak udostępnić ofertę tylko dla klientów biznesowych w Allegro?

 

Czy wystawiona do sprzedaży oferta może być udostępniona wszystkim klientom czy wyłącznie firmom w serwisie Allegro?

Masz teraz możliwość precyzyjnego określenia, kto może zakupić Twoje produkty:
  • Wszyscy klienci: Oferta jest dostępna dla każdego, niezależnie od tego, czy jest to klient indywidualny, czy firma.
  • Tylko sprzedawcy biznesowi: Oferta jest skierowana wyłącznie do klientów biznesowych, którzy są zarejestrowani jako sprzedawcy.
Domyślnie nowe oferty są ustawione na „Wszyscy klienci”. Oznacza to, że będą dostępne dla wszystkich kupujących, chyba że użytkownik wybierze inaczej. Opcja ta dostępna jest zarówno podczas tworzenia nowych ofert, jak i korzystania z szablonów ofert.

Jak wystawić ofertę tylko dla klientów biznesowych?

O tym Jak wystawić ofertę na Allegro w Comarch e-Sale? pisaliśmy szczegółowo tutaj. Aby wystawić ofertę tylko dla klientów biznesowych, otwórz formularz wystawiania oferty i w sekcji „Kto może kupić ofertę” zaznacz opcję „Tylko klienci biznesowi”. Aby wystawić ofertę tylko dla klientów biznesowych, postępuj zgodnie z opisanymi poniżej krokami: Krok 1. Otwórz formularz wystawiania oferty Krok 2. Przejdź do sekcji „Kto może kupić ofertę Krok 3. Zaznacz opcję Tylko klienci biznesowi

Wskazówka
Aby Twoja oferta była dostępna wyłącznie dla klientów biznesowych, muszą być spełnione dwa kluczowe warunki:
  • Wystawienie faktury VAT: Oferta musi być oznaczona jako wymagająca wystawienia faktury VAT.
  • Typ sprzedaży „Kup teraz”: Oferta musi być ustawiona jako „Kup teraz”. Opcja dostępności dla biznesu nie jest dostępna dla innych typów sprzedaży.
Tylko wtedy, gdy oba te warunki są spełnione, możesz wybrać opcję, aby oferta była dostępna wyłącznie dla klientów biznesowych. Krok 4. Uzupełnij pozostałe dane w formularzu i wystaw ofertę. Gotowe!  Wystawiona w serwisie Allegro oferta, oznaczona jest informacyjnie etykietką "dla biznesu". Użytkownik, który nie jest zalogowany w Allegro na konto firmowe, nie ma móżliwości dodania tej oferty do koszyka.  

Czy mogę zmienić przeznaczenie oferty wystawionej z Wszyscy klienci na tylko dla klientów biznesowych?

Opcja oznaczania oferty jako dostępnej tylko dla biznesowych klientów jest dostępna tylko podczas tworzenia nowej oferty oraz dla ofert o statusie „przygotowana”. Nie jest możliwe zmienienie tego parametru w ofertach już wystawionych. Możesz jednak szybko stworzyć nową ofertę, podobną do istniejącej, korzystając z opcji „Wystaw podobną”.   Po wybraniu tej opcji na formularzu pojawi się komunikat informujący o utworzeniu nowej oferty.   Na liście ofert pojawi się nowa oferta o statusie „Przygotowana”, którą możesz łatwo edytować i ustawić jako dostępną tylko dla klientów biznesowych.  

Jak wyszukać oferty wystawione tylko dla firm?

Na liście ofert Allegro dostępnej w Marketplace ->  Allegro ->  Oferty możesz łatwo filtrować według kategorii „Oferty dla firm”:

    • Tak: Wybierz tę opcję, aby wyświetlić tylko oferty dostępne wyłącznie dla klientów biznesowych.
    • Nie: Wybierz tę opcję, aby wyświetlić oferty dostępne dla wszystkich klientów, niezależnie od rodzaju konta.

Po dokonaniu wyboru, przeglądaj listę ofert, która zostanie zaktualizowana zgodnie z wybranym kryterium filtrowania.

Czym jest i jak dodać rabat kwotowy (B2B) Allegro?

 

Czym jest rabat kwotowy B2B?

Rabat kwotowy B2B na Allegro to zniżka dostępna dla firm przy zakupach na platformie, uzależniona od wartości zamówienia. Im większa wartość zamówienia, tym wyższy rabat. Funkcjonalność ta ma na celu zachęcenie przedsiębiorstw do większych zakupów, co obniża całkowite koszty transakcji.

Komu jest dedykowany rabat kwotowy B2B?

Z rabatu na Allegro Business mogą skorzystać wyłącznie klienci z kontem firmowym. Klienci indywidualni nie mogą z niego korzystać. Rabat jest przypisany do konta i obejmuje wszystkie oferty z serwisu Allegro.pl. Rabat kwotowy B2B dostępny jest w panelu administracyjnym e-Sale w Marketplace – > Allegro –> Rabat kwotowy B2B.

Jak zarządzać rabatami czyli dodawanie, edytowanie i usuwanie progów?

Aby wprowadzić rabat wybierz opcję – Dodaj rabat kwotowy. W nowym oknie możesz ustalić progi rabatowe, definiując różne poziomy rabatów w zależności od wartości zamówienia. Aby dodać kolejny próg, kliknij "Dodaj kolejny próg".
Wskazówka
Maksymalnie możesz ustawić 10 poziomów rabatów. Wartość rabatu musi wynosić co najmniej 2% i nie może przekraczać 50% oraz musi być liczbą całkowitą. Rabatu udzielisz wyłącznie ofertom z rynku polskiego (Allegro.pl).
W takcie tworzenia progów możesz zmieniać ich kolejność, korzystając z opcji Przenieś do góry, Przenieś niżej lub Usuń dostępnych w menu widocznym po najechaniu na wiersz.
Wskazówka
Celem prawidłowego zapisu oraz prezentacji progów rabatowych, kolejność wpisanych wartości kwotowych oraz procentowych musi być ułożona w kolejności rosnącej. Dzięki temu rabat kwotowy zostanie przyznany na najtańsze produkty, co maksymalizuje korzyści dla kupującego. Jeśli wprowadzisz wartości, np. 5, 2 i 10, otrzymasz komunikat o błędnej konfiguracji. Sprawdź wtedy, czy zniżki rosną wraz ze zwiększającymi się progami kwotowymi. Aby zapewnić właściwe wyświetlanie rabatu w koszyku, uporządkuj progi w kolejności korzystając z opcji przenoszenia do góry lub do dołu w menu bocznym.
Po dodaniu wszystkich progów wybierz opcję "Zapisz". Zapisane progi można edytować i usuwać poprzez dostępną opcje Edytuj próg rabatowy oraz Usuń próg rabatowy.

Jak będą prezentowały się oferty na Allegro z rabatem kwotowym?

Oferty na Allegro z rabatem kwotowym będą się prezentowały ze specjalnym oznaczeniem, które wyróżni je na liście ofert. Klienci z kontem firmowym zobaczą informację o rabacie bezpośrednio przy danej ofercie. Rabat będzie również widoczny w podsumowaniu koszyka, co pomoże klientom dostrzec korzyści z jego zastosowania. Aby dowiedzieć się więcej na temat rabatów dostępnych w Allegro Business sprawdź artykuł Czym jest i jak dodać rabat hurtowy (B2B) Allegro?

Czym jest i jak dodać rabat hurtowy (B2B) Allegro?

Czym jest rabat hurtowy B2B?

Rabat hurtowy B2B na Allegro to rozwiązanie dla firm. Dzięki temu rabatowi możesz zaoferować atrakcyjniejsze ceny nabywcom hurtowym. Zniżka jest przyznawana klientom w zależności od liczby zakupionych sztuk, a progi zniżek ustalasz samodzielnie w cenniku rabatu. Im więcej sztuk towaru kupi klient, tym wyższy rabat otrzyma.

Komu jest dedykowany rabat hurtowy B2B?

Z rabatu na Allegro Business mogą korzystać jedynie klienci posiadający konto firmowe. Rabaty zdefiniowane w cenniku hurtowym przypiszesz do wybranych ofert, a zniżka będzie dostępna tylko dla użytkowników firmowych. Oferty są widoczne dla wszystkich, ale klienci indywidualni nie mają możliwości skorzystania z rabatu. Rabat hurtowy B2B dostępny jest w panelu administracyjnym e-Sale w MarketplaceAllegroRabat hurtowy B2B

Jak zarządzać rabatami czyli dodawanie, edytowanie i usuwanie cennika?

Nowy rabat hurtowy utworzysz z poziomu zakładki Rabat hurtowy B2B. Po kliknięciu przycisku Dodaj rabat hurtowy zostanie otwarty formularz dodawania cennika. Nazwij cennik tego rabatu – nazwa ułatwi Ci zarządzanie rabatami hurtowymi. Następnie określ progi czyli liczbę sztuk, od której będzie obowiązywać zniżka oraz wartość rabatu. Aby dodać kolejny próg skorzystaj z przycisku Dodaj kolejny próg. Przy każdym progu jest dostępna również opcja Usuń. Po zapisaniu Twój rabat jest gotowy! Wystarczy dodać go do ofert. Możesz w dowolnym momencie modyfikować cenniki, dodawać nowe progi rabatowe, edytować istniejące lub je usuwać.
Wskazówka
Maksymalnie możesz ustawić 10 poziomów rabatów w jednym cenniku. Każdy rabat musi mieć wartość od 2% do 99% i być wyrażony jako liczba całkowita. Minimalna liczba sztuk, od której obowiązuje rabat, wynosi 2.

Jak dodać rabat hurtowy do oferty i jak będą się one prezentowały na Allegro?

Rabat można dodać w formularzu podczas tworzenia nowej oferty lub w szczegółach już wystawionej. W sekcji Rabat dla klientów biznesowych (opcjonalnie) przypisz wybrany cennik rabatu. Skorzystaj z operacji grupowych na liście ofert, aby przypisać seryjnie cennik hurtowy do wielu ofert na raz. Oferty na Allegro z rabatem hurtowym będą się prezentowały ze specjalnym oznaczeniem, które wyróżni je na liście ofert. Klienci z kontem firmowym zobaczą informację o rabacie bezpośrednio przy danej ofercie. Aby dowiedzieć się więcej na temat rabatów dostępnych w Allegro Business sprawdź artykuł Czym jest i jak dodać rabat kwotowy (B2B) Allegro? 

Allegro - Autoresponder

Jak w kilku krokach skonfigurować Autoresponder w Allegro?

Wstęp

Allegro w swoim serwisie prowadzi platformy komunikacyjne umożliwiające bezpośredni kontakt Kupującego ze Sprzedawcą, należą do nich:
  • Dyskusje - Kupujący może taki wątek założyć celem wyjaśnienia problemu dotyczącego ich zamówienia (w przypadku długiego czasu bez odpowiedzi Sprzedawcy, do konwersacji włączy się Allegro),
  • Centrum wiadomości - jest to czat w serwisie Allegro, do którego trafiają m.in wiadomości przesłane z poziomu oferty po kliknięciu w link "Zadaj pytanie", dzięki której Kupujący może pytać Sprzedawcę o ofertę, w której obecnie się znajduje (odpowiedzi na wiadomości przesłane za pomocą "Zadaj pytanie" wliczane są do oceny jakości obsługi sprzedaży).
Sprzedawca ma 24 godziny na odpowiedź w nowym wątku (w przypadku dyskusji w nowym lub ponownie otwartej dyskusji), aby nie stracić punktów, które wpłyną na obniżenie oceny jakości obsługi Sprzedawcy. Aby temu zapobiec oraz wesprzeć prowadzenie sprzedaży w serwisie Allegro, wdrożyliśmy nową funkcjonalność jaką jest Autoresponder. Autoresponder w Allegro to wiadomość o domyślnej treści, wysyłana automatycznie w odpowiedzi do pierwszej wiadomości kupującego w serwisie Allegro w obszarze Dyskusje oraz na wiadomości przesłane za pomocą opcji „Zadaj pytanie” (Centrum wiadomości). Wiadomość ta jest przesyłana z naszego panelu administracyjnego, bezpośrednio do prowadzonego wątku w Allegro. Uruchomienie Autorespondera pozwala na szybką reakcję Sprzedawcy w nowo złożonych wątkach, nie tracąc przy tym punktów w ocenie jakości obsługi sprzedaży.

Jak aktywować Autoresponder w Allegro?

W pierwszej kolejności musisz mieć podłączone i aktywne w e-Sale konto Allegro. Następnie, aby uruchomić automatyczną wysyłkę wiadomości automatycznych, przejdź w panelu administracyjnym do zakładki Integracje/ Allegro, do edycji sekcji Oferty:
  • Włącz Dyskusje Allegro – aktywacja parametru rozpoczyna pobieranie informacji o Dyskusjach prowadzonych w serwisie Allegro do e-Sale, do zakładki Marketplace/Allegro/ Dyskusje,
  • Włącz Centrum wiadomości – aktywacja parametru rozpoczyna pobieranie do e-Sale informacji o wiadomościach wysłanych z poziomu „Zadaj pytanie” na ofercie, które trafiają do Centrum wiadomości w serwisie Allegro. Informacje o wątkach pobierane są do zakładki Marketplace/Allegro/ Centrum wiadomości.
  • Włącz Autoresponder w Allegro – aktywacja parametru uruchamia wysyłkę wiadomości automatycznej w Dyskusjach prowadzonych w serwisie Allegro i/lub w Centrum Wiadomości.
Wskazówka
Usługa Autorespondera dostępna jest wyłącznie w przypadku, gdy aktywny jest przynajmniej jeden z dostępnych obszarów, w którym wysyłane są automatyczne odpowiedzi (Dyskusje i/lub Centrum wiadomości). W przypadku, gdy Dyskusje Allegro oraz Centrum wiadomości są wyłączone, parametr aktywujący Autorespondera nie będzie możliwy do włączenia.
Po aktywowaniu powyższych parametrów, w zakładce Marketplace/Allegro na liście Dyskusji / Centrum wiadomości, z serwisu Allegro przesłane zostaną informacje odnośnie korespondencji z Klientami. Informacje i statusy na liście aktualizują się co 5 min.

Jak skonfigurować treść Autorespondera?

Konfiguracja Autorespondera dostępna jest w zakładce Ustawienia/Treści formalne/Wysyłka e-mail i SMS w sekcji Marketplace, w kaflu Autoresponder Allegro. Do konfiguracji treści możesz przejść także z poziomu ustawień konta Allegro przez kliknięcie w link „według szablonu” w komunikacie: Treść wiadomości Autorespondera przechowywana oraz wysyłana jest z panelu administracyjnego e-Sale, bezpośrednio do prowadzonego wątku w serwisie Allegro, do 60 min od otrzymania pierwszej wiadomości od kupującego. W momencie wysyłki Autorespondera w Allegro do Sprzedawcy na adres e-Sale wysyłana jest ta sama wiadomość, stanowiąca powiadomienie, że Autoresponder został wysłany i dana dyskusja oczekuje na odpowiedź Sprzedawcy. W przypadku aktywacji obszarów Dyskusje oraz Centrum wiadomości, Autoresponder wysyła taką samą treść dla obu konwersacji. Po przejściu do edycji szablonu Autorespondera, użytkownik może modyfikować treść wiadomości zmieniając jej standardową wartość na własną. W tym widoku dostępna jest również możliwość ustawienia nadawcy wiadomości. Opcja ta dostępna jest przez kliknięcie w kafel „od”, który rozwija „Informacje o nadawcy”. Natomiast pod kaflem „do” znajduje się opcja „Wyślij powiadomienie na adres e-mail”, w której można skonfigurować na jaki dodatkowy adres e-mail (poza domyślnym e-Sale) zostanie wysłane powiadomienie o wysyłce Autorespondera. W edycji dostępne są również standardowe dla Treści w e-Sale opcje: Wyślij próbnie – pozwalająca na przetestowanie e-mailowego powiadomienia oraz Przywróć domyślną treść – przywraca domyślną (standardową) treść Autorespondera. Wprowadzone w edycji szablonu zmiany, należy zapisać.
Uwaga
Aktualnie po stronie e-sale nie ma możliwości odpowiadania na wiadomości w dyskusji Allegro lub Centrum wiadomości. Celem prowadzenia konwersacji z Kupującym, kliknij w link znajdujący się na liście ("Przejdź do dyskusji"/ "Przejdź do wiadomości") i przejdź bezpośrednio do prowadzonego wątku w serwisie Allegro.

Lista Dyskusji z Allegro

Lista dyskusji zawiera informacje przydatne dla Sprzedawcy. Znajdują się na niej m.in. link kierujący bezpośrednio do dyskusji w Allegro, numer oferty Allegro, login kupującego, daty utworzenia zamówienia, rozpoczęcia dyskusji oraz utworzenia ostatniej wiadomości, informacje dot. zamówienia i inne. Dyskusje wyświetlane na liście są aktualizowane na bieżąco i przechowywane przez 30 dni od ostatniej wiadomości w dyskusji dla statusu „W toku” oraz 14 dni od ostatniej wiadomości dla statusów „Rozwiązane” i „Nierozwiązane”.

Lista Centrum Wiadomości w Allegro

Na liście tej wyświetlane są informacje o wiadomościach pochodzących z Centrum wiadomości, w tym wątki założone przez Kupujących, którzy skorzystali z opcji "Zadaj pytanie" na ofercie. Na pytania te możesz odpowiedzieć wchodząc w Centrum wiadomości lub klikając w link "Przejdź do wiadomości", który przeniesie Cię bezpośrednio do wątku w Allegro. W przypadku, gdy na liście wyświetlany będzie wątek, w którym nie wyświetlany jest numer oferty w pierwszej kolumnie, oznacza to, że w ostatniej wiadomości Kupującego nie jest podlinkowana żadna oferta (może to być kolejna wiadomość w wątku lub wiadomość przesłana z poziomu czatu). Autoresponder do 60 minut wysyła automatyczną odpowiedź na pierwszą wiadomość, w wątku rozpoczętym z poziomu opcji "Zadaj pytanie". Aby dowiedzieć się więcej na temat narzędzia Autorespondera przejdź do artykułu Jak włączyć powiadomienie o wysyłce Autorespondera w Allegro? oraz Jakie są statusy oraz ramy czasowe dla Autorespondera w Dyskusjach Allegro?

Jak włączyć powiadomienie o wysyłce Autorespondera w Allegro?

Autoresponder w Allegro to wiadomość o domyślnej treści, wysyłana automatycznie w odpowiedzi do pierwszej wiadomości kupującego w serwisie Allegro w obszarze Dyskusje oraz na wiadomości przesłane za pomocą opcji „Zadaj pytanie”. Uruchomienie Autorespondera pozwala na szybką reakcję Sprzedawcy w nowo złożonych wątkach, nie tracąc przy tym punktów w ocenie jakości obsługi sprzedaży. Usługa Autorespondera dostępna jest dla użytkowników, prowadzących sprzedaż w serwisie Allegro, dlatego w pierwszej kolejności upewnij się, że w swoim e-Sale masz dodane i zintegrowane swoje konto Allegro (zakładka Integracje). Następnie, po wejściu do szczegółów konta Allegro (Integracje/ Allegro) sprawdź czy parametr Autoresponder w Allegro jest aktywny.
Wskazówka
Usługa Autorespondera dostępna jest wyłącznie w przypadku, gdy aktywny jest przynajmniej jeden z dostępnych obszarów, w którym wysyłane są automatyczne odpowiedzi (Dyskusje i/lub Centrum wiadomości). W przypadku, gdy Dyskusje Allegro oraz Centrum wiadomości są wyłączone, parametr aktywujący Autorespondera nie będzie możliwy do włączenia.
Wraz z momentem wysyłki Autorepondera w Allegro z panelu administracyjnego wysyłane jest mailowe powiadomienie o wysyłce automatycznej wiadomości. Powiadomienie stanowi kopię treści Autorespondera i jest dla sprzedawcy informacją, że dyskusja lub konwersacja, w której wysłany został Autoresponder wymaga jego reakcji. Wiadomość domyślnie wysyłana jest na adres e-Sale. Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie na inny adres e-mail, przejdź do edycji odbiorców wiadomości systemowej w zakładce: Ustawienia/Treści formalne/Wysyłka e-mail i SMS/Autoresponder Allegro i zaznaczając parametr „Inny” w sekcji Odbiorca, wpisz adres e-mail odbiorcy powiadomienia. Zmiany zapisz.   Powiadomienie e-mail: Wysyłkę powiadomienia możesz przetestować w edycji szablonu, rozwiń listę klikając w przycisk "Więcej", a następnie w Wyślij próbnie: Aby dowiedzieć się więcej na temat narzędzia Autorespondera przejdź do artykułu Jak w kilku krokach skonfigurować Autoresponder w Allegro? oraz Jakie są statusy oraz ramy czasowe dla Autorespondera w Dyskusjach Allegro?

Jakie są statusy oraz ramy czasowe dla Autorespondera w Dyskusjach Allegro?

Wstęp

Autoresponder to wiadomość o domyślnej treści, wysyłana automatycznie w odpowiedzi do pierwszej wiadomości kupującego (a więc przy zakładaniu dyskusji do zamówienia) w serwisie Allegro. Wiadomość ta jest przesyłana z naszego panelu administracyjnego, bezpośrednio do prowadzonego wątku w Allegro. Uruchomienie Autorespondera pozwala na szybką reakcję Sprzedawcy w nowo złożonym wątku, dzięki czemu Sprzedawca nie tylko nie traci punktów w ocenie jakości obsługi sprzedaży, a otrzymuje dodatkowe punkty za szybką odpowiedź!

Jakie są statusy i ramy czasowe dla dyskusji Allegro?

Informacje o statusach dyskusji z Allegro w panelu administracyjnym Allegro/ Dyskusje aktualizują się co 5 min. Natomiast automat służący do wysyłki Autorespondera w dyskusji, co 15 minut sprawdza czy ma wiadomość do wysłania na podstawie statusów otrzymanych z Allegro. Wiadomość Autorespondera wysyłana jest do 60 minut od momentu otrzymania w dyskusji pierwszej wiadomości kupującego (w nowej dyskusji lub ponownie otwartej dyskusji), gwarantując utrzymanie przez Sprzedawcę najwyższej jakości usług.
  1. Klient otwiera dyskusje - opcja ta dostępna jest w serwisie Allegro, w szczegółach zakupu u dołu strony
  2. Do 5 minut informacja o nowej dyskusji wyświetla się w Panelu Administracyjnym na liście, w kolumnie „Ostatnia wiadomość od” jest Kupujący.
  3. Automat służący do wysyłki Autorespondera w Allegro, co 15 minut sprawdza czy ma wiadomość do wysłania na podstawie statusów otrzymanych z API Allegro. Dla nowych wątków, czyli przesłanego do oferty pytania oraz założonej lub ponowie otwartej przez kupującego dyskusji w serwisie Allegro, Autoresponder wysyła wiadomość automatycznie do 60 min od momentu jej otrzymania.
  4. Gdy ją wykryje, automatycznie wysyła wiadomość o domyślnej treści, bezpośrednio w dyskusji Allegro, do 60 minut od momentu otrzymania pierwszej wiadomości w nowej lub ponownie otworzonej dyskusji.
    Wskazówka
    Uwaga: w przypadku, gdy na nową wiadomość odpowie Sprzedawca przed wysyłką Autorespodera, wiadomość automatyczna nie jest wysyłana w dyskusji.
  5. W momencie wysyłki Autorespondera, na wskazany w szablonie adres e-mail wysyłane jest powiadomienie o wysyłce Autorespondera w dyskusji Allegro (Ustawienia/Treści formalne/Wysyłka e-mail i SMS/Autoresponder Allegro, parametr „Inny” w sekcji Odbiorca)
  6. Do 5 minut tabela z dyskusjami aktualizuje się o nowe statusy w Panelu Administracyjnym
    Wskazówka
    Uwaga: Dyskusje, w których ostatnia wiadomość została wysłana przez Autoresponder wyróżnione są kolorem niebieskim na liście dyskusji, celem poinformowania Sprzedawcy, że wątki te oczekują na jego weryfikację oraz odpowiedź.
  7. W odpowiedzi na kolejne wiadomości od Kupującego na liście dyskusji, Autoresponder nie wysyła wiadomości automatycznej (w kolejnych wiadomościach od Kupującego czas na odpowiedź Sprzedawcy nie jest liczony przez Allegro do oceny jakości obsługi, automatyczna odpowiedź przesyłana jest tylko do pierwszej wiadomości Kupującego).
Na liście dyskusji w panelu administracyjnym, w kolumnie "Status dyskusji" wyświetlane są wartości spójne z wyświetlanymi w serwisie Allegro. Natomiast, aby nie gromadzić nadmiarowych danych, które mają bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie e-Sale, na liście wyświetlamy Dyskusje nie starsze niż 14 dni od otrzymania ostatniego statusu „rozwiązana” lub „nierozwiązana” oraz 30 dni dla dyskusji ze statusem „trwająca”. Pozostałe dyskusje usuwane są z panelu administracyjnego, ale wciąż są dostępne w serwisie Allegro. Aby dowiedzieć się więcej na temat narzędzia Autorespondera przejdź do artykułu Jak w kilku krokach skonfigurować Autoresponder w Allegro? oraz Jak włączyć powiadomienie o wysyłce Autorespondera w Allegro?